» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
114 / 322
»»

jernejl ::

Česa iz tega mojega zapisa nisi razumel?

Česa pa ti nisi razumel v mojem zapisu?
Neumno je trditi, da je treba pri TEŠ vključiti vse stroške premogovnika.
To je enako, kot bi pri sončnih elektrarnah vštel vse stroške, ki so skriti v odkupni ceni. 1,5 milijarde je samo razlike med tržno in odkupno ceno, ne pa celotni stroški postavitve in obratovanja sončnih elektrarn.

telexdell ::

jernejl je izjavil:

Česa iz tega mojega zapisa nisi razumel?

Česa pa ti nisi razumel v mojem zapisu?
Neumno je trditi, da je treba pri TEŠ vključiti vse stroške premogovnika.
To je enako, kot bi pri sončnih elektrarnah vštel vse stroške, ki so skriti v odkupni ceni. 1,5 milijarde je samo razlike med tržno in odkupno ceno, ne pa celotni stroški postavitve in obratovanja sončnih elektrarn.


Pri subvencijah bomo plačali teh 1,5 milijarde (če verjamemo članku), pa še nismo kupili nobene kWh energije. Tisto je treba še posebej plačati.


Če obe tvoji trditvi pomenita enako, potem priznam, da ničesar ne razumem v tvojih trditvah. Če pa morebiti ne pomenita enako potem pa z vsako zapišeš večjo neumnost.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jest10 ::

Ti ne razumeš marsičesa. Ozeroma nočeš razumeti, če se ne sklada s tvojim faljenim prepričanjem.

WarpedGone ::

hehe ... počak še kako leto, in bo vsa inteligenzza tle not razlagala 'seveda so solarne elekrarne OK in prava zadeva sam drage so še ...'

ST inteligenzza še nikol ni pravilno uganila kam gre razvoj in svet. so le ful dobri pri pametovanju kako je blo 10 let nazaj in zakaj ne more bit nič drugače.
da je že danes bistveno drugače kot pred 10 leti bodo skapiral čez 10 let.

solarni paneli bodo mainstream, veterne na drugem mestu, na tretjem pa hidro,geotermalne, plimske ipd.

nuklearne so že mrtve. kdo pa bo še čakal 20 let na novo nuklearko medtem ko novo solarno dobi v 3 mesecih?
Zbogom in hvala za vse ribe

jest10 ::

WarpedGone je izjavil:


nuklearne so že mrtve. kdo pa bo še čakal 20 let na novo nuklearko medtem ko novo solarno dobi v 3 mesecih?

Vsek, ki ve, da ta dva vira niti slučajno nista zamenljiva med seboj.

WarpedGone ::

Ste izumirajoča vrsta.
Na srečo in moje sožalje.
Zbogom in hvala za vse ribe

telexdell ::

jest10 je izjavil:

Ti ne razumeš marsičesa. Ozeroma nočeš razumeti, če se ne sklada s tvojim faljenim prepričanjem.

Priznam, da ne razumem marsičesa. Zato tisto česar ne razumem le spremljam in se učim, saj nočem iz sebe delati bedaka z neumnimi izjavami. Ko pa nekaj, kar nisem razumel spoznam in začnem razumeti pa se rad aktivno vključim v debato, da bi tudi drugim pomagal na poti do razumevanja.
Nekateri pa ste po lastnem prepričanju eksperti za vse in pišete največkrat neumnosti v prepričanju, da širite znanje. Značilno za vseobsegajoče eksperte je, da stvari podajajo le z lastnimi trditvami največkrat brez argumentov. Če pa je že kakšen argument pa je skrbno selekcioniran in največkrat kar trditev enako mislečega eksperta.
Prej, ko boš dojel, da so razpršeni viri in izkoriščanje energije Sonca dejstva lažje ti bo. Prej ko boš dojel, da je TEŠ tako kot je bila vodena izgradnja bloka 6, obnova blokov 4 in 5 in posledično zamišljeno delovanje naslednjih 50 let največja finančna polomija slovenske energetike prej ti bo odleglo ob dojemanju neizbežnega razvoja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

darksamurai ::

Teš 6 lahko letno STABILNO! proizvaja med 2400 - 3450 GWh električne energije.
Strošek izgradnje 1.4 milijarde
Predvideno obratovanje do 2054 (če od letos štejemo je to 37let)

Fiksni stroški: 38MEUR (1/37 deleža investicije, ni všteto v ceno energije) + vzdrževanje in ostalo 30MEUR (pretiravam, že všteto v ceno energije)
Strošek investicije na MWh energije: 16EUR
Cena energije: 55EUR/MWh (v izračunu bom upošteval 60EUR/MWh)

Cena energije z všteto državno investicijo: 60EUR+16EUR= 76EUR/MWh

Solarne net metering (oproščeni omrežnine-> subvencija) = cena energije 110EUR/MWh

Tudi če solarnim pade cena na 70EUR/MWh bodo še vedno dražje kot TEŠ6, ker niso stabilen vir in potrebujejo še dodatni vir v rezervi, kar je potrebno prišteti k stroškom (tuje države, črpalne elektrarne, plinske elektrarne, baterije).

