» »

Ender's Game

Ender's Game

1 2
3
4

vostok_1 ::

Knjige nisem prebral, vrjamem, da je najbrž precej boljša od filma. Vsaj upam. Ker film je bil obupen. Sicer ne tako obupen kot prometeus (slednji še nima pravega konkurenta), ampak precej cringe worthy film.

Totalno leseno igranje, vključno s Harissonom. Sicer nevem kolk naj pričakujem od 14 letnih mulcev, ampak kr hudo tečno je blo skozi cel film.
Niz dogodkov je bil precej hiter in z groznimi prehodi.
Klišejev je tud bilo premnogo. Prebrisanosti pa relativno malo.
Porazno prikazovanje sentimentov.

Svetle točke filma so:

Solidna končna bitka in razplet.
In občasen wittiness kakih scen.


Vsaj prve 3/4 filma sem razmišljal, če bi nehal gledat.
Pričakoval sem sicer res več glede na trailerje.


En nasvet...ne mi delat filme s froci pod 17/18 let. Večina jih še ne zna igrat.

Okapi ::

V bistvu je bil cel film na ravni treh epizod povprečne syfy nadaljevanke.

vostok_1 ::

^^

Exactly.

vostok_1 ::

Ena zadeva. Četudi so nezemljani čist "nedolžno" želeli konolizirat zemljo, so še vedno pobili toliko in toliko miljonov ljudi oz. bi najbrž kr vse. Če so sedaj hotli premirje...well, vsaj opravičilo bi bilo fanj (recimo nekaj miljonov metričnih ton redkih zemljin, ktnxbye). Ender ob vsej svoji pameti pa kr v jok, read some history why don't you.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

ZaphodBB ::

Zato ker niso znali komunicirati.

Žužki so hive mind, smrt posameznika (ali par miljonov posameznikov) za njih ne pomeni nič drugega kot praska na človeški koži. Pomembne so kraljice, ki so dejanski razum vrste.

Žužki ob invaziji niso vedeli, da morijo avtonomne individuume. Ko so ugotovili svojo zmoto so se umaknili domov in se zato niso več vračali. Če bi žužki res hoteli pobiti ljudi, bi jih komot - ker so preveč advanced.

Komunicirajo pa z Enderjem, preko mind gejma. Mind game tam od velikana naprej je v bistvu komunikacija kraljice z Enderjem. Seveda Ender to razume šele potem ko odkrije poslednjo bubo.

Nadaljevanja Enderjeve sage se veliko ukvarajjo z genocidom, vrednostjo življenja in različnimi načini razmišljanja. Demosthenes tako uvede hierarhijo tujskosti: http://ansible.wikia.com/wiki/Hierarchy...

Skratka, ljudje so mislili, da so žužki Varelse (pravi tujec s katerim komunikacija ni mogoča, vojna je upravičena) - v resnici so pa Raman oz. razumski tujci s katerimi je mogoča komunikacija, čeprav so vmes določene prepreke.

V bistvu je Ender's game dvojna strašna tragedija.

Highlag ::

Mene je film tudi pustil hladnega. Ni bilo občutka, da se celotna zgodba stopnjuje do zadnje bitke. Čeprav so bili prikazani nekateri dogodki - recimo boja Enderja s sovrstniki so se mi zdeli preveč odrezani in nepovezani z zgodbo. Knjiga bistveno bolje poveže vse skupaj. Knjigo vsekakor priporočam. Film pa hmm... mogoče če nebi prej bral knjige? Ali pa so ga preveč na kratko razrezali.
Never trust a computer you can't throw out a window

bluefish ::

Ja, meni se je tudi zdel nepovezan in na silo rezan. Vsekakor pred ogledom priporočam branje knjige. No, ali pa po, odvisno.

Jst ::

To je pa menda edini film, za katerega priporočam, da prvo pogledate film, in nato preberete knjigo.

