» »

16 gb ali 32 gb RAM??

16 gb ali 32 gb RAM??

ithy ::

Kupujem nov PC in potrebujem nasvet.. Ali se izplaca kupiti 32gb rama in koliksna je razlika med 16 in 32gb rama v delovanju pcja?! Hvala :)

Janac ::

Da.

Predvsem ob teh smešno nizkih cenah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Mavrik ::

Ja a bi vsaj povedal kakšne aplikacije uporabljaš? Pri zaganjanju ene aplikacije, ki porabi 15MB RAM pač ne bo nobene razlike, a ne?
The truth is rarely pure and never simple.

pegasus ::

Če ga ne uporabljaš, nobene. Razen mogoče par wattov več energije trosiš.

dzinks63 ::

Odvisno za kaj rabiš računalnik, za povprečnega uporabnika je dandanes 8GB povsem dovolj.

dottor ::

Uporabiš za ramdisk, v aplikacija ki se to splača :)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

ithy ::

Photoshop in igranje iger

Janac ::

Brez vsakršnega dvoma.

Take cene kot so zdaj, ne bodo več dolgo.

In o katerem RAM-u je sploh govora?

Mavrik ::

ithy je izjavil:

Photoshop in igranje iger


Igre kot 32-bitne aplikacije večinoma niti ne pridejo do 4GB RAM-a. Tudi če imaš pognano tono background procesov ti 32GB ne bo naredilo nič.

Photoshop pa samo če redno nalagaš slike, ki so velike po par GB in to še to par hkrati. A si sploh pogledal koliko pomnilnika ti porabljajo zdaj aplikacije? ;)
The truth is rarely pure and never simple.

ithy ::

Zdej mi v polni obremenitvi trosi do 7 gb rama... Ijah sej dejanko je 32 res.prevec ampak ce pa v ceni ni nevem kako velike razlike bi nemara uzel kar 32

Janac ::

Povej kateri RAM gledaš?

Oz. vzami boljšo grafično in 16Gb RAM-a. Že 16GB je ogormno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Invictus ::

Inštaliraš igrico v RAM Disk :D.

Hitreje ne gre ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ithy ::

Corsair dominaor ddr3 1600 mhz , ali kingston hyperx, oz nekaj v tem rangu..

GrimReaper ::

dzinks63 je izjavil:

Odvisno za kaj rabiš računalnik, za povprečnega uporabnika je dandanes 8GB povsem dovolj.

Bi rekel da je 4GB danes povsem dovolj tudi za nadpovprečno zahtevne uporabnike.
Igre rabijo kvečjem 2,5GB navadnega rama in 1,5GB grafičnega. Če se ukvarjaš s CAD, je pa tut tam okol 2,5GB povsem zadost.
Sam bi kupil več če bi vedel kje bi ga lahko tolk porabil, zdej mam že 5 let 4GB pa še dolgo ne bo potrebe po več. Vsekakor pa denar danes pri nakupu rama ni problem.
Z RAM diskom pa tut ne vem kje točno bi profitiral.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

16GB bo dovolj. Če bi rabil 32GB and up, potem nebi spraševal tukaj ;)
#brezpodpisa

s51as ::

Take cene kot so zdaj so že vsaj eno leto, sicer je nemogoče rečt kdaj bo kaka tovarna zgorela ampak, če ne bo pretresov je brezveze mislit da se bodo cene dvignile. Zato kar na rezervo kupovat 16 Gb rama tudi ni treba. Pa tudi 90 EUR niti ni nek zanemarljiv denar, da bi ga človek kar nekam vtikal...

Jaz imam 8 Gb, delam veliko z photoshopom in 2D autodadom pa seveda igrice igram in mi zadostuje.
It's just me myself and I

svenica ::

GrimReaper je izjavil:

dzinks63 je izjavil:


Bi rekel da je 4GB danes povsem dovolj tudi za nadpovprečno zahtevne uporabnike.
Igre rabijo kvečjem 2,5GB navadnega rama in 1,5GB grafičnega. Če se ukvarjaš s CAD, je pa tut tam okol 2,5GB povsem zadost.


