» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
215 / 348
»»

driver_x ::

Daniel je izjavil:

Na modbus bo priklopljen energy meter zaradi omejitve oddaje. Malo bom raziskal ta protokol.


Solaredgevi razsmerniki imajo dva Modbusa: Modbus RTU, ki deluje preko protokola RS485 na parici ter Modbus TCP, ki deluje preko ETH priključka. Na Modbusu RTU je rasmernik v načinu master, kar pomeni, da razsmernik bere in piše iz drugih naprav (npr. energy meter, baterija, …). Na TCP različici Modbusa pa je razsmernik v načinu slave. To pa pomeni, da iz Modbus registrov berejo podatke druge naprave.

dussan ::

driver_x je izjavil:

Daniel je izjavil:

Na modbus bo priklopljen energy meter zaradi omejitve oddaje. Malo bom raziskal ta protokol.


Solaredgevi razsmerniki imajo dva Modbusa: Modbus RTU, ki deluje preko protokola RS485 na parici ter Modbus TCP, ki deluje preko ETH priključka. Na Modbusu RTU je rasmernik v načinu master, kar pomeni, da razsmernik bere in piše iz drugih naprav (npr. energy meter, baterija, …). Na TCP različici Modbusa pa je razsmernik v načinu slave. To pa pomeni, da iz Modbus registrov berejo podatke druge naprave.


Če prav razumem imajo vsi SolarEdge razsmerniki dva ModBusa? Za potrebe HomeAssistant bi se potem lahko povezal na TCP različico, kjer tudi ne moreš ničesar "pokvariti", ker lahko samo bereš. Imajo ethernet port ali wifi povezavo?

driver_x ::

Likalnik je izjavil:

driver_x je izjavil:

Bi bilo pa v tvojem primeru mogoče za razmisliti o uporabi power metra, ki se vgradi takoj za števcem elektro podjetja in poveže z razmernikom. Če tega nimaš, se omeji moč razsmernika, ne glede na trenutno porabo hiše. Če tak power meter imaš, se omeji moč oddajanja v omrežje, razsmernik pa lahko deluje z večjo močjo, če se ta dodatna moč porabi znotraj objekta. V primeru, da imaš kakšen sistem pametne hiše, ki se poveže tudi na razsmernik, lahko potem moč nad 13,2KW porabiš za gretje sanitarne vode ali kaj podobnega, ali pa samo v času večje osočenosti SE ročno prižgeš večje porabnike, pralne, pomivalne stroje in podobno. Ker pri takem številu v isto smer obrnjenih panelov (nisi navedel njihove skupne moči, zato sem upošteval cca. 380W na panel), bo velikokrat prihajalo do omejevanja moči SE.


jaz imam pri sebi energy meter...glede na to, da sem pa čisto na novo v teh vodah pa se še učim kaj mi kaj prikazuje oziroma pove.
soglasje imam za 13,6kw...monter je omejil na 13,2kw (kaj točno je omejil ne vem...mislim, da razsmernik...zakaj bi ga omejil, če je priklopljen energy meter?) možno pa da, je omejil moč oddajanja v omrežje...ne vem.

15kw je moč elektrarne in 17kw razsmernik...lahko kako ugotovim kaj so mi omejili....oziroma kakšno moč bi lahko proizvajla elektrarna? več ko 13,2kw kot so omejili?

kaj, če se ta moč katera je višja kot se lahko spuša v omrežje tisti trenutek ne porabi? gre pač v nič?


Če imaš na razsmernik priključen energy meter v načinu merjenja import/export, potem je najbrž sistem nastavljen tako, da omejuje moč oddajanja v omrežje. Omejuje se v vsakem primeru delovanje razsmernika. Razlika je le v tem, kjer se meri moč oddajanja energije: na izhodu razsmernika (brez energy metra) ali na izhodu hiše (z energy metrom). V drugem primeru lahko razsmernik deluje z večjo močjo od 13,2KW, če razliko porabiš v hiši.
Večino podatkov lahko s 5 minutnim zamikom spremljaš preko API-jev. V nastavitvah monitoring aplikacije si zgeneriraš API KEY, tam dobiš tudi SITE ID, pogledaš specifikacijo za API, kar v brskalniku narediš ustrezni klic in pogledaš podatke v JSON obliki.
Kot si že sam ugotovil se v primeru, da razsmernik omejuje delovanje, ne proizvede vsa razpoložljiva energija, torej gre v nič.

Likalnik ::

driver_x je izjavil:

Likalnik je izjavil:

driver_x je izjavil:

Bi bilo pa v tvojem primeru mogoče za razmisliti o uporabi power metra, ki se vgradi takoj za števcem elektro podjetja in poveže z razmernikom. Če tega nimaš, se omeji moč razsmernika, ne glede na trenutno porabo hiše. Če tak power meter imaš, se omeji moč oddajanja v omrežje, razsmernik pa lahko deluje z večjo močjo, če se ta dodatna moč porabi znotraj objekta. V primeru, da imaš kakšen sistem pametne hiše, ki se poveže tudi na razsmernik, lahko potem moč nad 13,2KW porabiš za gretje sanitarne vode ali kaj podobnega, ali pa samo v času večje osočenosti SE ročno prižgeš večje porabnike, pralne, pomivalne stroje in podobno. Ker pri takem številu v isto smer obrnjenih panelov (nisi navedel njihove skupne moči, zato sem upošteval cca. 380W na panel), bo velikokrat prihajalo do omejevanja moči SE.


jaz imam pri sebi energy meter...glede na to, da sem pa čisto na novo v teh vodah pa se še učim kaj mi kaj prikazuje oziroma pove.
soglasje imam za 13,6kw...monter je omejil na 13,2kw (kaj točno je omejil ne vem...mislim, da razsmernik...zakaj bi ga omejil, če je priklopljen energy meter?) možno pa da, je omejil moč oddajanja v omrežje...ne vem.

