» »

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve

1 2 3
4
5

fosil ::

Se strinjam, da tiste informacije morda niso zanesljive, ampak zaenkrat so to edine informacije, ki jih imamo.
Argumenti v stilu, kar ni prepovedano je dovoljeno me ne prepričajo, pa verjetno tudi inšpektorja ne bodo.
Tako je!

St235 ::

ROFL

Na linku govori o temu če je naročnik PODJETJE! Ne če je naročnik fizična oseba oseba.

Argumenti v stilu, kar ni prepovedano je dovoljeno me ne prepričajo, pa verjetno tudi inšpektorja ne bodo.


Tole je pa idiotizem dneva. A potem tudi kruha ne kupiš v trgovini, ker v zakonu eksplicino ne piše, da fosil sme kupit kruh v točno tej trgovini?
Inšpektor lahko kaznuje SAMO kršitve. Torej mora nekje obstajat predpis oziroma omejitev. Ne more prit inšpektor in reč: Tole ste delali preko podjemne pogodbe, prosim če mi pokažete zakon, ki pravi da ste to lahko naredili? Ne veste člena? ccc... 1000€ kazni, 500€ če mi plačate takoj v žep...

Kaznuje se lahko SAMO in le konkretne kršitve. Torej kazen XY€ ker v tem in tem členu tega in tega zakona piše, da mora fizična oseba - naročnik plačat akontacijo dohodnine.

Preberi sledeči zakon: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

Pa mi pokaži kje piše, da mora v priemru, ko je naročnik fizična oseba le ta plačat davek.

Ali pa preberi obligacijski zakonik pa mi povej v katerem členu piše da je pri podjemni pogodbi naročnik lahko SAMO pravna oseba?

simpatija je izjavil:

fosil je izjavil:


Na linku, ki sem ga dal, piše da je izplačevalec dohodka dolžan plačati prispevke.
To zate ni dovolj eksplicitno?


Informacije na linku niso popolne. To je problem interneta, vsak lahko nekaj napiše, povzame po svoje, napiše samo tisti del ki je zanje relevanten (link je "mladi podjetnik" in za podjetja velja točno tako, kot tam piše). Če pogledaš sam zakon oziroma ustrezne predpise ali pojasnila, piše, da je izplačevalec dolžan plačati prispevke/akontacijo/... kadar je izplačevalec plačnik davka. (v splošnem fizične osebe to niso, razen izjem).

Mislim, da sem jaz dala ta link nekje na začetku teme, takrat sem tudi jaz mislila, da to velja za vse, pa se je izkazalo, ko smo šli gledat stvari bolj v detajle, da ni tako.


In točno to je problem številnih don kihotov, ki bodo reševali svet. Postavljat neke kvazi eršitve, brez da prej sploh pogledajo kakšno je trenutno stanje in brez da preverijo vse aspekte rešitve. Najlažje je kričat kako je vse krivično in narobe, če pa materije sploh ne poznaš. In to gre jvernu in fosilu odlično od rok. Vse kar rabijo v svoji sveti vojni pa so poljudni članki namenjeni mladim PODJETNIKOM, da potem vlečejo popolnoma zgrešena zaključke in posploševanja.

Okapi je izjavil:

Zakon omogoča, da fizična oseba svoje delo prodaja preko podjemne ali avtorske pogodbe.
Brez ustreznega statusa lahko to počneš samo občasno, ne pa tudi redno.

O.


Točno temu je to namenjeno. Če pa to počneš redno pa obstajajo drugačne oblike poslovanja. Dokler pa boš na mesec pre podjemne/avtroske obrnil 200€ se pa nihče ne bo spotikal v zadevo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Okapi ::

Dokler pa boš na mesec pre podjemne/avtroske obrnil 200€ se pa nihče ne bo spotikal v zadevo.
Problem je, ker afaik ni uradno postavljene meje. In če se poleg tega še oglašuješ, te lahko inšpektor hitro povabi na razgovor. Zadeva je podobna kot (pre)prodaja robe prek malih oglasov.

Poleg tega je naslov teme "fleksibilnejša oblika samozaposlitve". Delo samo prek avtorske/podjemne pogodbe torej ni nadomestek za kakršnokoli obliko samozaposlitve.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

fosil ::

In točno to je problem številnih don kihotov, ki bodo reševali svet. Postavljat neke kvazi eršitve, brez da prej sploh pogledajo kakšno je trenutno stanje in brez da preverijo vse aspekte rešitve. Najlažje je kričat kako je vse krivično in narobe, če pa materije sploh ne poznaš. In to gre jvernu in fosilu odlično od rok. Vse kar rabijo v svoji sveti vojni pa so poljudni članki namenjeni mladim PODJETNIKOM, da potem vlečejo popolnoma zgrešena zaključke in posploševanja.

Znaš svoje izjave podkrepiti tudi s kakšnimi viri, ali si se sposoben samo spustit na nivo osebnega obračunavanj in diskreditacije vseh, ki se ne strinjajo s tabo?
Ti torej za sebe trdiš da si dober poznavalec tematike?

St235 je izjavil:

Za podjemno konkretno ne poznam, ker še nikoli nisem delal z njimi.

Pa še en citat iz te teme.

simpatija je izjavil:

Da ne bomo mešali megle, sem poklicala na DURS, kako točno je s temi pogodbami. Povedali so mi, da avtorske in podjemne pogodbe ne moreš skleniti med dvema fizičnima osebama. Naročnik mora biti pravna oseba.
Tako je!

Okapi ::

Resnici na ljubo je treba povedati, da ne bi bilo prvič, da so na Dursu kaj napačno povedali.

O.

Magic1 ::

Kaj je res skoraj nemogoče izvedet kaj in kako? Je*** javna uprava, kaj sploh delajo tam??
Magic

simpatija ::

Pa dobro, a nekateri nalašč berete ali pa si zapomnite samo določene odgovore v tej temi? Nekomu, ki sledi cel pogovor je menda jasno, da sem(smo) se v nekaterih stvareh od začetka motila(i), da smo dobivali različne odgovore in da zdaj popravljam(o)oziroma dopolnjujem(o) svoje trditve, ker sem(smo) zadevo raziskala(i) bolj v detajle.

