» »

osveževanje akumulatorjev NiCd, NiMH - nateg ali resnica?

osveževanje akumulatorjev NiCd, NiMH - nateg ali resnica?

schurda ::

Literatura pravi, da je potrebno vsakih 30-50 polnjenj akumulator osvežiti ali izbrisati spomin, saj se "kapaciteta" (bolje rečeno največji akumulirani naboj) zmanjša in ga je potrebo z mikroprocesorskim polnilcem približno 10x pravilno sprazniti in napolniti. Tako se akumulator osveži oz. ponovno izgradi. Tako teorija :). Kaj pa v resnici?

Moj polnilec
http://www.battery.ukf.net/mw9168.htm
naj bi osveževal akumulatorje, vendar nima razen lučke nobenega drugega indikatorja o stanju, ne ve se ali polni ali prazni, predvsem pa NI MOŽNO ugotoviti, ali se je stanje po osveževanju izboljšalo.

Polnilec od znanca:
http://www.conrad.si/Naprava-za-polnjen...
sicer izpisuje napetost, tok, naboj, čas, tudi tok se da nastavit. Vendar pa naredi osveževanje 1x (praznjenje > polnjenje).

Vzel sem 4 različne akuje in jih dal na Voltcraftov polnilec, tok nastavil na 350mA/700mA (praznjenje/polnjenje) in jih 3x recimo
temu "osvežil".

znamka---------------: GP, MPOWER, noname1, noname2
napis na nalepki----: 1700mAh, 1300mAh, 700mAh, 600mAh
pred osveževanjem: 1284mAh, 0maH, 45mAh, 128mAh
1. osveževanje------: 1341mAh, 0mAh, 52mAh, 131mAh
2. osveževanje------: 1366mAh, 0mAh, 59mAh, 129mAh
3. osveževanje------: 1257mAh, 0mAh, 57mAh, 126mAh

Za 2. akumulator ni javil, da je karkoli narobe. :|Po prvem osveževanju se mi je zdelo, da kaže na boljše, ampak v resnici ne.:'( Sedaj se vprašam: Ali je sploh možno osvežiti akumulator in če, s katerim polnilcem?8-O
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

SplitCookie ::

Osveževanje je milorečeno - glupost.

Imaš akkuje najslabše kapacitete in kot take jih tretiraj.

Eneloop je edin dober akku.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Vikking ::

Mislim da je krivo pač gretje baterije. Pač hitreje konča in ne dvigne napetosti tako daleč, kot jo je pri 1. osveževanju. REcimo pri 1 ciklu, ko je baterija hladna gre z napetostjo rescimo 1.47v, ko obrne naslednji cikel je baterija že kar lepo ogreta in ne tera baterije več na to napetost ampak gre z njo na 1,46v. Mislim da gre tukaj iskati to razliko.

recimo moj primer:

Konnoc 1000mAh
micro (AAA)
1.cikel 94 mAh
2.cikel 162 mAh
3.cikel 324 mAh
4.cikel 1.053 mAh

recimo kitajska noname:
?china? (750 mAh)
micro (AAA)
1. ni stanja (null)
1.1 cikel 76 mAh
2. 88 mAh
3. 97 mAh
4. 125 mAh
5. 156 mAh
6. 294 mAh
7. 294 mAh
8. 374 mAh
9. 457 mAh
10. 475 mAh
11. 501 mAh
12. 501 mAh


pa recimo:
GP 2500 mAh
mignon (AA)
1.cikel 874 mAh
2. 1.616 mAh
3. 1.647 mAh
4. 1.688 mAh
5. 1.692 mAh
6. 1.979 mAh

schurda ::

S katerim polnilcem je bilo to narejeno, v katerem načino in kakšnim tokom?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Vikking ::

zgoraj omenjenim Voltcraft ipc-1l, praznjenje 350mA-polnjenje 700mA. Največ ciklov tja do 10 so potrebovale baterije, katerih sam polnilec ni zaznal (ni stanja-null). Zato sem jih zbudil z 12v in dal v polnilec da opravi svoje delo.
Vsepovsod gre za precej stare baterije 5let+

