» »

Kdaj bo zunanji disk odslužil svoje?

Kdaj bo zunanji disk odslužil svoje?

kratos ::

Torej imam WD 1tb zunanji disk že recimo 1-2 leti in me zanima če mi bo dal kake znake predn bo šel rakom žvižgat ? opazil sem počasnejši load vendar samo ko ne dela - je v stanju pripravljenosti in potrebuje cca. 3 sekunde da prepozna datoteke in prej mi tega ni delalo vendar je možno da tudi zaradi tega ker je zabasan z datotekami...
Gre se mi zato da pravočasno pogruntam da bo crknil in nabavim drugega, ker imam preveč pomembnih datotek gor in če se mi zbrišejo nebo lepo.

compaq ::

defrementacija?

popster ::

to je verjetno zaradi defregmentacije ce uporabljaš ntsf/fat32..

matonson ::

Ponavadi diski, ki so bolj za shrambo niso toliko fragmentirani, da bi se zato poznalo na hitrosti. Gotovo je bolj to, kot si že sam ugotovil, da je zaradi zasedenosti.

Imaš pa polno programov, ki preverijo zdravje diska(HD Tune, CrystalDiskInfo,...). Ko je pa disk pri koncu pa začne zmrzovati, spuščati klikajoč zvok...

Če so datoteke pomembne, jih nikoli ne smeš imeti samo na enem mestu pa tudi če si prepričan, da je disk v dobrem stanju.

Imam disk, ki se pregreva. Včasih ga sploh ne zazna. Preden se zažene, mi računalnik zmrzne za kakšno sekundo. Ampak vseeno, noben program mi ni pokazal, da bi bilo z diskom kaj narobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matonson ()

kratos ::

Hvala za odgovore !
Si bom snel HD Tune in preveril kaku mu gre :)

Okapi ::

Gre se mi zato da pravočasno pogruntam da bo crknil in nabavim drugega, ker imam preveč pomembnih datotek gor in če se mi zbrišejo nebo lepo.
;(( Pomembnih datotek NIKOLI nimaš na enem samem disku.

O.

Mesar ::

Okapi je izjavil:

Gre se mi zato da pravočasno pogruntam da bo crknil in nabavim drugega, ker imam preveč pomembnih datotek gor in če se mi zbrišejo nebo lepo.
;(( Pomembnih datotek NIKOLI nimaš na enem samem disku.

O.


Zakaj ne? Jaz mam pa ne vidim nekega problema... ni mi še crkno niti en disk na katerem imam pomembne podatke!

Ti pa če imaš voljo pa lahko imaš podatke, na različnih diskih, na različnih lokacijah v različnih državah, vse skupaj brez kakšnih internetnih povezav, da smo še bolj varni.
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

VelikiTun ::

Očitno podatki že niso dovolj pomembni. P0rn pač v to kategorijo ne spada.

Okapi ::

Jaz mam pa ne vidim nekega problema
Ja, ti poješ dve klobasi več, pa je stvar rešena.;((

O.

kratos ::

mam recimo takih podatkov za 100gb, zdej te podatke naj dam na osnovni disk računalnika kjer imam 320gb placa in prostega imam tam okoli 50-80gb... Tekstovni fajli so backupani na 2 diskih druge večje datoteke pa nimam kam dat.

VelikiTun ::

Z dodatno kompresijo videa ne boš prihranil praktično nič na prostoru.

GrimReaper ::

Okapi je izjavil:

Gre se mi zato da pravočasno pogruntam da bo crknil in nabavim drugega, ker imam preveč pomembnih datotek gor in če se mi zbrišejo nebo lepo.
;(( Pomembnih datotek NIKOLI nimaš na enem samem disku.

O.

Vem da na domačem kompu res nujno pomembnih stvari ni, ampak ko sem nazadnje pred 6 leti izgubil vse podatke, sem rabil ene pol leta da sem bil spet na istem.
Vsega se ne da preprosto downloadat (Excel, Word fajli, slike), pa tut tiste stvari ki so na netu, čez čas izgubijo soležnike. Pa tut spomina nimaš takega da bi vedel kaj vse si imel na disku. Recimo MP3 kolekcijo si gradiš tut več kot 5 let.

