» »

Oddajanje električne energije v omrežje

Oddajanje električne energije v omrežje

nUUb ::

Pozdravljeni!
Trenutno imam na strehi solarni panel (50W), regulator in nekaj akumulatorjev (skupno 260Ah).
Problem je sledeč; veliko časa imam akumulatorje polne, in se preostanek el. energije ne porabi, kljub konstantni 10W porabi.

Kakšen je postopek za oddajanje el. energije v omrežje?
So kakšni stroški z prijavo?
Kakšne naprave rabim (predvsem cena), da lahko sploh oddajam elektriko v omrežje? Kasneje sem mislil dokupiti še kakšen panel (cca 250W), saj bi ga lahko dobil ugodno.
Lahko dobim kakšne subvencije z strani države kot fizična oseba, ali se ta "pogodba" ne izplača na daljši rok? Koliko je sploh subvencija?
Kako se šteje do oddajanje el. energije, se moj števec samo vrti nazaj ali bi bilo boljše kakšen drugačen način?

Za vse odgovore se zahvaljujem vnaprej.

edit:
Trenutno sem priklopljen pri Elektro Ljubljana, lahko se pa ponudnika tudi zamenja, v kolikor so tam splošno boljši pogoji.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz
  • spremenil: nUUb ()

Fave ::

Opusti to misel. Če že misliš postavi vsaj nekaj kW, drugače se pa ne trudi. Merilno-ločilno mesto te bo prišlo s papirji par tisoč eur, potrebuješ strelovod na objektu, razsmernik...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Pyr0Beast ::

Deloma prekrij panele - če ne drugega se bodo vsaj počasneje starali.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fave ::

Pyr0Beast je izjavil:

Deloma prekrij panele - če ne drugega se bodo vsaj počasneje starali.


Ne prekrivaj panelov, ker se bo prekriti del začel segrevati.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Pyr0Beast ::

Čez daš par plasti folije. Mora biti enakomerno itak.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

#000000 ::

Kak dan dva nazaj sem slišal po radiu da bodo znižali subvencijo za elektriko pridobljeno s fotovoltaiko. Kok in kaj pa ne vem.

black ice ::

Ni prvič, da so se (se bodo )subvencije za fotovoltaiko znižale.

Zheegec ::

Ukinile se žal še dolgo ne bodo :(
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Pyr0Beast ::

Je že skoraj ceneje kurit tak štrom kakor pa se jajcati s omrežjem.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

nUUb ::

S 1.8. naj bi se pocenili fotovoltaični paneli. Pri Energa Sistemi naj bi bila okvirna cena 260eur (brez DDVja) za 250W modul - vsaj tako sem zvedel od predstavnika podjetja. Bom pa več zvedel, ko/če me bodo vzeli za delo med poletjem .
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Fave ::

Energa je cool. Če dobiš možnost delati tam, jo izkoristi. Če boš mesec ali dva montiral, boš o fotovoltaiki vedel več kot večina na tem forumu. Če te stvar zanima, seveda.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

nUUb ::

Na celjskem sejmu sem za hec vprašal gospoda par stvari o razstavljenih panelih, debata je šla in gospod mi je ponudil, da bi lahko delal pri njih. Seveda mislim to maksimalno izkoristiti, saj me solarni paneli fascinirajo od malih nog :). V ponedeljek ga bom poklical in videl kako bo šlo - fingers crossed :). Bolj kot denar (registracija avta in nekaj popravil) me veselijo izkušnje in samo delo s fotovoltaiko.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

#000000 ::

Mene pa zanima a obstaje pri nas firma ki izdeluje solarne celice ?

sumoborac ::

nUUb - kar potrebujes za tvoje panele je t.i. mikro inverter. ce se ne motim imamo na firmi se ene 250w k se jih prikljuci kar direktno v vticnico. ce te zanima mi poslji ZS.

#0... - prav soncne celice ne, ker je proces energetsko zahteven in precej umazan. module dela pa kar bekaj manjsi firm, vecja je pa na primer bisol.
same celice se 95% uvaza iz kitajske, v nemciji in spaniji sta mislim da se 2 firmi k jih prou delata drugo je vse uvoz.

