» »

Pravni nasvet: plačevanje stroškov stanovanja solasntikov ( ogravanje, davki, štrom, plin itd)

Pravni nasvet: plačevanje stroškov stanovanja solasntikov ( ogravanje, davki, štrom, plin itd)

«
1
2

Brane22 ::

Saj mislim poiskat strokovni nasvet, samo preden se odpravim, bi rad naredil domačo nalogo.

Če sta recimo dva solastnika stanovanja, v katerem živita in dobivata mesečne položnice ( večina sicer na ime enega, štrm na drugega), kakšna je možnost da skozi mesečne stroške eden izrine drugega ?

Če eden uporablja čudne skrivalnice tipa:

- ne pokažem ti računa za vodo/plin/karkoli, ker glasi na moje ime, od tebe pa zahtevam denar
- ne sprejmem denarja na TRR, samo plačilo na roko, brez podpisa česarkoli bistvenega, razen mogoče avtograma na pildku z ročno napisanimi zneski
- jaz ti ne mislim narediti obračuna, naredi to sam. Tudi brez računov. Pač pokliči te, ki jih izstavljajo in jih zahtevaj od njih.
- hočem,d a se vse položnice galsijo name, če ne jih ne plačam

Kako se stvari rihtajo v takih primerih ? Valjda ne gresta enkrat mesečno do notarja ?

Brane22 ::

Aja še to: V stanovanje sta sprejela matko, ki je prepisala naslov stalnega bivališčča nanj in tam tudi stanuje, ne plačuje pa najemnine, samo poravnava svoj del stroškov. Oziroma, NAJ bi jih poravnavala, pa jih ne more zaadi takega čudnega pristopa.

Še eno vprašanje: Če eden od solasntkov reče "eh, kurc, ne grem se več, jaz bi svoj del prodal", kakšne ima možnosti za to, sploh če se drugi s prodajo ne strinja ?

Kolikor vem, na stanovanju ni nobene plombe v ZK...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

St235 ::

Takšne stvari se ponavadi reši s pogodbo, kjer se določijo pravice in obveznosti obeh lastnikov. Tam se določi kako je z razdelitvijo stroškov za skupno lastnino, kako je z plačevanjem itd. Drugače pa samo dejstvo na koga so pisane položnice ne vpliva na lastniško pravico.

Tako ne greš enkrat mesečno do notarja ampak enkrat postaviš pravila igre in je to to.

Ponavadi je takšne stvari določi preden se stopi v solastništvo, ker ko se pojavijo težave je te stvari zelo težko reševat.

Glede matere, pa je tudi z njo možno sklenit pogodbo o najemu (pri čemer je najemnina lahko 0), kjer se spet določi katere stroške in na kakšen način jih bo poravnala.

Osnovna premisa pri urejanju teh zadev glede na zgoraj napisano:
- če nekdo ni pripravljen pokazat računa, potem ni osnove, da bi drugi tak strošek moral plačat.
- način plačila je načeloma v pristojnosti tistega, ki denar prejema. Torej na noben način ne moreš zahtevat, da se stroški nakazujejo na TRR, če tega nekdo noče. In spet, če prejemnik denarja ni pripralvjen pisno potrdit, da je prejel denar potem ni treba plačat, dokeler takšnega potrdila ni.

Glede prodaje pa je bistveno na kakšen način je urejeno solastništvo. Če je lastnina etažirana potem ni problema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Brane22 ::

Ponavadi je takšne stvari določi preden se stopi v solastništvo, ker ko se pojavijo težave je te stvari zelo težko reševat.


Fajn, ampak stanovanje je podedovano 50:50 in pogodba ni bila narejena, sedaj pa se s tipom ne uspem zmenit NIČ.

Vse, kar on hoče, je denar na roko in to je to. On vsak mesec odide na banko/pošto in poskrbi za to, da mu ostanej odrezki od plačil z nejgovim podpisom.

Kako laufajo stvari DOKLER taka pogodba NI sklenjena ?

Glede prodaje pa je bistveno na kakšen način je urejeno solastništvo. Če je lastnina etažirana potem ni problema.