A skrajšam tok dogodkov:
-jverne: imam nov predlog
-lakotnik: saj imaš podjemno / avtorsko
-simpatija: podjemna ima dodatne stroške in jo je komplicirano obračunavat
-lakotnik: ni res
-simpatija: na dursu pravijo da se sploh ne da sklenit med fizičnimi osebami
-lakotnik: ni res, imam odgovor z AAS
-simpatija: ok, preverim še enkrat durs, drug naslov; da se sklepati med fizičnimi, dohodnino plača izvajalec, ne vemo še kaj je z davkom
-lakotnik: sem prebral zakon, zdi se da davka sploh ni treba plačat (čakamo odgovor dursa)

solatko ::

Lakotnik29 - Ne bodi takoj užaljen, poznam namreč poimenske, konkretne primere - Postojna, Vipava in dve KS v Ljubljani, ravno v bivših oficirskih blokih, hišnika in upravnika špilajo bivši uslužbnci JLA. Gre jim kar v redu, dela imajo zadosti (slabo vzdrževani bloki v prejšnjem sistemu), vse pa teče bolj po domače, saj so stanovalci v teh blokih precej tolerantni do svojih bivših sodelavcev in njihovih potomcev. Je pač bolj malo slovencev vmes, južnjaki pa niso tako nevoščljivi, če se kakšen njihov malo znajde.

Drugače pa po informacijah iz Inšpektorata za delo, ki nadzira zaposlovanje na črno in delo na črno (to sta dve nelegalni kategoriji dela in zaposlitve), za nobeno od teh del, ki sem jih omenjal v prejšnjih postih, ne moreš sklenit avtorske pogodbe (lahko jo skleneš, vendar je to vseeno delo na črno in s tem sankcionirano, če prideš v roke inšpektorju).
Podjemno pogodbo, pa ne moreš sklepat s fizično osebo (tudi to je sicer možno, vendar je to delo na črno).

Posledično, se v primeru reklamiranja, reklamiraš kot fizična oseba, ki dela na črno.

Za fizične osebe je možno dopolnilno delo in popoldanski s.p., obe obliki pa zahtevata nek status - kmet, upokojenec, zaposlen...

Vse ostale oblike so delo na črno, razen sosedske pomoči.
Delo krepa človeka

Gavran ::

Podjemna ima razen omenjenih neznank še nekaj minusov - recimo da sosedom kosiš travo (ker je ravno sezona). Imaš 10 sosedov, pri vsakem bi zaslužil 20 evrov. Če delaš preko podjemnih pogodb torej pomeni da moraš skleniti deset podjemnih pogodb. Uporabno?

Ne vem kako je sedaj ampak ko sem jaz delal preko avtorske (delal sem s podjetjem torej pravno osebo) je šel denar od naročnika na avtorsko, ta je obračunala kar je treba in ostalo nakazala meni. V vsakem primeru se je treba na neki točki pofočkati pri Avtorski agenciji. Za podjemno pa ni neke "Podjemne agencije". Je pa že precej časa kar sem to delal in je možno da se je stvar spremenila.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

fosil ::

simpatija je izjavil:

Pa dobro, a nekateri nalašč berete ali pa si zapomnite samo določene odgovore v tej temi? Nekomu, ki sledi cel pogovor je menda jasno, da sem(smo) se v nekaterih stvareh od začetka motila(i), da smo dobivali različne odgovore in da zdaj popravljam(o)oziroma dopolnjujem(o) svoje trditve, ker sem(smo) zadevo raziskala(i) bolj v detajle.

A skrajšam tok dogodkov:
-jverne: imam nov predlog
-lakotnik: saj imaš podjemno / avtorsko
-simpatija: podjemna ima dodatne stroške in jo je komplicirano obračunavat
-lakotnik: ni res
-simpatija: na dursu pravijo da se sploh ne da sklenit med fizičnimi osebami
-lakotnik: ni res, imam odgovor z AAS
-simpatija: ok, preverim še enkrat durs, drug naslov; da se sklepati med fizičnimi, dohodnino plača izvajalec, ne vemo še kaj je z davkom
-lakotnik: sem prebral zakon, zdi se da davka sploh ni treba plačat (čakamo odgovor dursa)

Glede avtorske je bil odgovor AAS-ja, da lahko skleneta dve fizični, ampak če pri tem posredujejo oni in odvedejo dohodnino.
Pogodba v tem primeru sicer je med dvema fizičnima osebama, ampak plačilo pa ne, plačilo je med fizično in pravno osebo.
Tvoj odgovor z durs je bil pa tudi nejasen, kakor si rekla oni niso pristojni za mnenje glede pogodb, glede davka pa praviš da še sami ne vedo. In če ne plačaš davka, potem gre za delo na črno. Torej ti dejansko niso povedali nič.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Okapi ::

V vsakem primeru se je treba na neki točki pofočkati pri Avtorski agenciji.
To ne bo držalo. Avtorska agencija je tu samo zato, da se naročniku ni treba ukvarjati z birokracijo.

O.

solatko ::

Pristojen za pogodbe o delu je inšpektorat za delo. Vsako podjemno pogodbo, je potrebno prijavit za zavod za zaposlovanje.
V vsakem primeru pa ne moreš imet reklam za občasna dela.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

St235 ::

Glede avtorske je bil odgovor AAS-ja, da lahko skleneta dve fizični, ampak če pri tem posredujejo oni in odvedejo dohodnino.

Oprosti fosil ampak si dobesedno nepismen. ŠE enkrat preberi odgovor ASS ,ki sem ga postal in poskusi ponovno.

Pogodba v tem primeru sicer je med dvema fizičnima osebama, ampak plačilo pa ne, plačilo je med fizično in pravno osebo.

Edina stvar, ki si jo s tem stavkom dokazal je da v življenju nisi urejal avtroske pgodb, da take klatiš.

Tvoj odgovor z durs je bil pa tudi nejasen, kakor si rekla oni niso pristojni za mnenje glede pogodb, glede davka pa praviš da še sami ne vedo. In če ne plačaš davka, potem gre za delo na črno. Torej ti dejansko niso povedali nič.


Za vse funkcionalno nepismene: DAVEK je ZELO širok pojem. Posebni davek na določene prejemke, ki ga predpisuje zakon o posebnem davku na določene prejemke in ,ki je v primeru podjemne pogodbe relavanten govori o temu da ga mora plačat PRAVNA OSEBA, če nastopa kot naročnik.