15kw je moč elektrarne in 17kw razsmernik...lahko kako ugotovim kaj so mi omejili....oziroma kakšno moč bi lahko proizvajla elektrarna? več ko 13,2kw kot so omejili?

kaj, če se ta moč katera je višja kot se lahko spuša v omrežje tisti trenutek ne porabi? gre pač v nič?


Če imaš na razsmernik priključen energy meter v načinu merjenja import/export, potem je najbrž sistem nastavljen tako, da omejuje moč oddajanja v omrežje. Omejuje se v vsakem primeru delovanje razsmernika. Razlika je le v tem, kjer se meri moč oddajanja energije: na izhodu razsmernika (brez energy metra) ali na izhodu hiše (z energy metrom). V drugem primeru lahko razsmernik deluje z večjo močjo od 13,2KW, če razliko porabiš v hiši.
Večino podatkov lahko s 5 minutnim zamikom spremljaš preko API-jev. V nastavitvah monitoring aplikacije si zgeneriraš API KEY, tam dobiš tudi SITE ID, pogledaš specifikacijo za API, kar v brskalniku narediš ustrezni klic in pogledaš podatke v JSON obliki.
Kot si že sam ugotovil se v primeru, da razsmernik omejuje delovanje, ne proizvede vsa razpoložljiva energija, torej gre v nič.


ok, hvala za te informacije...API imam generiran...večja težava je ker ne vem zakaj ga naj uporabim:) bom se še malo izobraževal na tem področju:)

nimam dostopa do monitoring aplikacije...tudi API sem dobil od monterja...in nimam dostopa kot admin...ker te dostope navadnim državljanom ne dajejo...kar seveda zastopim, če pač pojma nimamo kaj pa kako...bo treba se malo bolj izobraževati na tem področju....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

driver_x ::

dussan je izjavil:

Če prav razumem imajo vsi SolarEdge razsmerniki dva ModBusa? Za potrebe HomeAssistant bi se potem lahko povezal na TCP različico, kjer tudi ne moreš ničesar "pokvariti", ker lahko samo bereš. Imajo ethernet port ali wifi povezavo?


Za HomeAssistant in podobne aplikacije je potrebno uporabiti Modbus TCP, saj preko RTU-ja ne moreš dostopati do podatkov razsmernika. Kar sem preverjal specifikacijo Modbus registrov, sem videl, da vsebuje samo parametre delovanja in ne nastavitev, torej ne moreš ničesar pokvariti. Za WiFi ne vem, lahko pa si več prebereš tukaj ali v specifikaciji registrov razsmernika.

driver_x ::

Likalnik je izjavil:

ok, hvala za te informacije...API imam generiran...večja težava je ker ne vem zakaj ga naj uporabim:) bom se še malo izobraževal na tem področju:)

nimam dostopa do monitoring aplikacije...tudi API sem dobil od monterja...in nimam dostopa kot admin...ker te dostope navadnim državljanom ne dajejo...kar seveda zastopim, če pač pojma nimamo kaj pa kako...bo treba se malo bolj izobraževati na tem področju....


Monitoring aplikacijo bi po moje moral imeti, kako pa drugače spremljaš delovanje SE? Jaz imam v monitoring aplikaciji omogočene module Dashboard, Layout in Admin. V admin modulu ni ničesar takega, kar bi lahko vplivalo na delovanje SE oz. česar navadni uporabniki ne bi smeli spreminjati. Meni je pomembno da imam API, saj je tam na voljo precej več podatkov, kakor v monitoring aplikaciji. Podatke, pridobljene preko API-ja shranjujem v svoji aplikaciji, kjer imam nato najrazličnejše prikaze. Modbus povezava je trenutno v izdelavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

Likalnik ::

driver_x je izjavil:

Likalnik je izjavil:

ok, hvala za te informacije...API imam generiran...večja težava je ker ne vem zakaj ga naj uporabim:) bom se še malo izobraževal na tem področju:)

nimam dostopa do monitoring aplikacije...tudi API sem dobil od monterja...in nimam dostopa kot admin...ker te dostope navadnim državljanom ne dajejo...kar seveda zastopim, če pač pojma nimamo kaj pa kako...bo treba se malo bolj izobraževati na tem področju....


Monitoring aplikacijo bi po moje moral imeti, kako pa drugače spremljaš delovanje SE? Jaz imam v monitoring aplikaciji omogočene module Dashboard, Layout in Admin. V admin modulu ni ničesar takega, kar bi lahko vplivalo na delovanje SE oz. česar navadni uporabniki ne bi smeli spreminjati. Meni je pomembno da imam API, saj je tam na voljo precej več podatkov, kakor v monitoring aplikaciji. Podatke, pridobljene preko API-ja shranjujem v svoji aplikaciji, kjer imam nato najrazličnejše prikaze. Modbus povezava je trenutno v izdelavi.


