» »

Računalnik se ob napiru ugasne (Asrock970 Extreme3 + FX 8120 + HD 6870)

Računalnik se ob napiru ugasne (Asrock970 Extreme3 + FX 8120 + HD 6870)

«
1
2

DoberDan ::

Pozdravljeni!
Imam en zoprn problem z računalnikom. Prosil bi za pomoč. In sicer, računalnik se ob igranju določenih iger ugasne po cca 10min. Zdej, na kompu imam 27 špilov, to se pa zgodi le pri COD MW3, občasno pri FIFA2012 in enkrat pri Neverjetni spiderman. Skratka, zanimivo da ravno pri teh. Z izjemo COD tisti dve grafično nista nič posebnega. Recimo GTAIV pa lahko nabijam cel dan in je okej. Enako z ostalimi. Vse nastavitve so vedno na max kvaliteto.
Računalnik se tako enostavno ugasne. Brez bluescreena. Malo sem zadnje parkrat opazoval, zakaj se to zgodi, a nisem mogel ugotoviti. Procesor je neobremenjen, tudi grafična ne dela z več kot 90%, temperature so pod 40°. Računalnik ni navit. Gonilniki so pravi, vse na default. Edino v biosih je vklopljen Turbo UCC. Procesor zaradi tega dela na 3330MHz, namesto na primarnih 3100MHz. Za vsak slučaj sem nato v biosih zvišal voltažo za eno usrano stopnjo, a še vedno crkne pri COD. Napajalnik je pa tudi okej. Sistem je drugače svež, čist in stabiln. Stress test sem naredil s 95, ga teral celo popoldne in je bilo okej. No, crknilo je šele, ko je mami na drugem profilu neki slike urejala in ni vedela da delam test...
Tako da ne vem v čem je problem. Mogoče kaj z grafično. Ampak čudno ker je stara en mesec in dela odlično pri vsem. Le pri teh treh špilih crkne.
Povejte prosim kaj naj naredim, kaj še preverim, probam, spremenim.
Prilepil bom screenshote od biosa, pa od raznih programov, kjer se da vidt nastavitve.
Vi pa samo povejte, če še kej rabte. Sam pomagite prosm! Hvala











Specifikacije:
Matična plošča Asrock 970 EXTREME3
Procesor AMD FX-Series FX-8120 8--core 3.1 GHz AM3+
RAM Kingston DDR3 1333MHz (4GbX2) 8GB (KVR1333D3N9K2/8G)
Hladilnik Scythe Ninja 3 rev.B
Napajalnik LC Power Silent Giant LC6650GP3 V2.3 - Green Power 650 W 80plus bronze
HIS Radeon HD 6870 1024MB GDDR 5 PCI-Express™ 16x IceQX hlajenje
Optična enota NEC AD-7261S LightScribe™ Črna
SSD disk Corsair Force3 240GB 2.5" SATA 6Gb/s MLC (Programi)
SSD disk Mushkin Chronos 120 GB SATA 6.0 Gb-s 2.5-Inch Solid State Drive (MKNSSDCR120GB) (Sistem)
Zunanji trdi disk WD Elements 1,5 TB, 7200 rpm, 8 MB, USB, črn (WDBAAU0015HBK)
Monitor Samsung SyncMaster S24B370 + HDMI kabel (1920x1080 60Hz)
Zvočniki Altec Lansing VS4121
Čitalec kartic Spire SP332CB
Miška Razer Abyssus +Razer Destructor podlaga
Tipkovnica Logitech cordless ultrax media desktop
Tiskalnik Pixma MP280
Kamera Logitech QuickCam Pro 5000
Pa še kaj bi se našlo....

  • spremenil: DoberDan ()

dzinks63 ::

Najbolj pri vsem tem izstopa: Napajalnik LC Power LC6560GP3 V2.3 560W 80plus bronze Zadeva ima le +12V1~17A, +12V2~18A, za tak AMD sistem je bolj na meji, in bi bila dobrodošla zamenjava z nečim kvalitetnejšim.

