» »

AMD zaradi nizke prodaje zmanjšuje proizvodnjo

AMD zaradi nizke prodaje zmanjšuje proizvodnjo

AMD - Zaradi gospodarske krize prodaja računalnikov še vedno počasi upada, kar povzroča velike težave zlasti AMD-ju. Podjetje ima v primerjavi z največjim konkurentom Intelom že tako ali tako nizek tržni delež, ki se letos še krči. Prvikrat po dolgih letih je njihov delež padel pod 17 odstotkov, če štejemo vse mogoče oblike procesorjev skupaj. Dodatno težavo za AMD pa predstavlja varčevanje kupcev, saj pri nižjem povpraševanju pomanjkanje najprej občuti AMD in šele nato Intel. AMD je namreč v precej nezavidljivem položaju; na trgu namiznih računalnikov in strežnikov jih prehiteva Intel, medtem se jim k tablicam in pametnih telefonom sploh ni uspelo preriniti, tam pa zdaj dominira ARM.

Prodaja AMD-jevih procesorjev se je letos znižala za skoraj 10 odstotkov v primerjavi z lanskim letom, zaradi česar so napovedali velika odpuščanja. Do konca prihodnjega leta bo na cesto letelo 15 odstotkov zaposlenih in šele tedaj naj bi podjetje začelo poslovati pozitivno. Do tedaj pa svoje stanje krpajo, kakor vedo in znajo. Ena izmed zasilnih akcij je tudi podpis neugodnega aneksa z Globalfoundries.

Podjetje, ki je nastalo z AMD-jevo razdelitvijo na načrtovalski in proizvodni del, je AMD marca letos v celoti prodal vladi Združenih arabskih emiratov. Kljub temu Globalfoundries še vedno proizvaja AMD-jeve (in še kakšne druge) procesorje. AMD je ta teden napovedal, da bodo precej zmanjšali svoja naročila. Namesto za 500 milijonov dolarjev naročil jih bodo Globalfoundries posredovali le za 115 milijonov dolarjev, kar je posledica zmanjšanega povpraševanja. Takšna odpoved seveda ni zastonj, zato bo moral AMD plačati 320 milijonov penalov zaradi razdrtja pogodbe. Na prvi pogled je izplen videti klavrn, saj bo AMD privarčeval le 65 milijonov dolarjev. A pomembna je tudi časovna dimenzija, saj je AMD odpovedal naročilo za zadnji letošnji kvartal, penale pa bodo odplačevali do konca prihodnjega leta. Levji delež (200 milijonov dolarjev) zapade prav 31. decembra 2013.

Hkrati so se sporazumeli, da bo AMD zaradi prehoda na 28 nm-tehnologijo izdelave znižal nadomestila in povračila, ki jih plačuje v Globalfoundries za razvoj in raziskave. Vršilec dolžnosti finančnega direktorja v AMD-ju Devinder Kumar je povedal, da si podjetje trenutno prizadeva, da bi bil denarni tok pozitiven. AMD je imel prejšnje četrtletje še poldrugo milijardo dolarjev rezerv v obliki denarnih sredstev, a se ta kupček topi. Pozitivni denarni tok naj bi imeli do sredine prihodnjega leta. Do tedaj želijo tudi izbrati novega finančnega direktorja, ki bo nadomestil Thomasa Seiferta, ki se je od podjetja poslovil septembra iz osebnih razlogov.

109 komentarjev

«
1
2 3

mtosev ::

nisem nič presenečen. vsaj amdjeve kartice se dobro prodajajo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

FlyingBee ::

Nokia? anybody? konec je, škoda, počasi umira, ampak na CPU-jih je samo Intel konkurent, pri mobitelih nič posebnega, če gnila Nokia končno izdihne

Izi ::

FlyingBee je izjavil:

Nokia? anybody? konec je, škoda, počasi umira, ampak na CPU-jih je samo Intel konkurent, pri mobitelih nič posebnega, če gnila Nokia končno izdihne

Če je več konkurentov eden lahko umre, ko pa sta samo 2 pa imamo protimonopolni zakon, ki onemogoča, da eden umre. Če umre edini konkurent se preostala firma razbije na manjše kose.
AMD še zdaleč ni tako daleč, da bi šel v stečaj, če pa bi že kdajkoli prišel tako daleč, pa bi mu verjetno veliki Intel verjetno raje šenkal nekaj milijard, kot da ga razbijejo. Za AMD se torej ni treba bati vsaj dokler se ne pojavi tretji konkurent, katerega pa kot kaže še dolgo ne bo.