Uporabljam MySolarEdge aplikacijo...preko nje spremljam osnovne stvari: kako elektrarna dela, kateri paneli delajo, kolikšna je proizvodnja in kolikšna je poraba energije.
Ti misliš aplikacijo SolarEdge Monitoring? to aplikacijo imam tudi ...in se logiram in vse...ter pridem notri ampak mi takoj, čez celo stran vrže ven napis: This app is exclusively for SolarEdge installers...zraven pa link za Download mySolarEdge.

pač na SonceEnergija so mi rekli, da mi ne morejo, da ti Admin pravic....bom mogoče jih še enkrat poklical pa, da vidim, če se jih da dobiti....čudno je to, da jih nekateri random uporabniki imajo spet drugi pa ne....moralo bi biti čisto enostavno...ali se jih da dobiti ali pa ne...in velja za vse enako...oziroma tisti kateri izrazi željo lahko te admin pravice dobi.

driver_x ::

Z monitoring aplikacijo sem mislil to, kar imaš ti. V admin modulu lahko spreminjam:
- sliko (fotografijo) sončne elektrarne oz. lokacije
- vključim javni dostop do podatkov o SE
- vključim nek javni kiosk pogled
- naredim API KEY
- uporabnikom strani dam pravice do pregledovanja nekih performance grafov
- vključim oz. nastavim "revenue calculation"

Razen API KEY-a nisem spreminjal ničesar.
Sorodnik, ki mu je SE postavil isti izvajalec kakor meni, nima ne Admin in ne Layout pogleda. Tudi sicer sem dobil občutek, da izvajalci teh zadev ne poznajo najbolje in da naredijo le osnovne stvari, ki so potrebne za delovanje.

Likalnik ::

ja..kot rečeno...sem tudi jaz hotel, da mi omogočijo admin pravice...predvsem takrat še, ker sem hotel dobiti Kiosk view....pa so mi rekli, da mi ne morejo tega omogočiti....so mi pa oni sami takrat potem naredili Kiosk view in API key...vse to imam brez admin pravic.
Verjamem pa, da bi bila zadeva zanimiva...jih bom še enkrat vprašal za te Admin pravice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

samsonite ::

Pozdravljeni. Sem lastnik sončne elektrarne od septembra lanskega leta 12,16kWp. Stanovanjska hiša , dva nadstropja (2 x cca. 100m2), 5cm izolacije, izolirano podstrešje. Trenutno ogrevanje na drva in olje, v prihodnosti predvidevam postavitev TČ. V letošnjem letu do danes je elektrarna proizvedla 11,7MWh, viška imam trenutno 5,41MWh. Pred mesecem sem na hodnik vsakega nadstropja namestil 5kW klimo za ogrevanje v prehodnem obdobju. Sedaj razmišljam, da bi nabavil še kakšen radiator, kalorifer, ir panel...za ogrevanje posameznih sob, da porabim viške. Zanime me kaj svetujete, sam se najbolj nagibam oljnim radiatorjem, svetujete kaj drugega? Hvala!

UkrFTW! ::

Likalnik je izjavil:

kaj ste težili po telefonu/emailu...vsak dan klicali....
Popolnoma nič nisem klical. Glede na razmere na trgu mi je bilo dovolj jasno, da klic ne bo pričaral materiala, da pa bi z neprestanim klicanje izpadel bedak, ker se kao tako počne, pa ne hvala. Ravno tako pridejo.

samsonite je izjavil:

Pozdravljeni. Sem lastnik sončne elektrarne od septembra lanskega leta 12,16kWp. Stanovanjska hiša , dva nadstropja (2 x cca. 100m2), 5cm izolacije, izolirano podstrešje. Trenutno ogrevanje na drva in olje, v prihodnosti predvidevam postavitev TČ. V letošnjem letu do danes je elektrarna proizvedla 11,7MWh, viška imam trenutno 5,41MWh. Pred mesecem sem na hodnik vsakega nadstropja namestil 5kW klimo za ogrevanje v prehodnem obdobju. Sedaj razmišljam, da bi nabavil še kakšen radiator, kalorifer, ir panel...za ogrevanje posameznih sob, da porabim viške. Zanime me kaj svetujete, sam se najbolj nagibam oljnim radiatorjem, svetujete kaj drugega? Hvala!

Najceneje. Jaz bi tudi oljni radiator, IR paneli mi že dolgo ličijo na nateg.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: UkrFTW! ()

SambaShare ::

UkrFTW! je izjavil:


Najceneje. Jaz bi tudi oljni radiator, IR paneli mi že dolgo ličijo na nateg.


No evo, net metering v vsem svojem sijaju. Poleti filati v omrežje ko se ne rabi, pozimi pa kuriti s "špulo", zato da se ponuca. Pa jasno ne leti na nikogar od vaju, samo tak sistem je pač gnil.

Daniel ::

samsonite je izjavil:

Pozdravljeni. Sem lastnik sončne elektrarne od septembra lanskega leta 12,16kWp. Stanovanjska hiša , dva nadstropja (2 x cca. 100m2), 5cm izolacije, izolirano podstrešje. Trenutno ogrevanje na drva in olje, v prihodnosti predvidevam postavitev TČ. V letošnjem letu do danes je elektrarna proizvedla 11,7MWh, viška imam trenutno 5,41MWh. Pred mesecem sem na hodnik vsakega nadstropja namestil 5kW klimo za ogrevanje v prehodnem obdobju. Sedaj razmišljam, da bi nabavil še kakšen radiator, kalorifer, ir panel...za ogrevanje posameznih sob, da porabim viške. Zanime me kaj svetujete, sam se najbolj nagibam oljnim radiatorjem, svetujete kaj drugega? Hvala!


Edino kar je dejansko smiselno v tem primeru je dodajanje izolacije in toplotna črpalka (peč na drva vseeno pusti).

Da bi zdaj po vsej sili kupoval neke radiatorje samo, da pokuriš viške se mi ne zdi racionalno, čeprav te ta energija ne bo stala nič, ti bo pa ravno tako pobegnila skozi slabo izolacijo.

