» »

Študija: premožnejši ljudje ravnajo manj etično od revnih

1
2
»

kixs ::

Js si tole cisto po domace predstavljam. Velikokrat se rece, da se moras znajti. Kar po vecini pomeni, da se znajdes in izkoristi doloceno priliko. Ce bi bili vsi moralni, eticni in posteni, potem bi tezko imel tako razporejenost bogastva (1% bogatih in 99% "izkoriscevanih"). Ze po ekonomski logiki je jasno, da moras nekoga nategniti, da bos nekaj zasluzil. Pri tem so seveda veliko bolj uspesni taki, ki moralnih zadrzkov nimajo - na vseh nivojih.

Kaj je zdaj dobro za druzbo na splosno, je pa drugo vprasanje.

lp

digitalcek ::

Nič novega. Kdor laže, tudi krade. In seveda - obratno...

poweroff ::

Gregor P je izjavil:

poweroff je izjavil:

BMZ (BOštjan M. Zupančič) pravi, da vladajo psihopati.

Psihopat verjetno prepozna psihopata>:D

Mah, BMZ se je študijsko precej ukvarjals preučevanjem psihopatov. Mislim, da je bila to celo tema njegovega magistrskega ali doktorskega dela.

Tako da verjetno ve kaj govori.

In ne, psihopat ni "pošast". Si je treba pogledat točno definicijo.
sudo poweroff

Gregor P ::

khm 8-)

http://www.youtube.com/watch?v=x8Afv3U_ysc&t=3m34s
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

vidz81 ::

Ali bi bili podobni rezultati pri podobnem fenomenu:

Kakšni bi bili rezultati študije, ki bi proučevala vpliv dolgoletne oblasti brez nadzora volilcev (totalitarni sistemi) na taiste nosilce oblasti;

njihovo gospodarnost s skupnim premoženjem,
deljenjem privilegijev,
pripravljenost na demokratizacijo,
in posledično tudi na vse "krake" te oblasti, ki bi že bili deležni privilegijev od: sodstva, izobraževanja, represivnih organov, medijev,...

Tear_DR0P ::

poweroff je izjavil:

Verjetno je razlika v obliki kriminala. Eden kriminal je "za preživetje" (manjše kraje,...), drugo pa finančni kriminal. Odsotnost etike "deluje" po mojem predvsem pri slednjem.

kaj pa umori, posilstva? a rezultati raziskave veljajo zgolj v tistem kraju kjer so jo izvajali, ali jih je dejansko mogoče posplošiti na ves svet?

jaz verjamem da so raziskovalci dobili take rezultate. ampak kolikor berem, imam občutek da so bogatejši bolj pripravljeni grešiti pri prekrških, kjer je kazen drobiž, kakor pa pri pravem kriminalu, kjer so zagrožene resne kazni.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

blackbfm ::

eno vprašanje

a je smiselno čakat sredi noči na semaforiziranem križišču pri rdeči luči 5 minut, kjer je očitno da si sam na cesti in nobenga ne ogrožaš?:D

kixs ::

Ni smiselno. Pa vendar rdeca je rdeca!

jype ::

Če si peš, z biciklom al pa letalom, pol ni treba čakat.

riba1122 ::

blackclw: A je smiselno, da ozdravljen alkoholik ne sme enkrat pit alkohola po tem?
Sej ne bo pil vsak dan, sam enkrat.

Isto bi se lahko vprašal, če je smiselno ustavit pri rumeni oz. rdeči, ki gori šele 1 sekundo. Saj itak imajo uni avti še par sekund rdeče.

