» »

Sušilni stroj-združljivost z toplotno črpalko za ogrevanje sanitarne vode

Sušilni stroj-združljivost z toplotno črpalko za ogrevanje sanitarne vode

pikulja ::

Pozdravljeni,

kupujem kondenzacijski sušilni stroj s toplotno črpalko. Postavil bi ga v prostor, kjer se že nahaja toplotna črpalka za ogrevanje sanitarne vode. Zanima me ali se napravi, kateri imata obe toplotno črpalko v enem skupnem prostoru izključujeta ali jih lahko postavim eno ob drugo.

Prosil bi vas tudi za mnenje ali imate že kaj pozitivnih ali negativnih izkušenj z sušilnimi stroji s toplotno črpalko. Slišal sem namreč mnenja, da se toplotne črpalke glede na to, da so nove v sušilnih strojih rade kvarijo ter da je njihovo popravilo izredno drago.

Najlepša hvala za vašo pomoč.

Šimpanz ::

Jaz imam Boscha z toplotno črpalko že dve leti pa ni bilo še nobenih težav. Mi je pa kul ker ful manj greje prostor kot prejšnji sušilec.

RejZoR ::

Logično, da ti manj greje prostor, ko pa zajema toploto kondenzacijske enote in jo piha nazaj v boben.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

francek1 ::

Ker toplotna črpalka sušilnega stroja enako kot toplotna črpalka izkorišča toploto okoliškega zraka, se pri nižji temperaturi izkoristek obeh seveda zmanjša.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Pyr0Beast ::

Toplotna črpalka sušilnega stroja ima lasten krogotok toplote zato ne rabiš skrbeti zaradi medsebojnih vplivov.

Zadeva pa je draga in nemalokrat ne prihraniš toliko z nakupom 'eko' zadeve, da se ti povrne.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

RejZoR ::

Vbistvu je samo stvar načina uporabe. Če samo sem in tja sušiš je skor vseeno če vzameš navadnega B energijski razred. Če pa nimaš možnosti sušit perila zunaj ampak je edina opcija sušilni stroj, torej da ga guraš skozi celo leto in to zelo pogosto, v tem primeru pa se splača premislit o A energijskem razredu s toplotno črpalko. Pa so tud precej velika odstopanja znotraj A razreda. Po ceni in porabi. Bosch s toplotno sicer stane 800 EUR ampak ima porabo 1,6 KW, Beko za 500 EUR, sicer isto A razred s toplotno pa porabi 3,45 KW. Kar je sicer še vedno bolje od B razreda, ki običajno porabljajo okoli 4,5 KW, ampak vseeno.
Pač moraš razmislit kako hitro se ti bo razlika povrnila. Al pa če si pač eko freak neglede na ceno, pol pa pač vzameš Boscha.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

pikulja ::

Najlepša hvala vsem za vaše nasvete in mnenja!

kurjač ::

Beko ima za 750€ sušilc, ki ima celo nižjo porabo od Boscha. Osebno kupim tistega, ki ima daljšo garancijo.

francek1 ::

Pyr0Beast je izjavil:

Toplotna črpalka sušilnega stroja ima lasten krogotok toplote zato ne rabiš skrbeti zaradi medsebojnih vplivov.

Zadeva pa je draga in nemalokrat ne prihraniš toliko z nakupom 'eko' zadeve, da se ti povrne.

Ja, in izkoristek toplotne črpalke je neodvisen od temperature okoliškega zraka, kajne? Imam občutek, da si šprical termodinamiko.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

ssokec ::

Pyr0Beast je izjavil:

Toplotna črpalka sušilnega stroja ima lasten krogotok toplote zato ne rabiš skrbeti zaradi medsebojnih vplivov.

