» »

SSD vs. mehanicni trdi disk

SSD vs. mehanicni trdi disk

KernelPanic ::

Spostovani!

Ali mi lahko iz izkusenj pove, katera tehnologija trdih diskov je za podatkovni streznik (linux+baza mysql) boljsa, ssd ali klasicni trdi disk (mehanika+magnetni zapis)?

S spostovanjem,
M.

levaky ::

SSD, ker omogoča hitrejši dostop do podatkov in več IOPS. Je pa fino imeti zadevo v raidu.

Odvisno tudi za kako resno zadevo gre. Če je to ena produkcijska mašina v eni firmi, kjer morajo stvari nemoteno teči, potem poseži po enterprise grade SSDjih(Stex al nekaj takega je firma), Samsung, OCZ in podobne pa pusti pri miru.

Matej

KernelPanic ::

Zadeva je taksna, da bodo masine instalirane dalec stran - na drugem kontinentu (pri strankah) in si ne moremo privosciti pogostega izpada diskovja. Jaz osebno sem priporocil klasicne diske, vendar pocasi uvidevam, da sem storil napako in moramo cimprej spremeniti narocilo. Torej SSDji zmagajo?

Lp,
M.

Unknown_001 ::

Če gre za mass storage pol kr HDDje mal boljše.

black ice ::

Kombinacija obojega odpade? SSD kot primarni, HDD kot backup v primeru izpada SSD arraya.

Spock83 ::

Jaz mislim, da je dober krmilnik z veliko enterprise diski v raidu je dobra izbira kar se tiče varnosti. Nekaterim krmilnikom lahko še dodaš SSD kot cache.

KernelPanic ::

Vse skupaj bo delovalo kot embedded racunalnik, sem vprasal nadrejenega, raid je super ideja, vendar na zalost odpade.

levaky ::

Vse je odvisno od tega, koliko bo podatkov, kako pogosto se bo do njih dostopalo, kakšen OS(če sem prav videl bo Linux), kako hitro more stvar delovati,...

Ne poznam situacije, ampak jaz bi šel s kakšnim software raid1 na SSD. Če se rabi večje količine diske, potem SW raid z SAS diski in SSD kot read ali write cache...

Matej

einstein :P ::

kaj pa SAS? kako je z SSD vs SAS?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

levaky ::

SSD v vsakem primeru pelje mehanske diske...

IOPS so nekje take:
SAS: 1600IOPS
SSD: 10 000+IOPS

MAtej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: levaky ()

black ice ::

levaky: Server grade zadeve imajo še bistveno višji IOPS.

levaky ::

Specifikacije STEC-a

STEC s840 SSD Specifications

Capacities
200GB - S840E200M2S
400GB - S840E400M2S
800GB - S842E800M2S
Dual-port SAS interface
Sector Size: 512b
Toshiba MLC NAND
STEC 24950-15555-XC1 Controller
Performance
Sustained Read Throughput: Up to 529MB/s
Sustained Write Throughput: Up to 453MB/s
?Max 100% Read IOPS: Up to 118,000
?Max 100% Write IOPS: Up to 62,500
?Max 100% Random Read IOPS: 93,000 (8K)?
Max 100% Random Write IOPS: 19,500 (8K)
?Random 70% Read/30% Write IOPS: 37,800 (8K)
Form Factor: 2.5-inch?
Power Consumption: 6.87W 100% Read
Endurance: 10 full random drive writes per day
Data Reliability: 1 unrecoverable error in 1017 bits read
Dimensions: 100.2mm (L) x 69.8mm (W) x 15.0mm (H)
Weight: 0.4 kg
Operational Temperature: 0° to 60°C (Commercial)
Warranty: 5 Years

Riff ::

kaj pa življenska doba SSD doskov je dolga ?

hojnikb ::

Riff je izjavil:

kaj pa življenska doba SSD doskov je dolga ?

odvisn ka z njim delaš/na kako serijo naletiš/kir flash uporabla ...
#brezpodpisa

Daedalus ::

Ali mi lahko iz izkusenj pove, katera tehnologija trdih diskov je za podatkovni streznik (linux+baza mysql) boljsa, ssd ali klasicni trdi disk (mehanika+magnetni zapis)?


Odvisno. Če maš kako bazo s par queriji na dan, je HDD čisto ok. Če rabiš konkreten iops, rabiš SSD.

Vse skupaj bo delovalo kot embedded racunalnik, sem vprasal nadrejenega, raid je super ideja, vendar na zalost odpade.


Jaz sem kako leto nazaj v industrijsko mašino za nadzor linije v PL stlačil dva Intel SSD-ja v RAID1. Če je v računalu prostor in min 2x SATA, pol je to najboljša izbira. Sploh če je stvar montirana v kaki proizvodnji, kjer je precej vibracij. HDD-ji ne marajo tresenja. Plus, v linuxu se da par stvari fino nastavit (noatime mount opcija, /tmp na tmpfs, baza naj ma dosti rama, da bojo vsaj selecti šli direkt iz rama, logging na minimum al pa prko mreže na drugo mašino...)

Druga potencialna rešitev je pa meti failover mašino, replicirat bazo tja, plus reden sync konfiguracije/logov/statičnih datotek/karkoli že maš tja. Pa dober priročnik z ukrepi, ko prva odleti. V vsakem primeru pa ustrezna zanesljivost delovanja in hiter recovery nekaj staneta.

kaj pa SAS? kako je z SSD vs SAS?


SAS nima za burek.

kaj pa življenska doba SSD doskov je dolga ?


Ti povem čez kako leto... trenutno mam en OCZ SSD za postfix queue na bulk mailer mašini. Mene tudi zanima, kolko časa bo zdržal.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

einstein :P ::

"SAS nima za burek."

kako da ne, saj imaš tudi 6gb/s sas-e in še hitrejše sem nekje opazil vendar ne najdem linka..
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Daedalus ::

Ja, 6GB/s je prepustnost SAS vodila. Diskov pa za kaj takega rabiš... precej.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

KernelPanic ::

Ok, decki, tole so koristne informacije! Potem bo treba se linux natjunat! Se zadnja stvar, moramo stestirati obstojeci SSD disk in me zanima, ali obstaja kaksen ssd stress live boot cd, da si ga snamem in pozenem?

Lp,
M.

levaky ::

ČE rabiš malo podatke o hitrostih in IOPSih, potem lahko uporabiš bonnie++.

Nekaj uporabnega zna biti tudi program 'stress'.

Bonnie bo najbrž to kar rabiš...

Spock83 ::

Kaj bi pa testiral? Lahko samo testiraš koliko IOPSov ti pljune ven. Recimo imaš Phoronix Test Suite (bazira na live ubuntu), kjer ti testira mašino v različnih situaciah. (Apache, SQL, video...)

b3D_950 ::

Že kdo testiral to zadevco?

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Hitrost vašega trdega diska, SSD-ja, ... (strani: 1 2 3 444 45 46 47 )

Oddelek: Strojna oprema
2320568265 (25665) hariscorale
»

SSD vs HDD v strežniku

Oddelek: Kaj kupiti
162535 (1873) Ishmael
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15316538 (12870) levaky
»

Znane podrobnosti o tretji generaciji Intelovih SSD-jev

Oddelek: Novice / Diski
238610 (7676) Icematxyz
»

1TB SSD - je že tu!

Oddelek: Strojna oprema
81046 (857) coffeetime12

Več podobnih tem