» »

Dobil kazen iz hrvaške po skoraj 2 letih?

Dobil kazen iz hrvaške po skoraj 2 letih?

Temo vidijo: vsi
««
11 / 20
»»

savier88 ::

Pozdravljeni, glede na to da smo se tudi pri nas doma znašli v podobnem primeru glede neplačane parkirnine (kazen 60kn + 1500kn odvetniških stroškov), me zanima kako so se končali primeri tistih, ki ste isto dobili kazen za nepravilno parkiranje na hrvaški obali. Ste jo plačali ali ste pisali ugovor? Je pa nam poslal pismo hrvaški odvetnik in ne slovenski.

Najlepša hvala za vaše odgovore!

MrStein ::

Lahko bi dali nek povzetek v prvo sporočilo, ker teh milijon sporočil noben ne bo prečesaval.
(če je kaj za povzeti)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

St235 ::

Bodite pozorni, ker so obrnili ploščo in sedaj izvajajo izvršbe v skladu z hrvaško zakonodajo. Zaenkrat je še velik vprašaj ali bo taka izvršba mednarodno izvršljiva.

borut33 ::

Pozdravljeni,

danes sem s hrvaške ( preko hrvaškega odvetnika Shain Pacheco Vinković ) dobil predlog za izvršbo, ker nisem plačal 70kun globe, zaradi neplačila oz. prekoračitve časa parkiranja v Opatiji.
Stroški hrvaškega odvetnika so glede na višino globe gromozanski ( ob plačilu v 8 dneh znašajo stroški za odvetnika 1.305,00 kun - 169,92 EUR ).

Očitno so obrnili ploščo in začeli tujcem to zadevo pošiljati preko hrvaških odvetnikov, v tem primeru verjetno velja hrvaško pravo ,kajne? Kolikor sem slišal so prej pošiljali preko slovenskih odvetnikov. Zadeva je tudi prevedena iz hrvaščine v slovenščino zato je potrebno plačilo tolmača.

Tukaj sem celotno zadevo skeniral in dal na tale link - pdf format 4listi:

http://filesave.me/file/149606/izvrsba-...

Seveda je v tudi v Slovenščini.



Kaj menite? Kaj mi je storiti? Glede na to da gre po novem zadeva po hrvaški zakonodaji je mogoče bolje ,da zadevo plačam? Ne vem kako je s plačilom odvetniških storitev na hrvaškem v tem primeru? Ne vem če je isto kot pri nas, da ko gre za opomin in ne še dejansko tožbo, da toženi stranki ni potrebno plačilo stroškov odvetnika? V tem primeru meni seveda. Avtomobil je pa pisan na mamo, jaz sem pa uporabnik, mama niti izpita za avto nima. Tako da kazen je prišla na mamo. Tole so mami odgovorili na njen mail, ko je pisala, da je samo lastnica avta nima pa vozniškega dovoljenja:


Poštovana,

sukladno podacima koje smo dobili za registarsku oznaku vozila GONJ024, Vi ste vlasnik vozila i kao vlasnik ste odgovorni za neplaćanje dnevne parkirne karte prilikom korištenja javnog parkirališta sa naplatom. Evidentno je da je vozilo reg.oz. GONJ024 dana 03.07.2014. godine bilo parkirano na adresi M.Tita "15"-punta kolova u Opatiji, dakle gelocirana je i pozicija vozila. Nebitno je tko je korisnik vozila jer prema hrvatskim propisima odgovara vlasnik vozila.

S obzirom na sve navedeno, pozivam Vas da podmirite navedeno potraživanje u iznosu od 162,92€ jer će ulaženje u daljnje postupke rezultirati dodatnim povećanjem troškova koje ćete u konačnici biti prisliljeni platiti.

Srdačan pozdrav.

--
Lucija Bartolić, mag.iur.
Giardini 3/III, 52100 Pula



Hvala za kakšrnekoli informacije, še 7dni imam časa:)

St235 ::

Ni tako enostavno, kot si hrvati domišljajo.

Prvo kot prvo nikakor ne tega ignorirat, ker če ne boš ugovarjal, bo zadeva pravnomočna in potem bo res lahko tudi v neki fazi izvšljiva.

Drugo kot drugo odvetnik zavaja, ker ta bljižnica iz lastnika na krivca nima kaj dosti z obligacijskim pravom. To je stvar prekrškovnega prava. Po obligacijskem pravu velja samo tisto kar se lahko dokaže. In tukaj bo problem stvarna legitimacija.
Torej po eni strani mora upnik dokazat, da je do tega dejansko upravičen (aktivna legitimacija). Torej ne samo to, da je prišlo do stanja kjer ti nisi plačal parkirnine, ampak tudi to da si ti ob prakiranju nedvoumno izrazil pogodbeno voljo, da z njim stopiš v pogodbeno razmerje.

