X-Bit Labs - Nvidia je predstavila prvo grafično kartico iz družine Kepler, in sicer GeForce GTX 680. Serija GTX 6xx predstavlja naslednika arhitekture Fermi in sestoji iz osnovnega modelov (GTX 650), modela srednjega razreda (GTX 660, GTX 660 Ti) in visokega razreda (GTX 670, GTX 680 in GTX 690). Prvi je nared GTX 680, ki pa ne bo najhitrejši predstavnik nove serije.
GTX 680 sestavlja novi procesor GK104, ki je v bistvu Fermi na steroidih. Zgrajen je v 28 nm-tehnologiji izdelave, ima 1536 stream procesorjev (ti sedaj tiktakajo z glavno frekvenco grafične kartice, a jih je po drugi strani bistveno več), 128 teksturnih enot, 32 ROP (raster operating unit), 8 SMX (stream multiprocessor) in štiri GPC (geometry processing unit). Procesor teče s 1006 MHz, 2 GB pomnilnika pa šestkrat hitreje. Hkrati je to prvi Nvidiin procesor, ki podpira PCI Express 3.0 in Direct3D 11.1, kakor bo celotna družina Kepler. Podprti so še OpenGL 4.2, OpenCL 1.2, štirje monitorji, PhysX in souporaba štirih grafičnih kartic (SLI).
Na internetu najdemo žekopicopreizkusov nove kartice. Če kartico v primerjavi s svojo predhodnico GTX 580 pogledamo na papirju, je 195 % hitrejša pri osenčevanju, 260 % v teksturah, 87 % v rasterizaciji in ima 100 % hitrejši pomnilnik. Bolj pomembno je seveda, kako se odreže v praksi, še zlasti v primerjavi s konkurenco iz AMD-ja. Izkaže se, da je GTX 680 hitrejši od Radeona HD 7970, ki je izšel pred tremi meseci. S ceno 500 dolarjev je GTX 680 za odtenek cenejši (50 dolarjev) in v večini testov nekoliko hitrejši, tako da je v tem primeru Nvidia zmagovalec. Čipa sta namreč povsem primerljiva, tako da bo glavno vlogo odigrala cena. Dodatna bonbončka sta tišje delovanje in nižja porabe energije pri Nvdiini kartici, kar pomeni manj gretja. Ima pa Radeon nekaj nišnih prednostih, kot so podpora šestim zaslonom, širše pomnilniško vodilo in trenutno še prednost pri navijanju, saj so naviti radeoni od GTX za zdaj še hitrejši.
Rebranding bi moral prepovedat, ker samo zavaja folk. Ven dajo pravega GTX 680 Keplerja in pol bo 99% folka na podlagi tega navalilo na notebooke z GTX 6xx čipi. In isto naj velja za AMD-ja. Ker to je ena čist navadna svinjarija.
Kot da koga briga kako se odrežeta in primerjata 680 in 7970 Isto kot me briga ali je boljši Ferrari ali Lamborgini. Večino zanima kako se bo odrezal 660 v primerjavi s 7850.
Odvisno za koga. Danes ima že precej ljudi 2 monitorja priklopljena in s tem (na stari generaciji) onemogočen priklop TVja ... recimo. No, važno da so to končno uredili.
Čakam, da pove x45 argumente zakaj nabavit AMD 7970
Zaradi OpeCL-ja vsekakor:
3.5x slabši performance od 7970 in nezanemarljivo slabši od 580 Nvidia se je s to serijo izgleda res potrudila poslabšat performans GTX-ov v GPGPU, da bi povečala potrebo po nakupu žafransko dragih kartic iz "pro" segmenta.
Kot da koga briga kako se odrežeta in primerjata 680 in 7970 Isto kot me briga ali je boljši Ferrari ali Lamborgini. Večino zanima kako se bo odrezal 660 v primerjavi s 7850.
Čakam, da pove x45 argumente zakaj nabavit AMD 7970
Zaradi OpeCL-ja vsekakor:
3.5x slabši performance od 7970 in nezanemarljivo slabši od 580 Nvidia se je s to serijo izgleda res potrudila poslabšat performans GTX-ov v GPGPU, da bi povečala potrebo po nakupu žafransko dragih kartic iz "pro" segmenta.
drugacna arhitektura kartice, je pa namenoma ja. škoda, lahko bi jo drzali vsaj na nivoju 580... sem pa videl na anandtech, da naj bi bila v CUDA se vedno kar hitra, na nivoju 580 se mi zdi. pa naceloma je odvisno od aplikacije, nekje je lahko tudi prva.
Smešno je kako folk dissa amd, čeprav sploh ni tako slabši.
Ja, full power je poraba višja.
Ima pa amd long-idle porabo nižjo, kar se nabere pri perma-on pcjih ali pri cfx.
Prav tako openCL ni zanemarljiv.
POzdravljam prihod 3 monitorjev na kartico še v zeleni tabor.
Hkrati so pa zanimive diskrepance pri testih. AMD zmaga pri velikih resolucijah! Pa zanimivo da nvidia najbolj nese v low-end igrah. 150 vs 200 fps - torej ni realne prednosti.
Pri ekstremnih settingih pa amd povozi novo nvidio.
Če amd spusti ceno za 50-100€ je imo še vedno boljša izbira. Pri istem price-pointu je pa tak-tak in je nvidia vejrento malenkost spredaj. So pač naciljali točno z modelom da je malo hitrejši in računalni na prvi review boom. Pozabljate da je vredno počakat na odgovor AMD-ja. Itak je 680 skoraj nedobavljiva atm in je to praktično paper launch.
