» »

Kolo padlo na menjalnik. Prestave preskakujejo

Kolo padlo na menjalnik. Prestave preskakujejo

shadeX ::

Pozdravljeni!

Včeraj mi je kolo padlo na menjalnik. Čeprav sem ga včeraj po padcu še potreboval mi je delalo vredu ker sem potreboval samo zadnjo prestavo ter prvo in drugo. Danes sem šel v bolj blag hrib in sem menjal nekje na sredino ( 4,5,6, 7 ) prestava. Takrat mi menjalnik začne preskakovati med prestavami ( 5,6 pa nato se matra in nato spet preskoči v eno prestavo ). Kaj se je pri padcu zgodilo? Menjalnik je pa Shimano Alivia, ter kolo Fuji, ki sem ga pred cca 8leti kupil za 400€. Kolo je še odlično, zato me zanima kaj narediti?

jype ::

Slikaj menjalnik. Verjetno si kaj zvil.

Janac ::

zvito kletko imas, lahko jo naravnas s klescami ali pa kupis nov mnjalnik.

shadeX ::

jype je izjavil:

Slikaj menjalnik. Verjetno si kaj zvil.


Ma ne zgleda nič zvito na pogled. Isto kot prej.. Razen če je to toliko delikatno da se ne opazi s prostim očesom. Sam da bi fizično bilo kaj videti zvito pa ni.

Apofis ::

Sam brez panike. Vrjetno je samo nosilec menjalnika zvit. Servis al pa ga sam snemi dol pa mal s kladivom potolč...menjalniki sami so precej trpežni...nosilci pač niso

shadeX ::

ok bom poskusil. Hvala..

kitewing ::

Z roko ga poravnaj ne s kladivom!

korenje3 ::

po nasvete na slo tech :)

ko sem bil jaz star 8 let, 2 razred osnovne šole, sem sam kupil in zamenjal menjalnik.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Apofis ::

nosilec snet, ravna in trda podlaga, pa nežno z plastičnim al pa navadnim kladivom...z roko ga lahko na hitrco zviješ v drugo smer, če nimaš občutka...

ZaphodBB ::

Nikar s kladivom, zna bit fail.

Snami menjalnik in v nosilec privij vijak na katerega boš že prej navil matico. Potem matico privij, da prime nosilec menjalnika. Potem pa navreš vijak v željeno smer.

Orodje za ravnanje nosilca je tak vijak na katerega je pričvrščena dolga palica s katero potem pomeriš, da je nosilec enako oddaljen od vseh točk zadnjega kolesa. Tedaj je nosilec raven.

shadeX ::

Sem potolkel malo s kladivom, vendar ni željenega efekta. Ni boljše , ni slabše. Verjetno bo potrebno narediti tako kot si rekel ZaphodBB.

K0K0 ::

Pozabi na kladivo, ker ni šans da ga boš z tem poravnal.
Pelji na servis kjer imajo primerno orodje (nimajo vsi) in ti bodo za par € zrihtal.
Doma boš težko dosegel optimalen rezultat, ker mora bit nosilec popolnoma poravnan z zadnjim oboročem če hočeš tekoče prestavljanje.
Orodje zgleda tkole:
http://www.uniortools.com/product/trans...

MIHAc27 ::

Kaj pa če je potrebno samo malce skalibrirat menjalnik? Na mojem sta 2 vijaka, ki se jih zategne oziroma odtegne in veriga preskoči hitreje/počasneje ko menjaš.

Drugače pa servis, drugič pa bolj pazi na kolo.

jype ::

Tista dva vijaka sta namenjena temu, da veriga ne skače dol z verižnikov, ne pa nastavljanju.

energetik ::

Tista 2 sta omejevalca, imaš pa na "ovitku" zajle še en votel vijak, s katerim nastavljaš sam položaj menjalnika. No, boljše ročke imajo še en tak vijak na balanci, tako da lahko nastavljaš med vožnjo.
Ampak če slabo prestavlja le v določenih prestavah, potem je očitno nekaj zvito.

BlaY0 ::

Alivio je heba, ker je plastičen. Problem nastane, ko pini na katerih je nasajena kletka dobijo luft, to se potem pozna pri prestavah, ko je vzmet napeta. Treba je torej pogledati in eventuelno zamenjati menjalnik. Če bi bil zvit samo dropout potem bi imel probleme praktično pri vseh prestavah. Shimano ima cage razmerje 2:1 ki ga kompenzira z luftom pri pulley-ih. Le ti se lahko premikajo po puši sem ter tja za kak milimeter.

K0K0 ::

Ravno to da dela samo v določenih prestavah je znak za zvit nosilec menjalnika.

BlaY0 ::

Ja v čem je potem problem? Poravnaš in gremo dalje. Zaenkrat nismo videli še nobene slike. V primeru Alivia je sam menjalnik šibkejši člen od dropouta. Pa še 8 let je star.

Vsi šimano menjalniki delujejo enako dobro ko so novi. Z leti se pa potem pokaže razlika med tistimi za 100 € in tistimi za 10 €.

