» »

Ender's Game

Ender's Game

1
2
3 4

Okapi ::

Pa njegova trilogija The Night's Dawn je tudi huda. Sicer se zdi premisa komična (iz "onostranstva" se vračajo duše, med drugim recimo Al Capone), ampak je vse skupaj zelo napeto in berljivo.
The Night%27s Dawn Trilogy @ Wikipedia

In trilogija Void tudi ni slaba (v bistvu je nadaljevanje Commonwealth Sage), čeprav bi jo dal na tretje mesto med njegovimi trilogijami (Commonwealth Saga > The Night's Dawn > Void > Greg Mandel).

O.

Jst ::

Včeraj sem prebral do konca Ender's Game. Mislim, da bom kar nadaljeval s tem avtorjem. (Čeprav me "Nexus" matra.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zvezdica27 ::

noooo.... pa naj bo... po vsem kar zdaj pride iz UK bom še nadaljevanja Enderja prebral...

zz

oo7 ::

Nikec3 ::

To so dobri efekti!
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

BigWhale ::

Se moja izkusnja s knjigami. Prebral sem vse knjige iz Ender Universe in vse kratke zgodbe, ki spadajo zraven. Stripov se se nisem lotil, ker jih pri nas ni za dobiti.

Definitivno je vse skupaj ena izmed boljsih serij, ki je precej smiselno napisana in koherentno napisana. Z izjemo digitalne razlicice Shadows in Flight, so bile vse knjige precej dobro branje. V Ender's Game moras sprejeti, da gre za genetsko spremenjene otroke, ki so bili vzgajani samo z enim namenom. Da ubranijo clovestvo pred alien napadalci.

Film, ce se ne motim pokriva dve knjigi. Ender's Game in Ender's Shadow. Obe sta postavljeni v isti cas, s to razliko, da druga govori o Beanu, decku, ki je postal Enderjev prijatelj in njegov pogled na vse skupaj. Knjiga tako dobro dopolnjuje Ender's Game, da je skoda, da se je ne prebere.

Speaker for the Dead se dogaja precej stoletij kasneje, Ender je ze odrasel in zaradi relativisticnih potovanj po vesolju precej starejsi od vseh ostalih. :)

Xenocide in Children of the Mind je pa v bistvu ena knjiga, nadaljevanje od prejsnje, razbita na dva dela. Vse tri se dogajajo v precej oddaljenem casu in s samo Ender's Game nimajo prav dosti skupnega (razen Enderja in se nekaj likov).

Jst je izjavil:

Kako naj berem naslednje knjige? Najbrž najbolje po letu izdaje?

Ja, po letu izdaje je se najbolje. Zgodbe se tako dopolnjujejo, da se prequelov ne splaca brati pred prvimi knjigami. :)

Yohan del Sud ::

Moj update. Prebral najprej Enderjev opus, nato kratke zgodbe in sedaj sem pri drugi knjigi iz Shadow opus (imam čisto preveč časa letos). Moj vtis je tak, da po original knjigi je vseeno ali začneš brati naprej nadaljevanje opusa, kratke zgodbe, ali pa Shadow. Ender's Game je samo okvir, vse ostale zgodbe so pa koščki celotne sestavljanke, ali pa mozaika če hočeš. Brati kronološko, kot so bile napisane pa se mi zdi vseeno še najboljše, čeprav Shadov res pojasni zelo veliko megle iz originalne knjige.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Meni osebno je Bean's quartet bolj napet in ga je bilo lazje brati, kot Enderjeve knjige. Precej je tudi zanimivo odkrivanje kdo Bean je in od kje izvira.