Znaš svoje izjave podkrepiti tudi s kakšnimi viri, ali si se sposoben samo spustit na nivo osebnega obračunavanj in diskreditacije vseh, ki se ne strinjajo s tabo?
Ti torej za sebe trdiš da si dober poznavalec tematike?

Kot kaže boljši kot ti, ker sem vsaj temi sposoben sledit. Namreč, če bi bil sposoben enako bi videl, da sem ti prilepil dva linka na relavantno zakonodajo in ti posatavil dve konkretni zadevi vezani na to. Odgovora seveda nisem dobil. Za razliko od tebe, sem prirpalvjen sprejet destv,o da z podjemnimi pogodbami nimam izkušenj in da moje trditve temeljijo na poznavanju avtorskih pogodb in funkcionalne pismenosti. Tvoje temeljijo na enem online člnaku, ki je namenjen popolnoma drugi ciljni publiki in selektivnem branju objav v tej temi. O avtorskih in podjemni pa nimaš pojma, ker v življenju nisi videl kaj šele sestavil niti ene.

Podjemno pogodbo, pa ne moreš sklepat s fizično osebo (tudi to je sicer možno, vendar je to delo na črno).

Solatko, vir ali gre zgolj za tvojo trditev? Obligacijski zakonik niti z eno besedo ne pogojuje, da mora bit naročnik pravna oseba. Sklenjena pogodba pomeni, da NE gre za delo na črno.

V vsakem primeru pa ne moreš imet reklam za občasna dela.

Ker? Konkretno vem, da avtorji lahko svoje delo brez težav oglašujejo ob plačilu preko avtorske pogodbe.

Za fizične osebe je možno dopolnilno delo in popoldanski s.p., obe obliki pa zahtevata nek status - kmet, upokojenec, zaposlen...Vse ostale oblike so delo na črno, razen sosedske pomoči.

Dopolnilno delo, kot vem NE zahteva, da imaš kakršenkoli status. Zadnji stavek pa je neposredna in direktna laž ,ker drugače bi bili tako avtorska kot podjemna pogodba PREPOVEDANI, ker sta obe pretežno namenjeni FIZIČNI osebi kot izvajalcu.

Lakotnik29 - Ne bodi takoj užaljen, poznam namreč poimenske, konkretne primere - Postojna, Vipava in dve KS v Ljubljani, ravno v bivših oficirskih blokih, hišnika in upravnika špilajo bivši uslužbnci JLA. Gre jim kar v redu, dela imajo zadosti (slabo vzdrževani bloki v prejšnjem sistemu), vse pa teče bolj po domače, saj so stanovalci v teh blokih precej tolerantni do svojih bivših sodelavcev in njihovih potomcev. Je pač bolj malo slovencev vmes, južnjaki pa niso tako nevoščljivi, če se kakšen njihov malo znajde.

Me veseli, da si jasnoviden in lahko na podlagi napisanega ugotoviš za kakšen tip objektov skrbi moj oče in kako poteka njegovo delo. Približno tako kot vem, da ti pri svojem delu najbolj uživaš, ko pregleduješ osebne podatke strank in jih javno objavljaš. Ker poznam konkretne poimenske primere ko ljudje to počnejo.

St235 ::

Gavran je izjavil:

Podjemna ima razen omenjenih neznank še nekaj minusov - recimo da sosedom kosiš travo (ker je ravno sezona). Imaš 10 sosedov, pri vsakem bi zaslužil 20 evrov. Če delaš preko podjemnih pogodb torej pomeni da moraš skleniti deset podjemnih pogodb. Uporabno?

Ne vem kako je sedaj ampak ko sem jaz delal preko avtorske (delal sem s podjetjem torej pravno osebo) je šel denar od naročnika na avtorsko, ta je obračunala kar je treba in ostalo nakazala meni. V vsakem primeru se je treba na neki točki pofočkati pri Avtorski agenciji. Za podjemno pa ni neke "Podjemne agencije". Je pa že precej časa kar sem to delal in je možno da se je stvar spremenila.


Če posluješ preko računov moraš pa 10 računov izdat, pa zato ni konec sveta. Al po tvoje še tega ni treba? Pač daš denar v žep, dursu pa poročaš če se ti ravno da.

ASS ni nujen člen. To da je šel denar na ASS je bila stvar dogovora med tabo in naročnikom.

Dajmo neki razumet, vsako nabijanje o spremembah zahteva, da najprej poznaš obstoječo ureditev. Kar pa številnim tukaj povzroča preglavice. Nikjer ne trdim, da ne obstaja boljši način za rešit priložnostna dela, samo kričat,da je vse v K*** brez da sploh veš za kaj gre je pomilovanja vredno (pa ne leti to nate). Treba najprej razumet možnosti, ki danes obstajajo preden lahko sanjamo o boljših rešitvah.

Se popolnoma strinjam, da je dobro da obstaja način na katerega lahko posameznik manjša dela opravi z enostavnim podpisom lista papirja. Samo po tem kar berem to omogoča tudi podjemna pogodba. Lahko pa seveda sprejmemo nov zakon. In uvedemo inštitut dogovora o priložnostnem delu, ki ga pisno skleneta dve fizični osebi, pri čemer mora naročnik ali izvajalec plačat akontacijo dohodnine in prispevke v % od zaslužka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

simpatija ::

fosil - ja, durs je rekel, da tega področa ne urejajo oni, ampak ga obligacijski zakonik, vsaj jaz in lahkotnik sva ga prebrala in tam ni omejitev kdo lahko sklepa pogodbe

solatko - od 1.1.2011 podjemnih in avtorskih pogodb ni treba več prijavljati na zzzs

lakotnik29 - če opravljaš osebno dopolnilno delo se moraš za to registrirati na upravni enoti, verjetno se to šteje, kot da pridobiš nek status

Gavran ::

Izdati račun je eno, skleniti pogodbo IN izdati račun IN pisati neke obrazce je pa veliko papirologije za 20 evrov in komplicirano za marsikoga ki bi rad delal pa mu gredo stvari težje v glavo in je s težavo naredil šest razredov osnovne šole.Rabimo preprosto obliko kjer je papirologija zmanjšana na minimum (izdaš račun in kopije vseh izdanih v enem mesecu neseš na DURS in to je vse).Bomo videli, kaj res pomeni podjemna pogodba, ko pridejo odgovori.
Ali lahko točno opišeš postopek sklepanja avtorske pogodbe med fizičnimi osebami? Ukvarjam se s fotografijo pa bi šel kdaj poslikat kakšen dogodek.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Okapi ::

Dela (storitev) ne smeš oglaševati, če nimaš registrirane dejavnosti. Tudi osebno dopolnilno delo je treba registrirati.