Sumoborac
Prid sm al pa tm ostan...

#000000 ::

Ja sej zato sprašujem, ker panel ni tak problem narest, baje naj bi jih neka firma na štajerskem koncu delala (celice) nisem pa 100 da to drži. Sem pa zasledil na netu nekaj v smislu printanja solarnih celic, samo kaj več od tega da bodo kmalu na trgu pa ne.

nUUb ::

Fave je izjavil:

Energa je cool. Če dobiš možnost delati tam, jo izkoristi. Če boš mesec ali dva montiral, boš o fotovoltaiki vedel več kot večina na tem forumu. Če te stvar zanima, seveda.

Evo, nekaj fotk iz terena:
 60kW

60kW


Spodnje slike elektrarne moči 150kW
 zjutraj

zjutraj


 cca opoldne

cca opoldne


 polovica narejena pred 15h

polovica narejena pred 15h

i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Pyr0Beast ::

Paid by taxpayers ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

nUUb ::

Pyr0Beast je izjavil:

Paid by taxpayers ...

ki sedijo v klimitiziranem okolju. Tu pa vidiš kako je.

edit
Tako da odgovorim sam sebi, se ne splača niti pod razno, dokler ni vsaj 10k EUR vloženega - ~5-7kW, iz prve roke.

150kW el. se bliža koncu, razsmerniki (10x) so nameščeni, še zaključna dela, pokrovi profilov in ostale drobnarije. Naložim fotke ko bo (skoraj) končano.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nUUb ()

dronyx ::

Pyr0Beast je izjavil:

Paid by taxpayers ...

Ko se jaz zjutraj peljem v službo je praktično vsak drug beli privatniški kombi od nekih monterjev fotovltaike. Na začetku nisem razumel, od kje tolikšne potrebe za tovrstnimi storitvami, potem pa sem prebral, da gre dejansko tu za še eno "piramido", ki temelji na cuzanju denarja iz proračuna in samo čaka, da se sesuje (vse piramidne igre do sedaj so se sesule!).

Slovenija bi po moje morala zgraditi še en blok nuklerke, ne pa da milijardo vlaga v kurjenje premoga in povsem nekritično razmetava denar za tele solarne igračke. In če že razmetavajo denar za solarne igračke logika pravi, da bi jih morali postavljati tam, kjer je največ sončnih dni na leto, ne pa kjer se nekdo spomni, da bi na štalo montiral panele, ker se da dober denar od države potegnit.

Bizarno!

Pyr0Beast ::

Jah seveda. Cel eko sklad scuzajo in ga bodo cuzali še nadaljnih par let. Hitijo ker se bodo subvencije ukinile, pogodbe o zajamčeni odkupni ceni štroma pa nehale podpisovati.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Invictus ::

Kar se tiče sponzoriranja fotovoltaike, je to metanje denarja ven skozi okno. Celo Avstralija, ki ima ogromno sonca, se je odločila da tega ne bo sponzorirala, ker je preprosto neučinkovito in predrago. Da ne govorim da ni preveč zeleno. Silicijeva industrija ni med najbolj čistimi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

VolkD ::

Pri vsem skupaj pa smo edina država v Evropi brez vetrne elektrarne.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

fosil ::

Saj pri vetrnih je isto, brez državnih subvencij se niti približno ne splača.
S tem da vetrne imajo še dodatne slabosti.
Tako je!

Pyr0Beast ::

Imamo vetrne elektrarne. Ena je na pumpi nekje na gorenjski, druga na trafo postaji na krasu. Oboje neuporabno
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fave ::

Pyr0Beast je izjavil:

Imamo vetrne elektrarne. Ena je na pumpi nekje na gorenjski, druga na trafo postaji na krasu. Oboje neuporabno


V Sloveniji so trenutno 4 vetrne elektrarne, ki imajo deklaracijo. Postavljene pa so v Divači, Batah, Ajdovščini in Postojni. Od tega največja (samo 15kW) v Batah ne obratuje. Ostale so pa cca. 3kW.