Ni. Imamo skupne prostore, razen lastnih sob, ki pa se zaklepajo, oziroma brat zakleoa svojo.

Načeloma so sodi kvadratni centimetri stanovanja moji, lihi pa njegovi, oziroma obratno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Aston_11 ::

To kar kliče po delitvi, da se reši solastništva. Čimprej, ker tu ne bo kruha.

Aja, ostane problem, kje bo mama živela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

St235 ::

Kako laufajo stvari DOKLER taka pogodba NI sklenjena ?

Tako kot, da se ne plačuje računov, če vam ne predloži kopije računa in tako da se ne daje denarja, če ne podpiše izjave, da je prejel XY denarja za to in to.

Ni. Imamo skupne prostore, razen lastnih sob, ki pa se zaklepajo, oziroma brat zakleoa svojo.

V takšen primeru je možno preko sodišča zahtevat razdelitev premoženja v naravi (za tisti del kjer je to možno). Seveda taki postopki niso poceni in znajo trajat.

Brane22 ::

Tako kot, da se ne plačuje računov, če vam ne predloži kopije računa in tako da se ne daje denarja, če ne podpiše izjave, da je prejel XY denarja za to in to.


Dobro, ampak a se on lahko prikaže s starimi računi in zahteva zamudne obresti ?

Aston_11 ::

Lahko - če mu plačaš premalo, plača on več, pomeni, da imaš korist na njegov račun. Kot solastnik sicer lahko prideš do računov pri dobaviteljih.

Brane22 ::

V takšen primeru je možno preko sodišča zahtevat razdelitev premoženja v naravi (za tisti del kjer je to možno). Seveda taki postopki niso poceni in znajo trajat.


V bistvu me bolj zanima prodaja, ker je tip dobesesno umso zapostal, poleg tega pa pokvarjen.

Z njim sem končal v solasntištvu samo zato, ker je to bila fotrova želja pred smrtjo ( "ne prodajta stanovanja").

Aston_11 ::

Prodal ne boš, ker ne boš našel nikogar, ki bi kupil polovico. Razen morda njega.

St235 ::

Brane22 je izjavil:

Tako kot, da se ne plačuje računov, če vam ne predloži kopije računa in tako da se ne daje denarja, če ne podpiše izjave, da je prejel XY denarja za to in to.


Dobro, ampak a se on lahko prikaže s starimi računi in zahteva zamudne obresti ?


Odvisno zakaj je do zamude pri plačilu prišlo. Če po njegovi krivdi (ker ni hotel pol leta pokazat računov) potem ne. Če zato, ker ti nisi plačal pa bi moral, potem vsekakor.

Brane22 ::

Aston_11 je izjavil:

Lahko - če mu plačaš premalo, plača on več, pomeni, da imaš korist na njegov račun. Kot solastnik sicer lahko prideš do računov pri dobaviteljih.


Zakaj bi ti dobavitelj bil dolžan naredit kopijo računa, ki ne glasi nate ?

St235 ::

Ker si solastnik objekta.

Brane22 ::

Ker si solastnik objekta.


Zakaj bi se recimo Plinarna ukvarjala s tem ? Ali DONF ?

In kaj naj sedaj za vsak izdani račun zahtevam duplikat ?

ALi tip lahko zahteva od mene plačilo v kešu vsak mesec ?

Ali lahko zahtevam plačilo na TRR ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Aston_11 ::

Plinarna in ostali se navadno obnašajo poslovno in v tem ne vidijo problema.
Da.
Da, vendar ti ni treba.
Da, vendar mu ni treba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Brane22 ::

Če sem solastnik objekta, a imam pravico pobrat iz kaslca račun, ki se sicer glasi na njegovo ime, ga odpret in plačat ?

Aston_11 ::

Pošto bi odprl? Bravo.

Brane22 ::

Ne razumem te logike. Račun moram plačat, odpret ga pa ne smem ?

In ko zahtevam nov račun, ki bo na njegovo ime, tudi tega ne smem odpret najbrž ?

