» »

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Temo vidijo: vsi
««
53 / 62
»»

Okapi ::

Prvi polž je šolski primer površnega (se pravi slabega) slikanja. No, drugi tudi. Ker imam ravno en star skeniran dias s polžem, si poglejmo 3 očitne napake.

1) Kot ugotavlja Janac, slikanje iz "ptičje perspektive" ni primerno za male stvari pri tleh. Velja recimo tudi za otroke in pse (kjer se to najpogosteje opazi). In dandanes se niti na kolena ni več treba spravit, vsaj če ima fotoaparat zaslon LCD, ki ga lahko zasukaš.

2) Fotoaparat je torej treba malo spustiti, poleg tega pa ga še malo zasukati, da je pas globinske ostrine poravnan s tistim, kar slikamo. Če bi korenje to naredil, bi bila tudi hišica ostra.

3) In potem je še splošna kompozicija. Sredinska kompozicija je, kot običajno, tudi v tem primeru dolgočasna. Poleg tega je vedno bolje žival (ali človeka, avto, letalo ...) v kader postaviti tako, da je videti, kot da prihaja, ne kot da odhaja iz kadra (se pravi, pred polžem bi moralo biti več prostora kot za njim).

V glavnem, nič ti ne pomaga najboljša oprema, niti piksel-pipersko ostra fotka, če pred pritiskom na sprožilec vsaj malce ne pomisliš.

jype ::

mile ::

:)



dj_uro ::

mile, tazadnja je dobra!

in tudi Juretova ni švoh; edino od korenja je :P

hec korenje3
vw-klub.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dj_uro ()

korenje3 ::

Janac je izjavil:

korenje, zakaj nemoreš mal spustit aparata, bi ble precej boljše fotke ekspresno :D


bil je quickie, da nebi kakšen mimohodeči videl kva slikam te polže :)
medtem ko okapi slika polža 3 ure, sem jaz porabil 1 sekundo.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

jype ::

korenje3> medtem ko okapi slika polža 3 ure, sem jaz porabil 1 sekundo.

V evrih na uro sta torej čisto pravilno ovrednotena: 100:0 za Okapija.

freesty ::

Unknown_001 je izjavil:

freesty je izjavil:


Pac fotka je tak, ko da si dal fotoaparat na A, odpru zaslonko na max in sklocnil eno random stvar. Oziroma vec random stvari, vendar, ko si pregledoval ti je pac ta roza bila vsec zato si se odlocil, da jo objavis. Je tako?


Ne ni bilo čisto tako. Slikam le na M in Av. Avtomat je porazen oz. uporaben le če zadevo daš totalnemu začetniku ki fotoaparata prej v roki nikoli ni držal.

Pač prvo jutro je bilo in sem gledal, kaj bi za foro lahko poslikal pa ko sem šel ven sem videl da so rože edino malo bolj živo kar je bilo na dvorišču. Pa še slaba svetloba je bila. In sem potem za začetek poslikal rože.

Pač saj sem zapisal da je ena začetniška ker fotoaparat komaj spoznavam, DSLR-ja pa še nikoli nisem imel. Ko bo več časa, bom šel za dušo na malo bolj zanimive kraje slikat.


Z A sem mislil Av. :)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

gddr85 ::

imho sta od mileta polža še najboljša, če smo že pri polžih

Janac ::

Evo Okapi, znane 3 nove leče.

30mm f/3.5 macro
12-100mm f/4 pro
25mm f/1.2 pro

nč zanimivga, še vedno čakam na podoben zoom kot je 12-40, ampak z vsaj f/2. Zaenkrat pa mi 12-40 tudi zadostuje

dottor ::

Jaz čakam če bo sigma predstavla novo 24-70 f/2.8 lečo (ART?) :)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Janac ::

a za ff?

dottor ::

Alpa ASP-C, ampak za FF bi blo bolj smiselno :)

Sem v dilemi če bi si uzel ampak trenutno edini dve smiselni izbiri sta Nikkor alpa Tamron, Sigmin je nek ne tako nov model ki ne pride niti blizu prej omenjenima.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Janac ::

nova serija lifestyle fotk: http://jangregorin.eu/index.php/2016/08...

