» »

Zandja naloga pri prvi poli poklicne mature v slovenščini.

Zandja naloga pri prvi poli poklicne mature v slovenščini.

Velki ::

Zanima me kaj vse moramo znati za to nalogo(npr: obvestila, opravičila,...)?
Vnaprej hvala za pomoč.

Aston_11 ::

Če bi dal vsaj link, veliki um, jao.

eric_cartman ::

Točno vem kaj sprašuješ.. Sicer res bi bilo bolje, da dodaš še link..

Ampak zadnja naloga pri slovenščini na maturi je formalno pismo. Potem pa naj bo to opravičilo, zahvala, navodilo za uporabo, vabilo. Torej za vse te oblike formalnih pisem, moraš vedeti pravilno zgradbo..

Malo sem sicer že pozabil, ker sem zaključil s to zgodbo 4 leta nazaj.. Pa vendar se ne uči površno.. Nauči se vse možne variante in se dobro pozanimaj pri profesorju, kako tvoriti oz. začeti stavke pri določeni vrsti.

Skratka slovenščina je kar težka.. In če jo boš opravljal prvič, potem te naj opozorim na to, da ja jo je za 120 minut reševanja (če se ne motim) zelo veliko. Skratka zdi se ti, da imaš veliko časa.. Ampak moraš biti kar hiter..

Velki ::

A potem za neformalno ni treba znat? Jaja sej sm že rešavu te pole so kr težke, ma ta del bm že nrdu dobro(jmu nad 30 točk gvišno) sam kej ku bo pole spis katastrofa. Ma pri profesorju se ne bom nič pozanimal ker me prime srt ku jo vidm. Sm tiho ku miška da se ji provm prikupit ker ta ženska je prow totalno zmešana. To leto smo imeli 2 uri na hitro vso slovnico in 5 ur književnosti, brez zajebancje pol ti prave ta ženska ku dobro zna wana wčt v primerjavi z drugimi profesorcami. Drugač se non stop neki mene z nekmi xy ljudmi.
No hvala za pojasnilo.

Phantomeye ::

Velki je izjavil:

A potem za neformalno ni treba znat? Jaja sej sm že rešavu te pole so kr težke, ma ta del bm že nrdu dobro(jmu nad 30 točk gvišno) sam kej ku bo pole spis katastrofa. Ma pri profesorju se ne bom nič pozanimal ker me prime srt ku jo vidm. Sm tiho ku miška da se ji provm prikupit ker ta ženska je prow totalno zmešana. To leto smo imeli 2 uri na hitro vso slovnico in 5 ur književnosti, brez zajebancje pol ti prave ta ženska ku dobro zna wana wčt v primerjavi z drugimi profesorcami. Drugač se non stop neki mene z nekmi xy ljudmi.
No hvala za pojasnilo.



Sodeluj in ne bodi tiho. drugace si ji ne boš prikupil...

eric_cartman je izjavil:



Skratka slovenščina je kar težka.. In če jo boš opravljal prvič, potem te naj opozorim na to, da ja jo je za 120 minut reševanja (če se ne motim) zelo veliko. Skratka zdi se ti, da imaš veliko časa.. Ampak moraš biti kar hiter..



Težka? Prosim te. Slovenščino sem komaj kaj pogledal. Pa sem jo imel na koncu 4+1.

Zgodovina sprememb…

Velki ::

Ej še neki pomoči rabm:
http://www.ico.si/matura/poklicna-matur...
A mislite da je to dobra knjiga za enega, ki njima blage veze o književnosti? Res bi rad dobil nekaj lepo spisano po književnih obdobjih da bi si sploh znal malo predstavljati kako je to potekalo.
Prosim povejte če je vredno 12 evorv.
Lol kako bom sodeloval če nimam blage veze ;((

Ziga Dolhar ::

Zayebano.

Knjiga Ane Jesenovec in Jake Lenardiča je sicer dokaj neuradna "biblija" za književnost na maturi. AFAIK smo se v moji generaciji (na poklicni maturi in leto kasneje na splošni maturi) večinoma vsi učili po njej.

p.s.: Slowenščino lahko pričneš trenirati kar tukaj.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

eric_cartman ::

@Phantomeye

Lepo zate.. Tudi jaz sem zbral 4 točke ampak sem se zato kar pošteno namatral, napisal kar nekaj esejev, prebral knjige po dvakrat za esej. Pri ustnem pa sem imel srečo ker sem potegnil ven vprašanje, ki sem ga res obvladal. (P.S. če bi dobil kakšnega Cankarja ali Prešerna to ne bi bilo več tako enostavno) Tako pa sem dobil Tantadruj-a in razlike med grškim in elizabetinskim gledališčem.