Aston_11 ::

Bo naslovljen nate-spremni dopis ali pa kar naslov na kuverti, pa kuverta ne bo z levim okenčkom, ampak bo taka brez okenčka, če ne bo spremnega dopisa, kjer bo tvoj naslov viden skozi okenčke.


(Ne pozabi napisati, kam boš šel po strokovni nasvet in koliko bo koštalo?).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Brane22 ::

Aston_11 je izjavil:

Bo naslovljen nate-spremni dopis ali pa kar naslov na kuverti, pa kuverta ne bo z levim okenčkom, ampak bo taka brez okenčka, če ne bo spremnega dopisa, kjer bo tvoj naslov viden skozi okenčke.


Kje je razlika ? Zakaj prvega ne smem dobit, drugega pa lahko ? In zakaj bi to moral početi vsak mesec ?



(Ne pozabi napisati, kam boš šel po strokovni nasvet in koliko bo koštalo?).


Domnevam, da osnovne zadeve pri sitem odvetniku pod €100, vključno z uradnim dopisom itd, nekako tako kto za matko zadnjič, sicer je šla zaradi drugega problema.

A lahko od DONF-a zahtevam ločene račune BTW?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Aston_11 ::

SI narobe razumel -tujih pisem ne smeš odpirati, račun pa se sicer nanaša tudi nate, saj si solastnik.

Brane22 ::

Dobro, če ga lahko odprem a ga lahko plačam ?

Aston_11 ::

Lahko. SIcer ga lahko plačam tudi jaz ali pa vsak, ki nanj naleti, ma nima veze.

St235 ::

Brane, ne skači na ljudi, ki ti svetujemo. ČE ne znaš držat stvari na kulturnem nivoju, potem ne sprašuj za nasvet.

Pošte, ki ni naslovljena nate ne smeš odpirat, ker s tem kršiš nedotakljivost pisemskih pošiljk. To je resna kršitev, ne ga srat.

ALi tip lahko zahteva od mene plačilo v kešu vsak mesec ?


Da, če ti predloži račune, ki so osnova za plačilo. Nimaš pa ti nobene pravice njemu diktirat na kakšen način se bo vršilo plačilo (dokler seveda ne pridemo v kakšne absurdne metode). Seveda ti je on v zameno za denar dolžan izdati potrdilo, da je denar prejel.

Ali lahko zahtevam plačilo na TRR ?

Ne, za kaj takšnega ni osnove, razen če se druga stran seveda strinja.

Gremo step by step.

Razmerja med solastniki se ureja po pogodbi. Jaz bi na svojem mestu (lahko preko odvetnika) pozval solastnika, da pristopi k podpisu pogodbe o razdelitvi in načinu plačila stroškov. V dopisu bi mu jasno navedel, da dokler takšna pogodba ne bo podpisana, boš plačeval samo tiste račune za katere ti bo predložil kopijo računa. Ravno tako bi navedel, da mu boš denar izročil samo ob podpisu izjave da je prejl XY sredstev z namenom plačila tega in tega.

S tem bo žogica na strani solastnika, ki bo moral ali sprejet tvoje pogoje ali aktivno pristopit k pripravi pogodbe. Ob enem takšen dopis tebi daje kritje v primeru, če bi se solastnik spravil v tožbo zaradi neplačevanja obveznosti. S tem dopisom bi namreč lahko dokazoval, da si imel namen vse stroške plačevat, pa to ni bilo možno zaradi samovolje druge strani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

moj_nick ::

Lahko si urediš, da bo pošta naslovljena na oba.
110111001001010001010000

Brane22 ::

St235 je izjavil:

Brane, ne skači na ljudi, ki ti svetujemo. ČE ne znaš držat stvari na kulturnem nivoju, potem ne sprašuj za nasvet.


Ne razumem, iz česa si sklepal o tem.

Pošte, ki ni naslovljena nate ne smeš odpirat, ker s tem kršiš nedotakljivost pisemskih pošiljk. To je resna kršitev, ne ga srat.


