» »

Pripravite vašo spletno stran na nov zakon o piškotkih

Pripravite vašo spletno stran na nov zakon o piškotkih

««
«
1 / 15
»»

ervin34 ::

Zanima me katere strani uporabljajo piškotke? Kaj treba storiti?

Jaz sem tukaj preveril mojo stran in ne kaže na piškotke. Kako je s tem zakonom?
http://www.cookie-checker.com
  • spremenil: Mavrik ()

ervin34 ::

Lepo vas prosim, če mi kdo kaj več pove o tem zakonu.

kr?en ::

Uporabnika moras vprasat, ce dovoli, da se tvoji cookiji shranijo na njegovem browserju oz. ce uporabnik dovoli, da stran pridobi njegove informacije.

Imo tu bolje pise kaj in kako (google saves): http://www.ico.org.uk/for_organisations...

ervin34 ::

Jaz sem tukaj preveril mojo stran na spodnji povezavi in ne kaže na piškotke. kaj treba storiti, če ne kaže piškotkov? Sem bolj amater v tem področju.
http://www.cookie-checker.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ervin34 ()

Boone ::

Če uporabljaš cookije, potem moraš uporabnika vprašati, če to lahko počneš. Baje.
Če jih ne, potem se te to ne tiče.
Se ti ne zdi, da bi bilo uporabno, če bi vedeli kaj je ta tvoja stran?

d4vid ::

Kaj, če uporabljam piškotke samo za shranjevanje da se je nekdo prijavil, moram tudi uporabika opozorit?

Kaj če tega nimam na strani, pa imam piškotke vseeno?

Za vas ne vem, ampak meni je to neumno.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

ervin34 ::

Boone je izjavil:

Če uporabljaš cookije, potem moraš uporabnika vprašati, če to lahko počneš. Baje.
Če jih ne, potem se te to ne tiče.
Se ti ne zdi, da bi bilo uporabno, če bi vedeli kaj je ta tvoja stran?

Evo stran: http://obz-sezana.si/

Boone ::

Nimaš cookijev.

ervin34 ::

Hvala lepa za odgovor. Potem ni treba nič storiti, da zadovoljiš temu novemu zakonu. Kako pa preveriš ali stran vsebuje cookije ali ne? Jaz sem malo brskal po internetu in zasledil, če
Vaša spletna stran uporablja piškotke, če:
- za sledenje obiskovalcev vaše spletne strani uporabljate Google Analytics
- na vaši spletni strani objavljate oglase tretjih strank
- imate na vaši spletni strani prijavni obrazec
- imate spletno trgovino
- uporabljate plugin-e iz družbenih omrežij, kot je na primer Like gumb od Facebooka

V naprej se lepo zahvaljujem za vse odgovore.

lp
Ervin

nejcpirc ::

Pričakujem dodatno funkcijo v brskalniku, ki mi bo pomagala, da bom rabil potrditi samo enkrat in to za vse spletne strani, ki jih bom kadarkoli obiskal.

Google.si
S piškotki si pomagamo pri zagotavljanju storitev. Z uporabo naših storitev se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke.
[V redu]Več o tem


1x kliknem v redu in naj to velja za vekomaj in vse spletne strani. Hočem samo svobodno izbiro.

Hvala Nataša, ker tako lepo skrbiš za nas (not!).

BigWhale ::

nejcpirc je izjavil:

1x kliknem v redu in naj to velja za vekomaj in vse spletne strani. Hočem samo svobodno izbiro.
Hvala Nataša, ker tako lepo skrbiš za nas (not!).


Tudi za tiste, ki jih obisces nehote?

nejcpirc ::

BigWhale je izjavil:

nejcpirc je izjavil:

1x kliknem v redu in naj to velja za vekomaj in vse spletne strani. Hočem samo svobodno izbiro.
Hvala Nataša, ker tako lepo skrbiš za nas (not!).


Tudi za tiste, ki jih obisces nehote?


Vse, čisto vse(tudi pr0n spletne strani). Če je ilegalni adware, je to drugo, če pa je cookie, tudi oglaševalski, pa let it be. Personalizirani oglase, ki se navezujejo na to kar brskam in me zanima, mi ne predstavljajo nič slabega.

