» »

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Temo vidijo: vsi
««
46 / 62
»»

dj_uro ::

ja, to si dobro ugotovil! - imaš pa srečo, ker ima slika zgodbo in si pač iz te zgodbe sklepal potek dogajanja

very nice!
vw-klub.si

garamond ::

Pri sliki od uporabnika dj_uro je premajhen čas osvetlitve. Poskusil sem rešiti, kar se da -- močno povečal kontrast -- in pokazala se je naslednja slika:
Gre za fotografijo umazane vodne površine z nenavadnimi kvadratastimi artefakti. (Prosim.)
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

dj_uro ::

še vseeno pove moja slika x-krat več od korenje3 :)) :))
vw-klub.si

korenje3 ::

slika surferja na vodi ;)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

Gre za fotografijo umazane vodne površine z nenavadnimi kvadratastimi artefakti.
To je kot Rorschachov test. Jaz vidim nago babo.:))

Duhec ::

Ni glih surfer...

http://blackbird.si/

korenje3 ::

ne me vprašat kako sem to ugotovil iz tiste slike :)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

Duhec je izjavil:

Ni glih surfer...

Eno podobno imam z ribiči.

no comment ::

 yes, we masturbate!

yes, we masturbate!



A čmo prekinit to drkanje korenčka?

korenje3 ::

no comment je izjavil:

 yes, we masturbate!

yes, we masturbate!



A čmo prekinit to drkanje korenčka?


ko drkanec misli da me drka ^^
sori sam take me vedno nasmejijo
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Okapi ::

no comment je izjavil:


A čmo prekinit to drkanje korenčka?

Dajmo se raje zmenit za en skupinski "izziv". V ponedeljek se recimo začne "ČB ulična fotka". Kdor še nima kakšne primerne, ima še dovolj časa, da kakšno naredi.
http://www.dpreview.com/challenges/Chal...

dj_uro ::

I'm in!!
vw-klub.si

kuglvinkl ::

super :). put your money where your mouth is. Še to, komisija, c'est moi. Bom tekmoval izven konkurence, sam s seboj...
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

dj_uro ::

a je to meni bilo namenjeno?(put your money where your mouth is) - sem se morda kje šopiril v stilu korenje3?

torej tekmujemo tam na dpreview ali tu?
vw-klub.si

kuglvinkl ::

korenje. Kar tu.
Your focus determines your reallity

Janac ::

Kje kupujete foto opremo?

Zanimam se za Zuiko 12-40mm f/2.8 PRO.

Okapi ::

dj_uro je izjavil:

a je to meni bilo namenjeno?(put your money where your mouth is) - sem se morda kje šopiril v stilu korenje3?

torej tekmujemo tam na dpreview ali tu?
Na dpreview - da dobimo recimo temu nepristranske ocene. No, vsaj jaz bom, ostali pa po želji;)

no comment ::

street?!

 oh, noooo...

oh, noooo...

dj_uro ::

dobro, nič nas ne košta, če objavimo tu in tam =)
vw-klub.si

Okapi ::

Janac je izjavil:

Kje kupujete foto opremo?

Zanimam se za Zuiko 12-40mm f/2.8 PRO.
Jaz v 3A. Imam čez cesto, pa še najbolj ugodne cene dobim. Je pa res, da sem tam v zadnjem času kar dosti zapravil. Trenutno čakam na tegale:

Janac ::

Si že kej razmišlu o 12-40mm f/2.8 ?

Kere pa maš zaenkrat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Okapi ::

V bistvu ne. Nekako ne čutim potrebe. Imam 12 mm f2.0 in mi zelo odgovarja. Imam še 14-40 kit, 60 mm makro, 9 mm lens cap ter 40-150 kit in Pro od Olympusa. Potem pa še Samyang 7,5 mm in Tokino 300 mm zrcalno.