Likalnik ::

UkrFTW! je izjavil:

Likalnik je izjavil:

kaj ste težili po telefonu/emailu...vsak dan klicali....
Popolnoma nič nisem klical. Glede na razmere na trgu mi je bilo dovolj jasno, da klic ne bo pričaral materiala, da pa bi z neprestanim klicanje izpadel bedak, ker se kao tako počne, pa ne hvala. Ravno tako pridejo.

samsonite je izjavil:

Pozdravljeni. Sem lastnik sončne elektrarne od septembra lanskega leta 12,16kWp. Stanovanjska hiša , dva nadstropja (2 x cca. 100m2), 5cm izolacije, izolirano podstrešje. Trenutno ogrevanje na drva in olje, v prihodnosti predvidevam postavitev TČ. V letošnjem letu do danes je elektrarna proizvedla 11,7MWh, viška imam trenutno 5,41MWh. Pred mesecem sem na hodnik vsakega nadstropja namestil 5kW klimo za ogrevanje v prehodnem obdobju. Sedaj razmišljam, da bi nabavil še kakšen radiator, kalorifer, ir panel...za ogrevanje posameznih sob, da porabim viške. Zanime me kaj svetujete, sam se najbolj nagibam oljnim radiatorjem, svetujete kaj drugega? Hvala!

Najceneje. Jaz bi tudi oljni radiator, IR paneli mi že dolgo ličijo na nateg.


Izkusnje govorijo drugace…in ja ta dan, ko smo jih zjutraj klicali in jim konkretno povedali kaksno je stanje so nas se isti dan popoldne obvestili in nam dali termin montaze….prej pa celo leto nic…ker smo pac po tvoje cakali.(no je tast cakal…jaz ziher ne bi)
Ti in tebi podobni kar cicajte pa cakajte, da se vas usmilijo…jaz bom pa tecnaril…

samsonite ::

SambaShare je izjavil:

UkrFTW! je izjavil:


Najceneje. Jaz bi tudi oljni radiator, IR paneli mi že dolgo ličijo na nateg.


No evo, net metering v vsem svojem sijaju. Poleti filati v omrežje ko se ne rabi, pozimi pa kuriti s "špulo", zato da se ponuca. Pa jasno ne leti na nikogar od vaju, samo tak sistem je pač gnil.


Se strinjam, sistem bi moral biti postavljen drugače, a žal je takšen, kot je. Če bi viške lahko po minimalni ceni prodal ali podaril drugemu merilnemu mestu, bi tako tudi naredil.

telexdell ::

samsonite je izjavil:

Pozdravljeni. Sem lastnik sončne elektrarne od septembra lanskega leta 12,16kWp. Stanovanjska hiša , dva nadstropja (2 x cca. 100m2), 5cm izolacije, izolirano podstrešje. Trenutno ogrevanje na drva in olje, v prihodnosti predvidevam postavitev TČ. V letošnjem letu do danes je elektrarna proizvedla 11,7MWh, viška imam trenutno 5,41MWh. Pred mesecem sem na hodnik vsakega nadstropja namestil 5kW klimo za ogrevanje v prehodnem obdobju. Sedaj razmišljam, da bi nabavil še kakšen radiator, kalorifer, ir panel...za ogrevanje posameznih sob, da porabim viške. Zanime me kaj svetujete, sam se najbolj nagibam oljnim radiatorjem, svetujete kaj drugega? Hvala!

Človek najprej postavi SE takšne moči, kot je trenutno ne potrebuje. Zanjo plača xxx več denarja, kot bi lahko. Ker ima preveč elektrike si nakupi nekaj klim, s katerimi bi porabil viške elektrike in zanje plača yyy denarja. Ker ima še vedno viške razmišlja da bi vložil še €€€ denarja v ohmske grelnike, le da bi porabil viške energije. Le kam pa pridemo, če komu kaj šenkamo?! Verjetno ob tem razmišlja, da bo za vsakih 12-15 kWh porabljene elektrike na ohmskih grelniki privarčeval liter kurilca. Pameten kot je, pa mu ne sine, da bi ob nakupu TČ z vsakim 12-15 kWh elektrike prehranil 3...4 l kurilca. Poleg oljnih radiatorjev bo tudi kurilca plačal iz lastnega žepa.

PS se dolgo nisem oglaša, me je pa inteligenca @samsonite toliko iretirala, da sem se moral. Razmišljanje ljudi da je bolje nekaj neracionalno porabiti zgolj zato, da ne bodo tega dali drugemu vodi v razkroj družbe. Pa koji "kurac" me boli, kam gredo viški elektrike, če jaz za to nimam nobenega stroška. Ko bi le čim dlje trajalo to. Če pa te res muči, da nekaj dajaš nekomu, za katerega niti ne veš pa obstajajo tudi druge poti- Namesto oljnih radiatorjev se nabaviš nekaj svetilk za vzgojo rastlin in kaj v zvezi s hidroponiko. Pol boš pa januarja jedel domačo solato pridelano s COP 10...15 in ne zgolj z 1 kot na kurilcu.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

samsonite ::

telexdell je izjavil:

samsonite je izjavil:

Pozdravljeni. Sem lastnik sončne elektrarne od septembra lanskega leta 12,16kWp. Stanovanjska hiša , dva nadstropja (2 x cca. 100m2), 5cm izolacije, izolirano podstrešje. Trenutno ogrevanje na drva in olje, v prihodnosti predvidevam postavitev TČ. V letošnjem letu do danes je elektrarna proizvedla 11,7MWh, viška imam trenutno 5,41MWh. Pred mesecem sem na hodnik vsakega nadstropja namestil 5kW klimo za ogrevanje v prehodnem obdobju. Sedaj razmišljam, da bi nabavil še kakšen radiator, kalorifer, ir panel...za ogrevanje posameznih sob, da porabim viške. Zanime me kaj svetujete, sam se najbolj nagibam oljnim radiatorjem, svetujete kaj drugega? Hvala!

