» »

Štirikrat večji HD prihaja

Štirikrat večji HD prihaja

ComputerBase - Medtem ko HD-ločljivosti (1920 x 1080p) še niti ne podpirajo vse grafične kartice niti zasloni, na vrata trka že štirikrat večji format. O tako imenovanem 4K je govoril Intel na simpoziju IDF 2012 Peking, ki je včeraj in danes potekal na Kitajskem.

Že leta 2010 je YouTube podprl ločljivost 4K, a je posnetkov do danes relativno malo. Razlog je njihova velikost, drage kamere za snemanje in nič kaj opazno boljša kakovost na današnjih zaslonih. Lani novembra smo dočakali prvi zaslon z nativno podporo za to ločljivost (4096 x 2160), in sicer 36,4-palčnega Eizo FDH3601. Standard DisplayPort 1.2, ki ga je prvi podprl Radeon HD 7970, sedaj pa se mu je seveda priključila že tudi Nvidia, pa je omogočil prenos zadostne količine podatkov za 4K prek enega kabla.

Intel je pred kratkim napovedal nove procesorje družine Ivy Bridge in vezni nabor zanje, ki zapolnjujejo še zadnjo vrzel v podpori 4K. Namreč, integrirana grafika v Ivy Bridgeu bo podpirala 4K. Kljub temu to ne pomeni, da bo pojutrišnjem nova ločljivost obče prisotna. Intel previdno napoveduje, da utegnemo prihodnje leto v najvišjem razredu zaslonov in računalnikov (tudi prenosnih) dobiti podporo zanjo, medtem ko bo srednji razred prilezel do 2560 x 1440. Prihodnost je torej fina.

161 komentarjev

«
1
2 3 4

RejZoR ::

2304p je zelo uncool vrednost iz številčnega vidika...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

keber ::

Meni 4K video presnetega iz youtuba sploh ne predvaja ne VLC ne WMP. Prvič po dolgem času sem spet videl blue screen.:D

A norma za gledat bodo pa najmanj 100 palčni televizorji?

Zero0ne ::

keber je izjavil:

A norma za gledat bodo pa najmanj 100 palčni televizorji?


Ne, pametni telefoni z 1000 dpi. :))
uname -o

kuglvinkl ::

Ta zadeva bo imela multiplikacijski učinek na proce, grafe, RAMe. Sploh ne morem doumet, kako tega vsi vpleteni niso doumeli.

RejZoR ::

keber je izjavil:

Meni 4K video presnetega iz youtuba sploh ne predvaja ne VLC ne WMP. Prvič po dolgem času sem spet videl blue screen.:D

A norma za gledat bodo pa najmanj 100 palčni televizorji?


Verjetno tiči razlog v strojnem pospeševanju HD videa. Driverji hočejo pospeševat, pol pa vidijo, da je video večji od 1080p in zaciklajo :D Probaj izklopit strojno pospeševanje (ala DXVA).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Spc ::

Jaz imam notebook iz leta 2007, ki ima 1920x1200.
Zadnja leta pa opažam, da resolucija na notebookih upada, vedno majnša je.
 

3furious ::

keber je izjavil:

A norma za gledat bodo pa najmanj 100 palčni televizorji?


Za 4K si bo treba že projektor omislit.
In the age of information, ignorance is a choice.

Rias Gremory ::

Bo možno prenašati 4K resolucijo preko HDMI?
Wikipedia pravi, da HDMI 1.4 lahko prenaša 4K.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

ABX ::

kuglvinkl je izjavil:

Ta zadeva bo imela multiplikacijski učinek na proce, grafe, RAMe. Sploh ne morem doumet, kako tega vsi vpleteni niso doumeli.


Seveda so, ampak če želiš prodat novi produkt kaj boš povedal? Da tudi če ga imaš, zaradi drugih omejitev ne boš videl razlike?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

gruntfürmich ::

a to mora oprema posebej podpirati?
sem mislil da je to stvar samo aplikacije, in ne strojne opreme...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kuglvinkl ::

ABX je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Ta zadeva bo imela multiplikacijski učinek na proce, grafe, RAMe. Sploh ne morem doumet, kako tega vsi vpleteni niso doumeli.


