» »

CES 2012: Kaj smo izvedeli o Windows 8

CES 2012: Kaj smo izvedeli o Windows 8

ZDNet - Na sejmu CES, ki se je iztekel včeraj, je Microsoft sodeloval zadnjič. Povrhu pa so se še odločili, da ne bodo govorili veliko o prihajajočem operacijskem sistemu Windows 8, saj niso vse svoje prisotnosti omejiti le nanj. Kljub temu smo uradno ali neuradno izvedeli mnogo o prihajajočem sistemu in napovedanem datumu izida.

Ballmer v svojem nagovoru Windows 8 praktično ni omenjal, a na stojnici je bilo mogoče videti Windows 8 build 8175, kar mnogi sestavljavci računalnikov in pisci programske opreme smatrajo kot predbeta verzijo. Prava beta je sicer napovedana za februar. Kot je sedaj že znano, bo Windows 8 tekel tudi na arhitekturi ARM. Največ ugibanj in špekulacij se tiče prav te verzije. Tako še vedno ni znano, ali bo Microsot dejansko podprl Desktop Apps v Windows 8 za ARM, kar bi pomenilo, da bodo tudi na teh računalnikih tekli klasični programi (torej ne-Metro). Stare predverzije Windows 8 so to podpirale tako na PC-jih kot ARM, potem pa so se začele napovedi o ukinitvi v ARM-jih (o novi rasi aplikacij Metro smo že obširno pisali). Na CES-u predstavljeni ARM-računalniki so to še podpirali, a ni znano, ali so imeli staro ali novejšo verzijo Windows 8. Ker gre za prvo verzijo za ARM, si Microsoft namreč lahko privošči čisti rez in v imenu zagotovitve enotne uporabniške izkušnje v Applovem slogu podporo enostavno odpihne.

Prav tako ugibamo, ali bodo vse verzije Windows 8 za platforme naprodaj hkrati. Zdi se, da bo tako, saj naj bi Asus svoj prvi tablični računalnik z Windows 8 začel prodajati še pred koncem leta. Je pa Microsoft potrdil, da bodo tablični računalniki in druge naprave na platformi ARM zaklenjene na Windows 8. Kot smo že pisali, je to mogoče doseči s funkcijami Secure Boot in nadomestkom BIOS-a UEFI. Ti bosta morali biti vključeni, če bodo proizvajalci želeli prodajati še Windows 8. Takrat smo se spraševali, kdo bo podpisoval Linux in podobno (tekle bodo le podpisane aplikacije), sedaj pa odgovor poznamo. Nihče, saj ga sploh ne bo mogoče namestiti. Na arhitekturi x86 in njeni 64-bitni verziji x64 Microsoft ne bo zahteval vključenega sistema Secure Boot v UEFI-ju za prodajo OEM-verzij Windows 8.

Nekaj pa smo izvedeli tudi o uporabniškem vmesniku. Začetni zaslon (Start Screen), ki nadomešča meni star, bo mogoče povsem prilagoditi. Poleg klasičnih možnosti zapiranja in minimiziranja aplikacij bo Windows 8 uvedel novo možnost, ki bo aplikacijo ponesla v ozadje. Ob tem Microsoft poudarja, da uporabnikom končno ne bo potrebno več skrbeti za zapiranje aplikacij, saj bo Windows 8 pametno upravljal s pomnilnikom. Med aplikacijami se obetajo novi Microsoft Music, Calendar in Camera, Photo Feedr za enotni dostop do lokalni in oblačnih fotografij in centralno vozlišče za vse vrste komunikacij, podobno kot na Windows Phone.



97 komentarjev

«
1
2

Tr0n ::

Tale Win8 mi deluejo nekak weird. Po eni strani ma par cool stvari, po drugi pa Metro? Weird.

mtosev ::

cool. win 8 my next OS. izgleda fajn,tudi klasični UI ma
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

next_byte ::

Ali to kratko malo pomeni da neboš mogel poganjat linux-a već na novih prenosnikih al kaj ? WTF ?