Zarad tega vsak dan na enem križišču gledam (kolesar) če prihaja kšn avto.

poweroff ::

Teardrop - po moje pa je razlika med krvnimi delikti in nasilnim kriminalom ter finančnim kriminalom.
sudo poweroff

@nny ::

Mr Hilter je izjavil:

gendale je izjavil:

KoMar- je izjavil:

Na parkirnih mestih za invalide je vedno moč najti veliko avtomobilov prestižnih znamk.


nUUb je izjavil:

No ja, če človek namerno parkira na invalidnem prostoru, potem naj plača. Sploh če je prestižni avto. Mene so pred kratkim nalisičili na eni ulici. Ampak kolikor opažam, pošteni ljudje na*ebejo, medtem ko high classa ne. Vsaj opazno ne.

takim vedno naredim eno ornk črto s ključem


Imaš srečo da ni bilo v okolici tebi podobnega hinavca in si tako dobil le lisice.
Pa poštenost in uničevanje tuje lastnine nekako ne gresta skupaj.
Je pa veliko svetohlincev na tem forumu :(


Tukaj se - začuda - strinjam z glendalom. Po nekaj življenjsko ogrožujočih dvokolesnih srečanjih s ponorelimi vozniki nosim s seboj priostren izvijač. Lepo ga primem z rokco skupaj z ročajem biciklja in pustim spominček od havbe do prtljažnika. Če me kdo vpraša, kako si drznem, se lahko v vsakem trenutku sklicujem na pravico do samoobrambe.

P.S. Baje je v Sloveniji dovoljeno nositi s seboj solzivec. Moram preveriti.

Iatromantis ::

Saj je zelo preprosto - ljudje, ki ne znajo vzpostaviti pozitivne identifikacije s čim življenjskim in resničnim, ta manko zapolnijo s simbolnimi pozicijami ter titulami, ki pa so precej odtujene od pravega življenja - le kdo ne pozna primera novopečenega šefa, ki mu tako zraste ponos, da postane vsem drugim nemogoč?

Ne se čuditi, če vam 'revni' dajo v znak gostoljubnosti vse kar imajo, medtem ko so 'bogati' škrti še do sebe. Pravo bogastvo je pravzaprav v dajanju in ne kupčkanju. Je potemtakem čudno, da so različne tudi vrednote teh slojev? Ni vse v denarju - Indonezijci najbolj srečen narod

Kaj pa vi, kako pa vi gledati na ljudi, ki so 'nižje' na socialni lestvici od vas? Gledate zviška na čistilke?

blackbfm ::

Če me kdo vpraša, kako si drznem, se lahko v vsakem trenutku sklicujem na pravico do samoobrambe.


Me zanima kako bo, ko boš naletu na kakšnega napačnega tipa:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

@nny ::

blackbfm je izjavil:

Če me kdo vpraša, kako si drznem, se lahko v vsakem trenutku sklicujem na pravico do samoobrambe.


Me zanima kako bo, ko boš naletu na kakšnega napačnega tipa:))


To pa sploh ni blema, ker sem ženska! :))

jype ::

@nny> se lahko v vsakem trenutku sklicujem na pravico do samoobrambe.

Ne moreš se, razen če s potegneš po voznikovem obrazu.

madmitch ::

@nny je izjavil:

blackbfm je izjavil:

Če me kdo vpraša, kako si drznem, se lahko v vsakem trenutku sklicujem na pravico do samoobrambe.


Me zanima kako bo, ko boš naletu na kakšnega napačnega tipa:))


To pa sploh ni blema, ker sem ženska! :))

Zakaj natanko misliš, da te nekdo, k mu dekl odnese, ne bi užgal dvakrat okol ušes? Če maš dovolj jajc, da z nabrušenim šraufncigrom vlečeš po avtu, boš mela tut tolk jajc, da boš eno batino požrla, aneda.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

jype ::

Jaz se ne bi upal napast kolesarke z ostrim predmetom v roki, TBH.

Mipe ::

This just in: Captain Obvious strikes back!

madmitch ::

jype, če ji je zmočilo Y, ker mi je potegnila po avtu z nečem trdim, so be it, I can survive. Upam vsaj, da ji je pasal.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

jype ::

madmitch> jype, če ji je zmočilo Y, ker mi je potegnila po avtu z nečem trdim, so be it, I can survive. Upam vsaj, da ji je pasal.

Očitno ji je. Jaz ne podpiram nasilja, ga pa lahko razumem.

Mene ne moti, da so ljudje okoli mene pogosto nepozorni, moti me pa, če so objestni (ampak tudi takih ne pretepam).

donfilipo ::

poweroff je izjavil:

Gregor P je izjavil:

poweroff je izjavil:

BMZ (BOštjan M. Zupančič) pravi, da vladajo psihopati.