korenje3 ::

janac s tisto 30mm macro boš imel probleme. predvsem z osvetlitvijo, ker ti bo objektiv blokiral svetlobo, ko boš moral slikati od tako blizu.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Janac ::

korenje3 je izjavil:

janac s tisto 30mm macro boš imel probleme. predvsem z osvetlitvijo, ker ti bo objektiv blokiral svetlobo, ko boš moral slikati od tako blizu.


saj nebom kupu, me niti mal ne zanima nič na spisku :)

dottor ::

Malo neumesna, ampak se samo meni zdi al nikonov 50mm 1.8 (FX) fokusira hitreje in "bolj natančno" kot nikonov 35mm 1.8 (DX) - oba na cropu?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Okapi ::

Janac je izjavil:

nova serija lifestyle fotk: http://jangregorin.eu/index.php/2016/08...

Mogoče je kriv moj monitor, ampak meni se več teh fotk zdi malo presvetlih, premalo kontrastnih in preveč rumeno-zelenih.

Okapi ::

Janac je izjavil:

Evo Okapi, znane 3 nove leče.

30mm f/3.5 macro
12-100mm f/4 pro
25mm f/1.2 pro

nč zanimivga, še vedno čakam na podoben zoom kot je 12-40, ampak z vsaj f/2. Zaenkrat pa mi 12-40 tudi zadostuje
Od teh me zanima samo 25 mm. Za makro imam 60 mm in bi kvečjemu hotel imeti malo daljšo goriščnico. 12-100 mm me tudi ne zanima. Imam 12 mm f2,0 in 40-150 mm f2,8. Vmes je pa "luknja", ki bi jo zapolnil s 25 mm. Samo se bojim, da bo f1,2 zverinsko drag (težko, da bo pod jurja).

Lepo bi bilo, če bi novi E-M1 II prodajali v kitu z novim 25 mm, ker me oboje zanima in bi bila cena v kitu verjetno precej ugodnejša kot ločeno.

Unknown_001 ::

freesty je izjavil:



Z A sem mislil Av. :)


Bilo je na M >:D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Janac ::

Okapi je izjavil:

Janac je izjavil:

nova serija lifestyle fotk: http://jangregorin.eu/index.php/2016/08...

Mogoče je kriv moj monitor, ampak meni se več teh fotk zdi malo presvetlih, premalo kontrastnih in preveč rumeno-zelenih.


Lahko samo argumentiraš prosim?

kaj pa kompozicije pa to?

Okapi ::

Ne vem, kako bi argumentiral - zdijo se mi nekako kot bi fotografija na papirju že malo zbledela, ker je predolgo na soncu.
Ne sicer tako drastično, kot na tem primeru, ampak to se mi zdi še najboljši opis vtisa, ki ga dobim.

N0t0ri0us ::

grašek je izjavil:

N0t0ri0us je izjavil:



Ena, ko imam ravno nov fotoaparat :)

Keri fotoaparat je to?




Rx100 I 336€ @extremedigital
Se šele učim na njemu, ampak na splošno sem za tak denar zelo zadovoljen, saj rabim kompaktnost

Unknown_001 ::

Okapi je izjavil:

Ne vem, kako bi argumentiral - zdijo se mi nekako kot bi fotografija na papirju že malo zbledela, ker je predolgo na soncu.
Ne sicer tako drastično, kot na tem primeru, ampak to se mi zdi še najboljši opis vtisa, ki ga dobim.



Umetniški učinek, da bolj retro zgleda. To je zih v postprodukciji namerno naredil. Danes je to IN oz. se fino zdi. Isto kot natrgane kavbojke ki so bile včasih za klošarje danes ti jih pa prodajo 50EUR dražje.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

no comment ::

Retro vs. plain wrong.

Janac ::

no comment je izjavil:

Retro vs. plain wrong.


moja obdelava ti je plain wrong?

kakšna pa misliš da bi bolj sedla?

Tac20 ::

Sej obdelava je kr OK, men je tud ful všeč ta "trend" ubijanja senc da povleče na vijolčno/modro črnine, in da ima tak flat/cinema look. Samo mogoče malo bolj subtilna obdelava, je precej in your face.

no comment ::

npr.
 retro

retro



Pa to je že bordeline (10 let pretečen film in tip filma, ki je bil zadnji, ki je imel bolj retro look).