Saladin ::

Kdaj je pričakovan izzid W8?
Rad bi da padejo cene W7 in da nadgradimo vse PC-je v firmi.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

matejdro ::

next_byte je izjavil:

Ali to kratko malo pomeni da neboš mogel poganjat linux-a već na novih prenosnikih al kaj ? WTF ?


Samo na ARM napravah.

mtosev ::

Saladin je izjavil:

Kdaj je pričakovan izzid W8?
Rad bi da padejo cene W7 in da nadgradimo vse PC-je v firmi.

konec tega leta.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

next_byte ::

matejdro je izjavil:

next_byte je izjavil:

Ali to kratko malo pomeni da neboš mogel poganjat linux-a već na novih prenosnikih al kaj ? WTF ?


Samo na ARM napravah.

Grozno,.... skratka, hočem linux-na armu, windows me sploh nezanima.

matejdro ::

Še vse zaščite so do sedaj razbili in naprave nameščali druge OS, tako, da me ni za to niti malo strah.

gruntfürmich ::

tale grafični vmesnik mi deluje totalno 'korporacijski'. samo ikone od ameriških korporacij vidim in nič drugega.
malo me je že strah...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Machiavelli ::

Kakor sm testeru beto win8... Me ni navdušilo, se mi zdi ta mrežasta opcija bolj za touch screene, mobitele, dlančnike, pa kake prenosnike in tablične pc-je... Z miško tole šarat mi ni ušeč... In ko klikneš namizje. Če hočš nadzorno ploščo je ni v startu.. Moraš nazaj na mrežo pa izbrat lol
res nevidim potrebe da se tole izda za namizne verzije...
Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

mtosev ::

vklopi klasični UI in ne jamraj.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Looooooka ::

V beti se je dalo metro lepo izklopit...pac se en butast vmesnik pred winsi.za touchscreene je se ok ampak ko si na PCju z misko je blo pa vsaj men bolj motece kot ne.
Mogoce zaradi navajenosti na vse verzije windowsev pred tem.

next_byte ::

matejdro je izjavil:

Še vse zaščite so do sedaj razbili in naprave nameščali druge OS, tako, da me ni za to niti malo strah.

Mja upam :) Sicer bi mogoče bil čas za open strojno opremo :)

Mavrik ::

matejdro je izjavil:

Še vse zaščite so do sedaj razbili in naprave nameščali druge OS, tako, da me ni za to niti malo strah.


Hmm... Kako pa namestim karkoli na Apple A5 naprave? Transformerja z AES enkripcijo?

Tvoja izjava je enako butasta kot da bi izjavo: "Saj me ne briga če me zaprejo zaradi kajenja, itak se da z zapora pobegniti."
The truth is rarely pure and never simple.

Lonsarg ::

Torej Windows 8 ARM naprava bo Windows only. Če boš hotel sam inštalirat, kar se ti bo zljubilo, pa boš kupil Android ARM napravo, tle zaenkrat še ni govora o zaklepanju na Android, vsaj večina proizvajalcev ne.

next_byte ::

Mja pomoje bo vse zaklenjeno pa če boš želel karkoli si namestit boš mogel mikrokontroler brez os-a kupit :D

Mavrik ::

Lonsarg je izjavil:

Torej Windows 8 ARM naprava bo Windows only. Če boš hotel sam inštalirat, kar se ti bo zljubilo, pa boš kupil Android ARM napravo, tle zaenkrat še ni govora o zaklepanju na Android, vsaj večina proizvajalcev ne.


Daj malo pojdi prebrat novice no. Vedno več Android naprav ima zaklenjene bootloaderje na isti način. Med drugim tudi nove tablice (Transformer Prime recimo), obenem pa na nobeni tablici postopek ni podprt in zahteva iskanje exploitov.
The truth is rarely pure and never simple.

opeter ::

Mavrik ima prav. Le vprašanje časa je, kdaj bo Googlov sistem edini "Linux", ki bo še tekel na modernih napravah. Vse ostalo bo ilegalno teklo (jailbreak), če bo sploh.