Psihopat verjetno prepozna psihopata>:D

Mah, BMZ se je študijsko precej ukvarjals preučevanjem psihopatov. Mislim, da je bila to celo tema njegovega magistrskega ali doktorskega dela.

Tako da verjetno ve kaj govori.

In ne, psihopat ni "pošast". Si je treba pogledat točno definicijo.


BMZ je in to govorim RESNO, nagnjen k mitom, pretiravanjem in celo teorijam zarot. Ker pa je izredno bister, svoje zaključke večinoma celo zna potegniti okoli realnosti. A s povsem neprimernimi orodji!!!
Smo že videli pri temi o njegovi novi knjigi.

No ko smo pa pri rahlo dvomljivih zaključkih me pa tale raziskava ne pomirja. To je daleč od znanosti:)

Imamo obilo dokaj dobrih testov etike in morale in ni tak bav bav za osnovnošolca potegniti korelacije med premoženjem in moralnimi značilnostmi skupin.

Tole je po opisu vseeno malce 'fishy'. Premalo!
Prava raziskava bi znala poiskati res prave odgovore še na marsikaj drugega!!!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

SkipEU ::

Matako je izjavil:

Drugače pa tovrstna križišča v SLoveniji sploh niso več taka redkost.. se mi zdi, da so jih kar nekaj "nadgradili" v ta sistem. Vse v redu, samo kaj, ko so pri nas pogosto v slabo preglednih križiščih (hiša do ceste in te fore).


To imate samo v Ljubljani, ker je nekdo zadevo pač videl(prebral za) v ZDA (jaz osebno še na takšno križišče v ZDA nikoli nisem naletel), hkrati pa pozabil, zakaj imajo to tako. V Sloveniji, ali širše v Evropi, pač ne vidim smisla, zakaj bi ustavljal vse 4 krake, ko pa so pravila vožnje jasna.

Res pa je, da so slovenski vozniki ekstra neumni. Zadnjič sma si na neprednostni cesti stala dva nasproti. On šel ravno preko križišča, jaz zavijal levo. In tip preko ceste se je v avtu razburjal, zakaj se že ne zmigam, namesto da bi šel on, ki ima prednost. 8-O

jype ::

SkipEU> To imate samo v Ljubljani, ker je nekdo zadevo pač videl(prebral za) v ZDA (jaz osebno še na takšno križišče v ZDA nikoli nisem naletel), hkrati pa pozabil, zakaj imajo to tako. V Sloveniji, ali širše v Evropi, pač ne vidim smisla, zakaj bi ustavljal vse 4 krake, ko pa so pravila vožnje jasna.

Ker ne znaš računat in ker se ti zdi, da gre hitreje, če eni šibajo skozi križišče, drugi pa stojijo, če nisi ti tisti, ki stoji.

SkipEU ::

@nny je izjavil:

Tukaj se - začuda - strinjam z glendalom. Po nekaj življenjsko ogrožujočih dvokolesnih srečanjih s ponorelimi vozniki nosim s seboj priostren izvijač. Lepo ga primem z rokco skupaj z ročajem biciklja in pustim spominček od havbe do prtljažnika. Če me kdo vpraša, kako si drznem, se lahko v vsakem trenutku sklicujem na pravico do samoobrambe.


Zakaj si ne priznate, da ste zlobni ali nestrpni ali nevoščjivi (večina rada išče izgovore za svoja početja, ker si nočejo priznati eno od tega trojega)? Zaradi nekaj sekund vožnje ali zaradi prometnega prekrška, ki ne vpliva na prometno varnost drugih v primeru glendala, bi nekomu naredil za več kot mesečno plačo škode. Slovenija ne tone zaradi slabe politike, ampak zaradi vsesplošne zlobe v slovenski družbi. Ko pa boš enkrat padel s kolesom in direkt na tvoj izvijač in si resno poškodoval vrat ali kaj podobnega, pa bodo spet drugi krivi, a ne? Jaz sem tudi kolesar in se ne morem strinjati, da so v Sloveniji krivi vozniki. V Sloveniji je preprosto krivo to, da kolesarji niso del cestnega prometa (ampak del pešcev), zaradi česar nastaja več kritičnih situacij kot sicer. Sicer pa pri nas na leto umre 10 kolesarjev, pa še od teh skoraj noben zaradi trka z avtomobili, za razliko od 700 kolesarjev letno v Nemčiji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkipEU ()

SkipEU ::

jype je izjavil:

Ker ne znaš računat in ker se ti zdi, da gre hitreje, če eni šibajo skozi križišče, drugi pa stojijo, če nisi ti tisti, ki stoji.