DoberDan ::

Res?! :O Sigurno? Kaj pa če priklope iz napajalnika kako prerazporedim? Bi imel to kakšno težo?

Kakšen napajalnik pa bi bil po vašem zadosten?
Oziroma, kaj naj pred tem še naredim, da ne bom slučajno za brezveze kaj kupoval in potem ugotovil, da je vzrok drugje...

Oziroma ej ej, NAPAKA, narobe sem napisal. Napajalnik je LC Power LC6650GP3 V2.3 650W 80plus bronze!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DoberDan ()

dzinks63 ::

Ta bi že moral folgat, čeprav ni dosti močnejši od prej navedenega. Procesor je kaj navit, ker ti fx če so naviti gredo W v višave, plus plošča ni biser za navijanje, če imaš vse stock, je mogoče le slabo prevetreno ohišje.
temperature so pod 40°

To nekaj ne štima, težko da bi imel tako nizke temperature. Glede na to, da ti samo nekaj špilov nagaja in je vse ostalo ok, je lahko narobe samo nekaj z optimizacijo teh iger.

DoberDan ::

Kaj imaš v mislih s prevetrenim ohišjem?

Ne, navit ni nič. Samo v biosih je omogočen tist Turbo UCC, ki ga vklopiš čisto na začetni sliki. S tem je šla frekvenca na 3330MHz... In voltažo sem za vsak slučaj dvignil malenkostno. Sem s tem naredil še slabše? Kaj naj spremenim, da bo bolj za zihr delalo?

Da pa igra ne bi bila optimizirana, pa nevem... Vse je lepo nameščeno. Mh..

r3dkv1c4 ::

izklopi vse enote ki jih ne potrebuješ za igranje...kot so recimo tiskalnik, zunanji disk, itd..
...da zmanjšaš obremenitev napajalnika in potem poizkusi igrati nekaj časa da vidiš če še vedni dela isto.

Ker ponavadi ob takih znakih pomeni premajhna moč napajalnika.

Absolutno pa si vzemi tole kot nasvet....

...napajalnik mora biti tako močen, da ob polni obremenitvi z vsemi komponentami ni obremenjen več kot 70%, ker takrat je najbolj optimalno delovanje napajalnika samega.

Zato ti svetujem, da ga zamenjaš z 800+ W.

V tvojem sistemu ne vidim nobene druge napake, ki bi lahko na prvi pogled bila razlog za nastali problem.

s1m0n ::

Naj najprej požene kak stress test za grafično npr FurMark
Pa naj poroča, če se računalnik ugasne.

DoberDan ::

Bom naredil oboje ;)

Drugače sem pa zdajle rešil ene par PSU calculatorjev in mi je kompletno naračunalo okoli 500-550W... Z vsemi ventilatorji in čitalci kartic vred... Tako da nevem no.

Bom probal zdajle FurMark, pol pa še predlog od redkvice ;)

Koliko časa pa naj laufam ta test?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DoberDan ()

r3dkv1c4 ::

DoberDan je izjavil:

Bom naredil oboje ;)

Drugače sem pa zdajle rešil ene par PSU calculatorjev in mi je kompletno naračunalo okoli 500-550W... Z vsemi ventilatorji in čitalci kartic vred... Tako da nevem no.

Bom probal zdajle FurMark, pol pa še predlog od redkvice ;)


ja lcpower ni kaj prida tisto kar piše na njemu...piše že 650w ma dejansko pa jih da dobrih 500w in še voltaže so katastrofa....
...v bistvu si na meji in verjemi da je napajalnik, sam sem imel pred časom podobno težavo...samo da sem igral bf3 približno 2 min pa je ugasnu....pa sem tudi imel po kalkulatorju blizu meje glede na oznako na napajalniku( beri ni kaj prida firma napajalnika)

...sem zamenjal napajalc in zadeva špila kot raketa.