In na to se je nanašalo moje vprašanje. Ali je račun za vodo itd za to stanovanje nedotakljiv zame, če je naslovljen nanj ? Če je nedotakljiv zame, zakaj bi mi potem izdajatelj tega računa izdal kopijo ?
Poleg tega, če ni namenjen mojim očem, kako ga potem smem plačat brez privolitve originalnega naslovnika ?

Sicer pa, če bi mi DONF lahko izdal ločen račun za mojo polovico, sem že s tem rešil 90% trenutnega problema.

Definitivno se pa s tem mislim oglasit pri odvetniku, seveda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

SplitCookie ::

Če misliš ti tistemu tipu dajati v roke keš za plačilo stroškov ga boš v kratkem hudo najebal.

Ponavadi je rezultat čez par mesecev tak: Naenkrat ni več štroma v bajti in ko greš gruntati zakaj ne, je tipo porabil keš zase, tebi je pa, če hočeš štrom imeti/priključiti, ostal ves dolg.

Pokliči na elektro/gen-i ipd. kakšni so dejanski stroški. Tisti folk je tam tebi v pomoč in ga izkoristi za to. Zmeni se da ti pošiljajo kopijo računa.
Nato samo še nakažeš stroške na njihov TRR. Brez da se tipota sploh karkoli tiče.


Poleg tega, če ni namenjen mojim očem, kako ga potem smem plačat brez privolitve originalnega naslovnika ?

Prenos lastništva priključka, neke boljše opcije niti ni.

Njegovih stvari nimaš kaj za tikat, še najmanj pa računov. In glede na to da ni nekega dogovora, tudi nisi dolžan plačevati česarkoli.
Odločbo sodišča imaš o deljenju stanovanja vendar tam verjetno ne piše nič o deljenju stroškov.


Glede prodaje stanovanja: Če boš lahk, za dober denar, samo dej. Upam da matka ne rabi živeti s takim tipom in je tistih 50% problem samo v solastništvu, ne pomeni pa tudi da ne more izrabljati celotnega stanovanja.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Brane22 ::

Prenos lastništva priključka, neke boljše opcije niti ni.


Za prenos rabiš soglasje obeh. Ampak ni prblema, velika večina stroškov je DONF, štrom je pisan name, plin pa nanjga. Štroma je več. TV naročnino si delita z matko.

Bom poklicu na DONF in se zmenu za prvo točko kratkoročno. Za srednji in daljši rok bomo preko odvetnika uredili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

SplitCookie ::

Najlažje je tako da se uredi plačilo preko trajnika. Vse ostalo je kar nekaj komplikcij.

Soglasje od tipa pa bo verjetno precej težko dobiti
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

fosil ::

Pri dveh polovičnih položnicah (če je to sploh možno) bi prišlo do čudne situacije če bi bilo pol plačanega, pol pa ne.
Potem bi bili stroški opomina in izterjave, a bi šlo to tudi na pol?
Pa storitev bi ti verjetno še vedno odklopil, ker pač ne moreš odklopit samo polovice.

Po moje bi bila boljša varianta, da se položnica izda na oba.
Potem lahko tako pošto tudi odpreš.
Tako je!

St235 ::

delitev stroškov je možna kadar je mogoče storitve zaračunavat ločeno (recimo ločeni števci). Če storitve ni možno zaračunavat ločeno potem ne gre (Recimo da bi vsak plačal pol enega priključka za internet).

In na to se je nanašalo moje vprašanje. Ali je račun za vodo itd za to stanovanje nedotakljiv zame, če je naslovljen nanj ? Če je nedotakljiv zame, zakaj bi mi potem izdajatelj tega računa izdal kopijo ?
Poleg tega, če ni namenjen mojim očem, kako ga potem smem plačat brez privolitve originalnega naslovnika ?


Gre se za to, da če je zaprta poštna pošiljka, naslovljena na osebe X, potem ne glede na vsebino oseba Y tega ne sme odpret. Ozrioma boljše rečeno lahko to predstvlja kršitev nedotakljivosti pisemskih pošiljk. Kaj če on v kuverti od elektra dobiva ljubezenska pisma?