Seveda so, ampak če želiš prodat novi produkt kaj boš povedal? Da tudi če ga imaš, zaradi drugih omejitev ne boš videl razlike?


Contet bi lahko upgradal. Ne pa da se hecajo s temi 3Dje. 4k je IMO resnično uporabna stvar. Nekaterim na ST je to tko zlo težko doument.

Specialized beyond full HD monitorje uporablja medicina že nekaj časa. Kaj pa je bil drugega IBMov Big Bertha.

ABX ::

Brez dvoma da ima nekdo koristi od 4k, ampak to so izjeme.

Hardware za take zadeve ima svojo ceno.

Poleg tega ima večina TV/Minitorjev težavo s down-scaling, tako da home user je lahko celo na slabšem.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

kuglvinkl ::

Ma niso izjeme :)

Seveda ima HW za to gonit ceno, ampak to samo pomeni, da ga bodo s časoma naredili cenejšega. In to hitreje kot če 4k zaslonov ne bi bilo.

Glede donwscalea, detail details :) Prehodni issue pač.

Zgodovina sprememb…

Spc ::

To ravno ni 4x večji format, 4x večji format bi bil:

1920 * 4 = 7680
1080 * 4 = 4320

Od kod avtorju ideja o 4x večjem formatu ?
:)
 

VelikiTun ::

Eto, pa še fotoaparat za snemanje v 4K: http://www.dpreview.com/news/2012/04/12...

Dr_M ::

Ma danes se monitorja z 2560x1600 ne mores dobit za pametno ceno, pa so ze kar nekaj casa na trgu. 4k se fino slisi, ampak tudi cez 5 let ne mislim ledvice prodat za to. Se en spodoben Tv z 1920x1080 dobis tezko pod jurja. Zato ga tudi se nimam.

darkolord ::

Spc je izjavil:

To ravno ni 4x večji format, 4x večji format bi bil:

1920 * 4 = 7680
1080 * 4 = 4320
:)
Ne, to bi bil 16x večji format.

Dr_M ::

Spc je izjavil:

To ravno ni 4x večji format, 4x večji format bi bil:

1920 * 4 = 7680
1080 * 4 = 4320

Od kod avtorju ideja o 4x večjem formatu ?
:)



Dejansko je 4x vecji. Kar si ti napisal je 16x vecji.

Spc ::

darkolord je izjavil:

Spc je izjavil:

To ravno ni 4x večji format, 4x večji format bi bil:

1920 * 4 = 7680
1080 * 4 = 4320
:)
Ne, to bi bil 16x večji format.

Potem nekdo ne zna računat.

4096 / 1920 = 2,13
Torej gre za 2x večji format.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

ABX ::

Se gre za število pikslov in ne za resolucijo.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Spc ::

ABX je izjavil:

Se gre za število pikslov in ne za resolucijo.

ja sej
1920 pixlov x 4 = 7680 pixlov
 

bsaksida ::

Spc je izjavil:

To ravno ni 4x večji format, 4x večji format bi bil:

1920 * 4 = 7680
1080 * 4 = 4320

Od kod avtorju ideja o 4x večjem formatu ?
:)


Ni pisu 4 krat večje apak 4k (No če ignoriram naslov "posta"). k pomeni tisoč. 4k=4000. Enako kot pri ramih 1KB (KiloByte) = 1025B (Byte).
Če pa greš po te logiki, bodo standarti do 2,5 krat večji kot do zdaj.

Jaz mislim da večati resolucijo na več kot 1080p nima smisla za domačo uporabo. Uni bi si lahko vprašali ali bo za 2.5 krat boljša kvaliteta.

dux ::

@Spc (1920x1080) = ~ 2 milijona, 4096 x 2160 = ~ 8 milijonov, torej 4x več.
Upanje je v nasih odlocitvah

Spc ::

dux je izjavil:

@Spc (1920x1080) = ~ 2 milijona, 4096 x 2160 = ~ 8 milijonov, torej 4x več.

aha spet te.. marketinške finte, da se ja več sliši.

"Štirikrat večji HD prihaja" to je naslov članka.
 