Saj ni težko, če imaš možnost, da priklopiš močnejši napajalc samo, da poženeš sistem, da vidiš kako se zadeva obnaša,naredi najprej to.

grafa ni problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

DoberDan ::

Ja, verjetno imaš prav.
Grafa je okej. Lavfal sem jo zdajle z FurMarkom 16min, bila je ves čas na 66° in nič ni crknilo...

Bom sedaj še odvečne komponente izštekal in probal COD ;)

r3dkv1c4 ::

Upam, da ti bo moje mnenje kaj pomagalo, lp.
Poročaj.

DoberDan ::

hmmm, na žalost je rezultat enak. Izklopil tiskalnik, optično enoto in zunanji disk. Po 10min igranja CODMW3 na maxmax komp crkne....

Kaj zdaj? naj se kar zaletim v nakup novga napajalnika? Kakšen predlog? Pogoj je da je tih in brez kakšnih ledic. Pa mal cenej...

Je tole slabo?

XFX PRO850W Core Edition

Ali


http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko...

http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko...

http://www.mlacom.si/corsair-850txv2eu-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DoberDan ()

DoberDan ::

Pa še to me zanima... Kaj pomeni da je napajalnik modularen?

amigo_no1 ::

Da lahko odstraniš kable (in jih daš drugič spet gor).

DoberDan ::

Pametno.
Hvala!

DoberDan ::

Zdej ta napajalc ma še 32 mesecev garancije... Kupljeno pri Mlacomu. Se da to kako zamenjat za kšnga druzga? :P

s1m0n ::

Možno, da je krivec sam napajalnik a glede na to, da se tole dogaja le pri nekaterih igrah težko verjamem.
Sem prepričan, da FurMark obremeni grafično bolj kot kakšna koli igra in jo spravi da porablja vso možno energijo.
Vzrok bi moral ležati kje drugje!

Če imaš možnost preizkusit s kakšnim drugim napajalnikom, da ti ga kdo posodi ? Da tako izključiš napajalnik kot krivca.

DoberDan ::

Težka bo... Sploh bi težko imel kdo močnejšega. Enega 500W imam sicer doma, ampak mi ne pomaga veliko...

r3dkv1c4 ::

s1m0n je izjavil:

Možno, da je krivec sam napajalnik a glede na to, da se tole dogaja le pri nekaterih igrah težko verjamem.
Sem prepričan, da FurMark obremeni grafično bolj kot kakšna koli igra in jo spravi da porablja vso možno energijo.
Vzrok bi moral ležati kje drugje!

Če imaš možnost preizkusit s kakšnim drugim napajalnikom, da ti ga kdo posodi ? Da tako izključiš napajalnik kot krivca.

furmark obremeni izrecno samo grafično ne pa tudi procesorja in ostalih komponent na max load.

grafa ni problem, verjemi.


Če si lahko kje izposodiš močnejši napajalc samo za test od kolega recimo, naredi najprej to, da ne mečeš denarja skozi okno, če slučajno res kje drugje tiči napaka, ampak težko verjamem.

DoberDan je izjavil:

Zdej ta napajalc ma še 32 mesecev garancije... Kupljeno pri Mlacomu. Se da to kako zamenjat za kšnga druzga? :P

Če imaš original škatlo in vse tako kot je bilo ob nakupu, mislim, da ne bi smel bit problem.

Obrni se na Jaka in mu razloži situacijo pa ti bo pomagal....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

r3dkv1c4 ::

xfx, lc power, super power, ipd so jajca po domače povedano...

če boš kupoval ti svetujem, da kupiš nekaj kvalitetnega da imaš mir za večno....

kaj takega...
http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko...
ali vsaj...to je samo primer.

DoberDan ::

Ma verjetno bom kupil kar 850W. Po vsej verjetnosti tega www.funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/napa.... (Corsair TL2 850W za 128€)

Tudi če sedaj vzrok ni v napajalniku, bo pa zdajšnji slej ko prej prešvoh, če bom kaj nadgrajeval ali navijal..

DoberDan ::

r3dkv1c4 je izjavil:



Obrni se na Jaka in mu razloži situacijo pa ti bo pomagal....