Zato molimo, da se bo dalo "navadne" PC-je še vedno kupovati, točneje "doma sestavljati", tudi v prihodnosti.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Jst ::

>Transformer Prime recimo

Saj so rekli, da ga bodo odklenili?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

mainman ::

Še dobro, da sem že nekaj let na linuxu. Microsoft z vsako novo verzijo bolj potrjuje mojo odločitev kot dobro.

Spura ::

Microsoft bo pomojem v prihodnosti zapiral svoj ekosistem, tako kot apple.

next_byte ::

mainman je izjavil:

Še dobro, da sem že nekaj let na linuxu. Microsoft z vsako novo verzijo bolj potrjuje mojo odločitev kot dobro.

Pri meni tudi enako, vsak dan čutim bolj. Da je bila to dobra odločitev. :)

mtosev ::

jaz dvomim v to. nihče ni tak zaprt/neumen kot apple. microsoft nikoli ne bo zaprt toliko kot apple.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

cleanac ::

slo-tech pa toliko tehnofobije.
Metro ni namenjen miškam in tipkovnicam, ampak touch + voice. In ker danes že obstajajo računalniki, ki vsebujejo touch tehnologijo (in ja celo mikrofone imajo) taka zadeva pride prav tudi na desktop mašinah. Pred časom je MS tudi updejtal xbox, ki je sedaj metro-style in zadeva je zelo dobro deluje, pač angleščino moraš znati.

Metro: Voice + touch
Desktop: Tipkovnica + miška

Linuxaši pa ste tako 10 let za inovacijami, ki jih imajo drugi sistemi.

SuperVeloce ::

Razumem, da prestopiš iz XP na Linuxe zaradi "uporabniške izkušnje". Ampak iz Win7? Očitno še nista nita poskušala delati na win7...

techfreak :) ::

cleanac je izjavil:

Linuxaši pa ste tako 10 let za inovacijami, ki jih imajo drugi sistemi.

Windows je za Linuxom po podpori ARMja. Prav tako že obstajajo distribucije Linuxa in verzije Androida, ki so prilagojene za zaslone na dotik.

Bor H ::

techfreak :) je izjavil:

cleanac je izjavil:

Linuxaši pa ste tako 10 let za inovacijami, ki jih imajo drugi sistemi.

Windows je za Linuxom po podpori ARMja. Prav tako že obstajajo distribucije Linuxa in verzije Androida, ki so prilagojene za zaslone na dotik.


Še več, najpopularnejša verzija linuxa zadnjih nekaj verzijah itak dela dobr sam na touch screen :D

BigWhale ::

cleanac je izjavil:

Linuxaši pa ste tako 10 let za inovacijami, ki jih imajo drugi sistemi.


Skoda je le to, da se najdejo tudi taksni, ki ne vedo, da se debata ne vrti okrog linux in windows ampak okrog zaklenjenih bootloaderjev.

Al si imel kak drug razlog, da si linux privlekel v debato? "Bom mau potrolou", a ne?

gruntfürmich ::

''uporabniška izkušnja'' na win 7...
lahko elaboliraš kaj tako revolucionarnega in nepogrešljivega se ne zavedam, ko uporabljam win 7?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Spc ::

Windows 8 je čisto mimo.
Zelo čudni UI in zelo kičasti windowsi.
 

Bistri007 ::

Machiavelli je izjavil:

Kakor sm testeru beto win8...

Looooooka je izjavil:

V beti se je dalo metro lepo izklopit...


Kje pa sta dobila beta win8?
:O
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

MrStein ::

techfreak :) je izjavil:

cleanac je izjavil:

Linuxaši pa ste tako 10 let za inovacijami, ki jih imajo drugi sistemi.

Windows je za Linuxom po podpori ARMja. Prav tako že obstajajo distribucije Linuxa in verzije Androida, ki so prilagojene za zaslone na dotik.

