» »

Odprtje firme brez ustrezne izobrazbe?

Odprtje firme brez ustrezne izobrazbe?

shadeX ::

Zanima me ali lahko vsak ki je dopolnil 18.let lahko odpre redni s.p na kateremkoli področju brez izobrazbe?

Zanima me ali velja to za vse stroke? Npr:

1. Nimam izobrazbe, bi pa rad odprl trgovino ki se ukvarja s popravilom računalnikov?
2. Ali lahko odprem frizerski salon, če nimam ustreznega poklica za to, vendar znam zelo dobro strič lase.
3. Ali lahko odprem npr privaten vrtec, brez da bi za to imel ustrezno izobrazbo?

Nikoli še nisem slišal za to da bi moral imeti izobrazbo če želiš odpreti s.p. Sem pa to slišal da je to potrebno za nekatere poklice npr glej zgoraj 3. primer.

Ali kdo ve kaj več? Je kje kak zakon ?

Tnx za odgovore =) Peace!

Mavrik ::

Ja, je zakon. Za opravljanje določenih dejavnosti rabiš obrtno dovoljenje, ki ga lahko pridobiš samo če (poleg drugega) imaš ustrezno izobrazbo.

Seznam dejavnosti, za katere je potrebno obrtno dovoljenje.
The truth is rarely pure and never simple.

shadeX ::

aha ok dobil večino odgovorov. samo še nekaj..
Se pravi kot opisuje moja prva točka zgoraj, bi potem za to moral imeti ustrezno izobrazbo?
Tam piše:

Popravila in vzdrževanje računalnikov in perifernih enot:

NPK- vzdrževalec računalniške strojne opreme;

strokovni sodelavec za računalniške sisteme in omrežja


Torej za popravljanje računalnikov potrebuješ ustrezen poklic če želiš imeti S.P.

Nisem pa zasledil če se ukvarjaš z izdelavo aplikacij in programov ( programer ), da bi potreboval ustrezen poklic? Torej to pomeni da.. ga ne potrebuješ?

shadeX ::

Ubistvu sem dobil odgovor tukaj

(razen če se v slabih 2letih zakon ni kaj spremenil )
Hvala Mavrik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

grizl ::

Podjetje lahko odpreš kadarkoli, tudi brez ustrezne izobrazbe, tudi dela lahko opravljaš dokler te ne dobi inšpekcija :D.
Lahko pa si dejansko samo posrednik, najemaš podizvajalce z ustrezno izobrazbo, delo nato opravijo oni. Vprašanje pa je, kako se to finančno izplača.

Seveda vse pod pogojem, da podizvajalce ustrezno plačaš.

vostok_1 ::

Sept ta bustasta birokracija uničuje podjetništvo v sloveniji. Namest, da bi država kvečjemu dodelila certifikate ustreznosti interesiranim, radje prepove dejavnost alltogether.

@nny ::

Recimo...znam odlično frizirati, a nimam formalne izobrazbe. Dobivam prošnje, da bi prišla naredit to ali ono, a sem v dvojnem prekršku, saj hkrati friziram na domu in delam na črno. Naj se naslednjič odločim za blagovno menjavo po principu ena kura za hladno trajno?
'For most of history, Anonymous was a woman.' Virginia Woolf

Mavrik ::

Zakaj se ti zdi igra skrivalnic z inšpekcijami in kompliciranje lažje kot pa si pridobiti dokaz o tvojem znanju v obliki formalnega potrdila? Saj frizirati že znaš a ne?
The truth is rarely pure and never simple.

blackbfm ::

samo potrdilo je v bistvu samo sebi namen, z njim ne znaš nič bolje frizirat kot sicer..

Mavrik ::

blackbfm je izjavil:

samo potrdilo je v bistvu samo sebi namen, z njim ne znaš nič bolje frizirat kot sicer..


Razen da ima namen dokazovanja ustreznim službam, da znaš mahati z ostrimi predmeti ljudem okoli glave brez da jih porežeš. To je samo sebi namen?
The truth is rarely pure and never simple.

blackbfm ::

eno so stvari ki so življenjskega pomena, ne moreš bit kirurg brez potrdil ajd logično..za neke stvari ala frizer, ali pa "vzdrževalec računalniške strojne opreme" je pa res vseeno ali imaš papir, če si pa dober ali pa ne, za to so pa reference ne pa neke "službe" ki s svojo birokracijo samo lupijo folk

@nny ::

Mavrik je izjavil:

Zakaj se ti zdi igra skrivalnic z inšpekcijami in kompliciranje lažje kot pa si pridobiti dokaz o tvojem znanju v obliki formalnega potrdila? Saj frizirati že znaš a ne?


Nekako se mi zdi brez veze dajati 3000+ evrov na letnik za učenje tistega, kar že znam da bom na koncu dobila papir, ki ga ni možno uporabiti niti za toaletnega...mogoče za podkurit centralno kurjavo.

Kdaj je pa kakšna frizerka še koga porezala? Uničila lasišče s premočno trajno in barvo, zabrila s strojčkom, uporabila napačno barvo, ki potegne na korenček, ja. Da bi komu odrezala pol ušesa, pa ne vem...Poleg tega zakon prepoveduje opravljanje te obrti po domovih, razen v primeru nepokretnih oseb. Uradno zaradi higienskega minimuma, dejansko zaradi preprečevanja dela na črno, čeprav se to veselo dela podolgem in počez. Delo v salonu me ne zamina, imam drugo izobrazbo in poklic, da bi cele dneve poslušala kokodakanje s čenčami obsedenih babnic.

Torej pol kure in 6 jajc, prosim.:)
'For most of history, Anonymous was a woman.' Virginia Woolf

fosil ::

Sistem obrtnih dovoljenj bi imel smisel, če bi to pomenilo neko garancijo za kakovostno storitev.
Vendar je daleč od tega.
Tako pa je to samo sistem s katerim si nekateri polnijo žepe.
Tako je!

noraguta ::

ma npk je sistem za polnenje žepov vodij nekaterih izobraževanj. itak slovenija vodi v tem smislu. podobno je z varstvom pri delu(sam sem jih opravil že več kot 5 in niti na enem nisem izvedel ničesar novega, da o kakovosti izvedbe niti ne govorimo). To je vse skupaj bolj nek komunajzerski anahronizem kateri krni možnost poštenega zaslužka nekemu samoouku. Smešno je da nič podobnega ne obstaja za opravljanje finančnih dejavnosti, računalništva in podobnih bizarnih poklicev.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Buggy ::

Popravila in vzdrževanje računalnikov in perifernih enot:

NPK- vzdrževalec računalniške strojne opreme;

strokovni sodelavec za računalniške sisteme in omrežja



Torej za popravljanje računalnikov potrebuješ ustrezen poklic če želiš imeti S.P.


Ocitno tudi srednja sola (recimo racunalniski tehnik) ni zadosti in moras vseeno opraviti NPK, vsaj jaz tako to razumem ?!?

Invictus ::

Ja, za šraufanje računalnikov rabiš obrtno dovoljenje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ustanovitev s.p-ja+vodenje posl.knjig

Oddelek: Programiranje
338456 (7703) chrush
»

Koder in skrbnik informacijskih sistemov

Oddelek: Šola
132368 (2008) ZaphodBB
»

Popoldanski s.p.

Oddelek: Loža
910208 (9705) username
»

Postal bom podjetnik, kako naprej (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5522994 (17626) K0K0

Več podobnih tem