Iz priloženega ni dokazano niti eno niti drugo.

In kot drugo potrebno bo dokazat pasivno legitimacijo, torej to, da je dolžnik res Jožica Novak, ki jo terjajo. Sodnik bo tako vprašal tožnika, kako ve da mu je denar res dolžna Jožica. In ta bo navedel, da je do te ugotovitve prišel na podlagi posredne povezave med lastništvom vozila in uporabo. Potem bo sodnik vprašal Jožico na podlagi česa ona trdi da ni dolžna. In jožica bo povedala, da nima vozniškega dovoljenja in da je bila v tistem času na operaciji kolka v Kanadi. In potem bo sodnik na podlagi povedanega presodil ali je res Jožica dolžna.

In tukaj ni nikakršnega avtomatizma, ki ga poznamo v določenih priemrih iz prekrškovnega prava, to je civilno pravna zadeva kjer so stranke enake in šteje samo to kaj lahko kdo dokaže.

borut33 ::

Lakotnik29 je možno, da plačam samo osnovno globo 70Kun+zamudne obresti direktno upravitelju parkirišča in se izognem plačilu stroškov odvetnika?

Kolikor vem mi potem ne morejo več očitati, da globa ni plačana? Odvetnik me verjetno spet lahko civilno toži za teh 160eur odvetniških stroškov, vendar je to malo verjetno, ker ima s tožbo več stroška kot dobička? Ali se motim? Torej po napisanem najbolje, da se v roku 8 dni pritožim?

Hvala za pomoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: borut33 ()

borut33 ::

Pozabil sem tudi vprašati, če moram pritožbo spisati v hrvaškem jeziku ali bo ok v slovenskem?:)
Kaj naj povdarjam v pritožbi, predvsem to, da je mati samo lastnica vozila, nima vozniškkega dovoljenja in zato ni mogla ta dan parkirati vozila na njihovo parkirišče? Ker nikoli v življenju niti avta ni vozila:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: borut33 ()

St235 ::

Kaj misliš, če so te prirpavljeni tožit za 160EUR, da te za 150EURne bodo?

Zgodba je tukaj drugačna kot pri pošiljanju preko slovenskih odvetnikov. Tukaj so bili stroški že priznani s strani uradne osebe. S tem ko plačaš zgolj priznaš tako pasivno kot aktivno legitimnost zahtevku. In če je enkrat nedvomno da si priznal, da si dolžan, kako boš potem oporekal stroškom, ki so priznani v uradnem postiopku?

Predvsem pa takoj nehaj komunicirat z odvetnikom!!! Ti moraš zadeve reševat z notarjem, ki je izdal sklep. Vse kar boš dosegel z komunikacijo z odvetnikom je to, da jim bo lažje dokazovat da ste priznalo dolg.

In pa zbriši osebne podatke iz skena, ki si ga pripel.

Glede jezika predlagam, da poleg slovenskega izvirnika priložiš ti. Vljudnostni prevod (curtesy translation). Če se ti pritožiš na notarjev sklep morajo tako ali tako od tam naprej na sodišče.

V pritožbi se sklicuj na to, da ni podana niti aktivna niti pasivna legitimacija. Torej, da ne gre za nikakršno verodostojno listino, da iz predloženih dokazov ni mogoče sklepati ali sploh obstaja obligacijsko razmerje. Glede pasivne pa to, da tožnik ni predložil nikakršnega dokaza, da je tožnica dejansko upnica, ob tem pa navedi dejstva, ki dokazujejo ona ni upnica in da nima dolga do tega podjetja, ker v življenju z njim ni sklenila nikakršnega pogodbenega razmerja.

Se pa je treba pod črto začet zavedat, da je terjatev v večini primerov dejansko upravičena, ker parkirnina v veliki večini primerov dejansko ni bila plačana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

borut33 ::

Hvala za izčrpen odgovor!

borut33 ::

Pa imam sploh kakšne možnosti s pritožbo? Ali je vse skupaj bolj jalovo?

