» »

Delo v tujini nasveti

Delo v tujini nasveti

1
2
3 4

Ramon dekers ::

Vsak kolikor toliko sposoben naj bi znal poiskati relevantne informacije na internetu. Navsezadnje ceno niso fiksne in ti tista knjiga le malo pomeni, če je bil zadnji natis par let nazaj.


Glej če greš na izlet za mesec ali dva potem ni problema. Če greš pa tja za leto ali za stalno je pa pomembno pridobiti vsakršno informacijo. Gre za večje mesto in je zato toliko bolj pomembno ali se zasidrati v predmestju obrobju centra, prometni zamaški, odaljenost od narave, parki v bližini, temperatura, čas vožnje do centra etc. Če bi bila knjiga stara več let bi bil problem tako pa jo izdajo vsako leto kjer so točno navedene informacije, ki me zanimajo - hvala Bogu da sploh izdajajo takšno publikacijo. Na spletu je polno informacij vendar je res težko izbrati določeno predmestje še posebno če sta si dva precej podobna je zato še toliko bolj pomembno da vključiš parametre, ki so posamezniku najbolj pomembni, da ne govorim da so informacije popolnomo razpršene. Seveda obstajajo tudi forumi pri čemer pa vsak hvali svoje.

Kakorkoli meni je recimo zelo pomembno da je podnje milo brez nizkih temperatur, vetra...

Invictus ::

@Ramon

Če bi tako aktivno pošiljal prošnje okoli kot nas hočeš prepričati v svoj edini možni način preselitve v tujino, bi že zdavnaj odšel.

Ni pa tujina neka obljubljena dežela kjer se cedita med in mleko. Čakajo te povsem enake bedarije kot pri nas, s tem da zna biti plača večja. Ampak ne za 10x ampak mogoče za 2-3x če si res dober.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

PA še ta dvakrat trikrat hitro dost žalostno izpade, ko prišteješ stoške bivanja. Ne nujno povsod, ampak vsak,ki si domišlja da se v tujini cedita med in mleko in da vsi čakajo slovenčke z odprtimi rokami je navaden bedak.

Že to, da se nekdo loti selitve s tem, da kupi knjigo o nekem kraju, ki naj bi mu svetovala kateri becirk je boljši za življenje je zame en velik fail. Prioriteta pri selitvi v tujino je delo, ne pa cene javnega prevoza in opisi predmestji.

Ramon dekers ::

No važno da imam jaz vizo v eni izmed najbolj zaželjenih držav na svetu. Vi pa še naprej pošiljajte prošnje tja ali mogoče v Slovenijo. Pa ni turistična:))

Prioriteta pri selitvi v tujino je delo, ne pa cene javnega prevoza in opisi predmestji.


Super je če greš živet zraven kakega geta. Kaj je moja prioriteta se bom odločil sam in kaj je fail in kaj ne mi ne bo govoril nek zaplankan slovenec - brez zamere. Brez skrbi delodajalca bom že našel sedaj ko imam za to vse pogoje.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Vso srečo v tujini, pa poročaj kako se je izšlo.

bluefish ::

Ti si boš torej najprej izbral mesto, sosesko, morda celo ulico. Nato prišel tja in ugotovil, da je matična firma delodajalca sicer blizu, vendar je delo v izpostavi na drugi strani mesta.

St235 ::

Ne, v bistvu bo on našel mikrolokacijo, uredil papirologijo, se preselil, potem bodo pa naslednji dan v vrsti pred vrati stali potencialni delodajalci.

Ramon dekers ::

No sedaj pa delodajalci čakajo kar prek spleta slovenceljne da jim podelijo vize. In človek se lahko zlekne v naslonjač in čaka da mu bodo uredili vizo.

Ti si boš torej najprej izbral mesto, sosesko, morda celo ulico. Nato prišel tja in ugotovil, da je matična firma delodajalca sicer blizu, vendar je delo v izpostavi na drugi strani mesta.


In v čem je problem da ne bi šel tja, kjer je delodajalec, kaj bi mi to prepričevalo? Saj bi nepremičnino najel ne kupil. Je pa za pričakovat da je mesec ali dva pač iskanje.

Uf kakšna omejena mentaliteta.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Kot sem že rekel, vso srečo in poročaj kaj bo ratalo.

Invictus ::

Ja, povej na katerem koncu "down under" boš iskal službo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

malinavc ::

Vsi, ki imate željo po delu v tujini, imam vprašanje za vas. Zakaj pa se ne obrnete na zaposlitvene agencije? Npr. v Nemčiji delaš max.1 leto (vsaj pri eni znani agenciji je tako), potem te pa delodajalec direktno vzame, če si bil dober seveda. Vmes imaš seveda opcijo, da si sam kaj najdeš.