Človek najprej postavi SE takšne moči, kot je trenutno ne potrebuje. Zanjo plača xxx več denarja, kot bi lahko. Ker ima preveč elektrike si nakupi nekaj klim, s katerimi bi porabil viške elektrike in zanje plača yyy denarja. Ker ima še vedno viške razmišlja da bi vložil še €€€ denarja v ohmske grelnike, le da bi porabil viške energije. Le kam pa pridemo, če komu kaj šenkamo?! Verjetno ob tem razmišlja, da bo za vsakih 12-15 kWh porabljene elektrike na ohmskih grelniki privarčeval liter kurilca. Pameten kot je, pa mu ne sine, da bi ob nakupu TČ z vsakim 12-15 kWh elektrike prehranil 3...4 l kurilca. Poleg oljnih radiatorjev bo tudi kurilca plačal iz lastnega žepa.

PS se dolgo nisem oglaša, me je pa inteligenca @samsonite toliko iretirala, da sem se moral. Razmišljanje ljudi da je bolje nekaj neracionalno porabiti zgolj zato, da ne bodo tega dali drugemu vodi v razkroj družbe. Pa koji "kurac" me boli, kam gredo viški elektrike, če jaz za to nimam nobenega stroška. Ko bi le čim dlje trajalo to. Če pa te res muči, da nekaj dajaš nekomu, za katerega niti ne veš pa obstajajo tudi druge poti- Namesto oljnih radiatorjev se nabaviš nekaj svetilk za vzgojo rastlin in kaj v zvezi s hidroponiko. Pol boš pa januarja jedel domačo solato pridelano s COP 10...15 in ne zgolj z 1 kot na kurilcu.


Oprosti ampak najprej natančno preberi kaj sem napisal in potem pametuj. Postavil sem točno tako veliko elektrarno kot jo potrebujem, če bi znal brati bi videl, da sem napisal, da načrtujem postavitev TČ, pač si jo letos ne morem privoščiti...a ti meni da mi ne sine...
Tvoja komunikacija je na nizkem nivoju, da ne govorim o žaljenju. Tvoje razmišljanje, kaj jaz razmišljam me ne zanima, brigaj se zase.
Hidroponike ne rabim, imam vrt, za razliko od tebe, ki si po obnašanju sodeč med štirimi stenami in nimaš kaj drugega početi, kot brskati po forumih in žaliti...
Škoda besed zate... Pa srečno in ne vtikaj se vame.

telexdell ::

Človek ima denar za dve 5 kW klimi, ima za xxx oljnih radiatorjev, ima za drva in kurilno olje za ogrevanje... Nima pa za TČ, s kateri bi se ogreval zastonj?! Take je zares najboljše pustiti pri miru, so namreč preveč "pametni", da bi razumeli kakšen dobronamerni nasvet.

PS ne kupuj oljnih radiatorjev, so prepoceni. Marmorna sevala dajejo precej boljši toploto.

PSS tudi sam imam vrt, pa z LED vrtnarsko svetilko in ostalim potrebnim imam na vrtu vsaj mesec dni prej zrel paradižnik, kot pa sosedje. Koliko pa stane v trgovini solata januarja in koliko julija pa...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimoZ_ ::

Normalni ljudje ne kurimo več elektrike samo zato ker je "zastonj".

Trenutno imam par MW viškov ampak jih pač šenkam dokler ne pride EV.

feryz ::

Razsmernik se ne nastavlja v aplikacijah za spremljanje, kot so My Solaredge, Solaredge monitoring in podobno, ampak v aplikaciji SetApp. Ali neposredno na njem, če ima ekran.
Ne rabite nobenih dodelitev pravic genijevcev in podobnih prepotentnežev, ampak greste do razsmernika, odčitate qr kodo in se igrate. Če veste, s čem se.

samsonite ::

PrimoZ_ je izjavil:

Normalni ljudje ne kurimo več elektrike samo zato ker je "zastonj".

Trenutno imam par MW viškov ampak jih pač šenkam dokler ne pride EV.

Bi iz tega razbral, da normalni ljudje kurite več elektrike samo zato, ker je čedalje dražja. Elektrike ne bom kuril samo zato ker je zastonj, ampak ker mi bo ob tem tudi topleje. Ko pa to ne bo več dovolj bom pa začel kuriti....dokler ne naredim TČ.
In zakaj si boš ti kupil EV, aja zato, da se boš zastonj vozil.... jaz pa se ne smem zastonj ogrevati?? Ne vem kaj vam gre toliko v nos, če bom pač svoje viške porabil za el. ogrevanje za to sezono...ja vem....saj bom nabavil TČ obljubim

telexdell ::

samsonite je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Normalni ljudje ne kurimo več elektrike samo zato ker je "zastonj".

Trenutno imam par MW viškov ampak jih pač šenkam dokler ne pride EV.

Bi iz tega razbral, da normalni ljudje kurite več elektrike samo zato, ker je čedalje dražja. Elektrike ne bom kuril samo zato ker je zastonj, ampak ker mi bo ob tem tudi topleje. Ko pa to ne bo več dovolj bom pa začel kuriti....dokler ne naredim TČ.
In zakaj si boš ti kupil EV, aja zato, da se boš zastonj vozil.... jaz pa se ne smem zastonj ogrevati?? Ne vem kaj vam gre toliko v nos, če bom pač svoje viške porabil za el. ogrevanje za to sezono...ja vem....saj bom nabavil TČ obljubim

Samo še to, pol bom pa zares nehal- si mogoče pomislil, da bi viške energije preko energetske skupnosti preusmeril na svoje otroke ali starše ali prijatelje ali... Razmišljati kaj narediti, le da bom skuril viške proizvodne se mi zdi zares bolno.

