» »

Predlog vladi

Predlog vladi

dronyx ::

Na spletni strani predlagam.vladi.si sem podal predlog za spremembo načina kadrovanja v javni upravi. Predlagam, da me množično podprete.

kmetek ::

Se sploh kaj doseže?

jype ::

Doseže se obravnavo. Bom prebral.

dronyx ::

Pri nas se mi zdi, da veliko ljudi sploh ne razume, zakaj so nekatere države lahko toliko uspešnejše od drugih. Če 95% ljudi meni, da je stopnja korupcije v državi visoka, bi bil to zame skrajno alarmanten podatek, pa ne samo iz vidika, da ne prideš do zdravnika ali dobre službe v državni administraciji, če nimaš pravih vez ali pa moraš nekomu plačati. V takšni državi se ljudje verjetno bojijo odpreti svoje podjetje ali investirati svoj denar v biznis, ker menijo, da je "vse skorumpirano". Če se mene osebno vpraša, mi na misel ne pride, da bi tu investiral cent lastnega denarja. Prej nesem denar v Avstrijo ali Nemčijo, ker verjamem, da je tam poslovno okolje urejeno.

;-) ::

lahko bi vsaj v prvem postu povzel svoj predlog

St235 ::

Zato predlagam Vladi RS, da se za vsa delovna mesta v javni upravi spremeni način kadrovanja in sicer tako, da komisijo za izbor kandidata sestavljajo predstavnik organa oz. inštitucije, ki objavlja razpis in je zadolžen za pripravo vseh strokovnih podlag in meril za izbiro, ter vsaj dva naključno izžrebana predstavnika drugih organov (lahko kadrovskih služb), ki z razpisom nista povezana in lahko poskrbita, da kadrovski izbor poteka korektno in so vsi prijavljeni kandidati enakovredno obravnavani.


In to bo spremenilo kaj? DA se razumemmo se popolnoma strinjam, da ni dopustno, da se kadruje zgolj po vezah. Samo predlagana rešitev ne reši nič. Ne obstaja zastonj pregovor vrana vrani ne izkluje oči.

Druga stvar, ki se pri kadrovanju pogosto pozablja pa je, da imajo "izbranci" insiderske informacije, ki jih dobijo ali od človeka, ki jih želi zaposleiti ali pa so jih sami pridobili z študnestkim/avtorski ali kakšnim drugačnim delom. Konkretno sem, da že kar nekaj razpisov v javni upravi čez in vsi, ki so bili "dogovorjeni" je šlo za to, da se je zaposlovalo nekoga, ki je prej delal preko študenta, za določen čas, praksi ali kaj podobnega. Razpisa ne rabiš popolnoma nič prilagajat niti se še tako nepristranska komisija ne bi mogla odločit drugače, ker je izbrani kandidat preprosto obvladal področje. Nisem pa še naletel na primer, ko bi koga zaposlovali po principu - tega kandidata morate izbrati, ker je moj sin/nečak...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dronyx ::

@lakotnik29: To s študenti je klasični trik, ki se uporablja velikokrat (videl primere v praksi). Oni bi radi nekoga zaposlili, potem pa ga najprej imajo v službi za par mesec prek napotnice ali kako drugače, da kao "spozna delo", potem pa v razpisu napišejo, da zahtevajo točno take izkušnje, kot jih je kandidat pridobil v teh parih mesecih in to je točkovano več kot vse ostalo, tudi če imaš doktorat iz tistega področja, ali pa predavaš na Harvadru. Ampak večina resnih kandidatov to seveda z lahkoto nadoknadi in ne bi smelo pri samem razpisu pomeniti nič. Ampak mi žal nismo Nemčija.

Moj predlog bi lahko po moje saniral vsaj 80% kadrovskih razpisov, če bi seveda obstajal strogi nadzor, pri čemer bi ta nadzor tudi pomenil, da lahko nekoga vprašajo po zdravju, če napiše smešne razpisne pogoje. Ko bi jih par izgubilo službo na disciplinski komisiji sem prepričan, da bi odmislil takšno kadrovanje, razen seveda tam, kjer je zakonsko določeno, da lahko politika kadruje. To se pa ve, katera delovna mesta so.