Zgodovina sprememb…

Wrop ::

Ha ha.

Sončne elektrarne so leta 2016 pridelale 267 GWh električne energije. Kolikšna je skupna moč vseh sončnih elektrarn? 260 MW. Koliko je država izplačala podpor. Npr. v letu 2015 je bilo izplačanih za 146 milijonov € podpor za vse OVE. Od tega 67 milijonov € za sončne elektrarne. Koliko pride na MWh el. energije? Jebenih 250 €, ki jih da država. Se pa moč sončnih elektrarn ni več opazno povečevala od leta 2013. Očitno se ne splača brez zajetnih državnih podpor.
Včeraj je bilo čez cel dan proizvedeno 625 MWh el. en. iz sončnih elektrarn. To NEK proizvede prej kot v eni uri. NEK se ne bo prilagajal sončnim el. Tudi v prihodnosti ne.

darksamurai ::

Prej sem pozabil dopisati še scenarij za TEŠ6, če bo potrebno menjati kotel.

Cena energije z vsemi državnimi investicijami (izgradnja TEŠ6 + menjavo kotla): ~81EUR/MWh

81EUR/MWh za stabilno energijo proti 110EUR/MWh nestabilne energije

telexdell ::

darksamurai je izjavil:

Prej sem pozabil dopisati še scenarij za TEŠ6, če bo potrebno menjati kotel.

Cena energije z vsemi državnimi investicijami (izgradnja TEŠ6 + menjavo kotla): ~81EUR/MWh

81EUR/MWh za stabilno energijo proti 110EUR/MWh nestabilne energije

Pozabljaš pa na premogovnik. Brez njega ni TEŠ-a.
Ko želiš prikazati dobičkonosnost TEŠ-a daš nizko ceno za MJ energije premoga, ko pa želiš prikazati stanje premogovnika pa podaš visoko ceno MJ energije premoga. Prikazati oba skupaj, pa se vsi izogibajo kot se izogiba vrag križa.

PS- sem že večkrat zapisal, pa bom že enkrat (nekaterim je pač spomin zlate ribice nedosegljiv ideal)- danes potrebujemo tako TEŠ, kot JEK. Potrebovali jo bomo tudi jutri. Sem pa odločno proti temu, da se na račun finančno zavožene investicije v TEŠ 6 in obnovo TEŠ 4 in 5 izvaja pogrom nad drugimi načini pridobivanja električne energije.
Da bi pri nas lahko postavili JEK2, ko ne moremo niti trajnega odlagališča za obstoječe radioaktiven odpadke verjetno ne verjame niti največji idealist Nekateri bi jo že začeli graditi, da bi si s študijami izvedljivosti, idejnimi projekti... dodobra finančno opomogli (pač, ko so postali milijonarji nekateri sodelujoči pri izgradnji TEŠ6). Po drugi strani pa je tudi zaloga premoga v Velenju omejena in TEŠ7 ne bo več. Kako pa nam bomo potem leta 2050 zagotavljali elektriko, če nam brez TEŠ in JEK živeti ni?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

EC9 ::

darksamurai je izjavil:

Prej sem pozabil dopisati še scenarij za TEŠ6, če bo potrebno menjati kotel.

Cena energije z vsemi državnimi investicijami (izgradnja TEŠ6 + menjavo kotla): ~81EUR/MWh

81EUR/MWh za stabilno energijo proti 110EUR/MWh nestabilne energije


81EUR/MWh - TEŠ:
- precej nad dolgoročno tržno ceno (googlaj EPEX). Zato nam uvajajo še en prispevek na položnicah, da se bo krilo tekoče izgube TEŠ in stroške financiranja projekta
- ne upošteva stroškov CO2 (ne glede na obliko - kuponi, eksternalije...)