Osebno dopolnilno delo

12. člen

(1) Za osebno dopolnilno delo se šteje, kadar posameznik osebno sam opravlja dela pomoči v gospodinjstvu in njim podobna dela, nabira in prodaja gozdne sadeže in zelišča ter opravlja druga manjša dela, pod pogojem, da posebni predpisi ne določajo drugače.

(2) Za osebno dopolnilno delo se šteje tudi, kadar posameznik osebno sam izdeluje izdelke domače in umetne obrti, za katere ima pridobljeno mnenje po določbi 15. člena obrtnega zakona (Uradni list RS, št. 50/94).

(3) Dela iz prvega in drugega odstavka tega člena se lahko opravljajo pod pogojem, če letni prihodki iz naslova tega dela ne presegajo minimalne letne plače v Republiki Sloveniji iz preteklega leta, in če so določena v pravilniku o delih, ki jih je šteti za osebno dopolnilno delo ter o postopku priglasitve teh del.

(4) Posameznik je dolžan osebno dopolnilno delo iz prvega in drugega odstavka tega člena pred pričetkom opravljanja priglasiti pristojni upravni enoti, ki ga vpiše v seznam zavezancev, ki opravljajo osebno dopolnilno delo.

fosil ::

Obligacijski zakon se ukvarja s pogodbenimi razmerji med dvema strankama, ne pa z legalnostjo določene vrste zaposlitve.
Ti lahko skleneš tudi pogodbo o dobavi trave, pa to še ne pomeni da je to zakonito.
Tako je!

para! ::

Ampak to s travo je nezakonito zato, ker izrecno piše, da je prepovedano.

lp
Death before dishonor!

fosil ::

Ampak ne v zakonu o obligacijskih razmerjih, zato pa pravim da ta zakon tukaj ni merodajen.
Tako je!

para! ::

fosil je izjavil:

Ampak ne v zakonu o obligacijskih razmerjih, zato pa pravim da ta zakon tukaj ni merodajen.

Obligacijski zakonik je povsem merodajen za tisto področje, ki ga ureja. Droge (trava) tja ne spadajo. Sodišča pa upoštevajo vse zakonike, ne samo enega. Tebi še marsikaj ni jasno, si dokazal že v eni drugi temi.

lp
Death before dishonor!

fosil ::

para! je izjavil:

fosil je izjavil:

Ampak ne v zakonu o obligacijskih razmerjih, zato pa pravim da ta zakon tukaj ni merodajen.

Obligacijski zakonik je povsem merodajen za tisto področje, ki ga ureja. Droge (trava) tja ne spadajo. Sodišča pa upoštevajo vse zakonike, ne samo enega. Tebi še marsikaj ni jasno, si dokazal že v eni drugi temi.
lp

Če se že oglašaš preberi več kot samo en post, ker s svojimi izjavami namreč potrjuješ moje mnenje, čeprav si tega očitno ne želiš.
Tako je!

PaX_MaN ::

Invictus je izjavil:

http://www.finance.si/350967/Pozor-pav%...
2000 EUR do 25.000 dohodkov in 4000 do 50.000. Brez birokracije ...


Celoten članek na volj tule.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

St235 ::

fosil je izjavil:

Ampak ne v zakonu o obligacijskih razmerjih, zato pa pravim da ta zakon tukaj ni merodajen.


Obligacijski zakonik ni merodajen pri obligacijskih razmerjih?

Svaka čast.

Ali lahko točno opišeš postopek sklepanja avtorske pogodbe med fizičnimi osebami? Ukvarjam se s fotografijo pa bi šel kdaj poslikat kakšen dogodek.


Celoten postopek poteka tako, da ti in xy oseba, ki želi kosristiti tvoje delo podpišeta avtorsko pogodbo (po netu se najdu kup predlog tudi na strani ASS). Bistveno je da se dogovorita o prenosu pravic in plačilu (bruto/NETO). Potem ko delo opraviš dobiš plačano. Če prejmeš neto znesek potem mora naročnik na DURS nakazat ustrezno akontacijo, če dobiš BRUTO pa to narediš ti. Če se hočeš izognit birokraciji, sestaviš avtrosko pogodbo v treh izvodih namesto dveh in en izvod pošlješ na ASS. ASS bo potem naročniku izdala klasičen račun (BRUTO), tebi pa nakazala tvoj delež, ko bo račun plačan. Za ta del si bodo vzeli par % provizije, ti pa se boš izognil vsakršni papirologiji, razen podpisu osnovne pogodbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

guest #44 ::

St235 je izjavil:



Celoten postopek poteka tako, da ti in xy oseba, ki želi kosristiti tvoje delo podpišeta avtorsko pogodbo (po netu se najdu kup predlog tudi na strani ASS). Bistveno je da se dogovorita o prenosu pravic in plačilu (bruto/NETO). Potem ko delo opraviš dobiš plačano. Če prejmeš neto znesek potem mora naročnik na DURS nakazat ustrezno akontacijo, če dobiš BRUTO pa to narediš ti. Če se hočeš izognit birokraciji, sestaviš avtrosko pogodbo v treh izvodih namesto dveh in en izvod pošlješ na ASS. ASS bo potem naročniku izdala klasičen račun (BRUTO), tebi pa nakazala tvoj delež, ko bo račun plačan. Za ta del si bodo vzeli par % provizije, ti pa se boš izognil vsakršni papirologiji, razen podpisu osnovne pogodbe.


Izredno enostavno in hitro :|

fosil ::

St235 je izjavil:

fosil je izjavil:

Ampak ne v zakonu o obligacijskih razmerjih, zato pa pravim da ta zakon tukaj ni merodajen.


Obligacijski zakonik ni merodajen pri obligacijskih razmerjih?

Svaka čast.