To seveda niti slučajno ni res.

korenje3 ::

jaz imam 16gb, prav tako v službi 16 gb in nikoli ne pokurim več kot 8GB... tako da več kot 16gb se ne izplača. bo prej vsa tehnologija v računalniku zastarela, preden bodo začele aplicakije uporabljat več kot 16GB.

pa ne poslušat trolla janaca.

že najbolj zahtevni sestavi v solidworksu ne pokurijo več kot 8gb rama.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

dzinks63 ::

@unready

Popravi tisti zgornji post, oblikoval si ga tako, kot da bi jaz podal tisto izjavo, kar niti slučajno ni res.

Invictus ::

Če ne laufaš virtualk, je že 16 GB čisti fetiš. Ne pa nekaj kar rabiš ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

svenica ::

@dzinks63
ups, ne gre vec editirat, se opravicujem :(

korenje3 je izjavil:

bo prej vsa tehnologija v računalniku zastarela, preden bodo začele aplicakije uporabljat več kot 16GB.
že najbolj zahtevni sestavi v solidworksu ne pokurijo več kot 8gb rama.


aplikacije danes seveda z lahkoto pokurijo 16gb+ rama.. že photoshop recimo,
da ne govorim o kakšnih dinamičnih simulacijah v c4d, blenderju, realflowu,
kaj šele da imaš odprtih več naenkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svenica ()

M-XXXX ::

aplikacije danes seveda z lahkoto pokurijo 16gb+ rama.. že photoshop recimo,
da ne govorim o kakšnih dinamičnih simulacijah v c4d, blenderju, realflowu,
kaj šele da imaš odprtih več naenkrat.

Čista resnica. Če bi uporabljalo omenjene aplikacije na takem nivoju več kot 0.2% ljudi...

korenje3 ::

uporabljam realflow in ne pokuri nikoli več kot 8gb za zahtevne simulacije. photoshop itak lahko pokuri tudi 200gb rama, sploh če delaš z 4800dpi in nadrealnimi resolucijami slik, kar praktično nikoli ne rabiš.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Looooooka ::

Ce nic ne delas ne rabis 32.
Ce se ukvarjas z grafiko, video posnetkom ali pa z delom, ki vklucuje uporabo sql baz(pa ne mislim nekih pizdarij kot so wordpress) potem...vec kot mas bolje je. Zna tud 16 ratat premalo za optimalno delovanje....ce se fajn potrudis :D

Bananovec ::

ithy je izjavil:

Zdej mi v polni obremenitvi trosi do 7 gb rama... Ijah sej dejanko je 32 res.prevec ampak ce pa v ceni ni nevem kako velike razlike bi nemara uzel kar 32

Glede na to, da igraš igre in uporabljaš fotošop, potem verjetno le tega ne uporabljaš profesionalno.
Kot si tudi napisal, sedaj imaš ob polni obremenitvi zapolnjenih 7 GB (sklepam, da jih imaš potemtakem 8 GB).
Če potegnem tule eno črto ...
-------------------------------------------------- ...piše pod njo
ram je za to na voljo, da se ga porabi
če se ga ob polni obremenitvi ne porabi vsega, potem ga več ne rabiš.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

prox ::

4GB je osebno premalo, v Chromu imam ogromno zavihkov + dodatno delo, word, programi za programiranje, photoshop, video, animacije.. Hitro zmanjka, tako da 8GB bi bilo dovolj, 16 pač za rezervo, nikoli neveš kdaj boš rabil (čeprav malo verjetno). Tako da za normalnega uporabnika 4GB do 8GB. Bolje kupiti kakšen SSD, namesto 32GB rama.
>>Rajš sn od slo-tech/a odvisn kot pa od Facebooka<<
|Asus K55VJ | Intel i5-3210m | 8Gb ram | nVidia GT635m|

krneki0001 ::

No, jaz imam 32GB v mašini. Ampak ta mašina dela 24/7 in na njej teče 6 virtualk (windows server 2008) in vsaka ima sedaj 5Gb rama določenega za delo.