Sicer pa je podobno tudi s korupcijo na drugih področjih. Ker zaradi tega praktični nihče ne sedi na Dobu, to ni za nikogar problem in stvar veselo teče dalje. Tista komisija od Kosa (sedaj je nekdo drug) pa samo vodi statistiko, kar je brez veze in škoda denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

St235 ::

@lakotnik29: To s študenti je klasični trik, ki se uporablja velikokrat (videl primere v praksi). Oni bi radi nekoga zaposlili, potem pa ga najprej imajo v službi za par mesec prek napotnice ali kako drugače, da kao "spozna delo", potem pa v razpisu napišejo, da zahtevajo točno take izkušnje, kot jih je kandidat pridobil v teh parih mesecih in to je točkovano več kot vse ostalo, tudi če imaš doktorat iz tistega področja, ali pa predavaš na Harvadru. Ampak večina resnih kandidatov to seveda z lahkoto nadoknadi in ne bi smelo pri samem razpisu pomeniti nič. Ampak mi žal nismo Nemčija.


tukaj se po mojem mnenju krepko motiš. 15 doktoratov ne odtehta dveh let delovnih izkušenji na določenem področju. Če je namen tvoje spremembe denajsko poskrbet za zaposlovanje najboljših kandidatov, potem se bo treba sprijaznit tudi z tem, da najboljši kandidat je dejansko lahko nekdo, ki ima veze. V nasprotnem priemru govorimo o dikriminaciji in reševanju lastnih frustracij, ker teh vez nimaš.

Kako pa naj po tvoje ta vse sveta in nezmotljiva komisija določi kateri kandidat je najboljši? Edin fer način je nekakšen test, kjer pa je nekdo, ki se z zadevo ukvarja na dneni ravni v bistveni prednosti pred nekom z 10 doktorati in kupom teoretičnega znanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dronyx ::

@Lakotnik29: Saj zaradi takšnega razmišljanja pa smo tu, kjer smo. Po tvoji logiki bi jaz lahko oddal javno naročilo tudi kar neposredno firmi od mojega kolega, ker modela poznam in vem da bo zadevo opravil kvalitetno! Sto referenc ne odtehta osebnega pristopa. Zakaj bi imel stroške z javnimi razpisi, ko pa nikdar ne veš, koga boš dobil?

In zate je diskriminacija to, da ne moreš zaposliti nekoga z zvezami ali lastnega znanca, ki potrebuje službo? Lepo te prosim!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

St235 ::

In zate je diskriminacija to, da ne moreš zaposliti nekoga z zvezami ali lastnega znanca, ki potrebuje službo?


Diskriminacija je, če nekoga ne smeš zaposliti samo zato, ker nekoga pozna. Lahko se postaviš na glavo ampak rpi zaposlitvi morajo imet vsi enake pogoje. V dobreem in slabem.

@Lakotnik29: Saj zaradi takšnega razmišljanja pa smo tu, kjer smo. Po tvoji logiki bi jaz lahko oddal javno naročilo tudi kar neposredno firmi od mojega kolega, ker modela poznam in vem da bo zadevo opravil kvalitetno! Sto referenc ne odtehta osebnega pristopa. Zakaj bi imel stroške z javnimi razpisi, ko pa nikdar ne veš, koga boš dobil?

Ravno zato so javni razpisi in zaposlovanje navadna farsa. Nobeden od postopkov ne preprečuje favoritizma, sploh kadar gre za bolj prefinjen odnost kot so sorodstvene/strankarske vezi. Komisija, kot jo ti predlagaš je samo dodaten pesek v oči s katero javnost zavajaš kako je vse super in ni korupcije.

