» »

Zmrzovanje računalnika, prekinitev delovanja omrežja, verjetno okvarjena grafična

Zmrzovanje računalnika, prekinitev delovanja omrežja, verjetno okvarjena grafična

Matthew ::

Imam starejši računalnik, ki se uporablja za občasna pisarniška opravila in igranje LFS. Naložene ima WinXP SP3.

Konfiguracija:
Osnovna plošča MSI K9N Ultra 2F, AM2, nF570 Ultra, PCIe
Procesor AMD ATHLON 64 X2 3800+ socket AM2
RAM 2x Corsair DDR2 1GB 667MHz
Grafična kartica GIGABYTE PCI-E nVidia GeForce 7600GS 256MB
Trdi disk WD SATA2 250GB 7200 rpm 16MB Cache
Napajalnik LC6550 550W

V zadnjem letu se je začelo dogajati, da računalnik občasno zmrzne. Zgodi se redko, morda enkrat na mesec. To izgleda tako, da zmrzne slika na monitorju in je potreben pritisk na RESET gumb. Računalnik takrat ni nujno obremenjen, lahko se zgodi tudi v idle.

Računalnik dostopa do interneta preko routerja. Poleg njega so v mreži še 3 računalniki, printer in TV. Zanimivo je to, da v trenutku, ko slika zmrzne, neha delovati tudi celotna mreža (internet ni dostopen). Takoj, ko računalnik resetiram, internet na drugih napravah spet začne delovati.

Dosedanje ugotovitve:
- Preverjanje s programi ni našlo nobenega virusa ali maleware-a.
- RAM sem testiral z memtest86 in ni našel nobene napake.
- Disk sem testiral in ni našlo nobenih bad sectorjev.
- Preveril sem temperaturo procesorja in tudi pod obremenitvijo je bila pod 60 stopinj.

Posumil sem, da je težava v grafični. To so ugotovitve glede grafične:
- V igri LFS se občasno pojavijo artefakti (če povečam kvaliteto slike ali kadar je na zaslonu večje število objektov). Ko je bil računalnik nov, se to ni dogajalo.
- Preveril sem temperaturo grafične in tudi pod močno obremenitvijo je bila ves čas pod 80 stopinj. V idle ima dobrih 50 stopinj. Take temperature naj bi bile za to grafično normalne, torej se ne pregreva.
- Testiral sem s programom BurnItTest Pro. Po 15 minutah je pokazal, da so vse druge komponente OK. Tudi pri 3D graphics ni našel nobene napake. Pri 2D graphics pa je napisal okoli 200.000 errorjev tipa "Video memory corruption".
- Naložil sem najnovejše driverje za grafično in situacija se ni spremenila.

Definitivno kaže na okvaro grafične kartice, ampak ni mi čisto jasno, kako lahko to prekine internet v celotnem omrežju. Se je komu to že kdaj zgodilo? Verjetno bom nabavil novo grafično, ampak bedno je to, ker nisem zihr, če bo s tem težava odpravljena ali bo samo stran vržen denar. Ima kdo še kakšno idejo, na katero nisem pomislil?

stock ::

To da zablokira ruter je malce čudno, da ni problem prau v njemu pa zato zamrzne računalnik. namreč računalnik nebi smel vrč ruterja iz tira. Lahko je tudi kaj z plato, samo če maš 200k errorjev je verjetno res kaj z grafo. A se ti te stvari dogajajo šele sedaj zadnje čase, ko je poletje in je vroče, pa se mogoče kaj pregreva.

amigo_no1 ::

Napajalnik, kondenzatorji na MB.

Matthew ::

Zmrzovanje se je očitno umirilo (sedaj se že nekaj časa ni ponovilo). Edino v igri LFS je potrebno večino grafičnih nastavitev nastaviti na najmanjše vrednosti - drugače prihaja do artefaktov. Ko je bila grafična nova, teh problemov ni imela. Zato sem se odločil, da kupim novo do okoli 30 EUR. Zanima me ali je bolje vzeti neko najcenejšo novo (npr. ASUS AMD HD 6450) ali naj poiščem kakšno boljšo rabljeno?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zmrzovanje črn/rdeč/zelen... screen RX480 8GB

Oddelek: Pomoč in nasveti
456898 (6029) abaximan69
»

Kateri kos opreme povzroča zmrzovanje v igrah? (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
505424 (4472) lordgreg
»

Resetiranje racunalnik?!

Oddelek: Pomoč in nasveti
211211 (1046) OmegaM
»

rač. zmrzuje

Oddelek: Pomoč in nasveti
7913 (827) delfinus
»

Računalnik se konstantno resetira

Oddelek: Pomoč in nasveti
122104 (1861) Teta Pehta

Več podobnih tem