Yohan del Sud ::

Se strinjam. Točno to je genialnost Carda. Lahko to bereš brez problema posebej. Če prebereš oba, dobi tale zf space continuum čisto novo dimenzijo. Ampak sumim, da če bi bral v obrnjenem vrstnem redu, bi se tudi dalo brati, ampak bi dobil malo drugačno sporočilo. Se da komu jet to brat v obratnem vrstnem redu in potrditi mojo špekulacijo? Projekt bo najbrž trajal vsaj leto. :D Primerno za dizertacijo kakšnega primerjalnega literalca, ali kak se jim pravi tu okrog.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Dosti tega izhaja iz tega, da je osnovna premisa drugačna kot pri drugih saga. Namreč avtor v osnovi ni imel vizije nekega vse obsegajoče zgodbe. Še več ender's game in Speaker for the dead sta bila v osnovi dve popolnoma ločeni noveli, ki sta vsaka obdelovali svojo tematiko. Vse skupaj je šele kasneje povezal v celovito vesolje. IMO to naredi knjige unikatne, verjamem pa, da je bilo pa ogromno ljudi razočaranih ko so brali Speaker for the dead in so pričakovali neposredno nadaljevanje enderja.

Jst ::

>Jst je 24. maj 2013 ob 08:40 izjavil:

Bigwhale, to si mi odgovoril za dva meseca nazaj.

Prebral sem še Spekaer of the dead, potem sem pa Nexusa, ki sem ga kupil približno isti čas, ko sem zvedel za Ender's Game in ga začel brati. Nexus mi je boljši zaradi transhumanistične teme. Bom raje pri Ramez Naamu ostal: http://www.amazon.com/Ramez-Naam/e/B001...
(pomeni, da bom raje še kakšno njegovo knjigo prebral)

Knjige Nexus se mi pa ne da sedaj opisati.


---

Sicer pa, komaj čakam film.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

oo7 ::

Ender's Game Official Final Trailer Preview

BigWhale ::

Official final trailer _preview_?

Hm, a se zmeri nismo na official premiere of a preview trailer of an official trailer preview? Skoda.

Zvezdica27 ::

kwa če bi se mi mal organizirali in recimo meli neko interno izposojevalnico/posojevalnico ZF... za eno pivo pa to...

zz

oo7 ::

Jaz po pravici povedano nisem preveč velik ljubitelj knjig.
Bosta pa drugo leto izšla 2 Sci-Fi filma po knjigi če ste mogoče že brali ali pa vas zanima in bi radi prebrali:)

Robopocalypse - režiser naj bi bil Steven Spieldberg
Film naj bi izšel enkrat aprila 2014
Knjiga Robopocalypse: Robopocalypse @ Wikipedia

The Maze Runner - film naj bi izšel 14 Februarja 2014
Knjiga The Maze Runner : The Maze Runner @ Wikipedia

oo7 ::

ENDER'S GAME Final Trailer

Jst ::

Že kar vidim, kako mi bo film pokvaril knjigo. Ampak nekaj takšnega sem tudi pričakoval... žal.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

oo7 ::

Prve ocene kritikov zaenkrat kaže bolj slabo.
http://www.rottentomatoes.com/m/enders-...

Nikec3 ::

Green screen efekti so obupni. (vem, spet jaz, težim z green screenom :))). Zadnje čase se mi zdi, da vsi delajo na tem, da bi bili efekti videti čim bolj eksplozivno in barvito, izpadejo pa risankasto-kičasti.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

oo7 ::

Včeraj sem pogledal film pa moram priznat, da sem pričakoval več od filma.
Konec filma me je malo razočaral;(

ZaphodBB ::

Jaz sem bil pa navdušen nad filmom. Glede na format so zajeli pomembne stvari. Zaključek implicira vse kar je zapisano v knjigi.

Edina zamera glede zaključka je Enderjevo zmagoslavje. V knjigi planet uniči zato ker hoče failat "final exam", ker je tako utrujen, zlomljen in naveličan stalnih manipulacij. Pač hoče nakazat en velik srednji prst.

Tam praznujejo generali in politiki on pa uničen ne razume v čem zmagoslavje, dokler mu ne povedo, da je vsega konec. Da je on "Ender" končal vojno. In potem zavest o ksenocidu in občutek krivde...

oo7 ::

SPOILER

Na koncu mi ni jasno zakaj niso ubili še tiste ličinke ali kar koli je že tista stvar. Cel film si prizadevajo kako ubiti te insekte, ko jim le rata zmagati potem pa mu pustijo, da tej ličinki poišče nov dom.
Ali sem jaz kaj spregledal?