Zadeva pa je draga in nemalokrat ne prihraniš toliko z nakupom 'eko' zadeve, da se ti povrne.



točno to cena izvedbe z toplotno črpalko ne upraviči nakupa (nažalost)
preprost izračun pove da če je razlika v porabi med klasičnim in izvedbo z toplotno črpalko 2kwh / sušilni cikel nam se razlika v ceni 300 Eur ob 3 kratnem sušenju na teden povrne šele v cca 11 letih

trenutna cena 1 kwh = 0,08 Eur
razlika v ceni = 300 Eur
razlika na sušenje v porabi = 2 kwh

za razliko v ceni 300 Eur lahko kupimo danes 3750 kwh električne energije
če nam novi EKO stroj prihrani 2 kwh ure na cikel lahko izračunamo da bomo morali sušilni stroj uporabiti 1875 krat da se nam bo nakup povrnil.
Oziroma če ga uporabljamo 3 krat tedensko pomeni da se nam nakup dražjega izenači šele v 625 tednih = 11 let in 4,5 mesca

LP!

floyd1 ::

Fajn pa je, da ti poleti stroj ne segreva preveč stanovanja. Ravno tako, kot je pozimi dobro, da ti ga ;).

Sem pa skoraj povsod bral, da se cenovno res ne splača. Doma pa uporabljamo sušilca izključno na "poceni" toku in po mojem res ni računice, da bi vzel enega toliko dražjega. Skoraj povsod na netu pa je tudi omenjeno, da ta, s toplotno črpalko dela na manjši temperaturi in posledično manj uniči obleko. Kake izkušnje s tem?

Drugače pa pri štiričlanski družini operemo sigurno enih 6-7 strojev tedensko, posušimo pa kakih 5 - nekatere stvari pač zdaj, poleti, vržemo na balkon sušit.

Pyr0Beast ::

francek1 je izjavil:

Pyr0Beast je izjavil:

Toplotna črpalka sušilnega stroja ima lasten krogotok toplote zato ne rabiš skrbeti zaradi medsebojnih vplivov.

Zadeva pa je draga in nemalokrat ne prihraniš toliko z nakupom 'eko' zadeve, da se ti povrne.

Ja, in izkoristek toplotne črpalke je neodvisen od temperature okoliškega zraka, kajne? Imam občutek, da si šprical termodinamiko.


Imam občutek da si šprical inžineering in slovenščino.

Ti razumeš besedno zvezo: lasten krogotok toplote

DO YOU ?!

RejZoR je izjavil:

Vbistvu je samo stvar načina uporabe. Če samo sem in tja sušiš je skor vseeno če vzameš navadnega B energijski razred. Če pa nimaš možnosti sušit perila zunaj ampak je edina opcija sušilni stroj, torej da ga guraš skozi celo leto in to zelo pogosto, v tem primeru pa se splača premislit o A energijskem razredu s toplotno črpalko. Pa so tud precej velika odstopanja znotraj A razreda. Po ceni in porabi. Bosch s toplotno sicer stane 800 EUR ampak ima porabo 1,6 KW, Beko za 500 EUR, sicer isto A razred s toplotno pa porabi 3,45 KW. Kar je sicer še vedno bolje od B razreda, ki običajno porabljajo okoli 4,5 KW, ampak vseeno.
Pač moraš razmislit kako hitro se ti bo razlika povrnila. Al pa če si pač eko freak neglede na ceno, pol pa pač vzameš Boscha.



Razlika je v režimu sušenja kot tudi kilaži.
Lahko navedejo zmogljivost 5kg a ob merjenju se je dejansko upoštevalo le 3kg
Ali pa da ne sušijo do kraja - npr. do vlažnosti primerne za likanje
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

ssokec je izjavil:

Pyr0Beast je izjavil:

Toplotna črpalka sušilnega stroja ima lasten krogotok toplote zato ne rabiš skrbeti zaradi medsebojnih vplivov.

Zadeva pa je draga in nemalokrat ne prihraniš toliko z nakupom 'eko' zadeve, da se ti povrne.



točno to cena izvedbe z toplotno črpalko ne upraviči nakupa (nažalost)
preprost izračun pove da če je razlika v porabi med klasičnim in izvedbo z toplotno črpalko 2kwh / sušilni cikel nam se razlika v ceni 300 Eur ob 3 kratnem sušenju na teden povrne šele v cca 11 letih

trenutna cena 1 kwh = 0,08 Eur
razlika v ceni = 300 Eur
razlika na sušenje v porabi = 2 kwh

za razliko v ceni 300 Eur lahko kupimo danes 3750 kwh električne energije
če nam novi EKO stroj prihrani 2 kwh ure na cikel lahko izračunamo da bomo morali sušilni stroj uporabiti 1875 krat da se nam bo nakup povrnil.
Oziroma če ga uporabljamo 3 krat tedensko pomeni da se nam nakup dražjega izenači šele v 625 tednih = 11 let in 4,5 mesca

LP!


