» »

Ali bi delovalo?? - Vodno hlajenje

Ali bi delovalo?? - Vodno hlajenje

B-king ::

Pozdravljeni!

Ker sem nov v svetu vodnega hlajenja me zanima, v čem je glavna prednost vodnega hlajenja pročesorjev in Grafičnih kartic.

Zanima me, če je kdo od tukaj prisotnih poskusil doma izdelati vodno hlajenje brez ventilatorjev. V mislih imam sledeči način, da bi kupil samo črpalko in nastavek za procesor, ter vodo iz nastavka preko črpalke črpal v veliko posodo ki bi bila nad računalnikom (npr. 5l lonec ali nekaj takega).
Po mojem razmišljanju bi bil PC občutno tišji saj bi delovala samo pumpica ki bi gnala vodo v posodo in nazaj.

Prosim za vaše mnenje ali bi stvar dejansko delovala. Iz stališča Fizike bi morala delovati, če predpostavimo da imamo procesor ki se ogreje max 80stopinj, in če imas posodo z modo v kateri je 5 l vode z temperaturo 20st. Mislim da pročesor nebi bl zmožen segreti 5 l vode na temperatudo nad 40st.

lep dan

Janac ::

Pumpe so tudi kar glasne. In zdi se mi tvoje početje nesmiselno, ker dobiš pumpo za 17EUR, 120mm radiator za 15EUR, vodni blok nad 35EUR... pa bo vsaj lepo zgledalo. Prednost je predvsem da lepše izgleda, malo manjše temperature... :D

Kaj boš pa sploh hladil?

54j0 ::

Ne vem, kako je s posodo z vodo. Če že delaš custom hlajenje, je najbolje, da nekje dobiš hladilnik za motor avtomobila in ga uporabljaš namesto običajnega 120/240/360 radiatorja. Ventilatorjev pri tako veliki površini ne potrebuješ več.





Janac ::

In koliko pridejo te avtomobilski radiatorji?

In kolk velko je to?

54j0 ::

Če ga ne moti pet-literska posoda z vodo na kišti, ga tudi velikost tega ne bo motila. Koliko pride? odvisno, kako dobro se poznaš s kakim mehanikom/vzdrževalcem odpada.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 54j0 ()

6151 ::

V bistvu bi procesor na 40 stopinj vodo ogrel v 70 min (če bi hotel tako narediti)
(Če ima procesor porabo 100W)


Naj me nekdo popravi če sem se slučajno zmotil
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

B-king ::

Janac...

V mislih sem imel nabaviti dele za vodno hlajenje iz e-bay/a.
Hladiti sem mislil procesor in grafično kartico (zaporedna vezava, da se izognem še 1 dodatni pumpici), tako, da bi se čimbolj izognil uporapi ventilatorjev v samem računalniku.
Samega hladilnika, nisem imel namena uporabljati iz razloga, ker bi tudi sam hladilnik moram imeti nek ventilator oziroma več ventilatorjev. Če bi pa nad PC-jem imel neko posodo v veliko količini vode, ki bilo naravno hlajenje te vode v taki meri, da nebi potrebovalo dodatnih ventilatorjev. Res da bi bil izgled bistveno slabši, medtem ko bi bila funkcionalnost in ne-glasnost bisteno boljša. Vsaj po mojem mennju.

54j0 ::

6151 je izjavil:

V bistvu bi procesor na 40 stopinj vodo ogrel v 70 min (če bi hotel tako narediti)
(Če ima procesor porabo 100W)


Naj me nekdo popravi če sem se slučajno zmotil



Če bi bila izolirana, ja, sicer pa še par minut dlje. Teoretično bi morda šlo, če bi bila posoda kovinska in na zunaj opremljena s hladilnimi rebri. Ampak, kje dobiti tako posodo...

tx-z ::

Lahko pa vežeš to vodo kr na peč za ogrevanje vode/talno ogrevanje... :)
tx-z

54j0 ::

tx-z je izjavil:

Lahko pa vežeš to vodo kr na peč za ogrevanje vode/talno ogrevanje... :)


Ali pa direkt na sobni radiator... tudi tako deluje :D.

mihec87 ::

Nič novega samo 5l je premalo saj se bo prehitro segrelo vse skupaj..Ljudje ki so se zadeve lotili so dali v hladno klet nekateri celo zakopali sod 100-200L ter cevi do računalnika...

Glede hladilnika iz avta to je od grelca kabine na starih avtih katra,lada(dobis na odpadu za drobiz) samo je treba najt takega ki ne toči..Velikosti je za 2x12cm ventilatorja

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

tx-z ::

54j0 je izjavil:

tx-z je izjavil:

Lahko pa vežeš to vodo kr na peč za ogrevanje vode/talno ogrevanje... :)


Ali pa direkt na sobni radiator... tudi tako deluje :D.


Sam bi dejansko lahko kej tazga naredu...Sploh v kšnih podjetjih kjer majo več računalnikov; a bi blo sploh smiselno?:) Čeprou je sama investicija mogoče na začetku dost dražja
tx-z

B-king ::

Sam vidim prednost v tem, da imaš lahko na volj neomejeno količino vode in predvsem v skorajšnji popolni tišini.
Kot drugo imas prednost v tem, da lahko toplo vodo zamenjaš z svežo vodo izpod pipe ki ima temperaturo 5-10 stopinj. Seveda je po navodilih proizvajalca potrebno v te sisteme točit destilirano ali celo dejonizirano vodo, ampak to je vse skupaj malo pretiravanja (enako kot pri avtih)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: B-king ()

69charger ::

V navadni vodi iz pipe se ti bodo v vodnem hlajenju naredile alge, vseskupaj se bo zapacalo in bo samo sranje. Tako da to ni ravno pretiravanje.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

B-king ::

69charger...