Sedaj se odločam ali bi zadevo plačal in pozabil ali se bi pritožil k notarju v Pulj, ki je odločbo izdal? Nastanejo s pritožbo dodatni stroški?
Kaj menite ostali?

borut33 ::

borut33 je izjavil:

Pozdravljeni,

danes sem s hrvaške ( preko hrvaškega odvetnika Shain Pacheco Vinković ) dobil predlog za izvršbo, ker nisem plačal 70kun globe, zaradi neplačila oz. prekoračitve časa parkiranja v Opatiji.
Stroški hrvaškega odvetnika so glede na višino globe gromozanski ( ob plačilu v 8 dneh znašajo stroški za odvetnika 1.305,00 kun - 169,92 EUR ).

Očitno so obrnili ploščo in začeli tujcem to zadevo pošiljati preko hrvaških odvetnikov, v tem primeru verjetno velja hrvaško pravo ,kajne? Kolikor sem slišal so prej pošiljali preko slovenskih odvetnikov. Zadeva je tudi prevedena iz hrvaščine v slovenščino zato je potrebno plačilo tolmača.

Tukaj sem celotno zadevo skeniral in dal na tale link - pdf format 4listi:

http://filesave.me/file/149627/izvrsba-...

Seveda je v tudi v Slovenščini.



Kaj menite? Kaj mi je storiti? Glede na to da gre po novem zadeva po hrvaški zakonodaji je mogoče bolje ,da zadevo plačam? Ne vem kako je s plačilom odvetniških storitev na hrvaškem v tem primeru? Ne vem če je isto kot pri nas, da ko gre za opomin in ne še dejansko tožbo, da toženi stranki ni potrebno plačilo stroškov odvetnika? V tem primeru meni seveda. Avtomobil je pa pisan na mamo, jaz sem pa uporabnik, mama niti izpita za avto nima. Tako da kazen je prišla na mamo. Tole so mami odgovorili na njen mail, ko je pisala, da je samo lastnica avta nima pa vozniškega dovoljenja:


Poštovana,

sukladno podacima koje smo dobili za registarsku oznaku vozila GONJ024, Vi ste vlasnik vozila i kao vlasnik ste odgovorni za neplaćanje dnevne parkirne karte prilikom korištenja javnog parkirališta sa naplatom. Evidentno je da je vozilo reg.oz. GONJ024 dana 03.07.2014. godine bilo parkirano na adresi M.Tita "15"-punta kolova u Opatiji, dakle gelocirana je i pozicija vozila. Nebitno je tko je korisnik vozila jer prema hrvatskim propisima odgovara vlasnik vozila.

S obzirom na sve navedeno, pozivam Vas da podmirite navedeno potraživanje u iznosu od 162,92€ jer će ulaženje u daljnje postupke rezultirati dodatnim povećanjem troškova koje ćete u konačnici biti prisliljeni platiti.

Srdačan pozdrav.

--
Lucija Bartolić, mag.iur.
Giardini 3/III, 52100 Pula



Hvala za kakšrnekoli informacije, še 7dni imam časa:)

mashine ::

Tudi sam sem dobil dopis od taistega odvetnika poslan pa preko notarja iz Pule, priporočeno brez povratnice. Ministrstvo za pravosodje pravi, da notar ni organ za pošiljanje izvržb.https://e-justice.europa.eu/content_cro.... Zanima me ali naj se vseeno pritožim, glede na to, da je bil motor parkiran izven označene plave cone, med zadnjim parkirnim mestom in drevesom. Kaj v primeru ugovora pride do obravnave na sodišču? Ne bi bil rad prisiljen najemal odvetnika in se vozit v Pulo na obravnavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mashine ()

St235 ::

Notar po Hrvaški zakonodaji lahko izda izvršbo na podlagi verodostojne listine. Preden pa bo zadeva mednarodno izvršljiva bo morala zadeva preko sodišča. Zaplete se lahko če imaš premoženje na Hrvaškem.

V vsakem primeru tega ni za ignorirati ker na podlagi tega nastane pravnomočna izvršbo za naslednji 10 let in vsebini kasneje ne bo več mogoče oporekati.

Če si parkiral izven cone za parkiranje je še toliko lažja pritožba ker pade predpostavka da si sklenil pogodbo z upravnik omogoča parkirišča ampak si preprosto storil prekršek. Za prekršek pa veljajo povsem druga pravila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mashine ::

Torej če pride zahteva na slovenska sodišča se ne bo odločalo o vsebini ampak samo o ustreznosti procedure?
Kaj v primeru ugovora odloča notar ali gre stvar na sodišče in če gre ali se odloča na podlagi ugovora brez kakršnekoli obravnave?

borut33 ::

Odgovor pravnika z ius-info spletne strani:

V navedenem primeru gre za sklep o izvršbi, ki ga je izdal javni bilježnik-torej notar na podlagi predloga odvetnika. Po našem Zakonu o izvršbi in zavarovanju mora dolžnik plačati vse stroške upnika, ki so potrebi da izterja dolg, kamor spadajo, odvetniški stroški, takse, prevodi listin če so potrebni, vsi stroški izvedencev in cenilcev, izvršiteljev in drugi stroški ki so potrebni. Njihovo višino prizna sodišče na podlagi računov. V navedenem primeru predvidevam, da so stroški opravičeni glede na to, da tudi hrvaški Zakon o izvršbi... tj. Ovršni zakon določa podobno kot naš. V Sloveniji sicer sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine izda sodišče, na Hrvaškem pa glede na Ovršni zakon takšen sklep izda javni bilježnik tj. notar. Kakorkoli že zoper navedeni sklep imate možnost vložitve ugovora in sicer v roku 8 dni od prejema sklepa. Z ugovorom lahko izpodbijate tudi višino stroškov. Za ugovor je treba plačati sodno takso 100 kn.


Kdaj oz. komu plačam 100Kn takse, da se lahko sploh pritožim? Moram takso plačati preden podam pritožbo k notarju? Kaj pa glede družbenokoristnega dela? Bi lahko podal pritožbo, da nimam sredstev za plačilo, da sem brezposelen in bi dolg poravnal z družbenokoristnim delom. Kolikor vem je tudi na hrvaškem to možno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: borut33 ()

borut33 ::

Samo ne vem, če je možno v civilni tožbi tudim zaprositi za odpis dolga z družbenokoristnim delom? hmmm...

St235 ::

mashine je izjavil:

Torej če pride zahteva na slovenska sodišča se ne bo odločalo o vsebini ampak samo o ustreznosti procedure?
Kaj v primeru ugovora odloča notar ali gre stvar na sodišče in če gre ali se odloča na podlagi ugovora brez kakršnekoli obravnave?


Ne bo prišlo na slovensko sodišče, ker je v pristojnosti hrvaškega. Ko bo zadevna pravnomočna se bo pojavila težava mednarodne izvršljivosti, ker trenutno notarski zapis ni predviden kot izvršilni dokument. Potem je vprašanje ali bo evropska sodna rpaksa šla v smer, da se sprejme kot izvršljiv tak zapis (in ga bo možno izvršit neposredno) ali bo potrebno postopek peljat preko hrvaškega sodišča. Samo takrat se več ne bo dissutiralo o vsebini. Ta bo pravnomočna če ne bo ugovora.

V primeru ugovora mora notr zadevo odstopit v reševanje sodišču, ta bo potem najprej pozvala upnika ali bo nadaljeval postopek. Če bo upnik postopek nadaljeval potem bo sodišče sklicalo obravnavo kamor boš vabljen.

borut33 je izjavil:

Samo ne vem, če je možno v civilni tožbi tudim zaprositi za odpis dolga z družbenokoristnim delom? hmmm...

ne, to je stvar prekrškovnega prava. Zakaj misliš, da bi bilo privatni firmi, ki misli, da si ji dolžan 100 kun v interesu, da opravljaš družbeno koristno delo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mashine ::

http://www.drustvobarbariga.net/_dokume...

sodba, ki določa da mora biti sklep o izvržbi dolžniku poslan s strani slovenskega okrajnega sodišča z vročilnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mashine ()

borut33 ::

mashine je izjavil:

http://www.drustvobarbariga.net/_dokume...

sodba, ki določa da mora biti sklep o izvržbi dolžniku poslan s strani slovenskega okrajnega sodišča z vročilnico.




To pomeni, da je ta tujesodna izterjava oz. sklep o izvršbi nična?

To lahko dosežeš preko slovenskega sodišča? Nastanejo s tem kakšni stroški? Kolikor razumem moraš potem stroške postopka sodne izvršbe plačati slovenskemu sodišču? Pri stroških verjetno ne profitiraš ali se motim?

Jaz bom verjetno kar plačal teh 160eur in zadevo pozabil, ker se mi ne da ubadati s sodišči in pravniki:) Listek o plačilu pa za vsak slučaj skeniral dal na par medijev, na pc, listek pa na sredino pod omaro v sobi da ja za vraga ta banda odvetniška s hrvaške spet ne pošlje, da zadeva ni plačana:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: borut33 ()

St235 ::

To pomeni, da je ta tujesodna izterjava oz. sklep o izvršbi nična?