Na kateri polici v Big bangu?
OK, v spletni trgovini?

Govorimo o operacijskem sistemu Linux, ne pa Android.
Če pa kdo trdi, da sta Android in Ubuntu "isto", Debian GNU/kFreeBSD in Debian GNU/Linux pa "različno", sva pač različnih mnenj.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

techfreak :) ::

Na kateri polici v Big bangu?
OK, v spletni trgovini?

Se ne bi čudil, če bi kdo dejansko ponujal tablete z xy distribucijo Linuxa.

Oba se zavedava, da je na voljo malo morje Linux distribucij in nameščanje določene s strani OEMa nima veliko koristi. To je ena izmed večjih slabosti in prednosti Linuxa (odvisno kako gledaš na to).

Torej tableti z Linuxom ne morejo imeti zaklenjenega bootloaderja, ker morajo uporabniku omogočati menjavo distribucije.

že obstajajo distribucije Linuxa in verzije Androida

Govorim o dveh različnih stvareh.

Looooooka ::

Bistri007 je izjavil:

Machiavelli je izjavil:

Kakor sm testeru beto win8...

Looooooka je izjavil:

V beti se je dalo metro lepo izklopit...


Kje pa sta dobila beta win8?
:O

Developer Preview Mr Details :)

dacvetux ::

Upam da bodo čim prej širše-uporabne takšne zadeve:

http://opencores.org/
http://www.coreboot.org/Welcome_to_core...

... zaprt software je ena stvar, ga enostavno menjaš. Zaprt Hardware pa je jeba, katero vsak jailbreaker še kako pozna.

MrStein ::

techfreak :) je izjavil:


Torej tableti z Linuxom ne morejo imeti zaklenjenega bootloaderja, ker morajo uporabniku omogočati menjavo distribucije.

TiVo ?

"TiVo's technical system of blocking users from running modified software"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mavrik ::

Torej tableti z Linuxom ne morejo imeti zaklenjenega bootloaderja, ker morajo uporabniku omogočati menjavo distribucije.


Daj najdi podporo za to neumnost no :)
The truth is rarely pure and never simple.

next_byte ::

Mavrik je izjavil:

Torej tableti z Linuxom ne morejo imeti zaklenjenega bootloaderja, ker morajo uporabniku omogočati menjavo distribucije.


Daj najdi podporo za to neumnost no :)

Kako pa ? a lahko ? razloži kej več napiši ?

BigWhale ::

next_byte je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Torej tableti z Linuxom ne morejo imeti zaklenjenega bootloaderja, ker morajo uporabniku omogočati menjavo distribucije.


Daj najdi podporo za to neumnost no :)

Kako pa ? a lahko ? razloži kej več napiši ?


To je neumnost. tableti z linuxom majo lahko vse zaklenjeno, dokler je za sam operacijski sistem na voljo izvorna koda. bootloader pa lahko vsak sam napise. stallman bo sicer vzel disk platter z glave in ga uporabil kot frizbi za metanje v glavo pa mal se bo jezil ampak to bo pa tud vse. :>

next_byte ::

BigWhale je izjavil:

next_byte je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Torej tableti z Linuxom ne morejo imeti zaklenjenega bootloaderja, ker morajo uporabniku omogočati menjavo distribucije.


Daj najdi podporo za to neumnost no :)

Kako pa ? a lahko ? razloži kej več napiši ?


To je neumnost. tableti z linuxom majo lahko vse zaklenjeno, dokler je za sam operacijski sistem na voljo izvorna koda. bootloader pa lahko vsak sam napise. stallman bo sicer vzel disk platter z glave in ga uporabil kot frizbi za metanje v glavo pa mal se bo jezil ampak to bo pa tud vse. :>


Ali to pomeni da se bo dalo kljub temu ob veliko volje naložiti linux, ali bo tako rekoč zavladala popolna cenzura ? z strani apple in microsofta ?

darkolord ::

Cenzura?

next_byte ::

darkolord je izjavil:

Cenzura?

