» »

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Temo vidijo: vsi
««
16 / 62
»»

kuglvinkl ::

Ja, lepo :)

Še kdo?
Your focus determines your reallity

skyline ::

Free Bird je izjavil:

Malo bom obudil temo.

Kritike zaželjene :)


Bo treba poiskat vsaj prbližn zanimivo perspektivo.

Ajde, na hit dva primera. Oboje z entry level DSLRji in cheap-ass objektivi.

http://www.slo-foto.net/galerija_slika-...


Sam prpognit se je treba, jebemo.

Super Sonic ::

Jst sem se vleku po Piranu:


Ni bil uporabljen ND filter, enostavno sem lovil samo blue-light.

Ok, zdej ulce neki tud mam, samo je še začetek (rahel crop), tko da bo bolel, samo vseen. IR filter (Zagreb) - 50mm/F1,8:


"jaz bi se enostavno rad natreniral oko, da mi bo kompozicijo vedno podzavestno našlo..."
Oko je samo objektiv, možgani ti bodo to naredil kar bi ti načeloma rad, verjetno ciljaš na Bressona. Čim več izobraževanja in prakse (kaj je zlati rez, ipd).
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

Super Sonic ::

Vmes sem prišel tudi do 70-300 objektiva, kar zanimiv (vsaj men):

(Ljubljanski grad - pogled na Kongresni trg)

Mal žvali (ZOO LJ):





Skratka, priporočam ta objektiv (na crop senzorjih je to baje celo 450mm):
http://www.simplyelectronics.net/mainpr...
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

dottor ::



Lani decembra na Makkonu mi je uspela ena ušečna slika. Sablja iz prozorne plastike je "vpila" svetlobo bliskavice in daje občutek, kot da se sablja dejansko sveti. Komentarji zaželeni. Slikano z mojim P90 v slabših svetlobnih pogojih, kjer dela fotoaparat ne kaj preveč zadovoljive slike, ISO800 pa nardi sliko preveč znatasto in je primerno samo še za B&W pretvorbo. Drugače pa slika ni obdelana, ker je bila naslednji dan poslana v društvo in kasneje na FB stran društva in se nam je zdela uredu tudi brez predelave. Če bi jo odrezal kjer se konča vetrina in oduzel zgornji odsev svetlobe bi verjetno izpadla še boljše kot je dejansko
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dottor ()

Super Sonic ::

hm, kaj pa če rekli kakšno na temo, kaj bi radi nekoč posneli?

Jaz zase - da naredim eno serijo čez par 10 let k bo tko kot more bit. Zame. Serija česa je pa že vprašanje, še ne vem, ker dokler nečesa ne obvladaš težko rečeš.

Kakšne so po vašem idealne fotke?

Idealnih ni, so samo takšne, ki jih trenutno gledaš. Zdele sem v Bressonu in "odločilnem trenutku". Dost zanimiv in mamiljiv, ampak že čez par mescov lahko da bom spet HDR pacal, ki mi nikakor ne gre. Tko da ideala pr men dejansko varira. Tudi dobra poročna fotografija je mamljiva, sploh, ker je filing da pr nas noben ne zna prav dober to počet (priložnost za vse). Mogoče tema - poročna fotografija. Še zmeri je pa dobra fotka - dobra fotka.

Komentarji zaželeni.

Ja meni se zdi grozna. Jaz blisko še kako vidm, tud un lik deesno zraven je porezan (?), pa potem en levo tam zraven mal odrezan (?), nič od nič - čez moj uč. Bi pa pomagal če poveš kaj je point same fotke. Če je sam sabla point, pol še bolj boli.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

dottor ::

Point cele slike je action figure. Žal se bol kot tako ni dalo približat, da bi ujel kot samostojen element, zato so na levi in desni še odrezi.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Super Sonic ::

Ne vem - blisko čez šajbo se mi je zdel (praviloma) vedno fail, imaš odsev pred likom. Ne me narobe razumet, ampak ne zdi se mi to neki ful dobro. Tudi če je P90 zadi se tako fotko se ponavadi vedno obdela, tle izgovora v stilu "ni blo časa" ni. Action figure je na tej sliki en sam v celoti in bi se ga dal dost drugače ven dobit, to je mnenje (žal).
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

figula ::

