» »

SPSS - missing values

SPSS - missing values

zvoncica18 ::

Živjo,

Zanima me ena stvar vezana na SPSS. In sicer, ali se pri statistični analizi upoštevajo »missing values«? Če mi npr. 100 ljudi reši anketo in od tega jih samo 90 odgovori na vprašanje, se lahko analizira samo teh 90 ali je obvezno, da se upošteva tudi tistih 10?
Hvala za pomoč.

Tea Time ::

Zdravo zvoncica.

Hja, tole pa bo zahtevalo malo več podatkov. Odvisno kaj delaš. V bistvu moraš sama odgovoriti na to, ali je pomembno, da so vsi odgovorili na vse. Lahko daš konkretne primere?

Recimo, imaš 100 ljudi (50:50 po spolu) in opazuješ, ali obstaja razlika med moškimi in ženskami na spremenljivkah:
- višina
- teža
- starost v vzorcu.

V tem primeru niti ni potrebno, da vsi vse odgovorijo. Pač v rezultatih opišeš, da je na višino odgovorilo 50 ž in 50 m, na teži je bilo vključenih 50 ž in 45 m, na starosti pa 45 ž in 50 m.

V kolikor pa imaš problem zastavljen tako, da je pomembno primerjati udeležence v celoti, potem pa lahko tiste, ki na kaj niso odgovorili, tudi izločiš (in to napišeš v metodi/rezultatih). Lahko pa se lotiš kakšne analize, kjer delaš "missing value analysis".

Bo potrebno malo več, da lahko odogovorimo bolj natančno...


LP
Have a break!

zvoncica18 ::

Živjo,
Zahvaljujem se tale odgovor. Bom pa še malo bolj konkretno predstavila svoj primer.
Zanima me kako starost vpliva na to ali so ljudje že kdaj jemali kredit. Torej navedena je starost in pa kredit: da/ne. In na primer 3 od 10, ki spadajo v starostno skupino 40 - 50 let, na vprašanje niso odgovorili, vsi ostali (7), ki pa spadajo v to starostno skupino pa so odgovorili, z "da" torej, da so že jemali kredit. Procentualno napišem, da so vsi tisti (100%), ki so v starostni skupini od 40do 50, že kdaj jemali kredit (pač izločim tiste 3, ki niso odgovorili). Ravno tako pa bi pri izračunavanju stopnje značilnosti te manjkajoče izločila.
Sicer je že zeloooo dolgo od kar sem na faksu uporabljala SPSS, ampak če se prav spomnim, smo missing values lahko izločili in upoštevali samo valid cases. Glede na to, da bi procentualno interpretirala rezulate samo od tistih, ki so na vprašanje odgovorili, se mi zdi smiselno, da se tudi vse ostalo računa ravno tako samo od tistih, ki so na vprašanje odgovorili. Sem že malo spraševala na okoli, pa so menja različna...

pam, da sem tole vsaj kolikor toliko razumljivo napisala. Prosim še za vaš nasvet.

Hvala.

Lp.

Tea Time ::

Zdravo.

Ohoho, tega se pa malo drugače potrebno lotit... Prvo kot prvo: v odgovoru sem te tikal, prosim, da tudi ti tikaš mene... Mislim, da se na forumu bolj ali manj vsi tikamo.

Bodi previdna pri uporabi besede "vpliv". V kolikor uporabljaš kakšne korelacije, gledaš povezavo, ne pa vpliva.

Torej podatki zgledajo recimo takole:
15-20 = 0%
20-25 = 5%
25-30 = 10%
30-35 = 35%
35-40 = 80%
40-45 = 85%
45-50 = 87%

Torej tvoje vprašanje je, kakšen je % ljudi v posamezni starostni skupini, ki so že kadarkoli najeli kredit. Kakšno gibanje pa pričakuješ? Zakaj je to pomembno?
Moj pomislek tukaj je naslednji: verjetno bi % naraščal nekje do 35-40 leta, potem pa bi bolj ali manj ostajal konstanten. Namreč, do takrat ljudje potrebujejo kredite za hišo, stroški za vzdrževanje se povečajo...
Hočem povedati, da ta problem morda ni najbolje opredeljen. Po moje, bi bilo bolje izvedeti KDAJ so vzeli kredit. Bolj bi bilo informativno. Iz tega bi lahko sklepala za kaj so ga potrebovali. Namreč: oseba stara 56 let, ti je odgovorila z "DA", vendar ti ob tem ne veš, ali je kredit najela, ko je bila stara 25, 35, 40... let. Torej, kar mene zanima, je tvoja opredelitev problema.
No, tudi v tvojem primeru se lahko sklepa podobno, pač se opazuje gibanje % ljudi, ki so najeli kredit, le da ni tako natančno in ima določene pomanjkljivosti. V tvojem primeru ne upoštevaš medgeneracijskih razlik in bistvenih značilnosti okolja, ki bi lahko vplivale na najem kredita. Recimo v 70-ih se je lahko najemalo (samo ugibam, ne vem) manj kreditov kot v 90-ih. Morda se tudi po 2009 najema manj kreditov kot od 2000-2009...

Preden greva na missinge, kateri test(teste) nameravaš uporabiti?

LP
Have a break!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713427 (6191) Invictus
»

Denarno nadomestilo po končani diplomi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
528502 (6915) Meizu
»

Kredit vezan na švicarske franke (strani: 1 2 3 431 32 33 34 )

Oddelek: Loža
1693244196 (131348) perci
»

Brez podjetja te ne jemljejo resno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13824096 (20277) spajdrmen
»

Anketa-Spletno piratstvo in gospodarska škoda

Oddelek: Šola
326171 (5611) St235

Več podobnih tem