Kot je nekdo omenil - veliko bolj zanimiva primerjava je 660 vs 7850 recimo ala zgornji srednji razred. Pa ponudba 100-200€. In cfx/sli te ponudbe in scaling.
Menda je vsak s 5% mozga v glavi videl, da bo nekaj takega prišlo od nvidie glede na zamudo, ker sicer bi itak lahko samo zaprli firmo.
Compute performance redukcija mi pa sploh ni všeč, sploh če se še amd domisli česa podobnega!
Najprej sem mislil, da je Nvidia umetno povečala število CUDA senčilnikov kot je to storil AMD z svojo VLIW 5 arihtekturo (Radeon HD 2900XT in naprej), vendar sem po bolj podrobnem pregledu prišel do zaključka, da so CUDA enote v Keplerju enako učinkovite kot pri Fermiju. Da so lahko tako drastično povečali njihovo število so morali zmanjšat število tranzistorjev, ki jih zavzema kontrolna logika (control logic). Tudi zmanjšanje takta s katerim delujejo CUDA enote pri Keplerju je pripomoglo k zmanjševanju komplekstnosti in s tem števila tranzistorjev. Prav tako je pri GK104 zaslediti da se je Nvidia tokrat osredotočila na igralno stran GPUja in nekoliko manj na GPGPU saj je "dual precision" FLOPS tokrat bistveno manjši kot pri Fermiju...
Bomo videli. Špekulacije na internetu pravijo nekako takole. Kako pa bo v resnici pa bog si ga vedi. Bistvene bodo seveda cene. HD 7990 = GTX 690 HD 7970 = GTX 680 HD 7950 = ??? HD 7870 = GTX 670 HD 7850 = GTX 660 HD 7770 = GTX 650
Folk se kar ne dojame, da je GK104 cip srednjega razreda. Zakaj je GPGPU pocasen? Zato, ker je tudi na Radeonih srednjega razreda precej okrnjen.
Samo za primerjavo: Radeon HD 7970 : DP 947 Radeon HD 7870 : DP 160
Ni samo nvidia rezala zmogljivost na srednjem razredu.
Možno, ampak ne ravno verjetno.
Kot je nekdo gor lepo spisal (mitch) so pač rezali reči da so dobili drugje. Podobno kot amd v kateri od preteklih generacij. Sedaj bo amd lepo zrezal cene in bomo vsi srečni.
Ma dajmo že enkrat nehat fantazirat pa mahat neki z OpenCL za brezveze okrog. Za začetek: GK104 je upgrade GF114. Če primerjaš s GK104 z GF110, potem imata obe karti praktično enako propustnost pomnilnika, ima pa GK104 kar občutno manj L2 predpomnilnika (512KB vs. 768KB)! Tudi Radeon 7970 ima 768KB L2 predpomnilnika.
Double precision tu sploh nima veze, ker če bi imel, potem bi vsi GeForce-i pogorel proti Radeon 79x0,
Mahat okrog, kolk je GeForce 680 vsesplošno zanič za OpenCL na podlagi enega samega desta je pa zlo tko tko.
Folk se kar ne dojame, da je GK104 cip srednjega razreda.
Se povsem strinjam, proti koncu leta bo verjetno prišel GK110 in tole je samo trenutni odgovor Nvidie. Kakor tudi ima ta kartica kar nekaj novitet: prvo kar bi povedal, je to, da kartica ni požrešna z elektriko :D in tu je tudi Turbo Boost technology in še navija se dobro...potlej je tu novo glajenje robov in še druge stvari...kakor tudi je ta kartica prišla ven z 2 GB of GDDR5 video buffer memory, kasnejša verzija bo tudi na voljo z 4 GB GDDR5. Več si poglejte na tej strani in tudi kako se obnese v SLI načinu in si poglejte teste. Čim več kartic naj izda Nvidia in bo Radeon primoran spustiti cene. Na dobičku bomo pa kupci, ker bomo za malo denarja dobili hudo zverinico od grafične kartice. ;) Predstavitev in testi kartice: http://www.guru3d.com/article/geforce-g... Tu je pa v SLI načinu: http://www.guru3d.com/article/geforce-g...
jaz bom kar raje obdržal my trusty OC'ed 570gtx, na 900mhz se kosa z 580gtx pri 870-875mhz tko da je tisti gap še manjši, sploh na nižji resoluciji. Če bi bila okol 350EUR max potem bi mogoče razmišljal o 680gtx, drugač pa they can keep it
Najbrž so mišljene tovarniško navite različice in ne 1 primerek na LN2.
Tistih 10MHz kaj dodajo ni omembe vredno.. MSI lightning in podobne serije pa so relevantne povprečnemu uporabniku/gamerju prav toliko kot zgoraj naveden primer.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.
Vsi tisti, ki mislite, da najboljše od Nvidie za "gaming" šele pride je v tem članku lepo zapisano, da bo GK110 ali kakor se čip interno imenuje predvsem GPGPU čip za Tesla in Quadro grafične pospeševalnike. Nvidia je tokrat izdelala dva "hi-end" Keplerja enega za igralne kartice in drugega za profesionalno rabo. Torej kot kaže GK110 ne bo tak napredek glede na GK104 vsaj kar se igralne rabe tiče. Bo pa seveda močno nadgradil GPGPU in double precision zmogljivost...
Sej tp se ze neki casa ve, da bo gk110 vsaj na zacetku za teslo, verjetno sele kasneje za desktop. Povsem mozno je, da pride sele z refreshom, torej s serijo 700, ker zdej niti se ni potrebe po cem mocnejsem,ko so prevzeli high end :>