110EUR/MWh je star podatek/nepoštena primerjava malih proizvodnih enot z velikimi. Tender v Savdski Arabiji s podobno močjo elektrarne kot TEŠ: 16,5 EUR/MWh. Po mojem dobro pokaže smer v katero se gibajo cene (In ja, ta projekt je specifičen, imajo več sonca, boljše financiranje...bla bla. Glej trend.)

telexdell ::

darksamurai je izjavil:



81EUR/MWh za stabilno energijo proti 110EUR/MWh nestabilne energije


Le od kod ti 110 €/MWh. Mogoče izpred 10 let?

Pri nas iz 1kWp sončne elektrane dobiš tam 1,100 MWh energije. Izgradnja na ključ 11 kW SE pride tam 15.000 €. Življenjska doba SE je 30+let. Če dodaš še 5000€ za rezervne dele in druge morebitne stroške potem je izračun:
(15000+5000)/(11*1,1*30)=41.32 €/MWh

In to brez enega samega centa subvencije.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

darksamurai ::

V primeru net meteringa je cena kar 110€, ker ti država šenka omrežnino.

Ko črpaš iz omrežja ne rabiš plačati popolnoma nič. Torej ti je država šenkala omrežnino.

J.McLane ::

Iz zgornjega prerekanja lahko zaključim samo eno: Cena elektrike se bo kmalu močno podražila.

Če se bo podražila in če mi kdo garantira da se net-metering pogoji v 10 letih ne bodo spremenili, bi bilo čisto ekonomsko za razmišljat o 11 Kwp solarni elektrarni.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

J.McLane je izjavil:

Iz zgornjega prerekanja lahko zaključim samo eno: Cena elektrike se bo kmalu močno podražila.

Če se bo podražila in če mi kdo garantira da se net-metering pogoji v 10 letih ne bodo spremenili, bi bilo čisto ekonomsko za razmišljat o 11 Kwp solarni elektrarni.

Da se nekaj v 10 letih ne bo spremenilo, ti ne more garantirati nihče. Lahko pa za že vključene naprave stvar ostane enaka, se poslabša ali celo se izboljša. Če gledamo zgodovino se pri SE priključenih po subvencijski shemi ni spremenilo (še) nič in nič ne kaže, da se bo. Zagotovo pa se stvar (če se bo) ne bo spremenila preko noči ampak bodo spremembe postopne. Če bodo zadeve šle na slabše, bodo tisti prvi do takrat imeli že večino investicije povrnjene, zamudniki pač ne.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

darksamurai je izjavil:

V primeru net meteringa je cena kar 110€, ker ti država šenka omrežnino.

Ko črpaš iz omrežja ne rabiš plačati popolnoma nič. Torej ti je država šenkala omrežnino.

Elektarna po sistemu neto meritev je tako majhne moči, da se večino proizvedene in v omrežje spuščene elektrike porabi pri najbližjem sosedu. Ta sosed pa za to energijo plača omrežnino in vse druge čudne postavke. Ker SE delajo v obdobju VT se na ta način razbremenjuje omrežje. Energija, katera se vrne lastniku SE pa se običajno vrača v obdobju MT in v nizki sezoni, ko je znesek omrežnine nižji. Ker je omrežnina višja za gospodinjski odjem, kot pa za poslovni je izračun povsem enostaven:

Omrežnina VT za gospodinjstvo: 40,6 € za MWh
Omrežnina NT poslovni odjem: 11,28 € za MWh

Prifit distributerja je 29,32€ za MWh. Ti pa govoriš o 70 € za MWh subvencij. Si čisto OK?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jernejl ::

Pri nas iz 1kWp sončne elektrane dobiš tam 1,100 MWh energije. Izgradnja na ključ 11 kW SE pride tam 15.000 €. Življenjska doba SE je 30+let. Če dodaš še 5000€ za rezervne dele in druge morebitne stroške potem je izračun:
(15000+5000)/(11*1,1*30)=41.32 €/MWh

In to brez enega samega centa subvencije.

Tole je pa že praktično ceneje kot elektrika iz omrežja. Le zakaj se je potem gradnja SE pri nas v zadnjih letih praktično ustavila? So postale prepoceni?

darksamurai ::

telexdell je izjavil:

darksamurai je izjavil:

V primeru net meteringa je cena kar 110EUR, ker ti država šenka omrežnino.

Ko črpaš iz omrežja ne rabiš plačati popolnoma nič. Torej ti je država šenkala omrežnino.