BigWhale ::

No, precej nas je takih, ki pa nocemo tracking cookijev kar tako od vseh in vedno, kadar se njim zljubi. :)

čuhalev ::

Sedaj bo zoprno ob vsakem obisku strani gledati opozorilo o uporabi piškotkov, kjer ne more biti gumba ,,se ne strinjam," ker bi ta povzročil piškotek.

Se mi zdi pa ta poteza google nepravilna, ker si bi potem lahko vsak na spletno stran pripel obvestilo, da smo se ,,z vstopom na stran" strinjali.

nejcpirc ::

BigWhale je izjavil:

No, precej nas je takih, ki pa nocemo tracking cookijev kar tako od vseh in vedno, kadar se njim zljubi. :)


Razumem in spoštujem, hočem pa še rešitev zame in meni podobne, ki se nam zelo hebe za velikega brata in želimo brskat brez potrjevanja vedno znova, da se strinjamo s piškotki. Hočem "one click" rešitev in popolnoma nič me ne moti (prav super je), da je poskrbljeno tudi za vse vas, ki niste istega mišljenja.

Phantomeye ::

Mah, meni se zdi ta cookie law bedarija. in ja vem, kakšne nečednosti se da delat s piškoti... ampak vseeno. Meni zdaj ljudje napolno težijo in me sprašujejo če so piškotki nevarni, pa da tega že ne bodo sprejel. Razne oddaje pa poročila na tv zadevo delajo mnogo hujšo, ker povejo samo kako firme s pomočjo piškotkov spreminjajo cene, vohunijo, itd... ostalo pa nič...

lambda ::

Smernice informacijskega pooblaščenca

Mene moti predvsem to, da niso na prste stopili socialnim omrežjem z like gumbi ipd., če se že gremo neko skrb za uporabnike.

Gandalfar ::

Saj so. Preberi si smernice :)

ervin34 ::

Ugotovili smo, da moja stran ne kaže piškotkov. Stran sem tudi preveril na strani: http://www.cookie-checker.com . Zdaj me zanima, kakšni so postopki v kolikor stran ne kaže piškotkov? Ali treba napisati obvestilo, da stran ne vsebuje piškotkov?


Za odgovor se vam v naprej zahvaljujem.

lp
Ervin

Furbo ::

Velja to tudi za spletne strani fizičnih oseb? Npr. blog..
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

SasoS ::

Tokrat to ni zraslo na našem zelniku ampak je EU direktiva.

ervin34 ::

jaz sem tukaj preveril eno stran. Mislim, da je to.

 Piškotki

Piškotki

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ervin34 ()

uporabniik ::

Kakšna so pa potem pravila glede Google Analytics je tudi potrebno povprašat?
Za ostale obrazce razumem, če pa mam fb like gumb pa ne uporablja kukija kako je s tem?

Hvala

uporabniik ::

Kako pa potem dodaš okno kjer lahko potrdi ali pusti. Če potrdi prav.
Kaj pa če pusti se na strani ne smejo pojaviti nobeni kukiji?

Mesar ::

Tako je. Če ne pusti je konec potem mu nič ne smeš
Your turn to burn!

uporabniik ::

Se pravi to programsko onemogočiš. Npr. z if pogojem?
if(je dovolil)
ustvarimo kuki
če ne
pa ga ne ustvarimo
?

win64 ::

Lahko si shraniš IP naslov v svojo bazo.

Naj uzakonijo, da morajo strani upoštevat DNT, pa teh problemov ne bi bilo.

uporabniik ::

Zakaj bi pa ip shranil. ne razumem teh pogojev.
Če je tap ogoj zadosti potem je to to.
Ali kaj misliš z DNT?

win64 ::

Uporabnik pride na stran, pogledaš v bazo če je ta IP že noter. Če je, pogledaš kaj je izbral. Če ne mu daš sporočilo, če se strinja. Odločitev shraniš v bazo.

DNT daje uporabniku možnost, da se odloči na nivoju brskalnika. In spletne strani bi samo upoštevale to vrednost.

uporabniik ::

Saj to mu lahko nastaviš da če je izbral da se itak naredi kuki če ne je sporočilo vedno pokazano. potem pa preveriš če kuki obstaja pa okna ni. kukija pa nastaviš da je trajen npr. nekaj dni potem pa se zgodba ponovni.
Kaj misliš?

win64 ::

Ja po trenutnem zakonu, mu ne smeš zapisati kukija, če je izbral da noče kukijev.
Če ni kukija pa lahko sklepaš na dve reči: da je prvič na strani ali pa da je izbral, da noče kukijev.

uporabniik ::

Potem to ni napaka če se vedno pojavi saj google tudi vedno javlja če ne izbereš.
Če pa maš bazo v ozadji pa je z ip-ji najalažje.