To ni razlog, za pretočnost pa je to najslabša možna rešitev. Razlog je preprosto v slovenski kulturi:
a) ki noče ustavljati,
b) ki če že ustavi, nima 3 sekund časa počakati, zato je jemanje prednosti nacionalni šport.
Da pa je zadeva neumna in samo služi vzpodbujanju neumnosti, pa kaže to, da je nikjer ne uporabljajo.

jype ::

SkipEU> Da pa je zadeva neumna in samo služi vzpodbujanju neumnosti, pa kaže to, da je nikjer ne uporabljajo.

Vsekakor, ker če ti nisi še nikjer videl, potem ni - da je to že zelo pogosta praksa v večini razvitih držav severno od nas, ti je seveda ušlo.

SkipEU> Sicer pa pri nas na leto umre 10 kolesarjev, pa še od teh skoraj noben zaradi trka z avtomobili, za razliko od 700 kolesarjev letno v Nemčiji.

10 na 4% kolesarjev od 2 mio prebivalcev in 700 od 18% kolesarjev od 88 mio prebivalcev. Bistveno slabši smo.

SkipEU ::

jype je izjavil:

Vsekakor, ker če ti nisi še nikjer videl, potem ni - da je to že zelo pogosta praksa v večini razvitih držav severno od nas, ti je seveda ušlo.


OK, potem pa napiši, kje si to opazil. Glede na to, da sem pogosto z avtom v Nemčiji in Franciji, mi je malo čudno, da tega nisem opazil.

Aja, pa v tujini enake prometne učinke kot so 4 stop znaki dosežejo s križiščem enakovrednih cest.

Kako pa si prišel do 18% za Nemčijo? Še ena zanimivost: v Sloveniji smo navajeni, da pijane kolesarje obravnavamo enako kot voznike motornih vozil, čeprav prvi še niso nikogar ubili. No, v Nemčiji takšna dejstva upoštevajo, in je meja za kolesarje 1,6 promila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkipEU ()

jype ::

SkipEU> Glede na to, da sem pogosto z avtom v Nemčiji in Franciji, mi je malo čudno, da tega nisem opazil.

Kobenhavn, Roskilde, Lyon, Pariz, Berlin, Frankfurt in Krakow so mesta, v katerih sem jaz videl taka križišča.

SkipEU> Aja, pa v tujini enake prometne učinke kot so 4 stop znaki dosežejo s križiščem enakovrednih cest.

Ja, saj to sem mislil - da se je treba v vsakem primeru ustavit. Tisti stop znaki in "vse smeri" je res mal balkanski :)

SkipEU ::

Aja, jaz sem mislil, da misliš 4x STOP znaki. Tega še res nisem videl, niti v ZDA.

Križišča enakovrednih cest pa so po Evropi res pogosta. Zanimivo je to, da so celo na obvoznici Pariza.

jype ::

Blazno všeč mi je recimo danska konsistentnost tega, da so vsa križišča po mestih dvignjena in morajo vozniki avtomobile vozit počasi, če jih ne želijo uničit, pa drevesa, žive meje in kandelabri sredi ravne podeželske ceste kot psihološka ovira, zaradi katere vsi vozijo zelo počasi (manj kot 30) kjer bi pri nas 90.

SkipEU ::

Meni se ta skandinavski pristop zdi fanatičen, prav tako pa ne prinaša rezultatov. Nesreč ni nič manj kot v Franciji, kjer ima velika večina cest omejitev 90 km/h ali več, in to celo čez ogromna, gosto pozidana naselja.

jype ::

SkipEU> Meni se ta skandinavski pristop zdi fanatičen, prav tako pa ne prinaša rezultatov. Nesreč ni nič manj kot v Franciji, kjer ima velika večina cest omejitev 90 km/h ali več, in to celo čez ogromna, gosto pozidana naselja.