Niti pod razno. Zgolj to, da mora biti pravilno vročena, če hoče bit mednarodno izvršljiva. Izvržba kot takšna je še vedno veljavna na Hrvašekm. Prav tako jo lahko ponovno pravilno vročijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mashine ::

Torej se lahko pritožim, ko mi bo pravilno vročena?
A ni kršena pravica do pritožbe s tem ko mi kasneje ne bo omogočeno vsebinsko sodbijati izvršbe?
Kaj pa pravica do sojenja v slovenskem jeziku, ko moram pritožbo prevesti v hrvaščino?

St235 ::

A ni kršena pravica do pritožbe s tem ko mi kasneje ne bo omogočeno vsebinsko sodbijati izvršbe?

Saj ti bo, ker roki za pritožbe štejejo od dneva vročitve.

Torej se lahko pritožim, ko mi bo pravilno vročena?

Seveda

Kaj pa pravica do sojenja v slovenskem jeziku, ko moram pritožbo prevesti v hrvaščino?


Ravno s tem, da imaš pravico uporabljat tolmača in prevajalce ti je zagotovjena ta pravica.

mashine ::

Torej,če prav razumem. Naj počakam, da mi bo izvršba pravilno izročena in se nato pritožim v slovenščini in je njihova dolžnost, da prevedejo dopis v hrvaščino.

Pa še to. Notar,ki pošilja je po poročanju italijanskega časopisa v disciplinskem postopku zaradi teh izvršb.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mashine ()

MadMicka ::

Tako preproste pa te stvari niso. Moraš poznati našo zakonodajo, vključno z mednarodnim zasebnim pravom, ter hrvaško zakonodajo. Gre za specifiko, ki ti jo ne bo nihče kar takole meni nič, tebi nič, rešil na internetu.

St235 ::

Pa še to. Notar,ki pošilja je po poročanju italijanskega časopisa v disciplinskem postopku zaradi teh izvršb.

rekla kazala.

Torej,če prav razumem. Naj počakam, da mi bo izvršba pravilno izročena in se nato pritožim v slovenščini in je njihova dolžnost, da prevedejo dopis v hrvaščino.

Dolžni so upoštevat pritožbo, čeprav bo v slovenskem jeziku. Prevajanje bo seveda del stroškov, ki jih boš plačal, če boš izgubil tožbo. Zdaj ali boš z ugovorom uspel ali ne je stvar tega kaj bo pisalo v ugovoru in kako bo predosil sodnik v skladu z HRVAŠKIM pravom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mancini ::

Kaj naj povdarjam v pritožbi, predvsem to, da je mati samo lastnica vozila, nima vozniškkega dovoljenja in zato ni mogla ta dan parkirati vozila na njihovo parkirišče? Ker nikoli v življenju niti avta ni vozila:D

bo pa morala povedati kdo je imel takrat v uporabi avto in bo pač ta plačal vse skupaj - v čem je problem

a res misliš da ti bodo zamižali, če ti niso 10€, kako ti bodo 160

mancini ::

Evo kaj govori zakon:
lastnik vozila je polnoletna oseba (torej tvoja mama):
vozilo je registrirano na lastnika, ki določi uporabnika z njegovim pisnim soglasjem. Uporabnik je odgovoren za vsa dejanja storjena s tem vozilom, kjer ni bil ugotovljen dejanski voznik vozila.

St235 ::

Zakon ne more mimo splošnih pravnih načel. Drugo kot drugo hrvaški obligacijski zakonik tega ne določa (tudi slovenski ne), lahko pa podaš link. In eno od pravnih načel veleva, da je potrebno vzpostavit tako aktivno kot legitimno stvarno legitimacijo. Zgornja logika iz lastništva na upnika je sicer možna pot, ampak če je druga stran sposobna dokazat, da tako aktivna pasivna stvarna legitimacija ni možna, ker upnik ni stopil v pogodbeno razmerje z tožnikom potem zadeva pade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mabolama ::

Enako kot borut33 sem danes tudi jaz dvignil pošto z izvržbo. Datum parkiranja: 21 julij 2013, kraj Punat - Krk, terjatev upnika je 30Kn kar je slabe 4€, sedaj pa je skupaj s stroški 1.265,00Kn v 8. dneh oz. po tem roku 1.771,25Kn. Nekako imam v spominu, da sem videl tablo, da je parkiranje ob nedeljah oproščeno plačila parkirnine vendar sem kazen kljub temu dobil. Sedaj so verjetno to že spremenili... Nisem tudi prepričan, če sem bil takrat sploh v Punatu, avto občasno posodim prijatelju, vozi pa ga tudi moja partnerica, takrat smo namreč hodili dopustovat v bližnji kamp.
Skratka, od takrat se ne spomnim, da bi dobil kakšno obvestilo, kasneje pa tudi nisem dobil nobenega opomina za plačilo globe.