Zavedaj pa se tudi tega, da jih je ogromno takih, ki rečejo da je slovenščina čisto lahka. Zakaj bi se jo sploh učili. Potem pa po dolgem in počez pogrnejo in dobijo vse skupaj 35 %.

Druga vrsta ljudi pa je taka, ki bi radi vzbudili pozornost na tak način, da rečejo da so opravili maturo s prav dobrim uspehom in se niso nič učili. V resnici pa so doma po cele dneve gulili knjige (kar je sicer dobro).

Kakorkoli že Phantomeye.. Izrazil sem mnenje, da naj ne podcenjuje slovenščine in da naj se jo kar pošteno nauči. Ti pa si mu skoraj svetoval, da bo naredil tudi brez učenja (mogoče pa niso vsi takšni geniji kot si ti sam). In bo na koncu ravno zaradi tega tvojega nasveta pogrnil.

Velki ::

Hahaha lol sej vidim kok lahka je ja, sej vam pravim da nimam blage veze sploh o ničem(književnost, pisanje spisov, obdobja), če mi daš zdaj za pisat bo edino prva pola pozitivna. Tako da ne skrbet se bom učil ko zmešan. Sam zdaj moram najprej zaključno nalogo opravit potem pa sam slovenščino nažigat saj ostalo je na poklicni maturi prav smešno(matematika, računalništvo).
Bi pa prosil za še kako mnenje o tisti knjigi.

eric_cartman ::

@Phantomeye

Ali si ti mogoče govoril za poklicno maturo??

Se ti potem tudi opravičujem, ker sem jaz opravljal splošno maturo na gimnaziji. Je res dosti bolj zaguljena ta splošna. Pa vi potem niti esejev nimate (1000 besed in tako naprej). Pa nimate 14 strani pole pri drugem delu. Potem je res lažja. Pa vendar se jo dobro nauči...

Phantomeye ::

eric_cartman je izjavil:

@Phantomeye

Ali si ti mogoče govoril za poklicno maturo??

Se ti potem tudi opravičujem, ker sem jaz opravljal splošno maturo na gimnaziji. Je res dosti bolj zaguljena ta splošna. Pa vi potem niti esejev nimate (1000 besed in tako naprej). Pa nimate 14 strani pole pri drugem delu. Potem je res lažja. Pa vendar se jo dobro nauči...


Glede na to, da je avtor spraševal po poklicni maturi, kar ti piše tudi v naslovu, se mi je zdelo samoumevno, da mi tega ni treba posebej izpostavljat.

Jaz se nisem učil zaradi tega, ker me je preprosto minilo. Sem si kupil neko zbirko starejših pol za slovenščino, ki jih je ena prijazna profesorica spravila skupaj in jih prodajala dijakom po 11EUR. Rešil sem eno polo ... in vse skupaj vrgel preč.
Potem me je pa rezultat kar malo presenetil. Ali pa tudi ne. Beri naprej.

Je pa hec, da za razliko od mojih ostalih sošolcev, ki so se zgražali nad slovenščino in drugimi ne-tehničnimi predmeti, češ kaj mi bo slovenščina, raje nam naj dajo več tehničnih predmetov, nanjo nisem gledal kot nekaj kar mi je pod častjo in sem v srednji šoli dejansko poslušal.

Poanta mature ni, da se dejansko UČIŠ nekaj novega ... ampak, obnoviš znanja, ki so ti jih predavali v zadnjih 4 letih. In tisti, ki niso poslušali, tako kot naš vrli avtor, bodo pač imel probleme. Ampak jebiga. Njegov problem. Če je štiri leta gledal v luft ...naj pa zdaj trpi posledice.

Ampak nikoli pa ne more biti huje kot je z mojim bratom, ki pri svojih 22 letih ne zna skupaj spraviti krajšega besedila, ki ne bi bil na ravni nekega priseljenca, ki je za slovenščino slišal šele ko so ga na meji ustavili.
:D

Zgodovina sprememb…

Velki ::

Prav imaš, prve dve leti nism nič poslušal. Lani sm opazu da nimam blage veze pa sm celo leto se trudu poslušat(nikoli nisem zaspal med poukom - sm res bil priden), problem pa je bil v tem da sem naslednji teden že vse pozabu, bi moral doma utrjevat. Glede tega leta pa mislim da sm vam že razložu situacijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Maturutetni tečaj

Oddelek: Šola
153179 (2810) trancer01
»

Zakaj se večina maturantov najbolj boji slovenščine ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
11924926 (18851) m0LN4r
»

Matura (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8111065 (8377) Zajec123
»

Matura 2007

Oddelek: Šola
184361 (3227) t3hn0
»

Kako je s pogojno pozitivno oceno na poklicni maturi?

Oddelek: Šola
227467 (7258) Microsoft

Več podobnih tem