» »

Kakšen spajkalnik?

Kakšen spajkalnik?

matobeli ::

Nekaj je, prvi trije so enaki, samo različna barva in so neke standardne oblike. Zadnji trije so malo tanjši in nimajo matice ki pride čez konico, konico not drži samo trenje.
Torej, prvi je bolj "robusten" drugi ima pa hotswap konic. Hotswap lahko narediš tudi na prvem če si malo pazljiv, ker matica ni vroča med uporabo.

Osebno bi izbiral med 2 in 5, imam in uporabljam pa 3 in eno malo boljšo, ki pa ni zastonj vključena zraven: https://www.banggood.com/KSGER-T12-Alum...

Če se ne motim je tudi razdalja med koncem konice in držalom pri 2. skupini precej manjša cca 8cm proti 5cm. Nisem pa 100% ker jih nimam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Rias Gremory ::

Hvala, bom Ksgerja vzel.

Vse dodatke kot so stand, podloga in podobno preko kakšnega Slo trgovca jemljete ali Kitajci?
Podloga je za prvo silo lahko tudi kakšen termično odporen in el. neprevoden material, da?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

matobeli ::

Za hobi je dovolj da vzameš vse iz BG. Podlaga: Silikonska podlaga
Spajka: rosin core 60/40 0.7-1mm
Stojalo: lahko kar tistega od KSGER oziroma tistega ki ti ustreza
Dodatki: drobna in ostra pinceta, dodatne blazinice za čiščenje spajkalnika ali pa tista kepica bakrene volne.

Pri nas vzameš če rabiš včeraj ali pa če si firma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Rias Gremory ::

@mato
Hvala, sem ti dolžen pivo. :D
Ksger, držalo, žel. gobico in podlago sem iz BG naročil, še nekaj drobnarije pa iz Alija.
Zdaj pa čakat, no do naslednjega zaprtja bom dobil verjetno.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

matobeli ::

Malenkost, škoda ker nisi naročil kar vse na BG, z njihovo EU poštnino pride kar hitro jn brez dajatev, AE je pa pa še zmer v razsulu.
Pa bohnedaj da se obregnejo v en paket, je takoj dražje kot če bi mejčken preplačal pri BG.

Rias Gremory ::

Sem nekaj skenslal in naročil preko BG.
Pa pri prvem naročilu na BG sem zajebal, ker sem direkt izbral "paypal checkout" in nisem mogel izbrati vrste pošiljanja. ;(( Sem jim pisal, čakam odgovor.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

A. Smith ::

Mah kitajskih cinov sem sprobal kar nekaj, pa nisem nekaj pretirano navdušen.

V našem koncu evrope je popularen predvsem Fluitin od Alpha metals. In dejansko je to zelo dober cin. Za dobre lote si poglejte še Stannol, Henkel/Multicore in Kester.

Zdaj odvisno, kaj nameravaš delati, ampak za trajne in zanesljive lote se splača vzeti malo boljšo spajko.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Rias Gremory ::

@smith
Hvala, tudi to pride v poštev za kakšne (bolj) resne projekte. Če ne drugega vem, da imajo takšne firme nek QA.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

matobeli ::

Jaz mam od Loctite za doma z svincem pa od Stannol srebrnega v firmi. Moram priznat da s kitajskimi nisem nikol lotal.

Je pa kar investicija za začetnika, unih 250g je takoj 20eur+poštnina. Maš pa praktično lifetime. Dober srebrn je pa sploj drag.

Se more pa vseen najt dobra kitajska spajka, sej ni neke blazne umetnosti zadaj, sploh pa oni spajkajo za 3/4sveta.

Rias: skenslej vse in naroč prek BG z EU poštnino, drugač ti bodo še naši dali cca 10eur+22% dodatka.

Men so še vedno vsi skenslal če sem takoj poslal zahtevek.

barakus ::

O kakšnih podlogah je tu govora?

bi_đi ::

Naročil ksger iz alija, v2.1 poslali preko nizozemske, tako da ni bilo carine in je prišel paket v 14 dneh :D

Rias Gremory ::

barakus je izjavil:

O kakšnih podlogah je tu govora?

