» »

Orodje za spajkanje/odspajkanje

Orodje za spajkanje/odspajkanje

nejcjekviht ::

Pozdravljeni!

Rad bi se naučil umetnosti spajkanja in odspajkanja pa me zanima, kaj priporočate?

Torej sam sem gledal do zdaj samo spajkalne postaje pri Conradu pa ne vem za kaj bi se odločil.

Zanimajo me pa popravila v elektroniki (vaja dela mojstra).

Lp

Janac ::

spajakalnik je to kar rabiš.

einstein :P ::

nabaviš nekaj poceni od conrada ali toolcrafta. brezveze je kupovati razne wellerjeve spajkalne postaje za več 100€, ker se obnesejo ravno tako kot kak conradov spajkalnik za 7€ ali kakšna postaja za 50€. zadnje čase spajkam v firmi, kjer imajo enega wellerja za 400€ in se obnese ravno tako dobro, kot eden conradov za 7€, le da le ta nima regulacije za temperaturo.

tole: http://www.conrad.si/Digitalna-spajkaln...
ali pa samo spajkalnik: http://www.conrad.si/TOOLCRAFT-Rocni-sp...

lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Janac ::

V kitajskem skladišču sem kupil spajkalnik za 2EUR, crkno preden sem kaj zalotal.

TESKAn ::

Za začetek si kupi eno ročko od wellerja ali kaj podobno kvalitetnega, en kolut cina, fino pinceto in se loti spajkat. Lahko tudi dobiš kje kak star kos hardwera in malo prespajkavaš komponente.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Janac ::

TESKAn je izjavil:

Za začetek si kupi eno ročko od wellerja ali kaj podobno kvalitetnega, en kolut cina, fino pinceto in se loti spajkat. Lahko tudi dobiš kje kak star kos hardwera in malo prespajkavaš komponente.


Za to rabiš res tanko konico.

AlienRR ::

Pa koliko boš cinil zelo blizu čipov, ti bo 15W spajkalnik dovolj, 30W puna kapa.

Tole še ti zna priti prav:
http://www.xtremesystems.org/forums/sho...
(klikni na sliko s temo ki te zanima)
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

menjalnik ::

@Janac tudi jest sem pred časom brskal po skladišču in naletel na spajkalnike pa so se mi zdeli v redu za tist denar, boš nesel zamenjat?

L.p

nejcjekviht ::

Sem mislil nekako dati do 200Eur za prvo orodje za spajkanje.

Ogledujem si spajkalno postajo od Toolcraft-a ST 80 D, zgoraj je pa einstein400 dal link za Toolcraft ST 50 D. Koliko je pomembno kako močna je postaja? Ker prva je 80W, druga pa 50W in skoraj pol cenejša od prve.

50w je na akciji tako da bom verjetno šel kupit to, razen če je boljše imeti večjo moč.

AlienRR ::

Če želiš spajkat večje stvari npr. žico večjega premera potrebuješ večjo moč, če pa delaš delikatne stvari pa lahko kak čip uničiš (se pregreje), če nisi previden.

Drugač pa za svoje Vmod-e po kompu že par let uporabljam, ta basic, poceni, 30W spajkalnik. Prav tako gre z njim komot popravljat splošno štromarijo (feni, kaloriferji,..).

Sem mnenja, da je bolj pomembno kdo je za spajkalnikom, ne kakšen je spajkalnik.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

TESKAn ::

Janac je izjavil:

TESKAn je izjavil:

Za začetek si kupi eno ročko od wellerja ali kaj podobno kvalitetnega, en kolut cina, fino pinceto in se loti spajkat. Lahko tudi dobiš kje kak star kos hardwera in malo prespajkavaš komponente.


Za to rabiš res tanko konico.

Niti ne. Sem v mladih letih z navadnim spajkalnikom z pobrušeno bakreno konico prespajkal 0402 upor na ATIjevi 7500 (če me spomin ne vara pri oznaki), da je postala 7700 (al je bila 9500 v 9700?). 0805 lahko spajkaš z vsakim spajkalnikom, 0603 tudi, za kake QFPje z 0,5 mm rasterjem pa rabiš al boljšo konico ali pa pletenico za odspajkat. Ampak tu se govori o tem, da bi se rad naučil spajkat in za to ne rabi profi postaje in špičaste konice, ampak je dovolj en 25W weller z dobro konico, ki mu ne bo po enem tednu izginila. In na koncu je po mojem mnenju veliko pomembnejša kvalitetna pinceta, s katero nimaš problemov komponento prijet in jo držat na mestu.
nejcjekviht, zraven si _obvezno_ kupi vsaj eno dobro pinceto, set konic (IMO je dobro imeti 0,8mm za majhne zadeve, 2mm za splošno in eno čim večjo, ko imaš za odspajkat/zaspajkat kaj večjega), pletenico za odspajkanje (meni dosti boljša od vsake pumpice za odspajkovanje) in kolut spajke. Naprej pa, kot pravijo - vaja dela mojstra.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

matobeli ::