Blazz ::

če govorimo o ploščini je ta dejansko 4x večja... je pa število pikslov v stranici samo 2x večje... poraja se edino vprašanje tu kaj se definira kot velikost? Stranica ali ploščina? :)

darkolord ::

Seveda ima HW za to gonit ceno, ampak to samo pomeni, da ga bodo s časoma naredili cenejšega.
Problem je, ker je precej časa 4x zmogljivejši HW bil (oz. je še zdaj) precej več kot 4x dražji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

3furious ::

@SPC
Če ne gre drugače poglej sliko v novici, da zapolniš 4K sliko potrebuješ 4X 1080p v mreži 2x2. Če ne verjameš pa si lahko 4x sprintaš, izrežeš 1080p del in potem skupaj sestaviš:))
In the age of information, ignorance is a choice.

Spc ::

3furious je izjavil:

@SPC
Če ne gre drugače poglej sliko v novici, da zapolniš 4K sliko potrebuješ 4X 1080p v mreži 2x2. Če ne verjameš pa si lahko 4x sprintaš, izrežeš 1080p del in potem skupaj sestaviš:))

To že ampak še vedno ni to 4 x 1920.
Nekaj podobnega je 1080i, ki je vbistvu 540p.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Dr_M ::

To niso nobene marketinske fore ampak je preprosta matematika.

Spc glede na tvoje izracune bi se ti prav lepo znasel v enodimenzionalnem svetu :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

fosil ::

Ja treba se je spet spomnit nekaj novega, da bodo lahko ljudje kupovali nove tvje/pcje/monitorje/grafične...
Dandanes ti že vsak najbolj cheap tv/monitor/pc/grafična... podpira HD ločljivost in zaslužki so minimalni.
Tudi če ljudje nimajo potrebe po tem, jih bodo že prepričal da to nujno rabijo :8)
Tako je!

dzinks63 ::

A je kdo detaljno pogledal te številke na grafu, za nas so recimo najpomebnejše za 21-24 inch leta 2015. Torej 3840x2160, kar je 4x 1920x1080.

Bananovec ::

keber je izjavil:

Meni 4K video presnetega iz youtuba sploh ne predvaja ne VLC ne WMP. Prvič po dolgem času sem spet videl blue screen.:D

A norma za gledat bodo pa najmanj 100 palčni televizorji?

Čim manj palcev, tem boljše za nas. Tudi 24 palčni ekran bi bil kul s tako resolucijo.

Dr_M je izjavil:

Ma danes se monitorja z 2560x1600 ne mores dobit za pametno ceno, pa so ze kar nekaj casa na trgu. 4k se fino slisi, ampak tudi cez 5 let ne mislim ledvice prodat za to. Se en spodoben Tv z 1920x1080 dobis tezko pod jurja. Zato ga tudi se nimam.

Da nisi ti eden izmed tistih frikov, ki s svoj nakup vedno prestavijo za eno generacijo naprej, ker jim je škoda keša?
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

HyperKiller ::

Za TV-je je po mojem mal neuporabno, že tale 36,4 palčni Eizo za ene 30% presega kotno ločljivost očesa (preračunano (KLO=0,02°, lgledanja=70 cm, diagzaslon=92 cm, pikdiagonala=4630 px)).

Razen, če bomo imeli TV-je s 3 m diagonalo :)
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

BaToCarx ::

Ne skrbet za resolucijo so se že zmenili da jih bo več 4K resolution @ Wikipedia . :D same old all over again, gg

Spc ::

Dr_M je izjavil:

To niso nobene marketinske fore ampak je preprosta matematika.

Spc glede na tvoje izracune bi se ti prav lepo znasel v enodimenzionalnem svetu :)

Tako bi to zgledalo sem ti narisal tukaj:


Aspect ratio se tudi mora upoštevat.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Bistri007 ::

Meni je bolj všeč 16:10 format za računalnik kot 16:9...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Spc ::

Bistri007 je izjavil:

Meni je bolj všeč 16:10 format za računalnik kot 16:9...

Meni tudi.
 

