» »

Spihovanje-čiščenje računalnika z kompresorjem, je to pametno počet?

Spihovanje-čiščenje računalnika z kompresorjem, je to pametno počet?

--MiRaLdInJo ::

Zanima me, če je dobro, da naprimer naložim PC v avto se odpeljem do Petrola in tam z njihovim kompresorjem za polnjenje gum spiham notranjost PCja?
Je res, da pri pihanju nastaja kondenz-kapljice vode, ki bi nato padale po komponentah zaradi česar se lahko kaj pokvari?

Iz kakšne razdalje naj izpihujem PC in ali naj ventilatorje med tem zablokiram?

Tac20 ::

Mi pihamo vse računalnike v službi s kompresorjem, glej samo da zablokiraš ventilatorje ko pihaš da ti ne skuri kakšne komponente.

Frenckie ::

Če imaš doma sesalec, ki ima dvojno možnost preklopa cevi še na priključni nastavek za pihanje zraka, lahko to opraviš tudi doma. A ne v stanovanju.
Drugače pa pazi, da ne boš imel prevelikega pritiska zraka. Ja pa vse ventilatorje blokiraj.

Assass1n ::

Ventilator blokiraj da ne skuriš ležaja v njem. Ko spihaš za ziher pusti računalnik pol ure ugasnjen pa nima kej bit. Izpihuj z 30cm+ po občutku.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

solatko ::

Kompresor na Petrolu za te namene ni primeren, ker nima čistilca vlage (ko se zrak kompresira, nastaja kondenz). Sicer je pa dober tudi fen, kateri ima hladno pihanje. Pri vsakem fenu je nastavek, ki se zoža in daje zadosti sape, za spihat glavni prah in svinjarijo. Za popolno čiščenje, pa je potrebno PC razkopat in vsako komponento posebej očistit prahu, ki se nalima na razne dele (mehka krpica, kak dober kozmetični čopič - ne spuščajo dlak in veselo na delo). Istočasno se še pregleda MB, očisti vsa ležišča (RAM, vsi PCI....). Tak poseg je pri normalni uporabi, najbolje narediti 1x na 2 leti, vmes pa odvisno od prašnosti prostora, odpreš obe stranici in spihaš s sesalcem (dvojna funkcija) ali hladnim fenom, za silo je pa dobra tudi pumpa za blazine, če je tista na 220V, ona za 12V je prešvoh.
Delo krepa človeka

dottor ::

Jaz osebno rastavim cel komp, pol pa s sesalcem in rahlim čopičem spucam ves prah. Res da mi uzame en kup cajta ampak pride komp skoraj da brez praha vn. Pri kompresorih zna nastat problem, če se nabije vse prah na eno mesto, pri sesalcu pa gre prah v vrečko ali filter, katerega pol izpereš oz. zamenjaš vrečko ko je polna.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

blackbfm ::

Kompresor na Petrolu za te namene ni primeren, ker nima čistilca vlage (ko se zrak kompresira, nastaja kondenz).


za tistih par sekund ko rabiš da spihaš, je malo možnosti da kaj prileti ven, pa tudi ne bo panike če pade kapljica gor.

Pri kompresorih zna nastat problem, če se nabije vse prah na eno mesto


moraš pač toliko razstavit da lahko spihaš ven..s sesalcem in čopiči pa je pomoje mimo + nevarnost statične elektrike

solatko ::

S sesalcem nimaš v računalniku kaj delat (plastična cev ti lahko naredi strelo - statična elektrika), razen da posesaš prah, ki si ga izpihal.