PS največjo škodo pa takšni bolniki delajo ostalim v sistemu samooskrbe. Če se pogleda nekaj zadnjih postov se je kar precej sodelujočih strinjalo, da sedanji sistem omogoča podobne norosti in je kot tak neprimeren, zato bi ga bilo potrebno spremeniti. So že kdaj v zgodovini politiki na osnovi takšnih mnenj nekaj spremenili v korist tistih, kateri so bili žrtve napadov (uživalcev samooskrbe)? @samsonite in podobnim je potrebno odpreti oči. Četudi mislijo kot on naj oljne radiatorje in sevala kupujejo brez, da bi o tem obveščali druge. Nenazadnje, bo spremenjena shema udarila tudi po njih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Drugače netmetering sploh ni dobra zadeva, da ne boste preveč orgazmirali.

Kar vprašajte kogarkoli, ki ima klasično sončno elektrarno, če ima priklopljeno svojo hišo nanjo. Nima. Ker se mu niti pod razno ne splača. Drago prodaja in poceni kupuje.

telexdell ::

feryz je izjavil:

Drugače netmetering sploh ni dobra zadeva, da ne boste preveč orgazmirali.

Kar vprašajte kogarkoli, ki ima klasično sončno elektrarno, če ima priklopljeno svojo hišo nanjo. Nima. Ker se mu niti pod razno ne splača. Drago prodaja in poceni kupuje.

Net metering je mogoč le za o,8 % moči hišnega priključka. Ali kdor koli, kateri ma klasično ima to moči 14 kW ali manj? @Feryz- tukaj si ga pihnil 188% mimo.
PS če pa dodamo še registrirano dejavnost- S.P., davke, poročila si ga pa pihnil 233%
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

hruske ::

Da te popravim: Net metering je mogoč le do 80% priključne moči odjemnega mesta.

Priključna moč je odvisna od jakosti varovalk in načina priklopa (eno ali tri-fazno).
Več na: https://www.elektro-maribor.si/omre%C5%...
Rad imam tole državico. <3

telexdell ::

hruske je izjavil:

Da te popravim: Net metering je mogoč le do 80% priključne moči odjemnega mesta.

Priključna moč je odvisna od jakosti varovalk in načina priklopa (eno ali tri-fazno).
Več na: https://www.elektro-maribor.si/omre%C5%...

Imaš 100% prav! Najlepša hvala!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

Torej bi lahko 80% pokoristil.

Kar seveda ni res. Če bi priklopil hišo na isti števec, bi bil 100% net metering. Le prodal bi manj.

Dejavnost imajo tako ali tako zaradi elektrarne, to nima veze s koriščenjem elektrike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

hruske ::

feryz je izjavil:

Torej bi lahko 80% pokoristil.

Kar seveda ni res. Če bi priklopil hišo na isti števec, bi bil 100% net metering. Le prodal bi manj.

Dejavnost imajo tako ali tako zaradi elektrarne, to nima veze s koriščenjem elektrike.


Tu malo mešaš stvari. Net metering obstaja zgolj v konceptu "samooskrbe" (v narekovaju, ker to ni fizikalno gledano samooskrba) kot jo definira Energetski zakon (EZ-1). Elektrarna po net-metering principu *mora* biti priključena na nizkonapetostno omrežje za odjemnim mestom, za števcem, sicer to ni net metering. In po uredbi je najvišja moč elektrarne določena z 0,8-kratnikom priključne moči odjemnega mesta.

Lahko pa imaš ločen števec in potem energijo iz elektrarne prodajaš direktno v omrežje, a potem to ni noben net-metering po EZ-1.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

feryz ::

Ok, mešam.
Ker sem drugače glup kot kanta, to je splošno znano.

Pač niste dojeli, da je netmetering zato, da ljudje bolj popušijo, ne zato, da jim je boljše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

hbgqzR ::

Marsikdo ima predimenzionirano SE. Mi, žal, nimamo. Normalno, prodajaj elektriko za biznis, sam zmontiraš, ne pa se na net metering šlepat, kar menda nameravajo precej kmalu ukiniti. Ne razumem jadikovanja, če nisi bil prisiljen v to, odvij dol in podari. Ali kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

feryz ::

O kakšnem jadikovanju blebečeš?
Solarne elektrarne so politični projekt, tako klasične, kot tudi netmetering. In hkrati govno za elektroenergetski sistem.
Ampak, kdor ima priliko, skoči na ta vlak in se mu fučka za vse. Tako enostavno je to.

Pri meni je bil državni sekretar z ministrstva za infrastrukturo. In sva debatirala o tem. Rekel je, da če bi bilo v njegovi moči, bi te zadeve takoj, ampak res takoj, prepovedal. Ker pa ni v njegovi moči, jo tudi njemu montirajo na novogradnjo.

Utk ::

Kaaaaj? Birokrat je reku, da bi raje imel še manj dela? Ne verjamem.

hbgqzR ::

Torej je še bolj butast kot mi, navadni, ker stvari pozna od blizu, bi jih prepovedal ampak se je raje pridruzil izkoriščanim net-meteringovcem?.

Glej, prodajaj in je, ni problema, pridi nas podučit ob priliki, da si kupil še kakšnega dominatorja namesto N zefir.

Moderatorji, dajte urediti temo ali ločiti v več, ker stvar zahaja v nekoristen kaos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

hruske ::

feryz je izjavil:

O kakšnem jadikovanju blebečeš?
Solarne elektrarne so politični projekt, tako klasične, kot tudi netmetering. In hkrati govno za elektroenergetski sistem.
Ampak, kdor ima priliko, skoči na ta vlak in se mu fučka za vse. Tako enostavno je to.