M-XXXX ::

oo7 je izjavil:

SPOILER

Na koncu mi ni jasno zakaj niso ubili še tiste ličinke ali kar koli je že tista stvar. Cel film si prizadevajo kako ubiti te insekte, ko jim le rata zmagati potem pa mu pustijo, da tej ličinki poišče nov dom.
Ali sem jaz kaj spregledal?

Zelo verjetno je ni ravno kazal vsem :)

oo7 ::

M-XXXX je izjavil:

oo7 je izjavil:

SPOILER

Na koncu mi ni jasno zakaj niso ubili še tiste ličinke ali kar koli je že tista stvar. Cel film si prizadevajo kako ubiti te insekte, ko jim le rata zmagati potem pa mu pustijo, da tej ličinki poišče nov dom.
Ali sem jaz kaj spregledal?

Zelo verjetno je ni ravno kazal vsem :)


Ali pa je ukradel ladjo in pobegnil:)

ZaphodBB ::


Na koncu mi ni jasno zakaj niso ubili še tiste ličinke ali kar koli je že tista stvar. Cel film si prizadevajo kako ubiti te insekte, ko jim le rata zmagati potem pa mu pustijo, da tej ličinki poišče nov dom.
Ali sem jaz kaj spregledal?

Ne moreš ubit za kar ne veš, da obstaja. Z Enderjevo usodo in usodo ličinke pa se ukvarjajo preostale knjige.

St235 ::

jap, čisto premalo je na koncu predstavljen Enderjev osebni poraz, ko se zave kaj je storil. Glede na videno je tudi vprašanje zakaj ni zagazil ličinke čisto na mestu. V knjigi je ta del dosti bolj jasen, tudi če potem ne bereš nadaljevanj.

ZaphodBB ::

No če znaš brat simbole je tudi v filmu vse jasno razloženo. Ni pa za glupe amerikance dobesedno izraženo.

St235 ::

Se strinjam, edini pomislek, ki ga imam je ali bi jih zaznal in razumel tudi, če ne bi bral knjige.

Mene je resno zmotilo to, da se on na koncu veseli zmage. Zame je cel point zadnje bitke to, da se Ender v bistvu zlomi, da ne zmore, da se pravzaprav preda. In da je cel njegov načrt, da pravzaprav vse skupaj pošlje nekam v tri dni in pošlje svojo vojsko v samomorilski napad. IMO je to nekaj kar Ender ne bi bil sposoben naredit, če se ne bi predal/zlomil pred tem. Zato tudi čisto drugače dojameš Enderja po bitki, ko se zave kaj je pravzaprav storil in tudi razumeš zakaj ne uniči ličinke oziroma ji celo skrivaj omogoči preživetje.

ZaphodBB ::

Ja to je še največja hiba filma in odklon v pomenu zgodbe.

So pa to po mojem storili zato, ker drugače bi moral biti film še pol ure daljši. V resnici, bi Ender lahko bil trilogija za razliko od Hobbita recimo.

oo7 ::

A se ni na koncu on veselil zato, ker je mislil, da je opravil izpit in ni vedel, da gre zares?

To, da ni ubil ličinke mi je jasno, ker mu je bilo žal kar je naredil če sem prav razumel. Me pa zanima ali drugi ludje vedo za ličinko?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oo7 ()

Jst ::

M-Power: Kaj nisi ti prebral knjige nekje v istem času kot jaz?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

St235 ::

ne, drugi naj ne bi vedeli za ličinko. In ja, njemu je žal za kar je storil. Namreč edini način, da je lahko premagal nasprotnika je bil v tem, da ga je razumel. Podobno uči San Tzu. Ampak ob enem je to tudi pomenilo, da se je zavedel zgrešenosti celotnega konflikta in brez zavajanja nikoli ne bi bil pripravljen uničiti nasprotnika. Šele njegov zlom ob zmagi mu omogoči, da se v celosti zave razloga za vojno, kakor tudi napake, ki jo je storil. Na tem razumevanju potem gradijo nadaljnje knjige, ki pripeljejo do ključnega vprašanja, ki se ga da aplicirat tudi na človeštvo danes. Torej ali smo mi v skladu z Hierarchy of Foreignness - Varelse ali ne.