Problem pri teh kompresorjih je ta, da kondenz vsebuje tudi kaplice olja, kar pa za vezja glih ni priporočljivo.
Delo krepa človeka

dottor ::

Računalnike s sesalcem čistim že zadnje 7 let, pa do zdej še noben ni crknu zaradi tega... Kar se tiče statike, pa se itak razelektri prvič ko ga vklopiš v elektriko zaradi ozemljitve...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

solatko ::

dj_dottor - cev sesalca ni ozemljena, praviloma so pri novejših te cevi plastične. Gibanje zraka skozi cev, je enaka kot, če bi se ti drgnil po majici iz elektrostatičnega materiala.
Ko boš enkrat dovolj približal cev sesalca, nasproti naelektreni komponenti, boš sprožil ministrelo (do 12kV), oziroma prisilno razelektritev. V tistem momentu boš brez matične, diska ali grafike, pa tudi RAM-i so na te zadeve precej občutljivi.

Če pa sesaš s kovinsko cevjo, se ti pa zna zgodit, da boš ob bližnjem srečanju, odlomil kak element.

Poleg tega je učinek sesanja precej slab.

Vsi servisi za čiščenje uporabljajo izpihavanje in nikoli sesanje.

Osebno sem popravljal kar nekaj s sesalcem uničenih računalnikov.
Delo krepa človeka

opeter ::

S kompresorjem čistim računalnike pa marsikaj drugega že ene 15 let, morda več ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Vikking ::

opeter je izjavil:

S kompresorjem čistim računalnike pa marsikaj drugega že ene 15 let, morda več ...


Točno, nekateri počnemo to že kar precej časa pa se ni nič zgodilo. Zablokirati ventilatorje in spihat. Ponavadi najprej od daleč (1m) da ne dobiš v glavo ves prah, potem pa se spraviš spihovati bližje, na posamezna področja kot so npr. rebra hladilnikov.

Sicer pa mi ni jasno zakaj imajo nekateri fobijo pred hudimi kondenzni in oljnimi kapljicami. Če že imaš fobijo, pihaj nekaj časa na eno ploščo npr. na aluminjasto stranico računalnika. Pa poglej kako zelo je prekrita z kondenzom in oljnimi kapljicami.
Več kondenza in olja spraviš na ploščo z prijemanjem in pihanjem z lastno sapo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

aerie ::

Kateri kompresor tam do 100€ priporočate za spihovanje računalnika?

fosil ::

Kaj takega
Tako je!

solatko ::

Nobenga za to ceno. Če hočeš za čiščenje računalnikov, oziroma nameravaš ustanovit firmo, boš moral dobit kompresor, ki izpihuje čist in suh zrak, taki so pa kar precej dražji. Za domače potrebe je dovolj sesalec, ki ima funkcijo izpihovanja (nekateri imajo to za vodno masažo) ali nek dovolj močen fen, ki ima tudi hladno pihanje.

http://trgovina.mercator.si/tehnika/ust...

Tale bi bil primiren za občasno delo.
Delo krepa človeka

MIHAc27 ::

Meni se je z sesalcem zgodilo, da se računalnik kakih 30 minut ni hotel vklopit.

Z kompresorjem pa še nikoli, pa računalnik pogosto prižgem takoj po čiščenju.
Pomembno pa je, kot so že rekli zablokirat ventilatorje.

opeter ::

Jaz imam nekaj takega oz. temu podobnega, blizu 10 barska zadeva (sicer je zdaj že dokaj stara zadeva, a solidno deluje):
http://trgovina.mercator.si/tehnika/ust...

Kupili smo takrat še v avstrijskem Metroju (Gradec).

Uporabljam ga tudi za napihovanje gum na avtomobilu in kolesih.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Dami ::

Jaz imam prenosnega (mislim da sem ga v baumaxu kupil, je pa točno tak) in je za ta namen super, sploh zaradi prenosljivosti.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Čiščenje PC-jev

Oddelek: Strojna oprema
283167 (2386) Riff
»

S cim cistiti prah/PC v studentski sobi

Oddelek: Pomoč in nasveti
467447 (6348) Unknown_001
»

Čiščenje komponent

Oddelek: Strojna oprema
221438 (1078) bzp
»

Stisnjen zrak

Oddelek: Kaj kupiti
152682 (2364) St235
»

Kje v LJ kupiti stisnjen zrak v pločevinki?

Oddelek: Kaj kupiti
238645 (8265) nodes

Več podobnih tem