Moje mnenje je, da je tako najboljše. OK, moraš požret provizijo, katero agencija jemlje, ampak menda ne greš v tujino za 1 leto, ampak za dlje časa. Pa tu je še +, da ti oni iščejo delo, ne pa ti sam.

Pa ko delate svoj opis znanj in reference, izredno podrobno opišite kaj ste delali (ne samo npr.elekričar-kable vlekel).

Srečno vsem!
lp
...odvisno s katere perspektive gledamo...

psychoshorty ::

Vse te agencije so za en korejski falus, da se slikovito izrazim. Sam ze nekaj casa delam pri nasih severnih sosedih, kjer sem koncno nasel delo, katerega opravljam vsak dan z veseljem in nasmeskom in imam kombinacijo dela od doma ter opravljanje dela na sedezu firme.

Ko sem sam preizkusal agencije, mi le-te niso mogle najti sluzbe. Vse je bilo samo bla bla bla z sicer na pogled dokaj simpaticnimi puncami, a te niso imele pojma o stroki. Samo prikimavale so in to je bilo to. Sam preferiram direktni kontakt z potencialnim delodajalcem, fenomenalno je opcija, kot je ze Invictus omenil, da se sploh ne vozis v tujino, ampak vse opravis preko Skypa.

Sicer pa: vsak zase ve, koliko je financno in psiholosko pripravljen iti v iskanje sluzbe v tujino.

Invictus ::

Angleške agencije so kar v redu. So mi nekaj stvari zrihtale na začetku.

Zdaj pa večinoma iščlem sam, čeprav se agencijam ne izogibam. Naj najdejo, saj je to njihovo delo.

Včasih je biti bolje zaposlen preko agencije, ker dobiš plačilo od agencije in ne od stranke. Sem dobil denar vsak teden od agencije, kako se je pa agencija s tem ukvarjala, pa mene ne briga.

Če greste delat na Bližnji vzhod, je pa ti praktično edina možnost.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ramon dekers ::

Invictus je izjavil:

Ja, povej na katerem koncu "down under" boš iskal službo ...



Zakaj pa je sedaj to pomembno? Ko najdem sporočim, bloga res ne mislim pisat bom pa podal kakšne pametne informacije.

psychoshorty je izjavil:

Vse te agencije so za en korejski falus, da se slikovito izrazim. Sam ze nekaj casa delam pri nasih severnih sosedih, kjer sem koncno nasel delo, katerega opravljam vsak dan z veseljem in nasmeskom in imam kombinacijo dela od doma ter opravljanje dela na sedezu firme.

Ko sem sam preizkusal agencije, mi le-te niso mogle najti sluzbe. Vse je bilo samo bla bla bla z sicer na pogled dokaj simpaticnimi puncami, a te niso imele pojma o stroki. Samo prikimavale so in to je bilo to. Sam preferiram direktni kontakt z potencialnim delodajalcem, fenomenalno je opcija, kot je ze Invictus omenil, da se sploh ne vozis v tujino, ampak vse opravis preko Skypa.

Sicer pa: vsak zase ve, koliko je financno in psiholosko pripravljen iti v iskanje sluzbe v tujino.


Da direktni kontakt z delodajalcem, normalno. Skype pomojem pride v poštev če dealš v IT - ju, za tiste ki nismo v IT - ju je to pač malo bolj kompleksno. Ali pa ne...Ker je res vsak, ki išče službo v tujini indijec, singapurec ali kitajec delavec v IT-ju.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Indijci in Kitajci niso več popularni. So počasi tudi glupi managerji pogruntali da od njih pravega efekta ni.

In so delo vrnili domačim izvajalcem. Samo v velikih firmah to traja dlje ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

JayKay ::

brezvezna nabijanja dolocenih ljudi. ce imas imas zeljo preiskusiti se v tujini, bos nasel razlog da z odlocitvijo ne odlasas in cimprej speljes proces. buildanje nekih dosjejev je samo odlasanje.

Ramon dekers ::

Eno vprašanje še, kako je z davki če se gre za državo izven EU? Vem da je fora z odjavo stalnega prebivališča in prijaov začašasnega v tujini. A gospod DURS to redno spremlja kaj in kje delajo njihovi državljani?