Vidim da imaš težave z branjem. Ampak včasih je kljub temu treba prebrat več kot en stavek, če hočeš razumet zadeve. Probaj kdaj, se ti bodo razširila obzorja.
Tako je tudi za vse vidike podjemne pogodbe treba vzeti v obzir več zakonov, ne samo enega in potem na podlagi tega delat prenagljene zaključke.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

solatko ::

Lakotnik29 - Zakon o obligacijah nima nič z delom na črno, o čemer je tema. Sklepane pogodb o delu, na način, ki brez statusa določenega v drugih zakonih, ki pokrivajo delo in zaposlovanje na črno, je nezakonito.
Sklepanje avtorskih pogodb je v osnovi zakonsko določeno in v to menajava vodovodnih pip, renoviranje kopalnice, popravilo računalnika........, ne gre. Lahko gre po zakonu o obligacijah, ne more pa pokrit določenih členov iz drugih zakonov.
Reklamiranje dela na črno ni dovoljeno.
Delo na črno je vsako delo, ki ga opravi fizična oseba in za opravljanje teh del nima zakonsko urejenega statusa.
Tudi po podjemni pogodbi, ne moreš opravljat občasnih del, fizičnim osebam, če nimaš urejenega statusa, ki je za to potreben - to je še vedno delo na črno.

Teoretično in praktično, ne moreš opravljati občasnih del, proti plačilu, kot brezposelna oseba, ne da bi bilo to delo na črno (če bi bilo to možno, bi bilo večino vodovodne napeljave, narejeno po avtorskih pogodbah ali podjemnih pogodbah, med izvajalcem - fizično osebo in naročnikom - fizično osebo).

Ravno tako se ne moreš reklamirati, za opravljanje različnih uslug, kot brezposelna oseba.

Na podlagi avtorskih pogodb se oglašujejo samostojni umetniki, samostojni novinarji, fotografi...., skratka ljudje, ki imajo nek status, preko tega delajo in služijo, z sklepanjem avtorskih pogodb.

V bližnji prihodnosti pričakujem ustrezno tolmačenje inšpekcije za delo.

Postavljeno vprašanje - kako lahko brezposelna oseba, opravlja različna občasna dela, na zakonit in legalen način. Ali obstoji možnost, da to svojo dejavnost, legalno in zakonito reklamira.
Delo krepa človeka

Okapi ::

Obstaja "osebno dopolnilno delo". Zaslužiš lahko največ minimalca (v povprečju čez celo leto) in moraš ga prijavit, to je pa tudi vse. Nobenih davkov (razen dohodnine) ali prispevkov in ostale papirologije, če prav razumem. Je pa en zajeb - lahko je samo dopolnilno, se pravi, ne moreš biti nezaposlen in to početi, ampak lahko to počneš samo če si zaposlen, kmet, upokojenec ... Kar je po svoje absurdno.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

solatko ::

Okapi - Obrtniške usluge - vodovod, računalništvo, elektrika..., v to ne gre, ker moraš imeti mnenje oziroma potrdilo obrtniške zbornice, celo za izdelke, ki jih kot ročna dela in podobno, delaš doma - poklicna usposobljenos, mojstrski izpit.

Zato pa imamo to temo in predlog za legalizacijo del, ki so zakonsko opredeljena kot delo na črno, z namenom, samozaposlitve, v primerih, ko ustanovitev institucionalne oblike ni možna ali dovolj perspektivna - pomanjkanje potreb, po določenih storitvah.

Nekateri pa vztrajno trdijo, da se vsaka oblika dela, ne glede na status, lahko legalizira z uporabo zakonodaje, ki velja danes.

Zaenkrat, brez korenitih sprememb zakonodaje - brezposelna oseba, ne more opravljat, različnih, občasnih del drugače, kot na črno.
Niti se ne more reklamirati, kot izvajalec različnih del na trgu.
Delo krepa človeka

St235 ::

solatko tako, kot vedno razen tvojega soaltanja niti z enim virom nisi podprl svoje osnovne teze: brezposlena oseba ne sme sklenit podjemne/avtorske pogodbe, oziroma kljub sklenitvi delovne pogodbe dela na črno.

Za slednjo trditev razen lastnega nakladanja nimaš niti enega vira.

Moje osebne izkušnje spet izhajajo samo iz poznavanja avtorskih pogodb in ti lahko povem, da za delo preko avtorske pogodbe v času brezposelnosti NI problematično, dokler je v omejenem obsegu. Kolikšen obseg bi moral bit, da bi delovna/davča/tržna inšpekcija zakomplicira žal ne vem. Mogoče ima Okapi boljšo predstavo, kdaj mora avtor to vodit kot svobodni umetnik, do katere meje pa to ni sporno. Zagotovo pa to ni sporno v zneskih 500-700€na mesec, kar sem delal tudi sam ko sem bil cc 8 mesecev brez redne zaposlitve. Seveda nisee prejemal nikakršne socialne pomoči.

fosil je izjavil:

St235 je izjavil:

fosil je izjavil:

Ampak ne v zakonu o obligacijskih razmerjih, zato pa pravim da ta zakon tukaj ni merodajen.


Obligacijski zakonik ni merodajen pri obligacijskih razmerjih?

Svaka čast.


Vidim da imaš težave z branjem. Ampak včasih je kljub temu treba prebrat več kot en stavek, če hočeš razumet zadeve. Probaj kdaj, se ti bodo razširila obzorja.
Tako je tudi za vse vidike podjemne pogodbe treba vzeti v obzir več zakonov, ne samo enega in potem na podlagi tega delat prenagljene zaključke.


Res je. se popolnoma strinjam, da je treba prebrat več kot en zakon, da lahko stvari razumeš. Tako, da predlagam, da upoštevaš svoj nasvet in prebereš za začetek vsaj EN zakon. Že to bo več kot si naredil od kar imamo to temo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

solatko ::

Lakotnik29 - ne bom se prepiral s teboj, samo določene zadeve, v določenih statusih ne gredo tako enostavno, kot si predstavljaš, sicer brezposelni nebi delali na sposojene študentske napotnice (je dražje za njih, kot bi bile avtorske ali podjemne pogodbe) in kot sem že dejal, pol kopalnic v SLO, bi bilo adaptirano preko avtorskih ali podjemnih pogodb, če bi bilo to v skladu z zakonom o delu na črno.

Enostavno so določene zadeve v primeru prijave na inšpektorat dela ali na tržno inšpekcijo, nezakonite in se smatrajo, kot delo na črno.

