» »

CES: Prvi OLED-televizorji z ločljivostjo 4K iz Sonyja in Panasonica

CES: Prvi OLED-televizorji z ločljivostjo 4K iz Sonyja in Panasonica

Sonyjeva predstavitev 56-palčnega televizorja

Panasonicova pametna televizija

Slo-Tech - Za nami je prvi dan lasvegaškega računalniškega sejma CES in novosti je bilo precej. Prvi dan je Panasonic predstavil nov televizor, s katerim so se pohvalili kot prvim z ločljivostjo 4K. Sliko seveda prikazuje s tehnologijo OLED, 4K pa se prevede kakor 3840x2160, kar je štirikrat več točk od sedanjega HD-ja (1080p). Panasonicov izvršni direktor Kazuhiro Tsuga je pojasnil, da gre za naslednjo generacijo, saj je OLED korak naprej od LCD ali LED. Omogoča gradnjo lažjih naprav, tako da ogromen televizor z diagonalo 56 palcev tehta vsega 12,2 kilograma, v debelino pa meri 12,7 milimetra. O ceni in dobavljivosti podatkov še ni.

Se ja pa Tsuga malo uštel, ko je dejal, da gre za prvi tovrstni izdelek. Le večer prej jih je prehitel Sony s svojim televizorjem z ločljivostjo 4K in tehnologijo OLED. Njihov primerek s podporo ločljivosti Ultra HD je prototip in ima diagonalo dolžine 56 palcev (to je 142 centimetrov, da si boste laže predstavljali). Sony je bil še skrivnostnejši od Panasonica, a so jim ukradli premiero. In to je bil tudi namen.

Nista pa Sony in Panasonic edina, ki ponujata tako ogromne zaslone. Samsung je predstavil celo 85-, 95- in 110-palčne modele (ki stanejo nekaj deset tisoč dolarjev), Toshiba ima svoj 4K-odgovor, LG pa tudi. Bistvena razlika pa je, da so ti modeli, četudi nekateri večji, vseeno tehnološko en korak zadaj, saj nimajo tehnologije OLED, ampak LCD ali LED.

48 komentarjev

cekr ::

Kako je pa kaj OLED pri monitorjih?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

digitalcek ::

No vidite, pa boste spet kupovali novo generacijo televizorjev. Da ne bi zaostajali za drugimi...
Upam, da dočakam resolucijo 20.000 x 12.000... Ali 100.000 x 65.000...

Jaz pa še vedno "drsam" televizorje Sony 55, cev Vega, Sony 37 cm, cev Trinitron, ter mali profi monitor JVC za kontrolo video slike.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Dragi ()

Dr_M ::

Kako pa je kaj z degradacijo zaslona pri oled? Podobno kot amoled?

lambda ::

digitalcek je izjavil:

No vidite, pa boste spet kupovali novo generacijo televizorjev. Da ne bi zaostajali za drugimi...
Upam, da dočakam resolucijo 20.000 x 12.000... Ali 100.000 x 65.000...

Jaz pa še vedno "drsam" televizorje Sony 55, cev Vega, Sony 37 cm, cev Trinitron, ter mali profi monitor JVC za kontrolo video slike.

Pametna odločitev. Poplava informacij, ki vije iz HD zaslona, bi utegnila biti prehud zalogaj za sive celice, glede na nazore, ki jih lahko opazimo v temah, ki zadevajo internet.

damjanll ::

Popravek: 3840x216 -> 3840x2160

BaToCarx ::

digitalcek je izjavil:


Jaz pa še vedno "drsam" televizorje Sony 55, cev Vega, Sony 37 cm, cev Trinitron, ter mali profi monitor JVC za kontrolo video slike.


Prikaz barv je super na old tech, ti dam prov.

damjanll ::

Mene pa bolj navdusuje tole:
LG Display's 30-inch 4K monitor
me prav zanima kaksna bo cena.

hojnikb ::

Dr_M je izjavil:

Kako pa je kaj z degradacijo zaslona pri oled? Podobno kot amoled?

imo je isto sranje kot pri amoled.
#brezpodpisa

fpbs ::

Eno je predstaviti nove televizorje in novo tehnologijo, povsem drugo pa je množična proizvodnja in ponudba na tržišču. Lani sta na tem sejmu predstavila 55" OLED televizorje LG in Samsung. Za Samsunga se je že takrat vedelo, da bo še dolgo trajalo do množične proizvodnje. LG jih je obljubljal za sredi lanskega leta. Razneslo jim je reaktor za pripravo OLED materialov. Poleg zamude pri dobavi je bilo ogromno škode, en mrtev, 14 težje ranjenih, nekaj aretiranih. Prvi so pred nekaj dnevi pričeli zbirati prednaročila, prodaja bo pa stekla s februarjem.