Razmišljam še o 25 mm, ampak se ne morem odločit, katerega bi vzel - Mitakon 0,95, Leica 1,4 ali pa bi mogoče počakal na Olympus 1,2, če bo res prišel v doglednem času. Medtem, ko razmišljam, sem pa za 20 evrov kupil 25 mm f1,4 za videonadzorno kamero, z adapterjem za fotoaparat.;)

mile ::

imam panasonica 25 1.4, leca je odlicna, vendar bi sedaj vseeno vzel Pan 25mm 1.7, tiste pol blende razlike se ne pozna in se hitreje ostri..da o razliki v ceni ne govorim

infiniteLoop ::

Evo se bom tudi jaz prijavil z eno neostro...
 To ni drevo

To ni drevo

None of us is as dumb as all of us.

Super Sonic ::



Ena iz Stožic.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Janac ::

Okapi je izjavil:

V bistvu ne. Nekako ne čutim potrebe. Imam 12 mm f2.0 in mi zelo odgovarja. Imam še 14-40 kit, 60 mm makro, 9 mm lens cap ter 40-150 kit in Pro od Olympusa. Potem pa še Samyang 7,5 mm in Tokino 300 mm zrcalno.

Razmišljam še o 25 mm, ampak se ne morem odločit, katerega bi vzel - Mitakon 0,95, Leica 1,4 ali pa bi mogoče počakal na Olympus 1,2, če bo res prišel v doglednem času. Medtem, ko razmišljam, sem pa za 20 evrov kupil 25 mm f1,4 za videonadzorno kamero, z adapterjem za fotoaparat.;)



Misliš da je v DOF kej opazne razlike med tem tvojim 25mm f/1.4 in 58mm f/2? Pomoje da ne. Da bi recimo portrete še bolj izoliral...

Okapi ::

Ni praktično nobene razlike. Lahko preveriš s kalkulatorjem globinske ostrine.

Ampak ne vem, zakaj bi sploh hotel imeti še manj globinske ostrine. Če s 25 mm objektivom slikaš na 1 m razdalje (da dobiš doprsni portret), je globinske ostrine 7 cm, kar je nekako od konice nosu do oči - ušesa so že neostra. Z 58 mm objektivom enak učinek dosežeš na 2 m.

Okapi je izjavil:

no comment je izjavil:


A čmo prekinit to drkanje korenčka?

Dajmo se raje zmenit za en skupinski "izziv". V ponedeljek se recimo začne "ČB ulična fotka". Kdor še nima kakšne primerne, ima še dovolj časa, da kakšno naredi.
http://www.dpreview.com/challenges/Chal...


Ne pozabit prijavit svoje fotke.
http://www.dpreview.com/challenges/Chal...


In ne preveč odlašati - število je omejeno na 75 in 13 fotk je že prijavljenih. Moja je že gor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

freesty ::

Okapi tvoja je ziher lovers? :)

Bom jaz tudi verjetno sodeloval, ce bom lahko izbral eno fotko.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

RedDrake ::

I'm in as well :)
Okapijeva je imho prva, ker je iz Maroka, plus goriščnica in perspektiva narekujeta m4/3 format ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

RedDrake ::

Korenje, ajde, na cesto s tvojo 10k EUR opremo in hitr naredit award winning fotko. B&W je itak kliše, ki ga mojstri bp zmagovito obvladajo.

freesty ::

Evo tudi jaz sodelujem :)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

korenje3 ::

cel tedn sem že bolan pa mi ni za ven it. bom preprosto pretvoru kako staro :)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

gddr85 ::

bom tud jst eno dal, če najdem kako al pa ta teden magar nardim kakšno, btw dva sta že mimo pravil, en je dal sepia, drug rob okrog slike ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

Okapi ::

Hvala za opozorilo;)

korenje3 ::

moja se itak ve, ker ste jo že vidl, pa še slovenski napisi so gor :)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

infiniteLoop ::

Glede na to da mi ni uspelo pritegniti nobenega komentarja poskusam z malo vec fotkami. Pa jim recimo "Iz mesta v naravo".


Kaj menite? Mogoce manjka kje kaka klopca?
None of us is as dumb as all of us.

Tomson ::

Da malo poženem zadevo, lahko podam moje osebno, popolnoma amatersko mnenje.