Pri meni je bil državni sekretar z ministrstva za infrastrukturo. In sva debatirala o tem. Rekel je, da če bi bilo v njegovi moči, bi te zadeve takoj, ampak res takoj, prepovedal. Ker pa ni v njegovi moči, jo tudi njemu montirajo na novogradnjo.


Ja, ampak saj so bile tudi druge elektrarne politični projekti.

Termoelektrarne so bile povsem politična stvar: postavit je bilo potrebno proizvodnjo elektrike, posledično je bilo rudarstvo eden izmed najbolj čislanih poklicev v Jugoslaviji.

Jedrske so bile tudi povsem politični projekt, ko je bilo potrebno odvrnit druge države od tega, da bi pridobile atomsko orožje oz. kot sredstvo, da lahko države pridobijo elektriko iz jedrske elektrarne, če se zavežejo k sodelovanju z zahodnim svetom (in ne komunisti).

OVE so tudi povsem politični projekt, po tem ko se je Nemčija odločila, da bo v to jamo zmetala ves razpoložljiv denar, da se je vzpostavil svetovni ekosistem proizvajalcev proizvodnih naprav OVE, tako da je to danes najcenejša oblika elektrike.

Sam nimam problemov s sončno energijo, to je danes kljub podražitvam cene elektrarn še vedno zelo dobra investicija, če jo le ustrezno dimenzioniraš.

Bi si pa želel, da bi se priklapljanje po EZ-1 že končalo, ker je to z vidika celotnega sistema zelo neugodno.
Rad imam tole državico. <3

feryz ::

Jaz ne prodajam, ne podtikaj. Niti najmanjše veze nimam s tem.

Drugače, če koga zanimajo tekoče zadeve.
Kolega, 13,6 kW, 7 ponudb, najcenejša 15300 evrov, najdražja 18400 evrov.

Samogradnja, elektro material 7100 evrov, konstrukcija 1250 evrov. In še nekaj davka je treba zraven.

Taka je trenutno situacija.

hbgqzR ::

Ironično sem ti svetoval, da prodajaj energijo. Ne podtikam, wtf!? Kaj mene briga, koliko stane brez ali z montažo. To je za nami. Kot rečeno, ker si tak mojster za montažo, odpri firmo, kjer je investicija ugodnejša.

Moderatorji, uredite to asap.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

FoxKnox ::

hbgqzR je izjavil:

Marsikdo ima predimenzionirano SE. Mi, žal, nimamo. Normalno, prodajaj elektriko za biznis, sam zmontiraš, ne pa se na net metering šlepat, kar menda nameravajo precej kmalu ukiniti. Ne razumem jadikovanja, če nisi bil prisiljen v to, odvij dol in podari. Ali kaj?


SE za prodajo EE ? Še en nateg za molzenje ljudi, ki imajo viška par deset k evrov. Spominja na tisti nakup apartmaja na morju za 99 let z možnostjo koriščenja dva tedna na leto.
Še film so posnel o tem Atomski zdesna.
Be my guests in postanite prekarci.
Kar pa se tiče ostalih lastnikov SE v prihodnosti je pa plan Porabi ali Shrani kar Proizvedeš. Mi ti bomo pa prodali vso infrastrokturo in servis.

hbgqzR ::

Zmeni se s feryzom, kaj meni najedas, jaz sem mu svetoval, ker se nekaj kur-i in robanti z mzi sekretarji :-) Jaz sem navaden net-meternik, mogoče ravno prav dimenzioniran, celo malo pod-, bi rekel, torej tam ni več mogoče.

Obstajajo slabše stvari za izgubljanje desetin/stotin k eur...

Sem vedel, da gre tema v kaos...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

telexdell ::

FoxKnox je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

Marsikdo ima predimenzionirano SE. Mi, žal, nimamo. Normalno, prodajaj elektriko za biznis, sam zmontiraš, ne pa se na net metering šlepat, kar menda nameravajo precej kmalu ukiniti. Ne razumem jadikovanja, če nisi bil prisiljen v to, odvij dol in podari. Ali kaj?


SE za prodajo EE ? Še en nateg za molzenje ljudi, ki imajo viška par deset k evrov. Spominja na tisti nakup apartmaja na morju za 99 let z možnostjo koriščenja dva tedna na leto.
Še film so posnel o tem Atomski zdesna.
Be my guests in postanite prekarci.
Kar pa se tiče ostalih lastnikov SE v prihodnosti je pa plan Porabi ali Shrani kar Proizvedeš. Mi ti bomo pa prodali vso infrastrokturo in servis.

Tipično razmišljanje lisice in kislega grozdja. Če nimam jaz je to nateg. Za ostale, kateri imajo SE pa velja- dokler bo veljal tak net metering kot je se bo pokrila investicija. Če pa potem nekoč v bodočnosti to ukinejo bo SE že amortizirana in bo vsaka proizvedena in porabljena kWh katero bomo izkoristili le +.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

hbgqzR ::

Se mi zdi, da je feryz nakazal, da so SE predrage zaradi monterjev/posredniskih firm. Ja, prav, se zelo strinjam, kdor zna, jih ne potrebuje in se mu prej povrne. In? Očitno nekaj nepojmljivega...

Sem pa videl nekaj komercialnih se za precejsnje investicije, od pol hektarja in več. Če so se zaje..., čisto njihov problem.

