» »

Izpad elektrike na Gorenjskem

Izpad elektrike na Gorenjskem

Fave ::

Zaradi ene strele je razpadlo 110 kV omrežje na Gorenjskem. Čudno, po mojem mnenju nekaj ni delovalo oz. ni bilo nastavljeno kot bi moralo biti. Me prav zanimajo izledki analiz.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

jest10 ::

Kakor sem slišal, je udarilo blizu Okroglega. Od tam se pa napaja vse kar je višje od Kranja.
Mogoče bo pa sedaj kaj hitreje zgrajena povezava Železniki-Bohinj, da bo gorenjska vsaj približno napajana dvostransko>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Fave ::

Jah, izpadla je tudi Škofja Loka, kar pomeni, da tudi, če bi DV Železniki Bohinj že bil, nebi bilo nič boljše.

V RTP Okroglo, se je moralo nekaj konkretnega zgoditi, je bilo pol ELES-a tam. >:D
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Magic1 ::

Še v Ljubljani je napetost nekaj čez deset močno zanihala, prvič videl kaj takega v Lj.
Magic

andrejrak ::

Pri nas dober kilometer stran se je slišalo močno brenčanje in močna zelenkasta svetloba.
Kaj se je pa zgodilo pa ??

Vikking ::

andrejrak je izjavil:

Pri nas dober kilometer stran se je slišalo močno brenčanje in močna zelenkasta svetloba.
Kaj se je pa zgodilo pa ??


Tole obvestilo so servirali: V osrednji gorenjski razdelilni transformatorski postaji na Okroglem je tako eksplodiral katodni odvodnik napajanja, ki previsoko napetost odvede stran od postaje, je povedala Katarina Krasko Štebljaj, vodja službe za odnose z javnostmi Elektra Slovenije (Eles), ki je sistemski operater prenosnega omrežja.

Fave ::

Če je res samo katodnik odneslo je precej čudno, da je vse skupaj izpadlo. Še vedno mislim, da neka zaščita ni odreagirala tako kot bi mogla.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Magic1 ::

Sej če zaščito raznese, potem po moje ni mogla ravno odigrati svojo vlogo v celoti.
Magic

energetik ::

Odvodnik ni edina zaščita, so samo "primitivna" osnovna zaščita pred napetostnim valom. Prava zaščita so zaščitni "releji" (računalniki) v hišicah, ki dobivajo meritve in dajo komando odklopnikom ob nastopu KS.
Če gre za napako na zbiralkah, to pomeni odklop vseh daljnovodov, ki so nanjo priklopljeni.

Oberyn ::

Zanimivo, da je par minut po mrku elektrika spet prišla za kratek čas, švoh sekunda mogoče. Če je bil razpad toliko obširen, od kje je ta sekunda prišla?

A. Smith ::

Fave je izjavil:

Če je res samo katodnik odneslo je precej čudno, da je vse skupaj izpadlo. Še vedno mislim, da neka zaščita ni odreagirala tako kot bi mogla.


Kot je rekel energetik, je lahko okvara elementa na zbiralki razlog za odklop cele zbiralke.

Bolj verjetno se mi zdi, da je eksplodirani prenapetostni odvodnik naredil precejšen rastur.

Moja, skoraj v celoti špekulirana razlaga gre takole: v 110 kV vod med Jesenicami in Okroglim useka nagravžno velika strela. Prenapetostni sunek povzroči, da se odvodnik, ki sunek "pogoltne", pregreje. Pregretje odvodnika povzroči hudo znižanje napetostnega praga odvodnika, ki pade pod 110 kV in začne povzročati kratek stik (termičen pobeg). Zaradi hudega pregretja odvodnik ekspolodira. Eksplozije VN odvodnikov so močne in nevarne in lahko poškodujejo okoliško opremo. Morda je prav eksplozija odvodnika povzročila poškodbe, ki jih Eles navaja v sporočilu za javnost:
Po zadnjih podatkih (9. ura zjutraj) je napaka v RTP Okroglo povzročila škodo na primarni opremi, kamor sodijo prenosne naprave: daljnovodi, transformatorji, stikalne naprave in izolatorji. Za kolikšno povzročeno škodo naj bi šlo, v družbi ELES še ugotavljamo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Fave ::

110 kV obratuje v zanki, zato potrebuješ distančno zaščito. Če se je defekt zgodil na zbiralnicah v RTP Okroglo, bi morala distančna (in zbiralična) zaščita izolirati mesto okvare in 110 kV mreža bi morala delovati naprej. Sploh, ker je bila ura že čez 23h ni bilo nevarnosti, da bi se sesulo zaradi preobremenitve.

Ne pa, da je izpadla praktično cela Gorenjska s Škofjo Loko vred.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Sssaga ::

Lih na sekretu okol polnoči pol pa naenkrat zmanka slike!
Dej še siol TV heca u sto mater, net hitrost pa niha pa prekinja vmes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sssaga ()

Samurai ::

Kaj pa če bi naredili tak velik konderzator, ki bi ujel električni tok od strele? Je že kdo to poizkusil?