In ja na koncu filma se veseli, ker je opravil izpit, ampak ravno to je tisti odklon od zgodbe,ki mene ful moti.

Point, ki ga film zgreši je, da se on na koncu preda, da se zlomi in ne zdrži pritiska zato se odloči za all out samomorilski napad, ki je po eni strani popolnoma out of character za njega. Do sedaj je namreč tudi iz popolnoma brezizhodnih situacij vedno našel rešitev, ob enem pa v skladu z njegovim dosedanjim delovanjem, saj je pripravljen naredit nekaj popolnoma nepričakovanega zato, da dokaže svoj point. Ravno ta dvojnost je tista, ki ga loči od Petra na eni in Valentine na drugi.

oo7 ::

Jst je izjavil:

M-Power: Kaj nisi ti prebral knjige nekje v istem času kot jaz?


Ne jaz nisem bral teh knjig.

St235 je izjavil:

ne, drugi naj ne bi vedeli za ličinko. In ja, njemu je žal za kar je storil. Namreč edini način, da je lahko premagal nasprotnika je bil v tem, da ga je razumel. Podobno uči San Tzu. Ampak ob enem je to tudi pomenilo, da se je zavedel zgrešenosti celotnega konflikta in brez zavajanja nikoli ne bi bil pripravljen uničiti nasprotnika. Šele njegov zlom ob zmagi mu omogoči, da se v celosti zave razloga za vojno, kakor tudi napake, ki jo je storil. Na tem razumevanju potem gradijo nadaljnje knjige, ki pripeljejo do ključnega vprašanja, ki se ga da aplicirat tudi na človeštvo danes. Torej ali smo mi v skladu z Hierarchy of Foreignness - Varelse ali ne.

In ja na koncu filma se veseli, ker je opravil izpit, ampak ravno to je tisti odklon od zgodbe,ki mene ful moti.

Point, ki ga film zgreši je, da se on na koncu preda, da se zlomi in ne zdrži pritiska zato se odloči za all out samomorilski napad, ki je po eni strani popolnoma out of character za njega. Do sedaj je namreč tudi iz popolnoma brezizhodnih situacij vedno našel rešitev, ob enem pa v skladu z njegovim dosedanjim delovanjem, saj je pripravljen naredit nekaj popolnoma nepričakovanega zato, da dokaže svoj point. Ravno ta dvojnost je tista, ki ga loči od Petra na eni in Valentine na drugi.


No zdaj mi je bolj jasno hvala za razlago:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oo7 ()

oo7 ::

ZaphodBB je izjavil:

Ja to je še največja hiba filma in odklon v pomenu zgodbe.

So pa to po mojem storili zato, ker drugače bi moral biti film še pol ure daljši. V resnici, bi Ender lahko bil trilogija za razliko od Hobbita recimo.


Kot sem rekel me je konec filma malo razočaral, ker se zdi kot, da je odrezano ne bi imel nič proti če bi bil pol ure daljši kot ti praviš.

Kar se tiče triologije pa verjamem, da je ogromno materjala ampak film je komaj pokril stroške Budget 110 mio - Box office dobrih 112 mio.
Sem tudi sam mislil, da bo glede tega film bolj uspešen glede na to kakšni igralci igrajo in tudi trailerji so bili super.

St235 ::

mah ne vem, mogoče če bi bil film malce daljši (edino magično mejo dveh uri bi prebil) bi blo ok, razbijat na več filmov pa IMO nima smisla. Spet ni toliko materiala brez, če ne črpaš še iz ostalih knjig. Samo od tukaj naprej pa zgodba ni preveč filmska in bistveno spremeni tempo. Po pravici povedano, sem pričakoval večja odstopanja, tako pa mi je bil film v grobem precej všeč.

