» »

Rohnenje diska

Rohnenje diska

dynr la ::

Ko poženem kakšno zahtevnejšo igro ali pa ko včasih dostopam do določenih map v sistemskem disku začne iz diska prihajati dokaj moteč zvok, ki spominja na drgnenje, za kar verjetno tudi gre. Kako naj to odpravim, če sploh lahko še?
Trdi disk je pa WD Blue 1 TB, 7200 rpm.
Hvala

BorutK-73 ::

Takoj!! naredi varnostno kopijo podatkov.
Ker disk gre pa pa

mat xxl ::

Točno, kot je zgoraj nekdo napisal , takoj si bacup naredi, to je sedaj najpomembneje, da potem ni treba jokati za podatki , potem pa samo upaj, da je še v garanciji.

dynr la ::

Opa :( Disk ne hrešči vedno, le med brskanjem po mapah in datotekah na njemu, pa vendar, je to 100% da bo disk šel. Če da, po kolkem času približno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dynr la ()

WarpedGone ::

Kolk različnih diskov si že slšal?
Zbogom in hvala za vse ribe

feryz ::

Kdor želi slišati rohnenje diska, naj gre poslušat raptorja ali velociraptorja med diagnostiko (čeprav je disk OK).
Presenečenje zagotovljeno.

dynr la ::

A je možno, da se to dogaja zaradi nenadnih izpadov elektrike za samo 0,001 sekunde?? Do sedaj se je to zgodilo približno 6-krat.

amigo_no1 ::

Če bi zmanjkalo eletkrike za 0,001 sekunde se hdd niti ugasniti nebi mogel.

DL tole in bootaj v dos, kjer izvedeš full scan (zna trajati nekaj časa).
Data Lifeguard Diagnostic for DOS
http://support.wdc.com/product/download...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

dynr la ::

Če bi zmanjkalo eletkrike za 0,001 sekunde se hdd niti ugasniti nebi mogel.

Problem je, ker ko zmanjka elektrike in pride čez 0,001 sekunde nazaj se računalnik ne zažene takoj nazaj ampak se ugasne in ga moram potem spet zagnati. Bom pregledal.

amigo_no1 ::

Že najcenejši ups pomaga za take primere.

dynr la ::

Kaj če prenesem tole različico programa in kar v Winsih pregledam?

hojnikb ::

stegn en program za smart podatke (crystaldiskinfo) in poglej kaj se dogaja z diskom..
#brezpodpisa

amigo_no1 ::

Lahko tudi, samo če bo hdd v uporabi in ti najde slabe sektorje jih ne bo mogel označiti.

pegasus ::

feryz je izjavil:

Kdor želi slišati rohnenje diska, naj gre poslušat
Seagate Baracuda full height 3.5" scsi (st43400n). Tega vraga se sliši iz enega nadstropja v drugega. Na njem lahko pečeš jajca, dela pa leta in leta 24/7 brez da bi karkoli jamral.

dynr la ::

hojnikb:
 stanje

stanje

Dr_M ::

Z diskom ni nic narobe, samo strasijo te neki.

hojnikb ::

Disk je kul :D Pač malo bol ropoče in to je to.
#brezpodpisa

dynr la ::

Ok, tnx. Se da to kako utišati, sicer ni zelo moteče a včasih me pa res "pogreje". :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dynr la ()

ABX ::

dynr la je izjavil:

Ko poženem kakšno zahtevnejšo igro ali pa ko včasih dostopam do določenih map v sistemskem disku začne iz diska prihajati dokaj moteč zvok, ki spominja na drgnenje, za kar verjetno tudi gre. Kako naj to odpravim, če sploh lahko še?
Trdi disk je pa WD Blue 1 TB, 7200 rpm.
Hvala


Nič, disk lahko crkne čez 1 uro ali nikoli. Tudi bad sektorje lahko razvije pa ti tega ne boš vedel dokler ne bo prepozno.

Ni to high end enterprise disk z ogromno internih mehanizmov za samodejno preverjanje statusa.

Tudi če jih imaš v RAID polju ne pomaga, en dobi bad sektor in lepo prepisuje "lunkje" na zdrave diske.

Pomembne podatke imej podvojene in upaj da zadeva ne crkne na isti dan (kar se rado zgodi če kupiš iste diske).
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Unknown_001 ::

Si bom kar temo sposodil. Imam WD Black caviar 1TB 7200rpm.

Zanima me ali je normalno, da je glasen ko hudič, ko je v rabi?
Ruži že od samega začetka in je bil večkrat pregledan z vsem možnim kot je (HD tune pro, Hard disk Sentinel, Defraggler... in ni našlo nobenih napak) vseeno sem malo zaskrbljen. Eni pravjo, da je plehnato ohišje krivo zarad resonance pa to.
Se komu sanja, kaj bi lahko bilo?

b00mer ::

+1

Imam nov racunalnik..star slabe 2 mesca. Pred tem sem imel 2 desktopa in 1 prenosnika, pri nobenemu ne duha ne sluha o hrescanju.
Tukej zadeva vcasih tako hresci(res zelo glasno), da dobesedno gledam v racunalnik in samo cakam da bo crknil. Zvok je podoben drgnenju dveh kamnov.