FlyingBee ::

VIA komaj čaka

Dr_M ::

Bulldozer jih je res globoko potegnil.
Pa nic ne zgleda, da bi se kaj spremenilo na pozitivno.

RejZoR ::

Men ni jasno kaj delajo chip mojstri pri AMD-ju. K6 je bil svoj čas zelo konkurenčen, naslednjik K7 je tud raztural, potem so prišli vrhunski AthloniXP in za njimi Athlon64. Potem pa je šlo kar naenkrat samo navzdol.
Zdej se nekaj pobirajo z APU-ji in Trinity jedrom ampak vseeno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

pegasus ::

Chip mojstri pri AMDju delajo revolucijo, ki ji softverski svet ne sledi. Recimo tale patch, ki ga pričakujem zares šele v RHEL7 (z nekaj sreče v rhel6), bo šele zares omogočil opteron serverjem, da se primerno izprsi napram xeon serverjem.
Držim pesti in upam, da AMD preživi tako dolgo, da jih svet softvera dohiti.

Isotropic ::

ni bil buldo, je bil pa last nail in the coffin
zacelo se je, ko so napovedali, da bodo malo zadrzali prehod na 65nm (profits) in so dovolili intelu, da jih je prehitel. nadaljevalo se je z nakupom ati-ja, ko so poneverili financne bilance, da bi sle delnice visje za par tednov, kar jim je omogocilo nakup in s prodajo fabrk. novi lastniki so rekli, da bodo 32nm proces dali na hladno za dve leti, da ratajo tovarne profitabilne, amd je pa takrat ze imel pripravljeno novo arh. na 32nm za tapeout in testiranje. mislim, da se ji je reklo tudi bulldozer, ampak ne vem, ce je mela kaj skupnega s sedanjim. potem pa se sedanja buldo in pile, ki bi morala biti taka, kot bo vsaj steamroller, ce ne ze excavator (nov mem controller, sedanji je se iz casov phenoma se mi zdi, ce ne se prej in avx2 - steam ga ne bo mel, se mi zdi)

mal se poguglajte ruiz scandal.

Zgodovina sprememb…

Good Guy ::

Nimajo za burek.

prenosniki z amd-ji so totalni šit

Isotropic ::

ni res, apu so za tisto ceno kar zanimivi.

RejZoR ::

Jup, če kaj rešuje AMD-ja so to grafični čipi in APU-ji. Llano in Zacate sta pomoje ena izmed najbolj razširjenih sploh.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Isotropic ::

pa tut na graficnih cipih izgubljajo proti nv. btw, ati je imel pred prevzemom market value 4.5bn, amd nekaj podobnega. sedaj imata oba 1.2bn se mi zdi.

opeter ::

Ne vem, ne vem. Ampak Trinity serija APU-jev je v primerjavi z intelovimi grafičnimi rešitvami kar solidna alternativa. Sploh grafični del ... intel nima za burek. Intel GMA HD4000 gor ali pa dol.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Isotropic ::

kaj ti to pomaga, ce dajo potem gor 1067 alpa 1300 ram, single-channel po moznosti. :D
zakaj pa mislis, da je amd izdal "svoj" ram? zato, ker bi bilo hudo profitabilno ze ne.