Sicer pa je na delovnih telesih že padel predlog v smeri sprostitve vseh del, ne glede na status izvajalca, z izstavitvijo računa in plačilom določenih prispevkov. Torej v smeri o kateri ravno poteka ta tema.

Verjemi, da nebi bilo toliko dela na črno in sive ekonomije, če bi bilo določene stvari tako enostavno legalizirat. Enostavno z rešitvami, kot jih nakazuješ ne gre.
Poizkusi naredit kakšno obrtniško uslugo, jo zaračunaj po avtorski pogodbi, potem pa daj anonimno prijavo. Boš videl kakšno lepo globo boš zaslužil, zna se ti zgodit, da boš ostal tudi brez orodja, s katerim boš delo opravil.
Pa ne misli, da bi bil prvi in edini.

Enostavno bo treba po poti pobud in spremembe zakona o delu na črno, dopolnitvijo davčne zakonodaje pa morda še kakšne druge (obrtni, o podjetjih..). Snovalcem zakonov, pač ni prišlo na misel, da bo v SLO v kratkem 100k+ ljudi brezposelnih, odvisnih od nadomestil in sociale, z znanji, s katerimi so se v neki neformalni obliki dela, sposobni preživljati (ne pa služiti in plačevati vse dajatve, ki jih predpisujejo zakoni).
Bil bi velik prihranek že, če jim nebi bilo potrebno dajati socialne in plačevati pokojninske dobe (večina bi si jo verjetno vplačevala po zmožnostih sama, SPIZ pa bi naračunal, za koliko mesecev v letu, so si plačali ta prispevek (ve se kakšen mora biti letno, vplačana vsota/potrebno vsoto, pa dobiš od 2-12 mesecev).

Nemalo takih izvajalcev, ki delo znajo kvalitetno in sorazmerno poceni naredit, pa bi si v letu dveh, zagotovilo verjetno dovolj strank, za odprtje formalne oblike podjetja.
Delo krepa človeka

Okapi ::

Zagotovo pa to ni sporno v zneskih 500-700€na mesec,
To je zagotovo sporno, ker ne smeš biti zavarovan kot občan in tako služit denar. Čisto delo na črno. To je že minimalna plača, brez plačevanja prispevkov. V resnici je tudi 300 evrov na mesec preveč, če se dogaja iz meseca v mesec. Če te dacarji in inšpektorji niso uspeli zaznati, še ne pomeni, da se tako sme delati.

O.

simpatija ::

Našla sem eno zadevo na temo oglaševanja / občasnega dela / pogodb:

Inštrukcije (pravno svetovanje, študentska svetovalnica)

Povzetek:
VPRAŠANJE
"delam na črno kot privat inštruktor... vem da s tem kršim zakon ( ne plačujem davkov, denar na roke ), kar mi ni všeč. Po drugi strani pa je oglaševanje te storitve kot fizični osebi dosti težje ( razni oglasi na bolhi ali oglasniku odpadejo - niso dovoljeni ). ...ali obstaja kakšen način, da bi jaz legalno poučeval in pač plačeval npr. 25%"

ODGOVOR:
"osebe, ki kontinuirano opravljajo pridobitno dejavnost, morajo to ustrezno registrirati (npr. sp). Če gre samo za občasno dejavnost to ni potrebno. Ker praviš, da ti samo občasno inštruiraš, registracija ni nujna. V tem primeru pa moraš dohodke, ki jih pridobiš preko takšne podjemne pogodbe, ki jo skleneš z osebo, ki jo inštruiraš, prijaviti davčnemu organu. To narediš do 10. v mesecu za pretekli mesec s posebnim obrazcem...
Kar se tiče oglaševanja ne vem v čem je utemeljena prepoved oglaševanja, ki jo navajaš. Dvomim, da je to pravno urejeno; bolj verjetno se mi zdi, da gre za administratorsko politiko navedenih spletnih strani. Vsekakor pa dejstvo, da boš dohodek pridobljen preko podjemne pogodbe za nazaj prijavljal davčnemu organu, ne vpliva na tvoje možnosti oglaševanja storitev."


Glede težjega oglaševanja verjetno misli take stvari:
obvestilo na forumu
pismo tržnega inšpektorata
V pismu inšpektor navaja, da ker gre za dejavnost, bi morali pri takih oglasih navesti firmo in odgovorno osebo.


Postavlja se mi vprašanje, ali je razlika, če napišem oglas
"Nudim inštrukcije." ali pa "Občasno inštruiram po podjemni pogodbi."

Okapi - ali pod pojmom biti zavarovan kot občan misliš to, da ti občina plačuje zdravstveno zavarovanje? V tem primeru je najbrž res problem.

Če si ga sam plačuješ (cca 15€ / mesec), potem je pa najbrž vse ok?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: simpatija ()

fosil ::

St235 je izjavil:


Moje osebne izkušnje spet izhajajo samo iz poznavanja avtorskih pogodb in ti lahko povem, da za delo preko avtorske pogodbe v času brezposelnosti NI problematično, dokler je v omejenem obsegu. Kolikšen obseg bi moral bit, da bi delovna/davča/tržna inšpekcija zakomplicira žal ne vem. Mogoče ima Okapi boljšo predstavo, kdaj mora avtor to vodit kot svobodni umetnik, do katere meje pa to ni sporno. Zagotovo pa to ni sporno v zneskih 500-700€na mesec, kar sem delal tudi sam ko sem bil cc 8 mesecev brez redne zaposlitve. Seveda nisee prejemal nikakršne socialne pomoči.