Drugače pa za navadno desktop mašino je pomoje dovolj 8GB za 64 bitne sisteme. Mogoče 16, če se ukvarjaš kaj več z grafiko in če še kako virtualko zraven laufaš.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

hojnikb ::

raje kot v 32GB rama investiraj v ssd, ker bo boost nenormalno velik v primerjavi z 16 vs 32gb rama (razn če ti že res zmanjkuje 16gb rama)
#brezpodpisa

blackbfm ::

Razlika je v fotošopanju nekvalitetne 360x240p slike in ene FullHD kjer hitro zmanjka RAMa.Kaj šele če imaš še kaj drugega odprtega.


a se ti zajebavaš?:))

za eno ultra težko fullhd sliko rabiš takole na uč manj kot 10 MB rama:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

hojnikb ::

prej švoh procesor.
#brezpodpisa

svenica ::

Ne vem no, a je res težko razumet, da nekateri userji pač
lavfajo računalnik 24/7, in imajo odprtih VEČ programov na enkrat,
vključno s kakšnim špilom, ki lavfa v ozadju. Če maš dosti rama,
pač ne rabiš quitat, ampak alt-tabaš. Itak, da lahko
uporabljaš fotošop tudi na laptopu z 1 gb rama, takisto se lahko s katrco
pripelješ iz ljubljane v moskvo. Ampak udobnejši načini tudi obstajajo.
Če nekdo ne porabi 2gb pri fotošopiranju, še ne pomeni, da nekdo drug
z lahkoto ne zapolni 32 giga, a se je res treba prepucavat zaradi tega?
Je razlika med popravljanjem rdečih oči na fotki in delanjem
kakšnih photomergov iz 4k slik. get your head out of your asses.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svenica ()

svenica ::

pol si pa zmagal

blackbfm ::

32gb je za nek splosni workstation cisto preseravanje. Tamle zgoraj za virtualce stekam, ampak za photoshop...vec verjetnosti da se bo usul kot pa izkoristu par giga rama

erunno ::

Ne trapajte ljudje, 4GB je zdejšne čase bare minimum. Vsak kurac ti požre Giga rama, šeposebej pa flash in java, ki pa mimogrede požreta 4GB rama. Res da sta Flash in Java v temu pogledu precej slaba. 32GB je pa za 99+% ljudi preveč.

dexterboy ::

32 GB je zeeelo veliko rama, ki ga rabiš, če poganjaš veliko virtualnih mašin, kot je nekdo že tu napisal.
Jaz imam 16 GB rama pa še ko zalaufam 2 virtualki XP, 2 virtualki Win7 in en linux ne prilezem do 12 GB rama.
Ne vem kako je z adobejem, ampak prijatelj, ki ga uporablja že na pol službeno ima 4 giga pa joka nad počasnostjo ne pa da rabi ram :)
Kot je nekdo že napisal; če ga ne rabiš, ga ne kupiš, daš denar za kaj drugega.
Drugače je pa tako, da je za primerjavo pri AGT 16GB rama 90 evrov, 32 GB pa 180 evrov.
Ali je to poceni, naj odloči vsak zase, ker je cena za GB RAMa približno enaka z enako garancijo.
http://www.agt.si/racunalniska-oprema/s...
http://www.agt.si/racunalniska-oprema/s...
In vsi moduli so po 4 giga, kar pomeni, četudi kupi 16 GB in se kasneje izkaže, da bi ga RES potreboval 32 giga, lahko še vedno doda 2 ploščici :)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

UssE ::

ali pa ceneje dober ram

dva kita vzameš je 155eur, če pa celo računalo pa majo akcijo s kodo na FB in dobiš dva kita za 130eur, to se pa splača že samo zaradi e-penisa :), ne rabiš virtualk za izgovor :)

jst sem pr njih kupil ze dva računalnika, enega sem dobil v enem dnevu, drugega pa v dveh po tem ko sem naročil, tko da tu same pohvale. če bo kdo kupoval nov računalnik pri njih, prosim ZS, da bi se prešvercal za en tak kit.