Silikonske.
Primer: https://www.banggood.com/DANIU-34x23cm-...
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

matobeli ::

Bom kar tukaj vprašal, saj je sorodno.

A kdo uporablja oziroma ma ogledan kakšen cenovno ugodnejši in še dober spot welder (za baterije)?

Tam nek, 100eur cca, KSGER nima :))

Aja, pa lahko je tud na baterijo, mam lih iz enga dizla viška akumulator, pa je še nek na 70% dobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

darkolord ::

Jaz imam tega. Je kul, ima dosti nastavitev, dela BP. Lahko kupiš po kosih, če že imaš kaj delov iz tega bundle.

matobeli ::

Kaj pa kakšna zadeva iz BG? Se mi zdi mal drag za takega "ročnega", pa še dodatna oprema ni bohvedi kaj. Sem pa ravno za tega videl priporočila tud na netu, tko da kar se tiče tehnične zmogljivosti zgleda dost uredu.

Morm mal prevrtet youtube kaj je z kitajskimi za 50eur.

matobeli ::

Če bo še koga zanimalo:
Zaenkrat bom tole nabavil https://www.banggood.com/18650-Portable...

Baje so bile težave na v1.2 če napetost na bateriji preveč pade (razsuje kakšen fet). Zdej je zunaj v1.3, mogoče pa bo to bolš.
Ta lahko do 0.15mm nikel trak hendla, za več bo pa treba kaj drugega. Večina teh poceni do 50€ pa komaj 0.1mm prebavijo.

Rias Gremory ::

Par dni nazaj dobil Ksgerja iz Alija.

A samo vrže nekdo uč če je vse OK.
Tukaj je cel album (5 slik).
Pa še ena slikca za lenuhe. :)



Mimogrede, kaj je 2-pinski priključek na vezju pri zaslonu? Če sem prav zasledil je za baterijo, vendar za kakšen namen?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

A. Smith ::

Baterija napaja mikrokontroler, da ta ne pozabi nastavitev. Ko boš vključil spajkalnik, stestiraj, če si zapomni nastavitve.

Na slikah nisem našel drugih posebnosti, edino nogice dušilke pri 24V konektorju se mi zdijo nekoliko dolge. Če obstaja nevarnost, da se dotaknejo ohišja, jih skrajšaj. In ozemlji ohišje.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Rias Gremory ::

A, hvala. Bom probal, rabim še par drobnarij. Spajkalnik, cin, stojalo, gobice imam. Poleg talila rabim še kaj?

Nogice so dosti kratke oz. je razdalja med njimi in ohišjem cca. 4mm ali več. Ohišje bom ozemljil ob priliki. Bo magari eden izmed prvih projektov.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

A. Smith ::

Rias Gremory je izjavil:

Spajkalnik, cin, stojalo, gobice imam. Poleg talila rabim še kaj?

Če boš lotal smd, potem flux, pincete. Prav pride tudi mali primež/tretja roka, led svetilka s povečevalnim steklom, itd.

Odvisno kaj in koliko delaš, če se dosti ubadaš, se seznam opreme daljša v neskončnost.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

darkolord ::

Še pumpico in pletenico za odspajkavanje.

Rias Gremory ::

@smith
Ok hvala. Pincete imam, ostalo kupim ko bom potreboval.
Bo ta tretja roka ok https://www.ic-elect.si/vthh-drzalo-za-... ? Podnožje zgleda težko, vendar v datasheetu ni navedena teža/material.
Poleg Ic-elektronike in Conrada (ki zna biti drag) kupujete še kje? HTE pri veliko izdelkov nima slike. :|

@darko
Imam pumpico. Se bom pozanimal kdaj pride prav pletenica.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

matobeli ::

Pletenica je "štrikec" iz bakra, z njim popivnaš odvečno spajko, s spajkalnikom pritisneš pletenico recimo na kontakte konektorja (ki si jih čist popacal s spajko) in ti bo pobralo dol vso odvečno spajko.