Na koga?

amigo_no1 ::

Kupljeno pri Mlacomu. Se da to kako zamenjat za kšnga druzga? :P

Jaka je verjetno tam.

DoberDan ::

Upam da bo to uspelo. Imam pa samo napajalnik in prazno škatlo... Ne morem se spomniti, ali je bilo še kaj papirja notri.

r3dkv1c4 ::

DoberDan je izjavil:

r3dkv1c4 je izjavil:



Obrni se na Jaka in mu razloži situacijo pa ti bo pomagal....


Na koga?


Jaka Mlakar

pviran3 ::

Poglej event log, če se zapisujejo kaki errorji...

Sliši se kot ali da se ugaša zarad prevelike temperature, ali pa prešvoh napajalnika.

Naredi burnout celga sistema, priporočam AIDA64 s fpu stress testom(najbolj pregreje cpu od vseh meni poznanih testov) in furmark za grafično vse nahmal.

edit zgornja temperatura cpuja kaže 46 stopinj pri 700 rpm. Kakšen hladilnik imaš? Koliko kaže pri stress testu? če gre čez 60 je preveč...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pviran3 ()

DoberDan ::

Imam Scythe Ninja 3 rev.B. Res pa je, da imam ventilator na ninji vedno na minimum...
Drugač je bla pa temperatura pri FurMark testu ves čas nekje 66 stopinj...

Bom zdle še enkrat prižgal COD in potem pogledal v event log.

DoberDan ::

Evo, ob 9:03 je po 6 minutah COD počepnil, ob 9:05 sem ga na novo prižgal. Naj omenim tut, da je po tem, ko crkne, treba en mal počakat, da se ga da spet pržgt....


Erorji od dons so pa teli trije:

UNIVERZUM ::

http://www.nirsoft.net/utils/blue_scree...

poglej s tem programom pa kakšen screen naredi
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

DoberDan ::

No, 8 minutni test s AIDA64 je prestal.

Več pa na slikah:





Bom sedaj še s tem zadnjim naredil test.
Sej drgač je pa dost, če sam tkole ene 8 minut delam, ne? Al morm uro, dve?

Aja, am, kaj pa naj naredim s tem BlueScreenView programom?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DoberDan ()

DoberDan ::

No, s tem programom nič ne najde. Samo en blueScreen, ki se je zgodil 10.8.2012

UNIVERZUM ::

Sem imel občutek, da se ti naredi BSOD zaradi kakšnih gonilnikov, ampak se PC prehitro izklopi, da bi se to opazilo
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

DoberDan ::

UNIVERZUM je izjavil:

Sem imel občutek, da se ti naredi BSOD zaradi kakšnih gonilnikov, ampak se PC prehitro izklopi, da bi se to opazilo


Da na novo naložim vse gonilnike, bi mel kšn smisel? Al zapravljam čas in naj grem po nov napajalnik?

UNIVERZUM ::

če imaš možnost bi jaz poskusil igrati katerega od omenjenih špilov pri odprtem ohišju. Hkrati pa preveril kako vroč zrak piha iz napajalca preden se odpre ohišje in potem ko je odprto (bo roka in njen občutek zadostoval).
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

DoberDan ::

Mislim da to nima smisla.... Ohišje v celoti mrežasto, tako da ni razlike ali je odprto ali zaprto... Poleg so notri trije 140mm ventilatorji, pa še ogromn hladilnik...


Kaj pa vem...
No, napajalc je zdej že naročen. Bom videl, če bo to :)

r3dkv1c4 ::

DoberDan je izjavil:

Evo, ob 9:03 je po 6 minutah COD počepnil, ob 9:05 sem ga na novo prižgal. Naj omenim tut, da je po tem, ko crkne, treba en mal počakat, da se ga da spet pržgt....


Erorji od dons so pa teli trije:

ni štroma, đabe toplo vodo iskat!!!!

amigo_no1 ::

Se pc ugasne ali reboota ?

DoberDan ::

Ugasne se. Crkne. Prižgat ga moram sam. In to tako, da pritisnem zadaj stikalo na napajalcu, počakam pol minute in prižgem nazaj...

amigo_no1 ::

Potem je napajalnik.