še en primer:
Varta 1600mAh
mignon (AA)
1. cikel 343 mAh
2. cikel 1743 mAh
3. zagnal TEST program ki je pokazal: 1.454 mAh
4. po testu zagnal praznjenje/polnjenje: 1.777 mAh
5. vstavil baterijo v CreeLED svetilko, ki je svetila 4ure, ter nato zagnal praznjenje/polnjenje: 1.622 mAh

pa še dve bateriji ki sem ju moral naprej zbuditi z 12v:
GP 850mAh
micro (AAA)
1. ni stanja (null)
2. 134 mAh
3. 270 mAh
4. 575 mAh
5. 599 mAh

Konnoc 1000mAh
micro (AAA)
1. ni stanja (null)
2. 99 mAh
3. 133 mAh
4. 203 mAh
5. 412 mAh
6. 620 mAh
7. 728 mAh
8. 734 mAh
9. 755 mAh

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

energetik ::

Kaj pa vem, jaz sem svoje poceni AA 1x/mesec včasih tako osveževal na mikroprocesorskem polnilcu, pa ne vem, če je bil kakšen hud učinek. Baterije so se še vedno same spraznile ali pa crknile po 1 letu.

Sedaj sem nabavil Eneloop in pozabljam, kdaj sem nazadnje polnil. Tudi če fotkič pustim v omari 2 meseca, delajo na polno, pri -15° v hribih. Skratka eden boljših nakupov.

schurda ::

@energetik: Ma v tej temi nisem hotel mnenj o samopraznjenju in praznilnem toku. To je druga zadeva. Tu eneloop ruls. Ampak še vedno ne veš, če imajo kaj spominskega efekta.

@Vikking: Glede na funkcije, ki jih polnilec ponuja, si moral recimo pri ta zadnjem 9x pognati osveževanje. Se pravi, da med "discharge" in "discharge refresh" sploh ni razlike. Me gre za cikliranje, pač pa samo za enkratno zadevo.

Ta prva GP ni zelo stara, ostale pa kar. Pa je posod približno isto.

Pas še to: zbudil si jih na 12V. Koliko časa? Šok za sekundo? Toka verjetno ne veš?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

SplitCookie ::

Brezveze je meti baterije na katere se ne moreš zanesti.

Sam sem dal že ogromno osveževanj in podobnih stvari čez - od drekaste baterije ne moreš pričakovati čudežev.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

schurda ::

Čaki malo: gre za to, da je Vikkingu uspelo z različnimi akumulatorji dobiti podoben učinek. Spet jih je spravil k sebi.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

SplitCookie ::

In čez 1 mesec se bodo natanko enako degradirale nazaj v prvotno stanje
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

floyd1 ::

Točno tako.
Za v kake daljince so potem še OK, za drugo pa...

energetik ::

SplitCookie je izjavil:

In čez 1 mesec se bodo natanko enako degradirale nazaj v prvotno stanje
Tako je, ponavadi že v 1 tednu. Nekatere baterije se na uP polnilcu niso hotele več polniti, zato sem jih "zbudil" s šokom (imam za ta namen PC napajalec), mislim da sem dal gor 5V napetost za recimo 10-20 sekund. Potem se jih praznil/polnil na polnilcu. Po parih dneh mirovanja je bila spet ista figa.

SplitCookie ::

Baterije ki gredo v šlus imajo že tako večje samopraznenje. Kurc-šlusanje nima veze kaj narediš in s kako napetostjo. Samo da gre 20A v tisto AA pa je, potem pa pomeriš napetost. Če okoli 1V filaš, če je samo 100mV narediš še enkrat.

Nato jih pa filaš par dni s stalnim tokom da jih še enkrat formiraš in upaš da ne bodo šle spet v stik.

NiCd in tudi NiMh je treba stalno držati na tistih 1.2V
Prazne se samo uničujejo.