Una rokca je uredu, ni neki baš, dela pa. Je pa dost lahka (not je votla), ne mislit da bo kar držala orenk komad ali kakšn kabl ki se fajn zvija. Lahko maš tud navaden primež ki se fiksno pritrdi. Odvisno kaj želiš počet.

Probaj za začetek delat s čim manj pripomočki, oziroma najboljši pripomoček sta mirni roki.

evian ::

Mislim, da je začetniku lažje delati s pripomočki za držanje - obe roki sta pri lotanju takoj zasedeni:-)
Model tretje roke, kot je iz ic-elektronike je neroden in je z njim težko delati (ni stabilen in težko fiksiraš krokodilčke v ustrezen položaj).
Sem si izdelal te in je delo z njimi precej lažje:
https://www.instructables.com/DIY-Helpi...

A. Smith ::

Jaz imam primežev več, najbolj mi ustreza takle: https://www.misaron.si/primez-nastavlji...

Sicer pa kar je Evian pripel mora biti prav tako dobra zadeva.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

HyperGL ::

Kaj si mislite o tej spajkalni postaji?

LINK

Je za amatersko rabo ok? Trenutno se lotevam popravila nekaj matičnih plošč iz 80ih + 90ih let. Predvsem mi je pomembna natančnost (dobre, zamenljive špice, majhna razdalja od ročaja do špice,...).

Sam si lastim nekega no name 10eur vreden spajkalnik, kjer sem itak zlomil že natančno špico in mi je ostala samo široka (šraufnciger) špica. 30W 220V direkt iz štroma v ročaj, kabel trd ko kamen, sploh pozimi.

Vsake toliko si sposodim pa v službi malo boljši (ampak ne pretirano) LUX tools LST-60. Štelaš lahko temperaturo, pa odložišče ima za špico, to je pa tudi vse menda.

matobeli ::

Za yihuo je kar mal draga. Vzem si od ksgerja, mam tudi vroč zrak in je zadeva dost uredu (sama ročka zgleda isto kot pri yihui). Sta pa napravi manjši.

Uh oh. Vidim da je šla ta oprema kar gor s ceno. torej tale yihua ni več tolk draga.

Pa vseen, met T12 konice za spajkalnik je danes ratal že nek minimalni standard :)

[US$96.40 17% OFF]KSGER 700W STM32 OLED SMD Rework Station Desoldering Station Mobile Soldeirng Repair Tools Kit Professional Tools from Tools on banggood
https://banggood.app.link/iqf2Wmz1efb

[US$71.99 25% OFF]KSGER T12 STM32 V3.1S Welding Soldering Iron Station OLED DIY Plastic Handle Electric Tools Quick Heating T12 Iron Tips 8s Tins 907 9501 Handle with 3Pcs T12 Tips Professional Tools from Tools on banggood
https://banggood.app.link/DZMbJxI1efb

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

HyperGL ::

ok super za info, sploh nisem vedel, da obstajajo T12 konice. Izgledajo super, pa cel nabor se da kupiti. Katere so najbolj priporočljive?
Sicer sem želel oboje, konico + zrak, ker pride marsikdaj prav, za kakšne IC-je odlotat, da ne segrevam nogico po nogici. Ampak sklepam, da lahko postajo na zrak še vedno dokupim v prihodnosti.

A. Smith ::

Tipično se vzame dletasto D24 (za THT) in skalpel, potem pa odvisno, koliko SMT lotaš. Prirezani stožec ali prirezani stožec z luknjo sta popularna za SMT.

Sicer glede odlotanja vezij, tole poznate?

"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

matobeli ::

Jaz mam T12-ILS (špička) in T12-K, na starem wellerju sem imel še ostale tipe (ki jih praktično nisem uporabljal). Ker mam zraven še vroč zrak sta dve konici vrh glave, mogoče bom vzel eno majhno dleto ob prilki.

