» »

Državljanstvo v Avstriji

Državljanstvo v Avstriji

dree ::

Pozdravljeni.

Naslednji mesec grem delat v Avstrijo (tam bom imel svoje stanovanje), delal bom v trgovini (kot Big bang, delo sem dobil preko poznanstva). Torej se mi splača prositi za njihovo državljanstvo? So kakšne prednosti, da bom njihov državljan?

Prijatelj mi je govoril, da bom tam kot "turist" če ne vzamem državljanstva in da bom moral 1x na 3 mesece domov...Je to res in v čem je fora?

LP!

GoodSatanist ::

Državljanstva pomoje še lep čas ne boš dobil, saj kolikor se mi zdi, moraš tam prebivati in delati kakih 5 let, preden lahko zaprosiš za državljanstvo.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Yugos ::

kaj te briga če prideš lahko tja pojdi in si privošči to kar ostali sanjajo.
http://metinalista.si/tujina-obljubljen...

Ramon dekers ::

si s stalnim prebivališčem že kaj uredil? Odjava? Nah Eu pa to:)

Zgodovina sprememb…

dree ::

Ramon dekers je izjavil:

si s stalnim prebivališčem že kaj uredil? Odjava? Nah Eu pa to:)


Nisem še uredil...Živim še pri starših. Mi to obvezno treba odjaviti? Ker tako nimam njihovega državljanstva... :|

Ramon dekers ::

Tole je sicer za Belgijo:

http://www.durs.gov.si/si/delovna_podro...

Tule pa Avstrijo:

http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis...

Preglej malo, ne poznam delovne/davčne zakonodaje Avstrije.

dree ::

Ramon dekers je izjavil:

Tole je sicer za Belgijo:

http://www.durs.gov.si/si/delovna_podro...

Tule pa Avstrijo:

http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis...

Preglej malo, ne poznam delovne/davčne zakonodaje Avstrije.


Ok hvala ti! :D

St235 ::

Jaz sem se z podobo tematiko ukvarjal prejšnji mesec. Sicer za italijo ampak drastičnih razlik kar se tebe tiče ni.

Prva stvar, ki jo moraš razčistit je:
Za koliko časa odhajaš v avstrijo?

Namreč s tem je povezano vprašanje davčnega rezidentstva. Namreč država katere resident si (recimo temu laično, kjer imaš stalno bivališče) je upravičena da pobira davke na tvoj dohodek. Ti boš sicer dohodnino plačeval avstriji, vendar moraš te dohodke potem prijaviti tudi v Sloveniji. Ker dvojnega obdavčevanja ni se ti dohodnina v Avstriji prizna in v sloveniji samo doplačaš morebitno razliko.

Če odhajaš v avstrijo praktično za zmeraj in si boš gor uredil tudi stalno bivališče in vse kar sdi zraven potem je smiselno prenest davčno rezidentstvo v avstrijo. Tako, boš dohodnino plačeval Avstriji in je to to. Če imaš davčno rezidentsvo v sloveniji, pa boš plačal v bistvu dohodnino tiste države, kjer je le ta višja.

Da ne bi ljudje ob meji masovno premikali davčnega rezidentsva v državo kjer je davčna politika ugodnejša je v zakonu od dohodnini predvidena posebna olajšava za dnevne migrante, ki se vozijo na delo v tujino. Na ta način, če ne boš imel 4000 in več € plače, se boš izognil doplačevanju dohodnine v RS. Pogoj za to olajšavo je, da se najmanj enkrat tedensko vračaš v Slovenijo. To dokazuješ z računi za gorivo, avtoceste...

Ko prejmeš plačilo v avstriji moraš v roku 8 dni od prejema to javit naši davčni!

Naslednja ključna zadeva je zdravstveno varsto. Če boš zaposlen v avstriji boš plačeval socialne transferje v avstriji in boš tudi upravičen do zdravstvenega varstva v avstriji. Tako boš osebnega zdravnika, zobozdravnika, ginekologa... imel v avstriji. V Sloveniji pa ti pripada samo NUJNA medicinska pomoč.

Konkretno na primeru Italije (pa dvomim, da je v Avstriji kaj drugače) je naše zdravstvo in pravice, ki ti pripadajo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja svetolobna leta spredaj. V Itl. naprimer zdravstveno zavarovanje na primer ne krije zobozdravnika. Zato obstaja opcija, da ti avstrijska zavarovalnica kateri plačuješ zdravstveno zavarovanje izda potrdilo (mislim, da se reče S1 obrazec) s katerim se potem prijavi na ZZZS in uveljavljavljaš vse pravice enako kot zaposleni v Sloveniji. V tem primeru ti v avstriji pripada samo nujna medicinska pomoč.