Sedaj si pa povedal hudo neumnost. Ti si dejansko delal na črno, nezakonito.
Če te inšpektorji niso začopatil to še ne pomeni, da si delal zakonito, pomeni samo da te niso opazili.
Ne obstaja nobena meja do katere bi lahko delal na ta način zakonito.
In ravno temu je namenjena ta tema, da bi lahko na primer brezposelni nekaj malega enostavno in zakonito zaslužil.
In to ne samo "umetniki" ki so z avtorskimi že tako privilegirani, ampak tudi drugi.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Okapi ::

Če si ga sam plačuješ (cca 15€ / mesec), potem je pa najbrž vse ok?
Ne, ni vse OK, ker drugače je minimalno 100 evrov na mesec za zdravstveno (+ 180 za penzijo). Je kar razlika, če lahko delaš s 15 evri prispevkov na mesec, ali z minimalno 280 evri. In ravno zato ne smeš delati ničesar, kar bi dišalo po opravljanju dejavnosti (beri: preživljanju), ne da bi imel tako ali drugače registrirano dejavnost.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

solatko ::

Okapi - Podobne informacije imam tudi sam (inšpektorat za delo). Nič ne moreš občasno delat, če nimaš formalnega statusa, razen seveda sosedsko pomoč in prostovoljstvo, kar pa niso pridobitne dejavnosti.
V eni drugi temi sem omenil, da sedaj že snažilke delajo po avtorski pogodbi. Ko je prišča prijavit delodajalca, ker ji ni izplačal "plače" - avtorskega honorarja, je dobila kazen za delo na črno, delodajalec pa za zaposlitev na črno in snažilko je moral vzeti v redno delovno razmerje, za nedoločen čas.
Delo krepa človeka

fosil ::

Se popravljam, brezposelni očitno lahko delajo prek avtorske, kaj je še ena anomalija in privilegij "umetnikov"
Kar je seveda totalen absurd, ker dejansko delajo in služijo brez plačevanja prispevkov.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

simpatija ::

Predvidevam, da za 280€ prispevkov dobiš zdravstveno zavarovanje, nadomestilo za bolniško, delovno dobo, nadomestilo za brezposelnost, nadomestilo za porodniški dopust. (morda še kaj, morda ne vsega?)
Če plačuješ 15€, imaš samo zdravstveno zavarovanje.

Kako je pri samostojnih (novinarjih, kulturnih delavcih...) z nadomestilom v času bolniške? Do 30 dni nič, nad 30 dni pa od zzzs? Kako se določi višina nadomestila?

Okapi ::

Če plačuješ 15€, imaš samo zdravstveno zavarovanje.
Ja, ampak bi še vedno marsikdo raje delal s 15 evri prispevkov. S tem, da 290 evrov (toliko je pravzaprav zdaj minimum) lahko dosežeš šele drugo leto, če dovolj malo zaslužiš. Prvo leto plačuješ 350 evrov.

Za marsikoga je to ključna razlika (recimo da zasluži 600-800 evrov na mesec - s 15 evri prispevkov bi mu zneslo preživeti, z 290 evri pač ne).

O.

guest #44 ::

290 € je bare minimum brez računovodke? A ni neka realnejša cifra za veliko folka tam mal pod 400?

Skratka slovenija rabi konkreten overhaul zaposlitvene politike. Ta ki jo imamo že mal zaudarja po arhaičnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Magic1 ::

Točno tako.
Kot ugotavljamo, je možno le delo 'svobodnega umetnika' preko avtorske pogodbe za nezaposleno osebo, vse ostalo je delo na črno. Podjemno pogodbo pa lahko v zmanjšanem obsegu uporabljaš le, če zi že nekje zaposlen. Pa še to je tko tko, ne veš od kje te lahko upalijo s kako kaznijo. Rezultat je: delaj konkretno v firmi/sp, ali pa sploh ne(na črno).
Magic

simpatija ::

Hahaha, a se nismo počasi že strinjali, da lahko preko avtorske pogodbe dela kdorkoli: zaposlen, nezaposlen, samozaposlen, upokojenec, ... Jaz ne najdem niti enega vira, ki bi delo preko avtorske pogodbe omejeval na osebe s statusom samostojnega kulturnega delavca. Omejitve so glede vrste dela. Seveda čistilka ne more čistiti preko avtorske pogodbe, ker čiščenje ni avtorsko delo. Lahko pa preko avtorske pogodbe dobi plačilo za napisan priročnik za čiščenje.


Tako za primerjavo sem naredila izračun za "avtorja" s statusom in brez (če je to edini dohodek):
Letni bruto: 20.000€
Brez statusa (10% normirani stroški): neto 16.704 (dohodnina: 3.126, zdravstveno: 170)
S statusom (25% normirani stroški): neto 12.838 (dohodnina: 878, prispevki 6.284)

Letni bruto: 10.000€
Brez statusa (10%): neto 9.409 (dohodnina: 420, zdravstveno: 170)
S statusom (25%): neto 5.811 (dohodnina: 0, prispevki: 4189)

Upam, da sem vzela pravo višino prispevkov (če že, sem vzela za 1 razred previsoko). Za razliko v višini prispevkov seveda dobijo dodatne pravice.

Okapi ::

Kot ugotavljamo, je možno le delo 'svobodnega umetnika' preko avtorske pogodbe za nezaposleno osebo,
Tudi to je "možno" samo toliko časa, dokler davkarija ali delovna inšpekcija ne ugotovi, da se tako preživljaš.

O.

Iatromantis ::

Krasna tema, ki posredno potrjuje nedavni raziskavi o funkcionalni pismenosti pri nas.

Odličen vir znanja in informacij pri nas je artservis.org. Imajo odličen priročnik in obširen faq, ki lahko odgovori na mnoga vprašanja, postavljena tukaj. Naj dodam še hitre povezave do aktualne opredelitve podjemne pogodbe, kot tudi predstavitev avtorske pogodbe, skupaj s priročnikom za izdajanje računov.

Kar se tiče oglaševanja in dela preko avtorke pogodbe, eksplicitno na artservisu ni napisanega nič, a predvidevam, da je temu tako, ker to izključuje že pomen pojma 'dejavnosti', s katerim se definira tudi delo na črno:

Delo na črno

Delo ustvarjalcev, ki delujejo preko avtorskih pogodb, pa nimajo urejenega statusa samozaposlenega v kulturi ali statusa s.p.-ja, lahko podleže definiciji dela na črno, ki je prepovedano.

Za kaj gre?

Avtorsko delo ni sporno, če gre za enkratne ali priložnostne avtorske pogodbe. V kolikor pa dohodki izkazujejo, da oseba sklepa večje število avtorskih pogodb in iz njih dobiva dohodke, si davčna uprava lahko predstavlja, da oseba opravlja določeno dejavnost. Če oseba za to dejavnost ni registrirana (npr. vpisana v razvid samozaposlenih v kulturi), bi lahko šlo za delo na črno.

Delo na črno ureja Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno - ZPDZC, ki določa tudi sankcije za njegovo kršitev. ZPDZC določa, da za delo na črno šteje tudi, če posameznik opravlja dejavnost oziroma delo in ni vpisan ali priglašen, kot to določa zakon. Kot posameznika gre razumeti osebo, ki opravlja dejavnost oziroma delo brez registracije ali priglasitve in brez izpolnjevanja drugih z zakonom predpisanih pogojev.