Če prvo prebereš knjigo, potem veš, zakaj se kakšna stvar dogaja in v filmu vidiš polno napak. Če pa knjige ne prebereš, mogoče uživaš v filmu in če ti je film "vsaj ne slab," potem priporočam knjigo, ker zelo dobro razdela dogodke in Enderjevo razmišljanje.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Okapi ::

Mene je film tudi pustil hladnega. Ni bilo občutka, da se celotna zgodba stopnjuje do zadnje bitke.
Predsem nisi dobil občutka, da je Ender res tak genij, kar se vojaške strategije tiče, in zakaj ga ostali tako spoštujejo. V filmu dobiš bolj občutek, da ga je kot takega nekako instinktivno prepoznal polkovnik Graff in sam Ender ni prav dosti prispeval k temu.

Skratka, ljudje so mislili, da so žužki Varelse (pravi tujec s katerim komunikacija ni mogoča, vojna je upravičena)
Card se je sicer trudil s temi medvrstnimi odnosi in nadaljevanja Enderja so glede tega kar zanimiva, ampak po mojem je Hamilton to precej bolje razdelal v trilogijah Commonwealth in Void. Ker ni toliko stvar v sposobnosti/nesposobnosti komunikacije, ampak tudi v različni stopnji inteligence med vrstami.

V glavnem, hotel sem pa reči, da me čudi, da niso še nič od Hamiltona posneli. Že Naked God bi bil IMHO fantastična filmska trilogija, ali pa še bolje 5-6 sezon dolga nadaljevanka.

Jst ::

Hamiltona pe res ne bi rad videl na platnu, ker bi mi verjetno pokvarilo enkratne spomine ob branju knjig.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Okapi ::

Eh, dobra ekranizacija čisto nič ne pokvari spominov na knjigo. Pravzaprav jih niti slaba ne - kvečjemu jih naredi še lepše;)

ZaphodBB ::

Predsem nisi dobil občutka, da je Ender res tak genij, kar se vojaške strategije tiče, in zakaj ga ostali tako spoštujejo. V filmu dobiš bolj občutek, da ga je kot takega nekako instinktivno prepoznal polkovnik Graff in sam Ender ni prav dosti prispeval k temu.

Zato sem jaz mnenja, da bi morali posneti trilogijo oz. TV mini serijo. Dune recimo je bil v oni kanadski miniseriji fantastičen.

Card se je sicer trudil s temi medvrstnimi odnosi in nadaljevanja Enderja so glede tega kar zanimiva, ampak po mojem je Hamilton to precej bolje razdelal v trilogijah Commonwealth in Void. Ker ni toliko stvar v sposobnosti/nesposobnosti komunikacije, ampak tudi v različni stopnji inteligence med vrstami.

Ne poznam, vzeto na znanje. Sicer je meni pri Cardu najbolj všeč njegova sposobnost tako analize kot sinteze. Meni se Enderjeva saga zdi vrhunski primerek dielektične sinteze. In bolj kot stališča junakov in njihove vrednote me fascinira proces kako se razvijajo zgodba in liki.

St235 ::

Predsem nisi dobil občutka, da je Ender res tak genij, kar se vojaške strategije tiče, in zakaj ga ostali tako spoštujejo. V filmu dobiš bolj občutek, da ga je kot takega nekako instinktivno prepoznal polkovnik Graff in sam Ender ni prav dosti prispeval k temu.


Se popolnoma strinjam, kakor tudi z ugotovitvijo ZaphodBB. Sem imel priliko v miru pogledat cel film skupaj z nekom, ki zadeve sploh ne pozna in je kar očitno, da zgodba prehitro napreduje. Predvsem mi je bilo to moteče v drugi polovici battleshcola, ko ender postane poveljnik. Tam se najbolj očitno pokaže njegova sposobnost, pa so zadevo zreducirali na eno bitko, ki nima kaj dosti skupnega z celo zgodbo.

Triologija, mi je še vedno malo predolga verzija (sploh, če bi notri tlačili Valentine in Petra) ampak duologija, kjer se pol dogaja v battle schoole druga polovica v command bi pa zadevo precej bolj kvalitetno povezala. JE pa verjetno tudi nekaj resnice na temu, da so vloge krepko prezahtevne za igralce te starosti.

