vir: The New York Times
Kot ugotavlja The New York Times, so kitajski hekerji v zadnjih štirih mesecih intenzivno napadali njihove sisteme. Napadi so se začeli 25. oktobra, ko so pisali o sumljivem bogastvu novega kitajskega premierja Vena Džjabaoja in njegovih sorodnikov, ki obsega več milijard dolarjev. Analiza napadov je pokazala, da so uporabljali metode, ki so bile že v preteklosti podpis kitajskih vladnih hekerjev. Napadi naj bi izvirali z iste univerze, kjer so se začeli tudi lanski napadi na ameriško vojsko. Napadalci so se kot običajno lotili najšibkejšega člena - človeka. Ljudem so poslali okužena elektronska pisma in slej ko prej ga bo nekdo odprl. The New York Times je za napad izvedel zelo kmalu, potem pa so štiri mesece pustili Kitajce rovariti po sistemu, da so lahko ugotovili, katere vse pomanjkljivosti izkoriščajo, in jih zakrpali.
Le dan pozneje je o napadih poročal tudi Wall Street Journal. Tudi v tem primeru so iskali informacije o zgodbah o kitajskih članih partije. Kitajce je še posebej zanimalo, kdo so viri informacij za članke, zato so poizkusili vdreti tudi v osebne račune novinarjev. Ti sicer že precej časa predpostavljajo, da Kitajska prisluškuje vsej izmenjavi informacij z viri, ki se tičejo Kitajske, zato nimajo nobenih obremenjujočih informacij o konkretnih osebah.
Kitajski napadi na ameriške časnike z namenom zbiranja informacij o člankih o visokih članih partije tako postajajo del vsakdana. Lani se je s tem problemom spopadel tudi Bloomberg, ko je 29. junija poročal o bogastvu tedanjega kitajskega podpredsednika Šija Jinpinga. Kitajci so jih silovito napadli, a naj ne bi bili pridobili dostopa do nobenih informacij. Žrtev je bil tudi Reuters, ki so se ga lotili lanskega avgusta.
Napadi naj bi se začeli že leta 2008, ko je kitajska obveščevalna služba začela budno spremljati mednarodne objave o kitajskih članih partije. Mandiant, ki ameriškim podjetjem pomaga v boju zoper internetne napade, je v decembrskem poročilu objavil, da naj bi imeli kitajski hekerji uporabniška imena in gesla od več kot 30 novinarjev v zahodnih medijih, ki poročajo o Kitajski. Prav tako naj bi obstajal seznam novinarjev, ki jih redno preverjajo.
Kitajsko veleposlaništvo v ZDA zanika te trditev. Poudarja, da kitajska zakonodaja prepoveduje internetne napade in vdore. Po njihovem mnenju je Kitajska žrtev teh napadov, obtožbe brez dokazov pa so neodgovorne, dodajajo. Toda preiskava FBI, ki že več kot leto dni raziskuje kitajske vdore v ameriške medije, kaže, da je to zelo pogost pojav. Vse časopisne hiše pa trdijo, da napadalci niso dobili nobenih informacij o ljudeh, ki so bili viri za objavljene zgodbe.