Invictus ::

dexterboy je izjavil:

3
Ne vem kako je z adobejem, ampak prijatelj, ki ga uporablja že na pol službeno ima 4 giga pa joka nad počasnostjo ne pa da rabi ram :)

Ko boš vedel kako dela računalnik, boš videl da mu preprosto manjka RAMa.

Sicer je pa tukaj videti cel kup "resnih" Photoshop uporabnikov, ki jim je 4GB dosti. To tudi dosti pove o "resnih" uporabnikih. Večinoma profesionalci kupijo škatlo kamor natlačijo čim več RAMa. Raceimo Mac Pro, pa ga nabiješ notri 96 GB.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

alexa-lol ::

blackbfm je izjavil:

Razlika je v fotošopanju nekvalitetne 360x240p slike in ene FullHD kjer hitro zmanjka RAMa.Kaj šele če imaš še kaj drugega odprtega.


a se ti zajebavaš?:))

za eno ultra težko fullhd sliko rabiš takole na uč manj kot 10 MB rama:))


To ni res... programi so prekleto neučinkoviti. Npr. odprem sliko 4,34 MB resolucije 7728 x 4354 = cca 33 MPx in mi MS Paint zasede 350MB rama, odprem še eno in sem že na 700MB, potem mi en zavihek v Chromu minimalno 30MB zasede... hitro zmanjka spomina.

Poleg tega smo eni že prerasli FullHD resolucijo za slike (2MP).

s51as ::

Ponavadi je tako da tisti ki rabi ogromno rama, uporablja delovno postajo v katero namesti ECC ram, ki popravlja napake. Dokler maš v navadni mašini "malo" rama tega niti ne rabiš oz so napake redke, če pa maš vedno več rama, pa ne vem kako je s tem, predstavljam pa si da je možnost za napake večja. Zato je po moje dobro pogledati koliko rama potrebuješ in ga toliko tudi imeti. Rezerva oz. pretiravanje, ti v tem primeru lahko škodi.
It's just me myself and I

opeter ::

Sploh ne vem, kako smo lahko v preteklosti obdelovali večslojne/plastne slike velikosti 51 x 71 cm datoteke (ali celo večje velikosti) pri 225 ali več dpi ... in vse to le z 1 GB ali celo dosti manj MB RAMa. Čista znanstvena fantastika ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

svenica ::

Predvsem zelo počasi :D

7982884e ::

take vidiš samo na slo-tech. če nekdo omeni photoshop in igranje iger, verjetno ni kakšen profesionalen fotošoper. nobena igra danes nima opazne pohitritve pri 1TB rama v primerjavi s 4GB rama, da ti fotošop pokuri več gigabajtov moraš pa tud že malo bolj zahtevne zadeve delat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

blackbfm ::

To ni res... programi so prekleto neučinkoviti. Npr. odprem sliko 4,34 MB resolucije 7728 x 4354 = cca 33 MPx in mi MS Paint zasede 350MB rama, odprem še eno in sem že na 700MB, potem mi en zavihek v Chromu minimalno 30MB zasede... hitro zmanjka spomina.

Poleg tega smo eni že prerasli FullHD resolucijo za slike (2MP).


seveda poraba strmo narašča z ločljivostjo ampak večina ljudi ne ureja 30mpix+ slik, sploh pa več takih naenkat

Mavrik ::

7982884e je izjavil:

take vidiš samo na slo-tech. če nekdo omeni photoshop in igranje iger, verjetno ni kakšen profesionalen fotošoper. nobena igra danes nima opazne pohitritve pri 1TB rama v primerjavi s 4GB rama, da ti fotošop pokuri več gigabajtov moraš pa tud že malo bolj zahtevne zadeve delat.


