» »

OEM in Windows: manj je več

OEM in Windows: manj je več

The New York Times - Kupljeni sestavljeni računalniki z operacijskim sistemom običajno vsebujejo še marsikaj drugega kot goli sistem. Sestavljavci (OEM) nanje poleg operacijskega sistema, ki ga uporabnik sicer dobi precej ceneje od škatlaste verzije (retail), a ga mora kljub temu plačati, naložijo še kopico drugih programov. Žal gre večinoma za razne neuporabne in nadležne orodne vrstice, preizkusne verzije ipd. Njihova motivacija je jasna, saj jim proizvajalci teh programov za to početje mastno plačajo, na suhem pa ostanejo uporabniki, ki dobijo že precej zapacan in zaradi tega počasnejši računalnik. Microsoft je v tem početju zagledal tržno nišo.

Računalnike, ki imajo nameščeno minimalno količino programske opreme in zaradi svoje vitkosti delujejo hitreje, Microsoft imenuje verzija Signature. V ZDA so zato začeli izvajati program, ki omogoča čiščenje zapacanih računalnikov. Odprtih je že 16 trgovin po državi, kmalu pa naj bi še pet novih, kamor lahko kupci prinesejo kupljene računalnike, plačajo 100 dolarjev in dobijo nazaj lično očiščeno verzijo. Hkrati prejmejo še 90 dni brezplačne telefonske podpore, na licu mesta pa še Microsoftovo verzijo Applovih genijev.

Ali se vse skupaj splača? Microsoftu zagotovo, saj z vsakim prodanim Signature dobijo 100 dolarjev. Sestavljavcem računalnikov je vseeno, saj so svoje z namestitvijo že zaslužili, nadaljnje dogajanje pa se jih ne tiče. Prednosti za kupce so manj jasne. Sestavljavci računalnikov vztrajajo, da so priloženi programi zelo uporabni in koristni ter da predstavljajo nadgradnjo kupljenega sistema. Do neke mere to drži, a kaj so ta uporabnost izgubi v toni navlake, hkrati pa grenak priokus pusti zavedanje, da je računalnik že ob nakupu počasnejši, kot bi mogel biti. Po drugi strani pa tudi Signature verzija dobi nekaj Microsoftovih dodatkov, kot so program za Zune, dodatne odjemalce za elektronsko pošto, pregledovanje slik in videa ter okleščene verzije programov iz pisarniške zbirke Office (Starter Edition). Microsoft zatrjuje, da po želji teh tudi ne namestijo ali celo ponudijo konkurenco (recimo Chrome). Spremenjen je tudi videz, saj so očiščene verzije mnogo preglednejše in enostavnejše za navigacijo.

Resnici na ljubo je treba priznati, da Microsoftov tretman dejansko pospeši računalnik. V Redmondu trdijo, da se v povprečju spanje pospeši četrtino, zagon za 40 odstotkov in nadaljevanje po hibernaciji za polovico. Testi so pokazali, da je pohitritev manj drastična, a še vedno opazna, saj je v rangu od nekaj sekund do pol minute pri različnih operacijah. Naprednejši uporabniki po storitvi gotovo ne bodo posegali, saj je sveži računalnik relativno enostavno pohitriti. Najbolj pomaga seveda čista namestitev (in tarnanje po telefonu k lokalnemu Microsoftu za aktivacijo), bolj angažirani pa morejo uporabiti brezplačen PC Decrapifier. Microsoftova tarča so neuki uporabniki. Ko je Sony nekaj podobnega poizkusil leta 2008 s ponudbo za nakup očiščenih računalnikov za 50-dolarsko doplačilo, so kupci ponoreli.

19 komentarjev

Relanium ::

Američani iz vsakega sranja poskušajo naredit biznis.

In še ena potrditev, neznanje se plača...

mihec87 ::

Torej za stvar ki bi že v osnovi morala biti takšna plačam 100dolarjev da zrihtajo,,pa ti niso diht..

filip007 ::

Noro je vglavnem, kupiš prenosnik čakaš pol ure da se odpre, potem pa pol ure dol mečeš, zabavno, ne?
Če se kdaj odločiš za restore...dobiš vse nazaj :))

Sem imel Vista Acer prenosnik, sem se ga znebil ta pravi čas, "lucky me".
Pa nisem neumen uporabnik, takega sem dobil takole imamo, a ne dragi M$.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

mihec87 ::

Ja ko prineseš dans računalnik domov sploh prenosni rabiš prvo narest format pa rinat plošček not..čist vseen če nebi nič nameščali..

filip007 ::

Ja lažje bi bilo...pa še bolje, če bi vrnili denar za vsiljeno licenco in zraven dali Ubuntu bi bilo še bolje. Europa bo to prepovedala, ker potem plačaš M$ polno licenco nazaj pri OEM.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

feryz ::

Ja in ko prideš domov za format rabiš DVD Win7 in gonilnike, nič od tega jasno ni v škatulji. Sploh je zanimivo, če sedmica ne prepozna mrežne kartice. Toshibe imajo še to lepo lastnost, da ne j... Slovenščine.
Sicer pa glavnina raje, za to kar zgoraj piše, sploh ne ve. Hitrost je pač takšna kot je, McAfee scan je pa itak zakon. Pa Oberon games, Trial Office itd...

Relanium ::

feryz je izjavil:

McAfee scan je pa itak zakon.

Jap, sem že večkrat jamral tule kako mi je na Toshibi McAfee povzročal bluescreen.