Super Sonic, meni se zdi, da svojim fotkam običajno preveč dvigneš ostrino. Najbolj zanimiv detajl je mreža v očesu sovice.

dottor ::

Kar se obdelave tiče ni v smislu ni bilo časa ampak smo v društvu zmenjeni, da pošljem neobdelane slike in jih pol predsednik obdela, ker ima neke čudne želje, zato to prepustim njemu... Pri P90 brez bliskavice v temnejših zaprtih prostorih skoraj da se ne da nardit normalne slike, ker dela res temne slike, in ISO400 je največ kar da normalne slike. Pri ISO800 je že vse peščeno. Socer večinoma dam roko pred bliskavico da oblažim direktno pot svetlobe in jo tako vsaj malo razpršim, pač je treba malo improvizirat. KAr se tiče da bi se ga dalo lepše vn dobit je blo to skoraj da edini možni način kot je na sliki, ker so bli res skupaj dani, in kakor koli sem slikal je blo vedno zraven odrezi drugih.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Lion29 ::

se morem kar strinjat s super sonicom... naceloma nimam blage veze o fotografiji... ampak meni je tista slika res porazna... zelo slaba osvetlitev, se slabsa ostrina... kompozicija malo boljsa a se vedno zelo slaba... ogromno odsevov na steklu..skratka ena slabsih fotk tukaj
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Free Bird ::

Za en nasvet bi prosil.


Zgornjo fotografijo sem čisto turistično posnel pred kakim tednom, zanima me, kake nastavitve bi moral uporabiti, da bi bil most bolj svetel, nebo zadaj pa ne?

Ziga Dolhar ::

https://dolhar.si/

freesty ::

Moral bi naredit 2-3 slike in jih potem zdruzit v HDR. Ali pa imeti kaksnen boljsi aparat z vecjim dynamic rangom.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

BigWhale ::

kuglvinkl je izjavil:

Zato pa fokus obrnite iz priročnikov (boste slej kot prej vse naćtuirali tudi sami), in začnite gledat strani, kjer se objavljajo dobre fotke.


No, tle se sam delno strinjam. Nekaj literature mors predelat, ker brez enostavno ne gre. Se najbolje je kaksno knjigo od kaksnega 'starejsega macka', ki ima precej podlage v analogni fotografiji. Taksno potem znajo precej dobro povedati kaj je metering, kako ga pravilno uporabiti in na kaj treba pazit. Pa tudi o kompoziciji znajo marsikaj povedati.

Vse stvari niso vedno logicne in je fajn, da ti jih nekdo razlozi.

Vsekakor, pa je treba veliko in se vec fotografij tudi pogledati in vedeti kaj si zelis fotografirati. :)

BigWhale ::

dottor je izjavil:

Lani decembra na Makkonu mi je uspela ena ušečna slika. Sablja iz prozorne plastike je "vpila" svetlobo bliskavice in daje občutek, kot da se sablja dejansko sveti. Komentarji zaželeni.


Kompozicijsko gledano so meni slike kjer se vidi samo polovica 'osebe' zelo zelo redko vsec. Ce imas mnozico oseb in preusmeris pozornost na eno osebo, mas zadi se tri zamegljene osebe in dve odrezani, pol stvar mogoce niti ne izgleda tko slabo. V vecini ostalih primerov je pa cist sfaljen. :)

Drgac pa, vitrina, odsevi, etc, etc...

Janac ::

Lion29 ::

@janac: kateri kos mesa naj bi imel fokus?
ce tisti rdeci na "sredini" potem bi mogli biti spodnji kosi ravno tako zablurani kot zgornji...

ce si hotu fokusirat pljeskavice... je res slaba kompozicija, ker niso na sredini...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

skyline ::

Neb raje spečene hrane slikal?

skyline ::

Free Bird je izjavil:

Za en nasvet bi prosil.
Zgornjo fotografijo sem čisto turistično posnel pred kakim tednom, zanima me, kake nastavitve bi moral uporabiti, da bi bil most bolj svetel, nebo zadaj pa ne?


a) what Žiga said
b) če je lokacija ustrezna, čakaš da ti sonce pride nizko za hrbet
c) exposure blending (ne HDR z nabijanjem drsnikov)
d) fotkaš zvečer, ko se prižge javna razsvetljava, in čakaš moment da na nebu ostane lih tolk mal svetlobe da je nebo temno modro.
Recimo una fotka s Kolosejem je bla slikana prepozno in je nebo že črno. Boring.