Jest študiram da bi kupil še en disk za v RAID1, magar počakam da se 500GB pocenijo na 50, 60€. Neki sem že bral o RAID1, pa naj tut nebi bil 100% zanesljiv, sam mi ni jasno kako, če so podatki vedno na obeh diskih, ko en crkne, ga pa takoj zamenjaš. Pa pustimo na strani da ti lahko tut drugi disk crkne v tistem dnevu ali dveh, ker to morš met pa že res smolo. Meni recimo ni crknil še noben disk, pa sem dobil prvi računalnik 1999.
Za domačo uporabo je sicer čist dost če bi imel kakšen program, ki ti vsakih 24 ur kopira mape pomembnih fajlov še na drug disk.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

VelikiTun ::

RAID ni vsemogočen. Če pride do napake na samih podatkih, se ta napaka prepiše tudi na drug disk in si na istem.

fosil ::

Če so podatki res pomembni, ti ni škoda dat 100€ za še en disk.
Drugače pa že niso tako pomembni.
Tako je!

Mesar ::

Eden od problemov Raida (1) je, da ti lahko odleti en 1TB disk, drugi 1TB disk pa ti bo odletel, ko boš dal delat kopijo celega.
Your turn to burn!

fosil ::

Raid ni isto kot backup.
Dober primer je ta novi virus ki sedaj razsaja in ti zakriptira podatke.
Raid ti v tem primeru ne bo nič pomagal.
Tako je!

bobby ::

in imamo rešitev za ta virus,.. objavljen glih na tem forumu,... grmo napreeeeej,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Matev ::

uporabi zero squizz tehnologijo stiskanja

ta ti iz binarnega zapisa odstarni ničle (te itak ne vsebujejo informacije) in preostale enice zapiše z njih številom

tako se zadeva stisne za do nekaj tisočkrat

Fukomuko ::

Matev je izjavil:

uporabi zero squizz tehnologijo stiskanja

ta ti iz binarnega zapisa odstarni ničle (te itak ne vsebujejo informacije) in preostale enice zapiše z njih številom

tako se zadeva stisne za do nekaj tisočkrat

Ni videti: http://www.maximumcompression.com/data/...

Kurzweil ::

To kar pravi mesar je čisto klobasanje, kot je že nekdo pred mano rekel. Video format je namreč že tako kompresiran in ga lahko še 10 zipaš, raraš, taraš in nevem kaj pa boš prišparal res skoraj nič.
Če je res zelo pomembnih podatkov za 100Gb predlagam, da pa jih kriptiraš in uprabiš kakšno izmed oblačnih storitev, včasih sem nekatere stvari, ki manj zasedejo kriptiral in si pošiljal sebi na mail.
Kar pa se diskov tiče pa v glavnem delimo na mehanski in elektronski del če se tako na grobo izrazim. Ko gre h vragu elektronski del nebo pokanja, cviljenja in podobnega, vendar je to del. če imaš nek zelo razširjen model, ki ga lahko potem zamenjaš. Pri mehanski okvari pa prihaja do raznih zvokov, ki lahko pomenije dokončno nedelovanje, bad sektorje. Naj omeinm da sem že veliko diskov spravil h sebi zgolj zaradi tega, ker se je sesula tabela, ki naslavlja vse podatke na disku, po diagnozi in popravilu je bilo možno prav vse, rešeni vsi podatki, izgubljeni podatki le delno ali pa popolno. Vedno več je tudi anomalij na račun "softwareskih" (zlonamernih programov in kode) ki ti naprimer spreminja mape v datoteke, da ti preprosto dodaja kodo .exe datotekam, pred časom je naprimer bil tudi tu na slo-techu govora o kodi, ki ti je kriptirala podatke in so bili dejansko neuporabni, ki pa so to postali če si kao plačal 50$, ampak za to že obstaja preprosta rešitev. Za te omenjene stvari hočem reči, da ljudje že včasih zavržejo diske, ki pa so potrebni samo hard formata.