1. slika: me ne pritegne, kadri mi niso všeč, ni neke vsebine, ne naredi nikakršnega vtisa
2. slika: vsebinsko malo bolje, sama izvedba mi spet ni všeč, ni neke estetike
3. slika: edina, ki mi je všeč. Dober kader, pozicioniranje, deluje celovito, estetsko dosledno.
4. slika: nope :)
5. slika: sicer dobra ideja, pogrešam malenkost bolj oddaljen zajem, meni je moteča svetloba na obrazu in mogoče zemegljena veja pred kadrom

Tomson, over and out! ;)
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Duhec ::

Saintek je izjavil:

@Duhec meni definitivno landscape varjanta bolj sede. :)

Oprosti, sem spregledal... hvala za mnenje !

Tudi jaz sem se pridružil Č/B natečaju:
http://www.dpreview.com/challenges/Chal...
:)
http://blackbird.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

infiniteLoop ::

Tomson je izjavil:

Da malo poženem zadevo, lahko podam moje osebno, popolnoma amatersko mnenje.

1. slika: me ne pritegne, kadri mi niso všeč, ni neke vsebine, ne naredi nikakršnega vtisa
2. slika: vsebinsko malo bolje, sama izvedba mi spet ni všeč, ni neke estetike
3. slika: edina, ki mi je všeč. Dober kader, pozicioniranje, deluje celovito, estetsko dosledno.
4. slika: nope :)
5. slika: sicer dobra ideja, pogrešam malenkost bolj oddaljen zajem, meni je moteča svetloba na obrazu in mogoče zemegljena veja pred kadrom

Tomson, over and out! ;)


Kul, hvala lepa za odziv in mnenje. Mogoce te se nafehtam za kak nasvet kako bi lahko popravil/izboljsal bodoce fotke?

1. Torej slaba vsebina? Ali kompozicija? Bom poskusil biti bolj selektiven glede tega kaj fotografiram.
2. Kaj je najbolj motece pri izvedbi? Kaj bi jo naredilo bolje?
3. Hvala. Tudi meni se je zdela najbolj klasicno lepa.
4. Tudi prav. Meni je bilo kar vsec, da zgleda malo kot kako drevo iz stare srhljivke. Je pa res, da je izrez po moje neposrecen (pretesen).
5. Mogoce kaksna ideja kako omehcati svetlobo na obrazu v takem scenariju? Se strinjam glede veje v ospredju, ko sem fotkal se mi je zdelo, da bi znala biti zanimva, ko sem pa razvil fotke pa tudi meni ni bila ravno vsec.

Mogoce kot zanimivost omenim, da so vse skeni negativov. Zato tudi vec zrnatosti (graina) kot ponavadi. Fotografiral sem s Canon A1 z Ilford Delta 100 filmom. Razvil pa v domaci kopalnici z Rodinalom in poskenrial doma. Vse skup je zelo amaterska operacija, z upanjem, da bo kak napredek.
None of us is as dumb as all of us.

Okapi ::

Slikanje na film in packarija v kopalnici je sicer čisto zabavna reč - jaz sem se kar konkretno nadihal fiksirja v letih, ko sem se s tem ukvarjal.;) Ampak ravno te tvoje fotke so pravzaprav dokaz, da to nekako nima več smisla. Pa ne zato, ker bi bilo kaj narobe z njimi, ampak zato, ker nihče ni pogruntal, da so narejene s filmom. Če tega, da je zaradi cene filma to kar drag špas, niti ne omenjam.

Drugače pa, prvi dve sta res kr neki. Drevo je zanimivo, tudi na drugi (četrti) fotki, bi pa verjetno lahko našel še kakšen bolj zanimiv zorni kot, in povečal kontrast, da bi bila fotka videti kot kakšna abstraktna grafika.

Pri peti je pa obraz preprosto preveč osvetljen. Pri slikah, ki so deloma v senci in deloma na soncu, moraš praviloma osvetliti tako, da so najsvetlejši deli pravilno osvetljeni (v tem primeru bi moral uporabiti spot merjenje svetlobe), najbolj globoke sence pa potem rešuješ digitalno. Pri slikanju na film se je pa to delalo na bolj kompliciran način in je med drugim vključevalo merjenje svetlobe s svetlomerom in sivim kartonom in natanko preračunano dolžino razvijanja za dosego največjega dinamičnega razpona.

no comment ::

Okapi je izjavil:


Pri peti je pa obraz preprosto preveč osvetljen. Pri slikah, ki so deloma v senci in deloma na soncu, moraš praviloma osvetliti tako, da so najsvetlejši deli pravilno osvetljeni (v tem primeru bi moral uporabiti spot merjenje svetlobe), najbolj globoke sence pa potem rešuješ digitalno. Pri slikanju na film se je pa to delalo na bolj kompliciran način in je med drugim vključevalo merjenje svetlobe s svetlomerom in sivim kartonom in natanko preračunano dolžino razvijanja za dosego največjega dinamičnega razpona.


