» »

Izšla Fedora 17

Izšla Fedora 17

Prihajajoči Beefy Miracle so takole promovirali lani.

Phoronix - Po šestih od izdaje prejšnje verzije je po urniku izšla nova Fedora 17 s kodnim imenom Beefy Miracle. O primernosti angleškega imena, ki v najprizanesljivejšem prevodu pomeni nabiti (ali goveji, če hočete dobesedno) čudež, se že krešejo mnenja (verzija 18, ki izide novembra, bo sferična krava), a razvijalci pravijo, da gre resnično za z novostmi najbolj nabito verzijo v zgodovini. Poglejmo, ali imajo prav.

Grafični vmesnik se je posodobil na GNOME 3.4, seveda pa lahko uporabite tudi KDE 4.8 ali Sugar 0.96. Urejevalnik slik GIMP je prilezel do verzije 2.8, ki končno ponuja enookenski vmesnik. Vrsta aplikacij je posodobljenih, nekaj pa je povsem novih. Med njimi omenimo rachoto, timeline, epstool, idjc in vpmk. Vsebuje tudi OpenStack in oVirt. Kadar ne bo primernega grafičnega gonilnika, bo odslej v uporabi GNOME Shell over LLVMpipe in ne več klasični fallback na GNOME. Razširjena je tudi podpora za multi-touch (geste) in multi-seat (uporaba računalnika z več uporabniki). Še vedno privzeti datotečni sistemi ni btrfs (ponovno bodo poizkusili v Fedori 18), je pa drevesna struktura poenotena.

Fedora ostaja tretja najpriljubljenejša Linxuova distribucija, takoj za Ubuntujem in SUSE-jem. Nastala je iz Red Hat Linuxa, ki svoje začetke najde v letu 1995. Osem let pozneje se je Red Hat odločil, da bo to le znamka za poslovno distribucijo, medtem ko je verzija za domačo uporabo dobila ime Fedora. Še vedno jo vzdržuje Red Hat in je brezplačna. Prenos je mogoč z domače strani.

21 komentarjev

furion ::

Instalirana xD

filip007 ::

Ulala, prejšni teden pa Mageia 2, vsak teden nov distro po novem...:))
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

matej_jack ::

Super, jutri updejtam :)

Ales ::

Fedora ostaja tretja najpriljubljenejša Linxuova distribucija, takoj za Ubuntujem in SUSE-jem.


Od kod ta podatek?

Roadkill ::

Ales je izjavil:

Fedora ostaja tretja najpriljubljenejša Linxuova distribucija, takoj za Ubuntujem in SUSE-jem.


Od kod ta podatek?


Verjetno od tule: http://distrowatch.com/
Ü

Icematxyz ::

Sem testiral nekaj dni nazaj in deluje solidno in verjetno je Fedora 17 dobra izbira za tiste, ki želijo uporabljati GnomeShell.

der_Alte ::

Fedora je odlična zadeva za LIO (iSCSI target v jedru), ima NetworkManager, ki končno »pozna« bridge, VLAN ... Še boljše, Fedora 17 ima vgrajen Open vSwitch. :D

Seveda nima vseh zadev, ker licenčno niso kompatibilne, tako da je RPMfusion (free in nonfree) skoraj obvezen za desktop uporabnike.

Systemd in cgroups so pa jasno krasna stvar.
# systemd-analyze blame|awk '{print $0;sum=sum+$1} END {print NR,"services: Total =",sum/1000,"seconds"}'
# systemd-analyze time


Pa kak hiter graf ...
# systemd-analyze plot > bootplot.svg
Umri mlad! Bodi lepo trupelce!

Ales ::

Roadkill je izjavil:

Ales je izjavil:

Fedora ostaja tretja najpriljubljenejša Linxuova distribucija, takoj za Ubuntujem in SUSE-jem.


Od kod ta podatek?


Verjetno od tule: http://distrowatch.com/


Mogoče, ampak tam statistika ni taka. Pa tudi sicer je Distrowatch po moje kar se tega tiče bolj tako tako, ker kolikor vem beleži samo klike na svoji strani. Pri vseh distrotih, ki sem jih kdajkoli sprobal ali uporabljal, še nikoli nisem kliknil na kaj tam, vedno grem neposredno na distro strani. Vem, da nisem ravno statistično relevanten vzorec, ampak nekako imam občutek da nas je precej takih.

Priznam, da se mi zdi v novici omenjena lestvica za lase privlečena, ampak sprašujem predvsem za to, ker upam da se je pojavila kaka statistika kje, ki bi bila vsaj približno točna in primerljiva.