root987 ::

About bloody time.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

tx-z ::

Če že un Sonyev 52" stane okol 20.000$....Tale z OLED bo še dražje :D Bomo pomojm mogl kr ene par let počakat še ...
tx-z

Samurai ::

Ah kje, leta 2015 bodo dostopni za desetino današnje cene.
"In the long run we are all dead." - John Maynard Keynes

alexa-lol ::

Mene pa zanima kaj ti pomaga pametna televizija če ti T-2, SiOL uturita svoj Set-up-box, ki ga predvajaš kot DVD? Se to se kej pogovarjajo da bi nardil vgrajeno v TV, v UI?

OmegaBlue ::

Problematična je podpora za stvari, ki jih uporabljajo poleg performanca in vsaj približno enakega obnašanja na različnih modelih. Pač ne obstaja. Razvoj za 30 različnih proizvajalcev "smart tv" pa veš kako bi se končal in kako bi reagirale stranke, ko ne bi delalo enako kot sosedu.

STB zaenkrat zagotavlja kontrolirano okolje kjer storitev deluje tako kot bi mogla in vsaj na pol obvladljivo. Ko bodo TV-ji na takem nivoju da bo vsaj nekaj med sabo kompatibilno in ne bo fural vsak svojega (android comes to mind, ali kaj podobnega) pa lahko pričakuješ kaj v tej smeri.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

jype ::

alexa-lol> Mene pa zanima kaj ti pomaga pametna televizija če ti T-2, SiOL uturita svoj Set-up-box, ki ga predvajaš kot DVD? Se to se kej pogovarjajo da bi nardil vgrajeno v TV, v UI?

Sej maš thepiratebay pa popcorn hour.

digitalcek ::

lambda je izjavil:

digitalcek je izjavil:

No vidite, pa boste spet kupovali novo generacijo televizorjev. Da ne bi zaostajali za drugimi...
Upam, da dočakam resolucijo 20.000 x 12.000... Ali 100.000 x 65.000...
Jaz pa še vedno "drsam" televizorje Sony 55, cev Vega, Sony 37 cm, cev Trinitron, ter mali profi monitor JVC za kontrolo video slike.

Pametna odločitev. Poplava informacij, ki vije iz HD zaslona, bi utegnila biti prehud zalogaj za sive celice, glede na nazore, ki jih lahko opazimo v temah, ki zadevajo internet.


Seveda. Vsi, ki gledajo program na plazmi, so MNOGO pametnejši od tistih, ki gledajo te programe na TV-jih s katodno cevjo.

In tudi tisti, ki imajo doma 5000 knjig+ so dosti večji butlji od tistih, ki nimajo doma nobene knjige, ampak raje cele dneve guglajo...

In tudi tisti, ki nimajo v kuhinji štedilnika na keramično ploščo, so verjetno lačni?

Prav silite me, da naredim eno skupinsko fotko vseh mojih analognih naprav. Žal pa te naprave ne gredo vse naenkrat v največjo sobo, ki meri 28 kv. metrov... :D

jype ::

A si resen? LCD zaslon požre bistveno manj električne energije kot katerikoli plazemski ali s katodno cevjo.

Štedilnik s keramično ploščo pokuri več kot pol manj kot tak z navadnimi električnimi rinkami za isto kuhanje.

Računalniški bralnik knjig porabi več tisočkrat manj energije za distribucijo in branje 5000 knjig kot če so te spakirane v potiskana mrtva drevesa.

Na planetu nisi sam!

BaToCarx ::

Pomoje je misli na plinski štedilnik. Knjige še od pradedka naprej. Bralnik crkne, knjiga lih ne, ne skrbi je ogromno ne digitaliziranih zapisov, ki bodo ostali proč od dosega raznih bralnikov, pa gredo iz roda v rod.

Ker na svetu nismo sami.

Valvoline ::

Kolk je dejanska razlika napram trenutnega fulhd? 2x ali 4x več pik? Tole bi blo smiselno za zaslone 100cm+ dijagonalo,drgač pa je overkill.
p.s.
Ze prebral do konca,4x več.

Zgodovina sprememb…

BaToCarx ::

Valvoline je izjavil:

Kolk je dejanska razlika napram trenutnega fulhd? 2x ali 4x več pik? Tole bi blo smiselno za zaslone 100cm+ dijagonalo,drgač pa je overkill.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...

naslednja je pa : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

jype ::

Tako resolucijo bi dejansko rad imel doma predvsem zato, da bi se digitalcek zgražal.