Hvala

uporabniik ::

Kako je pa potem z ip naslovi ko si napis da ga preverjaš. Pa če je baza stara 2 leti potem se ziher ip menja in če dobiš ti ip naslov od nekoga ki je izbral kukije ali jih ni potem to ni ok?

techfreak :) ::

win64 je izjavil:

Uporabnik pride na stran, pogledaš v bazo če je ta IP že noter. Če je, pogledaš kaj je izbral. Če ne mu daš sporočilo, če se strinja. Odločitev shraniš v bazo.

DNT daje uporabniku možnost, da se odloči na nivoju brskalnika. In spletne strani bi samo upoštevale to vrednost.

NAT. Če ni na strani uporabnika (več računalnikov v stanovanju) je pa lahko na strani ponudnika interneta (premalo IPjev za vse uporabnike).

FiR3F0X ::

techfreak :) je izjavil:

win64 je izjavil:

Uporabnik pride na stran, pogledaš v bazo če je ta IP že noter. Če je, pogledaš kaj je izbral. Če ne mu daš sporočilo, če se strinja. Odločitev shraniš v bazo.

DNT daje uporabniku možnost, da se odloči na nivoju brskalnika. In spletne strani bi samo upoštevale to vrednost.

NAT. Če ni na strani uporabnika (več računalnikov v stanovanju) je pa lahko na strani ponudnika interneta (premalo IPjev za vse uporabnike).


Ponavadi imamo doma vsi routerje, ki imajo NAT in če bi shranjevali IP v bazo bi bila ta težava, da bi nekdo v hiši dovolil da shranjujemo cookie-je in bi ta nastavitev vplivala na vse ki so v stanovanju...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FiR3F0X ()

genesiss ::

Če reče da noče kukijev ga vprašaš če lahko njegovo odločitev shraniš v kuki. Če reče ne, njegov problem, boš pač na vsaki strani prikazoval opozorilo. Če prebereš tisto kuharsko knjigo od pooblaščenke piše, da se direktiva nanaša tudi na ostale tehnike shranjevanja informacij o uporabnikih in ne le na kukije.

Tudi googlove analitike ne smeš uporabljati. 2 možna načina za izklop:
1. window['ga-disable-UA-XXXXXX-Y'] = true; ( https://developers.google.com/analytics... )
2. Script tagu nastaviš type="text/plain"

Scenarij:
1. User dovoli uporabo kukijev
2. Nastavi se nek 3rd party kuki z drugo domeno
3. User reče dovolj mi je kukijev, nočem jih več
4. Kaj se zgodi z že nastavljenimi kukiji?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

lambda ::

Gandalfar je izjavil:

Saj so. Preberi si smernice :)

Žal niso. Preberi si izjeme :)

genesiss ::

Piškotki, vezani na vtičnike družbenih omrežij, kadar so ti uporabljeni kot sledilni piškotki in ne prenehajo po tem, ko se uporabnik
izpiše iz družbenega omrežja. S takimi piškotki lahko upravljavec
družbenega omrežja sledi uporabniku (članu ali ne-članu) preko
vseh različnih spletnih mest, kjer se nahajajo vtičniki družbenega
omrežja. Kot taki predstavljajo velik poseg v zasebnost uporabnika, saj je uporaba vtičnikov zelo razširjena na praktično vseh
spletnih straneh. Družbena omrežja lahko pridobijo privolitev za
tako sledenje po nepovezanih spletnih straneh ob procesu vpisa
svojega člana, medtem ko je sledenje ne-članom omrežja brez privolitve nedopustno.