Uporabljam pa tudi opisano tehniko. V resnic ni treba fluxa dodajat če maš rosin core spajko, sam več maš za pucat.

HyperGL ::

Matobeli, sem ravnokar prečekiral ta KSGER t12 spajkalnik, super zadeva, sploh z ročico 9501. Že v fazi checkouta, vendar ne vem točno kako izkoristit popuste in bonuse, ki jih Banggood ponuja. ;)

matobeli ::

Ja, 9051 je huda, jo imam tud sam. Edin stojalo morš met zanjo pravi, v mojem navadnem od starega wellerja je mal preozka in leži premalo navpično (je skor vodoravna). Pol pa mal ruknem mizo in se že zbudi iz spanja.

Če si že kdaj naročal lahko porabiš točke, to je bolj ali manj vse, lahk pa probaš inštalirat "honey" addon če bo našel kakšne kupone.

Pa vzem 3.1 verzijo, ta je pomoje tazadnja. No, ni nič hudega tud z 2.1 če jo dobiš bistveno ceneje.

HyperGL ::

Bom vzel 3.1 verzijo da, se dobi 2.1 verzija kakšnih 10 eur ceneje. Ampak kolikor berem je nekaj težav s softwareom. Po pravici pa ne potrebujem ure na spajkalniku, pa raje imam temperaturo čez celoten display. Bom pa definitivno opravil ozemljitev in dvignil heatsink, ki gre čez 220v linijo.
Bi vzel 2.1 verzijo, če bi jo našel skupaj z 9501 ročko. Vse ostale me ne zanimajo, ker so ali preveč okorne ali pretežke ali imajo preveliko distanco do špice, oz. so lahko prevodne (!!!) v primeru ALU ročke.

HyperGL ::

KSGER spajkalnik naročen v nedeljo in v petek ob 8h zjutraj je bil že dostavljen na dom. Danes sem se imel priliko malo poigrati z njim, sprobal vse 3 priložene špice. Kaj naj rečem? Fantastično! Kot dan in noč, če ga primerjam s spajkalniki, ki sem jih imel do sedaj. Ročaj 9501 je enostavno idealen, med roko in koncem špice je 5-6cm. Prej sem imel v najboljšem primeru 12-15cm. Kabel je silikonski in ga nimaš vedno pod jajci. Res navdušen za 55eur skupaj z dostavo. Edino res ga bo treba malo "popravit"... Na youtubu je dosti review-jev, kjer opisujejo kako ga pravilno ozemljit, pa en heatsink je treba malenkost privzdignit za večjo varnost (trenutno leži na sicer izolirani fazi). Kot pravim, za ta denar je top!

link_up ::

kako 5-6 cm do spice? Kako pa prides med goste elemente?
In and Out

Xserces ::

Kaj se zdaj kaj splača vzet? do cca 100€ Kitajca ali kaj drugega?
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

matobeli ::

KSGER je še vedno dober nakup. Na AE imajo, v3.1 je očitno še vedno najnovejša.

Lahko pa nekaj takega: https://pine64.com/product/pinecil-smar...
Sploh če že imaš kakšen 65W USB C charger

HyperGL ::

Skušam nabaviti nove T12 špice za KSGER t12... Pa mi AE non stop omejuje izbiro shippinga ali iz CHINA ali TURKEY, torej v nobenem primeru ne pridem skozi brez carine... Ima kdo kakšen link oz. mi zna kdo povedat kaj je štos trenutno? Kakor opažam, pa so šle cene krepko visoko, bi moral že ob nabavi spajkala vzeti še dodatne špice.

darkolord ::

Iz China z Aliexpress ali Cainiao Shipping pride brez carine.

matobeli ::

Izber "Aliexpress shipping". Načeloma kerikoli aliexpress shipping pride skozi brez da bi pri nas moral doplačevat za uvozni postopek.
DDV itak vedno plačaš že vnaprej.