Dositi več tako na področju javnih razpisov kot zaposlovanja bi se anredili z striktno konrolo izvajanja in porabe sredstev. Kot tudi z nadzorom nad kvaliteto dela uslužbencev. Nenavsezadnje je namen zaposlovat kvalitetno delovno silo, kar pomeni, da je edino merilo kakovost opravljenega dela, ne pa morebitne veze, ki jih kdo ima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dronyx ::

Kar se tiče zasebnega sektorja jaz nimam nikakršnih problemov s tem, če lastnik avtopralnice zaposli svojega sina, nečaka ali znanca. Problem pa je to v javnem sektorju in to velik, ker je tak kader običajno priviligiran in kakršenkoli poskus plačevanja zaposlenih po učinku izpade smešno. Jaz lahko naredim čudeže, ustvarim za 100.000 EUR vrednosti na leto, pa to nikomur ne pomeni nič. Za šefe jaz samo zasedam delovno mesto, ki bi ga lahko dobil nek njihov znanec, ki je izgubil službo, ker je šla firma v stečaj.

Če so javni razpisi in kadrovanje farsa (kar pri nas so), to ne pomeni, da je potrebno sistem ukiniti, ampak je potrebno doseči, da ne bo več farsa. Verjetno če bi imel firmo ti ne bi bilo čisto vseeno, da praktično nimaš nobene možnosti poslovanja z javnim sektorjem, ker tam ne poznaš nikogar, ki bi ti napisal razpis na kožo?

Če greš malo analizirati uspešne države, te niso uspešne zaradi božje milosti in v takih državah niti pod razno 95% populacije ne meni, da je nivo korupcije pri njih visok. To je vse med sabo povezano. Korelacija med uspešnostjo države in nivojem korupcije pa je upam očitna?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

St235 ::

Vse kar ti hočem pvoedat je da se stvari lotevaš na napačnem koncu. Bistven problem negativnega odnosa in koruptivnosti je v tem, da prevladuje prepričanje,da se zaposluje samo nesposbne ljudi, ki so tja prišli po vezah o delu pa nimajo pojma pri čemer je povdarek na slednjem

Bistveno pri optimizaciji javne uprave po mojem mnenju ni v zaposlaovanju ampak v nadzoru kakovosti opravljenega dela in delovni učinkovitosti. Dosti manj škode je od sposobnega diplomanta, ki so ga zaposlili po vezah, kot od parazitov, ki na nekem delovnem mestu čepijo že 20 let in vse kar počnejo je ovirajo delovni proces.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dronyx ::

@Lakotnik29: Javna uprava je specifična v delu, da dobi denar iz proračuna in se managmentu enostavno ni treba boriti za obstoj na trgu, tako kot recimo vodstvu Krke ali če hočeš Akrapoviču. To pa pomeni zelo specifično okolje, ki deluje po drugih zakonitostih kot zasebni sektor.

Zakaj v Krki ne zaposlujejo samih znancev od kolegov? Zato, ker to ni nujno najboljši kader, podjetje pa poskuša dobiti najboljšem kar se na trgu dobi. Krki nihče ne garantira preživetja, če ne bodo več razvijali novih zdravil in pospeševali prodajo, gredo tudi v stečaj in celoten kolektiv na zavod za zaposlovanje.

Tega v javni upravi praktično ni in managmentu je zato čisto vseeno, če imajo okrog sebe same nesposobne sodelavce, ali pa če je cel kolektiv med sabo skregan in nihče z nikomur ne komunicira.

Brž ko bi nekdo ta sistem postavil na glavo in postavil jasna merila uspešnosti ter financiranje glede na dosežene rezultate sem prepričan, da bi večina sedanjih anomalij preprosto odpadla, ker bi bilo šefom v interesu, da obdržijo stolček, sicer gredo. To je v zasebnem sektorju vsakodnevna praksa, vsaj v podjetjih, ki niso monopoli. Če nekdo rezultatov ne dosega, se mu zahvalijo in ponavadi prej kot 50 podrejenih, odpustijo šefa in zaposlijo nekoga, ki je delo sposoben organizirati in kader motivirati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

CoolBits ::

Po mojem prepričanje ni, da se zaposluje samo nesposobne ampak, da bi se lahko zaposlovalo BOLJ sposobne in primerne za prosto delovno mesto na tak način.
Nekje je treba začet in to ni slaba ideja.

ZaphodBB ::

Zakaj v Krki ne zaposlujejo samih znancev od kolegov? Zato, ker to ni nujno najboljši kader, podjetje pa poskuša dobiti najboljšem kar se na trgu dobi. Krki nihče ne garantira preživetja, če ne bodo več razvijali novih zdravil in pospeševali prodajo, gredo tudi v stečaj in celoten kolektiv na zavod za zaposlovanje.