Pa tudi zato, ker bi končno omogočala smiselno ambientalno programiranje, nekaj o čemer arhitekti sanjajo že desetletja.

BaToCarx ::

Ne skrbi jo boš imel čez par let. Me pa zanima kaj misliš z ambientalno programiranje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

Tamius Han ::

več točk od sedanjega HD-ja (1080p)...

Sedanji HD je še zmerej kar lepo 720p. 1080p je full HD.

LightBit ::

digitalcek je izjavil:


Seveda. Vsi, ki gledajo program na plazmi, so MNOGO pametnejši od tistih, ki gledajo te programe na TV-jih s katodno cevjo.

In tudi tisti, ki imajo doma 5000 knjig+ so dosti večji butlji od tistih, ki nimajo doma nobene knjige, ampak raje cele dneve guglajo...

In tudi tisti, ki nimajo v kuhinji štedilnika na keramično ploščo, so verjetno lačni?

Prav silite me, da naredim eno skupinsko fotko vseh mojih analognih naprav. Žal pa te naprave ne gredo vse naenkrat v največjo sobo, ki meri 28 kv. metrov... :D

analogckov štedilnik:

Sicer se pa strinjam, da je stara tehnologija še vedno lahko uporabna.

...:TOMI:... ::

jype je izjavil:

A si resen? LCD zaslon požre bistveno manj električne energije kot katerikoli plazemski ali s katodno cevjo.

Štedilnik s keramično ploščo pokuri več kot pol manj kot tak z navadnimi električnimi rinkami za isto kuhanje.

Računalniški bralnik knjig porabi več tisočkrat manj energije za distribucijo in branje 5000 knjig kot če so te spakirane v potiskana mrtva drevesa.

Na planetu nisi sam!


Sedaj pa vse trditve podpri z viri!

Plazme približno isto pokurijo kot LCDji.

http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-a...

http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-a...



Navadna steklokeramična plošča (ne indukcijska!) je isti šmorn kot navadne električne stare rinke.
Tomi

...:TOMI:... ::

alexa-lol je izjavil:

Mene pa zanima kaj ti pomaga pametna televizija če ti T-2, SiOL uturita svoj Set-up-box, ki ga predvajaš kot DVD? Se to se kej pogovarjajo da bi nardil vgrajeno v TV, v UI?



Ne, ker STBji se menjajo bolj pogosto kot zasloni. Poleg tega ni ustreznega stanarda za IPTV. Meni je tako bolje.

Sicer bi pa lahko naredili univerzalen konektor, recimo kot PCMCIA in bi imela televizija možnost vgradnje sprejemnika oziroma STB. Danes se enostvno prehitro menjajo tehnologije in prehitro kaj crkne, modularna izvedba bi bila pametna.

Kaj mislite čez koliko let bodo zasloni imeli 130, 170 ali 200 točk na kvadratni centimeter? Toliko imajo danes telefoni...
Tomi

Zgodovina sprememb…

dzinks63 ::

Apple ima to v planu, bo kar kmalu v prodaji.

http://www.cultofmac.com/173196/why-app...

huek111 ::

...:TOMI:... je izjavil:

jype je izjavil:

A si resen? LCD zaslon požre bistveno manj električne energije kot katerikoli plazemski ali s katodno cevjo.

Štedilnik s keramično ploščo pokuri več kot pol manj kot tak z navadnimi električnimi rinkami za isto kuhanje.

Računalniški bralnik knjig porabi več tisočkrat manj energije za distribucijo in branje 5000 knjig kot če so te spakirane v potiskana mrtva drevesa.

Na planetu nisi sam!


Sedaj pa vse trditve podpri z viri!

Plazme približno isto pokurijo kot LCDji.

http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-a...

http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-a...



Navadna steklokeramična plošča (ne indukcijska!) je isti šmorn kot navadne električne stare rinke.




Prav na tvojem linku ima plazma 40% večjo porabo kot Lcd(133W-76W). To ni niti približno ista poraba, starejše plazme pa kurijo oziroma so kurile tudi po 350W!(42" ekran)
Zelo podobne če ne še večje razlike pa so pri štedilnikih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: huek111 ()

BaToCarx ::

huek111 je izjavil:


Zelo podobne če ne še večje razlike pa so pri štedilnikih.


Mi podaš kake primere, da vidim kaj misliš, predvidevam da omenjaš električne naprave?