Na kratko rečeno - Zadeva bo crknila preden se bo odplačala.

Jaz sicer sušim cote kar v prostoru. Klima tak al tak potegne vso vlago ven tako da je tak način še bolj ugoden za bivat

floyd1 je izjavil:

Fajn pa je, da ti poleti stroj ne segreva preveč stanovanja. Ravno tako, kot je pozimi dobro, da ti ga ;).

Sem pa skoraj povsod bral, da se cenovno res ne splača. Doma pa uporabljamo sušilca izključno na "poceni" toku in po mojem res ni računice, da bi vzel enega toliko dražjega. Skoraj povsod na netu pa je tudi omenjeno, da ta, s toplotno črpalko dela na manjši temperaturi in posledično manj uniči obleko. Kake izkušnje s tem?

Drugače pa pri štiričlanski družini operemo sigurno enih 6-7 strojev tedensko, posušimo pa kakih 5 - nekatere stvari pač zdaj, poleti, vržemo na balkon sušit.


Poleti-pozimi - zadeva se pogliha in glede tega nimaš kaj skrbet

S TČ dvomim da dela na kaj nižji temperaturi ker bi bil drugače čas sušenja enormen. Vse skupaj lavfa tudi tam do blizu 100°C
Edino s TČ bi moral imeti manjšo možnost požara zaradi nabiranja prahu (a imaš večjo zaradi kompresorja in vse ekstra elektronike)

Glede uničevanja obleke - lari fari.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

francek1 ::

Pyr0Beast je izjavil:

francek1 je izjavil:

Pyr0Beast je izjavil:

Toplotna črpalka sušilnega stroja ima lasten krogotok toplote zato ne rabiš skrbeti zaradi medsebojnih vplivov.

Zadeva pa je draga in nemalokrat ne prihraniš toliko z nakupom 'eko' zadeve, da se ti povrne.

Ja, in izkoristek toplotne črpalke je neodvisen od temperature okoliškega zraka, kajne? Imam občutek, da si šprical termodinamiko.


Imam občutek da si šprical inžineering in slovenščino.

Ti razumeš besedno zvezo: lasten krogotok toplote

DO YOU ?!

RejZoR je izjavil:

Vbistvu je samo stvar načina uporabe. Če samo sem in tja sušiš je skor vseeno če vzameš navadnega B energijski razred. Če pa nimaš možnosti sušit perila zunaj ampak je edina opcija sušilni stroj, torej da ga guraš skozi celo leto in to zelo pogosto, v tem primeru pa se splača premislit o A energijskem razredu s toplotno črpalko. Pa so tud precej velika odstopanja znotraj A razreda. Po ceni in porabi. Bosch s toplotno sicer stane 800 EUR ampak ima porabo 1,6 KW, Beko za 500 EUR, sicer isto A razred s toplotno pa porabi 3,45 KW. Kar je sicer še vedno bolje od B razreda, ki običajno porabljajo okoli 4,5 KW, ampak vseeno.
Pač moraš razmislit kako hitro se ti bo razlika povrnila. Al pa če si pač eko freak neglede na ceno, pol pa pač vzameš Boscha.