Roko na srce, pri modernih RAW fotoapratih ko delaš z večimi slikami hkrati, ali karkoli za print se dost hitro pride čez 4GB, še posebej ker je tudi Photoshop zaradi poceni RAMa postal manj varčen s pomnilnikom (ter zaradi tega hitrejši).
The truth is rarely pure and never simple.

opeter ::

Mavrik je izjavil:

Roko na srce, pri modernih RAW fotoapratih ko delaš z večimi slikami hkrati, ali karkoli za print se dost hitro pride čez 4GB, še posebej ker je tudi Photoshop zaradi poceni RAMa postal manj varčen s pomnilnikom (ter zaradi tega hitrejši).


Točno to sem mislil. Npr. Photoshop verzija 3 (lahko pa tudi višje verzije) je bil dosti bolj varčen, kar se pomnilnika tiče. Sploh, če primerjaš z modernim CS6. Seveda je res, da ni imel toliko funckij kot moderne različice, a vseeno ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

krneki0001 ::

...To ni res... programi so prekleto neučinkoviti. Npr. odprem sliko 4,34 MB resolucije 7728 x 4354 = cca 33 MPx in mi MS Paint zasede 350MB rama, odprem še eno in sem že na 700MB,...


Ti imaš sliko v JPEG, torej visoko kompresirano sliko, zato je velika 4.34mb. Ko jo ti odpreš s programom PAINT, ti jo ta ne odpira kot JPEG, ampak v nekompresiranem formatu BITMAP, ki je tudi osnoven format za program paint. Torej je lahko 10x večja datoteka. Zato tudi porabi 350mb rama.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

mailer ::

Ignoriraj vse te nebuloze, koliko ti zasede urejanje slike v Fotoshopu, itd. 16GB rama imaš dovolj. Če pa nisi prepričan kupi 2x8Gb in po potrebi kasneje dodaj še en enak komplet.

jastreb ::

plošča doma mi podpira :

"4 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 16 GB of system memory"

a to pomeni, da moram imeti 4x4gb? ali mi ne bi delalo 2x8gb?
raje bi uporabil 2x8, saj bi potem lahko ta ram čez čas uporabil tudi za novejši računalnik. strah me je samo, da bi naročil ram, potem pa ne bi delal na moji plošči, saj je plošča stara že ene 3,5leta in za njo ni spiska testiranih ramov večjih kapacitet.

hojnikb ::

potem 8gb moduli verjetno ne delajo...
#brezpodpisa

Venum ::

Vrjetno je avtor ze kupil rame, ampak sam napisu bi rad, da se da se vedno z 4gb vse povprecne reci normalno laufat (sploh igre). Res maksimalno kar mi je ena igra s se kakimi programi v ozadju pozrla je blo 3.8gb (la noire), drugace pa ce mas 8gb je super.. Sam nevem zakaj ni avtor kupu pac 16gb (itak bi se lahko v prihodnosti dodal, ampak vrjetno nebi blo potrebe ).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

laptop - RAM - nadgradnja/menjava (predlogi)

Oddelek: Pomoč in nasveti
351955 (1122) seminal
»

Analitiki napovedujejo izdatno znižanje cen pomnilnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pomnilnik
6811814 (8434) gendale2018
»

Kakšne imate Izkušnje z 4 in 8 GB rama? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
949317 (6996) alexz
»

Poraba rama pri brskanju po netu

Oddelek: Kaj kupiti
354082 (3076) BorutK-73
»

Cene pomnilnika dosegle enoletno dno

Oddelek: Novice / Ostale najave
458786 (6302) mtosev

Več podobnih tem