» »

Prihaja KDE light

Prihaja KDE light

Slo-Tech - Manjša skupinica openSUSE razvijalcev je začela delo na "lažji" različici priljubljenega GNU/Linux namiznega okolja KDE, imenovani KLyDE (The K Lightweight Desktop Environment). KLyDE naj bi bila pošteno oskubljena tako manj rabljenih paketkov kot nastavitev. S tem naj bi se približala vedno bolj priljubljenim lahkim okoljem kot sta XFCE ali LXDE (oba prideta tudi kot posebni različici Ubunta).

Za začetek so iz jedra KDE odpakirali knjižnici Nepomuk (desktop search) in Akonadi (object store za mejle, kontakte in koledar), ki sta sprva obljubljali veliko, vendar zavoljo ne najboljše implementacije predvsem počasnita sistem. Podobna usoda čaka še Activities (prilagodljive virtual desktope) and Attico (social networking). Skupaj z okrnjenimi sistemskimi nastavitvami naj bi to ustvarilo bolj preprosto in tudi hitrejšo uporabniško izkušnjo. Vse odstranjene komponente bo seveda mogoče doinštalirati na roko, le po privzetem jih več ne bo.

Projekt je še v začetni fazi, tako da bo glede njegovega uspeha potrebno še malo počakati, bi pa hitro znal najti plodna tla. Okolje KDE se namreč že vse od preskoka s svojčas izredno popularne različice 3.5 na 4.0 (januarja 2008, debelih 5 let nazaj) brani očitkov, da je prenapihnjno (bloated) in prepočasno. Avtorji KLyDE so mnenja, da to niti ne velja za samo jedro okolja, ampak predvsem za različice z vsemi možnimi paketki, ki jih tipično priložijo Linux distribucije. Različica z manj paketki naj bi bila torej bolj uspešna.

14 komentarjev

Bojevnik ::

"Za začetek so iz jedra KDE odpakirali knjižnici"
To pomeni, da so jih ne bodo uporabili?

JurijTurnsek ::

To bi mi pa prišlo prav. Kde 3.5 mi je popolnoma ustrezal, pa sem kljub temu z veseljem preizkušal 4.x že od prve izdaje. Vendar se mi zdi, da s temi storitvami, ki bi jih sedaj radi odstranili, nisem veliko pridobil. Vsekakor pa je 4.x počasnejši od 3.5.
http://www.slatnaskejta.com

Gikica ::

Nepomuk pa Activities bi kar precej pogrešala. Sem se jih v zadnjih nekaj mesecih kar privadila in začela uporabljat nove funkcije ki pridejo z njima. Za Akonadi pa res še nisem ugotovila, kaj novega prinaša k uporabi. Drugače mi pa nič kaj opazno te dodatne funkcije ne upočasnujejo računalnika, pa je že kar nekaj let star ta moj bogi računalniček. Na modernih računalnikih je pa verjetno še manj opaziti. Vsaj tu v verziji 4.10 ne, je pa res da kaki dve leti nazaj (okoli KDE 4.7) so pa res kar upočasnjevale stvari.
Resistance is futile! Firefox and Thunderbird will prevail!

b4d ::

(prilagodljive virtual desktope) and Attico ;)


Sicer pa drzim pesti za KDE, bil je moj prvi :D
b4d.sablun.org

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b4d ()

driver_x ::

Sam omenjenih stvari ne bi (bom?) pogrešal, je pa res tudi, da mi KDE deluje čisto normalno, tudi z vso to šaro.

neboben ::

Glede na to, da rad uporabljam xfce bo tole zagotovo treba sprobat. Fajn !

Meizu ::

Meni se že sam izgled KDE okolja malce gabi. Enostavno neprofesionalen je. Veliko raje mam gnome okolje oz. sedajšnje moderne izpeljanke, ki po uporabnosti bolj spominjajo na mac okolje (elementary OS).

trulex ::

Super, zdaj bom lahko še na počasnejše mašine nalagal KDE < 3

fosil ::

Končno spet en fork.
Teh je v linuxu veliko premalo.
Tako je!

Blinder ::

ziher bo ta zadeva bla polna hroščov :))
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

technolog ::

fosil je izjavil:

Končno spet en fork.
Teh je v linuxu veliko premalo.


Razneslo mi je sarkazem detektor! :)

34054 ::

Meizu je izjavil:

Meni se že sam izgled KDE okolja malce gabi. Enostavno neprofesionalen je. Veliko raje mam gnome okolje oz. sedajšnje moderne izpeljanke, ki po uporabnosti bolj spominjajo na mac okolje (elementary OS).


Bi se kar strinjal. Malo preveč kičasto okolje je. Preveč, za moj okus, "glow" in "glass" efektov pa animacij; ampak bi rekel da je povedano pač stvar okusa, nenazadnje pa je vse tudi prilagodljivo v kolikor si vzameš nekaj časa in se ne izgubiš v nastavitvah.

Bolj zanimiva je izbira animacij, katerih je res veliko in so počasne (ker so tako nastavljene, kdo ve zakaj), posledično pa človek dobiš napačen vtis da je sistem sam neodziven in počasen.

Upam da bodo stvaritelji light različice namenili nekaj pozornosti tudi UXu.

PARTyZAN ::

http://blog.martin-graesslin.com/blog/2...

VxMxPx: lepa lastnost KDEja je, da je zelo prilagodljiv. Ti ni všeč bling? Izklopi ga.

Jst ::

Uh, jaz sem še na 12.1. Sem preskočil in če bo to v 14.1, bo super!


---

Bloat KDEja. Ja se do neke mere strinjam. Ampak če greš v KDE control center (ki je v openSuse lahko del YAST2 (control panel računalnika) in daš default vse off, potem pa vsako pregledaš, porabiš 10min in zadeva dela po tvojem okusu.

Tako, da je meni zelo v redu ta nov projekt, ker vedno "efekte" dodajam.


Aja, pa KDE 4.0 (ki ni bil KDE 4) in KDE 4.1 se ne omenja!!! :)))
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

KDE5 napovedan za naslednje leto

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
245364 (3630) djurodrljaca
»

Izšla Mandriva Linux 2008 Spring

Oddelek: Novice / Windows Mobile
104380 (3462) toplakd
»

Primerjava operacijskih sistemov

Oddelek: Operacijski sistemi
64441 (4291) ;-)
»

KDE 3.2 izšel 3. 2

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
192593 (2593) Jebiveter
»

Xandros Desktop 2.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
152317 (2317) borchi

Več podobnih tem