» »

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Temo vidijo: vsi
««
52 / 62
»»

Janac ::

BigWhale je izjavil:

Vcasih se namesto ukvarjanja z DOF splaca pogledat tudi 'lens compression'. Nimam pojma kak je slovenski izraz za to. :/ Namesto, da isces leco z manjsim DOF, vzames tele leco in stopis nekaj metrov nazaj. Je pa vse odvisno od tega kaj bi rad fotografiral. :)


Portrete recimo, ampak tele odpade. Ni mi všeč 'zbita' fotka, ampak bolj 'dinamični' portreti tam do 90mm max :)

nekaj fotk s zadnje poroke, letos že peta.

http://jangregorin.eu/index.php/2016/07...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

no comment ::

Janac je izjavil:

To mi jasno ja, da se čimbolj približaš predmetu, ozadje čimbolj oddaljeno ipd.

Ampak jst preprosto iščem alternativo, recimo vsaj ff na f/1.8(primer slik zgoraj).

Je ni. Za te primere, ki si jih dal ti, potrebuješ najhitrejši (ki si ga še lahko privoščiš) zmerno širokokotni objektiv na čim večjem senzorju. Obstajajo ovinki, speed booster + hiter manualni objektiv, tilt-shift, stitching, ps blur... Če imaš ves čas na svetu in/ali kvaliteta rezultata ni ne vem kako pomembna, potem uporabiš pač enega od ovinkov.

Če pa hočeš delat tako kot večina ostalih, pač kupiš to kar ima večina ostalih... ;)

Okapi ::

Mimogrede, IMHO se z majhno globinsko ostrino ne sme pretiravati. Recimo na teh poročnih slikah z linka, bi bila #3 boljša, če bi bil blejski otok oster. Mladoporočenca sta slikana v hrbet, tako da se obrazov itak ne vidi, pokrajinsko ozadje je pa neostro. Fotke, ki dajejo vtis, da se je fotograf na vso moč trudil z neostrino, se mi zdijo nekako nenaravne, na silo narejene.

Tomson ::

Še ena priložnostna s telefonom ... Vsebinska idila: in odpluli so proti sončnemu zahodu! :)

Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

mile ::

Ce res rabis tako majhno globinsko ostrino na sirokem kotu, potem ti je FF edina opcija...vse ostalo je brezveze. Za head-shote in doprsne portrete je m43 f1.4/f.18 25-50mm vec kot dovolj...

Meni osebno je DOF na micro43 cist kul, vecji senzor bi se zelel bolj zaradi DR in boljsega ISO-ta v dolocenih situacijah, vendar Sony in Fuji pri MILC ponujata premalo prednosti, da bi se splacal menjat, FF pa je predrag in predvsem prevelik. Cakam na Photokino potem pa E-M1 II ali pa Pen-F.

Okapi ::

Preden začne nekdo zapravljati denar, se je koristno vprašati tudi, kakšen je pravzaprav želeni končni izdelek. Namreč, globinska ostrina je odvisna (tudi) od končne velikosti fotografije. In če je ta velika A5 v poročni fotoknjigi, je ves trud s par centimetri globinske ostrine zaman, ker bo globinska ostrina na končnem izdelku precej večja od pixel-peeperske na računalnikovem zaslonu.

Janac ::

Bom vzel 45mm f/1.8 za cca 150eur pa je.

še par fotk slovenskih električnih koles: http://jangregorin.eu/index.php/2016/07...

no comment ::

Okapi je izjavil:

Preden začne nekdo zapravljati denar, se je koristno vprašati tudi, kakšen je pravzaprav želeni končni izdelek. Namreč, globinska ostrina je odvisna (tudi) od končne velikosti fotografije. In če je ta velika A5 v poročni fotoknjigi, je ves trud s par centimetri globinske ostrine zaman, bla bla....

Sej je dal primer. Če je efekt viden na velikosti poštne znamke, ki jo prikaže slo-tech, potem bo viden tudi v poročni knjigi.

Njemu ne gre za dof (oz. coc), ampak separacijo, ki jo lahko (v takih postavitvah) dosežeš samo s kombinacijo hitrega objektiva in/ali relativno velikega senzorja. Sedaj bo revež vzel ff ekvivalent 90/4 in ugotovil, da oni tip na ff dobi v kader za modelom celo bajto, on pa samo dva okna. Janac, rad bi dinamične kompozicije? A ti veš, da si boš moral skopat 2m globok jarek v pločnik, če boš hotel s takim objektivom na mini senzorju posnet podobno sliko kot je prva?!