Retro vs. plain wrong je bilo pa bolj filozofsko vprašanje. Retro look je vceplen skozi miljone slik in filmov, ki smo jih skonzumirali. Po mojem mnenju je sreča, da je film z vsemi svojimi pomanjkljivostmi vcepil neko estetiko. Jpg, ki pride ven iz Canikonov je bljak. Ampak vem, da se verjetno 99% ljudi ne bo strinjalo.

Janac ::

A ti moje fotke delujejo retro?

gddr85 ::

retro zeleno rumene :P

Unknown_001 ::

Janac je izjavil:

A ti moje fotke delujejo retro?


Fotke so super samo preveč agresivno jih obdelaš na koncu. Ja, na prvi pogled izgleda kot stara "sprana" fotografija, ampak ne vemo mi ozadja kaj si hotel doseč. To veš samo ti, ki si to skup spravil.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Okapi ::

Meni se ti retro učinki zdijo primerni samo če je tudi tematika fotke ustrezna. Recimo, če bi slikal oldtimerje, in bi bile punce oblečene po modi iz norih dvajsetih. Recimo ena na hitro zguglana fotka, kjer je takšna "vintage" obdelava čisto primerna.



Ampak tu smo že na področju okusov, (foto)-mode ... Jaz sem bolj old-skool in mi tudi pretiravanje z majhno globinsko ostrino ni všeč, recimo.

Ko sem recimo na hitro naredil fotko svoje steampunk tipkovnice, se mi je zdelo primerno uporabit en retro učinek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

V glavnem, nič ti ne pomaga najboljša oprema, niti piksel-pipersko ostra fotka, če pred pritiskom na sprožilec vsaj malce ne pomisliš.


Men bi blo mal nerodn, ceb mel tolk zrnast background! A res ne mores kupt ISO 50 filma? ;>

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Sredinska kompozicija je, kot običajno, tudi v tem primeru dolgočasna.


Ne samo, da je dolgocasna ampak ze kar malo boli, ko gledas tako fotko. Centralna kompozicija je edino ok, ce imas kaksno pametno simetrijo na fotki, pa se takrat je ponavadi vprasljiva.

Janac ::

BigWhale je izjavil:

Okapi je izjavil:

Sredinska kompozicija je, kot običajno, tudi v tem primeru dolgočasna.


Ne samo, da je dolgocasna ampak ze kar malo boli, ko gledas tako fotko. Centralna kompozicija je edino ok, ce imas kaksno pametno simetrijo na fotki, pa se takrat je ponavadi vprasljiva.


To verjetno leti na mojo fotko?

Duhec ::

Po vsej verjetnosti opazka o sredinski kompoziciji leti na @korenje3 in njegovega polža. :)
http://blackbird.si/

Okapi ::

Ne "po vsej verjetnosti", temveč zagotovo.;)

Janac se je lepo naučil pazit na kompozicijo, s tem nima problemov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

jype ::

Sredinsko kompozicijo je bistveno težje narediti, ampak ko je narejena prav, deluje:

http://www.shutterstock.com/blog/5-thin...

Okapi ::

Saj je že BW napisal, da moraš imeti simetričen motiv, če hočeš, da sredinska kompozicija deluje. Vsi primeri z linka so simetrični.

dottor ::

Da se ne boste vedno kregali o omarah vam da predmet debate in kaj vse sem naredu narobe:

https://www.flickr.com/photos/andrejmil...