Okapi ::

Mislil je na vsa nadaljevanje - ki so IMHO precej bolj zanimiva.

O.

ZaphodBB ::

Nisem mislil nadaljevanja.

Filmi bi bili lahko 1. Battle School, 2. Locke & Demosthenes 3. Command school

Ker Enders game ima toliko meta zgodb, da je materiala več kot dovolj.

Glede Box Offica, je pa zadeva taka da mene je zelo presenetilo, da so ga pri nas prodajali kot mladinski film, tudi vrteli so ga ob enih neumnih urah. Pa ni in ne rabi biti, četudi v njem igrajo otroci.

Tako, da delno so failali tudi marketinško.

St235 ::

Kljub temu, da so nadaljevanja (sklepam, da govorimo o Enderju) sicer odlične knjige, si ne znam predstavljat, da bi se obnesla kot film. Preprosto se tempo preveč spremeni, zadeva občasno zaide v totalno filozofske vode in preprosto manjka dogajanje, ki bi te držalo pri gledanju. Pri knjigi si pa občasno prav moral zadevo odložit in premislit, kaj je pravzaprav point, film pa tega ne omogoča in se bojim, da bi dobili ven totalno skropucalo. Sploh recimo si ne znam predstavljat kako bi na filmu zagledal Children of mind. Tako razočaranje je zame na primer predstavljala filmska priredba Dune. Preprosto se izgubijo tiste prednosti, ki te pri knjigi prisilijo, da o njej razmišljaš tudi ko jo odložiš.

oo7 ::

Vidim, da je že ogromno knjig z serije Ender s game.
A se vse knjige dogajajo po dogodkih Ender s game ali se dogaja tudi kaj v preteklosti?

Če koga zanima 10 Julija 2014 pride nova knjiga iz serije Ender s game: Earth Awakens

Okapi ::

Kljub temu, da so nadaljevanja (sklepam, da govorimo o Enderju) sicer odlične knjige, si ne znam predstavljat, da bi se obnesla kot film.
Ti očitno misliš, da se obnesejo kot film samo zgodbe, kjer se veliko streljajo.>:D

O.

St235 ::

ZaphodBB je izjavil:

Nisem mislil nadaljevanja.

Filmi bi bili lahko 1. Battle School, 2. Locke & Demosthenes 3. Command school

Ker Enders game ima toliko meta zgodb, da je materiala več kot dovolj.

Glede Box Offica, je pa zadeva taka da mene je zelo presenetilo, da so ga pri nas prodajali kot mladinski film, tudi vrteli so ga ob enih neumnih urah. Pa ni in ne rabi biti, četudi v njem igrajo otroci.

Tako, da delno so failali tudi marketinško.


Locke & Demosthenes sta v bistvu čisto out of place, ker imata z zgodbo v Ender's Game bore malo skupnega. Tudi ko bereš knjigo je očitno, da gre za poglavja,ki so dodana naknadno in z osnovno poanto prve knjige nimata nič skupnega.

Razdelitev battle/command school je bolj logična, ampak spet razen na koncu nisem imel vtisa da so pretirano klestili zgodbo v filmu. Problem je v tem, da številne meta zgodbe iz knjige ne igrajo bistvene vloge za zgodbo v Enders game, ker gre pogosto za nastvke, ki pridejo do pomena šele v nadalnjih zgodbah. Recimo, če pogledaš lik Bean je že v Enders game en kup nastavkov, ki odpirajo številna vprašanja. In potem je na primer zelo pomembno ali zadevo bereš kronološko glede na izhajanje knjig ali glede na dogajanje zgodbe. Je pač razlika ali se najprej srečaš z koncpetom Antonovega ključa ali če se najprej srečaš z planetom Path. Samo to so stvari, ki v filmu ne igrajo nikakršne vloge.