Požri cmok v grlu (ja, stane skoraj toliko kot ff aparat + 35/1.8) in kupi Voigtländerjev 17.5/0.95 ali pa nehaj razmišljat o fotkah, ki jih delajo drugi in pač delaj s tistim kar imaš. Ko boš pa kaj zaslužil s porokami, si boš pa tudi lahko omislil sistem, ki bo bolj primeren za te reči...

Janac ::

Zakaj mislš da nč ne služm s fotografijo? Prehod na ff mi ni smiselen, ker a7r ii + 24-80 pride okoli 3-4k, tok pa res ne zaslužm, še :)

Okapi ::

Janac je izjavil:

Bom vzel 45mm f/1.8 za cca 150eur pa je.

še par fotk slovenskih električnih koles: http://jangregorin.eu/index.php/2016/07...
Bi rekel, da imaš na veliko fotkah sonce na napačni strani. Posledica je, med drugim, da imaš ozadje presvetlo. Pa se mi zdi, da bi ti protisončna zaslonka na par fotkah prav prišla.

Svetloba je pri fotografiranju najpomembnejša, in produktno fotografiranje "v naravi" je brez dodatne osvetlitve zelo težko, oziroma nemogoče, če hočeš brezhibne oziroma profi-rezultate. Enako velja tudi za portrete oziroma poročno fotografijo. Potrebuješ pomočnika, ki ti bo nosil odsevnik ali dva. Lahko si pomagaš tudi z odsevnikom na stativu. Dražja možnost sta dve bliskavici na stativu, in tretja na aparatu.



V glavnem, bi rekel, da bi investicija v osvetlitev več prispevala k boljšim fotkam, kot svetlobno močnejši objektiv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Janac ::

Na teh fotkah sem sicer mel flash in tak odbojnik. Je pa res da ni blo veliko truda vloženga :)

Hvala vseeno za predloge, se bom naslednjič bolj potrudu :)

no comment ::

Janac je izjavil:

Zakaj mislš da nč ne služm s fotografijo? Prehod na ff mi ni smiselen, ker a7r ii + 24-80 pride okoli 3-4k, tok pa res ne zaslužm, še :)

Ja, narobe sem se izrazil... Ko boš zaslužil dovolj oz. ko ti bo ta segment fotografije prinašal toliko, da boš lahko izbral bolj optimalen sistem za to. Očitno imaš s trenutnim sistemom optimalno pokrito področje, ki ti je bolj pomembno...

Mimogrede, pred 5 leti so brez problema delali poroke z aparati, ki pridejo danes BISTVENO manj kot vsote, ki jih omenjaš. Ampak, če mora bit 50MP, pol pač mora...

Super Sonic ::

Problem porok je v glavi ljudi. Moje izkušnje so sila mešane; eni so ok, drugi pa želijo nemogoče in težijo.

Vse pa izhaja iz tega, da se "mali ljudje" za en dan prelevijo v super diktatorje in si podrejajo svet. Tako mora biti za tisti dan na voljo tudi fotograf s 50MP aparatom in 2000 brezhibnimi fotografijami (po možnosti za 300EUR). In jasno morajo biti fotografije na voljo že isti dan, vseh 2000.

In ti, ki težijo, nekako rinejo naprej to famo, da se najprej pogleda kaj imaš v roki in nato na zaslonček koliko si naredil slik, ipd. In dosti "fotografov" (recimo jaz sebe ne štejem za fotografa, vsaj ne resnega, čeprav delam že kar nekaj let s fotografijo) pada na te fore. Ne govorim sedaj za Janaca, ampak tako na splošno, kar sem opazil med fotografiranjem porok. Vse to vzpodbujajo še trgovci, ko se z XXXX aparatom kar na enkrat ne da nič (več) narediti.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Po pravici povedano, je Janac eden izmed tistih, ki je zacel z bizarnimi fotkami in brez neke extra opreme v kratkem casu naredil ogromno. Vidi se, da fotka in vidi se, da marsikaj prebere in poslusa kar mu drugi povedo.