Nesreče v Skandinaviji prinesejo bistveno manj škode in smrti, ker se dogajajo pri bistveno nižjih hitrostih.

SkipEU ::

To se ti samo zdi. Večina nesreč se tako kot pri nas zgodi na regionalnih cestah, kjer prav tako govorimo o hitrostih 80-100 km/h. Po drugi strani pa ima Norveška največ smrtnih nesreč na avtocestah v Evropi na prevožene kilometre, kljub temu, da imajo daleč najnižjo omejitev hitrosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkipEU ()

jype ::

SkipEU> To se ti samo zdi. Večina nesreč se tako kot pri nas zgodi na regionalnih cestah, kjer prav tako govorimo o hitrostih 80-100 km/h. Po drugi strani pa ima Norveška največ smrtnih nesreč na avtocestah v Evropi na prevožene kilometre, kljub temu, da imajo daleč najnižjo omejitev hitrosti.

Ja, to zgleda precej grozno, dokler ne pogledaš mesečne distribucije. Za velik del njihovih nesreč so odgovorni led, alkohol (povezan z depresijo polarne noči) in alpsko zavite ceste.

@nny ::

madmitch je izjavil:


Zakaj natanko misliš, da te nekdo, k mu dekl odnese, ne bi užgal dvakrat okol ušes? Če maš dovolj jajc, da z nabrušenim šraufncigrom vlečeš po avtu, boš mela tut tolk jajc, da boš eno batino požrla, aneda.


Preden bi prišel blizu, bi bil že na tleh ali na urgenci. Šivanje, gipsiranje pa te zadeve. Govorim o večini moške populacije.

Če vzamem v račun občasno dretje in poskuse batin na eni strani in trajno invalidnost ali smrt na drugi, se enačba izide na moji strani. Na drugi predvidevam da tudi, ker ljudje ne spremenijo navad, dokler jih nekaj konkretno ne useka po žepu. Če mora potencialni morilec vsak drug mesec izveči pol ali celo plačo za ličarja, bo tudi največji lolek začel razmišljati o vzroku puhtenja evrčkov.

Sem kriminalkaTM. (ponosna nase:P)

2. ženska oblika od kriminalec: kaznilnica za kriminalke (po SSKJ)

Blisk ::

Saj to je logično. Lahko si pogledamo naše politike ali župane!

poweroff ::

@nny je izjavil:

Preden bi prišel blizu, bi bil že na tleh ali na urgenci. Šivanje, gipsiranje pa te zadeve. Govorim o večini moške populacije.

...

Sem kriminalkaTM. (ponosna nase:P)

Well, pes, ki laja... ali kako gre že to. ;)

Ampak proti pravemu hekerju (tipičen primer pravega hekerja je npr. jype) nimaš šans. :))
sudo poweroff

@nny ::

poweroff je izjavil:


Well, pes, ki laja... ali kako gre že to. ;)


Nisem pes...kvečjemu psička. :)) Bistvena razlika. Če ženska reče, da bo kaj storila, hm, get ready. Nimamo toliko mišic za napihovanje, zato pa malce več odločenosti.

poweroff je izjavil:


Ampak proti pravemu hekerju (tipičen primer pravega hekerja je npr. jype) nimaš šans. :))


Kaj ima že heker z bruteforce?:)
Še vedno mi ostane obvladljivih 95% nehekerske populacije.
Jure se, če se ne motim, tudi vozi s kolesom. Če že pride do fajta, bo to epski dvoboj s tlačilkama za zračnice. Lahko pa odšravfava vsak zadnje kolo in nasprotnika toliko časa tiščiva k tlom, dokler ne spusti duša ali pa zračnica.

poweroff ::

Heker je načeloma boljši od bruteforce. ;)
sudo poweroff
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uporabniki Facebooka živijo dlje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5412178 (9643) cryptozaver
»

Kako pretentati možgane (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7119170 (14873) BaToCarx
»

Študija: premožnejši ljudje ravnajo manj etično od revnih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8925546 (21718) poweroff

Več podobnih tem