Če ni preosvetlil za 5 blend in stresal Delte v Rodinalu kot norec (oz. pogledal vseh treh Botrov medtem ko je namakal film), je obraz DALEČ od tega, da bi bil presvetljen (na filmu). Verjetno samo stvar skeniranja/PP/okusa...

Janac ::

Kater stativ priporočate za okrog 100$ ?

Okapi ::

Odvisno od rabe - ga nameravaš s seboj nositi v hribe, ali ga boš večino časa z avtom okoli vozil oziroma z njim slikal doma?
Tale Sirui za 95 evrov je recimo odličen za v hribe (oziroma za prenašanje naokoli, ker je lahek in še vedno dovolj velik in stabilen).
http://www.foto-klik.si/stojala-in-mono...


Jaz imam enakega, samo da je iz ogljikovih vlaken (model 025x).

Tomson ::

infiniteLoop je izjavil:

Tomson je izjavil:

Da malo poženem zadevo, lahko podam moje osebno, popolnoma amatersko mnenje.

1. slika: me ne pritegne, kadri mi niso všeč, ni neke vsebine, ne naredi nikakršnega vtisa
2. slika: vsebinsko malo bolje, sama izvedba mi spet ni všeč, ni neke estetike
3. slika: edina, ki mi je všeč. Dober kader, pozicioniranje, deluje celovito, estetsko dosledno.
4. slika: nope :)
5. slika: sicer dobra ideja, pogrešam malenkost bolj oddaljen zajem, meni je moteča svetloba na obrazu in mogoče zemegljena veja pred kadrom

Tomson, over and out! ;)


Kul, hvala lepa za odziv in mnenje. Mogoce te se nafehtam za kak nasvet kako bi lahko popravil/izboljsal bodoce fotke?

1. Torej slaba vsebina? Ali kompozicija? Bom poskusil biti bolj selektiven glede tega kaj fotografiram.
2. Kaj je najbolj motece pri izvedbi? Kaj bi jo naredilo bolje?
3. Hvala. Tudi meni se je zdela najbolj klasicno lepa.
4. Tudi prav. Meni je bilo kar vsec, da zgleda malo kot kako drevo iz stare srhljivke. Je pa res, da je izrez po moje neposrecen (pretesen).
5. Mogoce kaksna ideja kako omehcati svetlobo na obrazu v takem scenariju? Se strinjam glede veje v ospredju, ko sem fotkal se mi je zdelo, da bi znala biti zanimva, ko sem pa razvil fotke pa tudi meni ni bila ravno vsec.


Glede strokovne ocene in nasveta bo verjetno kdo drug pravi naslov, jaz lahko svetujem le iz laičnega vidika. Mene najbolj pritegnejo slike, ki imajo vsebino, niso mrtve, izžarevajo neko energijo, dinamiko, lahko dogajanje ali zanimivost. Kar se tiče same postavitve, kadra, je pač verjetno tisti občutek fotografa, kreativnost, iznajdljivost, ali to imaš ali nimaš, če tega nimaš pač pogledaš čimveč dobrih fotografij, da dobiš nek občutek kaj je estetsko dobro, kakšne so dobre postavitve, kaj se da v kader in kaj ne. Tako kot pri vsaki stvari je tudi pri fotografiji pomemben talent. Nekdo ga ima več (tukaj so potem razlike tistih res top fotografij in povprečnih), nekdo manj, nekdo pa lahko ima le veselje, a tudi to šteje, saj se da marsikaj priučit. Na netu je veliko vodičev, tudi knjig ne manjka. Meni je recimo dobra zbirka od Scott Kelby: Digitalna fotografija. Preprosta, hitra, nič komplicirana, pač za nas laike, izveš kar nekaj koristnega. Da ne omenjamo knjige "našega" avtorja, Fotografirajmo digitalno! ;)

Kako bi osebno izboljšal omenjene fotografije?