Zgodovina sprememb…

nejcek74 ::

davki:
si davncni rezident v Sloveniji in delas v tujini = najprej placas dohodnini v drzavi kjer delas, potem ti Slovenija nabije preostanek dohodnine kot bi jo placeval
nisi davncni rezident v Sloveniji = placujes samo davek v drzavi kjer delas, bivas
*tu smo recimo precej na boljsem kot Americani, njim njihova drzava vedno nabije zraven se preostanek domace dohodnine

kako prenehas biti davcni rezident:
izpolnis vprasalnik na DURS-u, oni se odlocijo. Odjava stalnega prebivalisca je precej pomemben faktor, ni pa edini in ni izkljucujoc. Ampak se to nekako splaca naredit. Veliko drugih drzav sploh ne locuje med zacasnim in stalnim, kot npr v Sloveniji.

zanimivost:
meni so po enem letu z DURS-a poslali dopis, da moram dopolniti vlogo. 29.04.2012 sem poslal vlogo, vceraj pa dobil dopis. :) Drugace pa ni toliko pomebno ali to DURS preverja azurno, ker te lahko terjajo za nazaj za placilo dohodnine. Npr. cez deset let se vrnes domov in si z v tujini zasluzenim denarjem hoces kupit stanovanje. Hop cefizelj od kje ti denar itd.

zee ::

Pred odhodom se splaca:
- zapreti vse bancne racune
- odjaviti mobilne stevilke
- odjaviti davcno rezidenco
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Rokm ::

Definitivno se splaca odjaviti. Vsaj pri meni je bilo tako da sem moral odjaviti tudi stalno prebivalisce, ceprav so mi na davcnem uradu zagotavljali, da ni treba. Tako je vse skupaj do odjave davcnega rezidenstva trajalo vec kot eno leto.

Ramon dekers ::

Hvala vam za tele nasvete in bluefish tebi za brisanje smeti.

Zee zakaj bi zaprl bančne račune, sam moram pokazati stanje na računu da me sploh recimo spustijo v državo.

Kolikor sem gledal se nekateri niso nic odjavili in nic prijavili ko delajo v tujini. Mobilna stevilka pa itak, da gre.

Sicer pa a je vodena kakšna evidenca da DURS ugotovi ali so njihovi državljani na dopustu ali delajo. Ne stekam. Lahko prides recimo nazaj in si kupiš stanovanje, a te preverijo recimo izvor pridobljenega premoženja?

Aja pa še to a je kaj hitreje če odjavo naredim fizično v Sloveniji (verjetno na upravni enoti) kot pa če to napravim preko spleta? Samo če naredim odjavo jim moram povedati kje bom imel začasno/stalno prebivališče v tujini?

Zee kako si uredil zdravstveno? Si v tujini zavarovan, ker evropska SG-ja ne pokriva (ima pa recimo Avstralijo pokrito).

Zgodovina sprememb…

nejcek74 ::

na splosno:
ce gres delat in zivet v tujino, si nekako prebivalec te drzave, davki, sociala, zdravstveno in pokojninsko zavarovanje, vse to se od zdaj naprej odvija tam. Ce se odlocis za vrnitev pac to spremenis. Nekatere stvari si bos zrihtal in razumel ko bos tam. Nima smisla izgubljati casa za lokalne znacilnosti do nule, glede na to, da z njimi zivijo ljudje tam, gre verjetno za sistem ki deluje.

po vrsti:
- racuna ti ni treba zapret, ampak ce si zelis zmanjsat stroske to naredis prej, zato ker moras to narediti osebno *banki ne povej da odhajas v tujino, ker ti bojo samo nabili visje stroske ali pa te grdo gledali
- zdravstveno si zavarovan v drzavi katere rezident si, kjer stanujes, delas, placujes davke. Ne mores placevati davkov v avstraliji, zdravstveno pa pokojninkso imeti v slo
- prebivalisce lahko odjavljas na ambasadah ali na upravni enoti
- naknadno spremembo naslova uveljavis se v v potnem listu, za spremembo naslova jim bos poslal potni list in potem oni rabijo kak teden da ti fuknejo novo nalepko noter (isto je na UE)
- na ZZZS so mi povedali, da naj pooblastim nekoga v Sloveviniji, da bo fural postopek odjave iz Zdravstvenega in pokojninskega zavarovanja, pa sem jih lepo poslal v k., jim preko poste poslal dopis in je bilo ok
- Vzajemna mi je se celo trgala dopolnilno s trajnika ceprav bi mi morali avtomaticno prekinit, so mi pa po opominu lepo vrnili denar
- kako te drzava gostiteljica potem obravnava je odvisno od drzave, obvezna menjava vozniske, zdravstveno zavarovanje ipd
- seveda da DURS lahko pregleduje izvor premozenja za nazaj, kako pa ga naj, za v naprej?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

St235 ::

Ramon dekers je izjavil:

Hvala vam za tele nasvete in bluefish tebi za brisanje smeti.

Zee zakaj bi zaprl bančne račune, sam moram pokazati stanje na računu da me sploh recimo spustijo v državo.

Kolikor sem gledal se nekateri niso nic odjavili in nic prijavili ko delajo v tujini. Mobilna stevilka pa itak, da gre.