Okapi je izjavil:

Kljub temu, da so nadaljevanja (sklepam, da govorimo o Enderju) sicer odlične knjige, si ne znam predstavljat, da bi se obnesla kot film.
Ti očitno misliš, da se obnesejo kot film samo zgodbe, kjer se veliko streljajo.>:D

O.


daleč od tega, samo malo filmov si lahko privošči budget preko 100 mil dolarjev in se ukvarjat z filozofskimi vprašanji obstoja. Žal se matematika ne izzide.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

ZaphodBB ::

oo7 je izjavil:

Vidim, da je že ogromno knjig z serije Ender s game.
A se vse knjige dogajajo po dogodkih Ender s game ali se dogaja tudi kaj v preteklosti?

Če koga zanima 10 Julija 2014 pride nova knjiga iz serije Ender s game: Earth Awakens

Ne vem koliko se dogaja v preteklosti, ena se dogaja paralelno z Enders game. Ostalo se dogaja po Enders game.

Sicer so precej samostojne, tako da jih lahko bereš v poljubnem vrstnem redu. Ampak vseeno se priporoča, da bereš v vrstnem redu pisanja.

ZaphodBB ::

St235 je izjavil:


Locke & Demosthenes sta v bistvu čisto out of place, ker imata z zgodbo v Ender's Game bore malo skupnega. Tudi ko bereš knjigo je očitno, da gre za poglavja,ki so dodana naknadno in z osnovno poanto prve knjige nimata nič skupnega.

Z samim Enderjem sicer nimata veliko skupnega imata pa vse z unverzumom. In tudi Enderja je lažje razumeti, če razumeš svet v katerega je rojen.

Film bi komot obsegal dejstva, katera izvemo v kasnejših knjigah. In bi bil po mojem kickass.

Glede Battle schoola so izpustili ogromno. Za nekoga, ki ni bral knjige ni razumljivo kako trdo je moral Ender garati za avtoriteto. Manjkajo treningi z launchiji in samo nakazano je kake prepreke ima Ender na poti. Za nekoga, ki ni bral knjige in ki ne razume namigov na dogodke iz knjige izgleda skoraj, kot da Ender vse skupaj opravi z levo roko, v stilu veni, vidi, vici.

Otroštvo bi bilo lahko nadrobneje prikazano, itd. itd. Materiala v glavnem čez glavo dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

St235 ::

oo7 je izjavil:

Vidim, da je že ogromno knjig z serije Ender s game.
A se vse knjige dogajajo po dogodkih Ender s game ali se dogaja tudi kaj v preteklosti?

Če koga zanima 10 Julija 2014 pride nova knjiga iz serije Ender s game: Earth Awakens


Knjige o enderju je možno v grobem razdelit na štiri veje.

Prva govori o Enderju in jo sestavljajo

Ender's Game (1985)
Speaker for the Dead (1986)
Xenocide (1991)
Children of the Mind (1996)

Tukaj sledimo Enderju in je med prvo in drugo enormen časovni skok (3.000 let če se ne motim)

Druga veja se ukvarja z Beanom

Ender's Shadow (1999)
Shadow of the Hegemon (2001)
Shadow Puppets (2002)
Shadow of the Giant (2005)

Tukaj sledimo dogajanju na zemlji takoj po vojni.

Tretja veja je triologija o prvi vojni, torej prequel

Earth Unaware (2012)
Earth Afire (2013)
Earth Awakens (2014, final book in the Formic Wars trilogy)

Četrta pa so v bistvu kratke zgodbe, ki se ukvarjajo z posameznimi liki ali dogodki.
"The Polish Boy" (2002) - Zgodba o Enderjevem očetu
"Teacher's Pest" (2003) - Kako se Enderjeva starša spoznata
"Investment Counselor" (1999) - Ender in Jane
"A War of Gifts" - zgodba o Zechariah 'Zeck' Morgan
"Pretty Boy" - zgodba o Bonzo Madrid
"Cheater" - zgodba o Han Tzu (Hot Soup)
...