Delo na črno kot tako ni povezano z davčno obveznostjo oziroma z (ne)plačevanjem davkov. To pomeni, da četudi posameznik redno plačuje akontacijo dohodnine oziroma dohodnino iz svoje dejavnosti (npr. dohodke na podlagi avtorskih pogodb), je še vedno lahko kršitelj zakona.

Kljub zgoraj izpolnjenim pogojem ne gre za delo na črno v določenih izjemah, kot so: delo v lastni režiji (opravljanje del na nepremičninah in premičninah v osebni lasti), humanitarno delo, prostovoljno delo in drugo.


Se pa strinjam, da je mogoče potrebna tudi neka vmesna stopnja za samozaposlene - ker je trenutna zakonodaja tako trda s cehovskim registriranjem dejavnosti in je hkrati (poleg umetniškega) to eden redkih načinov, kako brezposelni pridobi nek drug 'status' - a kot se je pokazalo z malim delom, ki je ciljal ravno na zapolnitev te praznine, so tukaj tudi velike nevarnosti. Kritiki so v Nemčiji izpostavljali, da je bil zakon o malem delu namenjen študentom in upokojencem, v nekaj letih pa so se v tem statusu znašle predvsem ženske srednjih let, hkrati z upadom rednih služb določenih sektorjev.

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Rednih služb v SLO že dolgo ni, vsaj tistih za več kot eno leto in vsak dan manj jih bo, ne glede na to, kakšno obliko dela bi še predpisali. Gre samo za čimboljši način, kako se izognit dajatvam, na račun zaposlenih in države. Tako je pač neše podjetništvo.
Z uzakonjenjem neke oblike male obrti, bi vsaj dali možnost ljudem, ki kaj znajo, da ne bi bili več na milos in nemilost nekim zaposlovalnim agencijam, pokvarjenim obrtnikom, ki zaposlujejo samo še po avtorskih in s.p.-je.......
Pa še konkurenca na trgu bi izločila vse tiste obrtnike, katerim so dobri delavci ušli in so danes prisiljeni delat s študenti in šalabajzerji, ker pa imajo status, se lahko reklamirajo in še vedno dobijo stranke.
Delo krepa človeka

guest #44 ::

Torej smo vsi za razen Lakotnika. Da pa res nima kake agende tam zadaj skrite ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

solatko ::

Problem je, da smo mi za, o tem odločajo pa večina taki, kot je Lakotnik. V primeru ukinitve dela na črno (saj bi bilo posamezniku z izstavo računa in prijavo le-tega na DURS, dovoljeno delati karkoli - s tem bi se močno približali ameriškemu sistemu), bi marsikateremu podjetniku, z večinoma študentsko delavno silo, šlo veliko slabše.
V raznih časopisih bi se pojavile reklame, pravih mojstrov, ki bi za znosno nadomestilo - plačilo, delo opravili zares kvalitetno. Sedanji fušarji, si pač ne morejo privoščit slabo opravljenega dela.

Tudi jaz bi raje videl, da mi pride vodovodno pipo zamenjat mojster z priznanim statusom, samo kaj, ko mi na vrata pride na pol pijan delavec, za katerega ne vem ali bo pipo zamenjal sli mi bo pokozlal stanovanje. Tako pač je z delavci na minimalcu - tudi delajo minimalno in nekvalitetno.
Šušmarja pokličem, čez deset minut je pri meni, mi zamenja pipo, počisti za seboj in mi vzame 10-15€. Z veseljem mu skuham kavico, kakšno rečeva in mu v roke stisnem 30€, saj vem, da mi bo pipa držala naslednjih 5 ali več let.
Avto mi popravlja izključno družinski prijatelj, ki sicer dela kot mehanik na servisu za malo več kot minimalno plačo.
Doma je več kot pol cenejši, je pa res, da si prav želi neke oblike malega podjetništva, saj mu popoldanski s.p., zdajšnji delodajalec ne pusti odpreti - ne da soglasja. Mu pa ponuja nadurno delo, seveda plačan glede na osnovo, še tisto mu pa pobere dohodnina, ki jo delodajalec vsak mesec nakaže kakšnih 10€ premalo, da izgleda plača večja.

Je velik problem, da stranke nismo zaščitene, proti slabi storitvi, slabo plačanega delavca.

Vse to bi se z uvedbo take oblike legalnega dela, močno izboljšalo, saj bi bila ponudba na trgu, polna ponudb resničnih mojstrov, svojega poklica, tisti, ki se samo delajo mojstre, so pa šalabajzerji, bi na tem dejansko svobodnem trgu dela odpadli, pa če so registrirani ali ne.
Delo krepa človeka

fosil ::

Tukaj se lepo vidita dva pristopa k podjetništvu, oziroma glede izpeljave novih stvari.

1. Ameriški
To je pa dobra ideja, poiščimo način kako bi lahko to zadevo izpeljali.

2. Slovenski (birokratski)
Tole pa ne bo šlo, ker obstaja cel kup ovir, zaradi katerih se to ne da izvesti.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

solatko ::

Edina omejitev naj bi bila, višina zaslužka, od kje naprej moraš preiti v S.P. ali d.o.x., podobno kot pri statusu za obračun DDV-ja.
Delo krepa človeka

Magic1 ::

Men gre na k*** pri teh mojstrih, ki te ocurijo, kot da bi se izučeval vsaj deset let + še dvakrat toliko izkušenj. Na koncu moraš pa še popravljat za njimi. Narobe svet. Pri večini hišnih/stanovanjskih opravilih nekdo služi mastno. Tudi če ti pride delavec z minimalno plačo kaj narest, ti še vedno plačaš kot da bi doktorja domov dobil.
Magic
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podjemna ali avtorska pogodba?

Oddelek: Loža
253505 (1923) billy
»

Avtorske in ostale pogodbe

Oddelek: Loža
325729 (4272) Zion10
»

Postranski dohodek

Oddelek: Loža
359579 (8425) Vikking
»

Kako poiskati zaposlitev oziroma kako legalizirati moje delo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6815030 (12320) St235
»

Avtorska pogodba, vprašanja

Oddelek: Loža
4110053 (8685) LeQuack

Več podobnih tem