Sicer pa a je vodena kakšna evidenca da DURS ugotovi ali so njihovi državljani na dopustu ali delajo. Ne stekam. Lahko prides recimo nazaj in si kupiš stanovanje, a te preverijo recimo izvor pridobljenega premoženja?

Aja pa še to a je kaj hitreje če odjavo naredim fizično v Sloveniji (verjetno na upravni enoti) kot pa če to napravim preko spleta? Samo če naredim odjavo jim moram povedati kje bom imel začasno/stalno prebivališče v tujini?

Zee kako si uredil zdravstveno? Si v tujini zavarovan, ker evropska SG-ja ne pokriva (ima pa recimo Avstralijo pokrito).


Davčno zanima samo ena stvar: Ali si davčni rezident. Če si potem moraš prijavit dohodek in plačevat dohodnino. Vse ostalo je kršitev in te lahko kdarkoli v naslednjih desetih letih preganjajo. Pazit moraš tudi ali ima slovenija z državo v kateri delaš sklenjen sporazum o izogibanju dvojnega obdavčevanja ali priznanju plačanega davka. V nasprotnem primeru se ti lahko zgodi, da ti bo DURS zaračunal dohodnino na BRUTO dohodek, ne glede na to koliko davkov si dejansko že plačal v državi, kjer delaš.

Zato je prva stvar, ki jo moraš naredit, če se odseliš iz Slovenije, da spremeniš davčno rezidentsvo. Če tega ne storiš potem te davčna smatra kot našega davčnega rezidenta, pa čeprav se nikoli ne prideš v slovenijo. In kot davčni rezident si dolžan poročat in plačevat davke.

Kolikor sem gledal se nekateri niso nic odjavili in nic prijavili ko delajo v tujini.

S tem so pač v prekršku, ki jih bo lahko zelo drago stal.

St235 ::

- zdravstveno si zavarovan v drzavi katere rezident si, kjer stanujes, delas, placujes davke. Ne mores placevati davkov v avstraliji, zdravstveno pa pokojninkso imeti v slo

Načeloma imaš prav ampak znotraj EU je možno tudi to, da plačuješ v eni državi koristiš pa v drugi. Slučajno poznam to zadevo ker sem urejal za kolegico, ki dela v italiji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

Ramon dekers je izjavil:

Eno vprašanje še, kako je z davki če se gre za državo izven EU? Vem da je fora z odjavo stalnega prebivališča in prijaov začašasnega v tujini. A gospod DURS to redno spremlja kaj in kje delajo njihovi državljani?

Tukaj glej pod odjava davčnega rezidentstva. DURS tega ne gleda. Biti moraš več kot 183 dni v drugi državi skupaj z družino, če jo imaš. Je pa baje par 10 strani dolg obrazec za izpolnit. Vprašaj DURS.

Stalno bivališče ti tukaj nima smisla odjavljat, ker bodo potem vsi tvoji dokumenti postali neveljavni. In ga ne boš mogel dobiti nazaj dokler si tukaj ne boš kupil svoje nepremičnine.

nejcek74 je izjavil:


meni so po enem letu z DURS-a poslali dopis, da moram dopolniti vlogo. 29.04.2012 sem poslal vlogo, vceraj pa dobil dopis. :) Drugace pa ni toliko pomebno ali to DURS preverja azurno, ker te lahko terjajo za nazaj za placilo dohodnine. Npr. cez deset let se vrnes domov in si z v tujini zasluzenim denarjem hoces kupit stanovanje. Hop cefizelj od kje ti denar itd.

Dohodnino lahko terjajo za 5 let nazaj. Po tem času so ti vse davčne goljufije odpuščene. DURS nikoli ne preverja od kje ti denar za nakup nepremičnine. Še ne. Se pa zna zgoditi da bo v prihodnje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

JayKay ::

jaz imam cudno situacijo, kjer imam se vedno stalno prebivalisce v SLO, ampak imam status davcnega nerezidenta :) go figure.

nejcek74 ::

- 4 strani dolg obrazec z zares debilnimi vprasanji, jaz sem se proti koncu ze kat malo zajebaval
- odjava stalnega prebivalisca ni izkljucujoc pogoj, ampak presoja o davcnem nerezidentsvu je arbitrarna in stalno prebivalisce je precej pomembno
In ga ne boš mogel dobiti nazaj dokler si tukaj ne boš kupil svoje nepremičnine
to po mojem ni res, dovolj je najemna pogodba, oziroma soglasje lastnika stanovnja (npr. starsi)
-
Stalno bivališče ti tukaj nima smisla odjavljat, ker bodo potem vsi tvoji dokumenti postali neveljavni.
kot sem omenil je locevanje med stalnim in zacasnim prebivaliscem slovenska posebnost (ne trdim da smo edini), v tujini bos imel drug naslov, v tvojem interesu je, da je to tvoj uradni naslov, osebna je neveljavna ko odselis v tujino, potni list ostane in ti ni treba delati novega, v njemu ti zamenjajo naslov. Voznisko bos verjetno moral zamenjati, ker drzave zelijo da imas njihovo (zaradi morebitnega kaznovanja, odvzema).
- vecino povedanega velja za premik izven EU seveda
- veliko drzav ti ne pusti voziti avtomobila registriranega v stari domovini, moras ga uvoziti