Jap, apple izvaja cenzuro, na njihov telefon ali ipad nemoreš naložit svojega programa, no razen če imaš licenco, to pomeni da jim plačuješ 100 eur na leto cca, na njihovi trgovini nemoreš objaviti bilo kakšnega programa si poželiš. Tako da ja tako rekoč gre se za cenzuro.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Na televizijo tudi ne moreš naložit svojega programa, a Panasonic izvaja cenzuro?

next_byte ::

Ok, tudi na stari telefon, k ni smarphone nemoreš naložit svojega programa, in nevidim problema v temu, ampak tukaj se gre zato da bodo prenoski, katere se uporablja tudi ne samo za konzumiranje izdelkov temveč tudi ustarjanjem pod cenzuro neke korporacije.
Tako da neboš mogel napisat svojega programa ter ga uporabljat amapk boš zato mogel na koncu njim plačat da boš lahko svoj program uporabljal. Sicer nimam nič proti temu da nebi uporabljal računalnikov na katerih ni nameščen windows, ampak čez čas, bo prišlo do tega, da neboš mogel kupit računalnika brez os-a ter si naložit svoj izbrani os, kar je narobe. Tako rekoč si odvisen, od nekoga zaradi tega ker izvaja nad teror z tem ko usiljuje da plačuješ nekaj kar je lahko zastonj. Gre se za vezano trgovino. Gre se za podobno varijanto, kot če bi želel da ti napeljejo domov vodo, ampak zraven bi moral vzet še njihov malinovec katerega bi ti napeljali.

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

darkolord je izjavil:

Na televizijo tudi ne moreš naložit svojega programa, a Panasonic izvaja cenzuro?



Oni ne oglasujejo, da lahko kaj takega naredis.

next_byte ::

Vse kar si želim je to da bi lahko svoje programe poganjal na svojem računalniku brez da kdo vohuni za mano, ali pa da morem plačevat za nekaj kar si nekdo izmisli, možnost poganjanja lastnih programov. Tako rekoč, je to zame enako kot če bi si država izmislila da moreš plačat da lahko dihaš. Čene bi ti zalepli lepilni trak okol ust. Ter da če napišem jst algoritem ga lahko tudi za svoje potrebe uporabljam.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Oni ne oglasujejo, da lahko kaj takega naredis.
Proizvajalec računalnikov ponavadi tudi ne oglašuje, da lahko namestiš gor druge sisteme. Ali programe.

ampak čez čas, bo prišlo do tega, da neboš mogel kupit računalnika brez os-a ter si naložit svoj izbrani os
Ne bo prišlo do tega, samo pač dražji bodo taki računalniki.

Sicer pa si lahko svoj računalnik narediš, pa boš lahko na njem počel, kar boš hotel.

jype ::

BigWhale> ampak to bo pa tud vse. :>

Pa jaz ga neom kupo.

next_byte ::

Kako neki pa si lahko narediš svoj računalnik ? Iz česa ? Boš postavil več miljonsko tovarno za izdelavo procesorjev ? Ali boš trazistorje vezal med seboj ? Mehanska stikala ? Razloži mi kako si lahko narediš ? Ne mislim zdej takšnega 4 bitnega, z hitrostjo 5 Khz, ampak nekaj primerljivo sodobnim procesorjem ? Sicer me razveseljuje ta možnost.

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 8 prihaja v štirih inačicah (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13937861 (32435) Lonsarg
»

Znanih več podrobnosti o Windows 8 za ARM (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5115083 (12687) Lonsarg
»

Dobiček Microsofta nespremenjen, kupci čakajo na Windows 8

Oddelek: Novice / Rezultati
3510055 (8328) Icematxyz
»

Microsoft zavrnil Intelove navedbe o Windows 8 ARM

Oddelek: Novice / Windows Mobile
65238 (4382) nekikr

Več podobnih tem