Čarobnih nastavitev pa ni. Nebo je blo svetlejše od mostu in tle nimaš kej. Dobra landscape fotografija vključuje fuckload čakanja in potrpežljivosti, ni (še) vse v Photoshopu.

Tear_DR0P ::

kuglvinkl je izjavil:

No, kakšne fotke bi radi delali?

kako vprašanje je pa to?

rad bi fotografiral tisto, kar vidim in ne tistega kar je. rad bi fotografiral portrete, da lahko ujamem sorodnike na družinskih piknikih (tudi avtoportrete bi rad delal!), rad bi fotografiral pokrajine, da prinesem nazaj božanske spomine z izletov, rad bi fotografiral ulico, da ujamem duh časa - tako na obrazih in slogih ljudi, kot na arhitekturi, včasih bi rad znal fotografirati tudi rastline, da lahko res dobro pofotkam rožo ali pa pikapolonico med sprehodom po travniku.

ampak vsi mi pravijo, da to ne gre. Da moram pri fotografiji imeti fokus :)
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

s1m0n ::

Prvi poskus fotografiranja dima:



Oprema:
DSLR + off-shoe flash + črn papir

Nastavitve:
f8, 1/180, ISO 200 @ 28mm

Free Bird ::

s1m0n je izjavil:

Prvi poskus fotografiranja dima:



Oprema:
DSLR + off-shoe flash + črn papir

Nastavitve:
f8, 1/180, ISO 200 @ 28mm

Sicer nisem stokovnjak, ampak meni je svetovna. Kako si zatemnil tisti spodnji del cigareta ob robu?

s1m0n ::

Ne gre za cigaret ampak dišečo palčko saj imajo veliko bolj konstanten dim in je za igranje bolj primerno pa še diši lepo :)
Ta zatemnitev je narejena programsko.

Free Bird ::

Aha super, nisem pomislil na dišečo palčko :) Bom tudi jaz poizkusil kaj podobnega jutri.

Duhec ::

@s1m0n, kul !

Še moj dimček, narejen marca.

kuglvinkl ::

Tear_DR0P je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

No, kakšne fotke bi radi delali?

kako vprašanje je pa to?

rad bi fotografiral tisto, kar vidim in ne tistega kar je. rad bi fotografiral portrete, da lahko ujamem sorodnike na družinskih piknikih (tudi avtoportrete bi rad delal!), rad bi fotografiral pokrajine, da prinesem nazaj božanske spomine z izletov, rad bi fotografiral ulico, da ujamem duh časa - tako na obrazih in slogih ljudi, kot na arhitekturi, včasih bi rad znal fotografirati tudi rastline, da lahko res dobro pofotkam rožo ali pa pikapolonico med sprehodom po travniku.

ampak vsi mi pravijo, da to ne gre. Da moram pri fotografiji imeti fokus :)


Takšne odgovore sem upal, da jih bom dobil, da se bodo ostali lahko zamislili.

več kot očitno je, da imaj nekateri aparat v rokah in potem kot da bo konec sveta tekajo o vrtu in šklocajo tulipane (jebote), žuželke na tulipanih (jebote×2), nespečene plesek (:)) ipd. Treba je začet razmišljat izven tega. Če razumejo, kar si jim ti napisal, je to odlično. Kaj si predstavljajo pod _božanske_ spomine iz izletov, je pa drugo. Več kot monografij predelaš, bolj si zahteven.

Se spomin, ko sem začel, in sem gledal po teh straneh fote in si mislu, o bemi, kako bi jaz to naredil, zraven pa še 1000 slinavcev kot jaz, in vsi v en glas, dude, our masta'! :) Danes če vidim kaj takega, sploh ne dvignem aparata.

BTW, za arhitekturo pride ven Samyang 24 TS. za švoh jurja (Nikon če mewt 1.7k). U krtakem bodo zuni reviewji.
Your focus determines your reallity

kuglvinkl ::

Am, zanimive serije: http://www.dietmareckell.com/?splash=1.