In JA vem da nimam pojma o poziranju in JA vem da sredinska kompozicija "je tabu tema" ;)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

RedDrake ::

Napredek je viden, dottor, in to je tisto kar šteje.
Če lahko dodam par namigov, ki bodo izboljšali tvoje portrete:
1. če ne moreš zablurati ozadja (iz kakršnihkoli razlogov, recimo tu imaš model blizu ozadja in je to skoraj nemogoče), potem se izogibaj takim postavitvam, da modelu nekaj "rase" iz glave - glej recimo tiste bolj žive rdeče črte na več tvojih fotkah.
2. Trda, direktna svetloba (fleš na fotoaparatu) ni najboljša opcija za takšno fotografijo. Na takšnih scenah so sence tvoj prijatelj! Ker mislim, da imaš nikona, potem lahko eksterni fleš preprosto prestaviš stran s fotoaparata. Če si delal z vgrajenim, potem si omisli 10cm x 10cm kos kartona, ki ga lahko uporabljaš kot "preusmeritev" za vgrajeni fleš (google bounce built in flash)
3. Pazi tudi na robove (ali pa obreži kasneje), recimo na prvi fotki (ki se meni btw še najbolj dopade, in je že solidno dobra) maš na skrajnem desnem robu čisto malo enega okvirja - tisto je odveč :).

Več kot boš fotkal, boljše fotke bodo!

dottor ::

Hvala ;)

Kar se fleša tiče je bil uporabljen SB600 + softbox prožen preko CMja. Je pa blo prvič da sem to uporabljal zato je blo en kup "igračkanja" z nastavitvami in postavljanjem. Sploh je bil problem, ker je zaradi tega bil max. shutter speed 1/250 in je bil F/4 največ kar sem lahko odpru objektiv, čene bi komot lahko 1.8 alpa 2.8 uporabljal in zblural ozadje. Je pa bla svetloba tam kjer se je slikalo kar malo "zanič" in zato softbox.

Se mi pa zdijo taki šutingi ušečni, sploh iz vidika učenja, saj s try&errors izvlečeš največ :)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

RedDrake ::

Ja, 1/250 je pač omejitev flasha. Ampak to se da zaobiti - naslednjič daj na manual način in bolj odpri zaslonko. V postprodukciji je z modernim fotoaparatom (kar vem da imaš) b.p. popravit tam 1.5-2EV preveč osvetljeno fotko.
Čimveč trial&error, tem boljše bo.

Janac ::

Nova serija:

 218d

218d



http://jangregorin.eu/index.php/2016/08...

Praktično skos uporabljam 12-40 f/2.8, le takrat ko bi rad manj dofa dam 45mm f/1.8 gor. Pomoje top kombinacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

RedDrake ::

Od teh fotk, se mi dopade samo zadnja (povsem črno ozadje s črtami in avto, pravilno osvetljen).
Tiste z rumenim filtrom so ogabne (niti ne izgleda retro, niti ne toplo, nič), lightpainting mi ne deluje ravno najbolje, fotoshop z luno izgleda ceneno, ipd ...

Pa saj si delal super fotke, ni treba sedaj overkillat z nekimi kvazi fancy tehničnimi metodami in masovno postprodukcijo.
Če vržeš tolk časa v PP, potem je že skoraj bolje če se naredi kar render, bo izgledalo boljše ...

Nočem bashat, ampak sorry telih par shootov za BMW mi res ne potegne ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

seminal ::

Sem tudi jaz mislil napisat že prej da mi fotke ne potegnejo :P pa sem bil raje tiho da nebi začeli udrihat po meni :)

freesty ::

Janac s cim si pa osvetljeval avto? Pa to ga imas zunaj v temi?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Janac ::

Tut jst nisem zadovoljen, sploh ko pogledam kake fotke majo tisti ki delajo za priznane znamke.

Hvala za feedback :)

Okapi ::

Zamisel z zabrisanimi otroci v gibanju se mi zdi zelo v redu, v ostalem se pa strinjam z RedDrakom.

Posvečaj se zlasti sami sceni (otroci, zorni kot ...), in manj raznim filtrom, svetlobnim učinkom in podobnemu. Naj bodo fotke videti bolj naravne. Po mojem vsaj.

dottor ::

Še ena od prejšnjega tedna:

https://www.flickr.com/photos/andrejmil... :)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

kuglvinkl ::

Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

««
53 / 62
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvečer ne zamudite Luninega mrka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714873 (9456) Duhec
»

Predlogi za smartphone z najboljso kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8214835 (12832) next3steps
»

Foto - Aprilska norost

Oddelek: Zvok in slika
294148 (1774) Super Sonic

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425713 (22555) bluefish

Več podobnih tem