» »

Seagate dosegel rekordno gostoto zapisa

Seagate dosegel rekordno gostoto zapisa

Primerjava pravokotnega (trenutnega) in toplotnega magnetnega zapisa

Seagate - Seagate je kot prvi proizvajalec trdih diskov dosegel gostoto zapisa podatkov 1 Tb na kvadratni palec, s čimer se obeta povečanje kapacitete prihodnjih trdih diskov, so zapisali v izjavi za javnost. V Seagatu obljubljajo, da se bo takoj po uvedbi nove tehnologije kapaciteta diskov v primerjavi z današnjimi podvojila, da konca desetletja pa naj bi na 3,5-palčne diske stlačili do 60 TB podatkov. Trenutno najprostornejši 3,5-pačni trdi diski merijo 3 TB in prinašajo gostoto zapisa okoli 620 Gb na kvadratni palec.

Nova tehnologija se imenuje HAMR, kar pomeni magnetno zapisovanje s toploto (heat-assisted magnetic recording). Izumil jo je Fujitsu leta 2006, o njem pa smo obširneje pisali predlani. Za delovanje uporablja lasersko gretje materiala (železoplatinaste zlitine) pred zapisom podatkov. To je potrebno, ker v tovrstnih zlitinah sprememba magnetizacije posameznega bita ni mogoča brez segrevanja, njihova pozitivna lastnost pa je shranjevanje bitov na precej manjše področje, saj ne trpijo zaradi superparamagnetnosti.

21 komentarjev

Gregor P ::

Uuu domači strežnik bo očitno pridobil nove vesoljne spremembe:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Relanium ::

Čakam, da bo nekdo pojamral naj že umrejo HDD-ji, saj so tu SSDji

fosil ::

Sicer ne poznam podrobnosti tehnologije, ampak segrevanje se mi ne zdi preveč obetavno, ker to verjetno posledično pomeni večje segrevanje celega diska in večjo porabo energije.
Tako je!

Invictus ::

Pa saj ne grejejo z brenerjem.

To so male, zelo omejene temperaturne spremembe.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

blokbast ::

kako dolgo se bo to formatiralo?!

crystal ::

blokbast je izjavil:

kako dolgo se bo to formatiralo?!

obstajal bo sam še quick format :P
Super da je končno velik napredek (skok) na diskih

Djuro ::

A ni na podoben način deloval Mini Disc. Za zapisovanje je nekaj grel z laserjem, pri branju pa tega ni bilo ...

fosil ::

Invictus je izjavil:

Pa saj ne grejejo z brenerjem.
To so male, zelo omejene temperaturne spremembe.

So male spremembe, ampak če moraš z laserjem vžgat pred zapisom vsakega bita, je vsota na koncu lahko že kar opazna.
Tako je!

carota ::

Kaj pa hitrost pisanja?

HyperKiller ::

fosil je izjavil:

Invictus je izjavil:

Pa saj ne grejejo z brenerjem.
To so male, zelo omejene temperaturne spremembe.

So male spremembe, ampak če moraš z laserjem vžgat pred zapisom vsakega bita, je vsota na koncu lahko že kar opazna.


Pri Zevsovi bradi fantje, z 1 W laserjem lahko zakuruš stvari, tukaj pa segreveš 10-10 mm2 površine (kolikor jo zavzame en bit pri navedeni gostoti).
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

Zgodovina sprememb…

francek1 ::

Nikakor mi ne pade na pamet, s čim bi zapolnil 60 GB disk...dokler ne bo 3D real filmov...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Mesar ::

Jaz mam vse kar rabim na 128Mb USB keyu.
Your turn to burn!

Gregor P ::

Jaz pa na nekaj TB; kako smo si ljudje različni:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

nekikr ::

RejZoR ::

A ni Toshiba like ages ago predstavila to s segrevanjem? Če mene vprašate totalna neumnost. Na vse pretege hočemo it stran od toliko gibljivih delov, sedaj pa bo zanesljivost odvisna še od termičnih lastnosti in delovanja laserja. Mega fail, pa magari če dobimo zarad tega večjo gostoto.

Drugače pa so vsaj ime izbral dober.

HAMR TIME!!!
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Truga ::

Mesar je izjavil:

Jaz mam vse kar rabim na 128Mb USB keyu.

Sigurno da ni 640k?

Brane2 ::

nekikr je izjavil:

Hoarding :)


Dobra fora. Ti uleti RIAA/BSA in najde obsežno filmologijo, ti pa se zgovarjaš na bolezen- si pač hoarder...:))
On the journey of life, I chose the psycho path.

GaS ::

Zanimivo je gledati stare novice. Pred desetimi leti smo že brali o tem na S-T; kar se tiče gostote, so jo pošteno zmanjšali (50Tbit -> 1Tbit); kar se tiče datuma, pa podaljšali za eno desetletje.
Računalništvo naj bi bila najhitreje spreminjajoča se veda. HAMR da temu pošteno kontro.

MrStein ::

Nova tehnologija se imenuje HAMR, kar pomeni magnetno zapisovanje s toploto (heat-assisted magnetic recording). Izumil jo je Fujitsu leta 2006

ST pa je imel novico že leta 2002?
Nadsvetlobni nevtrini vseeno obstajajo!!! ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SuperVeloce ::

Vse počasneje gre naprej... leta '94 sem imel 500mb disk, leta '99 8GB, 16x več v 5 letih. Leta 2002 80GB (7200rpm 8mb cache!), kar je 10x v 3letih. 5 let kasneje 2007, sem na začetku leta kupil 320GB, proti koncu pa 500GB, torej 4-6x večja kapaciteta po cca. petih letih. Leta 2011 2TB, spet 4leta, le 4x večja kapaciteta. Slabo to. Zanimivo bi bilo primerjati tudi hitrost in dostopne čase vsa ta leta.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

MrStein ::

dostopni časi so boljkone isti
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Z uporabo soli šestkrat večja gostota magnetnega zapisa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10622840 (20040) Truga
»

Na obzorju tehnika zapisovanja enega terabita na kvadratni palec

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
185372 (3836) Jst
»

IBM in Fujifilm spravila 35 TB na tračno kaseto

Oddelek: Novice / Diski
103811 (3032) Jst
»

IBM je predstavil rekordno zgoščen disk

Oddelek: Novice / Diski
62648 (2648) LoneWolf

Več podobnih tem