Precej posplosujem. Predvsem dobi informacije tocno za drzavo v katero gres. Pojdi na lokalne forume expatov, googlaj expats + drzava kamor gres. Vecinoma dobis tam ves info. Ce ne gres na drugi konec sveta se ne sekiraj toliko zaradi slovenije, vecino stvari lahko kenslas preko poste ali na ambasadah, potem ko bos imel zadeve ze urejene v tujini. Se pravi, najprej novo zdravstveno, ki je dostikarat povezano s sluzbo, potem kenslas staro. Nov naslov, ukines starega, ipd. Pooblasti sorodnika v Sloveniji (jaz sem sicer kar kolega ki je odvetnik in mu pustil sop bianco pooblastil), ce bo kaj nujnega.

V koncni fazi kmalu ugotovis da si itak vse preneses v tujino in sploh ni tak problem uredit zadev. Ko se pa (ce?) vracas, pa se itak vrnes v domovino in je te zadeve veliko lazje opravit. Ko bos zacel zaprosat za telefon, kartico, clanstva ipd bos naenkrat ugotovil da ljudi zanima samo tvoj obstojeci naslov in da je malo cudno ko cekirajo v tvojem edinem dokumentu (potnem listu) stari naslov.

p.s. ne bos vec mogel sodelovati na lokalnih volitvah :P

Ramon dekers ::

Dohodnino lahko terjajo za 5 let nazaj. Po tem času so ti vse davčne goljufije odpuščene. DURS nikoli ne preverja od kje ti denar za nakup nepremičnine. Še ne. Se pa zna zgoditi da bo v prihodnje.


No tole me je zanimalo. Pridem nazaj v Slovenijo, želim nabavit nepremičnino in kaj, bi mi ugotavljali izvor premoženja? Pa ne me basat.

Tukaj glej pod odjava davčnega rezidentstva. DURS tega ne gleda. Biti moraš več kot 183 dni v drugi državi skupaj z družino, če jo imaš. Je pa baje par 10 strani dolg obrazec za izpolnit. Vprašaj DURS.


Ma meni je teta na davčni rekla da moraš na upravni enoti njim povedat če greš za več kot 3 mesece v tujino. Zdej nevem ali mislijo, da sem izgubil očeta in rabim davčno da bo vedela kje se nahajam ali pa se teti ne sanja kaj točno blebeta.

Drugače pa hvala za tole, res mi ni da bi odjavljal stalno prebivališče. Tam si bom uredil začasnega, nov bančni račun in basta.

jaz imam cudno situacijo, kjer imam se vedno stalno prebivalisce v SLO, ampak imam status davcnega nerezidenta :)


Meni bi tvoja situacija zelo ugajala. Vsaj nekam ti pošta hodi v Sloveniji:)


Voznisko bos verjetno moral zamenjati, ker drzave zelijo da imas njihovo (zaradi morebitnega kaznovanja, odvzema).


Drugače pa obstaja mednarodno vozniško dovoljenje. Sicer samo za dve leti nato pa v tujini po novega.

v njemu ti zamenjajo naslov


Zakaj pa bi spreminjal naslov v potnem listu? A ni dovolj če si v tujini zrihtam osebno izkaznico, kjer je tam vse navedeno da sem imam njihovo "rezidenstvo"?

Precej posplosujem. Predvsem dobi informacije tocno za drzavo v katero gres. Pojdi na lokalne forume expatov, googlaj expats + drzava kamor gres. Vecinoma dobis tam ves info. Ce ne gres na drugi konec sveta se ne sekiraj toliko zaradi slovenije, vecino stvari lahko kenslas preko poste ali na ambasadah, potem ko bos imel zadeve ze urejene v tujini. Se pravi, najprej novo zdravstveno, ki je dostikarat povezano s sluzbo, potem kenslas staro. Nov naslov, ukines starega, ipd. Pooblasti sorodnika v Sloveniji (jaz sem sicer kar kolega ki je odvetnik in mu pustil sop bianco pooblastil), ce bo kaj nujnega.


Sem že vse pobrskal. kar morma urediti je vse samo še v Sloveniji. Davčna je najbolj sitna.
A dejansko lahko bianko pooblastilo overoviš?

p.s. ne bos vec mogel sodelovati na lokalnih volitvah :P


Saj, bolj bi me bolelo če ne bi mogel sodelovati na tistih za DZ ali predsednika.