RejZoR ::

4K je brezveze za vse razen desktop. Zakaj? Ker ni še praktično ničesar v taki ločljivosti, tko da ne pridobiš ničesar. In vsaj še par let ne bo nič. Sam poglejte kolk časa pacajo 1080p signal, ponuja pa ga ene 5 ponudnikov kar se tiče DVB signala. Ostalo pa je omejeno na BluRay ploščke...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

huek111 ::

BaToCarx je izjavil:

huek111 je izjavil:


Zelo podobne če ne še večje razlike pa so pri štedilnikih.


Mi podaš kake primere, da vidim kaj misliš, predvidevam da omenjaš električne naprave?


Jemljem nazaj! Steklo keramične plošče so po porabi enaki požeruhi kot navadne stare električne plošče, vendar se mi zdi, da je čas ogrevanja kar nekaj krat krajši na steklo keramiki(nimam kje preverit, zato pišem na pamet)

roCkY ::

Šporhet in ekran primerjat ???
Nobenega € za energijo mi ni žal ob uporabi plazme. Ko berem črn ST je zadeva precej poceni!

V 4K zaenkrat ne vidim prav nobene potrebe.
Vsebin bo morda v prvih letih toliko kot je 3D. Ravno toliko da je. Spet bo treba predvajalnik,...
Za desktop pa je to že ogromna ločljivost. Pika bo relativno majhna in brat 100% font bo treba biti blizu ekrana. S povečave pa se bistvene razlike glede brljivosti in čistoti linij ne bo doseglo. Je premalo.
Druga stvar pa je upravljanje. Že prek 1920 pikslov je daleč od vogala do vogala. Dokaj intenzivno maham z MX AIR oz. "peglam" po "drajsu" EDGA. Ko mišu zmanjšaš natančnost pa klikat ne moreš. Govorim za rabo HTPC v dnevni. Trenutnih 65" z 2 metrov mi povsem ustreza in dvomim da bom kajkoli menjal dokler bo ekran delal. (Čez koliko časa se bom v jezik ugriznil?)

Jst ::

>4K je brezveze za vse razen desktop.

Po eni strani se strinjam, ker še 1080p ni standard oddajanja oz. moraš posebej doplačati pri nekaterih ponudnikih, da dobiš ene 10-15 kanalov v HD.

Če pa pogledamo iz druge strani, bi pa to lahko pomenil dodaten pritisk, da se le začne oddajanje v 1080p kot standard.

1920x1080 monitorje pa sovražim do dna duše!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

boolsheat ::

Koliko dpi je to? :)) Takšen tv bi se pa mogoče že lahko uporabljal kot zaslon. Pa seveda ni brezveze, če bodo TVji 4k bodo tudi izvori kmalu 4k, prav gotovo prej kot pa, če takšnih TVjev ne bi bilo.

Kar se starih naprav tiče, so uporabne samo ponavadi pokurijo ogromno energije. Na dolgi rok se lahko zgodi, da z večjo porabo energije, preplačaš kakšno (boljšo) sodobno napravo.

bbf ::

Seveda! 4K je za bumbarje, da se lahko hvaljo okol, kolk so dal za TV, razlike pa tko ne vidjo, ker sedijo predaleč.
Ja, spet pixli, mumbojumbo iz sveta fotografije..

damjanll ::

roCkY je izjavil:


Za desktop pa je to že ogromna ločljivost. Pika bo relativno majhna in brat 100% font bo treba biti blizu ekrana. S povečave pa se bistvene razlike glede brljivosti in čistoti linij ne bo doseglo. Je premalo.
Druga stvar pa je upravljanje. Že prek 1920 pikslov je daleč od vogala do vogala. Dokaj intenzivno maham z MX AIR oz. "peglam" po "drajsu" EDGA. Ko mišu zmanjšaš natančnost pa klikat ne moreš. Govorim za rabo HTPC v dnevni. Trenutnih 65" z 2 metrov mi povsem ustreza in dvomim da bom kajkoli menjal dokler bo ekran delal. (Čez koliko časa se bom v jezik ugriznil?)

