» »

Preklopni prag, definicija

Preklopni prag, definicija

marjan_h ::

Lep pozdrav,

Zanima me točno kaj je preklopni prag. Sam si predstavljam da je to napetost pri kateri se spremeni izhod iz logične ničle v logično enico.

Vendar je preklopni prag definiran v prepovedanem območju. V prepovedanem območju pa se ne sme preklopiti nič, ker je pač "prepovedano".




Ali jaz to prav razumem?

GupeM ::

Če jaz prav razumem je prepovedano območje zato, ker se ravno tam preklaplja iz 0 v 1 oz obratno. V tem območju pač ne moreš določiti ali je 0 ali 1, ker se zna zgoditi, da se stanje še ni preklopilo, pa bi se moralo.

smetko ::

V prepovedanem območju ti stikalo največkrat deluje kot ojačevalnik (To se da tudi dejansko izkoristiti).
Če so pa potrebni čisti preklopi, potem se pa uporabljajo Schmitt (trigger) stikalo. (ima dve preklopni napetosti).
No comment

marjan_h ::

Tukaj govorim o tranzistorjih, in še vedno ne vem kako je mišljen preklopni prag.

Smrkc ::

saj so ti že povedal... v prepovedanem območju stikalo (ki je lahko izvedeno s tranzistorjem) ne sme spremeniti stanja. slednje se lahko spremeni šele, ko vrednost signala preide čez prag.

torej na zgornji sliki npr. ko na vhod pripeljemo signal velikosti 3,5V, dobimo na izhodu enico, ki sovpada analognemu signalu med 4,5V in 5V. ko pa signal na vhodu pade pod 1.5V, dobimo na izhodu logično ničlo, oz. analogni ekvivalent 0 - 0,33V.

v območju prepovedanega pasu še ne prihaja do preklopa - do slednjega pride šele, ko pridemo čez oz. pod prag.

marjan_h ::

Ja, vendar to me moti;

Rekli ste da v prepovedanem območju tranzistor ne sme spremeniti stanja, spremeni pa stanje ko preide čez
preklopni prag, ampak ta preklopni prag se nahaja v prepovedanem območju.

Ostalo mi je jasno, samo to pa ne dojamem.

A. Smith ::

V prepovedanem območju pa se ne sme preklopiti nič, ker je pač "prepovedano".


Seveda se preklop zgodi znotraj prepovedanega območja.

Fora je, da za preklopni prag ponavadi ne vemo točno, kje je. Še pogosteje pa so v logičnem vezju različni elementi z različnimi preklopnimi pragovi. Da bi se izognili nepravilnostim delovanja, se postavi jasne omejitve, kakšni vhodni nivoji so za 0 ali 1. In ti so pač višje ali nižje od "prepovedanega območja".
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

marjan_h ::

Torej preklop se zgodi znotraj prepovedanega območja vendar na izhodu se še to ne vidi, kar pomeni da mora prvo napetost toliko padet ali pa se zvišat, da gre ven iz tega območja, šele takrat se vidi sprememba?

Je to prav kakor sedaj razumem?

SplitCookie ::

Ne vem kdo te je učil samo tako dojemanje je totalno napačno.

Prepovedano območje pri polprevodnikih, kjer se pretakajo podatki in podobnih zadevah, kjer imaš urin takt pomeni predvsem to, da se signal ne sme nahajat v tem območju po koncu izteka časa ki ga ima za preklop. Zaradi takih zadev imaš CAS in podobne zakasnitve pri ramih (sicer CAS ni glih s tem povezana, pa vseeno)

Če je signal v takem območju, lahko pomeni da bo output katerokoli izmed obeh stanj, lahko pa tudi nobeno. V glavnem, sranje in napake pri prenosu.

Preklopni prag ne pomeni ničesar in niti približno ni sredina prepovedanega območja v real life-u.

Če se gre neko patetično razmišljanje, lahko pomeni da od tam pa tam bo en (0) od tam pa tam pa drug signal (1), sam ni tko.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

marjan_h ::

To je iz knjige skenirano tako, da dobro če se preklopni prag ne nahaja na sredini potem je pač tako.

Mogoče je samo simbolična slika :)

dobro torej preklopni prag, pove kdaj se preklopi, ni nujno na sredini.
prepovedano območje pove da se ne sme signal v tem stanju nahajat po izteku časa za preklop.

Je sedaj vredu?

SplitCookie ::

Tle je mal boljš pokazan
http://6004.mit.edu/Spring12/tutprobs/d...




Nah, ni napaka v skenu, napaka je v sami teoriji, ki ne upošteva da silicijeve zadeve niti približno niso simetrične, samo tist so bolj podrobnosti, sicer pomembne zadeve, samo podrobnosti. Zelo odvisno je tudi od stabilnosti in hitrosti samega sistema.

Preklopni prag bi po tisti sliki sam povedal, na kateri strani se bo zadeva odločila kakšno stanje bo imela. Samo odločanje v prehodnem območju ne bo dalo vedno korektnega oz. pravilnega stanja glede na napetostne nivoje.

Pa če prav razberem iz slike se gre za CMOS zadevo

Kakorkoli: Naj ti bo to v veliko pomoč http://encyclobeamia.solarbotics.net/ar...
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

marjan_h ::

Hvala, mislim da sedaj razumem.

Zanima me še nekaj glede tranzistorjev, glede te tehnologije iz katere so realizirani.

Če uporabimo tehnologijo MOS, iz nje lahko naredimo pMOS in nMOS tranzistorje, menim da so pMOS pnp tipa tranzistorja nMOS pa npn.

Ali je moje razmišljanje pravilno?

marjan_h ::

Hmm, ja mislim da imam prav kakor sem pogooglal.

Zanima me še nekaj kar nisem našel na netu, zakaj dobimo upor (MOS breme) če vežemo gate elektrodo in drain elektrodo? Če te dve vežemo imamo dve poti da steče električni tok, potem se pa spet združi.

SplitCookie ::

čez gate se ne pretaka nič
Mosfet je elektrostatični element


Če uporabimo tehnologijo MOS, iz nje lahko naredimo pMOS in nMOS tranzistorje, menim da so pMOS pnp tipa tranzistorja nMOS pa npn.

yes, sam s npn se označujejo bipolarni tranzistorji.
Nekako pa je podobno.

nMOS se odpira s + na vratih, pMOS s -

Gate+Drain rata upor ker so vrat vedno nekako odprta na pol - jmos v takem režimu postane konstanten tokovni vir
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dovoljeno za lokalni promet

Oddelek: Na cesti
174002 (3105) r3dkv1c4
»

Ali bo rekreacija v gozdu ponoči prepovedana?

Oddelek: Problemi človeštva
467807 (5913) BlaY0
»

Pridržali ladji, ki sta povzročili internetni mrk na Bližnjem vzhodu

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
267429 (5264) OChack
»

Tranzistor in rele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
83213 (3092) MChip
»

Kaj si mislis o....

Oddelek: Loža
421733 (1139) Jack69

Več podobnih tem