V Dolenji vasi pri Senožečah so začeli graditi veliko vetrno elektrarno (~2,5MW) a so morali gradnjo po parih metrih stolpa ustaviti, ker je bilo pravnomočno gradbeno dovoljenje razveljavljeno!?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Fave ::

Ko se ravno pritožujete čez subvencije... tudi HE so subvencionirane.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Fave ::

Meni se zdi povsem verjetno, da bi se lahko napajali z električno energijo proizvedeno samo iz sonca. Potrebno je prilagoditi omrežje (med drugim ves svet povezati v interkonekcijo) in vse strehe začeti pokrivati namesto z betonskimi strešniki s PV paneli. Smiselen bi bil tudi prehod na DC.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

jest10 ::

Fave je izjavil:

Ko se ravno pritožujete čez subvencije... tudi HE so subvencionirane.

Male HE. In HE so za razliko od sončnih/veternih vsaj uporabne>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Okapi ::

Postavljene pa so v Divači, Batah, Ajdovščini in Postojni.
Že pred 15 leti je bila ena kar velika vetrnica tam nekje okoli Horjula.

O.

TheAmunraaa ::

Fave je izjavil:

Meni se zdi povsem verjetno, da bi se lahko napajali z električno energijo proizvedeno samo iz sonca. Potrebno je prilagoditi omrežje (med drugim ves svet povezati v interkonekcijo) in vse strehe začeti pokrivati namesto z betonskimi strešniki s PV paneli. Smiselen bi bil tudi prehod na DC.

Kot gasilec ti pa povem, da če ti gori streha na kateri so sončni paneli lahko samo hladim sosednje objekte, da ne pride do požara še na njih, hišo pa lahko samo nemočno gledam, kako zgori...To je en VELIK minus pri FV.

Fave ::

Okapi je izjavil:

Postavljene pa so v Divači, Batah, Ajdovščini in Postojni.
Že pred 15 leti je bila ena kar velika vetrnica tam nekje okoli Horjula.

O.


Lahko, vendar zanesljivo ni priključena na omrežje. Vsaj legalno ne.

http://www.agen-rs.si/porocila/Register...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

techfreak :) ::

Fave je izjavil:

Meni se zdi povsem verjetno, da bi se lahko napajali z električno energijo proizvedeno samo iz sonca. Potrebno je prilagoditi omrežje (med drugim ves svet povezati v interkonekcijo) in vse strehe začeti pokrivati namesto z betonskimi strešniki s PV paneli. Smiselen bi bil tudi prehod na DC.

Kakšno korist bi imeli od tega? Med drugim bi se tudi elektrika zelo podražala.

Fave ::

TheAmunraaa je izjavil:

Fave je izjavil:

Meni se zdi povsem verjetno, da bi se lahko napajali z električno energijo proizvedeno samo iz sonca. Potrebno je prilagoditi omrežje (med drugim ves svet povezati v interkonekcijo) in vse strehe začeti pokrivati namesto z betonskimi strešniki s PV paneli. Smiselen bi bil tudi prehod na DC.

Kot gasilec ti pa povem, da če ti gori streha na kateri so sončni paneli lahko samo hladim sosednje objekte, da ne pride do požara še na njih, hišo pa lahko samo nemočno gledam, kako zgori...To je en VELIK minus pri FV.


Vem, zato pa imaš vse zavarovane, ane.

Poleg tega je ta problem tehnično preprosto rešljiv. Manjši problem nastane pri ekonomiki. Za ~15% podraži investicijo.

techfreak :) je izjavil:

Fave je izjavil:

Meni se zdi povsem verjetno, da bi se lahko napajali z električno energijo proizvedeno samo iz sonca. Potrebno je prilagoditi omrežje (med drugim ves svet povezati v interkonekcijo) in vse strehe začeti pokrivati namesto z betonskimi strešniki s PV paneli. Smiselen bi bil tudi prehod na DC.

Kakšno korist bi imeli od tega? Med drugim bi se tudi elektrika zelo podražala.


Zakaj? In kaj zate pomeni zelo?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

black ice ::

Fave: ne bi prehod na DC prinesel še več izgub na večjih razdaljah?