Super Sonic je izjavil:

In ti, ki težijo, nekako rinejo naprej to famo, da se najprej pogleda kaj imaš v roki in nato na zaslonček koliko si naredil slik, ipd. In dosti "fotografov" (recimo jaz sebe ne štejem za fotografa, vsaj ne resnega, čeprav delam že kar nekaj let s fotografijo) pada na te fore. Ne govorim sedaj za Janaca, ampak tako na splošno, kar sem opazil med fotografiranjem porok. Vse to vzpodbujajo še trgovci, ko se z XXXX aparatom kar na enkrat ne da nič (več) narediti.


No, jaz sem nedavno enemu cloveku, ki se prezivlja s fotografijo posodil komplet luci za fotkat, ker je delal nek 'corpo portrait shoot' in mu je stranka rekla, da ima konkurenca tak setup kjer uporabljajo luci in da bodo konkurenco najeli, ce on ne prinese luci s sabo. :>

It happens on all levels in je cist crazy.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

McClane ::

Poznam podobno zgodbo, kjer je znanec imel starega D2x pri opremi samo zato da so ga resno jemali, obupal je pri pregovarjanju z strankami da manjši fotoaparat ni nujno slabši. Slikal je seveda z drugimi, ampak vtis je bil narejen pa z "taveliko mašino"
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer

jakan123 ::

Ena izmed prvih :) Fotoaparat je Canon G7X Mark II

korenje3 ::






i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

BigWhale ::

Na prvi fotki zgleda, kot da si se trudil slikati kanto za smeti in kandelaber. Street performer je v dead centru oziroma njegov boben.

Na drugi je spet centralna kompozicija. Recimo, da bi razumel, ce bi ujel performerja tocno med tistima grmoma v ozadju. Na levi je kanta za smeti? Odrezana. Spodaj pa torba za kitaro, tudi odrezana. Tipu se ne vidi obraza, ajd, pa to bi recimo se slo.

Tretja fotka je, uhm, nevem. Fotka ulice, ki jo zmoti dnevna ponudba sladoleda, ki je out of focus?

Zadnje pa ne razumem, ker me abstraktna umetnost nikoli ni prevec zanimala. :>

Okapi ::

BigWhale je izjavil:

Zadnje pa ne razumem, ker me abstraktna umetnost nikoli ni prevec zanimala. :>
Nič ne štekaš. Zakaj misliš, da je treba imeti drag fotoaparat z velikim tipalom, in svetlobno močan objektiv? Da lahko ustvarjaš takšne umetnine z majhno globinsko ostrino. Čeprav korenju toplo svetujem, da si nabavi Hasselblada, kajti šele potem bo lahko do polnega izraza prišel njegov prefinjen občutek za fotografijo.>:D

Janac ::

Zanimivo kako ima moja leča za cca 250eur bolj kremast bokeh od te tvoje ;)

korenje3 ::

Janac je izjavil:

Zanimivo kako ima moja leča za cca 250eur bolj kremast bokeh od te tvoje ;)


janac, to je zato ker je pri tvoji kremast po celi sliki :))

BigWhale je izjavil:

Na prvi fotki zgleda, kot da si se trudil slikati kanto za smeti in kandelaber. Street performer je v dead centru oziroma njegov boben.

Na drugi je spet centralna kompozicija. Recimo, da bi razumel, ce bi ujel performerja tocno med tistima grmoma v ozadju. Na levi je kanta za smeti? Odrezana. Spodaj pa torba za kitaro, tudi odrezana. Tipu se ne vidi obraza, ajd, pa to bi recimo se slo.

Tretja fotka je, uhm, nevem. Fotka ulice, ki jo zmoti dnevna ponudba sladoleda, ki je out of focus?

Zadnje pa ne razumem, ker me abstraktna umetnost nikoli ni prevec zanimala. :>


pri prvi sem hotel slikat še množico ljudi, pa je bilo tolk natrpan da v tistem trenutku nisem mogel niti fotkiča obrnt.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

DrSergioDJ ::

korenje3 je izjavil:



pri prvi sem hotel slikat še množico ljudi, pa je bilo tolk natrpan da v tistem trenutku nisem mogel niti fotkiča obrnt.


kar vidim publike na drugi strani, sploh ni neka guzva. za dobro fotko se clovek prerine malo.
...