Kaj od tega izbereš je predvsem spet odvisno od tega ali se v avstrijo seliš za trajno in predvsem kam v avstrijo se seliš.

Invictus ::

dree je izjavil:


Prijatelj mi je govoril, da bom tam kot "turist" če ne vzamem državljanstva in da bom moral 1x na 3 mesece domov...Je to res in v čem je fora?

V EU smo. Tvoj kolega nima pojma. Znotraj EU je prost pretok blaga, ljudi in storitev. Nikamor ti ni treba hodit.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

metalc ::

Z državljanstvom katerekoli članice EU (še pribl. 2 leti sta izjemi Bolgarija in Romunija, verjetno bo 7 let po vstopu tudi Hrvaška) eli EEA (EU + Norveška, Islandija, Liechtenstein) si v Avstriji (in kjerkoli v EU) praktično enakovreden avstrijskim državljanom. Brez nadaljnjega se lahko tam naseliš in urediš stalno bivališče, se zaposliš, vključiš v zdravstveno in pokojninsko zavarovanje, registriraš avto itd. Edina razlika je, da ne boš mogel glasovati na njihovih volitvah, če boš kje drugje zagrešil kaznivo dejanje, te bodo brez nadaljnjega izročili, dokumente (potni list) boš moral podaljševati na ambasadi ali v Sloveniji, morda boš moral kakšen dokument pri zapriseženem prevajalcu prevesti v nemščino in to je več ali manj to.

Tako da, če mene vprašaš, nima smisla na vrat na nos hiteti z državljanstvom. Čez nekaj časa (5 ali 10 let zakonitega stalnega bivanja, ne vem natančno) boš imel pogoje za naturalizacijo in boš takrat videl.

nejcek74 ::

Jaz sicer zdaj ze delam v tujini (Svica) ampak se vedno urejam zadeve z naso birokracijo:
misim da je tvoj cilj da vse obveznosti placujes v drzavi bivanja, sicer lahko razmislis o zdravstvenem zavarovanju
1. odjavil sem stalno prebivalisce v Slo (nerezidentstvo, prakticno pogoj zaradi DURS-a)
2.izpolnil obrazec na DURS-u za ugotavljanje rezidentstva, se cakam na odgovor
3.podobno poskusam doseci se na ZZZS, pa se tudi uspesno upirajo da bi se odjavil iz obveznega, tip na okencu mi je celo razlozil da se nobenemu ni uspelo v prvo pravilno izpolniti obrazca :D
----
naslednja stvar: malo se pozanimaj kaj moras narediti v drzavi bivanja, ponavadi:
- prijavis rezidentstvo (ko imas tam naslov, se pravi stanovanje)
- na njihovem davcnem uradu pridobis davcno stevilko ali kaj podobnega
- zdravstveno zavarovanje

Invictus ::

Obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji te pride 14 eur na mesec.

Mislim da nič ne škodi če si še nekje drugje zavarovan :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

obvezno zdravstveno zavarovanje ne moreš plačevat kar tako, ker se ti zljubi.

McMallar ::

V Avstriji je zdavstveni sistem drugacen kot v Sloveniji. Prvic, zdravstveno zavarovanje sklenes pri eni zavarovalnici, odvisno glede na kraj prebivanja (za Dunaj bi priporocil WGKK). Drugic, zdravniki imajo (ali pa tudi ne) sklenjene pogodbe z zavarovalnicami. Lahko se ti na primer zgodi, da zeljeni zdravnik nima pogodbe s tvojo zavarovalnico, ima pa jo z drugo. V tem primeru pac sam placas obisk/poseg in z racunom uveljavljas povrnitev stroskov pri svoji zavarovalnici. Ta seveda povrne stroske glede na svoj cenik. Tretjic, tu ne poznajo pojma osebnega zdravnika, zobozdravnika,... Lahko menjas poljubno, kolikokrat hoces brez kaksnih procedur. Enostavno gres drugam in to je to.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

dree ::

HVALA ZA ODGOVORE! :)

Nekaj me še zanima...Nimam še izpita za avto...Torej ga bom lahko delal tam čeprav nimam državljanstva? Če bi naprimer hodil domov v Slo ga delat se mi nikakor ne splača...Delo je namreč v Linzu.