Če že na vsak način hočte slikat stvari, k ne morjo spizdit :).
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Mogoče bo koga zanimalo - Seconic ima zanimiva & poučna fotografska predavanja.

http://www.sekonic.com/classroom/webina...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Spock83 ::

 Bači

Bači



Lahko komentirate to sliko? Zanimam me kaj vse še da izboljšat glede kompozicije. ( Namreč se še učim :D )

kuglvinkl ::

Sam bi džukca postavil malo višje, da bo dobil forground, fokus in background.

NE se tolk picajzlat s tem...
Your focus determines your reallity

jype ::

Pa ne prot soncu slikat, dokler ne razumeš načinov merjenja svetlobe na svojem fotoaparatu.

kuglvinkl ::

ja, al pa zraven nos odbojnik/fotkaj s flashem, ja podnevi.
Your focus determines your reallity

Redorange ::

V ozadju preveč motečih elementov
pazit moraš da mu ne "raste" nič iz glave (drevo v ozadju)
oko avtomatsko najprej pogleda v svetle dele, kar je tukaj namesto kužka prežgano nebo v ozadju
kužka res za cm više
glede na to da gleda v levo, bi mogu bit postavljen na desno stran slike

Zgodovina sprememb…

Tear_DR0P ::

Redorange je izjavil:

V ozadju preveč motečih elementov
pazit moraš da mu ne "raste" nič iz glave (drevo v ozadju)
kužka res za cm više
glede na to da gleda v levo, bi mogu bit postavljen na desno stran slike


zakaj? - na vse tri trditve
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

darkolord ::

glede na to da gleda v levo, bi mogu bit postavljen na desno stran slike
Hmm, ne vem no:

Redorange ::

Da mu ne raste nič iz glave je osnova v portretih in podobno. Isto moraš pazit ko slikaš človeka od blizu da ga ne režeš v sklepih.
Prostor na sliki naj bi bil v tisto smer kamor se predmet premika, gleda,... (razen ko se kršiš pravila, ampak to moraš obvladat)

@darkolord, zdaj ne moreš ga na tej sliki postavljat desno, to sem rekel ko bo naslednjič probal. Pa spet si ga postavu v tako pozicijo da ga senca "reže" :)

Moteči elementi (kakršni so odzadaj hiše...) so enostavno zato ker ne pašejo v tako sliko portreta psa. Nekje zunaj v naravi bi bilo dost boljše.

Kak cm više pa zaradi same kompozicije (tretjine in te zadeve). Namreč glava, oči naj bi bili v točki tretjine. Zdaj je pa ravno v sredini, druga najslabša možna pozicija. (prva je center, spet odvisno kako slikaš)

CaqKa ::

Super Sonic je izjavil:

"jaz bi se enostavno rad natreniral oko, da mi bo kompozicijo vedno podzavestno našlo..."
Oko je samo objektiv, možgani ti bodo to naredil kar bi ti načeloma rad, verjetno ciljaš na Bressona. Čim več izobraževanja in prakse (kaj je zlati rez, ipd).

Bresson - povej kaj več o tem, ker nimam pojma, na kaj ticiljaš, da jaz ciljam.

BigWhale ::

Ena priloznostna iz London Undergrounda ... Tam bi lahko prezivel cel dan in samo skljocal. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Spock83 ::

Hvala za info in nasvete. Drugače mogžjega psa ujeti v prevem trenutku je težko. :)

Lion29 ::

Spock83 je izjavil:

Drugače mogžjega psa ujeti v prevem trenutku je težko. :)


zato eni posnamejo na stotine fotografij, da lahko izberejo 1 tisto res tapravom in tisto tudi predstavijo...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Janac ::

BigWhale je izjavil:

Ena priloznostna iz London Undergrounda ... Tam bi lahko prezivel cel dan in samo skljocal. :)



Všeč mi je. Lep subjekt :)

Kaj pa ta:

Posvetu ::

Pozdravljeni!
Danes sem po naključju naletel na to zanimivo temo, predvsem me je navdušil Tear DROP-ov odgovor. Seveda bi tudi jaz želel vse to, a gremo po vrsti - pri svojem hobiju (potovanja in s tem povezana spletna stran) bi rad (zaenkrat) predvsem posnel zanimive posnetke pokrajin, mest ter tudi ljudi (čeprav ta del trenutno močno šepa, se kar ne spravim slikat na ulici), ki jih obiskujem. To bi morali biti tako tipični "razglednica posnetki" kot malce drugačni, ne povsod videni kadri. V zadnjem času sem nekje v fazi, da mi praktično nobena slika, ki jo posnamem, ni všeč, ne vem pa točno, kaj naj naredim, da bodo stvari boljše. Bom prilepil nekaj slik in prosim za kakšno poučno kritično besedo.
Nekaj slik iz parka Arches (Utah, ZDA)

Delicate arch





www.posvetu.si - nasveti za brezskrbna in ugodna potovanja po svetu

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

kuglvinkl ::

ta srednja, hm, jaz bi se postavil tako, da bi bila cesta na moji levi, ker tako in tako zavija v desno.