Si pa nedvoumno kot solastnik uprvičen do vpogleda v račune, ki se nanašajo tudi na tvoj del nepremičnine. To pravico lahko uveljavljaš zoper solastnika (če noče dat potem ostane edino tožba) ali zoper ponudnika storitev (najbolj enostavno).

Njegovih stvari nimaš kaj za tikat, še najmanj pa računov. In glede na to da ni nekega dogovora, tudi nisi dolžan plačevati česarkoli.
Odločbo sodišča imaš o deljenju stanovanja vendar tam verjetno ne piše nič o deljenju stroškov.
Kot solastnik si seveda dolžan plačevat svojo polovico stroškov, razen če je drugače dogovorjeno.

Sicer pa, če bi mi DONF lahko izdal ločen račun za mojo polovico, sem že s tem rešil 90% trenutnega problema.
Sklepam da je donf upralvjalec? V takem primeru upoštevaj da bo delitev stroškov teoretično možna (sploh če boste izvedli etažno razdelitev) ampak upoštevaj tudi, da vam bo upravnik potem nekatere stroške zaračunaval dvojno, ker boste vodeni kot ločene stanovanjske enote.

Brane22 ::

Sklepam da je donf upralvjalec? V takem primeru upoštevaj da bo delitev stroškov teoretično možna (sploh če boste izvedli etažno razdelitev) ampak upoštevaj tudi, da vam bo upravnik potem nekatere stroške zaračunaval dvojno, ker boste vodeni kot ločene stanovanjske enote.


Aha. Pa saj meni odgovarja že to, da je na računu tudi moje ime in da ga lahko odprem in plačam tudi jaz.

če to ne gre, potem pa bomo naštudirali druge variante.

fosil ::

Verjetno tudi tak način življenja ni prijeten?
Če imaš možnost se odseli, nato pa naredi, kot je bilo napisano tukaj

GregiB je izjavil:

Moja izkušnja je naslednja... s sodedičem (izvenzakonskim partnerjem enega od mojih pokojnih staršev) sva bil v "sovražnem odnosu"... torej nisva komunicirala. Nepremičnina, ki je bila v celoti last pokojnega je šla v celoti v dedno maso in vsak sva dobila 1/2 nepremičnine. Sodedič je imel stanovansko pravico, jaz ne. Delež, ki sem ga dobil je bil "idealni delež", torej ne v naturi, zgolj v vrednosti.
Na pozive k prodaji se ni odzival, nakar sem s pomočjo odvetnika poklical v dotično upravno enoto, da sem izvedel višino neprofitne najemnine v občini na m2. Nato sem mu poslal vsak mesec obračun profitne najemnine (neprofitna + 50%, kar je bilo takrat dovoljeni maksimum() z grožnjo prisilne izterjave. Ko se je nabralo za nekje 20% vrednosti njegovega deleža nepremičnine, je očitno nekje dobil nasvet, naj privoli v prodajo, saj je bilo očitno, da se meni ne mudi, na dopise pa se ni odzival, imel pa sem vse dokumentirano. Pristopila sva nepremičninski agenciji, ki je nepremičnino dala na trg za takratno tržno ceno, s katero sva se oba strinjala, kupnino pa sva si razdelila 50% - 50% s tem, da mi je iz svojega deleža moral poravnati zapadle najemnine, s tem, da sem se najemninam v obdobju prodaje odpovedal. Razdelitev kupnine je opravila nepremičninska agencija po najinem vzajemnem pooblastilu...
Tako je!

Brane22 ::

fosil je izjavil:

Verjetno tudi tak način življenja ni prijeten?


Bingo. Par primerov (izmed mnogih):

Po fotrovi smrti je čutil nujo po takojšnji zamenjavi mnogih stvari ( z mojim denarjem, a pustimo sedaj to tu), brez da bi me karkoli vprašal.

