» »

Slovenci smo/ste občutljivi na besede

Slovenci smo/ste občutljivi na besede

jalovec09 ::

Nisem si ravno mislil, da so pogovori v družbi tak občutljivi na vsako besedo, moraš prav merkat, kaj nekomu rečeš, ga vprašaš, konec koncev ga lahko že z eno normalno besedo užališ, pa mi je to nekak potegnil, jah to je tipično Slovensko, kaj pravite ostali, če rečete prijatelju ti si ˝kekec˝ ga užalite s to besedo. Do človeka je različno, vsak sprejema neko mejo sprejemanja besed pri tem mora bit sogovrnik zelo pazljiv, po naravi sem optimist, nerad poslušam opravljanje druge-tretje osebe....po vsem tem je jasno, da smo ljudje veliko tudi sami v življenju nas zastopi le partnerica, ostali ne.

Mipe ::

Ljudje smo občutljivi na vse mogoče, ne samo Slovenci in ne samo na besede. Nekoga lahko na smrt užališ že samo s tem, da nosiš nogavice s sandali. Ali pa če greš na prireditev v belih nogavicah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

Fave ::

jalovec09 je izjavil:

če rečete prijatelju ti si ˝kekec˝ ga užalite s to besedo.


Užališ ga, če mu rečeš Rožle. Kekec je imel zadeve več ali manj pod kontrolo :D
My mind's a hyper tool that fixes everything.

kuglvinkl ::

Tko za razpravo. Moja teza je, da so Slovenci v povprečju slabo artikulirani. Najbrž zato, ker ne berejo oz. se ne gibljejo v takem okolju, kjer je artikulacija zahteva.

Rečt nekomu kekec je kvčejemu za nek osnovnošolski nivo.

black ice ::

Ne bit' take jokice pa bo takoj lepši svet.

kuglvinkl ::

Sploh ne gre za užaljenost.

Manu ::

Kaj to pomeni smo/ste občutljivi?

Se nimaš za Slovenca?

"Občutljivost na besede" po mojem ni toliko stvar naroda, kot posameznika.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Phil ::

kuglvinkl je izjavil:

Tko za razpravo. Moja teza je, da so Slovenci v povprečju slabo artikulirani. Najbrž zato, ker ne berejo oz. se ne gibljejo v takem okolju, kjer je artikulacija zahteva.


IMO bolj stvar prezakompliciranega jezika kot kaj drugega. Vikanje je recimo že tak primer, ki v komunikacijo vnaša samo zmedo. Da ne omenjam raznih ponesrečenih prevodov besed iz angleščine, ki pismo obliko ohranijo isto, pomen pa je drugačen.

gregor_m ::

Jaz se takih preobčutljivih ljudi izogibam. Se mi ne zdi normalno, da lahko nekoga užališ s tem, da mu prijateljsko rečeš "ti si en kekec" (če je situacija primerna).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gregor_m ()

kuglvinkl ::

Ne samo, da so Slovenci v povprečju slabo artikulirani (teza), predvsem slabo poslušajo (fact).

Četudi govorim zgoraj o tem, da sploh ne gre za užaljenost (pač pa nivo), par postov pod mano nekdo pravi, da se takšnih užaljenih subjektov izogiba.

Sam bi se izogibal tebe, recimo.

ripmork ::

Sem mnenja, da je to večinoma odvisno od tega, s kakšnim posameznikom imaš opravka in v kakšnem poznanstvu si (znanec, kolega, prijatelj, sodelavec/ka), koliko človeka poznaš (je hitro vzkipljiv, razume hec in zafrkancijo ali je bolj resne sorte človek), kakšnega razpoloženja je človek, ko nekaj izusti (včasih že samo barva in ton glasu lahko naredita veliko razliko, neverbalna komunikacija je pomembna).

predalčkanje in poenostavljanje na celotno narodnost nima nobenega smisla tu imo.

sicer pa drugih itak ne moreš spremenit.
Bolj relevantno si je zastavit vprašanje - kaj pa JAZ lahko naredim, da izboljšam situacijo
(npr. bolje prepoznam kdo je občutljiv za kakšne besede in kdo ne, ter v skladu s tem prilagodim komunikacijo). Še bolje se je pa celo pogovorit o tem... se včasih hitro razjasni in razreši napačne interpretacije.

mene osebno edino nekaj pogreje -> dvojna merila nekaterih
(ko npr. en človek konstantno zbada in na rahlo poniževalen način kritizira druge pod pretvezo zajebancije, ko se pa okoliščina obrne pa postane ves občutljiv in resen, zaprepaden in šokiran).

jalovec09 ::

Manu je izjavil:

Kaj to pomeni smo/ste občutljivi?

Se nimaš za Slovenca?

"Občutljivost na besede" po mojem ni toliko stvar naroda, kot posameznika.



Smo občutljivi na taprave žaljive besede, ste pa nekateri občutljivi na manj žaljive besede, na katere jaz nisem. Ampak vrjamte mi so nekateri kar hitro užaljen, sicer ne grem tako daleč, ampak poznam to mejo pri sogovrniku. Ali pa nočejo pokazat kakšni so v resnici in skrivajo ter se pretvarjajo...doma pa letijo rože pozrak, kakšne vilce pa tudi že proti koncu pride na mizo kaj bolj ˝na smrt˝resnega.