Zanima me, če se splača ugovarjati oz. na koga se lahko obrnem po pomoč za sestavo ugovora?
Že vnaprej hvala...

habakuk ::

Moj primer je podoben temu, ki ga je dan, dva nazaj opisal uporabnik
borut33. Tudi dopis je identičen tistemu, ki ga je prilepil.
Zdi se, da smo vsi del istega mass-mailing paketa iz Pule.

Po skoraj dveh letih sem dobil po pošti sklep o izvršbi zaradi prekoračitve
parkiranja v Opatiji, ker nisem plačal 60 kun. Stroški odvetnika oziroma
vse dodatne postavke so oderuške v primerjavi z dolgom, 1295 kun ali 168 EUR,
če plačam v 8 dnevih, sicer pa 234 EUR.

Dopis je poslal odvetnik Shain Pacheco Vinković iz Pule, kot pooblaščenec
podjetja Liburnija Parking d.o.o. Pod sklep o izvršbi je podpisan notar
Ivan Kukučka iz Pule.

Počutim se poparjeno, ker je šla žena samo zaradi parkirnine v bližnji hotel
menjati denar - po nepotrebnem, ker je lahko nato na avtomatu plačala samo za
eno uro. Ampak to je zdaj brezpredmetno.

Zamudila je 15 minut in čakala jo je kazen. Na obvestilu je pisalo, da lahko
plača na blagajni ali s položnico. Iskala je blagajno, ki pa je bila zaprta.
Podatkov za položnico (št. računa) ni bilo. Odpeljala se je domov, na vse
skupaj smo pozabili...

Če prav razumem, se ta primer razlikuje od prejšnjih, kjer so dopise pošiljali
slovenski odvetniki. V tem primeru odvetnik je upravičen do vseh stroškov,
jaz pa bom moral ob ugovoru pred sodiščem v Puli dokazovati, da nisem bil
voznik oz. da je bila blagajna zaprta - torej to, kar Lakotnik imenuje
pasivna legitimacija?

Če grem v Opatijo in plačam kazen z zamudnimi obrestmi vred pa tudi ni rešitev,
ker bom verjetno deležen civilne tožbe s strani odvetnika (torej iz dežja pod kap)?

Kaj lahko naredim? Ker ne poznam prava, me zanima, ali je smiselno riniti
naprej, ali naj se sprijaznim, da sem stopil na mino ter da si bo odvetnik pač
odtrgal svoj funt mesa?

Hvala,
Miha

Matako ::

Očitno so pregovorno zviti Dalmatinci in Istrijani odkrili star "ameriški" trik z masovnimi civilnimi izterjavami dvomljive pravne osnove - v javno-zasebni navezi odvetnikov, notarjev in mestnih redarstev. Določen procent bo vedno plačal takoj, ostali so za njih de facto izgubljeni primeri. Dokler bo dovolj velik procent plačeval "kazni", se jim izplača.

Osebno sicer menim, da je tovrstno inkasantsvo tudi zloraba pooblastil. Recimo pooblastila za pridobivanje osebnih podatkov (na osnovi registerskih), ki jih imajo lokalne oblasti, se tukaj uporabljajo za nek čisto drugačen šport. Vsekakor bi se verjetno morali vsi pritožiti, da bi jim posel malo manj gladko (beri počasneje) tekel - ta notar namreč verjetno mastno računa provizije uradnim likom s katerimi igrajo in če ne bi bilo iztirjanega cvenka takoj, bi vsi skupaj kmalu nehali.

Za njih ste zgolj ovce-šišarice.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Aston_11 ::

mashine je izjavil:

http://www.drustvobarbariga.net/_dokume...

sodba, ki določa da mora biti sklep o izvržbi dolžniku poslan s strani slovenskega okrajnega sodišča z vročilnico.
IN da ga mora slovenskemu sodišču poslati hrvaško sodišče, ne pa notar.

MadMicka ::

Na vsak način je smiselno plačati glavnico. Smiselno je tudi vložiti ugovor v hrvaškem jeziku. Zadostuje, da napišeš, da hrvaški javni bilježnik ni pristojen po 279. členu Ovršnog zakona, ker dolžnik nima prebivališča na njegovem rajonu. Potem pa dodaš, kar hočeš. V takšnem primeru bo zadeva padla na hrvaškem sodišču, novega postopka pa ne bo smiselno sprožiti, ker bo medtem glavnica že plačana. Zastaralni rok je namreč pet let in v tem času lahko konec koncev vložijo tudi tožbo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

St235 ::

Na vsak način je smiselno plačati glavnico.

