» »

Kaj je BDP?

Kaj je BDP?

dronyx ::

Ali mi kdo zna brez linka na wikipedijo razložit, kaj je to BDP in na kakšen način se ga izračuna?

Meni recimo ni jasno, ali se šteje recimo v BDP, če jaz popoldan, v prostem času, pridelam eno tono krompirja? Če to ni BDP, ali bi se štelo med BDP, če bi jaz imel recimo registrirano popoldansko obrt?

Ali pa recimo gospodinja na leto doma opere ne vem koliko pralnih strojev perila. Če se to ne šteje med BDP, kaj pa v primeru, če bi obstajale javne pralnice, tako kot v ZDA?

Vrtci, šole in zdravstvo je meni sploh misterija, kar se tiče BDP. Če oni v našem sistemu nič ne prispevajo v BDP, ali bi prispevali, če bi bili ti sektorji privatizirani?

Res se nisem nikdar poglabljal v podrobnosti, ampak zdi se mi, da se da tudi pri BDP-ju frizirat številke.

korenje3 ::

to so po moje finančni prilivi-odlivi.

dronyx ::

Ne, pri BDP (bruto domači proizvod) gre za to, kaj neka država ustvari. Nisem pa prepričan če obstaja enotna metodologija, kako se to izračuna (siva ekonomija recimo se skoraj zanesljivo ne šteje, ker jo je težko natančno ovrednotiti). Je pa BDP podlaga za celo vrsto finančnih kazalcev, saj se recimo tudi zadolženost države bolj kot v absolutnem znesku računa v procentih BDP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

gendale ::

to je vrednost vseh izdelkov in storitev - vrednost uporabljenih surovin

>Vrtci, šole in zdravstvo je meni sploh misterija, kar se tiče BDP. Če oni v našem sistemu nič ne prispevajo v BDP, ali bi prispevali, če bi bili ti sektorji privatizirani?
pomoje prispevajo, ker te storitve imajo vseeno neko vrednost in jih tud plačamo (mogoče sicer ne neposredno)

bolj je problem, če se bdp viša na račun zadolževanja

država si sposodi x milijard € in pol na račun tega viša bdp
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Ziga Dolhar ::

Joj. Postaviš super vprašanje, a nas hkrati omejiš v najučinkovitejšem odgovoru ;).

Zato zgolj zelo na splošno. Obstaja več metod (odhodkovna, prihodkovna, produktna ...), ki "gledajo na isti pojav, le z različnih strani". Izhajajo iz splošne enačbe, po kateri je [letni] BDP = C + I + G + ( X - M ) [zasebna poraba + investicije oz. prihranki + javna poraba + presežek izvoza nad uvozom].

Vse metode v matematičnem peskovniku načeloma dajo enak rezultat. Kar ti zaslužiš, nekdo drug potroši [tvoj delodajalec, država, finančne institucije ki ti izplačajo obresti]. In kar ti potrošiš, nekdo zasluži. Diskrepance seveda so, ravno v primerih dela na črno - ko se neka transakcija pojavi na eni strani, ne pa tudi na drugi. (Nikjer se npr. ne pojavi prehod 100 EUR iz tvojega žepa v žep obrtnika, se pa znesek pojavi, ko on ta znesek spravi v banko ali zapravi).

Države za notranje potrebe lahko uproabljajo različne metode oz. kombinacije njih. Različne (mednarodne) organizacije imajo svoje predpisane metode, zato se podatki lahko razlikujejo. Spomni se le računoljubnost prejšnje Janševe vlade :P.

Če si država izposodi določen znesek, to ne vpliva na BDP.

Toliko na hitro in nadvse površno.

In sedaj, v direktnem nasprotju s tvojo zahtevo :D - Gross domestic product - Wikipedia, the free encyclopedia.
https://dolhar.si/

BlueRunner ::

dronyx je izjavil:

Meni recimo ni jasno, ali se šteje recimo v BDP, če jaz popoldan, v prostem času, pridelam eno tono krompirja? Če to ni BDP, ali bi se štelo med BDP, če bi jaz imel recimo registrirano popoldansko obrt?

Če produkt ne gre na trg, potem se ga v BDP ne zajame. Pa če je to pet paradižnikov ali pa tona krompirja.

dronyx je izjavil:

Ali pa recimo gospodinja na leto doma opere ne vem koliko pralnih strojev perila. Če se to ne šteje med BDP, kaj pa v primeru, če bi obstajale javne pralnice, tako kot v ZDA?

Velja enako. Šteje to, kar je na trgu, ostalega BDP ne zajame.

dronyx je izjavil:

Vrtci, šole in zdravstvo je meni sploh misterija, kar se tiče BDP. Če oni v našem sistemu nič ne prispevajo v BDP, ali bi prispevali, če bi bili ti sektorji privatizirani?

Kar ni prodano na trgu, se ne šteje v BDP. Tisti, ki te storitve (že) ponujajo na trgu, pa se pri BDP upoštevajo.

dronyx je izjavil:

Res se nisem nikdar poglabljal v podrobnosti, ampak zdi se mi, da se da tudi pri BDP-ju frizirat številke.

Odvisno kaj želiš povedati s "friziranjem". BDP ni absolutna številka, temveč ocena. Ta ocena marsičesa ne zajema, ker tega pač ni možno zajeti. Če bi npr. vse zasebne šole podržavili, bi s tem BDP padel, ker se bi na trgu pretočilo toliko manj sredstev. Ne pomeni pa to, da bi država zaradi tega nenadoma postala bolj revna. V tem pogledu lahko BDP zagotovo "friziraš", ne da bi recimo kaj veliko spremenil.

BDP v osnovi dobro oceni spodnjo mejo tega, kar se ustvari na ozemlju države. Zgornja meja pa je težko ocenljiva, ker ne moreš na nek pameten način oceniti količin opranega perila ali vrednost vseh košenj trat.

dronyx ::

Na kakšen način pa potem Umar pride do ocene BDP-ja?

Zeberdee ::

Glede na davčne prihodke.

Avenger ::

Ha, potem BDP lahko tudi nič ne pove oziroma zavaja. Recimo če v neki državi ljudje vso hrano pridelaj doma in jo dajo zelo malo na trg, v primerjavi z narodom, ki ima nekaj pridelovalcev, ki dajo vse na trg...
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

St235 ::

Normalno, pretežno ruralna država, kjer je večina pridelave hrane za lastne potrebe ima nize BDP, ampak ob enem taka država tudi ni visoko razvita tako, da je BDP kar solidna ocena stanja države.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Velik del sodobnih storitev je brezplačen. Kako jih zajeti v BDP?

Oddelek: Novice / NWO
216187 (4400) WhiteAngel
»

V Grčiji ne deluje več PayPal (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
6628958 (18053) trenerkar
»

Prostitucija se šteje v BDP

Oddelek: Loža
61820 (1545) koyotee
»

Kitajska v raziskave in razvoj vlaga več kot EU, Slovenija nadpovprečna (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7818718 (14167) Vitez
»

Nobelova nagrada za mir 2010

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3614182 (12642) kitaj

Več podobnih tem