Me je pa najbolj od vsega (še precej bolj kot Enderjevo veselje ob zmagi) zmotil pretep z Bonzom. Vse skupaj je zbanalizirano na nesrečo, ne pa na to kar je v resnici bilo: Popoln poraz nasprotnika ne glede na ceno.

Jst je izjavil:

To je pa menda edini film, za katerega priporočam, da prvo pogledate film, in nato preberete knjigo.

Če prvo prebereš knjigo, potem veš, zakaj se kakšna stvar dogaja in v filmu vidiš polno napak. Če pa knjige ne prebereš, mogoče uživaš v filmu in če ti je film "vsaj ne slab," potem priporočam knjigo, ker zelo dobro razdela dogodke in Enderjevo razmišljanje.


IMO je boljše naredit obratno. Ker, če ne poznaš zgodbe je film kolaž naključnih dogodkov, ki niti približno ne dajo prave podobe. Nisem pa imel vtisa, da bi film bistveno iznekazil zgodbo knjige. PRej obratno, če poznaš zgodbo lažje posamezne prizore umestiš v kontekst. Zmotilo me je edino že omenjeno veselje ob zmagi in pretep z Bonzom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

ZaphodBB ::

Ja za nepoznavalce je preslabo izpostavljeno, da je Ender... pač ender. On zaključi, do konca.

Zvezdica27 ::

lp,

sem knjigo narobe bral???

kako se ender zlomi, saj se spomnim, da ni vedel, da je zadnji izziv real time... šele potem poveže zadeve...

zz

ZaphodBB ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

sem knjigo narobe bral???

kako se ender zlomi, saj se spomnim, da ni vedel, da je zadnji izziv real time... šele potem poveže zadeve...

zz

Ne razumem kaj si hotel povedat...

St235 ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

sem knjigo narobe bral???

kako se ender zlomi, saj se spomnim, da ni vedel, da je zadnji izziv real time... šele potem poveže zadeve...

zz


ender se v zadnji bitki zlomi v smislu, da ima vsega dovolj. Da je pritisk in tempo preprosto prehud. Zato izvede samomorilski napad pa planet. V bistvu general štab pošlje tja kamor sonce ne posije in mu je popolnoma vseeno, da je pravzaprav izgubil bitko in da naj ga pač vržejo ven iz vojske, ker on se več ne gre.

Zvezdica27 ::

ja to že, samo jaz tega nisem doumel, da se je zlomil, polhn kufer je imel drila in vaj in pritiskov in si je rekel, dajmo se zabavati, kot v šoli, itak nimam šans in se je hecal (samomorilski napad). Ne pa da se je zlomil...

zz

Okapi ::

Saj Ender je mislil, da je še vedno v šoli.

O.

detroit ::

Anything passes as a movie nowdays. Precej je manjkal do česarkoli zanimivega. Je še kdo opazil da so igralci strašno antipatični in da je igra zelo šepala? Mogoče sem samo preveč kritičen.
Skero

ZaphodBB ::

Go away troll.

VaeVictis ::

IMHO bi bilo bolje, da bi bil ta film posnet vsaj 10 let nazaj.

Iz mojega stališča so bili sami efekti "igre" predobri in preveč realistični za samo "igro".

Veliko boljši bi bil efekt, če bi dali recimo bolj računalniško grafiko tipa VGA ali kaj podobnega, da bi bil sam šok, da je celotna igra bila realna in da je v zadnjem boju naredil genocid nad sovražnikom, ki ga tako razume, da ga praktično ljubi, in da je v bojih pognal tisoče in tisoče ljudi v smrt.

Zato se na koncu, ko vse to izve, Ender zlomi.

Poveljniki so mu pa lagali, ker če bi vedel, da bo naredil genocid in da bo žrtvoval tisoče ljudi, vsega tega ne bil sposoben narediti in bi bila iz njihovega stališča zemlja poražena.