Pri visji res. Ne gre za to da bos vec stvari spravil na ekran ali da bi bile obstojece zadeve manjse, pac pa gre za to da je slika predvsem pa tekst bolj oster. Samo lotit se je potrebno stvari pravilno. V osx ce app ne podpira retina zaslona bo avtomaticno up-scaled. Tudi windowsi se bodo morali prilagodit na 4k resolucijo...
Jaz hocem na 4k monitorju tekst enake velkkosti samo 4x bolj oster, meni gre ze od vedno na zivce da vidim pixle na tekstu, to pri visoki resoluciji odpade - ce primerjas ostrino teksta na dobrih telefonih in tablicah z nasimi pc monitorji vidis da je razlika ogromna. Jaz bi z veseljem bral tekst s kvaliteto telefona na monitorju, z 4k monitorji bo to mogoce.

destiny ::

Še en par let počakaj, pa tudi na navadnem FHD monitorju ne boš več videl pixlov na tekstu :D

mrdaco ::

Nekje sem bral članek o 8k televiziji. Ko so OI v Londonu poizkusno predvajali, so morali na obstoječi tehnologiji združit kar nekaj frekvenčnih pasov, v nekaterih primerih celo do združitve dveh satelitov. Tako, da smo od prenosa televizijskih vsebin oddaljeni še svetlobna leta. Zakaj bi potem čakal z nakupom običajnega 1080 lcd-ja?

damjanll ::

destiny je izjavil:

Še en par let počakaj, pa tudi na navadnem FHD monitorju ne boš več videl pixlov na tekstu :D

A ker se mi bo dioptrija poslabsala? :D

No glede retina osx sem govoril o tem:

 retina

retina



Primerjava teksta v aplikaciji ki ne podpira retina zaslona (chrome) in pa app ki podpira (safari). (sicer nov chrome tudi podpira visjo resolucijo) Velikost teksta je ista, samo ostrina je boljsa. Leva slika je ta ki jo gledamo na nasih full hd monitorjih, desna pa bi bila ce bi imeli 4k monitorje...

roCkY ::

Je pa očem bolj prijazna nekoliko manj ostra slika. Sicer si je treba skorigirat vetilnost in kontrast. Ampak če imaš tako mirno kot gibljivo sliko iz istega vira je treba nastaviti kompromis. Zase sem prepričan da bi me vkolikor bi si sedaj nastavil nekam v smislu desne variante (kolikor se pač da) zelo kmalu bolele oči.

damjanll ::

roCkY: ne vem zakaj bi te pekle oci ce beres oster tekst brez pixlov. A te pecejo oci ce beres knjigo? Saj lahko naredis direkt primejavo ce imas kako boljso tablico pri roki (npr ipad retina ali pa nexus 7) ali pa kak telefon z vsaj 800x480 resolucijo raje vec. Tekst na teh telefonih in tablicah je veliko lepsi kot na monitorju.

para! ::

Mhm, 4k TVji, kako se bo pa vsebina prenašala? A tko kot zdej preko raznih streaming servisov, kjer se kakovost niti od daleč ne more primerjat z vsebino na bluray mediju?

Se prav al se bojo vrnl fizični mediji, ki zmorejo rt predvajat to kakovost, al pa se bo spet z neta prenašal porazne kakovosti vsebin, ampak važno da bo 4k!
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

Pesimist ::

ah ja. Jaz rabim good picture quality big screen no smart. Keer sem jaz dovol smart in gor pc priklucim :)

Lion29 ::

pa dobro, pa kaj vam je folk?

sony in panasonic predstavljajo tehnologijo, ki bo na voljo cez par let, vi ap tu neki rantate, da tega ne rabite?

pa kaj res ste tako zafrustrajoci v zivljenju, da ne znate nic drugega poceti?

lighten up folks!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

bbf ::

Ja bojo to po kablih, my ass! kupili bomo še vse svoje prilubljene filme iz blureja na greenrayu8K nekej, TV program bomo pa gledali na SD ali mogoče na HD. In imeli bomo drag 4K televizor za gledanje SD reklam.

Spock83 ::

Počasi bodo novice o OLED ter 4K podobne kot novice o ultra novih baterijah.

SanAndreas ::

Letos bo prezasoljena cena, a to ni tak problem za tiste, ki imajo pregloboke žepe, gotofi so... :))
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

Zgodovina sprememb…

BaToCarx ::

Včeraj:
[23:03:34] <x> btw first 8k tv is out..
[23:05:02] <BaToCarx> heh
[23:09:36] <x> race won by panasonic


Tako da te 4k/8k tv novice odmevajo po celem netu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sony predstavil televizor z ločljivostjo 16K (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
5010801 (8018) opeter
»

Kaj smo videli na CES-u (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5217111 (13513) MrStein
»

CES 2014: LG pokazal ukrivljene OLED-televizorje

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
4817050 (13754) fpbs
»

Prvi televizijski kanal v ločljivosti 4K (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
12635124 (30219) M-XXXX
»

Panasonic se podaja na trg OLED-ov

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
103690 (3363) Okapi

Več podobnih tem