» »

RAID, da/ne?

RAID, da/ne?

Trubadur ::

Zdravo!

Pri nakupu novega računalnika premišljujem, da bi imel noter radi polje, ki bi mi zagotovil dodatno varnost.
Torej 2 diska, ki bi se obnašala kot en. Je to dober način za dober backup izjemno pomembnih arhivov?

Je kakšen drug način? Recimo zunanji USB disk?
Se da naštimat, da se na vsakem pcju v mreži (3 compi) vse shranjuje tudi na nek USB disk?

tnx

lp
Berite Thomasa!

jype ::

Jaz zadnja 3 leta v vsak domači računalnik bodisi dam dva diska v raid-1, bodisi "documents and settings" oz. home direktorij premaknem na mrežne diske, ki so tudi raid-1.

Precej bolje spim.

Možnost z backupom na USB disk je, ampak precej nehvaležna.

Poldy ::

Ponavadi je tako, da izredno pomembni podatki zasedejo manj kot 700MB in jih posnameš na CD in shraniš nekam na temno kjer ni prahu. Pa to naredi 1x na leto, pa je. Če pa se poslovno s čim ukvarjaš, bi tudi jaz rekel Raid, vendar ne samo na dveh diskih. To bi ti verjetno finančno krila firma.

gfighter ::

RAID je čisto dober način za zaščito podatkov, vendar kljub temu enkrat tedensko snemaj podatke še na npr. CD, mrežo ali zunanji disk. RAID te varuje zgolj pred crkom diska, ne pa pred lastnimi napakami ter fizičnimi poškodbami ali krajo, zato je snemanje na druge medije skoraj nujno če količkaj ceniš svoje podatke...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

Calligula ::

Raid se splaca in to 0 varianta, ker je res hiter. Pomembne podatke pa redno shranjuj na DVDje ali se bolje, na 3 disk kjer imas vse podatke za katere bi res rad, da jih nikoli ne izguubis in pa recimo se ghostano kopijo sistemske particije z raida.

Poldy ::

Raid se splaca in to 0 varianta

Močno dvomim da se kaj pozna pri vsakdanjih opravilih. Recimo nalaganje windowsev se baje zmanjša le za kakšno sekundo ali več.
Raid 1 mi ni všeč, ker se čas snemanja na diske še celo poveča, tako da je bolje da imaš dva ločena diska in pač ročno delaš kopijo na drugi disk.

@Calligula
Kaj pa delaš (programi, obdelava videa, igre), da se ti pozna na hitrosti?

zee ::

imam štiri diske v dveh RAID1 poljih in stvar dela bp.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Calligula ::

Karkoli delas z surovim videom, prenasanje vecjih datotek naokoli, pac vse zahtevne operacije. Tudi pri igrah se pozna, ce igras zahtevne igre in nimas veliko RAMa ali uporabljas programe, ki skurijo veliko RAMa je pomembno, da je page file pac malo hitrejsi ipd..

Skratka se kar pozna. Ce bi ze sel delat RAID bi sel 0, ker 1ka je sicer nek napredek ampak meni se zdi malo butasto podvajat podatke.

jype ::

Poldy> Raid 1 mi ni všeč, ker se čas snemanja na diske še celo poveča.

Kdo ti je pa to reku? To ni res.

Caligula> Skratka se kar pozna. Ce bi ze sel delat RAID bi sel 0, ker 1ka je sicer nek napredek ampak meni se zdi malo butasto podvajat podatke.

Pozna se predvsem, ko si ob čisto vse podatke takoj, ko katerikoli od diskov v raid-0 crkne, ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Calligula ::

V letu 2006 mislim, da naj bi mel vsak v glavi toliko, da ima backup pomembnih podatkov.
Sicer pa diski ne crkujejo kar tako..