Zheegec ::

AMD ima v cenovnem rangu 600€ in manj za prenosnike in PCje daleč najboljše rešitve. Žal jih marketing matra...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

RejZoR ::

Isotropic je izjavil:

pa tut na graficnih cipih izgubljajo proti nv. btw, ati je imel pred prevzemom market value 4.5bn, amd nekaj podobnega. sedaj imata oba 1.2bn se mi zdi.


Izgublja na čem? Vse od HD4000 serije mlatijo po NVIDII brez premora.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Isotropic ::

nvidia ima vecji market share

Jst ::

Pa tudi Nvidia je "iz leve" priletela v server market business (CUDA), kjer je AMD resna alternativa Intlu - sedaj pa AMD nikakor ne najde odgovora na to.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Dr_M ::

RejZoR je izjavil:

Isotropic je izjavil:

pa tut na graficnih cipih izgubljajo proti nv. btw, ati je imel pred prevzemom market value 4.5bn, amd nekaj podobnega. sedaj imata oba 1.2bn se mi zdi.


Izgublja na čem? Vse od HD4000 serije mlatijo po NVIDII brez premora.


Mlatijo ze, ampak se vedno ne dovolj, da bi se jih NV prestrasila.

Isotropic ::

ceprav pomoje bo PHI v povezavi s tistim SPMD compilerjem kar orenk zadeva. ker glavni problem pri izdelavi programov za vec procev je baje zahtevnost oz. neprijaznost openmp in mpi (do scientistov, ki so po izobrazbi recimo fiziki in programirajo take stvari). cuda pa vse to dost poenostavi.

filip007 ::

Saj se trudijo, ker drugače bi že zaprli vrata. Je pa cenejši, ne veliko se pa nabere hitro, nekaj pri CPU, nekaj pri GPU pa je. Win-Win.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Blinder ::

kdo je cenejši in od koga?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Isotropic ::

amd. pod ene 160e res nima neke hude konkurence.

gruntfürmich ::

amd je že super. ampak intel ima vse tako lepo namazano da folk sploh ne pozna amd.ja
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

D3m ::

Vidiš že, ko prideš na ta forum, da začenjo kričeče jokati, če ne vzameš Intel sistema. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

amigo_no1 ::

RejZoR je izjavil:

Men ni jasno kaj delajo chip mojstri pri AMD-ju. K6 je bil svoj čas zelo konkurenčen, naslednjik K7 je tud raztural, potem so prišli vrhunski AthloniXP in za njimi Athlon64. Potem pa je šlo kar naenkrat samo navzdol.
Zdej se nekaj pobirajo z APU-ji in Trinity jedrom ampak vseeno.

Je potrebno metati milijarde (dobesedno) v razvoj...kot to počne Intel.

Unknown_001 ::

Me zanima, kaj bi blo, če bi Intel Nvidio kupu.

Sicer pa kar se integrirane grafike pri AMD-ju tiče ne čudim, da jim tako dobro ratuje, ker jim je ATI dobesedno dal krila.

Riff ::

AMD je zakon

trololo2 ::

Žalostno ja. Edina svetla točka AMD-ja trenutno so njihovi APU-ji. Bang for buck veliko boljše od vsega kar ima Intel. Ostalo je pa bolj revščina.

Unknown_001 ::

Me zanima, če bo priljubljenost pri intelu padla, ko bodo začel CPU montirat skupi s plato že tovarniško, de ne bo možnosti nadgradnje (v mislih imam potrošnike, ki se vsaj malo pozanimajo na hradware pred nakupom in ne take, ki kupjo nek OEM sistem ki je čist v ku*** misleč, da so kupili čudo tehnike, kakor jim je prodajalec natvezil)

Dr_M ::

Unknown_001 je izjavil:

Me zanima, če bo priljubljenost pri intelu padla, ko bodo začel CPU montirat skupi s plato že tovarniško, de ne bo možnosti nadgradnje (v mislih imam potrošnike, ki se vsaj malo pozanimajo na hradware pred nakupom in ne take, ki kupjo nek OEM sistem ki je čist v ku*** misleč, da so kupili čudo tehnike, kakor jim je prodajalec natvezil)



A mislis na tole?