Tear_DR0P ::

Ne samo, da so Slovenci v povprečju slabo artikulirani (teza), predvsem slabo poslušajo (fact).

si prepričan da je to lastnost Slovencev - ali gre bolj za lastnost ljudi, ki se gibljejo v okolju kjer ni zahtev po jasni artikulaciji in večina Slovencev pač izhaja iz takšnih okolij?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

crazyLIKEme ::

Jaz osebno sicer premislim, kaj bom osebi rekla in pač pazim da je ne užalim ali whatever, ampak samo v primeru da je ne poznam in da ona mene ne pozna.

Drugače v družbi s katero se najpogosteje družimo si povemo kaj si mislimo. Tudi žalitve padajo, vendar se ve kdaj je mišljeno resno in kdaj v hecu.

Se pa pogosto zgodi, da sploh ne pre(po)mislim kaj rečem in stegnem gobec. Ampak jbg nekateri pač morjo slišati the ugly truth.
http://crazyl1keme.deviantart.com/

Buggy ::

jaz bi prej rekel, da je problem na strani tistega, ki take "zaljivke" izusti na popolnoma neprimeren nacin, ob popolnoma neprimerni situaciji in popolnoma brez obcutka...hec je, da se njemu to ne zdi nic posebnega in naj bi to bil po njegovo normalen nacin komunikacije. Bi rekel, da je pac rastel v nezdravem okolju in sedaj mu je okolica cudna :D

poznam take :D

kuglvinkl ::

Tear_DR0P je izjavil:

Ne samo, da so Slovenci v povprečju slabo artikulirani (teza), predvsem slabo poslušajo (fact).

si prepričan da je to lastnost Slovencev - ali gre bolj za lastnost ljudi, ki se gibljejo v okolju kjer ni zahtev po jasni artikulaciji in večina Slovencev pač izhaja iz takšnih okolij?


Precej retorišno vprašanje.

Keyser Soze ::

kuglvinkl je izjavil:

Tko za razpravo. Moja teza je, da so Slovenci v povprečju slabo artikulirani. Najbrž zato, ker ne berejo oz. se ne gibljejo v takem okolju, kjer je artikulacija zahteva.

Rečt nekomu kekec je kvčejemu za nek osnovnošolski nivo.

Ja, pol pa z besedo na dan, kako bi ti "artikuliral" v dani situaciji?

Ker meni se zdi, da Slovenci v povprečju kar OK artikulirajo. Napram kakšnim tujcem, ki govorijo tako, kot da imajo polna usta slovenske nacionalne jedi.

P.S.: Mi pa še vedno ni jasno kaj dejansko ima artikulacija s primernostjo besedišča v različnih okoljih komuniciranja?
OM, F, G!

svenica ::

Če ti 'prijatelj' zameri, da si mu rekel kekec,
ter ob tem ne pošteka konteksta, pol tudi ni nek jak prijatelj.
Ako pa to rečeš relativnemu neznancu, se pa ne čudim, da te
pisano pogleda. Seveda upam, da si imel upravičen razlog,
da si nekoga 'ozmerjal' s kekcem, torej neprimerno superiornejše argumente kot on
(predvidevam, da ste bili v debati). Si jih imel? :)

marijancek ::

tisti ljudje, ki so hitro užaljeni, so nezadovoljni s svojim življenjem in potem jim kaj hitro prav pride vsak drek da delajo konflikte.

Manu ::

Užaljenost ni nujno da je slaba.

Užaljenost je čustvo s katerim pokažemo, da sogovornik ne kaže spoštovanja, kot verjamemo da nam pripada.

Hkrati pa lahko užaljenost tudi pomeni, da nam manjka samospoštovanja in se hitro užalimo zgolj na neko humorno pripombo.

Vse je odvisno od primera do primera.

http://www.s12.si/odnosi/namigi/1446-na...
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

kixs ::

"Slovenci smo/ste občutljivi na besede"

Slovenci zamenji z "Nekateri ljudje" in bo vse OK. Ker to je odvisno od cloveka do cloveka in ni omejeno na nek narod.

PS:
Vidis kok sem obcutljiv na besede :))

lp

Saladin ::

Angleži tej umetnosti strpnosti rečejo "taking the piss" in mi smo daleč od tega, da bi jo obvladali.

Večina ljudi (ki jih poznam iz naših krajev) ne pozna pojma samokritičnosti.
Vsi so politiki - vsi so verniki in noben ne zna (in/ali noče) priznati, da se včasih moti. Da mora vedno delati na tem, da si maksimalno objektivno in sodobno dopolnjuje svoje znanje in prepričanja.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

I love Slovenia (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11114249 (10695) FrRoSt

Zakaj smo Slovenci tako zategnjen narod. Od kje to izvira? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14123246 (18245) BigWhale

Ljubljana - najlepše mesto Balkana (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13927076 (24328) dzinks63
»

Zanimiv blog - must read - kakšno je vaše mnenje?

Oddelek: Problemi človeštva
142578 (1831) gendale

Več podobnih tem