Hmm na to sicer nisem pomislil. Lahko pa potem daš v samo vodo kako smov kot za akvarije, kjer uničuje alge :) :) :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: B-king ()

69charger ::

Priporočam branje o tekočinah, ki se jih ulije v sistem TUKAJ.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

B-king ::

69charger

Dober članek. Tvala za link.

Katera je potem bistvena prednost kupljenjega vodnega hlajenja napram zračnemu nlajenju? Oba imata ventilatorje??

Rias Gremory ::

Vodno hlajenje hladi občutno bolje, namreč ima voda oz. tekočina, ki je v sistemu za vodno hlajenje boljšo toplotno prevodnost torej se toplota hitreje prenese iz procesorja v tekočino.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

TOP ::

In pa seveda tišina.

737 ::

Sam imam že od časov Athlona XP hlajenje izdelano iz starega radiatorja izmer približno 50x20x60 centimetrov in Grundfos črpalke za centralno ogrevanje. Oboje sem dobil brezplačno. Le Boeingov blok sem pri prehodu na podnožje AM2 moral zamenjati z Zalmanovim. Črpalka je nastavljena na najnižje vrtljaje (30W) in je neslišna, v sistemu pa kroži voda in avtomobilska hladilna tekočina v razmerju pol-pol. Sama voda je povzročila nastajanje alg na ceveh, zato sem dolil antifriz. Danes se takega sistema več ne izplača graditi, ker se dobijo veliki hladilniki s heatpipe cevmi, kjer je en 120 ventilator tudi praktično neslišen, pa še manj moči od vodne črpalke troši.

7982884e ::

nabaviš velike pasivne hladilnike za procesor in za grafično, pa je zadeva rešena. grafična se malo bolj greje (no, odvisno katera je, ampak tiste višjega ranga je mal težje hladit pasivno), ampak imaš še zmerom na voljo dobre hladilnike s po dvema velikima ventilatorjema, ki sta praktično neslišna. hladi dobro, ceneje je pa ni se treba zajebavat z eno vodo. vodno hlajenje je mal mazohistična varianta, razen če to delaš iz veselja oz. če maš res namen iztisnit 100% iz high end kište.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

einstein :P ::

vzameš peltirja, pa nimaš težav s hrupom...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

AlienRR ::

Tudi tega je potrebno hladit...
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Janac ::

Janac je izjavil:

Torej:

Kmalu dobim:

http://www.ebay.com/itm/12V-DC-Water-pu...

in

http://www.ebay.com/itm/Aluminum-Heat-E...

Bi pa rabil še fittinge, vodni blok za CPU in cevi.

Bo to vredu:

EK-Supreme LTX CSQ

TUBE Masterkleer 13/10mm UV - RED (2m dovolj?)

8/11mm Screw On Fitting G1/4 x2

?

RejZoR ::

Vzemi closed loop. Zelo dobre dobiš za ~100 EUR in je že kompletni set. Samo namontiraš in to je to. Sam sem si par dni nazaj omislil Antec 920 komplet in je zadeva nadsvetovna. Gor sem dal še dva lastna Noiseblocker ventilatorja, ki ju imam na najnižjih obratih preko kontrolerja na ohišju. Proc sedaj leti na 4,2GHz brez vsake težave, pa še hladnejši in tišji je kot na zračnem. Custom vodna so samo če hočeš res iztisnit hladilno zmogljivost do zadnje stopinje celzija. Za vse ostalo in za začetnike pa so ti closed loopi nekaj najboljšega kar so naredili v zadnjih letih. Skoraj neka taka revolucija kot prvi heatpipe tower coolerji, ki so peljali scat vse navadne coolerje narejene iz bloka bakra.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

69charger ::

EKWB set na Mlacomu, kupiš, sestaviš, hladiš :)
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

Janac ::



Bo tko vredu?

Radiatorja bi bla tko kot en 360, sam narazen...

hojnikb ::

RejZoR je izjavil:

Vzemi closed loop. Zelo dobre dobiš za ~100 EUR in je že kompletni set. Samo namontiraš in to je to. Sam sem si par dni nazaj omislil Antec 920 komplet in je zadeva nadsvetovna. Gor sem dal še dva lastna Noiseblocker ventilatorja, ki ju imam na najnižjih obratih preko kontrolerja na ohišju. Proc sedaj leti na 4,2GHz brez vsake težave, pa še hladnejši in tišji je kot na zračnem. Custom vodna so samo če hočeš res iztisnit hladilno zmogljivost do zadnje stopinje celzija. Za vse ostalo in za začetnike pa so ti closed loopi nekaj najboljšega kar so naredili v zadnjih letih. Skoraj neka taka revolucija kot prvi heatpipe tower coolerji, ki so peljali scat vse navadne coolerje narejene iz bloka bakra.

+1
Tile antec kulerji (lastnik 620ke) so super, če rabiš nekaj tihega in solidnega kar se tiče hlajenja.
Pa še minimalen load je na plato in rami so lahko katerikoli ;). Edini downside pri teh zadevah je imo to, da je pač ena stvar več ko lahko crkne v primerjavi z air coolerji (pumpa).

Z custom hlajenji je lahko samo jajcanje, če neveš kaj delaš 8-O
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

VODNO HLAJENJE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
27153336 (36446) Dr_M
»

Vodno hlajenje razlika?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
222727 (2222) Janac
»

[Vodno Hlajenje] - Baker in Aluminij

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
232842 (2294) galu
»

Vodno hlajenje za Phenom II (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
6810958 (10074) Janac
»

vodno hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
646265 (5002) LordWorm

Več podobnih tem