» »

Limita d/dx*exp(1/(x^2-1))

Limita d/dx*exp(1/(x^2-1))

matija5ka ::

Pozdrav,
Že precej časa se trudim z reševanjem limite ko gre x proti 1+ (torej desna limita) funkcije d/dx*exp(1/(x^2-1)), pa mi ne gre. Prosil bi če mi lahko kdo pomaga.

Vem pa da je vrednost desne limite 0. Poskušal sem z odvajanjem in dobil: "(-(2*x*exp(1/(x^2 - 1)))/(x^2 - 1)^2" Nato pa z L'Hôpital-om, ampak se mi zdi da se stvari preveč zakomplicirajo.

LP

P.S.
Neuporabo \LaTeX (napaka se odpravlja) utemeljujem s tem, da je trenutno pri vseh izrazih piše: (napaka se odpravlja)

joze67 ::

Mimogrede, kaj je tu d? Pa ta exp() je v števcu (ker potem limita ni 0) ali imenovalcu?

Zero0ne ::

joze67 je izjavil:

Mimogrede, kaj je tu d? Pa ta exp() je v števcu (ker potem limita ni 0) ali imenovalcu?


d/dx - odvod po spremenljivki x

exp - eksponentna funkcija (tj, e ^ argument)
uname -o

matija5ka ::

ker gre limita proti x=-1 iz pozitivne (desne smeri), gre razlika x^2-1 proti 0 iz leve, gre kvocient 1/(x^2-1) proti -inf, zato je limita x->-1+ funkcije exp enaka 0.

A je mogoče možen trik, da bi zamenjal limito odvoda in mojo limito.

Zero0ne ::

Reši odvod, vstavi limito.

Kje je problem?
uname -o

joze67 ::

Od kod se je pojavil -1?
Že precej časa se trudim z reševanjem limite ko gre x proti 1+ (torej desna limita)

matija5ka ::

Aha, napakica je bla, zanima me limita x -> -1 (desna) oz in x -> +1 (leva), če bi imel rešitev za eno, bi bila za drugo trivialna, zato sem spraševal samo po eni. Je pa v x=+-1 singularnost funkcije 1/(x^2-1), in sta ti točki zanimivi za računanje limite, ostale so trivialne.

@ZeroOne: ne gre, ker bi dobiš limito tipa 0/0
@joze67: moja napaka

Teserakt ::

 samoideja

samoideja



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Reševanje matematičnih funkcij

Oddelek: Šola
10960 (742) Lynney
»

Naloga - limite

Oddelek: Šola
261818 (1414) Janac
»

Matematika, again :)

Oddelek: Šola
132344 (1798) tinkatinca
»

Pomoč pri računanju lim

Oddelek: Šola
51656 (1575) MaFijec
»

Limitiranje

Oddelek: Znanost in tehnologija
313005 (2195) CHAOS

Več podobnih tem