Tako je recimo perfekno dobro košaro za umazano perilo zamenjal z 2+ - krat manjš plastično, zaprto, v kateri se perilo kisa in gnije. In ker je zanj sekret papir uganka in ker se zelo redko kopa, je ta polna njegovih res USRANIH gat. Katere recimo vedno prosto meša s kuhinjskimi krpami. S katerimi se te gate kisajo po en mesec, preden jih da prat.

Zato se morava z matko znajti posebej. Ni variante, da bi kupila posebno ali deljeno košaro, ker se tipu strga, če bi kdorkoli karkoli zamenjal.

Na balkonu imamo PET ( i kid you not! ) kant, ker tip insistira na tem,d a mora imeti SVOJE kante za smeti. in tako ima poleg obstoješih dveh ( plastenke/steklenice in bio odpadki) Še svoje TRI. In vse tri so odprte, prazni jih pa enkrat na šest mesecev. Prejšnje poletje je odvrrgel v svojo ene kilo pokravarjenega mesa in jo pustil tam dneve na vročini. Zalegle so se muhe in vsako noč je z balkona v dnevno prilezlo ZIHER PAR TISOČ gomazečih ličink ( vsaka dolžine če se prav spomnim ene centi).

V kuhinji imamo VSE potrojeno. Bognedaj da se dotakneš njegovega lonca ali kozarca. Čeprav ga je dobil malodane na odpadu, je to "njegovo" in ti, tudi če se strinjaš s tem da boš uporabljal nejgovo sranje, tega NE MOREŠ. Lahko samo kupiš svoje, in ga daš na tla, ker po omarah ni placa.

Klet imamo tako polno, da not ne moreš. Dobesedno. Stvari padajo nate, ko odpreš vrata kleti od recimo 15m2. Ampak VSE notri je neuporabno, staro 30 let ( dobesedno zadnje roke od Citroenovega AMI 8 so not !) ali pa predstavlja požarno nevarnost. Recimo vsak račun, vsak dokument, ki ga je kdaj dobil, skupaj s pisemsko ovojnico, v ene petih 100L vrečkah. Nabitih do konca z razsutim papirjem. Ni teorije da odvržeš PISEMSKO OVOJNICO od računa za štrom,s tarega 20 let !

Ali recimo hladlnik. Ni teorije da zamenjamo starega, čeprav je premajhen in star 15 let in pred crkotjem. Tudi če z matko plačava novega, ga lahko samo postaviva zraven starega.

Ali pa štedilnik. Lahko, ampak če ga kupiva sama, in postaviva "nekam". Kam, hja verjetno je edini plac na starem. Ali pa na hodniku ( ne hecam se).
To v najboljšem primeru, če se ne bi ob dostavi premislil in pozabil na dogovor. V tem rimeru ga niti v klet ne bi mogla odnesti, ker je seveda polna stvari, ki jih on rabi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

St235 ::

Zgoraj imaš opisan en primer kako se lahko takšne stvari razreši, žal v takih situacija univerzalne rešitve ni, ker nasprotno stran ne moreš kar tako prisilit v sprejemanje nekih pogojev.

Če finance dopuščajo, bi na tvojem mestu najprej razmišljal o odselitvi in potem sistematično (tukaj definitivno predlagam pomoč odvetnika) reševal zadevo.

Brane22 ::

Tip s €500+ netto plače je toliko časa silil, da si je zrihtal DVE TV naročnini ( potem, ko sem zrihtal T-2 in skonektal vse skupaj). In jasno, dva 50+ colska TVja.

Enega gleda v dnevni, drugega v svoji sobi, kabinetu 4x2m. To, kar je v kleti, je tudi v njegovi sobi.

Polno odpada, toliko da pada s polic nanj, ko vstopi in to slišijo sosedje, ko se vrača s polnočnega sranja.
Ponavadi zadane ob kak pepelnik ( in ker je strasten kadilec, noben njegov pepelnik ni manjši od pol kile!)...

SplitCookie ::

Opcija 1: Spokaš njega stran
Opcija 2: Spokaš se stran

Tu je igranje s tem kdo bo kej plačal samo podaljševanje agonije. Zrihti si nov plac in pozabi na starega.