Zgodovina sprememb…

zee ::

ne bos vec mogel sodelovati na lokalnih volitvah


Groza! :))
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Gandalfar ::

> Ma meni je teta na davčni rekla da moraš na upravni enoti njim povedat če greš za več kot 3 mesece v tujino

Verjetno to poenostavi dokazovanje davcnega rezidenstva.

St235 ::

Drugače pa obstaja mednarodno vozniško dovoljenje. Sicer samo za dve leti nato pa v tujini po novega.

mednarodno vozniško dovoljenje je dokazilo, da lahko v tujini kot slovenski državljan upravljaš vozilo. ČE se boš preselil v državo XY ti mednarodno vozniško nič ne pomaga. Ponavadi imaš okoli 6 mesecev, da si urediš lokalno vozniško, če se preseliš.

No tole me je zanimalo. Pridem nazaj v Slovenijo, želim nabavit nepremičnino in kaj, bi mi ugotavljali izvor premoženja? Pa ne me basat.

Prideš v slovenijo, prenakažeš denar in DURS bo seveda hotel vedet od kje se je pojavil. In ta nadzor bo vsako leto samo še strožji.

Ravno tako še posebej znotraj EU ima DURS kar precej možnosti za kontrolo pilivov.

Drugače pa hvala za tole, res mi ni da bi odjavljal stalno prebivališče. Tam si bom uredil začasnega, nov bančni račun in basta.

Odvisno kam se seliš, ampak če ohraniš stalno prebivališče v RS se zna hitro zgodit, da ti DURS ne bo priznal odjave davčnega rezidentstva. Oziroma imaš lahko probleme, če ti priznajo, ker si po zakonu dolžan odjavit stalno bivališče če se odseliš

Ma meni je teta na davčni rekla da moraš na upravni enoti njim povedat če greš za več kot 3 mesece v tujino. Zdej nevem ali mislijo, da sem izgubil očeta in rabim davčno da bo vedela kje se nahajam ali pa se teti ne sanja kaj točno blebeta.


teta ti je čisto pravilno povedala:
http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Gandalfar ::

Skoda da ne pise zakaj je to dobra ideja ampak samo, da ti bodo dali kazen :)

St235 ::

jap, sam to je problem praktično vseh zakonov.

nejcek74 ::

sicer ne se vedno ne vem kam se selis:
drzave imajo drugace tudi pogodbe o izmenjavi bancnih (davcnih?) podatkov. Ceprav recimo z Novo Zelandijo je nimajo. Davcna tajnost v evropi pa umira. Tudi Svica je ze nekaj casa nima vec.

Aha pa banke ti vcasih nocejo odpreti racuna v drzavi ce nisi rezident.

Ramon dekers ::

Odvisno kam se seliš, ampak če ohraniš stalno prebivališče v RS se zna hitro zgodit, da ti DURS ne bo priznal odjave davčnega rezidentstva. Oziroma imaš lahko probleme, če ti priznajo, ker si po zakonu dolžan odjavit stalno bivališče če se odseliš


Hvala fantje bom uredil in se poskusil odjaviti kot davčni rezident. Prvo pa seveda javit se na upravno enoto. Čeprav mi je to malo smešno, ker nevem zakaj jim ne bi sporočil tega takrat ko dejansko dobim zaposlitev oziroma pričnem z delom.

Sicer pa kaj v primeru če se odselim za vedno tu pa pustim zadeve kot so? Me bodo naši inšpekcijski organi prišli obiskat v državo kjer delam in živim?

Nejcek daj povej še kako so ti overili bianco pooblastilo?

LeQuack ::

Zdaj vlada razmišlja še o enem kriznem davku, in sicer progresivnem davku od neto plače. Se pravi dejansko še ena dohodnina na dohodnino. Reši se, kdo se more, tukaj noben ki hoče pošteno zaslužiti ni več dobrodošel.
Quack !

Ramon dekers ::

Odvisno kam se seliš, ampak če ohraniš stalno prebivališče v RS se zna hitro zgodit, da ti DURS ne bo priznal odjave davčnega rezidentstva. Oziroma imaš lahko probleme, če ti priznajo, ker si po zakonu dolžan odjavit stalno bivališče če se odseliš


Edina rešitev je odjava stalnega prebivališča.

Na podlagi prijave odhoda v tujino za 3 mesece ima davčna o tebi podatke, kjer ti lahko napiše kazen če slučajno ne odvajaš davkov oziroma vsak mesec pregled svojega dohodka v tujini.
Sem bil danes na upravni enoti. Katastrofa. Na netu mi piše da se to uredi na Upravni enoti mene je pa poslala v Ljubljano. Imbecili.