Ce ze nimam polne hitrosti raida kar lahko zagotovi le raid 0, ne vidim razloga, da bi za majhno pohitritev potratil kapaciteto enega celega diska. Mam pa ze raje pol en disk za sistem pa loceno particijo za vse staticne datoteke, in na drugem disku instalacije ipd... pa mas podobno hitrost in vsaj ne zafuras kapacitete enega diska za brezveze.

kekz ::

"Sicer pa diski ne crkujejo kar tako.."

Hm? Tule na polici imam več kot 20 crknjenih diskov. Zadnji je crnil pred 1 tednom(star dober teden), predzadnji pa pred 2 tednoma (star 2 leti, še v garanciji) :O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Calligula ::

Hmm, ob tem podatku dobim obcutek, da mogoce tvoja plata, ce jih mas skos na eni,... npr. ni najbolj prijazna do diskov ali kaj podobnega.
Meni ze leta ni crknil noben disk.

kekz ::

Ne. To je iz različnih računalnikov. Pred leti je sicer res v enem računalniku crknil disk približno vsake 3-4 mesece.
So pa diski najbolj pokvarljiva roba (poleg ventilatorjev). Naslednji po vrsti po pokvarljivosti so napajalniki in mrežne kartice (ali modemi), takrat ko so nevihte. Najmanj se kvarijo procesorji.

Poldy ::

Ne vem kaj delate z diski, doma imam najstarejšega strarega 8 let in še vedno dela. V štirih računalnikih v 2h letih ni crknil noben disk, pa sem vgradil stare vsaj še enkrat toliko.

Spock83 ::

Pomembno je hlajenje diska.

kekz ::

Načeloma je tudi hlajenje pomembno, ampak ...

Enkrat se mi je zgodilo, da sem ravno vgrajeval 4 nove SCSI diske po 15.000 obratov/minuto. V ohišju so čisto skupaj en zraven drugega. Taki se izredno grejejo in zahtevajo prisilno ventilacijo. Vsak stane skoraj 200 jurjev.
In jaz sem pozabil priključiti ventilator. Po kakšni uri se oglasi temperaturni alarm.
Ugasnem, izvlečem disk, ki je bil tako vroč, da sem dobil lažje opekline po prstih.

Ampak zadeva še danes deluje. Že več kot 5 let neprestano brez težav.

jype ::

Jaz mam tut doma 120MB maxtor in 120MB seagate in oba delujeta. Samo priklopit ju kmalu ne bom imel več kam :)

Ampak dejstvo je, da diski crkujejo in dejstvo je, da pri raid-1/5/6/+0 samo zamenjaš disk, ki crkne, ko imaš čas, vse pa še vedno deluje. Pri raid-0 se moraš precej pomujat, da dobiš stanje pred okvaro diska.

Seveda, vsakemu svoje. Za video editing scratch diske je raid-0 povsem smiselna rešitev. Za sistem gor inštalirat bi se pa meni zdela izguba časa :)

Letošnja bera:

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: jype ()

Calligula ::

Ma naredis si backup sistemske particije in je. In jo samo cez ruknes, ce je treba. Nic dolgotrajnega ali kaj drugace kot z obicajnim diskom.

jype ::

Ja, saj zato da mi ni treba tega delat raje samo zamenjam disk. RAID se synca v ozadju in to je to.

Supervisor ::

Meni se zdi zadeva pametna, vsekakor pa naj bo RAID 1 (5,10) podprt strojno, torej z raid kontrollerjem, za klasičen OS, linux ali XP verjetno ni potrebe po čem drugem kot SATA diskih (SATA2) pa tudi cenovno se mislim da splača najbolj...kar se pa hlajenja tiče...če boš imel navadno ohišje, dodaj spredaj pred diska kako 12-tico (ventilator). Pa malo ju razmakni. Promise Fasttrak se odlično obnese..
Smith & Wesson - the original point and click interface.

kekz ::

Strojni SATA RAIDi skoraj ne obstajajo. Zelo malo jih je.

Supervisor ::

Strojni SATA RAIDi skoraj ne obstajajo. Zelo malo jih je.