Unknown_001 ::

Jup !

Neki takega, sam da sem drugje gledal.

Dr_M ::

In si sigurno podrobno prebral?

Unknown_001 ::

Zakaj, ali sem nemara kaj spregledal?

Dr_M ::

Ze sam naslov npr.

Unknown_001 ::

Eh?

Hočeš rečt, da je šlo za zajebancijo pr njih al kaj?

Dr_M ::

Ni zajebancija. To je zacel nekdo z nekimi brezveznimi govoricami.
Integrirani cpuji pa ze kar nekaj casa obstajajo. Tako pri intelu, kot pri amdju.
Sicer je v tisti novici vse skupaj lepo pojasnjeno.

Unknown_001 ::

Jooo, pa sem že gruntu, kak bi bla to prednost za AMD, da bi jih spet ujel.

Bol malo sem na netu, pa ne spremljam tako globoko.
(but, now i know the truth)

pegasus ::

Jst> Pa tudi Nvidia je "iz leve" priletela v server market business (CUDA), kjer je AMD resna alternativa Intlu - sedaj pa AMD nikakor ne najde odgovora na to.

Popravek - tako Intel kot Nvidia tu capljata zadaj za AMDjem, ki razvija koncept HSA - heterogene sistemske arhitekture. Kot sem že omenil, razlog, da to še ni na trgu, je nedorasel softver.

Isotropic> ker glavni problem pri izdelavi programov za vec procev je baje zahtevnost oz. neprijaznost openmp in mpi (do scientistov, ki so po izobrazbi recimo fiziki in programirajo take stvari). cuda pa vse to dost poenostavi.

You got that backwards. Ok, MPI je zoprn, to se vsi strinjamo, ampak openMP (in sorodniki) je pa popolnoma enostavna reč. Cuda ne more priti blizu, vsaj dokler se bo moral programer ukvarjati še s prenašanjem bufferjev med main memoryjem in gpu memoryjem. HSA dela na tem, da se to poenostavi oz. v celoti odpravi, a kot sem že rekel, še ni zrela za na trg.

Isotropic ::

Unknown_001 je izjavil:

Me zanima, kaj bi blo, če bi Intel Nvidio kupu.

bolj bi bilo zanimivo, kaj bi bilo, ce bi se nv in amd zdruzila (ne prevzem, ampak skupno podjetje). ta dva bi bila baje sposobna bp konkurirat intelu...
zal hector ruiz ni dopustil, da bi bil sef nv direktor cele firme in je preklical deal. sledila je poneverba financnih izkazov in nakup ati.

Zgodovina sprememb…

Jst ::

>> Pa tudi Nvidia je "iz leve" priletela v server market business (CUDA), kjer
>> je AMD resna alternativa Intlu - sedaj pa AMD nikakor ne najde odgovora na to.

>Popravek - tako Intel kot Nvidia tu capljata zadaj za AMDjem, ki razvija
>koncept HSA - heterogene sistemske arhitekture. Kot sem že omenil, razlog, da to
>še ni na trgu, je nedorasel softver.

Hja, saj tudi za Nvidijine rešitve software ni še toliko dorasel, da bi se lahko izkoriščala vsa moč, ki je "zapakirana" v njihovih čipih.

Naslednjih nekaj let bo zanimivih. Če se pojavijo še ARM based rešitve (za kar sam navijam), pa sploh. edit: pa sploh ni nujno, da bodo konkurenčni - samo, da se pojavi nov player na trgu. /edit

Še nekaj: zadnjič sem prebral, da se v farmah računalnikov porabi samo 10% elektrike za dejanski processing. Se_ne_spomnim_več kje (v kateri univerzi) so sprejeli načrt za 20% do 2020. Na tem področju se tudi intenzivno dela. Je tip razlagal, kako so OGROMNO prišparali (recimo 2%), ko so začeli uporabljati od AC kondenzacijsko vodo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Brane22 ::

Dobro, sedaj bo break-or make za AMD.