To pomeni 1x na mesec filat in nikoli jih praznit do te mere da gredo v reverz. Po 3h mesecih zgubijo ves naboj. Slabše še prej. Že po 1 tednu zgubijo ves tok ki ga rabiš za lavfat fotkič ali pa fleš.

Pač ogromno vzdrževanja je treba. Zato pa raje kupiš en paket dobrih in maš mir.

Npr: Annsmann: NiMh 2400mAh - max. tok 12A, Eneloop - max. tok 20A
To v stiku z 1 celico
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

schurda ::

Ampak še veno ne vidim povezave med samo-praznjenjem in zmanjšanjem kapacitete. Eneloop najbrž tudi dobi spomin prej ali slej.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Vikking ::

schurda je izjavil:


@Vikking: Glede na funkcije, ki jih polnilec ponuja, si moral recimo pri ta zadnjem 9x pognati osveževanje. Se pravi, da med "discharge" in "discharge refresh" sploh ni razlike. Me gre za cikliranje, pač pa samo za enkratno zadevo.

Ta prva GP ni zelo stara, ostale pa kar. Pa je posod približno isto.

Pas še to: zbudil si jih na 12V. Koliko časa? Šok za sekundo? Toka verjetno ne veš?


Polnilec ponuja funkcijo osveževanja, ki ni nič drugega da sam ponavlja cikel za ciklom, dokler se številke spreminjajo. Zaradi statistike, sem zagnal samo funkcijo praznjenje/polnjenje, po končani operaciji zapisal številke ter nato ponovno zagnal praznjenje/polnjenje...

Res je, stare baterije se hitro praznijo ali so priklopljene na uporabnika ali ne.
Imel sem dve bateriji Varta 1600mAh (za eno je že napisano zgoraj kakšen cikel je imela), druga povsem podobnega. Kot sem že opisal sem ju dal v CreeLED svetilko (iz hoferja), ki je nato svetila 4ure s polno močjo. Nato so šle v polnilca. Ko sem vklopil funkcijo praznjenje/polnjenje, je par sekund praznil (voltaža je padla pod 0,98) nato pa začel polnit. Verjetno pri novejši bi še moralo ostati nekaj soka in posledično daljše praznjenje pred ponovnim polnjenjem.

Za zbujanje baterij sem uporabil to: al 300
Priklopil baterijo za 1s-3s toliko da se je prižgala lučka na polnilcu za polnjenje 12v aku. Pri eni je bil dovolj 1x poseg, pri ostalih dveh pa sem postopek ponovil 3x, da je potem polnilec malih baterij zaznal baterijo.

schurda ::



Polnilec ponuja funkcijo osveževanja, ki ni nič drugega da sam ponavlja cikel za ciklom, dokler se številke spreminjajo. Zaradi statistike, sem zagnal samo funkcijo praznjenje/polnjenje, po končani operaciji zapisal številke ter nato ponovno zagnal praznjenje/polnjenje...

Sej ravno to me moti. To cikliranje je bilo v resnici samo 1x (ne vem zakaj), kapaciteta se ni dvignila, ko pa sem zagnal samo funkcijo praznjenje/polnjenje, se je ta drugi zbudil, tretji in četrti pa sta končno tudi malo poskočile. Prvega še polnim.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

SplitCookie ::

schurda je izjavil:

Ampak še veno ne vidim povezave med samo-praznjenjem in zmanjšanjem kapacitete. Eneloop najbrž tudi dobi spomin prej ali slej.


Povezava je v tem, ko pade napetost na celici pod določenim nivojem se začnejo notri sprožat kemijske in fizikalne reakcije ki uničujejo celico.