Malajlo ::

... Nakupu počasnejši, kot bi mogel biti. Po drugi...

Najbrž smel biti, ker še počasnejši je lahko vedno;)

Tezaab ::

Tu gre po mojem mnenju pohvaliti tiste firme, ki so v svoje restore sisteme dodale opcijo moznosti izbire navlake, ki se ti namesti ob taki reinstalaciji.

nekikr ::

Na žalost je takih zelo malo, kar je naravnost kriminal. Težko spraviš skupaj logiko, da nov prenosnik z i5 procesorjem, 4GB rama, ločeno spodobno grafiko, dobrim diskom itd. deluje počasnejše kot en "pravilno" poštiman Centrino izpred štirih let.

BlueKnight ::

Potem pa se čudijo zakaj toliko piratstva, formatiraš, naložiš z piratebay pa še tarnanje po telefonu k lokalnemu Microsoftu za aktivacijo ni potrebno.
Assumption is the mother of all fuckups!
"Under Siege 2:Dark Territory"

nekikr ::

No, saj lahko formatiraš in še vedno naložiš legalno verzijo, tudi pretiranega jamranja ne rabiš, samo v enem stavku poveš kaj si naredil. Pod črto je več dela z iskanjem pravega cracka kot pa en hitri klic na MS support. Ampak dokler je cena OSa večja od 0 se pač ne boš strinjal ;)

McHusch ::

Malajlo je izjavil:

... Nakupu počasnejši, kot bi mogel biti. Po drugi...

Najbrž smel biti, ker še počasnejši je lahko vedno;)


mogel biti = lahko bil

Matwic ::

nekikr je izjavil:

No, saj lahko formatiraš in še vedno naložiš legalno verzijo, tudi pretiranega jamranja ne rabiš, samo v enem stavku poveš kaj si naredil. Pod črto je več dela z iskanjem pravega cracka kot pa en hitri klic na MS support. Ampak dokler je cena OSa večja od 0 se pač ne boš strinjal ;)

Ko maš 5 računalnikov na kupu in vsi jokajo, da ne morejo aktivirat windovsa prek neta, je še kako tečno klicarjenje na MS pa narekovanje 16 mestnega niza. Me je že res mikalo, da bi lepo uporabil loader poklikal, morebitni inšpekciji pa razložil, da sem bil len :D.

Drugače pa čisto pozdravljam tako storitev, pri nas v sloveniji je težko dobiti kej takega, tudi če boš nesel na servis boš dobil samo obnovitev sistema iz uradnih ploščkov / restore particije. Je potrebno izrecno zahtevati svežo inštalacijo sistema brez dodatnega sranja v tem primeru pa ne bo samo 100 USD (80 EUR), ampak bo kar lepo 120 EUR ali pa več.

Malajlo ::

Ko maš 5 računalnikov na kupu in vsi jokajo, da ne morejo aktivirat windovsa prek neta, je še kako tečno klicarjenje na MS pa narekovanje 16 mestnega niza. Me je že res mikalo, da bi lepo uporabil loader poklikal, morebitni inšpekciji pa razložil, da sem bil len :D.

A se ne z avtomatsko tajnico vse zmeniš? Odtipkaš cifre na telefonu, ona ti pa zreferira kodo? Če se ne motim, ima MS Slo tudi že tak način
(ker jih ponoči nisi mogel priklicati, server se ti je pa zaklenil ob prvem zagonu, ker ura v BIOSu ni bila vsaj približno nastavljena, pač pokličeš v Avstralijo).

MrStein ::

Ja, saj to pravi, da je drdrati 16 cifer sem, pa tja, pet krat... tečno. Raje z dva klika "skreka".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jype ::

Koliko tegob mi prihrani prosto programje! Sploh vedel nisem!

MrStein ::

Ja, prepirati se o GNOME vs. KDE. vs. Unity vs. XFCE vs. younameit je toliko bolj produktivno.
Zato pa vsi imajo t.... aja ne. Vsi imajo vseeno Windows.

* - vsi razen 0.723 %, da ne bo kdo dlak cepil
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

In drdrajo 16 cifer sem, pa tja, pet krat... tečno. Ali pa seveda krekajo. Drugače pa o GNOME vs. KDE vs. Unity vs. XFCE vs. ... se ponavadi prepirajo neuporabniki, ker uporabniki dokaj hitro ugotovijo, kaj bodo dejansko uporabljali, oziroma, če si mislil na to, da pa potem menijo, da je njihova IZBIRA najboljša in se zraven ne rabijo tolažiti, ah, saj Metro se bomo že morali navadili še vsega se smo se morali.

Drugače pa seveda dokaj čudna praksa in morda je moteče tudi to, da če že namestijo nek program, naj potem vsaj ga zaračunajo in da ga potem lahko uporabljaš in ne, da ima rok uporabe 30 dni in potem pa kaj?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft uničil botnet Nitol in odkril njegove zasevke na svežih kitajskih računalni

Oddelek: Novice / Varnost
53534 (2449) Jst
»

Potrjeno: Windows 8 prihaja v začetku avgusta (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
16144269 (37881) bluefish
»

Windows 8 za ARM dvakrat dražji od Sedmice

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4413847 (11803) Lonsarg
»

Microsoft pod ameriško lupo še do leta 2011

Oddelek: Novice / Tožbe
333009 (2359) Ciklamen

Več podobnih tem