Razlika je v režimu sušenja kot tudi kilaži.
Lahko navedejo zmogljivost 5kg a ob merjenju se je dejansko upoštevalo le 3kg
Ali pa da ne sušijo do kraja - npr. do vlažnosti primerne za likanje

Če si mnenja, da ima klima enak izkoristek pri zunanji temperaturi 25 stopinj, kot pri 40 , ti res ni pomoči. Očitno je način delovanja toplotnih strojev zate španska vas...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Šimpanz ::

Sušilec s toplotno črpalko suši pri nižji temparaturi (okrog 50 stopinj namesto 70 stopinj).
Mi mamo Boscha z TČ že dve leti pa smo zelo zadovoljni, ker sušimo vsaj 1 x na dan, ob vikendih pa še več, pa nam je stari sušilec preveč grel stanovanje.

francek1 ::

Logično, da sušilci s toplotno črpalko prostor manj grejejo, kajti to je razvidno že iz porabe(manj dovedene energije v prostor). Perilo pa sušijo v glavnem z odvzemanjem vlage, manj pa z gretjem, kar je za tkanine dosti boljše.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

RejZoR ::

Sej kondenzacijski vsi delujejo na tak princip. Kot bi v zelo majhen prostor obesil perilo in not postavil malce bolj zmogljiv razvlažilnik zraka. Tko delujejo kondenzacijski sušilci, samo da je vse skupaj zbasano v velikost 85x60x60 centimetrov.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

francek1 ::

Točno tako. Poceni varianta sušilnega stroja (cena okoli 160 €) je sušilec zraka, ki se ga občasno dobi v Hoferju in tudi odlično suši zrak v sobi. Perilo je osušeno v treh urah.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Wega ::

Glede na zgornjo debato o toplotni črpalki me zanima naslednje: sušilni stroj nameravam imeti v kopalnici, ki je ne ogrevamo, kasneje pa gre celo v klet, ki je poleti in pozimi hladna. Ali je potemtakem celo bolj smiselno kupiti sušilni stroj BREZ toplotne črpalke, saj na ta način kopalnico celo ogrevaš?
Wega,
lep, postaven, pameten
in skromen.

OK.d ::

za kopalnico je smiselno, za klet pa ne - edino če jo želiš segret
LPOK.d

telexdell ::

ssokec je izjavil:


...
trenutna cena 1 kwh = 0,08 Eur
razlika v ceni = 300 Eur
razlika na sušenje v porabi = 2 kwh

za razliko v ceni 300 Eur lahko kupimo danes 3750 kwh električne energije
če nam novi EKO stroj prihrani 2 kwh ure na cikel lahko izračunamo da bomo morali sušilni stroj uporabiti 1875 krat da se nam bo nakup povrnil.
Oziroma če ga uporabljamo 3 krat tedensko pomeni da se nam nakup dražjega izenači šele v 625 tednih = 11 let in 4,5 mesca

LP!

Ne vem, kje ljudje dobivate elektriko po tako ugodni ceni? Sam jo pri Petrolu plačujem po 0,135 visoko tarifo in 0,0867 nizko tarifo in eno tarifno merjenje po 0,123 €/kWh. Bi bil zelo hvaležen za ime ponudnika!

PS- če imaš npr. eno tarifno merjenje je amortizacijska doba (na tvoje predpostavke)tam: 0,08/0,123*11= 7 let.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ToniT ::

thramos ::

Cena elektrike se bo v 11 letih verjetno spremenila.

Šimpanz ::

Itak da čez 11 let nobena cena ne bo ista, upam da bo isto veljalo tudi za plače.

Magic1 ::

Cena elektrike je manj kot polovica, ki jo plačamo. Je še omrežnina in ddv na vse.
Magic

thramos ::

Ki se v 11 letih tudi lahko spremeni. Kar je treba upoštevati v izračunih zgoraj.

Karen ::

Ad Wega: Sušilni brez toplotne črpalke prostor ogreva, se pravi ti da nekaj.
Sam sem precej kalkuliral ali vzamem B klaso brez toplotne za 270 EUR ali praktično najcenejšega s toplotno A+ klase - pri nas 600, v Nemčiji s poštinio sem bi ga dobil za 540 EUR. Kakulacija 3 sušenja na teden (7kg sušilec), v enem letu navzgor zaokroževano cca. 30 EUR. Pri tej matematiki prideš notri v 10 letih, kar je bedarija (ni važn če se cena elektrike spremeni, računaj da moraš 2x več denarja dati zdaj - če vežeš teh 300 EUR razlike ziher dobiš več kot se bo podaržil štrom). Skratka vzel bi za ene 400 EUR s toplotno, sicer ni računice.
Aja, še nekaj sem prebral: kao tisti s toplotno naj bi sušil pri nižjih temperaturah, zato naj bi posledično manj uničeval cunje (jih manj krčil). Ampak roko na srce ta B klasa ki jo imam mi še ni ničesar uničila (če volne ne daješ notri je vse ok) - skratka za bombaž večinoma ni panike, tudi high-tech vlakna gredo bp.