Unknown_001 ::

Pr men se pa sliš ko da bi z železno palico po starem ribežnu za cunje prat vleku. V glavnem zvok kovine sam da je ornk globok.

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Ja, tako se derejo hitri diski.
Zbogom in hvala za vse ribe

BorutK-73 ::

http://www.google.si/imgres?hl=sl&clien...

Če vas ropot tako moti, si pa tole naredite v ohišju.

kixs ::

Tole z elasticnimi vrvicami sem imel v prejsnjem ohisju in res deluje!

Boljsa ohisja pa imajo kletke za diske oz. diske izolirane s silikonom in se vibracije ne prenasajo na ostale dele. So pa doloceni diski vseeno bolj glasni od drugih. Tisje so Green serije.

lp

Brane22 ::

@daxwsi:

Nisem ziher, da so vse tiste predelav pametne. Za disk je fajn, da je pritrjen na nekaj masivnega in stabilnega. Nekaj, kar lahko brez problema požre njegove vibracije.

amigo_no1 ::

Saj guma jih požre. Zakaj bi moral prenašati hrup vibracij iz diska na pleh ohišja ?

WarpedGone ::

Požre je slab izraz. Gumice in podobne mehke montaže diskov omogočajo da disk niha z večjimi ampitudami, kot pa če je bol fiksno motniran.

Bi si znal predstavlat, da zaradi takšne mehke montaže delujejo počasneje pri random dostopanju do podatkov. Ne bi bil tut presenečen, če bi jim to kej skrajšalo življensko dobo. Čist tko po občutku sodeč.
Zbogom in hvala za vse ribe

kixs ::

Glede na moje izkusnje, so vase skrbi cisto odvec. Imel sem tako montirane stiri diske WD Green, verjetno dobro leto. Potem sem si kupil Antec P182. Je pa res, da sem imel kar precej nasponano elastiko in se na rahel dotik, ni nic premikalo.

lp

Zlate ::

http://hddscan.com/

Odlična rešitev za utišanje diskov, je pa tudi odvisno od diska do diska, koliko nastavitev dovoljuje oz. ali jih sploh dovoljuje.

Programa ni treba inštalirat, le zaženeš ga:
- začneš na okroglem gumbu, New Task
- na meniju izbereš Features in potem IDE Features
- odpre se nov okenček, kjer spremeniš le Automatic Acoustic Management in sicer nastaviš na najnižjo vrednost, ki je 128 in pritisneš set
- disk je po tem občutno tišji, seveda pa je to odvisno tudi od tega, koliko je bil disk na začetku sploh glasen

Ko sam kupim nov disk, je to prva stvar, ki jo nastavim. Drugih zadev sicer ne priporočam spreminjati, razen če nekdo dobro ve kaj dela...
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

mat xxl ::

Unknown_001 je izjavil:

Si bom kar temo sposodil. Imam WD Black caviar 1TB 7200rpm.

Zanima me ali je normalno, da je glasen ko hudič, ko je v rabi?
Ruži že od samega začetka in je bil večkrat pregledan z vsem možnim kot je (HD tune pro, Hard disk Sentinel, Defraggler... in ni našlo nobenih napak) vseeno sem malo zaskrbljen. Eni pravjo, da je plehnato ohišje krivo zarad resonance pa to.
Se komu sanja, kaj bi lahko bilo?


Imam v firmi 4 računalnike 8 diskov točno takih, kot ti pišeš in prav vsi so zelo tihi, je pa zanimivo, da je ob postavitvi 1 crknil že po 5 minutah delovanja .... res pa je, da v firmi uporabljamo zelo tiha ohišja Fractal R3 in da so na ohišje pritrjeni z nekimi namenskimi gumicami namesto vijaki, pa škatla je zvočno izolirana .... skratka tudi če dam defrag ne slišim diska oziroma dveh .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

Dr_M ::

- disk je po tem občutno tišji


In pa tudi pocasnejsi.
Dostopni cas se poveca za 15-20%.

Janac ::

BorutK-73 je izjavil:

http://www.google.si/imgres?hl=sl&clien...

Če vas ropot tako moti, si pa tole naredite v ohišju.



Tole je bolj za vibracijo.

Brane22 ::

kixs je izjavil:

Glede na moje izkusnje, so vase skrbi cisto odvec. Imel sem tako montirane stiri diske WD Green, verjetno dobro leto. Potem sem si kupil Antec P182. Je pa res, da sem imel kar precej nasponano elastiko in se na rahel dotik, ni nic premikalo.

lp



Na YT maš video kjet tip z GLASOM vpliva na delo diskov. Tip v datacentru odpre vratca in zarjove pri diskih ko zverina in SW ki meri povprečen čas dostopa to čisto konkretno zazna.

Če je solidno montiran, deluje ohišje na disk kot mehanska ozemljitev in ga stabilizira. Seveda mora biti privit na konkretne nosilce, ne pa na okvir iz pleha za pivske pločevinke.