LP!

dree ::

dree je izjavil:

HVALA ZA ODGOVORE! :)

Nekaj me še zanima...Nimam še izpita za avto...Torej ga bom lahko delal tam čeprav nimam državljanstva? Če bi naprimer hodil domov v Slo ga delat se mi nikakor ne splača...Delo je namreč v Linzu.

LP!


Kaj res nihče ne ve? :(

Gandalfar ::

ingeniero ::

Jaz delam v Avstriji in se vsak dan vračam nazaj v Slovenijo. Za zdravstveno zavarovanje vzameš na zdravstveni zavarovalnici v Avstriji, kjer si zavarovan, E106 formular in ga prineseš v Slovenijo, doplačaš dodatno zavarovanje (24€) in imaš zdravnika v Sloveniji.

Glede tega, da moraš najkasneje 8 dni po prejemu plačila to prijaviti v Sloveniji pa nisem siguren, če drži. Sicer v zakonu piše, da je potrebno oddati do 10. v mesecu za prejšnji mesec, ampak meni je na davčni upravi dejala, da ni potrebno ...

kmetek ::

kakšne so plače gor če ni skrivnost?

St235 ::

ingeniero je izjavil:

Jaz delam v Avstriji in se vsak dan vračam nazaj v Slovenijo. Za zdravstveno zavarovanje vzameš na zdravstveni zavarovalnici v Avstriji, kjer si zavarovan, E106 formular in ga prineseš v Slovenijo, doplačaš dodatno zavarovanje (24€) in imaš zdravnika v Sloveniji.

Glede tega, da moraš najkasneje 8 dni po prejemu plačila to prijaviti v Sloveniji pa nisem siguren, če drži. Sicer v zakonu piše, da je potrebno oddati do 10. v mesecu za prejšnji mesec, ampak meni je na davčni upravi dejala, da ni potrebno ...


Mismlim, da se je formular e106 preimenova v formula S1 ali S2.

Glede drugega sem pa preveril. Če dobivaš redne dohodke (plača) potem moraš to prijavit do 10. v mesecu za pretekli mesec. Pri čemer lahko v primeru rednih dohodkov to narediš samo enkrat na leto in ne rabiš oddajt vsak mesec.

Bolj ali manj vse na to temo:
http://www.durs.gov.si/si/delovna_podro...

kmetek je izjavil:

kakšne so plače gor če ni skrivnost?


Za delo za katerega sem jaz urejal stvari v Italiji:

1900€ neto, za prvo bolonsko stopnjo (družboslovje) z 0 delovne dobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Isotropic ::

kmetek je izjavil:

kakšne so plače gor če ni skrivnost?

za prodajalca v "big bengu" 1300e neto, po par letih verjetno.
se ti pa ne splaca imo, ker imas vmes karavanke/ korensko sedlo/ljublej in bos colal, ker ne dobis prevoza nazaj...

St235 ::

Odvisno, če imaš v avstriji 1300€ plače, medtem ko si bil v sloveniji brezposlen se IMO splača.

andyrozman ::

Za državljanstvo se moraš gori poročit s Avstrijko, drugače ga ne dobiš kar tako...

Pred meseci se je govorilo, da je potrebno 10 let živet v Avstriji, in biti tudi teh 10 let zaposlen v Avstriji...

Domov moraš iti zato, da imaš pač status Grenzgangerja (Preko mejnega delavca), če si spremeniš glavno prebivališče na avstrijski naslov, si potem seveda njihov rezident (davke plačujep samo v Avstriji), nisi pa njihov državljan (nimaš pravice volit,...).

Lp
Andy


dree je izjavil:

Pozdravljeni.

Naslednji mesec grem delat v Avstrijo (tam bom imel svoje stanovanje), delal bom v trgovini (kot Big bang, delo sem dobil preko poznanstva). Torej se mi splača prositi za njihovo državljanstvo? So kakšne prednosti, da bom njihov državljan?

Prijatelj mi je govoril, da bom tam kot "turist" če ne vzamem državljanstva in da bom moral 1x na 3 mesece domov...Je to res in v čem je fora?

LP!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978216393 (86952) kamiKaZaA
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749589 (19725) DOOM_er
»

Kaj je potrebno urediti pred zaposlitijo v Avstriji?

Oddelek: Loža
123113 (2457) jtothek
»

Zaposlitev v dveh drŽavah

Oddelek: Problemi človeštva
459981 (8829) black ice

Več podobnih tem