Ni mi čisto jasno kaj si mislil s tem :))
Smith & Wesson - the original point and click interface.

kekz ::

Da je večina SATA RAIDov v bistvu softverskih. Teh cenenih, ki jih imajo ponavadi plate vgrajene.
V bistvu ti BIOS samo označi na disku (na zadnjih sektorjih), kakšen RAID si skonfiguriral, potem pa driver (softver v OS) poskrbi, da je to res tako.

Če kupiš pravi hardverski SATA RAID (npr. nek LSI logic megaraid) bo cena kar krepko čez 100 jurjev.

V bistvu je pa večina takale:
* Occasionally, the term refers to controllers that have special features designed to enhance RAID, but still the OS driver must use normal ATA or SCSI commands to talk to the underlying disk devices. I classify these unique controllers as RAID accelerators, as they fall somewhere in between hardware RAID and software RAID.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

jype ::

SATA RAID kontrolerjev je ko listja in trave.

Meni najljubši je 3ware (ne vem zakaj, verjetno zato ker deluje out-of-the-box na vsakem OSu, razen Windows :), sicer pa so odlični tudi areca in adaptec.

2-portni so okoli 40k z davkom, 4 portni pa okoli 100k z davkom. Pa tja do 24 portov za kakih 300-400 jurjev. Nekateri imajo onboard cache in baterijo, ki ta cache napaja.

Za kvazi-raid kontrolerje priporočam, da na njih uporabiš diske brez raid in na njih narediš softverski raid (ker pri tem lahko disk komot odneseš v drugo mašino in ga tam prebereš kot navaden disk, kontrolerji pa ponavadi naredijo svojo on-disk pacarijo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

BluPhenix ::

Ma naredis si backup sistemske particije in je.

Koga boli k. za sistem, tisto lahko tudi inštaliram ponovno. Vseh GB slik in drugih pomembnih datotek pa ne morem na novo narediti, zato je raid 1 (oz. 5) zelo zaželjena stvar, zelo.

Sej če nimaš pomembnih podatkov na računalniku verjamem, da ne vidiš potrebe podvajanja le-teh ... ampak nekateri imamo celo nekaj takega na računalnikih, kar nočemo zgubiti.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Calligula ::

In zato pametni vse zapecejo se na DVDje, ce se bozicku zmesa in celo hiso zazge....

jype ::

Na kraj pameti mi ne pade, da bi svojih 500G podatkov basal na DVDje. Razen sodobnih diskov ni nobene poceni rešitve. Vsakih par let kupiš nov par in to je to.

Pa vedno je vse dostopno.

Tudi če ponesreči pobrišem, ni problema. Na diskih je LVM in vsako noč se naredi snapshot. Zgodovine imam za en mesec, ker se podatki zelo malo spreminjajo.

Ni "poceni", ampak najcenejša možnost, ki omogoča tisto, kar potrebujem.

Poldi112 ::

In če ti strela skuri pc? Na tvojem mestu bi imel raje zunanje diske za backup.
Svoje stvari imam backupirane na cd-jih in na eni svoji mašini ki je fizično 150km stran.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Calligula ::

Dva 160 giga diska v raid 0 in en 320 giga disk za podatkovje ala slike... najbolje kar v zunanjem ohisju.

Supervisor ::

RAid 0 ??? Tule je mislim da govora o redundanci ! Torej vsaj raid 1.
Smith & Wesson - the original point and click interface.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

raid 0 setup

Oddelek: Strojna oprema
362059 (1522) GrimReaper
»

Opcije glede RAID-a

Oddelek: Strojna oprema
342297 (1932) wave
»

RAID1, bistvena vprasanja

Oddelek: Strojna oprema
293541 (2300) element
»

ATA vs. sATA vs. raid...

Oddelek: Strojna oprema
241451 (1174) Jebiveter
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413664 (9268) matrix2

Več podobnih tem