GrimReaper ::

dynr la je izjavil:

Ko poženem kakšno zahtevnejšo igro ali pa ko včasih dostopam do določenih map v sistemskem disku začne iz diska prihajati dokaj moteč zvok, ki spominja na drgnenje, za kar verjetno tudi gre. Kako naj to odpravim, če sploh lahko še?
Trdi disk je pa WD Blue 1 TB, 7200 rpm.
Hvala

S tem diskom boš težko kaj odpravil, če spiš zraven, te bo motil tudi v idle, ker na vsake tolk časa zaškrta. Sploh 1TB verzija, ampak tut 500GB ni dost boljši.
Včasih se je dalo dobit Scythe Quiet drive, ki ti utiša disk.
Elastike so pa samo za preprečitev vibracij, tega pri novih ohišjih ki imajo že gumice, ne rabiš.
Ampak iz mojih izkušenj je najboljša varianta nakup WD Green diska, tega pa prodaš. Green pa garantiram da je nemoteč, tudi 2TB, in tudi v neizoliranem ohišju. V Fractal Design ohišju pa praktično neslišen.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

WarpedGone ::

kixs je izjavil:

Glede na moje izkusnje, so vase skrbi cisto odvec. Imel sem tako montirane stiri diske WD Green, verjetno dobro leto. Potem sem si kupil Antec P182. Je pa res, da sem imel kar precej nasponano elastiko in se na rahel dotik, ni nic premikalo.lp

Sej ne, da bi stvar zaradi gumic crknila v pol leta, bol v stilu čez 10 let namest čez 11 let.
Našponanost elastike niti ne igra vloge - še tolk našponana elastika dopušča za par velikostnih redov večje amplitude kot pa pleh.

Bi me pa zanimal konkreten benchmark random dostopnih časov na gumicah v primerjavi s časi ko je pršraufan ob neki trdnega. Se komu da stvar narest ornk?
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

mat xxl je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Si bom kar temo sposodil. Imam WD Black caviar 1TB 7200rpm.

Zanima me ali je normalno, da je glasen ko hudič, ko je v rabi?
Ruži že od samega začetka in je bil večkrat pregledan z vsem možnim kot je (HD tune pro, Hard disk Sentinel, Defraggler... in ni našlo nobenih napak) vseeno sem malo zaskrbljen. Eni pravjo, da je plehnato ohišje krivo zarad resonance pa to.
Se komu sanja, kaj bi lahko bilo?


Imam v firmi 4 računalnike 8 diskov točno takih, kot ti pišeš in prav vsi so zelo tihi, je pa zanimivo, da je ob postavitvi 1 crknil že po 5 minutah delovanja .... res pa je, da v firmi uporabljamo zelo tiha ohišja Fractal R3 in da so na ohišje pritrjeni z nekimi namenskimi gumicami namesto vijaki, pa škatla je zvočno izolirana .... skratka tudi če dam defrag ne slišim diska oziroma dveh .


Jst za svoje ohišje ne morem rečt, da je zvočno izolirano, ker sem dal pri izbiri 100% povdarek hlajenju in samo ohišje je v narejeno iz pleha, tak da ni not nobenega materiala, ki bi zadušil zvočne vibracije. Imam thermaltake element T.

GrimReaper ::

Za Black je normalno da je glasen, in to zelo glasen, ga imam na šihtu kjer so zraven glasni stroji pa se ga še sliši.
Blue-jev sem imel tudi dosti doma, in so vsi po vrsti glasni, tudi novi 500GB s samo eno ploščo.
Tihi so samo WD Green, izjema je mogoče še Samsung F3 500GB, ampak od mojih treh sem obdržal samo enega, ki ni oddajal piskajočega zvoka.
Kako je z novimi Seagati pa ne vem, še kakšni 2 leti nazaj so ble tut Green verzije glasne.

Fractal R3 sicer res odlično zaduši zvoke iz ohišja, ampak tolk dober da bi zadušil Black diske pa ne verjamem da je, v vsakem primeru je tut v tem ohišju Green tišji.
Za ohišja ki imajo spredaj mrežo in ventilator je pa primeren samo WD Green.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Dr_M ::

Teli wd green so po zanesljivosti pravi nasledniki legendarne ibm deathstar serije :>

RejZoR ::

WD Cavir Blue ali pa WD Caviar Black. Green so pomoje tolk vzdržljivi kot eko copati in eko usnje. Bolj za en drek...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

kixs ::

Sem kar nekaj WD Greenov dal skozi in nobenih tezav. Imel sem ene 6 1TB, pa potem prodal po cca dveh letih. Zdaj imam ene 8 2TB pocasi ze tri leta in tudi nobenih tezav.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HDD: WD ali Intenso ali Seagate

Oddelek: Kaj kupiti
394926 (4069) hojnikb
»

Zanesljivost diskov drugič: zmagovalec Hitachi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6124534 (20506) ZigaZiga
»

Kateri disk >2Tb kupiti?

Oddelek: Kaj kupiti
355663 (4288) RC14
»

2,5" vs 3,5" trdi disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
142252 (2000) KTr1sk
»

Kateri 1TB disk kupiti? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
29533920 (14070) xyxyxyxy

Več podobnih tem