Če že veš. da boš kupil disk in že imaš denar temu namenjen, po drugi strani pa zelo pomembne podatke, bi ti rekel da kar pojdi v trgovino. Nevem pa kaj delaš z diskom, če stoji v omari in se ga ne dotika, če nimaš kakšnih nihanj v napetosti bi moral disk držati, glede na to da ni niti sistemski še nekaj časa, na kar se ne zanašaj, kot ti že skoraj vsi pred mano pravijo.

Če te bo zanimalo da si nardiš nekje backup (kot sem prej rekel kriptirano):

ADrive - 50GB
Skydrive - 25GB
4shared - 20GB
Wikiupload - mislim, da je 10Gb
Google drive - 5GB
Dropbox - 2GB
Mediafire - neomejeno

Matev ::

Ni videti:


v tvoji tabeli niso vključili zero squizz metode

fosil ::

bobby je izjavil:

in imamo rešitev za ta virus,.. objavljen glih na tem forumu,... grmo napreeeeej,..

Za tega imamo, kaj pa za naslednjega?
Backup je danes nuja in raid ni backup.
Tako je!

Pithlit ::

Mesar je izjavil:

ni mi še crkno niti en disk na katerem imam pomembne podatke!

Meni tudi ne. V 20ih letih mi ni crknil niti en disk.

Razen prejšnji teden ko je hudič odnesel disk v prenosniku. Hja. Šment. Shit happens. Pri diskih je še posebej tečno to da se mnogokrat zgodi kot strela z jasnega. Pol pa po riti se praskat in debelo gledat (pa preklinjat vse živo ker ni BACKUP-a nikjer). Ali pa plačat data recovery.
Life is as complicated as we make it...

poweroff ::

Samo v razmisle. Če ti udaari strela v računalnik, imaš lahko RAID, pa ti bo odletelo vse. RAID NI BACKUP. RAID ti zagotavlja razpoložljivost podatkov, kar pa ni isto kot backup!
sudo poweroff

Mesar ::

Pithlit je izjavil:

Mesar je izjavil:

ni mi še crkno niti en disk na katerem imam pomembne podatke!

Meni tudi ne. V 20ih letih mi ni crknil niti en disk.

Razen prejšnji teden ko je hudič odnesel disk v prenosniku. Hja. Šment. Shit happens. Pri diskih je še posebej tečno to da se mnogokrat zgodi kot strela z jasnega. Pol pa po riti se praskat in debelo gledat (pa preklinjat vse živo ker ni BACKUP-a nikjer). Ali pa plačat data recovery.


Zakaj bi se po riti praskal? Če že kaj bi pomagalo če razbijem preostanek prenosnika, da se rešim čimprej komplet shita.
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: VelikiTun ()

poweroff ::

Aja, pa drugače pomaga pregled SMART podatkov. Ne vem kako to deluje v Windowsih, ampak v Ubuntu Linuxu obstaja program Diskovna orodja, ki omogoča pregled diska in tudi SMART podatkov diska. Program zna celo sam redno v ozadju spremljati zdravje diska, in ko se zdravje pokvari, na to opozori z obvestilom.

Skratka - zaženi Ubuntu live USB in preglej disk.
sudo poweroff

VelikiTun ::

Na Win pa uporabiš orodje HD Tune.

Mad_Lion ::

Sam sem imel en disk. Motorček se je odločil da bo začel nagajati. (Ali pa mogoče kak čip ki to kontrolira) Prvo je samo občasno crkoval in zmrzoval kasneje pa mi ga je morda uspelo za par minut zagnat le še v 1 od 50 poskusov. A neverjetno ker je nagajal motorček, plošče in glave pa so bile vredu ni niti en sam diag program pokazal da bi bilo z diskom karkoli narobe health je bil vedno na 100% in niti enega slabega sektorja.