Živeti s takim človekom je nekje na rangu 'zastonj' bivališča v Lj-Polje.

Življenje je prekratko da se bi fukal s takimi ljudmi, pojdi na svoje, stroški so tam-tam kakorkoli gledaš, dodati moraš le še za najemnino.
Preračunaj si samo - ali je tvoj 'duhovni mir' vreden 200€ na mesec ali ne.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

lonz ::

Cenitev nepremičnine in izplačilo ali prodaja. Drugo bo težko šlo na dolgi rok.
...arrrrrr, shiver me timbers...

Brane22 ::

Tu je igranje s tem kdo bo kej plačal samo podaljševanje agonije. Zrihti si nov plac in pozabi na starega.


Saj to sem predlagu. Tega noče. Edina opcija, ki je zanj sprejemljiva, je tako kot doslej.

Zato me zanima, pod katerimi pogoji se da srednej ali dolgoročno doseči prodajo.

Vikking ::

Kaj pa razdružitev solastnine?. Kar pomeni da bo prišlo do konca zgodbe, tudi če se nasprotna stranka ne strinja s prodajo svojega deleža. Konec koncev nekdo izplača ostale in pridobi 100% lastništvo stanovanja, če pa nihče ne more nikogar izplačati, pa sodišče stanovanje proda in kupnina se razdeli med solastnike. Se pravi na ta način se zgodba konča, zlepa ali zgrda v dobro ali slabo vseh.

Ker prodati polovico stanovnja?, ne verjamem da bo kdorkoli to kupil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Brane22 ::

Ker prodati polovico stanovnja?, ne verjamem da bo kdorkoli to kupil.


Mislil sem v smislu da solastnik dobi priložnost odkupiti drugo polovico, preden sodišče odredi prodajo.

Aston_11 ::

1. S 500 EUr mesečno bo težko izkoristil priložnost.
2. Predenj sodišče odredi prodajo, najprej poskusi stvar fizično razdeliti. Verjetno se ne da, čeprav te možnosti ne bi kar vnaprej izključil.

St235 ::

Brane22 je izjavil:

Tu je igranje s tem kdo bo kej plačal samo podaljševanje agonije. Zrihti si nov plac in pozabi na starega.


Saj to sem predlagu. Tega noče. Edina opcija, ki je zanj sprejemljiva, je tako kot doslej.

Zato me zanima, pod katerimi pogoji se da srednej ali dolgoročno doseči prodajo.


Najlažje tako, da postaviš razumne zahteve in ne plačuješ, če zaheve niso izpolnjene. Ker so računi na njegovo ime ga bi moralo to hitro streznit.

Sam če mene vprašaš je proble mdosti večji kot samo plačevanje računov in bo na daljši rok samo še več problemov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Vikking ::

Brane22 je izjavil:

Ker prodati polovico stanovnja?, ne verjamem da bo kdorkoli to kupil.


Mislil sem v smislu da solastnik dobi priložnost odkupiti drugo polovico, preden sodišče odredi prodajo.



Sodišče se skuša izogniti prodaji (to je zadnja najslabša opcija). Sodišče stremi k temu, da če je možno se razdelijo nepremičnine v naravi oz. doplačajo razlike v deležih. Tako vsak postane 100% lastnik neke nepremičnine (parcel, gozda, objektov).
Če gre samo za stanovanje, potem nekdo ki želi 100% postati lastnik stanovanja mora izplačati druge. Če vsi solastniki želijo postati 100% lastniki stanovanja, ter druge izplačati. Potem sodišče po treh kriterijih določi prednost solastniku (upoštevaje velikost deleža na nepremičnini, namen, uporaba in skrb v preteklosti...).
Če samo en solastnik hoče izplačati ostale, problem pa je ker se drugi ne strinjajo z zneskom, potem sodišče določi cenilca gradbene stroke ki oceni vrednost.