Načrtovana je tudi Shadows Alive, ki naj bi povezala prvo in drugo vejo.

ZaphodBB je izjavil:

St235 je izjavil:


Locke & Demosthenes sta v bistvu čisto out of place, ker imata z zgodbo v Ender's Game bore malo skupnega. Tudi ko bereš knjigo je očitno, da gre za poglavja,ki so dodana naknadno in z osnovno poanto prve knjige nimata nič skupnega.

Z samim Enderjem sicer nimata veliko skupnega imata pa vse z unverzumom. In tudi Enderja je lažje razumeti, če razumeš svet v katerega je rojen.

Film bi komot obsegal dejstva, katera izvemo v kasnejših knjigah. In bi bil po mojem kickass.

Glede Battle schoola so izpustili ogromno. Za nekoga, ki ni bral knjige ni razumljivo kako trdo je moral Ender garati za avtoriteto. Manjkajo treningi z launchiji in samo nakazano je kake prepreke ima Ender na poti. Za nekoga, ki ni bral knjige in ki ne razume namigov na dogodke iz knjige izgleda skoraj, kot da Ender vse skupaj opravi z levo roko, v stilu veni, vidi, vici.

Otroštvo bi bilo lahko nadrobneje prikazano, itd. itd. Materiala v glavnem čez glavo dovolj.


se popolnoma strinjam s tabo, sam bojim se da bi bila zadeva box office disaster. Sploh glede na to, da so se zadevo lotili reklamirat kot young adoult sci-fi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

BigWhale ::

St235 je izjavil:

Namreč edini način, da je lahko premagal nasprotnika je bil v tem, da ga je razumel.

In the moment when I truly understand my enemy, understand him well enough to defeat him, then in that very moment I also love him
:)

St235 je izjavil:

Point, ki ga film zgreši je, da se on na koncu preda, da se zlomi in ne zdrži pritiska zato se odloči za all out samomorilski napad, ki je po eni strani popolnoma out of character za njega. Do sedaj je namreč tudi iz popolnoma brezizhodnih situacij vedno našel rešitev, ob enem pa v skladu z njegovim dosedanjim delovanjem, saj je pripravljen naredit nekaj popolnoma nepričakovanega zato, da dokaže svoj point. Ravno ta dvojnost je tista, ki ga loči od Petra na eni in Valentine na drugi.


Na koncu so bili vsi utrujeni, izcrpani in vsi so mi mislili, da gre za simulacijo (Bean se mi zdi, da je vedel, da ni simulacija, vendar je bil tiho, to povedo v Ender's Shadow) zato si je rekel neki v stilu: 'tale simulacija ziher ni predvidela tega, da bom jaz streljal v planet'. Tako je improviziral in naredil nekaj povsem nepricakovanega. "Enemy gate is down." Little Doctor device je bil v knjigi drugacen in so ga uporabili ze v prvih bitkah in vsaka ladja je bila opremljena z njmi (ce nisem cesa pomesal) in tam je bilo dovolj, da je samo ena ladja vstopila v atmosfero in aktivirala MD device.

Meni se ni zdelo, da je bilo zadnje dejanje out of character. Bilo je povsem v sladu z njegovim obnasanjem. Ender je ubil Stilsona in Bonzota, ker je vedel, da mora zmagati enkrat za vselej. Ni dovolj, da dobi bitko, dobiti mora vojno. Takisto je vedel tudi za formicse, da bo zmagal samo ce jih do koncno premaga.

BigWhale ::

St235 je izjavil:

Kljub temu, da so nadaljevanja (sklepam, da govorimo o Enderju) sicer odlične knjige, si ne znam predstavljat, da bi se obnesla kot film. Preprosto se tempo preveč spremeni, zadeva občasno zaide v totalno filozofske vode in preprosto manjka dogajanje, ki bi te držalo pri gledanju. Pri knjigi si pa občasno prav moral zadevo odložit in premislit, kaj je pravzaprav point, film pa tega ne omogoča in se bojim, da bi dobili ven totalno skropucalo. Sploh recimo si ne znam predstavljat kako bi na filmu zagledal Children of mind. Tako razočaranje je zame na primer predstavljala filmska priredba Dune. Preprosto se izgubijo tiste prednosti, ki te pri knjigi prisilijo, da o njej razmišljaš tudi ko jo odložiš.