MaterVola ::

Sem gledal v tistem trenutku, ko je udaril blizu Okroglega. Razsvetlilo je celo nebo, svetilo se je par sekund, potem pa je vse skupaj zajela tema. Dobesedno :)

Xserces ::

Samurai je izjavil:

Kaj pa če bi naredili tak velik konderzator, ki bi ujel električni tok od strele? Je že kdo to poizkusil?


problem je hitrost in velikost tega... nemorš zajet tako hitro tako velike energije. nisi pa prvi k se je to spomnu ;)
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

jest10 ::

Xserces je izjavil:

Samurai je izjavil:

Kaj pa če bi naredili tak velik konderzator, ki bi ujel električni tok od strele? Je že kdo to poizkusil?


problem je hitrost in velikost tega... nemorš zajet tako hitro tako velike energije. nisi pa prvi k se je to spomnu ;)


Energije sploh ni tako veliko. Tok je velik, samo traja zelo malo časa.
In problem pri lovljenju ni energija, ampak napetost ter tok.

martincek1 ::

MaterVola je izjavil:

Sem gledal v tistem trenutku, ko je udaril blizu Okroglega. Razsvetlilo je celo nebo, svetilo se je par sekund, potem pa je vse skupaj zajela tema. Dobesedno :)


This. Sem kakšen kilometer od Okroglega doma in ni bilo slišat nobene strele. Samo nebo je žarelo par sekund. Pa definitivno ni prišlo iz Okroglega, ampak bolj proti jugu. Rekel bi da nekje povsem pri južnem koncu Naklega. Sem ravno gledal skozi okno, ko se je razsvetlilo pred menoj.

Fave ::

Tudi to, da je nebo "žarelo" par(!) sekund pomeni, da zaščita ni odreagirala kot bi morala.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

DV_cam ::

Od zaneslivega vira sem izvedel naslednje: "Prenapetosti so nastale na 110 kV delu in odvedle so se preko katodnega odvodnika, ki ga je razneslo.
Močan udarni val se je širil iz E. naprav na O. po 110 kV daljnovodih po celi Gorenjski."

LP
DV_cam

Relanium ::

Je zgledlo podobno temu?
Klik

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

steev ::

Verjetno je že prej več strel udarilo pa je odvodnik odvedel energijo tako kot mora. Samo to ne more počet neskončno dolgo časa. Pač se je pregrel in v tem primeru ga je razneslo.

Trafo pa je zelo draga zadeva. Pa se ga zato (po moje) ne vklaplja v omrežje, če ni ščiten. Sploh ker nevihte še ni bilo konec.
:|

Fave ::

Še enkrat: Izpad takšnih razsežnosti se nebi smel zgoditi zaradi enega odvodnika, ki ga je razneslo.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Mipe ::

Ja kaj si pa pričakoval v dobi kapitalizma, kjer se reže vsak vogal?

Fave ::

Da bodo skrbeli, da se to ne bo zgodilo? Ker takle izpad ni poceni...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

A. Smith ::

>>Ja kaj si pa pričakoval v dobi kapitalizma, kjer se reže vsak vogal?
Na zaščitah ELes nikoli ni šparal, ne kvasi pravljic.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

Fave ::

A. Smith je izjavil:

Na zaščitah ELes nikoli ni šparal, ne kvasi pravljic.


Se strinjam. Nasploh je omrežje po Gorenjskem v super kondinciji v primerjavi z ostalo Slovenijo. Ravno zato se mi zdi čudno, da se je to zgodilo.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Mipe ::

Govorim o infrastrukturi. Tudi v bližji okolici Trebnjega pogosto prihaja do naključnih izpadov ob belem dnevu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

steev ::

 RTP Okroglo enopolna shema

RTP Okroglo enopolna shema

:|

MaterVola ::

Relanium je izjavil:

Je zgledlo podobno temu?
Klik


Ni bilo tako svetlo, je pa svetilo konstantno.

srus ::

Verjetno bo SODO na Gorenjskem (Elektro Gorenjska) ta izpad uporabil za argument pri novih podražitvah, češ kako je potrebno vlagati v omrežje, da zanesljivo deluje. Hm, le zakaj ni strela udarila v električnega Lexusa, ki si ga je pred časom kupil direktor Elektro Gorenjske.

Ta izpad me spominja na moja otroška leta v 70h, ko je v centru Kranja ob nevihtah običajno zmanjkalo elektrike. Zadnja desetletja je pa bil v našem koncu mir - nenapovedanih izpadov se ne spominjam.

by00 ::

srus je izjavil:

Verjetno bo SODO na Gorenjskem (Elektro Gorenjska) ta izpad uporabil za argument pri novih podražitvah, češ kako je potrebno vlagati v omrežje, da zanesljivo deluje. Hm, le zakaj ni strela udarila v električnega Lexusa, ki si ga je pred časom kupil direktor Elektro Gorenjske.