In ne, ga ne. Z vsakim polnjenjem in praznjenjem je celica le še močnejša.
Na začetku so zmogle 13A proti koncu že skoraj 20.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

schurda ::

Praviš napetost. Ok, ko se enkrat sprazni pod določen nivo, tudi Pb-ja ne moreš več oživiti. Ampak gre za tiste, ki imajo napetost, celo 1.3-1.4 V pa še vedno ne zmorejo akumulirati naboja. Po tvojem edino, da je nekoč že padla napetost zaradi nerednega vzdrževanja, sedaj pa ne zmore dosegati prejšnje kapacitete. Ampak, če prav razumem, je spominski efekt posledica nepravilnega polnjenja in praznjenja, se pravi ne do max. in ne do min. To pa nima veze s samo-praznjenjem in padcem napetosti pod določeno mejo.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

jest10 ::

No tudi sama starost in temperatura veliko doprinese k pešanju baterij.

SplitCookie ::

Odvisno. Dobrih celic starost ne tolče tako kot slabih, je pa res velik faktor ne glede na to.

Sicer mi je S-T požrl prispevek.

Ampak v pričo kemijskim reakcijam v bateriji lahko povem to, da se npr. NiCd akkuje lahko shranjuje popolnoma izpraznjene, in v kratkem stiku. Po hranjenju se reformirajo in dajo v uporabo.

Tisto nekaj vmes ko ni čist polna in ni čist prazna je imo precej škodljivo.

schurda:

Da lahko omeniš spominski efekt moraš vedeti, da ta skoraj ne obstaja, če se celica vsakič sprazne pod 1.1 ali 1.0V
In če se celica vsakič sprazne različno globoko.

Ta nastane le pri konstantnem praznjenju do ene meje
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Kamran ::

Žiujo,

Da ne bom smetil drugje, pa bom fprašal tukaj. Kako, če sploh, se spvača (itn.) "oživiti" recimo AA NiMH baterijo(e), če recimo nimaš ravno preveč "brihtnega" polnilca ?

Poizkusil sem s podobno metodo in 2 AA zverini sem "nekako zbudil", čeprav vprašanje za koliko časa. Imaš sicer različne finte,... :|

Pri Pb-kislina/-gel tipih akumulatorjev (če niso res totalno mrtvi) se da s kakšnim desulfatorjem kapaciteto tako izboljšati - kaj pa pri (AA, AAA) NiMH akumulatorjih ? 8-O

Hvala za svetovanje (good/bad).

Brane22 ::

schurda je izjavil:

Praviš napetost. Ok, ko se enkrat sprazni pod določen nivo, tudi Pb-ja ne moreš več oživiti. Ampak gre za tiste, ki imajo napetost, celo 1.3-1.4 V pa še vedno ne zmorejo akumulirati naboja. Po tvojem edino, da je nekoč že padla napetost zaradi nerednega vzdrževanja, sedaj pa ne zmore dosegati prejšnje kapacitete. Ampak, če prav razumem, je spominski efekt posledica nepravilnega polnjenja in praznjenja, se pravi ne do max. in ne do min. To pa nima veze s samo-praznjenjem in padcem napetosti pod določeno mejo.


Mel sem v planu pripravit članek na to temo. Baje se da s Pb akujem precej čarat, preden dejanjsko crkne.In to so baje že dedje vedeli in prakticirali na podmornicah, preden so jih dali v "reciklažo".

Kamran ::

Mene zanima, če lahko "osvežiš" akumulator, če ga "zappaš" s paralizatorjem ? Recimo 3,8 MV. :))

SplitCookie ::

Premali tok za karkoli uporabnega.

Drugače crknjeno NiMh baterijo lahko oživiš s delujočo NiMh baterijo. Paralelno jih vežeš in to je približno to
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

schurda ::

Se mi zdi, da jo boš prej spravil k sebi, če jo kar + na - zvežeš...:D
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kvaliteten polnilec + polnilne baterije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
30784367 (23073) d0rK
»

Overcharge in polnilne baterije (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6411993 (4189) int47
»

Sanyo Eneloop - kje kupiti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
21964834 (39265) McLuzo
»

kapaciteta polnilnih baterij

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
217201 (6813) door_man

Več podobnih tem