» »

Hlajenje ojačevalnika

Hlajenje ojačevalnika

Temo vidijo: vsi

einstein :P ::

Imam 200W ojačevalnik s katerim ženem 250W RMS/500W MAX. zvočnik. Sicer sem prepričan da bi s tem ojačevalnikom brez težav skuril zvočnik kljub manjši moči ampak, če zadeva laufa normalno pri visoki glasnosti, se hladilna rebra ojačevalnika segrejejo toliko, da me že po slabi sekundi "šlatanja" reber kar lepo spečejo. Je taka temperatura normalna za ojačevalnik? Koliko stopinj zdržijo MOSFET-i? Če ne drugega bi dal vsaj en ventilator da malo piha v rebra. Kakšen nasvet? Pa še to je zanimivo, da VU meter na amp-u kaže samo 1W?! od možnih 200W. Ojačevalnik pa mislim, da je drugače narejen, da naj bi deloval preko nekega transformatorja, saj na hrbtu piše, da je izhod tudi do 100V. Mnenja, nasveti?

Hvala, lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

floyd1 ::

Kolikšna je impedanca zvočnika in kolikšna je napisana na ojačevalcu?

Janac ::

To je normalno. Proizvajalec je ze zagotovil ustrezno hlajenje!

einstein :P ::

Na ampu sploh ne piše impedance-čudno. Niti ni normalno, saj se ojačevalnik ne uporablja tako kot je narejen za uporabo.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

floyd1 ::

keri ojačevalec, keri zvočniki?

einstein :P ::

ojačevalec je one channel power amplifier mpa 100V/100W in ni običajen ojačevalec, ker daje ven visoko napetost. zvočnik je sinustec 250W RMS oz. 500W MAX. pri vhodu v ojačevalec pa piše 0db, se pravi da naj bi verjetno 0db ojačanje pripeljal noter?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

zagi123 ::

Tebi je dejansko ratalo priklopit amp za 100 voltno linijo in zvočnik direkt na njegov izhod, brez da bi ob tem skuril zvočnik? :)

floyd1 ::

Sem mislil, da je napaka V-W.
S 100V linijami pa res nimam izkušenj, to itak ni za doma, pa prilagojene zvočnike rabiš. Svoj cajt jih je izdeloval znanec in jih montiral po cerkvah, raznih zravstvenih domovih itd...

einstein :P ::

@zagi123

ja seveda, če je vhodno ojačanje bogve koliko -db, mora pa biti za polno moč 0db vhod. pa saj počasi naviješ in slišiš kaj se dogaja.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

čuhalev ::

O problematiki oziroma neprimernosti takega ojačevalca s klasičnimi nizkoomskimi zvočniki smo pisali že v tej temi.

Skratka, če se ojačevalec že pop parih sekundah segreje na ,,vroče" je to izredno dober znak, da se bo kaj kmalu zakadilo.

einstein :P ::

Bi bil kompresor od hladilnika dober za hlajenje? :D
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Highlag ::

Ti kar pihaj. Ne bo nič narobe. Ko bo zadeva crknila pa ne okol govort da ljudje, ki ti odgovarjajo tule nimajo pojma.

Sem slišal, da so ojačevalce hladili tudi s polivanjem mrzlega piva. Mogoče bi to probal, ker imaš denarja za elektriko očitno dovolj.
Never trust a computer you can't throw out a window

einstein :P ::

Samo še en neumen odgovor... Rabil bi odgovor, ki se nanaša na moje vprašanje in ne na neke oslarije: "ti kar pihaj", "polij z mrzlim pivom"... Če se človek nebi norčeval in malo pomislil, da v ustih nimam hlajenja, ki bi se primerjalo s kompresorjem od hladilnika, bi mogoče lažje odgovoril na to vprašanje. Ne vem, zakaj ti ne pihaš v svoj procesor ali pa zlivaš piva nanj, poskusi, mogoče se obnese bolje, kot hladilnik, ki ga imaš sedaj... Ampak ko ti cpu crkne se lahko začneš pritoževati nad svojimi lastnimi bednimi idejami...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

alenvprekrs ::

Ne se sekirat, prihajajo mrzli dnevi pa še privarčeval boš na kurjavi.
Oče, soprog, AFOL in audiofil.

einstein :P ::

Haha, to je pa že foter povedal da bobo pozimi samo musko prižgali. Mogoče kdo ve odgovor, ki ni "šala"?


Hvala, lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Diesel ::

tukaj se pa moram strinajti z francekom... ce ni denarja se raje nabavi neke cheap zvocnike in imas vsaj priklopljeno tako kot je treba.

mihec87 ::

Z samim kompresorjem hladilnika si boš bolj malo pomagal...

Napopaj gor ena konkretna hladilna rebra če jih še ni(ne pozabi a pasto) na njih pa ventilator al pa več ventilatorjev....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

einstein :P ::

Hvala za odgovor, idejo sem dobil, ko sem videl, da s kompresorji hladijo tudi procesorje in sem pomislil, da bi ga jaz uporabil za ojačevalnik.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

mihec87 ::

Sam kompresor ti ne rabi nič..Tisto kar gledaš je sistem z plinom vred ki ga poganja kompresor..Ne delaj si takšnih stroškov z takim ojačevalcem..



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobra masa avto ojačevalca

Oddelek: Zvok in slika
497000 (5526) Scorpia
»

kako narediti ojačevalec (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
22928693 (11686) N4m31355
»

Računanje moči pri zvočnikih 2

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
496588 (6186) einstein :P
»

Ojačevalec 2x50W

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
285339 (4615) VolkD
»

elektroniki kje ste!!!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
294394 (3794) footprint

Več podobnih tem