HyperGL ::

Kaj pa pri Banggood? V bistvu imam pri njih kar nekaj popustov za ponucat...

darkolord ::

Tam je OK, če naročiš iz EU skladišča ali izbereš Priority Line shipping

HyperGL ::

Svasta... Preko njihove aplikacije mi jih sploh najdlo ni, preko browserja pa ja. Cena 30eur iz ceske. Odlicno! Zdej me pa zanima ce ima kdo kaksne izkusnje s temi digitalnimi mikroskopi za spajkanje. Cene so vsepovsod... Od 40 do 300 eur. Lahko je tudi brez monitorja, saj jih imam doma vec kot zadosti. Ce ima kdo kak predlog bi bil vec kot dobrodosel.

darkolord ::

Brez monitorja so verjetno dražji.

Jaz imam Mustool G1200. Top. Precej boljše kot tisti z manjšimi ekrančki, tale je kar "big screen". Poglej reviewe, imaš polno slik, pa na Youtube tudi.

Jaz ga sicer bolj uporabljam za pregledovanje kot samo spajkanje, ker je kar težko gledati v 2D, delati pa v 3D. Pa če element ni postavljen čisto pravokotno, potem gor/dol v resnici ni gor/dol na mikroskopu.

Ampak to je težava z vsemi mikroskopi, razen s stereo/3D. Ampak tisto je potem čisto neka druga liga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

dvihtelic ::

Pozdravljeni. Mene pa zanima kje kupujete cin in podobno opremo, rabil bi za lotanje led luči in podobno..

A. Smith ::

dvihtelic je izjavil:

Pozdravljeni. Mene pa zanima kje kupujete cin in podobno opremo, rabil bi za lotanje led luči in podobno..

Okrog tega smo imeli že debato z deljenimi mnenji. Eni pravijo, da je kitajski cin ok, jaz sem imel recimo slabe izkušnje. Za svoje projekte uporabljam Alpha Metals (Fluitin), Stannol ali Loctite. To dobiš pri nas v trgovinah:
HTE
IC-elektronika
Conrad
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

dvihtelic ::

Hvala za odgovor.

A. Smith ::

Ni za kaj. Mogoče še tole. Cin s svincem ima bolj trpežne spoje (trdnejši in manj pokajo) in z njim je lažje delati. Če nimaš podjetja, da bi bil podvržen RoHS standardom, oziroma ustvarjaš nekaj pri sebi v garaži, je cin s svincem bolj smiselna opcija. Za doma v glavnem vsi uporabljamo takega. Je pa seveda svinec strupen.

Tipična formula cina s svincem: Sn60Pb38Cu2.

Tipična formula cina brez svinca: Sn99,3Cu0,7 ali Sn96,5Ag3Cu0,5
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

matobeli ::

In seveda bodi pozoren da zraven piše "rosin core" to pomeni da bo flux(rosin) že v sredini žice in ga ne boš rabil posebej dajat zraven. In če bo opcija za flux "no clean", vzemi raje tako kjer to ne piše. Če se prav spomnim je oznaka "60EN"

Najbolj univerzalna debelina je 1mm-1.5mm žica.

Je blo pa nazadnje ko sem to kupoval kar precej dražje vse skupaj in predvsem so bile slabe zaloge.

Mogoče kitajc ne bo tako slaba izbira.

Assass1n ::

Če se ne motim je cin brez svinca močnejši in bolj trpežen. Ampak ga ne priporočam za ročno spajkanje, ker potrebuje toliko višjo temperaturo. Cin ni drag, da bi ga rabil uvažat iz kitajske, v vsaki elektro trgovini ga boš dobil, le drži se nasvetov soforumašov.
Če rabiš za 1x letno bo vsak spajkalnik ok, če se dela več je dobro imeti vsaj erso icon pico, razlika je očitna proti 30€ kitajčkom.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajski spajalniki z grelcem v konici - kdo uporablja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7021266 (3739) A. Smith
»

Spajkalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163169 (2764) Excavator
»

Spajkalna postaja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
294320 (3160) mihec87
»

spajkalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5112235 (10220) matobeli
»

Orodje za spajkanje/odspajkanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
234239 (3506) BlaY0

Več podobnih tem