Bressona daš čez, se pa strinjam, da mim njega se ne da. Sam gledam predvsem Magnum (Magnumphoto) boyse, zraven pa še bolj nekonvecionalne subjekte kot so W. Klein, G. Winogrand, D. Moriama... pol so pa še C. Weeks, Severin Koller, Eyal Binehaker, Seamus Travers, ne zmanjka skratka.
Your focus determines your reallity

Super Sonic ::

Super Sonic, meni se zdi, da svojim fotkam običajno preveč dvigneš ostrino. Najbolj zanimiv detajl je mreža v očesu sovice.

Že tko mora bit, brez zamere. Če bi rada sovo takšno, kot je, ti jo lahko brez šuma pošljem za ZS. Sicer pa čez mreže živalskega vrta težko nažgeš eno pravo ostrino.

Bresson - povej kaj več o tem, ker nimam pojma, na kaj ticiljaš, da jaz ciljam.

Ob tej izjavi si predvsem želim, da okol ne govoriš, da si fotograf. Sicer imaš nek hitri opis za koga in kaj gre, tle, več pa knjižnica al pa amazon:
http://www.rtvslo.si/kultura/razstave/f...

To bi morali biti tako tipični "razglednica posnetki" kot malce drugačni, ne povsod videni kadri.

S fišem dobiš vsakega. Možgani gledajo cel lajf s 50mm in ko jim pokažeš fiš, si takoj v bonusu. Sicer je en kurc vreden, ampak za marketing deluje.

50mm, najtežji folk prepričat v to, da je to kar si naredu, res dobr. Serija iz Zagreba, v bistvu prva v življenju narejena na ulci. Čez ene 20 dni grem v Prago, bom delal podobno.









Tko kot prav kuglvinkl - eno so rože in pleske, drugo je pa to.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

kuglvinkl ::

Fina serija, fina. Le tko naprej :)
Your focus determines your reallity

Super Sonic ::

Hvala, sej vem da je zanič in da bi mogu pr 31 dat mnogo več ven, ampak je res težko. Zato se takoj vid kdo kej ve o fotografiji tle gor, uno tvojo s tistmu kitajcem večkrat pogledam.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

kuglvinkl ::

:) Lej, sprav si te fotke, pa študiraj in hodi po ulci pa fotkaj. Boš vidu, kako boš napredoval.

Smo se lani menil z enimi pro fotografi (novinarji) in so bili enotnega mnenja, da ali si za ulco al pa nisi, čist enostavno. Pr teb se vidi, da si (dost redka zadeva), rabiš še mau jajc, prakse in monografij za preštuirat... :)
Your focus determines your reallity

Ziga Dolhar ::

Predvsem si moraš iz glave izbiti kakršnekoli pomisleke o pravnosti fotografiranja na "javnih krajih", ane ;).
https://dolhar.si/

Super Sonic ::

Ena za diskusijo, ker me zanima: na levo postavljat stvari vemo zakaj ni ok, ampak kaj pa v primeru, ko se nekaj giba tja?

Recimo:


rabiš še mau jajc, prakse in monografij za preštuirat... :)

Jajc je treba imet kr dost, ker se folk dere, ženske sploh. Pa hvala še 1x.

Predvsem si moraš iz glave izbiti kakršnekoli pomisleke o pravnosti fotografiranja na "javnih krajih", ane ;).

Recimo ja, velik problem.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share
««
16 / 62
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvečer ne zamudite Luninega mrka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714926 (9509) Duhec
»

Predlogi za smartphone z najboljso kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8214898 (12895) next3steps
»

Foto - Aprilska norost

Oddelek: Zvok in slika
294151 (1777) Super Sonic

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425820 (22662) bluefish

Več podobnih tem