Me pa pogreje moraliziranje. :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

feryz ::

Pod črto, medtem ko cela Evropa gobezda od enormnih cenah vseh energij in "ogrevanju" prostorov na 19 ali celo 12 stopinj, sončničarji razmišljajo, kam z elektriko in ali bo 26 stopinj v bajti dovolj, da bo požrlo viške.
20 evrov mesečno za komplet ogrevanje, kuhanje in ostalo, je .... priceless. Za vse ostalo je mastercard (na katerem posledično več ostane).

l0g1t3ch ::

Zanimivo je, da glede na to da, distributerji imajo vse podatke kdo koliko elektrike odda oz. prejme iz omrežja in kake so inštalirane moči SE, da se ne naredi nek graf, ki bi kazal kaka je proizvodnja skozi čas pod črto za vse te domače SE.

Iz tega bi videli, kako proizvodnja niha oz. koliko se se ta nihanja izničijo zaradi različnih orientacij in leg posameznih SE.
Pa seveda kakšna je sploh skupna proizvodnja elektrike iz vseh teh SE.

Potem bi bili pa lahko šele zares pametni.

J.McLane ::

feryz je izjavil:

Pod črto, medtem ko cela Evropa gobezda od enormnih cenah vseh energij in "ogrevanju" prostorov na 19 ali celo 12 stopinj, sončničarji razmišljajo, kam z elektriko in ali bo 26 stopinj v bajti dovolj, da bo požrlo viške.
20 evrov mesečno za komplet ogrevanje, kuhanje in ostalo, je .... priceless. Za vse ostalo je mastercard (na katerem posledično več ostane).


To se enostavno uredi s tem, da ti elektro ne odobri take moči kot si zaprosil, ampak nižjo. Potem si postavljen pred dejstvo, da viškov ne bo, ampak boš v vsakem primeru doplačal, edino če dodaš buffer v obliki baterije in večjo SE, ampak se zatakne spet pri rentabilnosti.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

driver_x ::

Zaradi viškov, ki jih ustvarimo lastniki SE in njihove uporabe, niste ostali prav nič prikrajšani. Toda kljub temu ste zelo dejavni pri nabiranju idej, kako nam onemogočiti proizvodnjo in porabo te energije. Jaz tudi računam, kaj se mi bolj izplača: toplotna črpalka ali električni grelec za vodo + še nekaj panelov.

PrimoZ_ ::

driver_x je izjavil:

Zaradi viškov, ki jih ustvarimo lastniki SE in njihove uporabe, niste ostali prav nič prikrajšani. Toda kljub temu ste zelo dejavni pri nabiranju idej, kako nam onemogočiti proizvodnjo in porabo te energije. Jaz tudi računam, kaj se mi bolj izplača: toplotna črpalka ali električni grelec za vodo + še nekaj panelov.


Folku gre v nos subvencija, ki si jo ti dobil oni pa ne. In potem si predstavljajo da s tistim drobižem da bi lahko sicer njih subvencioniral elektriko. Ali pa zgradil cenejšo elektrarno.

l0g1t3ch je izjavil:

Zanimivo je, da glede na to da, distributerji imajo vse podatke kdo koliko elektrike odda oz. prejme iz omrežja in kake so inštalirane moči SE, da se ne naredi nek graf, ki bi kazal kaka je proizvodnja skozi čas pod črto za vse te domače SE.

Iz tega bi videli, kako proizvodnja niha oz. koliko se se ta nihanja izničijo zaradi različnih orientacij in leg posameznih SE.
Pa seveda kakšna je sploh skupna proizvodnja elektrike iz vseh teh SE.

Potem bi bili pa lahko šele zares pametni.


To bi bilo odlično, da imamo črno na belem kaka je proizvodnja skozi čas in da vidimo koliko MWh zares dobimo ter za kak denar. Vprašanje zakaj tega ni ? Pravni problem dostopa do podatkov ali nihče noče tega, ker bi se kaj neprijetnega pokazalo ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

driver_x ::

Te podatke sigurno imajo. Ne vem pa, zakaj bi jih javno delili.

l0g1t3ch ::

driver_x je izjavil:

Te podatke sigurno imajo. Ne vem pa, zakaj bi jih javno delili.


Ker bi to pokazalo, da so SE zares nekaj vredne. Ali pa tudi da niso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

hbgqzR ::

SE brez baterij za cez zimo ali megleno obdobje je BZ. Ali pa s paneli z zvez(d)nim delovanjem ponoci in v megli. Zato je net metering + neposredna subvencija pri investiciji, ki ceno dvigne :-) 'Soncnicarji' navadno nismo neki fotovoltaicni fani (eksperimente zmorejo tudi manjse elektrarne), samo racunico imamo in konkretno usmeritev RS ter EU... Sam pa moram, zal, pri svoji omejencici se inepro meter nabavit za dinamicno omejevanje za vecji dobropis, to pa je malo shit, ja.

Mozakar, ki se je pohvalil z viski, bo verjetno prej ali slej nabavil TC, kolikor sem razumel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

PrimoZ_ ::

Prej je nekdo govoril o off-grid samozadostnosti z 10kWh baterijo. Letos v maju sta bila dva dneva, ko je bila proizvodna skoraj nična. Enkrat okoli 4kWh in naslednji dan 7kWh.
Če bi tole še zvozil, pa dvomim da bi zvozil zimo. SE imam sicer šele od aprila tako, a bomo videli kako bodo najslabši zimski dnevi.

To od 13kWp SE, ki je v najbolših dneh v maju proizvedla čez 80kWh.

hruske ::

Včeraj sredi dneva je imela Nemčija spot price elektrike 13 EUR/MWh.

Razlog? Dovolj sonca, da ni blo treba plina kurit.

Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()
««
215 / 348
»»