Elektarna po sistemu neto meritev je tako majhne moči, da se večino proizvedene in v omrežje spuščene elektrike porabi pri najbližjem sosedu. Ta sosed pa za to energijo plača omrežnino in vse druge čudne postavke. Ker SE delajo v obdobju VT se na ta način razbremenjuje omrežje. Energija, katera se vrne lastniku SE pa se običajno vrača v obdobju MT in v nizki sezoni, ko je znesek omrežnine nižji. Ker je omrežnina višja za gospodinjski odjem, kot pa za poslovni je izračun povsem enostaven:

Omrežnina VT za gospodinjstvo: 40,6 EUR za MWh
Omrežnina NT poslovni odjem: 11,28 EUR za MWh

Prifit distributerja je 29,32EUR za MWh. Ti pa govoriš o 70 EUR za MWh subvencij. Si čisto OK?

Od 1. 1. 2017 veljajo spremenjene cene omrežnine za energijo in obračunsko moč...
VT: 0,05140 EUR/kWh z DDV;
MT: 0,03952 EUR/kWh z DDV;
ET: 0,04745 EUR/kWh z DDV;
omrežnina za obračunsko moč 0,94538 EUR/kWh z DDV.

Si ti čisto OK?

Poleti imaš višek energije in v omrežje spraviš 400kWh električne energije ("prodaš po ceni 41.32 €/MWh"). Pozimi pa porabiš teh 400kWh energije in za to plačaš... absolutno nič!

V tem primeru bi moral plačati za 400kWh omrežnine, ampak je ne plačaš, ker ti jo država šenka.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

Da se nekaj v 10 letih ne bo spremenilo, ti ne more garantirati nihče. Lahko pa za že vključene naprave stvar ostane enaka, se poslabša ali celo se izboljša.


Se pravi, ne ves nic? :)

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

telexdell je izjavil:

Da se nekaj v 10 letih ne bo spremenilo, ti ne more garantirati nihče. Lahko pa za že vključene naprave stvar ostane enaka, se poslabša ali celo se izboljša.


Se pravi, ne ves nic? :)

A ti pa veš kaj bo čez 10 let?

PS drugače pa minus in minus da plus. Torej "ne veš" (prvi minus) "nič" (drugi minus) pomeni da nekaj vem. Hvala :):)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

darksamurai je izjavil:


Poleti imaš višek energije in v omrežje spraviš 400kWh električne energije ("prodaš po ceni 41.32 €/MWh"). Pozimi pa porabiš teh 400kWh energije in za to plačaš... absolutno nič!

V tem primeru bi moral plačati za 400kWh omrežnine, ampak je ne plačaš, ker ti jo država šenka.

Če elektriko prodajaš potem si v skupini poslovni odjem. Tam pa so omrežnine precej nižje kot pa za gospodinjstva. Pa četudi vzameš tvojo cifro potem 50+40 še vedno ni 110.

PS- pa kar brez skrbi, država nobenemu nič ne šenka. Tudi energetiki nikomor nič ne šenkajo. Mogoče je kje tako videti, če gledaš ozko in črno belo, širše slike, še posebej barvne pa nisi zmožen dojeti.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

imagodei ::

WarpedGone je izjavil:

hehe ... počak še kako leto, in bo vsa inteligenzza tle not razlagala 'seveda so solarne elekrarne OK in prava zadeva sam drage so še ...'

Zveniš precej inteligentno. Na dan, ko bodo solarne elektrarne postale prava stvar, bo S-T inteligenzza razlagala, da so solarne elektrarne prava stvar. :\

Precej tavtološko.
- Hoc est qui sumus -

Magic1 ::

A ni malo žalostno za "pravo" stvar, da je nihče na tehnološkem forumu nima, kljub temu, da država daje subvencije in garantira odkup. Verjetno smo vsi tukaj malo zabiti in tega kar ne vidimo. Samo čudno zakaj je potem tako velika ta tema, nekateri izgleda nekaj govorijo, a drugo delajo. Glede na gorečnost zagovarjanja, bi jo že kup ljudi moralo imeti.
Bom jaz šel enkrat na elektro faks po letno tabelo za SE na strehi, da si bomo skupaj pogladali realne rezultate.
Magic

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

A ni malo žalostno za "pravo" stvar, da je nihče na tehnološkem forumu nima, kljub temu, da država daje subvencije in garantira odkup. Verjetno smo vsi tukaj malo zabiti in tega kar ne vidimo. Samo čudno zakaj je potem tako velika ta tema, nekateri izgleda nekaj govorijo, a drugo delajo. Glede na gorečnost zagovarjanja, bi jo že kup ljudi moralo imeti.
Bom jaz šel enkrat na elektro faks po letno tabelo za SE na strehi, da si bomo skupaj pogladali realne rezultate.