Vso bistvo celotne zadeve pa je v nerazumljenem sovražniku, ki je začel vojno, ker se ni znal sporazumeti z nasprotnikom in nasprotnika ni razumel.

To Valentine Wiggin oz. Demosthenes razloži s klasfikicajo tujcev (alienov).

ps: Morda bi lahko tudi ameriški vojaki, ki upravljajo drone z raketami povedali kakšno zadevo več glede samih občutkov "boja".

Zvezdica27 ::

lp,


meni je bil film simpatičen SF film (ravno gledal), za average home gledalca, ameriško povprečje pač. Nima pa niti pod razno globine knjige, ki je res fakin fantastična. Že smo odnos do Petra...

Kot film pa mi je bil OK, boljši sreening knjige kot denimo posilstvo nad Hobitom. Seveda pa ni to to in škoda je knjige, kajti odkar zadnja 3, 4 leta preberem cca eno knjigo na mesec se zavedam kako jebeno sfaljen je sodobni koncept potrošništva (umetnosti).

Drugače pa kar gledljiv, igralci so mi bli čist OK.

zz

ZaphodBB ::

Jaz se tudi strinjam z Zvezdico. Po posilstvu Hobbita se mi Ender zdi amazing.

oo7 ::

Jaz sem malo več pričakoval od filma na splošno mi ni bil slab edino konec se mi je zdel pa preveč na hitro narejen.

BigWhale ::

Jaz sem gledal film z zeno, ki knjige ni prebrala. Na koncu je iz kina vseeno odsla precej zamisljena in malo presenecena nad filmom.

Res, da ni taksne globine kot v knjigi in je marsikdaj stvar precej poenostavljena, a vseeno film ni tako zelo zanic, kot je bilo zadnjih nekaj Sci-Fi filmov. :>

Tudi mene je zmotil pretep z Bonzotom, ki je bil neprimeljiv tistemu v knjigi. Pa to, da se je vse skupaj zgodilo expresno hitro.

sensei ::

Žužki ob invaziji niso vedeli, da morijo avtonomne individuume. Ko so ugotovili svojo zmoto so se umaknili domov in se zato niso več vračali. Če bi žužki res hoteli pobiti ljudi, bi jih komot - ker so preveč advanced.

Citirano je recimo že samo po sebi dobro izhodišče za film. Se mi zdi škoda pri današnjih filmih, ki nastanejo po knjigi, da je fandom bralcev že na meji militantnosti in je potem na raznih forumih možno prebrati izlive žolča o tem kako film ne sledi dovolj knjigi. Občutek mam, da so pri temu Enderju probal "čim bl po knjigi" u stilu vsega po malo, pa ničesar zares.

LJ4L ::

Ravno prebral knjigo. Kok sm hitr ane :))
LP from LJ

Aar2rk ::

Hej. Eno nočno vprašanje o knjigah. Sem sredi Children of the Mind in sem blizu tega da neham brat. Kaj je še kdo imel občutek, da se Card malo pozabil, kako so se knjige začele (in kaj je sam napisal v predgovorih Ender's Game in predvsem Speaker for the Dead) in je čisto zataval v neke druge zgodbe? Novinha naj bi bila po Cardovem predgovoru v SFTD rešena, ampak ravno sem prišel do tega da je še Ender šel v samostan in kar pozabil na vse, kar se je sam spravil reševat... zastavljene zgodbe kar nekam poniknejo in pridejo neke nove na plan... nova Val in peter sta sicer zanimiv twist, (z možnostjo pisanja čisto novih zadev), ampak se mi zdi, da so imeli že zadosti problemov prej... Nekako me je spomnilo na Philipa Pullmana in His Dark Materials, ki v tretjem delu kar nove in nove like dodaja, namesto da bi pošteno razdelal obstoječe...