Lonsarg ::

Če hočeš pa dve polni aplikaciji imeti odprti na zaslonu hkrati pa rabiš v bistvu 16:8. Za silo je tudi 16:9 no, ampak mora resolucija iti gor za kakih 20%, na 1080p 16:9 moram kar nekaj spletnih strani horizantalno skrolat, če je browser čez pol ekrana.

Za samo eno aplikacijo imeti odprto je pa itak 3:4 IMO najbolše. 16:10 je samo za silo kompromis med ekranom optimiziranim za 1 aplikacijo ter multimedijo hkrati.

Z malenkost večjo resolucijo je torej 16:9 hkrati optimiziran za multimedijo in 2 aplikaciji/okna hkrati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

gendale ::

ne vem kaj se eni pritožujete glede tega

če misliš, da ne rabiš, ti ni treba ničesar kupit

jaz bi pa z veseljem imel en 4k 30" monitor za neko normalno ceno, predolgo časa že životarimo na teh nizkih ločljivostih

škoda edino, da niso samo pomnožili višine in širine z 2, bi imeli manj problemov s poganjanjem iger na nižjih ločljivostih in grdo sliko zaradi tega
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

kuglvinkl ::

darkolord je izjavil:

Seveda ima HW za to gonit ceno, ampak to samo pomeni, da ga bodo s časoma naredili cenejšega.
Problem je, ker je precej časa 4x zmogljivejši HW bil (oz. je še zdaj) precej več kot 4x dražji.


Govorim o boostu.

Lonsarg ::

Stream content, oziroma praktično ves content bo še kar dolgo 1080p. Namreč stiskanje je trenutno glomazno. Nepredstavljivo več dobi 1080p youtube posnetek z 4x večjo bitperframe, kot pa z 4xveč rasolucije na posnetku.

kuglvinkl ::

Lonsarg je izjavil:

Stream content, oziroma praktično ves content bo še kar dolgo 1080p. Namreč stiskanje je trenutno glomazno. Nepredstavljivo več dobi 1080p youtube posnetek z 4x večjo bitperframe, kot pa z 4xveč rasolucije na posnetku.


Je topint ja. Sam mene zanima lastna kreativnost. Moj 11M px body dela tam okol 4k fotke po ta veliki stranici.

opeter ::

1 minuta videa v tej ločljivosti, pa je 64 GB-ni SSD zapolnjen ... :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

UNIVERZUM ::

in potem ugotoviš da je QFHD resolucijo IBM stlačil na 22 inch monitor že davnega leta 2001
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

urosz ::

opeter je izjavil:

1 minuta videa v tej ločljivosti, pa je 64 GB-ni SSD zapolnjen ... :)


zato pa se za vsaj za 1x SSD diski uporabljajo primarno za sistem, ne za shranjevanje podatkov ;)

pegasus ::

Se še kdo spomni DVD-A in SACD avdio formatov? Tole bo ista zgodba. Tko kot se je folk zadovoljil z obupnimi mp3ji, se bodo zadovoljili z 2mbit 1080p mozaiki in si zraven mislili kolk kul slika, k mam tanajvečji tv v soseski.

Senitel ::

Medtem ko HD-ločljivosti (1920 x 1080p) še niti ne podpirajo vse grafične kartice

Hm... Name one that doesn't? >:D

garamond ::

gendale je izjavil:


če misliš, da ne rabiš, ti ni treba ničesar kupit

Jaz rabim nov laptop, pa ne morem kupit. Oziroma, če smo natančni: na voljo je ena sama samcata izbira za (17 palčne) 1920 x 1200, to je mac book pro.

Pred tednom sem ležerno pogledal za take nove laptope in sem se naravnost zgrozil.

uio ::

To je neumnost če mene uprašate, še posebi glede na to kake medije bi potreboval za tako kakovosten video, če nič drugega je škoda pečt tolk podatkov.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Na YouTubu prvi posnetek v ločljivosti 8K (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
8632282 (27604) PrimozR
»

Applove novosti: iPad Air 2, iPad Mini 3, novi iMac z Retino, OS X 10.10, iOS 8.1 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
17456920 (49294) Nummy
»

Dellov zaslon z ločljivostjo 5K

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
3612647 (10185) Nummy
»

Štirikrat večji HD prihaja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
16144889 (36055) bluefish

Več podobnih tem