No kolikor sem zvedel je odjava davčnega rezidenstva kompleksen postopek saj jim moraš dokazati da nameravaš živeti v tujini. Pri odjavi stalnega prebivališča mi je bilo pa rečeno če se želiš prijaviti nazaj te lahko kaznujejo zaradi utaje davkov.



Sicer pa tole:

V primeru, da posameznik prijavlja začasen odhod z območja Republike Slovenije osebno na upravni enoti ali krajevnem uradu, mora priložiti veljaven osebni dokument, opremljen s fotografijo. Prav tako mora posredovati še podatke o: naslovu začasnega prebivališča v tujini (država, kraj, ulica in hišna številka), priimku in imenu, EMŠO-ju oziroma datumu rojstva in spolu, če ta ni določena, kraju rojstva, naslovu stalnega prebivališča, državljanstvu, datumu prijave ter številki javne listine, opremljene s fotografijo, ki jo je izdal državni organ, ter naslovu za vročanje, če ima prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče oziroma več začasnih prebivališč. Naslov za vročanje je lahko le v Republiki Sloveniji. Upravna enota na podlagi veljavnega osebnega dokumenta preveri identiteto posameznika. Ko upravna enota evidentira prijavo začasnega odhoda z območja Republike Slovenije, izda posamezniku potrdilo o prijavi začasnega odhoda z območja Republike Slovenije.

Z globo od 400 EUR do 1.200 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki:
-ne prijavi ali v predpisanem roku ne prijavi začasnega odhoda z območja Republike Slovenije.

Kaj če ti naslova začasnega prebivališča tam še nimaš?

Davčno zanima samo ena stvar: Ali si davčni rezident. Če si potem moraš prijavit dohodek in plačevat dohodnino. Vse ostalo je kršitev in te lahko kdarkoli v naslednjih desetih letih preganjajo. Pazit moraš tudi ali ima slovenija z državo v kateri delaš sklenjen sporazum o izogibanju dvojnega obdavčevanja ali priznanju plačanega davka. V nasprotnem primeru se ti lahko zgodi, da ti bo DURS zaračunal dohodnino na BRUTO dohodek, ne glede na to koliko davkov si dejansko že plačal v državi, kjer delaš.


Torej če državi nimata sklenjenega dogovora o dvojni obdavčitvi plačaš potem samo državi v kateri delaš.


Vse manj se mi da ukvarjati s tem, najraje bi vse poslal nekam in se nehal ukvarjati z njimi. Da ne govorim kako zakompleksani so že delavci na upravni, kjer ti že na začetku pove da se davku ne moreš izogniti, no razen z odjavo stalnega prebivališča kjer pa te lahko doloti kazen če se želiš prijaviti nazaj.

Zgodovina sprememb…

rajc123 ::

lp mene tudi zanima kako bi dobil delo kje izven slovenije kakšna avstrija ali nemčija lahko pa tudi kje drugje končano pa imam smer Elektrikar-energetik IV stopnja zdaj bi šel še na tečaj nemškega jezika ker vidim da je obvezen za delo v avstriji in nemčiji hvala za pomoč in predloge.

JayKay ::

@Ramon: simpl odjavis stalno prebivalisce v RSLO ko bos mel zadeve urejene v tuji drzavi. jebes zacasni odhod v tujino.

Ramon dekers ::

@Ramon: simpl odjavis stalno prebivalisce v RSLO ko bos mel zadeve urejene v tuji drzavi. jebes zacasni odhod v tujino.


Najlepša ti hvala. Očitno res ne bo šlo drugače. Potem bo potrebno pooblastiti nekoga.

Da zbere človek vse te podatke in informacije rabi biti že heroj, v državi v kateri bom delal imajo to vse lepo spisano na enem pdf formatu zraven pa link do podrobnejših informacij. Zadeva fenomenalno urejena.

Invictus ::

Ker je večina Evrope v Šengenu, Slovenija niti ne ve da si ti v tujini. Načeloma si v prekršku, ampak če nihče ne ve ...

Fora je da delaš preko firme in ne kot privat oseba. Potem pa tako ali tako ni važno kje si opravljal delo.

Čeprav so v državah Beneluksa kar nekaj natančni glede davkov. Npr. meni je bodoča stranka težila da moram prinesti papir da bom plačal davke v Sloveniji.

Se pa strinjam, da preprosto odjaviš stalno bivališče. Mogoče bi to šlo, kljub temu da še naprej živiš v Sloveniji. Recimo v službenem stanovanju.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ramon dekers ::

Ker je večina Evrope v Šengenu, Slovenija niti ne ve da si ti v tujini. Načeloma si v prekršku, ampak če nihče ne ve ...


Gre za državo izven EU. In nima sporazuma s Slovenijo (tistega o dvojni obdačitvi). Je še nek svetovni davek, ki naj bi bil nekako univerzalen če sta obe državi podpisnici.