Če SE nimaš na svoji strehi potem o SE lapaš le na pamet? Ne vem no- ko tok ogromno veš imaš gotovo mikro TEŠ in mikro JEK v kleti ko o njima tolk lapaš. Ali pač nimaš pojma>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

Teš v kleti smo imeli, 30 let nazaj. Mini JEK imaš ti v glavi. Proizvodnja elektrike SE so pa voljo.
Magic

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

Teš v kleti smo imeli, 30 let nazaj. Mini JEK imaš ti v glavi. Proizvodnja elektrike SE so pa voljo.

Če si imel TEŠ v kleti- zakaj pa si ukinil tako napredno proizvodnjo?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

Ker se nimam časa ukvarjat z kurjenjem in mi velik TEŠ/JEK in hidro omogočajo, da se 24/7 brez truda ogrevam za normalen denar. Pa še svinjam ne gosto poseljenega mesta. Ne vetrna in ne sončna mi tega nikakor ne morejo omogočit.
Magic

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Se pravi, ne ves nic? :)

A ti pa veš kaj bo čez 10 let?


Ne, ne vem. Zato se zdaj ne bom vrgel v par deset tisoc evrov vredno investicijo od katere bom morda kaj imel cez 10 let, morda pa tudi ne. Zato tudi ne prepricujem ljudi kako blazno pametna bi bila ta investicija. WarpedOne bo najbrz ugotovil, da sem prevelik revez, da bi si privoscil SE, tako kot sem prevelik revez, da bi si privoscil Model S.

Res je, nimam dovolj denarja, da bi si lahko privoscil varcevati pri elektriki. :>

telexdell je izjavil:

PS drugače pa minus in minus da plus. Torej "ne veš" (prvi minus) "nič" (drugi minus) pomeni da nekaj vem. Hvala :):)


Ja, tko smo govorili v soli, ko smo se zaceli spoznavati s predznakom minus. Bravo, se znas.

Okapi ::

Koliko velikih tržnih sončnih elektrarn (se pravi, ne malih, na strehah zasebnih hiš), je v Sloveniji? In zakaj jih ni več, in še večjih, če se tako splača?

Z njimi pri nas zaenkrat služijo predvsem prodajalci panelov in ostale elektronike, ter monterji. Zanje pa se odločajo predvsem tisti, ki jim to predstavlja neke vrste konjiček. Ki čez dan z veseljem pogledajo, koliko elektrike delajo, in ki svojih porabljenih delovnih ur za postavitev in vzdrževanje ne štejejo kot strošek. Potem se doda še subvencija, da je računica malo ugodnejša in to je to. Konjiček, ki morda v dvajsetih letih ne bo pridelal samo minusa, kot ga večina drugih konjičkov. Razumen človek pa 20 jurjev ali kolikor pač stane tak hec, ne bo vložil v sončne celice, ampak v karkoli bolj donosnega.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:


Res je, nimam dovolj denarja, da bi si lahko privoscil varcevati pri elektriki. :>

Le zakaj bi le s postavitvijo lastne sončne elektarne moral varčevati pri elektriki? Da ne trošiš elektrike neracionalno nima veze od kod jo dobiš ampak je to stvar ekonomske in okoljske osveščenosti posameznika. Če pa veš, da vsaka kWh dobljena iz sončnega panela pomeni toliko manj CO2 iz TEŠ je pa občutek še toliko boljši

Okapi je izjavil:

...Razumen človek pa 20 jurjev ali kolikor pač stane tak hec, ne bo vložil v sončne celice, ampak v karkoli bolj donosnega.

Očitno si ti razumen človek in lahko meni nerazumnemu svetuješ, v kaj donosnega naj vložim 20 jurjev za 20 let? Pa kako mi garantiraš, da bo stvar zares donosna. Že v naprej hvala za nasvet.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

Ker se nimam časa ukvarjat z kurjenjem in mi velik TEŠ/JEK in hidro omogočajo, da se 24/7 brez truda ogrevam za normalen denar. Pa še svinjam ne gosto poseljenega mesta. Ne vetrna in ne sončna mi tega nikakor ne morejo omogočit.