PARTyZAN ::

Si nor, bi si spraskal svojo omego, ko bi se rinil med plebejci. :>

Unknown_001 ::

Ena moja začetniška z novo pridobitvijo :)



Moj prvi DSLR - Canon eos 7D mk II 8-)

Objektiv: Canon EFS 18-135mm
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

gddr85 ::

no pa še jst dve poletni prilepim ;)

korenje3 ::

Unknown_001 je izjavil:

Ena moja začetniška z novo pridobitvijo :)



Moj prvi DSLR - Canon eos 7D mk II 8-)

Objektiv: Canon EFS 18-135mm


važn da je podpis gor... če že je pa mora bit na sredini slike da ne bo kdo ukradu.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

gddr85 ::

bolje podpis pa solidna fotka, kot brez podpisa pa slika omare :P

dj_uro ::

kekec :)):))
vw-klub.si

N0t0ri0us ::



Ena, ko imam ravno nov fotoaparat :)

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

gddr85 je izjavil:

bolje podpis pa solidna fotka, kot brez podpisa pa slika omare :P


Awwww tenks :D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

koprive ::

Bolje vrabec na balkonu...




kot ISO v višavah

freesty ::

@Raptor F16 lahko bi bolj zaprl zaslonko, da bi bil vecinski del cveta v fokusu. Podpis je tam za brezveze, tega ti ne bo nihce ukradu.

@n0t0ri0us focus imas na travi pred psom, ce prav vidim? Probaj ostrit na oci psa ali pa na kaksno drugo stvar, ki jo hoces izpostavit.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Unknown_001 ::

freesty je izjavil:

@Raptor F16 lahko bi bolj zaprl zaslonko, da bi bil vecinski del cveta v fokusu. Podpis je tam za brezveze, tega ti ne bo nihce ukradu.




Podpis je tam iz principa, da se ve kdo je avtor. Fotka sama po sebi res ni nič oh in sploh ker je takih na netu milijon ampak glih zato.

Globina ostrenja je tako izbrana namerno. Fokus je bil na prašnikih srednjega cveta. Ostali v ozadju niso tako lepi, bodisi se že zvijajo, so zmečkani, ozadje pa sploh ni za nikamor, zato sem poskusil doseč čimvečji boke, da popravim sramoto izbrane scene. Tisto belo je pa že fasada.

Drugič bom potem raje pri taki fotografiji naredil fotke pri različnih zaporah zaslonke pa mi boste povedali, pa si potem izberite lepšo :)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Janac ::

Unknown_001 je izjavil:

freesty je izjavil:

@Raptor F16 lahko bi bolj zaprl zaslonko, da bi bil vecinski del cveta v fokusu. Podpis je tam za brezveze, tega ti ne bo nihce ukradu.




Podpis je tam iz principa, da se ve kdo je avtor. Fotka sama po sebi res ni nič oh in sploh ker je takih na netu milijon ampak glih zato.

Globina ostrenja je tako izbrana namerno. Fokus je bil na prašnikih srednjega cveta. Ostali v ozadju niso tako lepi, bodisi se že zvijajo, so zmečkani, ozadje pa sploh ni za nikamor, zato sem poskusil doseč čimvečji boke, da popravim sramoto izbrane scene. Tisto belo je pa že fasada.

Drugič bom potem raje pri taki fotografiji naredil fotke pri različnih zaporah zaslonke pa mi boste povedali, pa si potem izberite lepšo :)


DOF ne 'Boke'.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Unknown_001 ::

Janac je izjavil:



DOF ne 'Boke'.



Well shit. Nov sem v teh vodah pa mi prosm ne zamert netočnega poznavanja terminologije :P ;>
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

freesty ::

Unknown_001 je izjavil:

freesty je izjavil:

@Raptor F16 lahko bi bolj zaprl zaslonko, da bi bil vecinski del cveta v fokusu. Podpis je tam za brezveze, tega ti ne bo nihce ukradu.




Podpis je tam iz principa, da se ve kdo je avtor. Fotka sama po sebi res ni nič oh in sploh ker je takih na netu milijon ampak glih zato.

Globina ostrenja je tako izbrana namerno. Fokus je bil na prašnikih srednjega cveta. Ostali v ozadju niso tako lepi, bodisi se že zvijajo, so zmečkani, ozadje pa sploh ni za nikamor, zato sem poskusil doseč čimvečji boke, da popravim sramoto izbrane scene. Tisto belo je pa že fasada.

Drugič bom potem raje pri taki fotografiji naredil fotke pri različnih zaporah zaslonke pa mi boste povedali, pa si potem izberite lepšo :)


Podpis, da se ve kdo je avtor, bi lahko bil tudi na dnu slike, ne pa na sredini, res grozno.