Ma bolj me skrbi, da bi bil problem če/ko pridem nazaj da bi me kaj gnjavili pri ponovni prijavi prebivališča. Mi je skoraj čeljust padla dol ko sem izvedel kaj vse hudiča rabi človek dokazati za odjavo stalnega rezidenta. Da ne govorim, da mi je uradnica tam rekla, da ne bom takoj avtomatsko njihov rezident. Tja kamor pa grem mi pa avtomatsko piše da si po 180 dni tam, njihov rezident.

Mi je kar malo smešno.

"Se pa strinjam, da preprosto odjaviš stalno bivališče. Mogoče bi to šlo, kljub temu da še naprej živiš v Sloveniji. Recimo v službenem stanovanju."

Ja samo verjetno moraš kaj dokazati kje boš živel, ker nekako mora imeti vsak začasno/stalno prebivališče. Tako, da to no go. Prebivališče lahko torej odjavim samo ko jim prikažem drugega.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

A misliš, da pri nas uradniki preverjajo, če res živiš na Jalan Jaksi 26 v Jakarti?;)

O.

Ramon dekers ::

Nah gledam malo regulatorje in zakonodajo v tujini in je bistveno bolj strogo vendar ko prebereš vsaj točno veš kako, kje in kdaj odaš kakšno vlogo. Tu pa niti točno ne piše zakaj bi moral povedati na upravni enoti če grem kam za 3 mesece v tujino, in potem me iz upravne napoti na davčno v Ljubljani. Da ne omenjam kako me je na davčni prepričevala in dajala dezinformacije kako bom težko postal tuji rezident.

No ja, saj še dobro da se ne držimo vseh spisanih pravil, če bi se jih bi se sfuzlalo vsem. Še tisti, ki bi morali obvladati svoje področje dela ne vedo vsega, tako, da ja Okapi imaš prav. Če bi bil državljan ZDA bi verjetno bile kakšne sankcije, ampak je tudi davčna zakondaja spisana drugače in verjetno vsakemu smrtniku dojemljiva, pri nas pa hm...

Upam da se v 5 - 10 letih kaj uredi pri nas, ker v Yugi so bile naše fakultete priznane, prav tako je bilo zdravstvo na nivoju, zdaj pa vse pada.

Je pa fino da se malo baviš s slovensko birokracijo, dobiš izkušnje v polnem pomenu za kasnejše urejanje papirjev v tujini.

Zgodovina sprememb…

JayKay ::

slo uradniki preverjajo tako, da najprej pregledajo vso dokumentacijo nato na povabijo na intervju sosede na isti dan ob isti uri (loceni prostori) in jih malo izprasajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JayKay ()

Okapi ::

Sosede iz Jalan Jakse? Si prepričan?

O.

Ramon dekers ::

NE, iz Slovenije. Ker njihova mentaliteta je takšna, da je potrebna KGB varinanta, če želiš delati v tujini in plačevati davke tam, drugače si za njih fugitive. Bojte se ameriške aviacije in slovenske birokracije.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: St235 ()

bdoxx ::

Da zbere človek vse te podatke in informacije rabi biti že heroj,

niti ne, imaš eno dopoldne oz še majn čist dovolj, vse kar je potrebno je obisk občine in dursa.

Ramon dekers ::

Maja, kdo se bo pa ukvarjal z njimi. Narediš odjavo stalnega prebivališča in gotovo.

St235 ::

Torej če državi nimata sklenjenega dogovora o dvojni obdavčitvi plačaš potem samo državi v kateri delaš.


Nope, potem ti davek ki si ga plačal v tisti državi ne priznajo v Sloveniji in ti zaračunajo dohodnino od celotnega dohodka, ne glede na to kaj plačuješ v tujini.

Ker dogovore se sklepea o IZOGIBANJU dvojnega obdavčevanja, ne pa dogovore o dvojnem obdavčevanju.

Ramon dekers je izjavil:

NE, iz Slovenije. Ker njihova mentaliteta je takšna, da je potrebna KGB varinanta, če želiš delati v tujini in plačevati davke tam, drugače si za njih fugitive. Bojte se ameriške aviacije in slovenske birokracije.


Ne pretiravaj. Odjava davčnega rezidentsva je jeben postopek v vseh državah. Ker nobena država nima interesa po temu, da njihov državlja plačuje davek tretji državi, po možnosti pa še tedensko koristi dobrine matične države.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9218967 (6117) karafeka
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130057 (14693) SmeskoSnezak
»

Odjava stalnega naslova in pa davcnega rezidenstva - iz tujine

Oddelek: Loža
194531 (3978) Kaboom
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6226799 (17750) sampi

Več podobnih tem