D3m ::

Napajalnik ima verjetno (predvidevam) eno slabo komponento in preprosto "crkne". Brez kakršnega koli opozorila. Zamenjaj za Chieftech ali kaj podobnega (vse v Funtech).
|HP EliteBook|R5 6650U|

DoberDan ::

Ja, verjetno res. Gonilnike sem vse zamenjal in je isto. Po 10min crkne.

Me pa čudi, ker je obremenitev kompa skoraj tik preden ponavadi crkne taka:


Mi je pa še nekaj čudno. Zakaj dela procesor pri 3330MHz, če imam pa povsod naštimano na 3,1Ghz? In v AMD catalist centru, in v Asrock Extreme tuning utility in v biosih...

V CPUID CPU-Z pa kaže 3330MHz...

DoberDan ::

Evo, matr, tri čist različne frekvence. Kaj je to? :O


S tem da pri Asrock extreme utility skače med 3100 in 3600, pri CPU-z pa od 1300 do 3390.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DoberDan ()

DoberDan ::

V biosih je pa vse na default:





Kaj spremenim v biosih?

stock ::

To je normalno, turbo ne turbo 1-2 jedri pa idle mode..

Si naložil gor tudi kakšne starejše directXe, ker COD je še na Dx9. Alpa druverji za grafo. Ob vseh teh špilih, bi blo že čudno da bi bil en driver dober za vse. Pač naložiš druge driverje, ki so dobri za ta špil npr. pol se ti bo pa ker drug špil sesuvou.

Edino drugo kar mi pade na pamet je, da tadva špila uporabljata manj jeder. In ker je ta procesor na jedro dokaj počasen ga le takrat ženeš na max in ga preobremenjuješ in se pregreje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stock ()

r3dkv1c4 ::

amigo_no1 je izjavil:

Potem je napajalnik.

ne da se mu dopovedat, pa naj se matra!

pviran3 ::

Tam v aida64 pusti kljukico samo pri FPU testu in temperature bodo letale po luftu.

66 stopinj je preveč! Max temperatura za ta cpu je 61, za to mejo bi moral kmalu slediti prisilna zaustavitev! - mašina se ugasne ko da bi štrom ven potegnu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pviran3 ()

stock ::

Ma ni napajalnik. Če ostali špili laufajo 2h potem ni. Ker bi crashal tudi drugje.

r3dkv1c4 ::

stock je izjavil:

Ma ni napajalnik. Če ostali špili laufajo 2h potem ni. Ker bi crashal tudi drugje.

ne klobasaj isti primer sem imel sam ko je dirt3 na max šopal za vse potrgat, samo bf3 se upalu in po 2-5min gotovo.

DoberDan ::

pviran3 je izjavil:

Tam v aida64 pusti kljukico samo pri FPU testu in temperature bodo letale po luftu.

66 stopinj je preveč! Max temperatura za ta cpu je 61, za to mejo bi moral kmalu slediti prisilna zaustavitev! - mašina se ugasne ko da bi štrom ven potegnu.



Pride do 58 stopinj

pviran3 ::

Je zlo blizu 61. Tistega Scythe Ninja dej na 100%, pa probaj igrat igre in če isto crkne, pol ni temperatura cpu kriva.

Ko imaš aida64 prižganega, zadej zalaufej še furmark da grafiko obremeni in v aidi poglej napetosti na linijah, za kok zanihajo, ko vklopiš/izkloiš teste grafika in cpu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pviran3 ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri napajalnik? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Kaj kupiti
43183386 (3339) OK.d
»

računalnik - a je dobra izbira komponent?

Oddelek: Kaj kupiti
162534 (2373) particle
»

Kompatibilnost

Oddelek: Pomoč in nasveti
131016 (834) cs_yolo
»

Kateri napajalnik mi priporočate (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19733748 (25584) denis9
»

Napajalnik

Oddelek: Kaj kupiti
151360 (1097) alpha1

Več podobnih tem