Glede tega je za bit previden, ker z plačilom priznaš tako pasivno kot aktivno legitimacijo in če morebiti pravilno teče postopek (torej na sodišču in ne pri notarju) znaš imet problem.

MadMicka ::

Izvršbe izdaja v konkretnih primerih hrvaški notar. Glavnico plačaš in dodaš, da pač ne plačaš zato, ker bi bil dolžan, ampak zato, da se zadeva konča. Aktivna legitimacija je sicer na strani upnika. S plačilom glavnice se izogneš morebitni novi izvršbi ali pa celo tožbi. Seveda dodaš tudi razno razne okoliščine, za začetek to, da nisi nikoli prej dobil obvestila, niti na avtu. Ampak to ti že zdrava pamet pove.

perci ::

Če že plačuješ, bi bilo smiselno še zamudne obresti plačat zraven. Drugače te bodo lahko terjali za slednje.

Tezaab ::

sisemen: "Inženirstvo je v nenehni tekmi z vesoljem. Trudi se izdelati
tehnologijo, ki je odporna na idiote, vesolje pa se trudi izdelati vedno
hujše idiote. In vesolje zmaguje."

telexdell ::

MadMicka je izjavil:

Izvršbe izdaja v konkretnih primerih hrvaški notar. Glavnico plačaš in dodaš, da pač ne plačaš zato, ker bi bil dolžan, ampak zato, da se zadeva konča. Aktivna legitimacija je sicer na strani upnika. S plačilom glavnice se izogneš morebitni novi izvršbi ali pa celo tožbi. Seveda dodaš tudi razno razne okoliščine, za začetek to, da nisi nikoli prej dobil obvestila, niti na avtu. Ampak to ti že zdrava pamet pove.

A ni stvar pri izvršbi urejena tako, da se poravnajo najprej stroški in obresti ter šele na koncu glavnica. Z delnim nakazilom bi dejansko poravnal stroške, glavnica bi pa ostala?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

scipascapa ::

Pa kljub temu lezete dol? Pri že tako visokih cenah, ko jih imajo? Naredite prijavo pri EU inštituciji.

ProGo ::

Haha, bravo. Hrvati so pa ja najboljši gostitelji.
A tek lijepo more!

MadMicka ::

telexdell, to ni plačilo v okviru izvršbe, zato ker sklep o izvršbi bo na hrvaškem sodišču razveljavljen zaradi nepristojnosti javnega bilježnika. Tisto glede vrstnega reda plačila pa velja po 287. členu OZ samo v primeru, da dolžnik ne reče drugače. Zato se tudi na pritožbo napiše, da je plačana glavnica.

St235 ::

Bistveno pri tem je tudi kam se dejansko denar nakaže. Zato je ključno, da če se plača glavnico, da se to stori NEPOSREDNO UPNIKU, torej parkirnemu podjetju in niti pod razno ne odvetniku.

šernk ::

očitno so jih slovenski odvetniki dobili po prstih in ne najdejo več slovenca, ki bi to delal. So dobili pa drug način.

Ob tem se mi še najbolj postavlja vprašanje:

kaj če zadevo ignoriraš (itak ti ne morejo nič dokler ni zadeva pravilno uročena preko našega sodišča) potem pa moraš službeno na Hrvaško in te na meji zaprejo zaradi neplačane kazni?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Aston_11 ::

šernk je izjavil:

očitno so jih slovenski odvetniki dobili po prstih in ne najdejo več slovenca, ki bi to delal.
Ker ni imelo smisla pošiljati opomine in zaračunati stroške, ki jih nihče ni hotel plačati. Če pa imaš odzadaj uraden postopek, z možnostjo priznanja tuje sodne odločbe (do česar razumem, da ne bi prišlo po naši sedanji sodni praksi), potem je stvar drugačna in bo zagotovo procent plačnikov nekaj časa večji. Špogat se da, vendar trenutno nihče ne zna napovedati izida takšnega špoganja.

MadMicka ::

Lakotnik29, to glede nujnosti plačila neposredno upniku ne drži. Itak da dolžnik plača upniku na račun,
ki ga sporoči upnik oz. v njegovem imenu pooblaščeni odvetnik.

St235 ::

MadMicka je izjavil:

Lakotnik29, to glede nujnosti plačila neposredno upniku ne drži. Itak da dolžnik plača upniku na račun,
ki ga sporoči upnik oz. v njegovem imenu pooblaščeni odvetnik.