V bistvu gre za tri zgodbe, ki se samo bezno navezujejo ena na drugo. Ender's Game je vesoljska akcija. Speaker for the Dead je sci-fi soap opera z elementi kriminalke. Xenocide + Children of The Mind je pa ze politicna drama medplanetarnih razseznosti.

Bi pa zadnji dve zgodbi morali precej prirediti za na platno, da ne bi ratala se ena Odiseja 2001, k bi pol ure gledal eno zensko kako sledi eni liniji v lesenih tleh in si potem 20 minut umiva roke. :>

BigWhale ::

St235 je izjavil:


Ender's Game (1985)
Speaker for the Dead (1986)
Xenocide (1991)
Children of the Mind (1996)


Takoj po Ender's Game kronolosko sledi se Ender in Exile, vendar jo je fino prebrato po Shadow of the Giant.

St235 je izjavil:


Ender's Shadow (1999)
Shadow of the Hegemon (2001)
Shadow Puppets (2002)
Shadow of the Giant (2005)


Tukaj pa sledi se Shadows in Flight, ki govori o Beanovih otrocih, ki so na relativisticnem potovanju. Slednjo moram jaz se enkrat prebrati, najprej je bila na Kindlu na voljo samo ena 'enhanced' verzija, ki je bila precej neka skrajsana oblika. Za Shadows in Flight je bilo receno, da bo povezala Children of The Mind in Shadow of the Giant.

Na koncu se je Card odlocil, da bo se eno knjigo napisal. :)

oo7 ::

St235 je izjavil:

oo7 je izjavil:





Tukaj sledimo Enderju in je med prvo in drugo enormen časovni skok (3.000 let če se ne motim)




In kaj se dogaja z žuželkami čez 3000 let? Ali jim Ender najde nov dom? Ali se takrat dogaja že kaj drugega?

ZaphodBB ::

Preberi, se splača.

St235 ::

In kaj se dogaja z žuželkami čez 3000 let?
precej

Ali jim Ender najde nov dom?
med drugim

Ali se takrat dogaja že kaj drugega?
vsekakor

Ne vem, pa če je smiselno, da ti kaj več razlagam. Raje preberi, če se le da:)

Se pa knjiga obrne drastično bolj filozofsko. Predvsem se ukvarja z konceptom kaj je tuje in kako lahko dve različni vrsti sobivata. Skupaj z knigami, ki sledijo potem nadaljuje debato o temu ali je človek sploh sposoben sobivanja in ali je pravzaprav človek tisti kljuni destruktiven element v okolju. Ukvarja se tudi z kritiko znanstvenega preučevanja in absudnostjo premise opazovanja brez udeležbe. Razdela pa tudi koncept konflikta kot posledice različnega dojemanja realnosti. Nekako tako kot začetek vojne z Minbari v Babylonu 5, če si slučajno gledal. Pa je ta primer precej banalen v primerjavi z dogodki v teh knjigah.

Predvsem pa lahko brez težav različne tuje vrste zamenjaš z različnimi rasami, narodi, sosedi, uporabniki foruma...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sci-Fi Literatura (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Sedem umetnosti
23038184 (10305) Zvezdica27
»

Vprašanje glede naslednjega bralnega podviga: ZF (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
10715128 (8726) Jst
»

Nasvet za ZF filme

Oddelek: Sedem umetnosti
111182 (735) StoneFox
»

dobra sci-fi knjiga v slovenščini

Oddelek: Sedem umetnosti
132049 (1709) Yohan del Sud
»

Katere SiFi knjige berete?

Oddelek: Sedem umetnosti
252806 (2431) christooss

Več podobnih tem