V glavnem, najbrž prosim za spodbudo ali kakšen manjši hint (preden grem prebrat kar obnovo na Wikipedio...), da dobim nekaj več volje za nadaljevanje (in branje še drugih Enderverse knjig). Ender's game in Speaker FTD sta mi bila zelo všeč, ampak Xenocide in Children of the Mind sta pa kar nekam zašla...(nič Hugo in Nebula nagrad, se kar strinjam :-) )

ZaphodBB ::

Verjetno smo bili v tistem delu podobnih občutkov deležni vsi fani. Card uspe celo zadevo razplesti. Glede zaključka imam mešane občutke, ti pa svetujem da dokončaš če si že tako daleč.

cebelar123 ::

Tudi sam sem se zelo mučil z Xenocide in Children of the Mind zdrži do konca. Spodbudnega pa ti ne morem nič napisati, jaz sem s to serijo zaključil po četrti knjigi.

Aar2rk ::

Ok, hvala, poskusim še enkrat :-)

BigWhale ::

Aar2rk je izjavil:

Ok, hvala, poskusim še enkrat :-)


Lahko pa nardis pavzo in gres brati Bean's Quartet, ki se dogaja takoj po vojni in v tistih nekaj letih po vojni. :)

ZaphodBB ::


Lahko pa nardis pavzo in gres brati Bean's Quartet, ki se dogaja takoj po vojni in v tistih nekaj letih po vojni. :)

Ender's Shadow je sick, sick, sick! Drugih zgodb is Shadow serije pa še nisem prebral, zgodba je noro fascinantna in všeč mi je kako je Card major spoiler postavil v naslov knjige, potem pa traja kake pol knjige preden dojameš njegov pravi pomen. :D

St235 ::

ja vsekakor se splača prebrat vzporedno zgodbo Shadow..., meni osebno je bilo notri kar nekaj dobrih nastavkov, ki jih razumeš šele z ostalimi knjigami oziroma ti je par stvari bolj jasnih, če si ostale knjige že prebral.

Pride pa ven Shadows Alive, ki poveže obe niti zgodbe. Torej Beanovo in Enderjevo. Tako, da če si že pri Children of the mind se prebi do konca in potem preberi Beans Quartet (Shadow serija). Dogajanje tukaj je sploh v prvih treh knjigah precej bolj akcijsko (čeprav za moje pojme tudi precej bolj predvidljivo). Je pa res da lepo opiše dogodke med Enders game in Speaker for the dead in razjasni par nastavkov, ki jih je zazanati v CoM in Xenocide.

Zanimive so tudi kratke zgodbe o posameznih likih iz universuzam (Bonzo Madrid, Hot Sup...), moram pa še prebrat Prequel (Earth Trilogy) in Ender in Exile in pa kratke zgodbe o Enderjevm očetu.

BigWhale ::

Ender in Exile je bila meni zelo vsec.

Aar2rk ::

Hej. Hvala za spodbudo, sem se uspel prebiti do konca, in res je kakšno poglavje kasneje zgodba spet postala prebavljiva in celo zanimiva. Konec ni nek presežek, ampak nima veze. Medtem sem prebral še War of Gifts; An Ender Story (dokaj kratka, zanimiva) in začel Ender's Shadow.

Aar2rk ::

Spet jaz.
prebral sem Ender's Shadow in mi je bil zelo všeč, sem takoj prebral še Shadow of the Hegemon in zdaj se mi dogaja podobno kot prejšnjič (mogoče malo manj hudo), sredi Shadow Puppets se spet čudim, kam je Card zablodil. Očitno ni bil čisto pri stvari med pisanjem, ker izjavi nekaj, par strani naprej je pa iz tega še nastalo skoraj nasprotje (recimo Alai reče beanu in Petri, da muslimani ne načrtujejo vojne, dve poglavji kasneje že sedijo na sestanku in... načrtujejo vojno).
in da ne bom samo opisoval in stokal, spet podobno vprašanje, se zadeve kaj popravijo do konca knjige in serije? Se vam zdi Shadow of the Giant še slabši (da se pripravim, ker prebral itak bom, zdaj ko sem že do tu prilezel..)