Če pogledaš te kvazi izvržbe je povsod navedeno, da je potrebno izvest plačilo direktno odvetniku. To je rezultat za katastrofo, ker odvetnik bo najprej pokrival svoje stroške (seveda se potem lahko tožiš z njim, ampak to ne spremeni dejstva da glavnica ni plačana) in kot drugo na ta način priznaš legitimnost konkretne izvržbe (opozarjajo tudi na MP v članku zgoraj). Edino pametno je poravnat glavnico na način kot je bilo določeno ob nastanku terjatve - torej direktno parkirnemu podjetju.

šernk je izjavil:

očitno so jih slovenski odvetniki dobili po prstih in ne najdejo več slovenca, ki bi to delal. So dobili pa drug način.

Ob tem se mi še najbolj postavlja vprašanje:

kaj če zadevo ignoriraš (itak ti ne morejo nič dokler ni zadeva pravilno uročena preko našega sodišča) potem pa moraš službeno na Hrvaško in te na meji zaprejo zaradi neplačane kazni?


Ne, ker to ni kazen. To je civilno pravna zadeva s katero policij nima ničesar. Najebeš lahko edino, če imaš na hrvaškem premoženje, recimo tam registrirano barko, prikolico...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

MadMicka ::

O kaksni legitimnosti izvrsbe govoris, ce pa zoper sklep o izvrsbi podas ugovor? Cisto vseeno je kam placas, zaradi "logistike" pa najbolje tja, kamor rece upnik.

St235 ::

In točno to je neumnost. Odvetnik bo denar v skaldu z obligacijskim pravom zadržal zase in zmanjšal svojo terjatev do tebe. Tvoj dolg do parkirnega podjetja ne bo poravnan in te bo podjetje lahko preganjalo na prej. Potem pa ti lahko tožiš odvetnika za zatajitev, ker denarja ni dal naprej ampak to ne spremeni tega, da je terjatev s strani podjetja še vedno odprta.

Kot pa sem že parkrat napisal, mešaš ugovor, češ da ti temu podjetju nisi nič dolžan in oni nimajo kaj terjat in hkrati plačaš kar trdijo da moraš. Izjemno nespametno. Dosti boljše je poravnat dolg neposredno parkirnemu podjetju, ker:
a. veš da bo porabljen dejansko za poplačilo odprtih terjatev
b. se lahko vedno zgovarjaš, da si zgolj poravnal odprte terjatve, ker ne želiš imeti odprtih dolgov in da to nima nikakršne veze z nelegitimno izvržbo ,ki jo vodi nek odvetnik v nasprotju z mednarodnim pravom za fiktiven znesek in neobstoječo terjatev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

MrStein ::

Ima kdo tel.številko tega odvetnika? Je baje težko izbrskati, tako da bi pomagalo "udeležencem".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MadMicka ::

Dej Lakotnik29, preberi si 287. člen OZ

(1) Če je med istimi osebami več istovrstnih obveznosti, pa tisto, kar dolžnik izpolni, ne zadostuje, da bi se mogle vse poravnati, potem se, če se o tem nista sporazumela upnik in dolžnik, obveznosti vračunajo po istem vrstnem redu, ki ga določi dolžnik najpozneje ob izpolnitvi.

Se pravi, dolžnik odloči, kaj plačuje.

Kako ti sploh pade pametovati takole, brez da bi zadeve preveril?

Pa še tole: kaj skozi neki kvasiš z "nelegitimno izvržbo"? Prvič, ni izvržba, ampak izvršba in drugič, zadeva teče po hrvaškem pravu. In če bo sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine postal pravnomočen, ti bodo, če drugega ne, lahko rubili stvari, ko prideš na Hrvaško. Lahko pa bodo pravnomočen sklep skušali izvršiti tudi v Sloveniji, vendar kako uspešni bodo pri tem, pa še ni povsem jasno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()
««
11 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kazen za parkirnino na Hrvaškem - odv. Gregor Bakija in Marko Kuzmanović

Oddelek: Loža
204233 (1500) PINki
»

Kazen iz Italije po enem letu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6911889 (2680) M-XXXX
»

"Pravni" nasvet (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
578684 (6305) miki2019
»

Predračun parkirne hiše

Oddelek: Na cesti
243436 (1920) LeQuack

kazen za parkiranje na hrvaškem 2015 shain pacheco vinković

Oddelek: Na cesti
328105 (5773) AndrejO

Več podobnih tem