Ampak ni nujno tako slabo. Mnogi rabijo nek "moment resnice" da zares vzletijo.

Ko pride naslednja generacija bo ravno kriza začela jenjat in prodaja bo porasla.

Sploh APUji bodo zanimivi. Saj so že sedaj, samo če bodo imeli tanovi to, kar obljubljajo, bodo svetovni hit za praktično vse mašine - od tajnice do superclustra.

Kar se mene tiče, rad bi videl Excavator-type core v MIPS/ARM verziji s pripadajočim GCN GPUjem... :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Pro_moted ::

Dokler nebodo marketinga pošlihtal, lahko delajo kar hočejo pa bo prodaja slaba.Folk sploh ne ve da AMD obstaja, kajšele da so APU zadeve za povprečnega uporabnika bomba.Vsi gredo v trgovino z zblujenimi mislimi in prodajalcu natvezijo da MORA biti i5 , i7 procesor v kišti, ker druga itak ne poznajo, ali pa slabo. Prodajalci pa dandanes tudi samo Intel in Nvidio forsirajo, tako kot pri telefonih Android, pa češrav bi bil marsikateri kupec npr. z WM na boljšem.
Za denar ki ga odšteješ je AMD spodoben. Pač ni Benchmark KING.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Pri AMD-ju enostavno ne znajo delat dobrih procesorjev.
Vsi njihovi najbolj uspešni izdelki so bili razviti s pomočjo prevzemov ali z zunanjimi partnerji.
K6 je bil plod nakupa Nextgena.
K7 je bil plod sodelovanja z Alpho.
Fusion je rezultat prevzema ATI-ja.
Tisto kar pa sami naredijo so pa bolj jajca.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

pegasus ::

Sej intlov QPI bus je bil tudi produkt ex DEC ljudi, ki so delali na alphi ... pa kaj. A ga to naredi kaj manj vrednega?

Ljudje krožijo, znanje se množi, super.

jlpktnst ::

Finta je bolj preprosta. AMD procesorji sploh niso tako grozno slabi. Nikoli niso bili. Najbolj zanič intel procesorji so se vseeno dobro prodajali - samo zaradi trademarkov.

Folk reče "bom kupu intel da ne bo težav". S katerim procesorjem pa so težave? Eh bleh. Tudi ko je bil amd zelo močan, tudi ko so imeli za 100€ isto dober cpu kot intel za 200€ je folk nabijal "mora bit intel". Tako da to nima nič opravit s kvaliteto čipa in vse z marketingom. Če gre intel res na BGA ... amd se je baje zavezal da bodo ostali pri socketih.

Dr_M ::

Če gre intel res na BGA ...


Intel je ze na BGA. Ze kar nekaj let.

amd se je baje zavezal da bodo ostali pri socketih.


To je laz. Kaj pa je bobcat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Mitch ::

The Ship Is Sinking...

m0LN4r ::

Mene sam moti to, da če nebo konkurence pri highend procesorjih bo lahko intel mel visoke cene in zadrževal razvoj, ker nima skom konkurirat. Že zdaj se mi zdi, da cene nenormalno stagnirajo in še bojo kake pol 3/4 leta. Sej intel misli novosti predstavit šele konc 2013 za trg.

Če se amd nebo pobral, pa začel konkurirat intelu tut v high-end segmentu smo v k****, glede cen itd.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD presenetil z izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
8627805 (21113) m0LN4r
»

AMD zaradi izgube odpušča

Oddelek: Novice / Rezultati
145051 (4005) opeter
»

AMD napovedal odpuščanje

Oddelek: Novice / Rezultati
3211807 (9477) Isotropic
»

AMD s knjigovodsko operacijo podvojil dobiček

Oddelek: Novice / Rezultati
387284 (5702) nekikr
»

TSMC in Globalfoundries predstavila razvojne načrte

Oddelek: Novice / Ostale najave
53654 (3133) Machiavelli

Več podobnih tem