Za spodbudo imam post BigWhalea, da je Ender in Exile dober...pa še Shadows in Flight, potem sem pa že skoraj na tekočem.....
Vidim pa, da pogosto naredi dve knjigi iz ene (Xenocide in Children of the Mind, Shadow of the Hegemon in Shadow Puppets, Shadows in Flight in Shadows Alive)

grem brat naprej :-)

ZaphodBB ::

(recimo Alai reče beanu in Petri, da muslimani ne načrtujejo vojne, dve poglavji kasneje že sedijo na sestanku in... načrtujejo vojno).

Hmm... Sicer še nisem bral Shadow of the Hegemon, ampak tak prijem bi Cardu prej štel v plus. Realpolitik pa to.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Aar2rk ::

Se je dalo mirno prebrat do konca, grem na Shadow of the Giant.
Kot je rekel Lakotnik29, gre hitro, dokaj predvidljiva akcija. Kakšnih hujših neumnosti/turn-offov pa tudi ni.

BigWhale ::

Jaz sem bil nad Kindlovo skrajsano izdajo Shadows of Flight precej razocaran. Tako zelo, da se je v bistvu niti ne spomnim vec in me ima, da bi spiratiziral polno razlicico in jo se enkrat prebral.

Najprej je bilo receno, da bo Shadows of Flight zakljucila zadevo, potem si je pa Card premislil in izdal neko masilo. :/

Aar2rk ::

Ja, kot berem, je (spet) ugotovil, da ima preveč za povedat in razdelil knjigo, Shadows Alive bo pa čisto zares zaključila zadevo.
Ha.
S temi e-bralnimi knjigami pa tudi nikoli ne veš, kaj boš dobil, in najhuje je, da sem že kupil na Amazonu narejeno kot da sem jo sam ponoči miže delal, zmazek slabši kot doma narejene zadeve, ki jih je net poln. Res spodbudno za občasne napade legalnega nakupovanja. Hvala za opozorilo, moram pogledat, katera verzija je na mojih Kindlih.

die_hart ::

Kako, da Jane ne more komunicirat z Enderjem na potovanju med Tronthajmom in Lucitanijo, ker kao ona doživlja potovanje kot teče čas v resnici in ne relativistično?
Ker čez nekej časa Jane brez problema komunicira z Mirom na potovanju iz Lucitanije.

oo7 ::

To se pa ne spomnim sem že malo pozabil. Bo treba v kratkem še enkrat pogledat film :)

vostok_1 ::

Jz se tudi tega ne spomnem...vrjetno govori o knjigah...
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

oo7 ::

vostok_1 je izjavil:

Jz se tudi tega ne spomnem...vrjetno govori o knjigah...



Najbrž res govori o knjigi, ker gledam na IMDB pa ni nobene Jane

BigWhale ::

Ja, Jane je artificial life form, ki zivi/je zivela v ansible omrezju in se pojavi sele v Speaker for the Dead knjigi.

oo7 ::

Nadaljevanja najbrž ne bomo videli. Škoda

Budget - $110-115 million
Box office - $125.5 million

St235 ::

oo7 je izjavil:

Nadaljevanja najbrž ne bomo videli. Škoda

Budget - $110-115 million
Box office - $125.5 million


V bistvu niti ne. Nadaljevanje zgodbe gre čisto v drugo smer in si ne znam točno predstavljat kvalitetne predelave v film. Že pri prvem delu se je preveč izgubilo.

vostok_1 ::

Od filma sem imel velika pričakovanja, izkazalo pa se je, da je povprečen turd.
Grozno lesen.
Ajde. Zaključni fight je bil ok, ampak to pa tud vse.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sci-Fi Literatura (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Sedem umetnosti
23038179 (10300) Zvezdica27
»

Vprašanje glede naslednjega bralnega podviga: ZF (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
10715128 (8726) Jst
»

Nasvet za ZF filme

Oddelek: Sedem umetnosti
111182 (735) StoneFox
»

dobra sci-fi knjiga v slovenščini

Oddelek: Sedem umetnosti
132049 (1709) Yohan del Sud
»

Katere SiFi knjige berete?

Oddelek: Sedem umetnosti
252806 (2431) christooss

Več podobnih tem