Bravooo, argument da te kap! Prebivalci Šoštanja, Velenja, Celja... po katerih svinja TEŠ so pa itak na drugi strani Trojan.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

Verjami da imam slabši zrak pozimi, ker pol bajt okoli mene kuri drva, kot pa prebivalci Šoštanja zaradi TEŠa. Včasih verjamem, da je bila štala v Šoštanju, samo danes je pa obrat močno reguliran in filtriran. Domača krurišča so pa še veliko slabša kot včasih, ko se sveža drva za kurit prodajajo(ali paleti z xxx vlage in ostalimi snovmi). Druga če pa jaz ne pravim, da je TEŠ najboljši vir energije. Jaz navijam za JE. Samo kot prilagodljiv vir trenutno ni nečesar, kar bi lahko TEŠ zamenjalo.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

Le zakaj bi le s postavitvijo lastne sončne elektarne moral varčevati pri elektriki? Da ne trošiš elektrike neracionalno nima veze od kod jo dobiš ampak je to stvar ekonomske in okoljske osveščenosti posameznika.


Nisi me razumel. :) Ne varcevati, da bi pazil na porabo ampak varcevati v stilu: 'dans das 20 jurjev in tolk prisparas pri elektriki, da si cez 20 let na nuli, potem pa sluzis naprej'.

telexdell je izjavil:


Če pa veš, da vsaka kWh dobljena iz sončnega panela pomeni toliko manj CO2 iz TEŠ je pa občutek še toliko boljši


CO2 ni najhujsa stvar na svetu, bi bilo pa zanimivo videti koliko CO2 je slo v ozracje za izdelavo celic, transport in skladiscenje, preden so koncale na neki strehi. Ne dvomim, da TES na dolgi rok proizvede vec CO2 kot tovarne solarnih celic ampak vseeno je treba tudi ta CO2 upostevati.

telexdell je izjavil:

Okapi je izjavil:

...Razumen človek pa 20 jurjev ali kolikor pač stane tak hec, ne bo vložil v sončne celice, ampak v karkoli bolj donosnega.

Očitno si ti razumen človek in lahko meni nerazumnemu svetuješ, v kaj donosnega naj vložim 20 jurjev za 20 let? Pa kako mi garantiraš, da bo stvar zares donosna. Že v naprej hvala za nasvet.


Pocakas na padec cen, kupis 5 bitcoinov, pocakas, da cene zrastejo in jih prodas. Z mal srece mas lahko 50% donos. :D Tistih 20 jurjev das potem na banko vezati za 20 let.

J.McLane ::

Vezava na banki za 5 let je 1%/letno obresti, vsako drugo varčevanje s potencilanim višjim donosom predstavlja neko mero rizika, lahko je za nazaj rečt kam bi vložil, za naparej je pa nemogoče napovedovati. Tudi pri sončni je potencilani donos na dolgi rok večji od 1%/letno, ampak seveda riziko tudi.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

jernejl ::

telexdell je izjavil:

Če pa veš, da vsaka kWh dobljena iz sončnega panela pomeni toliko manj CO2 iz TEŠ je pa občutek še toliko boljši


Kratkotrajna nihanja znotraj dneva pobirajo predvsem hidroelektrarne in manj TEŠ. Tako da s tem razbremenjuješ predvsem HE.

telexdell ::

jernejl je izjavil:


Kratkotrajna nihanja znotraj dneva pobirajo predvsem hidroelektrarne in manj TEŠ. Tako da s tem razbremenjuješ predvsem HE.

Ti pa si srečen zaradi tega, da ima prednost draga in umazana proizvodnja pred cenejšo in čistejšo?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:



Pocakas na padec cen, kupis 5 bitcoinov, pocakas, da cene zrastejo in jih prodas. Z mal srece mas lahko 50% donos. :D Tistih 20 jurjev das potem na banko vezati za 20 let.

Ko bi bitcoin padel bo padel proti 0 in potem se dolgo, dolgooo ne bo pobral. Če sploh kdaj. V ozadju namreč čakajo že druge kriptovalute.

Drugače pa- po mojih izračunih je najnižja donosnost SE v obdobju 25 let tam 4,57%. In to v primeru, da so cena elektrike vseh 25 let ne spremeni. Na banki so obresti na vezavo daleč pod to vrednostjo. Kako je z vlaganjem v sklade in delnice smo videli leta 2000 pa zopet leta 2008 pa (kot kaže) verjetno 2018. Zares bi bil hvaležen za resen nasvet kam vložiti denar da bo praktično garantiran donos preko 4% in bo naložba varna vsaj toliko kot SE na lastni strehi>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

imagodei ::

Correct me if I'm wrong, ampak... A ni tako, da vsaka mikro in nano elektrarna povzroča probleme hrbteničnemu omrežju ne le z neprestanim nihanjem outputa (če se nad solarno elektrarno pripelje oblak, proizvodnja znatno pade), temveč tudi s svojo frekvenco, ki ni usklajena s hrbtenično? Dokler je delež teh mikro in nano elektrarn majhen, hrbtenično omrežje vsili tem elektrarnam svojo frekvenco; če pa je delež teh objektov znaten, začnejo različne frekvence in zamaknjene periode povzročat težave?