še moj nasvet, porabi ves budget in kupi kvalitetno orodje :)

v firmi uporabljamo tudi takega http://www.bolha.com/kladiva-tockala-se... oziroma trenutno ga uporabljam jaz ker je na mojem odpovedala konica in lahko rečem da je za domačo rabo zelo OK

Je dovolj močen da boš lahko pospajkal tudi kakšen masivnejši konektor, pa tudi dovolj natančen za vse komponente ki se jih boš lotil spajkati.
Zraven si vzemi samo še najtanšo konico ki jo imajo in pa nekaj debelejšega. In pa 0.75mm debelo spajko.

Je pa weller še vedno nr.1 v spajkanju in zato dražji od konkurence zato obstaja velika verjetnost da ga boš moral podariti svojim vnukom ko ne boš več videl. :)

cojss ::

Za raznovrstno spajkanje je priporočljiv 80W spajkalnik. Laže vzdžuje temperaturo konice in posledično zacini hitreje in s tem manj zagreje komponente.

Sam uporabljam tegale weller-ja in je odličen, za tvoj budget bi ti predlagal pa tole erso. Link je samo simboličen, da se jo dobiti tudi ceneje.

Obvezno pa za čiščenje nabavi medeninasto gobico. Za razliko od standardne vlažne gobice ta konice ne ohlaja in konica drži dosti dlje.

Janac ::

je normalno da konica počrni?

einstein :P ::

@janac

vsekakor. opazil boš verjetno tudi kako lepo modro in vijolično barvo, ki se bo sčasoma spremenila v črno oz. sivo-črno. to je normalno, ker se spajkalnik močno greje.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

jest10 ::

Zaenkrat sem čist zadovoljen s takim. Plus en 15W iz Conrada.

Dr_M ::

Danes ima conrad znizan Toolcraft ST50D, ce koga zanima.
Mene kar mika, da bi si ga nabavil.
Mam enga starega rocnega wellerja 25W, pa je presvoh in enega rocnega noname 40W, ki pa je ze kar soliden za splosno uporabo.

http://www.conrad.si/Digitalna-spajkaln...

techfreak :) ::

Doma imam ST80D že kakšni dve leti in zaenkrat nimam pripomb. Je pa res da večino časa uporabljam 20W ERSA spajalnik, ker ima boljšo konico.

#000000 ::

Ma za spajkanje enkrat na mesec oz. kake kabelčke polotat ipd, je dovolj tudi najcenejši spajkalnik, če hočeš met zadevo dolgo časa kupiš weller, ersa, pace, hakko, če rabiš samo da maš in ne delaš veliko, kupiš neka jajca z ebaya samo da ma za menjat konice in da so le te relativno poceni.

Postaje omenjenih firm so pa tolk drage da te bo verjetno minilo ko boš videl cene.
Aja karkoli kupuješ glej da ima spodobno dolg kabel do vtičnice ali do postaje če boš kupil postajo, kratke kable imajo ponavadi kitajska roba ali kitajske kopije, tam 130 je že skor velik za njih :)

IL DIAVOLO ::

Priporočam, da še kupiš poleg pumpico za odstranjevanje odvečnega cina.

Tomay ::

Sam imam to, ker za nekaj pravega ni bilo denarja. Regulacija ni bog ve kaj, ampak konica pa zdrži. Res je, da ne delam s tem vsak dan.

Za navodila kako lotati pa priporočam EEV blog. Je pa v več delov in priporočam ogled.

Zraven spajkalnika nujno pumpica, 0,5mm cin, pinceta.
Voodoo 4Ever

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomay ()

BlaY0 ::

Evo, za začetnika.

mihec87 ::

BlaYO si že kupoval iz voelknerja, je možna komunikacija v ang..?

BlaY0 ::

Kupoval. Večkrat. Komuniciral sem večinoma v angleščini. Profesionalen odnos v vseh pogledih... večina naših štacun se lahko skrije.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen spajkalnik? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
27653331 (1630) matobeli
»

spajkalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5112236 (10221) matobeli
»

Spajkalnik, watti in temperatura (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5118033 (16957) [D]emon
»

Kater spajkalnik?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
164041 (4041) Pyr0Beast
»

Spajkalnik ali spajkalna postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5413540 (11789) VolkD

Več podobnih tem