Ko sem pred kakim letom nazadnje iskal statistike za razmerje Ubuntu / Fedora, je bilo težko primerjati cifre (takrat je Canonical skrival statistiko kot kača noge, Fedorino sem našel tukaj ), SUSE pa ni bil blizu ne Fedori ne Ubuntu. Zato sprašujem...

poweroff ::

der_Alte je izjavil:

ima NetworkManager, ki končno »pozna« bridge, VLAN ...

Seveda, saj RedHat razvija Network Managerja.
sudo poweroff

willysjeep ::

Dejte mi prosim povedat, če printanje v Fedori 17 deluje brez težav (beri hroščev - kot jih imajo ostale Linux distribucije)

lp

Ales ::

O katerem hrošču konkretno govoriš? Kateri printer te muči, kako ga uporabljaš - mreža, lokalno...?

willysjeep ::

Govorim o hrošču v povezavi z gonilniki cups 1.5.2-9, ki povzroča uporabnikom ubuntu/linuxmint kar nekaj preglavic. Ni možnosti lokalnega tiskanja (usb priklop) ne preko mreže.

Še to. Če npr. v Fedori tiskanje (lokalno, mrežno) deluje, sem pripravljen zamenjati distro na vseh računalnikih doma.

Zgodovina sprememb…

zee ::

@willysjeep:
Ne vem, katerega hrosca imas v mislis. Na Ubuntu 12.04 tiskanje na mrezne tiskalnike (heavy duty HP bestje) dela brez tezav. Po mojem imas probleme z gonilniki za tiskalnik.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Ales ::

Če lahko, daj kak link na ta hrošč ali do teme na forumu, kjer se ljudje pritožujejo...

Sicer pa v vsakem primeru predlagam, da poskusiš LiveCD. Razen praznega ploščka (ali pa če uporabiš USB ključ) in časa, ki ga boš porabil za download / test, nimaš kaj za izgubit...

Icematxyz ::

"Hrošč" je verjetno povezan s specifično strojno opremo, torej gonilnikom. Tiskanje lokalno/preko mreže pod Linux ponavadi deluje odlično in tako je tudi na moji strani.

Se pravi sama izbira distribucije ponavadi nima na to vpliva, če gre za kvalitetno podprt tiskalnik pod Linux.

Zgodovina sprememb…

willysjeep ::

Doma sem rešil problem, čeprav sem prerešetal kar nekaj ubuntu/debian forumov in odkril kar nekaj težav povezanih s xerox 3140 printerji. Pri meni je zatajil najšibkejši člen v verigi- usb kabel. (to je zadnja stvar, na kar sem pomislil). Mreža sedaj dela spet OK.

Fedoro 17-ko live Cd (gnome) pa sem po kar nekaj dolgih letih namernega izogibanja ponovno preizkusil in bil nad res zelo pozitivno presenečen.

Hvala vsem za pomoč :)

Icematxyz ::

Pri meni je zatajil najšibkejši člen v verigi- usb kabel. (to je zadnja stvar, na kar sem pomislil).


Ponavadi je tako da in lepo, da si zadevo uredil. ;)

71GA ::

Fedora je preveč nestabilna za redno uporabo. Je pa fajn za igrat.

GupeM ::

willysjeep je izjavil:

Pri meni je zatajil najšibkejši člen v verigi- usb kabel. (to je zadnja stvar, na kar sem pomislil).

Seveda je to zadnja stvar na kar si pomislil, ker ko si enkrat rešil problem, na to nisi več mislil :P

Sem si pa 17ko namestil tudi sam pa zaenkrat dela odlično.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

driver_x ::

71GA je izjavil:

Fedora je preveč nestabilna za redno uporabo. Je pa fajn za igrat.


Do enakega sklepa sem prišel tudi sam nekaj releasov nazaj.

Ales ::

Fedora je precej bleeding edge, glede na druge distribucije. Ampak sam jo uporabljam na glavnem delovnem računalniku, ponavadi od bete ali alfe dalje (odvisno od stanja konkretnega releasa), že od kar obstaja. Ne spomnim se, da bi po releasu kdaj imel kake opazne težave. Med alpho pa moraš včasih kaj požokat, da se zbudi :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšla Fedora 16 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5911807 (9251) Ales
»

ubuntu je foo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
14119908 (16853) jype
»

Izšla Fedora 15

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
184949 (3892) driver_x
»

Izšla Mandriva Linux 2010 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
839597 (7369) 5er-->

Več podobnih tem