Imel sem pa še en drugi disk v prenosniku. Health na 99% in vedno brezhibno delovanje do zadnjega. Naenkrat pa en dan pa med uporabo pride do bluescreena. In disk je naenkrat bil mrtev. Nobenega predhodnega opozorila, čisto nič. Ko sem ga kasneje vtaknil v drug računalnik in hotel pregledati z wd orodjem mi je napisalo too many bad sectors to scan. In nisem mogel več dobiti niti enega samega podatka. Še sreča da nisem imel gor nič pomembnega. Ko sem ga hotel formatirati mi je napisalo napako in da ga ne more.

Fact je torej da disk lahko kar naenkrat crkne. Res je da sicer ni tako zelo velika verjetnost da se bo to kar naenkrat sedaj zgodilo tebi a izgleda so naša življenja vseeno dovolj dolga da se vsak ki uporablja računalnik vsaj enkrat sooči z kakim pokvarjenim diskom. Kot so ti že svetovali drugi je ni previsoke cene da nebi nabavil še enega diska če imaš gor res pomembne podatke. Lahko pa uporabiš tudi spletno shrambo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mad_Lion ()

Fukomuko ::

Matev je izjavil:

Ni videti:


v tvoji tabeli niso vključili zero squizz metode

Lahko objasniš, kako kompresirat po tej metodi in prilepiš še kakšno primerjavo z ostalimi kompresijami?

Matev ::

saj sem opisal

kratos ::

Sem pregledal disk z Tune HD in ni bad sektorjev pri nobenem disku pa imam notranji disk (v računalniku) že kar precej časa tam okoli 5-6 let in je iste firme kot zunanji, torej Western Digital. Se mi zdi da tisti diski ki crknejo kar iz lepzga niso ravno kvalitetni ?

Pithlit ::

kratos je izjavil:

Sem pregledal disk z Tune HD in ni bad sektorjev pri nobenem disku pa imam notranji disk (v računalniku) že kar precej časa tam okoli 5-6 let in je iste firme kot zunanji, torej Western Digital. Se mi zdi da tisti diski ki crknejo kar iz lepzga niso ravno kvalitetni ?

Lej. Shit happens. To so občutljive zadeve ki dejansko lahko gredo _kadarkoli_. Poznam nekoga ki je v roku treh mesecev ostal brez petih diskov (vsi v garancijskem roku, na nobenem disku nič tako hudo pomembnega). Poznamo slabe serije (ki jih imajo vsi proizvajalci), izven teh pa hudih razlik ni. Če crkne pač crkne.
Life is as complicated as we make it...

MaTTe ::

Meni je disk omagal le enkrat in še to pred nekaj več kot petimi leti. Zgodilo se je kot strela z jasnega. Ponoči lepo izklopim računalnik in ko ga zjutraj prižgem nazaj ni bilo več ničesar. Neke hude škode ni bilo, ker mi je pobrisalo večinoma kramo, nekaj slik in nekaj semi-pomembnih word dokumentov, ki sem jih pač moral napisat znova in mi je pobralo nekaj časa, a se je dalo obnovit :)

To me je izučilo, da nikoli nimam samo ene kopije za stvari, ki jih rabim. Na začetku sem koristil za backup kar strežnik, trenutno pa imam zunanji 2TB disk na katerem lahko imam dejansko backup vseh fajlov, če je pa kaj res občutljivega pa se prekopira še na usb in dropbox. Ker dokler enkrat nekdo ne izgubi podatke se tako ali tako verjetno ne zaveda kako hitro se lahko to zgodi in si misli, da so podatki varni. Falus. Sploh ko imaš prenosnika in ga nosiš okoli je problem, ker se lahko marsikaj zgodi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MaTTe ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko časa preživijo diski (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6023998 (17641) Sami
»

Pomoc pri sestavi streznika za shrambo, proxy in dns

Oddelek: Kaj kupiti
283118 (2682) Daedalus
»

NAS(raid 5)+diski

Oddelek: Kaj kupiti
304063 (3513) antonija
»

RAID, da/ne?

Oddelek: Strojna oprema
291841 (1391) Supervisor

Več podobnih tem