Ce so bli drugi cvetovi zadaj manj lepi pac gres pol metra naprej in slikas drugo rozo. Tisto s fasado bi lahko resil, da bi malo v levo stopil in bi imel samo zeleno ozadje.

Pac fotka je tak, ko da si dal fotoaparat na A, odpru zaslonko na max in sklocnil eno random stvar. Oziroma vec random stvari, vendar, ko si pregledoval ti je pac ta roza bila vsec zato si se odlocil, da jo objavis. Je tako?

Ne mislim nic slabega, takes one to know one, vsi smo bili taksni, nekateri smo se sedaj:)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

no comment ::

Janac je izjavil:


DOF ne 'Boke'.

Boke, ne DOF.

grašek ::

N0t0ri0us je izjavil:



Ena, ko imam ravno nov fotoaparat :)

Keri fotoaparat je to?

koprive je izjavil:

Bolje vrabec na balkonu...




kot ISO v višavah


Keri fotoaparat je to? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: grašek ()

Janac ::

no comment je izjavil:

Janac je izjavil:


DOF ne 'Boke'.

Boke, ne DOF.


res?

no comment ::

Ja.

Unknown_001 ::

freesty je izjavil:


Pac fotka je tak, ko da si dal fotoaparat na A, odpru zaslonko na max in sklocnil eno random stvar. Oziroma vec random stvari, vendar, ko si pregledoval ti je pac ta roza bila vsec zato si se odlocil, da jo objavis. Je tako?


Ne ni bilo čisto tako. Slikam le na M in Av. Avtomat je porazen oz. uporaben le če zadevo daš totalnemu začetniku ki fotoaparata prej v roki nikoli ni držal.

Pač prvo jutro je bilo in sem gledal, kaj bi za foro lahko poslikal pa ko sem šel ven sem videl da so rože edino malo bolj živo kar je bilo na dvorišču. Pa še slaba svetloba je bila. In sem potem za začetek poslikal rože.

Pač saj sem zapisal da je ena začetniška ker fotoaparat komaj spoznavam, DSLR-ja pa še nikoli nisem imel. Ko bo več časa, bom šel za dušo na malo bolj zanimive kraje slikat.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

gddr85 ::

lahko je poskušal doseči lep bokeh, ampak efekta skoraj ni pri roži zgoraj, je pa viden dof

Janac ::

Ne, on je hotu čimmanjši dof dosečt ;)

BivšiUser2 ::

 Želva vas pozdravlja!

Želva vas pozdravlja!

:D
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

koprive ::

PixlNirvana: Canon 700d, prva z objektivom 55-250mm stm, druga pa 18-55mm stm. Hec pa je v tem da ima vrabč večji ISO.

 fotofiniš :) 55-250mm na 180mm.

fotofiniš :) 55-250mm na 180mm.



S4NNY1 bleščanje svetlobe zmanjša kontrast, slabi svetlobni pogoji ali pa megla na objektivu? Mogoče nebeška svetloba? Želvji angel?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koprive ()

BivšiUser2 ::

koprive je izjavil:

PixlNirvana: Canon 700d, prva z objektivom 55-250mm stm, druga pa 18-55mm stm. Hec pa je v tem da ima vrabč večji ISO.

 fotofiniš :) 55-250mm na 180mm.

fotofiniš :) 55-250mm na 180mm.



S4NNY1 bleščanje svetlobe zmanjša kontrast, slabi svetlobni pogoji ali pa megla na objektivu? Mogoče nebeška svetloba? Želvji angel?

Verjetno je tisto drugo. Bolj želvji angel. :D Mogoče se kaj da v PSju popraviti. Fotka pa je s fona - L930.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

koprive ::

Mogoče tudi da ima želva bolj težko sapo (I am your father) :)

korenje3 ::

Tole sem srečal na poti :)
eden je revež oz. "črnc" brez hiše.



i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Anney ::

Nova kolekcija za životinsko carstvo, mogoče? :)
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Janac ::

korenje, zakaj nemoreš mal spustit aparata, bi ble precej boljše fotke ekspresno :D
««
52 / 62
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvečer ne zamudite Luninega mrka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714873 (9456) Duhec
»

Predlogi za smartphone z najboljso kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8214835 (12832) next3steps
»

Foto - Aprilska norost

Oddelek: Zvok in slika
294148 (1774) Super Sonic

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425713 (22555) bluefish

Več podobnih tem