Ta izpad me spominja na moja otroška leta v 70h, ko je v centru Kranja ob nevihtah običajno zmanjkalo elektrike. Zadnja desetletja je pa bil v našem koncu mir - nenapovedanih izpadov se ne spominjam.

Boš pač zamenjal ponudnika električne energije.
RTP-je pa upravlja ELES, ne Elektro Gorenjska.

Mimogrede, zakaj bi se lagali o okvari?

A. Smith ::

by00 je izjavil:

Boš pač zamenjal ponudnika električne energije.
RTP-je pa upravlja ELES, ne Elektro Gorenjska.

Mimogrede, zakaj bi se lagali o okvari?


Točno, RTPje 110/20 v več kot polovični meri upravlja in vzdržuje ELES, RTP Okroglo (400/100 kV)pa v celoti. In tudi ne verjamem, da hočejo kaj lagati ali prikrivati, temveč enostavno še niso preučili vseh zabeleženih podatkov in si ustvarili celotne slike o dogodku.

Trenutno se omenjajo naslednje stvari:
-udar strele, predvideva se, da je bila lokacija 110 kV daljnovod Okroglo - Železarna.
-kot posledica strele naj bi termično pobegnil odvodnik v Okroglem, ki je tudi eksplodiral
-v RTP Železarna Jesenice naj bi se zgodil preboj transformatorja
-Pregret odvodnik naj bi povzročil zemeljski stik, ki ga je zaščita zaznala, a je odpovedal odklopnik!
-kot posledica sil, ki nastanejo zaradi magnetnih polj toka kratkega stika (ki je menda trajal 20 s), naj bi zgrmela na tla 110 kV zbiralka na Okroglem!! Stikališče je sicer v procesu obnove in se trenutno ne ve, ali je bila slučajno nepopolno sidrana, ali je bilo samo ogrodje dotrajano.
-hkrati naj bi se predvidoma zaradi kratkega stika pojavil tudi feroresonančni pojav, ki naj bi poslal udarni val proti distribucijskim RTPjem ki je najbrž sprožil zaščite.

Železarna se je očitno vnovič zanala naslednji dan.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Opkow ::

Zbiralka naj bi bila tole?


Ali kako to izgleda, da si malo lazje predstavljam zadevo?

Fave ::

A. Smith je izjavil:

Trenutno se omenjajo naslednje stvari:
-udar strele, predvideva se, da je bila lokacija 110 kV daljnovod Okroglo - Železarna.
-kot posledica strele naj bi termično pobegnil odvodnik v Okroglem, ki je tudi eksplodiral
-v RTP Železarna Jesenice naj bi se zgodil preboj transformatorja
-Pregret odvodnik naj bi povzročil zemeljski stik, ki ga je zaščita zaznala, a je odpovedal odklopnik!
-kot posledica sil, ki nastanejo zaradi magnetnih polj toka kratkega stika (ki je menda trajal 20 s), naj bi zgrmela na tla 110 kV zbiralka na Okroglem!! Stikališče je sicer v procesu obnove in se trenutno ne ve, ali je bila slučajno nepopolno sidrana, ali je bilo samo ogrodje dotrajano.
-hkrati naj bi se predvidoma zaradi kratkega stika pojavil tudi feroresonančni pojav, ki naj bi poslal udarni val proti distribucijskim RTPjem ki je najbrž sprožil zaščite.


A.Smith hvala za tole poročilo, se priporočam za nadaljne informiranje ;)

Torej, točka 4. potrdi moja predvidevanja.

Kratek stik 20s? Kaj pa zaščite v sosednjih dovodnih RTP-jih in 400/110 kV transformatorju so to kar stoično prenašale ali kako?

Opkow je izjavil:

Zbiralka naj bi bila tole?


Ali kako to izgleda, da si malo lazje predstavljam zadevo?


Zbiralka, zbiralnica (ang. busbar) je gol, polizoliran ali polnoizoliran električni vodnik največkrat bakren ali aluminijast, ki služi električnim povezavam v stikališčih.

Na tvoji sliki so najbolje vidne tri zbiralnice v spodnjem desnem kotu slike.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

A. Smith ::

Ali kako to izgleda, da si malo lazje predstavljam zadevo?


 Zbiralke za vse tri faze

Zbiralke za vse tri faze

"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nesimetrija v trifaznem sistemu in ozemljitev nule v transformatorju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
203926 (2980) Kac
»

Zaščita pred strelo - strelovod (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6717313 (5935) jype
»

Zakaj stebri daljnovodov klonejo (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
26067413 (56343) Zajec123
»

Naravne katastrofe v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
40475504 (64637) Pšenični
»

Kakšna je zaščita pri padcu vodnikov na tla

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
196096 (5354) energetik

Več podobnih tem