Magic1 ::

Res se ne splača pri normalni uporabi iz vidika porabe. Moraš pa gledat na perilo. Sušilc s TČ jih dosti manj poškoduje, zaradi nižje temperature sušenja. Ravno zato sem dal 200EUR več za TČ.
Za kolega nad mano: noben sušilec ti ne bo v enem sušenju uničil cunje(razen pri napačni nastavitvi), temveč ti na dolgi rok. S TČ pač kasneje, kot brez.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

telexdell ::

ToniT je izjavil:

@telexdell
http://www.pocenielektrika.si/poceni-el...

To je samo strošek za kWh. Kje pa je še strošek za omrežje? A tistega pa ne plačaš?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

Drugače pa je ta debata, kaj se splača in kaj ne dokaj brezvezna in me skoraj spominja na basen o lisici in kislem grozdju. Zakaj sploh kupiti avto za 50.000, če ga dobiš že za 5.000. Mar nimata oba 4. kolesa, volan, sedež...?
Torej imaš sušilni stroj tak in in imaš sušilni stroj drugačen. Imamo torej možnost izbire. Da pa dobiš neko stvar, katera ti je všeč pa zagotovo ne boš tehtal izključno skozi ekonomiko. Poleg je še zagotovo čut za tehniko, dizajn, ekologijo...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ToniT ::

Dal sem ti ceno elektrike - vse ostalo je isto pri vseh ponudnikih.
Ker ravno menjujem ponudnika el. energije, sem naredil nekaj analiz in pač prišel do ugotovitve, da se mi najbolj splača Gen-I. (zamenjal sem način ogrevanja - iz UNP smo prešli na toplotno črpalko).

telexdell ::

ToniT je izjavil:

Dal sem ti ceno elektrike - vse ostalo je isto pri vseh ponudnikih.
Ker ravno menjujem ponudnika el. energije, sem naredil nekaj analiz in pač prišel do ugotovitve, da se mi najbolj splača Gen-I. (zamenjal sem način ogrevanja - iz UNP smo prešli na toplotno črpalko).

Upam, da si ob zamenjavi UNP s toplotno črpalko upošteval tudi del pri ceni elektrike, kateri je za vse ponudnike enak:):):)

PS- drugače pa si se dobro odločil, denarnica ti bo hvaležna
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Wega ::

Hvala OK.d in Karen za odgovora, no, vmes sem našel še temi s podobnimi dilemami ( Sušilni stroj in poraba energije ter Sušilni stroj-združljivost z toplotno črpalko za ogrevanje sanitarne vode)

Tudi sam sem prišel do zaključka, da se mi velika razlika v porabi ne pozna dosti, za vsak kW razlike v 10 letih 80 do 100 €.

Spraševal sem bolj zato, ker sem nekje prebral, da sušilec (brez toplotne črpalke) bolje in hitreje dela v hladnem prostoru kot v toplem. Kopalnice, razen med tuširanjem, ne ogrevamo, torej bo stranski produkt - gretje prostora - prej dobrodošel kot v nadlego.
Wega,
lep, postaven, pameten
in skromen.

Magic1 ::

Če poleti lahko sušiš na balkonu, potem res. Drugače boš pa ta plus izgubil poleti, ko boš moral hladiti, ali pa prebavljati bolj vlažen zrak.
Magic


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri sušilni stroj ? Test sušilnih strojev? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5521218 (9832) LeXani
»

Kateri sušilni stroj s TČ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8830331 (22293) oberskitona
»

Kateri sušini stroj

Oddelek: Loža
304462 (2709) Dajarra
»

poraba elektrike sušilni stroj

Oddelek: Loža
76079 (5938) telexdell
»

AEG ali Bosch sušilnik s toplotno črpalko?

Oddelek: Kaj kupiti
248643 (8332) Šimpanz

Več podobnih tem