Vprašam samo...
- Hoc est qui sumus -

telexdell ::

imagodei je izjavil:

Correct me if I'm wrong, ampak... A ni tako, da vsaka mikro in nano elektrarna povzroča probleme hrbteničnemu omrežju ne le z neprestanim nihanjem outputa (če se nad solarno elektrarno pripelje oblak, proizvodnja znatno pade), temveč tudi s svojo frekvenco, ki ni usklajena s hrbtenično? Dokler je delež teh mikro in nano elektrarn majhen, hrbtenično omrežje vsili tem elektrarnam svojo frekvenco; če pa je delež teh objektov znaten, začnejo različne frekvence in zamaknjene periode povzročat težave?

Vprašam samo...

Elektroenergetski sistem celotne EU je povezan. Si predstavljaš kakšno moč bi moral imeti neki vir, da bi prevladal nad vsemi ostalimi? Pa četudi bi bili odrezani od EU omrežja je tvoj strah glede frekvence odveč. Da bi se tak scenarij zgodil bi morale vse mikro in nano elektrarne imeti enako zamaknjene periode kar pa je nemogoče. In še za konec- s kakšno frekvenco bo delal razsmernik se določi s frekvenco omrežja in ne z nekim lastnim oscilatorjem.
V omrežju stalno niha odjem. Hladilniki, svetilke, klime, motorji, grelci, toplotne črpalke, računalniki... se neprestano vklapljajo in izklapljajo. Kašna misliš je razlika, če vklopiš 5 kW motor ali nebo pokrije oblak in SE da 5 kW manj energije?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

darksamurai ::

Torej trdiš, da naj SE ostane v manjšini? Če jih je malo ne povzročajo težav, ko/če jih bo pa veliko pa bodo nastopile težave.

telexdell ::

darksamurai je izjavil:

Torej trdiš, da naj SE ostane v manjšini? Če jih je malo ne povzročajo težav, ko/če jih bo pa veliko pa bodo nastopile težave.

Če se ne bo nič naredilo na omrežju- predvsem v smeri shranjevanja energije potem je logično, da bi veliko število SE povzročalo težave. Težave bi nastopile predvsem zaradi tega, ker na trenutno proizvodnjo ne moremo občutno vplivati. Če je proizvodnja prevelika lahko izključimo nekaj SE iz omrežja, če pa je proizvodnja prenizka pa nanjo ne moremo vplivati.
Pri nas smo še daleč od tega, da bi število SE v omrežju povzročalo težave. Bodo pa padci cen panelov in s tem vse večja dostopnosti izgradnje SE lahko situacijo hitro poslabšali.
Namesto, da se toliko energije vlaga v nasprotovanje SE bi bilo bolj smotrno, da se jo vlaga v posodobitev omrežja in razmišljanjem o shranjevanju energije.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

WarpedGone ::

Kašna misliš je razlika, če vklopiš 5 kW motor ali nebo pokrije oblak in SE da 5 kW manj energije?

Razlika je bistvena ... vklop 5kW motorja se zgodi v rangu sekunde, sunki tokov (i.e. sunki moči) so še bistveno nad 5kW.
Da oblak prekrije nebo in output 5kW SE pade iz 5kW na 0kW traja ... kaj pa vem ... 10 minut v najslabšem scenariju organskih vetrov?

Spremenljivost outputa solarnih elektrarn je v primerjavi z vklaplanjem likalnikov, štedilnikov, pečic, bojlerjev in drugih +2kW domačih naprav podobno hiter kot so ledene dobe proti menjavanju dneva/noči.

Raje ostanite modro tiho in ne pridgat o zidovih ...
Zbogom in hvala za vse ribe

telexdell ::

WarpedGone je izjavil:

Kašna misliš je razlika, če vklopiš 5 kW motor ali nebo pokrije oblak in SE da 5 kW manj energije?

Razlika je bistvena ... vklop 5kW motorja se zgodi v rangu sekunde, sunki tokov (i.e. sunki moči) so še bistveno nad 5kW.
Da oblak prekrije nebo in output 5kW SE pade iz 5kW na 0kW traja ... kaj pa vem ... 10 minut v najslabšem scenariju organskih vetrov?