FB nastavi kukije tudi če nisi vpisan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

lambda ::

Da pojasnim bolj natančno:

Primeri piškotkov, pri katerih lahko govorimo o izjemah, kjer ni
potrebna vnaprejšnja privolitev uporabnika*:
...
Piškotki, ki so vezani na vtičnike (social media plug-in) družbenih
omrežij in storitev: družbena omrežja omogočajo spletnim
mestom, da v svojo vsebino integrirajo njihove produkte - tako
lahko uporabniki delijo vsebine s svojimi prijatelji (različni gumbi,
kot so všeč mi je, deli vsebino, priporoči ...). Vtičniki uporabljajo
piškotke, da lahko družbena omrežja identificirajo svoje člane, ko
ti pridejo na spletno mesto z vtičnikom. Take piškotke lahko razumemo kot izjemo le pri uporabnikih, ki so prijavljeni v družbeno
omrežje in hkrati obiščejo tudi druga spletna mesta, ki vsebujejo vtičnike. Piškotek mora prenehati, ko se uporabnik izpiše iz
omrežja. Pri uporabnikih, ki niso prijavljeni v družbeno omrežje,
ali sploh niso člani, takih piškotkov ne moremo šteti kot izjemo
- za nalaganje piškotkov s strani vtičnikov je potrebno soglasje
teh uporabnikov.


Ali je potem sledeče sploh možno?
-želiš uporabljati FB
-ne želiš izvajati login/logout procedure vsakič, ko bi ga rad uporabil
-želiš brskati po drugih straneh z like gumbi brez da bi FB šnofal kaj obiskuješ

genesiss ::

Slovenske strani te morajo vprašati če želiš omogočiti kukije ki jih nastavljajo družabna omrežja. Če boš rekel ne, se ti FB vtičnik ne bo prikazoval (in FB ne bo nič šnofal), stran boš pa lahko gledal nemoteno.

Primer opt-in implementacije: http://www.proudtofarmscottishsalmon.co...
Z orodjem ki je prosto dostopno: http://silktide.com/cookieconsent/code (za slovensko zakonodajo je potrebno izbrati opt-in, opt-out (kot imajo Angleži) ni dovolj)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

genesiss ::

Možna je tudi takšna implementacija: http://panzi.github.io/SocialSharePriva... Kjer s stikalom najprej vklopiš FB vtičnik in šele potem lajkaš. Ne vem pa če je to ok, ker dejansko ni jasno kaj se zgodi če klikneš na stikalo.

Mesar ::

Okej, pa CentralIprom in Adsense? Mores uporabnika vprasat, ce lahko nastavis kuki? V tem primeru lahko na straneh primarno naretih za oglasevanje kr pogojujemo... uporabnik lahko sprejme piskote ali pa se hebe in redirecta na prazno stran oziroma opozorilo, da ne more nadaljevati, ce ne zeli piskotov. Kam to vodi potem?
Your turn to burn!

genesiss ::

V spoštovanje pravic uporabnika?

Mesar ::

genesiss je izjavil:

V spoštovanje pravic uporabnika?


Kakih pravic uporabnika? Na moji strani bos sprejel kukije al pa nebos videl vsebine, vsej brezplacno ne. Evo se eno idejo uporabniku, ki zavrne kukije kr ponudis placljivo registracijo za dostop :D . Pa nisce ti ne sledi, niti nisi za nikogar zanimiv, edino oglase ti servirajo taksne kot predvidevajo da bi te zanimali, da dobijo maksimum iz tistih prikazov in da ne gledas stvari ki te ne zanimajo.

Bo potrebno kak mail spustit IP... ampak kolikor je men znano so odgovori dokaj "generični" in posledično neuporabni.

Potem ce so kukiji problem... kaj so potem sele kake karitce v trgovinah, kjer pustis kup osebnih podatkov, potem pa se vse tvoje nakupe belezijo? Ali pa se jih bojo ce jih ze ne.

Pa usluzbenci, ki delajo z osebnimi podatki... njih bi potem tudi mogli DOSTI bolj nadzorovat in kazovati, ne pa da se samo na internetu gremo neke paranoje...
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

genesiss ::