Očitno bolj malo veš o Krki. Nehaj se smešit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

dronyx ::

ZaphodBB je izjavil:

Očitno bolj malo veš o Krki. Nehaj se smešit.

Pa me prosim razsvetli s svojimi insajderskimi informacijami.

ZaphodBB ::

Pa me prosim razsvetli s svojimi insajderskimi informacijami.


Krka je notorična po tem, da ima "familija" vedno prednost. VEDNO. Ustreznega kandidata izven omrežja iščejo šele, ko ugotovijo da ga v omrežju ni.

Edit:
Onyx, jaz sem ti to že poskušal povedat. Nisi rešitev. Si problem. Poglej se v ogledalo in ugotovi, da zaradi takih kot si ti je država kot inštitucija tam kjer je. Sprejemanje ukrepov, ki so na roko samo meni zato ker ne znam drugače. To je kratek povzetek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

St235 ::

ja, pa ni dosti drugače tudi v drugih perdvsem majhnih in srednjih podjetjih. Namreč niso vsi paranoični okrog tega, da se ljudje med sabo poznajo. Vedno in povsod bi moralo bit merilo kvaliteta posameznika in dodana vrednost. To pa niso samo diplome in navidezna nepristrasnkost.

CoolBits ::

Saj če je najbolj primeren kandidat poznan že od prej, bi se dalo to lepo utemeljit pri komisiji...
Sploh ne vem v čem je problem.

ZaphodBB ::

ja, pa ni dosti drugače tudi v drugih perdvsem majhnih in srednjih podjetjih. Namreč niso vsi paranoični okrog tega, da se ljudje med sabo poznajo. Vedno in povsod bi moralo bit merilo kvaliteta posameznika in dodana vrednost. To pa niso samo diplome in navidezna nepristrasnkost.


Pa tudi v velikih ne. Mene je šef vedno spraševal, če je še kaj takih kot sem jaz in da naj še kakega kolega pripeljem. Ker tisti 4, ki smo bili dejansko iz iste klape smo se vsi obnesli odlično.

dronyx ::

ZaphodBB je izjavil:

Sprejemanje ukrepov, ki so na roko samo meni zato ker ne znam drugače. To je kratek povzetek.

Če je ukrep, da se zaposluje najboljše možne kandidate, ki se prijavijo na nek kadrovski razpis in ne samo znance na roko pisan samo meni, si to štejem v čast. :)

Se pa s tabo strinjam. Zakaj bi konec koncev šel solit pamet Afričanom, da diktatura ni dobra za njih, ko pa drugega ne poznajo in si ne predstavljajo, da je družbo mogoče organizirati tudi drugače? Pa še stres jim s tem povzročaš, ker se v demokraciji sigurno ne bi znašli.

Kar se tiče pa znancev se absolutno strinjam, da to sploh ni slab način kadrovanja, saj recimo za kolege iz faksa natančno vem, kateri so res vrhunsko sposobni in bi jih lahko z veseljem priporočil komurkoli. Sploh v tehničnih poklicih je to klasika, ker na tak način prideš do najboljših ljudi. V javnem sektorju je pa tako kot pri javnih razpisih. Zadeva mora biti izpeljana zakonito. Če so zakoni zanič ali neživljenski, se naj pa zakone spremeni, ne pa išče obvode. Ne štekam, zakaj bi moral nekdo na razgovor povabiti 100 ljudi, če je izbran kandidat znan vnaprej? Zakaj take razpise sploh objavljati, da ljudem povzročaš nepotrebne stroške?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

Tole moram še enkrat napisati, ker se mi zdi, da je to sindrom praktično vseh vzhajajoči zvezd postkomunizma.

Če pogledaš zakonodajo in pravni red države izgleda vse res na nivoju, kot v kakšni resni zahodni državi. Trik je pa v podrobnostih, kjer nihče tega zares ne izvaja tako, kot piše v zakonih, ker so prepričani, da je dosti bolj učinkovito, če družbo vodijo dejansko razna bolj ali manj vplivna omrežja in ima "la famiglia" vedno prednost, ob tem pa vedno najdeš kup ljudi, ki tak način zagovarja, čeprav niso sposobni niti slučajno trezno oceniti vseh posledic.