Spremenljivost outputa solarnih elektrarn je v primerjavi z vklaplanjem likalnikov, štedilnikov, pečic, bojlerjev in drugih +2kW domačih naprav podobno hiter kot so ledene dobe proti menjavanju dneva/noči.

Raje ostanite modro tiho in ne pridgat o zidovih ...

Ne smeš gledati tako ozko. Imaš npr. SE moči 100 kW in pride ravno pravšnji oblak. Za 5 kW pade moč v nekaj sekundah.
Vklop 5 kW motorja pa doma ne moreš izvesti direktno ampak imaš zvezda-trikot zagon ali elektronski zagon ali... kateri tudi traja nekaj sekund.
Po preteku prehodnega pojava tako pri SE kot pri elektromotorju pa se stanje v omrežju razlikuje v čem?

PS- mogoče pa si zadnjo poved zapisal zase?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

imagodei ::

WarpedGone je izjavil:

Raje ostanite modro tiho in ne pridgat o zidovih ...

Vidiš, jaz za razliko od tebe, ko česa ne vem ali nisem prepričan, ne trdim. Zategadelj sem napisal:
Correct me if I'm wrong,

ter
Vprašam samo...
- Hoc est qui sumus -

jernejl ::

telexdell je izjavil:

jernejl je izjavil:


Kratkotrajna nihanja znotraj dneva pobirajo predvsem hidroelektrarne in manj TEŠ. Tako da s tem razbremenjuješ predvsem HE.

Ti pa si srečen zaradi tega, da ima prednost draga in umazana proizvodnja pred cenejšo in čistejšo?

Govorimo o tem, kako stvari stojijo, in ne o tem, kaj koga osrečuje.
Gotovo pa obstajajo razlogi, zakaj je tako kot je, in zakaj kratkotrajnih nihanj recimo ne pobira JE ali TE.

Da oblak prekrije nebo in output 5kW SE pade iz 5kW na 0kW traja ... kaj pa vem ... 10 minut v najslabšem scenariju organskih vetrov?

Ja, v tvojem svetu, kjer točenje goriva traja 10+ minut, tudi oblak potrebuje 10+ minut, da prekrije sonce. V realnem svetu se to sicer zgodi bistveno hitreje.

telexdell ::

jernejl je izjavil:


Govorimo o tem, kako stvari stojijo, in ne o tem, kaj koga osrečuje.
Gotovo pa obstajajo razlogi, zakaj je tako kot je, in zakaj kratkotrajnih nihanj recimo ne pobira JE ali TE.

Kratkotrajna nihanja TE zaradi toplotne vztrajnosti ne more kompenzirati. Dotok vode na turbino ali naklon lopatic turbine in s tem spremembo oddane energije dosežemo pri HE bistveno hitreje. Da pa bo takrat in takrat sijalo Sonce in da bo zaradi tega takrat in takrat na razpolago toliko in toliko energije iz SE pa vemo nekaj ur v naprej. To pa lahko regulirajo TE. In zaradi tega pravim, da vsak kWh iz SE pomeni manj CO2 (prahu, žvepla, radioaktivnosti...) iz TE.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mikhaair ::

Ni tako crno belo, nihanje proizvodnje TE pomeni slabsanje izkoristka, za koliko ne vem, ampak baje lahko celo vecje onesnazenje ob manjsi proizvodnji. Dolgorocno.

telexdell ::

mikhaair je izjavil:

Ni tako crno belo, nihanje proizvodnje TE pomeni slabsanje izkoristka, za koliko ne vem, ampak baje lahko celo vecje onesnazenje ob manjsi proizvodnji. Dolgorocno.

Avto pri neki hitrosti porabi najmanj goriva za opravljeno pot. Senčni panel ima pri nekem kotu najvišji letni donos... Tako ima tudi TE pri neki obremenitvi najboljši izkoristek. Vsak si želi obratovati pri najboljšem izkoristku, saj so takrat stroški na kWh najnižji. A je pa to tudi najceneje za nas davkoplačevalce in porabnike elektrike je pa drugo vprašanje.

Za vsako obremenitev moramo dati v kotel znano količino premoga. Manjša kot je obremenitev manj premoga dajemo v kotel, nastaja manj CO2, manj SO2, manj pepela, manj... Če bi tvoja trditev držala, potem bi TE najbolj onesnaževal okolje takrat, ko sploh ne bi obratovala.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

"Vklop 5 kW motorja pa doma ne moreš izvesti direktno ampak imaš zvezda-trikot zagon . . ."

Sem imel EM s "samo" 4 kW z direkt trikot stikalom. Je delalo, smo se je na luči poznalo
««
114 / 322
»»