Če se še vedno ne morejo zmenit, pa sodišče proda nepremičnino in se kupnina razdeli ostalim. Tako da razdružitev solastine omogoča, da se stvar reši do konca, za kar poskrbi sodišče.
Samo razdružitev pa je možno zavleči 3 leta (npr. obnova stanovnja itd...) potem pa se zgodba reši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Brane22 ::

Sam če mene vprašaš je proble mdosti večji kot samo plačevanje računov in bo na daljši rok samo še več problemov.


Saj na dolgi rok ga mislim reševati drugače. Samo na kratki bi rad imel relativen mir.

Sodišče se skuša izogniti prodaji (to je zadnja najslabša opcija). Sodišče stremi k temu, da če je možno se razdelijo nepremičnine v naravi oz. doplačajo razlike v deležih. Tako vsak postane 100% lastnik neke nepremičnine (parcel, gozda, objektov).


Te variante nekako ni videt. Je v igri stanovanje pa garaža. Slednja je malenkost v primerjavi s stanovanjem, oba pa sta 50:50...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Vikking ::

Brane22 je izjavil:



Te variante nekako ni videt. Je v igri stanovanje pa garaža. Slednja je malenkost v primerjavi s stanovanjem, oba pa sta 50:50...


Ti bi predlagal razdelitev, daš mu svoj delež garaže + doplačilo za stanovanje in postaneš 100% lastnik stanovanja, on pa 100% lastnik garaže + denar. Brat reče se ne strinja, prenizka vrednost doplačila ali pa sploh noče v ničemer sodelovati.

Da se predlog sodišču za razdružitev solastnine. Sodišče pa potem reče: aha, oba sta 50% lastnika, vendar imaš prednost ker si vlagal v stanovanje imaš naprej živeti, drugi solastnik pa ga " uničuje" oz. mu je malo mar za stanovanje.

Ker vrednost stanovanja ni določena, z oceno vrednosti pa se z bratom ne strinjata, sodišče poišče izvedenca gradbene stroke, določi vrednost garaže in stanovanja. Npr. vrednost stanovanja 60kEUR, vrednost garaže 10k EUR.
Sodišče da garažo bratu, stanovanje tebi, ter v treh mesecih plačaš bratu še 20k EUR.

Ker pa zgornja opcija ni mogoče ker nima nihče dovolj denarja da bi drugega izplačal, sodišču ne preostane drugega kot da stanovanje proda, kupnino pa prejmeta glede na velikost deleža.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Brane22 ::

Saj meni bi to nekako odgovarjalo.

Nisem srečen, ampak glede na druge opcije bi gate trgalo.

Vikking ::

narobe sem izračunal, 25k EUR bi po zgornjem primeru moral plačati bratu, saj primer temelji da sta tudi 50/50 lastnika 10kEUR vredne garaže.

Drugače je to nepravdni postopek, zadeve pridejo na vrsto v cca 3-5mesecev in sodišče tudi dolgo ne odloča. Pretehta kriterije in dokazila solastnikov, kdo ima večjo pravico, vmes je še kakšen izvedenc gradbene stroke, če je potrebno ocenit, ali na novo odmerit parcele v zaokrožene celote.
Na koncu še lahko bratu prav pridejo vse tiste 20let stare vrečke z računi, če bo imel interest imeti stanovanje in bo dokazoval da ima večjo pravico do stanovanja kot ti. Seveda bo potem moral on tebe izplačati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Brane22 ::

Stanovanje je podedovano 3 leta nazaj. Takrat je te račune plačeval fotr.

SplitCookie ::

Garaže ne rabiš dajati v delitev, ker je tako ali tako ne boš koristil, če že, jo daš v -, ti njemu polovičko garaže, on tebi ekvivalent % stanovanja.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nepravdno pravo

Oddelek: Loža
214054 (3072) Vikking
»

Odredba o prodaji nepremičnine

Oddelek: Loža
152708 (2367) Invictus
»

Oporoka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6910581 (7956) Vikking

Prodaja stanovanja-2 solastnika

Oddelek: Loža
165885 (1629) Furbo
»

Dediščina in prodaja stanovanja. Kako in kaj brez nategov?

Oddelek: Loža
4914368 (12818) St235

Več podobnih tem