:)):)):))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

St235 ::

Kar se tiče pa znancev se absolutno strinjam, da to sploh ni slab način kadrovanja, saj recimo za kolege iz faksa natančno vem, kateri so res vrhunsko sposobni in bi jih lahko z veseljem priporočil komurkoli. Sploh v tehničnih poklicih je to klasika, ker na tak način prideš do najboljših ljudi. V javnem sektorju je pa tako kot pri javnih razpisih. Zadeva mora biti izpeljana zakonito. Če so zakoni zanič ali neživljenski, se naj pa zakone spremeni, ne pa išče obvode. Ne štekam, zakaj bi moral nekdo na razgovor povabiti 100 ljudi, če je izbran kandidat znan vnaprej? Zakaj take razpise sploh objavljati, da ljudem povzročaš nepotrebne stroške?


No pa si spet nas stari poti. To se zavedaš, da si ravnokar negiral samega sebe? Po eni strani zahtevaš 15 komisij, da se zagotavlja ne vem kakšna nepristranskost (s tem so seveda povezani stroški) ob enem pa sam priznavaš, da je zaposlovanje po referencah najboljši način zaposlovanja.

kot berem iz drugih tem, ki jih tako veslo odpiraš bi rekel, da si imel sam velik intneres prit v javno upravo pa ti to nikakor ni uspelo.

O razgovorih pa vidim, da nimaš kaj dosti pojma, ker vse razgovore mečeš v isti koš. ŠE nikoli nikamor niso povabili 100 ljudi, če so imeli kandidata že ogledanega. Načeloma je postopek tak, da se če kandidata ni izvede prvi screening na podlagi prijav. Potem se pa v priemru velikega števila zanimivih kandidatov izvede pisno ter v drugem krogu ustno preverjanje. Če je kandidatov manj se izvede dva ustna kroga. Če je kandidat že v narpej ogledan pa se izvede en ustni krog, na žalos res samo zato, da se izpolni zakonska obveza. Pa ne toliko zato, ker veš koga boš zaposlil ampak zato, ker boleče očitno rata kako prazni so "najboljši" kandidati, ki so se prijavili. To je sploh boleče očitno pri zaposlovanju brez oziroma z minimalno delovno dobo.

ŠE vedno ustrajam na stališču, da bi bilo terba več naredit na nivoju učinkovitosti, kar pa ti kot pravi wanna be državni uradnik seveda ignoriraš. Ker sistem bi po tvoje moral bit nastavljen tako, da bi relativno lahko prišel do službe, potem bi ti pa dali mir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dronyx ::

@Lakotnik29: Oprosti, samo z nekom, ki ne loči med referenco in vezo zelo težko polemiziram. To, če jaz tebe poznam in si vrhunski strokovnjak ne vem za kaj še ni nobena referenca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

St235 ::

Lol kaj pa je potem referenca? Od boga dana izjava da je onyx odličen potencialni državni uradnik?

Še bolj žalostno, da nekdo, ki se ima za poklicanega da reši državo, ne razume da se večina zaposlitev zgodi na podlagi priporočil (referenc), ne pa na podlagi golih vez in navodil nadrejenih.

A ti sploh veš kdo vse je vključen recimo pri enem postopk uza zaposlitev? In a res misliš, da ti ljudje mirno podprejo kandata samo zaradi priimka, neodvisno od vsega? In ti res verjameš, da bodo trije dodatni ljudje v tem postopku to drastično spremenili?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izjavo o izpolnjevanju pogoja glede zahtevane izobrazbe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5418512 (17223) betmen
»

Protikorupcijska komisija koruptivna?

Oddelek: Loža
418309 (7520) BALAST
»

˝Strah˝ me je, da nebi dobil zaposlitve (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10818904 (15298) @nny
»

Vlada - javni razpisi, kakor za koga?

Oddelek: Problemi človeštva
162083 (1484) solatko

Več podobnih tem