Uporabe baje ne smeš pogojevati s sprejetjem/nesprejetjem piškotkov:
Upravljavec spletne strani morda pogojuje izvajanje svoje storitve s
tem, da se mora uporabnik najprej strinjati s splošnimi pogoji in z vsemi
različnimi piškotki, ki jih stran uporablja. V tem primeru je uporabniku
onemogočeno svobodno izražanje volje, saj je postavljen zgolj pred
izbiro "vzemi ali pusti". Spletne strani glede na evropsko zakonodajo
sicer lahko svobodno določajo pogoje uporabe svojih storitev, a morajo
na drugi strani upoštevati tudi zakonodajo s področja varstva osebnih
podatkov, ki kot enega od temeljev poštene obdelave osebnih podatkov postavlja sorazmernost. Upravljavec spletne strani, ki bi se odločil
za tak pristop pridobivanja privolitve za vse svoje piškotke, se mora
zavedati, da je tu ključen premislek o sorazmernosti uporabe piškotkov
v okviru določene storitve. Pogojevati uporabo storitve s privolitvijo
v piškotke, ki nimajo pomenljive in argumentirane zveze s storitvijo
samo, po mnenju Pooblaščenca pomeni nesorazmerno obdelavo osebnih podatkov uporabnikov in tako ni v skladu z zakonodajo.


Kot spoštovanje pravic sem mislil možnost izbire uporabnika in spoštovanje te odločitve s strani spletnega mesta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

carota ::

Genesiss, hvala. Jaz bom pa točno to naredil - vse ali nič. Nimam sredstev, da bi šel teh nekaj strani nadgrajevat.

Razumem stališče IP, a se mi zahtevan ukrep nesorazmeren. Morda pa si omislim nov hobi: 15.6. preverjat strani državne uprave če spoštujejo zakon in prijaviti vse, ki niso v skladu z zakonodajo. Državnega proračuna to ne bo obogatilo.

Mesar ::

Ohhh ne me... :O Pocasi se blizamo tocki, ko bo lazje prenest domeno, hosting in sedez podjetja iz EU kot pa se prilagajat tem buckam...
Your turn to burn!

genesiss ::

carota je izjavil:

Genesiss, hvala. Jaz bom pa točno to naredil - vse ali nič. Nimam sredstev, da bi šel teh nekaj strani nadgrajevat.

Razumem stališče IP, a se mi zahtevan ukrep nesorazmeren. Morda pa si omislim nov hobi: 15.6. preverjat strani državne uprave če spoštujejo zakon in prijaviti vse, ki niso v skladu z zakonodajo. Državnega proračuna to ne bo obogatilo.

Če uporabiš tisti zgoraj linkan js plugin nimaš skoraj nič dela. Samo class nastaviš script tagom, pa type spremeniš v plain text. Plugin pa bo glede na izbiro userja spreminjal type na text/javascript in omogočal 3rd party vtičnike.
Vgrajeno je tudi ločevanje analitike, oglaševanja in socialnih omrežij, tako da uporabnik lahko ene omogoči, druge pa pusti izklopljene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

BigWhale ::

win64 je izjavil:

Ja po trenutnem zakonu, mu ne smeš zapisati kukija, če je izbral da noče kukijev.
Če ni kukija pa lahko sklepaš na dve reči: da je prvič na strani ali pa da je izbral, da noče kukijev.


Nehajte nakladati no. Precej izjem, ki omogocajo uporabo cookijev je. Te lahko uporabljas. Prav tako lahko uporabljas vse user-settings cookije. Poves uporabniku: 'tvoje nastavitve bomo shranili v cookie' in je to to. Ce rece, da tega noce, potem se mu vsakic sproti resetirajo nastavitve. To, da noce cookija, pa lahko komot shranis v cookie. Ce tega ne bi smel, potem si ne bi mogel zapomniti ali je nekdo ze obiskal tvojo stran ali ne.

Mesar ::

Mogoče. Kaj pa če uporabnik ne želi niti cookija s katerim onemogočiš cookije? :)

Kako si bos drugace zapomnil to pa jim je vseeno... stran je tvoja, implementiraj. Vsej meni tako deluje to...

Med tem ko uporabniki... khm... 90% uporabnikov, sploh ne ve kaj so cookiji. Lepo bo to... ;((
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()
««
«
1 / 15
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobre prakse Informacijskega pooblaščenca že prešle v splošno rabo (2)

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4414891 (11531) MrStein
»

Informacijski pooblaščenec predstavil nove dobre prakse pri uporabi piškotkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5820231 (13965) AštiriL
»

cookie nova zakonodaja

Oddelek: Izdelava spletišč
419245 (7245) stb
»

ZEKom-1 po dveh tednih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
9319775 (14712) jype
»

Kdo vse ne priznava novega ZEKom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
13142205 (33843) trizob

Več podobnih tem