Invictus ::

techfreak :) je izjavil:

Fave je izjavil:

Meni se zdi povsem verjetno, da bi se lahko napajali z električno energijo proizvedeno samo iz sonca. Potrebno je prilagoditi omrežje (med drugim ves svet povezati v interkonekcijo) in vse strehe začeti pokrivati namesto z betonskimi strešniki s PV paneli. Smiselen bi bil tudi prehod na DC.

Kakšno korist bi imeli od tega? Med drugim bi se tudi elektrika zelo podražala.

Prehod na DC ? A ti ne veš zakaj se v omrežju uporablja AC? Nikola Tesla ti ne klikne po možganih ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheAmunraaa ::

@Fave
To, da imaš zavarovano ne spremeni tega, da je hiša zgorela in si morda izgubil še kakšno pomembno ali celo neprecenljivo dobrino, ki pa ti je zavarovalnica ne bo izplačala...Moraš biti srečen, če ti sploh pokrije stroške za obnovo hiše.

Fave ::

High-voltage direct current @ Wikipedia


Koliko naprav imate doma, ki za svoje delovanje ne pretvarjajo električne energije najprej v enosmerno in potem naprej? Peglezn, fen in pečica. Ampak ti bi bp delovali tudi na DC.

TheAmunraaa je izjavil:

@Fave
To, da imaš zavarovano ne spremeni tega, da je hiša zgorela in si morda izgubil še kakšno pomembno ali celo neprecenljivo dobrino, ki pa ti je zavarovalnica ne bo izplačala...Moraš biti srečen, če ti sploh pokrije stroške za obnovo hiše.


Tole okrog gašenja je ena velika fama, drugač. S pravim pristopom in opremo, se da popolnoma varno gasiti PV elektrarno. Samo v Sloveniji rajši vzdržujemo ogromen aparat prostovoljnih gasilskih društev v vsaki vasi, kot pa da bi stvar smiselno zoptimirali. Pa zelo cenim in spoštujem delo prostovoljnih gasilcev, da ne bo pomote.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

black ice ::

HVDC is less reliable and has lower availability than alternating current (AC) systems

Tule sem prenehal brati.

Fave ::

black ice je izjavil:

HVDC is less reliable and has lower availability than alternating current (AC) systems

Tule sem prenehal brati.


Jah, škoda, ker naprej piše "mainly due to the extra conversion equipment." Visokonapetostni polprevodniki so trenutno relativno dragi. Ampak večno ne bo tako.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

jest10 ::

black ice je izjavil:

Fave: ne bi prehod na DC prinesel še več izgub na večjih razdaljah?


Večja kot je razdalja, bolj se splača DC(mislim da je trenutno meja tam okoli 400km). AC dejansko sploh ne deluje pri zelo velikih razdaljah;((

Prehod na DC ? A ti ne veš zakaj se v omrežju uporablja AC? Nikola Tesla ti ne klikne po možganih ?


V času Tesle pač še nekako niso poznali stikalnih pretvornkov. Prenosno omrežje lepše laufa na DC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

balocom ::

Omrežje sestavljeno iz komplet PV bo delovalo če boš uporabljal pametne pralne stroje, ki se bodo zagnali, ko bo imela sosedova PV elektrarna dovolj soka. V železarni štore pa bi ti tisti kitajski grid tie inverter spremenili v kup zažgane elektronike v dokaj kratkem času.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Brane22 ::

Meni je ta mantra o solarni povezanosti patetična.

Vsak konec junija se kurčimo z dviganjem zastave in drkljanjem orožja v imenu boja za samostojnost.

Nato pa se izborimo za povezanost VSEGA s sosedovo dobro voljo, sposobnostjo in namenom proizvodnje štroma za nas. >:D:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Fave ::

Pomemben element pri takem omrežju je baterija. Tiste v električnih avtomobilih in večje baterijske banke ;)
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Pyr0Beast ::

Ključen pa samo cena.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bojler z el.grelcem + kolektor

Oddelek: Loža
4610314 (279) bigruno

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27857404 (27794) BigWhale
»

V Nemčiji letos cene električne energije že več kot stokrat negativne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16143711 (36330) NSA Agent
»

return on investment za solarne elektrarne

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
224435 (3973) Zheegec

Več podobnih tem