@shadeX: Poglej od zadaj kako ti stoji napenjalec verige.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

shadeX ::

Tukaj sem naredil dve sliki če bo iz njih kaj razvidno, kar dvomim. Sicer jaz se na te zadeve ne spoznam kaj veliko, tako da ali bom dal popravit ali pa se bom sprijaznil le z določenimi prestavami na kolesu.



energetik ::

Za začetek poskusi samo z vrtenjem plastičnega vijaka na zajli (2. slika, čisto levo). Poskusi 1 obrat vijaka v eno in drugo smer, vmes vsakič preizkusi z vožnjo.
Mogoče se ti je samo zamik malce spremenil.

shadeX ::

to sem že poskusil. bi rekel da je za 5% bolje. Prestava še vedno preskoči vendar traja nekoliko več časa ( več obratov )

BlaY0 ::

Daj še enkrat napiši koko ti preskakuje. Ali ko prestaviš s petev šesto pade potem nazaj na peto ali hoče na sedmo samo od sebe?

BlaY0 ::

S prve slike zgelda kot da je dropout po vertikali malce zvit v propeler, tak občutek imam.

Drugače se pa to takole ravna/krivi (če nimaš pravega orodja, ki ga omenja zgoraj ZaphodBB)... odviješ menjalnik, vzameš ravno navojno palico M10 (pol metra ali več), jo zaviješ notri potem pa na vsako stran dodaš še matico s podložko ter obe zategneš. Potem gledaš kam je odklonjena palica in jo šponaš v nasprotno smer...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

shadeX ::

Včeraj sem si malo bolj podrobno pogledal zadevo kaj ne deluje. Kolo sem dvignil na nek nosilec in začel obračati kolo. In ubistvu prestave ne preskakujejo ampak se "trudi" da bi preskočila vendar ne. Najprej gre normalno nekaj obratov nato se veriga zadaj malo dvigne ( kot bi premaknil ročko za menjavat v prestavo ) vendar nato nazaj pade na isto prestavo. In to dela v nedogled - v tisti prestavi.

BlaY0 ::

Če ti ne gre z manjšega na večjega, potem vijak ki ga omenja energetik odviješ (v levo) za 2 do 3 škljoce. Če ti ne gre z večjega na manjšega potem ga zaviješ za 1 do 2 škljoca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

MIHAc27 ::

Ja jaz kadar mi podobno dogaja, malce 'pomagam', da veriga preskoči.
NPR: Če menjam iz 2. v 3. in ne preskoči prec, ročko malce pritisnem, kot da bi hotel prestaviti že na 4. vendar ne toliko da menjalnik klikne.

Za dol pa podobno. Ko imam v 4. in prestavim v 3. Če noče malce pritisnem, kot da bi menjal še v 2.

shadeX ::

Počakajte 10minut za video da uploada. Ker z besedami je težko povedati.

BlaY0 ::

Če se ti dviguje na večjega brez tvojega prestavljanja potem zavij vijak za dva škljoca.

jype ::

Saj točno vemo, kaj misliš - to lahko popraviš tako kot pravi BlaYO.

shadeX ::

Ker sem ravno posnel in uploadal bom še pokazal. Če se še vedno strinjate, bom naredil kakor ste mi svetovali..

jype ::

Tam zadaj na posnetku se lepo vidi plastičen votel vijak, ki ga priviješ ali odviješ (v tem primeru ga priviješ, ker hoče ketna skočit gor in moraš zajlo malo losat).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

shadeX ::

aa aha, ok bom poskusil zvečer. bom poročal ;D

ZaphodBB ::

Glede na slike ni videt, da bi bil nosilec ali menjalnik zvit, pravzaprav bi moral dat sliko še z druge skrajne lege (najnižja prestava).

Zaenkrat naredi to kar ti je svetoval jype, torej malo popusti zajlo, dokler ti ne bo lepo prestavljalo v tej prestavi, potem se pa počasi premikaj gor in dol po prestavah, dokler ne bo povsod lepo delalo. Oziroma v primeru, da je kaj zvito ti bo lepo delalo v spodnjem območju ali pa v zgornjem. Ne bo ti pa uspelo vsega uravnovesit.

BTW, na oni prvi sliki mi je zgledalo kot da bi bil ta votli vijak pri zajli mogoče zlomljen, lahko preveriš če je cel?

shadeX ::

Najbrž sem slabo razumel pomen "votlega" vijaka. Mi kdo lahko označni na prvi sliki kje to je?

ZaphodBB ::

shadeX je izjavil:

Najbrž sem slabo razumel pomen "votlega" vijaka. Mi kdo lahko označni na prvi sliki kje to je?

Tam kjer pride zajla v menjalnik.

shadeX ::

Če se prav razumemo, tam kjer tudi nastavljaš zajlo ne? Tisti plastičen pokrovček se mi zdi zlomljen ,vendar lahko kljub temu lepo nastavljam zajlo. Če se prav razumemo..

ZaphodBB ::

Ne pokrovček, potegni pokrovček nazaj in poglej če je vijak (v pokrovčku) cel.

K0K0 ::

Če bi se že rad matral si najprej preberi navodila, da boš vedel kaj delaš ;).
http://www.parktool.com/blog/repair-hel...

p.s.
V kolikor je zvit nosilec ga ne boš mogu nastavt.

shadeX ::

ZaphodBB je izjavil:

Ne pokrovček, potegni pokrovček nazaj in poglej če je vijak (v pokrovčku) cel.


jap. vijak pod pokrovckom je cel. se ga da lepo 'stelat'


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Težave z menjalnikom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7018064 (13902) bambam20
»

Težave z menjalnikom

Oddelek: Loža
71115 (992) kixs
»

Ročna zavora - vrgli so me na tehničnem. (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15944874 (41303) šernk
»

Astra- zamenjava sklopke, par vprašanj...

Oddelek: Loža
134066 (3916) Valvoline
»

Izbira bicikla in vprašanje o ceni

Oddelek: Loža
222842 (2078) nicksonn

Več podobnih tem