1. za moj okus, slaba vsebina, ni pomoči :)
2. motiv in ideja nista slaba, le izvedba meni ne sede. Mogoče drugi kot, drugačen zajem, večja izpostavitev kadra, treba experimentirat ...
3. ta je za moje oko top. mi vse štima. Sence na vejah so pika na i!
4. tale mene žal nikakor ne navduši ...
5. ta mi je pa vsebinsko dobra, tudi kader je ok, samo zajem, mogoče večja oddaljenost, drugačen fokus ... sam ponavadi naredim več fotografij iste zadeve, če mi je neka ideja dobra, a vsako na drgačen način, ker nimam veliko izkušenj in ponavadi vsaj ena uspe dobro. Z izkušnjami pa verjetno ideja in izvedba uspe z manj poizkusi...


Sicer pa gledam tale challange na dpreview, hja, težko je izpostavit eno samo sliko, no razen moje, ki bo seveda top :), I wish, lol, pa še tak neroden in počasen preview za slike ima tale stran, bi bilo bolje, da bi dali v dropbox mapo, se slike gledajo veliko bolj pregledno in hitreje ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Tomson ::

Aja, še dober in zanimiv primer fotografije drevesa "from the ground up". lol



PS: samo poiskat je treba pravo drevo! ;)
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Duhec ::

Jaz se moram samoprijavit ! :D
Za challenge "Streets #2: Streets in Monochrome" sem jim namreč poslal napačno fotko in ker nikjer nisem našel komande za izbris sem poslal še eno (tapravo) kot drug uporabnik. V duhu fairplaya sem, tako kot tukaj, pisal tudi na Dpreview, da naj mi izbrišejo fotko, ki je napačna.
http://blackbird.si/

Okapi ::

Saj jo lahko izbrišeš. Klikneš na svojo fotko in ko se odpre, imaš pod njo gumb Withdraw.

infiniteLoop ::

Hvala vsem, ki ste si vzeli čas za kritiko in nasvete.

Heh - včasih packam v kopalnici zaradi subjektivnih razlogov. S filmom moram delati bolj počasi in premišljeno, ker ne morem gledati na ekran in ker imam na voljo samo 36 posnetkov. Do sedaj sem se predvsem zanašal na "sistem neskončnih opic" in srečo - po principu če naredis 500 fotk bo vmes tudi kaka OK. Zdaj bi pa rad pristopil zadevi z malo več metode. Pa še neko zadovoljstvo dobim s tem ko manipuliram nekaj v realnem svetu, ker drugače cele dneve praskam po racunalnikih. Se pa zavedam, da pri tem verjetno zapravljam več časa za slabši rezultat.

Specifično glede pete, pa je verjetno res presvetljena tudi na filmu, pri razvijanju nisem počenjal ničesar kontroverznega (nisem pretirano stresal in tudi epskih filmov nisem gledal). Je pa res, da moj stari fotoaparat meri svetlobo iz celega frama (z blagim povdarkom na centru).

Škoda, da sem zamudil rok za tekmovanje - ravno včeraj zvečer sem posnel nekaj primernega. Kako pogosto pa so ta B&W street tekmovanja?
None of us is as dumb as all of us.

Duhec ::

Okapi je izjavil:

Saj jo lahko izbrišeš. Klikneš na svojo fotko in ko se odpre, imaš pod njo gumb Withdraw.

Jao, hvala, sem povsod videl samo Complain.
Spodnjo fotko sem izbrisal. Zdaj je prostor še za enega. :)
http://blackbird.si/

infiniteLoop ::

Hvala, sem se uspel uštuliti... :)
None of us is as dumb as all of us.
««
46 / 62
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvečer ne zamudite Luninega mrka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714964 (9547) Duhec
»

Predlogi za smartphone z najboljso kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8214978 (12975) next3steps
»

Foto - Aprilska norost

Oddelek: Zvok in slika
294156 (1782) Super Sonic

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425903 (22745) bluefish

Več podobnih tem